آموزش کاشت بذر جنسینگ

آموزش کاشت بذر جنسینگ

آموزش کاشت بذر جنسینگ و شرایط کامل کاشت
خاک مورد نیاز؛ ۵٠٪ پیت ماس ٢۵٪ کوکوپیت و ٢۵٪ ماسه که بعد از مخلوط کردن کامل بایستی با محلول سم قارچ و سم حشره کش با دز بالا (به اختیار) شستشو دهید و ٢۴ ساعتت در هوای آزاد بگذارید و بعد برای رفع اثرات سم آبشویی کنید و بعد از ٢۴ ساعت آماده برای کاشت هست.
بذرها رو با دست خورد می‌کنیم (بذر اصلی داخل پوسته هست) و سپس با دست روی خاک آماده شده که در سینی نشاء ریختیم پخش می‌کنیم و طوری آب میدیم که کاملاً خیسس باشد و تا ۵ روز باید خیس آب باشد و بعد از ۵ روز با آب پاش مثل عکس روی اونها آب می‌ریزیم (هر روز) و سپس تا ٣ ماه ادامه میدیم و بعد از سه ماه ابیاری رو شروع می‌کنیم. سم قارچ هم هر پانزده رو یکبار باید تا سه ماهگی به صورت آب پاش داده به شه و از سه ماهگی به بعد تا یکسالگی ماهی یکبار. رطوبت باید تأمین باشه و تا سه ماهگی به آفتاب تند نیاز نداره و معمولاً در گلخانه‌ها با شید ٨٠٪ می‌کارند. و برای تأمین رطوبت تا دو یا سه ماه رویان رو با پلاستیک می‌پوشانند و فقط قسمتی بابت رد و بدل شدن هوا باز خواهد ماند.
معمولاً در ٨ ماهگی از سینی نشاء به گلدان ۶ انتقال داده میشه و در یک سالگی برای تبدیل شدن به بونسای سر این گیاه زده میشه که از ٩ ماهگی هم این کار امکان پذیر هست، وو ظرف مدت ١٨ ماه به یک پایه بونسای حدود سی گرمی مثل عکس زیر تبدیل میشه.
به بیماری قارچ حساس هست و در صورت مبتلا شدن ابتدا ساقه چروک و یکدفعه گندیدگی و خراب میشه و معمولاً درمان خیلی سخت و غیر ممکنه و بهترین راه پیشگیری از بیماری باا مانکوزب ٨٠٪ هست که ماهی یکبار گیاه رو از گزند بیماری قارچ بیمه خواهد کرد.
بیماری دوم شپشک اردالوک هست که بسیار بیماری سمجی هست که بهترین راه با پیشگیری به صورت سم پاشی از سموم سیستماتیک هر دو ماه یکبار هست.
برگهای جنسینگ بسیار شبیه ficus microcarpa هست فقط خیلی نازک‌تر و پیوند این فیکوس به راحتی روی جنسینگ امکان پذیر هست و درصد خرابی پیوند معمولاً نزدیک به صفر هست.
البته در دنیای حرفه‌ای این کیاه در رسته بونسای های حرفه‌ای قرار نمی‌گیرد اما به دلیل زیبایی و رشد عالی و قیمت بسیار ارزان در تمام دنیا طرفدار دارد.
کود NPK و کود آهن ماهی یکبار کمک شایانی به رشد گیاه می‌کند. و بهترین خاک پیت ماس و ماسه ۵٠/۵٠ هست برای این گیاه.
هر دو ماه یکبار باید سر شاخه‌ها کوتاه و هرس شود.
سالی یکبار باید کل برگ‌ها لخت و هرس شود. که معمولاً بهترین زمان اسفند ماه هست.
هرس کردن سر شاخه‌ها و برگها کمک شایانی به رشد غده جنسینگ خواهد کرد.

آموزش کاشت بذر بونسای

 

بذر جنسینگ

این بذر خورد نشده هست که هنگام کاشت با فشار دست خورد می کنیم و سپس در روی بستر پخش می کنیم .

آبیاری جنسیگ


سبز شدن بذر جنسینگ

چهار روز بعد از کاشت کم کم جوونه ها ظاهر میشنبعد از کاشت و روش ابیاری واسپری کردن سم قارچ کش

 

نگهداری جنسینگ


ریشه جنسینگ

جنسینگ ٢ ساله کاشته شده در کوکوپیت برای صادرات با برگ اصلیجنسینگ ١٨ ماهه ٣٠ گرمی اماده فروش و صادرات ، بدون ریشه و برگ

بن سای جنسینگپیوند فیکوس روی جنسینگ ٢/۵ ساله

نویسنده : مهندس جعفرزاده

مقالات مشابه

پیت ماس چیست؟

پیت ماس چیست؟

پیت ماس چیست؟ پیت ماس در واقع بقایای نوعی خزه...

1w1w1w

بیماری های بعد کاشت بذر

در این مقاله به تعدادی از بیماری های بعد کاشت...

آموزش کاشت پیاز سنبل

آموزش کاشت پیاز سنبل

آموزش کاشت پیاز سنبل  در باغچه آذر و دی ماه...