نقش هیومیک اسید در بهبود رشد کاکتوس‌ها

نقش هیومیک اسید در بهبود رشد کاکتوس‌ها

نقش هیومیک اسید در بهبود رشد کاکتوس‌ها : هیومیک اسید معمولاً جهت ریشه زایی و همچنین بهبود بافت خاک و افزایش جذب مواد معدنی در خاک گیاهان استفاده می‌شود. قبل از شروع مقاله تاکید می‌کنم حتماً از هیومیک اسیدهای درجه یک و ساخته شده توسط شرکت‌های معتبر استفاده کنید. شرکت میهن کاکتوس سعی دارد بهترین نوع هیومیک اسید را تهیه کرده و در سایت قرار دهد.

هیومیک اسید چندین تأثیر مثبت بر روی گیاهان و خاک دارد. مهم‌ترین ویژگی هیومیک اسید عبارت است از:

۱٫ ریشه زایی، یکی از کاربردهای هیومیک اسید کمک به ریشه زایی گیاهان می‌باشد. در ادامه نحوه ریشه زایی را توضیح خواهم داد.
۲٫ اصلاح ساختار فیزیکی خاک فضای مناسب‌تری را برای نفوذ ریشه ایجاد می‌کند.
۳٫ هیومیک اسید با افزایش نفوذپذیری سلول‌های ریشه به جذب بهتر مواد غذایی و توسعه بیشتر گیاه کمک می‌نماید.
۴٫ اسیدی کردن PH خاک، همان‌طور که مطلع هستید کاکتوس‌ها در خاک‌های اسیدی بهتر رشد می‌کنند و بهتر می‌توانند مواد غذایی را از طریق ریشه جذب کنند.
۵٫افزایش مقاومت گیاه در برابر انواع استرس ها.
۶٫ بهبود و تسریع جوانه زنی بذر. برای تسریع جوانه زنی بذر کاکتوس نیز میتوان استفاده کرد.

تأثیر هیومیک اسید در جذب بهتر مواد معدنی در گیاهان:
غالب مواد معدنی نظیر اکسیدها، کربنات‌ها و سولفیدها برای گیاه قابل جذب نیستند و سولفات‌ها هم قابلیت جذب محدودی دارند. نقش هیومیک اسید خاک از یک طرف انحلال و جذب عناصر نامحلول از خاک و از طرف دیگر حفظ و نگهداری این عناصر در خود و انتقال آن در زمان مناسب به ریشه گیاه است. به این عمل تبادل کاتیونی نیز گفته می‌شود.
هیومیک اسید با بهبود تولید قند، پروتئین و ویتامین در گیاه و نیز تأثیر مثبتی که بر جنبه‌های مختلف فتوسنتز دارد نیز محتوای غذایی محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد.
هیومیک اسید سبب تقویت دیواره سلولی می‌شود. با این مکانیسم نفوذپذیری محصولات نسبت به قارچ‌ها در گیاه می‌شود.

نقش هیومیک اسید در ایجاد توازن در عناصر غذایی خاک:
مسئله توازن بحث بسیار مهم و پیچیده‌ای است. دیرزمانی نیست که دانشمندان دریافته‌اند که تنها تأمین عناصر مورد نیاز گیاه برای رشد و سلامت آن کافی نیست، بلکهه تأمین متوازن عناصر بسیار مهم‌تر است.
عدم تعادل در خاک چه مشکلی ایجاد می‌کند؟ اولین مشکل در جذب خودنمایی می‌کند. برای نمونه بیش‌بود فسفر می‌تواند مانع جذب آهن، روی، کلسیم و… شود. چرا که فسفر با این عناصر تولید فسفات‌های نامحلول می‌کند.

نحوه استفاده از هیومیک اسید:
هیومیک اسید را میتوان به صورت محلول پاشی، آبیاری، بذر مال و آغشته کردن ریشه نهال و نشاء استفاده کرد. مقدار توصیه شده نیز به نوع محصول ، سن گیاه و نوع. خاک بستگی دارد. بهترین دستور مصرف طبق دستور نوشته شده روی بسته است .

توصیه می شود مقاله تغذیه برگی یا محلول پاشی چیست؟ را نیز مطالعه کنید.کلیک

منبع: میهن کاکتوس

نقش هیومیک اسید در بهبود رشد کاکتوس‌ها

مقالات مشابه

اسیدیته خاک

اسیدیته خاک

اسیدیته خاک ( pH مناسب ) گاهی مشاهده میشود با...

اسیدیته یا PH خاک چیست؟

اسیدیته یا PH خاک چیست؟

اسیدیته یا PH خاک چیست؟ خاک را از لحاظ اسیدیته...

کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه

کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه

کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه : آدم‌هایی...

نظرات (8)

باسلام وممنون از مطالب مفید.خیلی عالی هست مقاله هاتون هر روز یکیرو میخونم.در مورد هیومیک اسید یک تجربه داشتم که خواستم به اشتراک بزارم با دوستان.من هر دو نوع هیومیک اسید رو امتحان کردم یعنی هم مایع وهم جامد رو.بیشترین تاثیر مثبت روی گیاهانم رو در هیومیک اسید جامد دیدم.حالا نمیدونم چه فرقی دارن ولی هیومیک اسید مایع هیچ تاثیری در رشد گیاهانم نداشت.ولی جامد رو که با اب مخلوط میکنم وابیاری میکنم گلهارو بعد از دو هفته رشد چشمگیری دارن.

پاسخ دادن

  ممنون از اطلاعات خوبتان لطف کنید در صورت امکان مارک اسید هیومیکی که خوب جواب داده رو برای استفاده دوستان کامنت کنید.

  پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر چشم حتما.همه ی کودهایی که من استفاده میکنم محصولات گرین هاس ایتالیا وگرین آلمان هستن.ومحصول ثبت شده در کشور هست.یه توضیح مختصر در مورد این هیومیک اسید برای دوستانی که تا حالا استفاده نکردن عرض میکنم امیدوارم که مفید باشه.هیومیک اسید پودری که من استفاده میکنم به شکل پودر کریستال مانند هست شبیه خورده شیشه که به رنگ سیاه هست.وقتی با آب مخلوط میشه به رنگ قهوه ای سوخته در میاد.(مقدار مصرفش یک گرم درپنج لیتر آب هست).موقع استفاده حتما از آبپاشهایی که سر دراز وباریکی دارن استفاده بشه وحتما روی خاک ریخته بشه.هرگز نزارید روی گیاهان یا کاکتوسها بریزه چون رنگ قهوه ای میگیرن وپاک نمیشه.مخصوصا کاکتوسهایی که موهای بلند وپُرز دارن.مثل اسپستوا واروئوسرعوس واستروفیتوم واستاریاسها.

   پاسخ دادن

سلام بسیارمطالب مفیدی است این صنعت بسیا ر جای پیشرفت دارد
موفق باشید

پاسخ دادن

با سلام
برای ریشه ار کردن قلمه ساکولنت ها چه مقدار کود هیومیک اسید جهت ریشه دار کردن قلمه برگ ها نیاز هست
ممنون

پاسخ دادن

  سلام.قلمه ها رو روی بستر بگذارید ابی رو که برای رطوبت خاک اسپری میکنید داخلش هیومیک اسید(یک سی سی در یک لیتر اب)بریزید ومحلول رو دو هفته یک بار روی خاک اسپری کنید.البته مقدار مصرف روی بسته بندی رو اجرا کنید چون مواد تشکیل دهنده شرکتها مختلف هست.

  پاسخ دادن

البته منظورم هیومیک اسید مایع هستش ممنون

پاسخ دادن

Pin It on Pinterest

Share This