آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل : کاشت بذر کاکتوس یکی از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها می‌باشد. روش‌های زیادی برای کاشت بذر کاکتوس وجود دارد که در این مقاله یکی از راحترین و بهترین روش‌ها را توضیح داده می‌شود. بذر کاکتوس را با ایجاد یکسری شرایط می‌توان در خانه کاشت کرد. در مقاله بعدی مقاله کاشت بذر کاکتوس در گلخانه را در سایت قرار خواهیم داد.

لوازم مورد نیاز برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت:
۱- سینی کاشت: برای تأمین رطوبت برای کاشت بذرها که رطوبتی بالای ۷۰ درصد نیاز است، در روش کاشت خانگی از ظروف پلاستیکی در دار که به راحتی در پلاستیک فروشی‌ها موجود است استفاده می‌کنیم (تصویر شماره یک). برای خروج آب اضافی باید کف ظرف را سوراخ کنیم ( تصویر شماره دو). بهتر است برای عبور نور در ظرف شفاف باشد.

ظرف کاشت بذز کاکتوس
تصویر شماره یک
سینی کاشت کاکتوس
تصویر شماره دو

۲- خاک بستر کشت: یکی از مهم‌ترین موارد مورد نیاز خاک بستر کشت می‌باشد که در این روش از خاک پیت ماس و ماسه برای کاشت استفاده می‌کنیم. ترکیب ۷۰ درصد پیت ماس ریز و با کیفیت مانند مارک میکس کار با ۳۰ درصد ماسه عاری از خاک با سایز ۱ تا ۵ میلی‌متر ترکیب مناسبی است برای کاشت خانگی البته می‌توانید از پیت ماس خالی هم استفاده کنید. ماسه بیشتر برای جلوگیری از ترک برنداشتن سطح بستر در اثر کمبود رطوبت استفاده می‌شود.

خاک پیت ماس
خاک پیت ماس

۳- سم قارچ‌کش: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کاشت بذر کاکتوس بیماری‌های قارچی می‌باشد. برای جلوگیری و درمان بیماری‌های قارچی استفاده از سموم قارچ‌کش ضروری است. سموم قارچکش مانند کاربندازیم و مانکوزب برای این کار مناسب می‌باشند.

۴- بذر کاکتوس: بذر کاکتوس بسیار حساس می‌باشد و به راحتی می‌تواند قوه نامیه خودش را از دست بدهد پس تهیه بذر با کیفیت بسیار مهم می‌باشد. برای خرید بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

آموزش کاشت بذر کاکتوس:
پس از آماده کردن لوازم مورد نیاز نوبت به کاشت می‌رسد که مرحله به مرحله در زیر توضیح داده می‌شود.

۱- ضدعفونی بستر کاشت: بدون شک مهم‌ترین و حساس‌ترین مرحله کاشت می‌باشد. برای ضدعفونی خاک خود را به اندازه ۵ الی ۱۰ سانت داخل ظرف کاشت می ریزیم، توجه داشته باشید نباید ظرف را کامل پر کنید و باید فضایی بین خاک و درب ظرف برای رشد کاکتوس ها باقی بماند سپس با سم قارچکش با دز بالا خیس می‌کنیم. منظور از دز بالا یعنی اگر میزان مصرف سم قارچ‌کش یک گرم در هزار باشد برای ضدعفونی ۵ گرم در یک لیتر آب حل می‌کنیم. بعد از خیس کردن کامل بستر به طوری که هیچ قسمت خشکی باقی نماد اجازه می‌دهیم ۲۴ تا ۴۸ ساعت در این حالت باقی بماند تا کامل بستر کشت ضدعفونی شود. بعد از این مدت بستر را آبشویی می‌کنیم یعنی از بالا آب می‌ریزم تا سموم از ظرف خارج شود یا به لایه‌های زیرین انتقال پیدا کند.

۲- بعد از آبشویی بذرها را بر روی سطح بستر می‌پاشیم با فاصله‌ای در حدود یک سانتی متر از هم و برای تأمین رطوبت درب ظرف را می‌بندیم اگر از گلدان یا ظرف بدون درب استفاده می‌کنید می‌توانید ظرف را داخل پلاستیک قرار دهید و درب پلاستیک را ببندید.

۳- ظرف کاشته شده را در محلی با نور ملایم و دمایی در حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهیم. منظور از نور ملایم یا نور فیلتر شده این است که ظرف را در معرض تابش نور مستقیم و شدید آفتاب قرار ندهیم و همچنین در سایه نیز نباشد.

۴- بذرها معمولاً بعد از حدود یک هفته شروع می‌کنند به سبز شدن البته بستگی به نوع بذر دارد  در برخی واریته ها تا دو ماه نیز ممکن است سبز شدن طول بکشد.

مراقبت‌های بعد از کاشت:
۱- بستر یا خاک کشت همیشه باید مرطوب باشد و در صورتی که احساس کردید رطوبت آن کم شده باید آب اسپری کنید.
۲- هر ۱۰ الی ۱۵ روز حتماً باید سم قارچ‌کش بر روی بستر با دز استاندارد اسپری کنید به گونه‌ای که به ریشه‌های جوانه‌ها نیز برسد.
۳- بعد از سبز شدن همه بذرها دما تا ۴۰ درجه نیز می‌تواند افزایش یابد ولی توجه داشته باشید در دمای بالا رشد کندتری خواهند داشت.
۴- حتماً هر روز به بستر کاشت سر بزنید تا در صورت مشاهده موارد مشکوک مانند حشرات یا قارچ‌ها بتوانید زود اقدام به درمان نمایید.
۵- برای کاهش بیماری‌ها بهتر است ظرف‌های کاشت را در محلی جداگانه و به دور از گیاهان بزرگ نگهداری کنید.
۶- جوانه‌های کاکتوس تا ۳ ماهگی نیازی به کود ندارند و تمام مواد غذایی مورد نیاز تا سه ماهگی در پیت ماس موجود می‌باشد. بعد از سه ماهگی می‌توانید با کودهای NPK ازت پایین و پتاس بالا تغذیه کنید.

مقالات مکمل کاشت بذر کاکتوس:
برای دریافت نتیجه بهتر پیشنهاد می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید.
۱- مقاله سؤالات متداول در مورد کاشت بذر کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.
۲- مقاله مشکلات بعد از کاشت اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

کپی‌برداری تنها با ذکر منبع مجاز می‌باشد.
دوستان لطفاً تجربیات خود را درزمینه کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت در زیر این پست بنویسید تا همگی استفاده کنیم.

 

مقالات مشابه

کاشت بذر کاکتوس برای کسب درآمد

کاشت بذر کاکتوس برای کسب درآمد

کاشت بذر کاکتوس برای کسب درآمد : خیلی از دوستان...

پیت ماس چیست؟

پیت ماس چیست؟

پیت ماس چیست؟ پیت ماس در واقع بقایای نوعی خزه...

آموزش نگهداری پیاز گل برای سال بعد

آموزش نگهداری پیاز گل برای سال بعد

آموزش نگهداری پیاز گل برای سال بعد : در مناطقی...

نظرات (253)

بسیار عالی
بنظرم به سوالات خیلی از مبتدیان جواب داده شد

پاسخ دادن

  با سلام خواستم چند تا سوال در مورد ضدعفونی کردن خاک با کاربندازیم بپرسم . خاک رو تو ظرف میریزیم باید محلول ضدعفونی رو اسپری کنیم رو خاک تا حدی ک کل خاک مرطوب بشه یا بیشتر باید این کار رو
  کرد بعد منظور از آبشویی خاک ک کاربندازیم از خاک بره بیرون باید با اسپری کردن بره بیرون یا با آب زیاد تر از اسپری کردن ؟ممنون از توجهتون .

  پاسخ دادن

   سلام.محلول قارچ کش رو باید داخل یک ظرف بزرگتر بریزید وظرف بستر رو که ماسه وپیت ماس رو داخلش ریختید به مدت ۲۴ساعت داخل محلول قرار بدید بعد از ۲۴ساعت ظرف بستر رو از داخل محلول قارچ کش در بیارید وبا اسپری اب روی سطح بستر ابشویی کنید به اندازه ای که شیرابه اضافه از زیر ظرف بستر خارج بشه.بعد از اینکه اب اضافه خارج شد بسترتون اماده کشت هست.

   پاسخ دادن

    نیم لیتر یا یک لیتر باشه محلول بعد خاک میتونم از لوازم کشاورزی خاک مخصوص کاکتوس بگیرم اگه پیت ماس نبود مشکلی نیست ؟ ماسه حتما باید ماسه کنار رودخونهڿ باشه ؟

    پاسخ دادن

     سلام.اگه ظرف بسترتون خیلی بزرگ نیست همون یک لیتر کافیه پیت ماس اب رو جذب میکنه احتمال داره اگه نیم لیتر اب بریزید تمام پیت ماس خیس نشه وکامل ضدعفونی نشه.بله پیت ماس رو میتونید از فروشگاع لوازم کشاورزی تهیه کنید بستر پیت ماس باشه بهتر هست.اگه نتونستید پیدا کنید داخل کوکوپیت میتونید بکارید.بله ماسه رودخونه بعتر هست اول غربال کنید وسنگهای بزرگ رو جدا کنید وکامل بشورید که خاکش بره.بعد کف ظرف بستر بریزید برای زهکش پیت ماس رو روی سنگریزه ها بریزید وصاف کنید بعد مراحل ضدعفونی رو انجام بدید.

     پاسخ دادن

    منظورتون اینه که محلول رودر ظرف بزرگتر میریزم وقتی ظرف بستر رو داخلش قرار میدهیم آب روی ظرف بستر بیاد و تا ۲ روز بعد آبکشی بشه ؟

    پاسخ دادن

    و بعد همه این کار ها ک انجام شد باید کی درب یا نایلون رو ظرف بستر گذاشت تا کی و حتما باید ظرف یا نیلون سوراخ نباشه و سالم باشه ؟

    پاسخ دادن

     بعد از اینکه بستر رو از داخل محلول قارچ کش در اوردید وابشویی کردید بستراماده کاشت بذرهاست.بذرها رو که روی بستر قرار دادید باید در یا سلفون رو ببندید وتا وقتی که بذرها سبز شدن صبر کنید ولی هر روز چک کنید که بذرها قارچی نشن از روی دریاسلفون هم میتونید نگاه کنید اگه مشکلی بود باز کنید.قسمت زیر ظرف حتما باید سوراخ باشه که اب اضافه خارج بشه از ظرفهای مات برای این کار استفاده کنید که نور رو از خودش عبور نده ولی درش حتما باید شفاف باشه.

     پاسخ دادن

      سلام و ممنون از پاسخ دهی خوبتون ، خواستم بپرسم ک بذر میوه اژدها و بذر گیاهان گوشت خوار هم دارید و یا کی موجود میشه ؟ من بی صبرانه منتظر اونا هستم تا سفارشم رو تکمیل کنم

      پاسخ دادن
F.

با سلام وخسته نباشید ممنون از مطالب مفید.من قبلا با این روش ضدعفونی کار میکردم ولی اینبار پیت ماسی که تهیه کردم زیاد مرغوب نبود وداخلش پراز تخمهای حشرات بود.بعد از این که رطوبت بهشون میخوره از تخم در میان ولاروهاش اسیب خیلی زیادی به بذرهام وارد کردن.سم حشره کش هم استفاده کردم ولی خیلی دیر نتیجه داد چون تخمها از بین نمیرفتن.یه پیشنهاد برای دوستان داشتم که اول پیت ماس رو داخل یک پلاستیک بریزن ومحکم ببندد که داخلش اب نره.واین پلاستیک رو داخل اب جوش بندازن ودو سه ساعتی بجوشه که تخم حشرات هم اگه بود از بین برن وبعد از خنک شدن بردارن وداخل ظرف اصلی که میخوان بذرهارو در اون کشت کنن.بریزن وبا قارچ کش ضدعفونی کنن.

پاسخ دادن

  یه روش دیگه هم میشه انجام داد پیت ماس رو به مدت یک هفته جلوی آفتاب مستقیم پهن کنید(یک لایه نازک) اکثر بیماری ها و آفت ها از بین می روند.

  پاسخ دادن
F.

اینم روش خوبیه.???

پاسخ دادن

با سلام
مهندس جان عزیز
بذر های شما با کیفیت است لطفا کیت کشت بذر کامل که شامل هیتر و دما سنج و رطوبت سنج هم هست رو تهیه کنید که همه چیز عالی بشه .این مطلب رو انقدر مینویسم که شما خسته بشید. حتی قبلش میتونید عکش رو به همراه قیمتش تو سایت بذارید سفارش بگیرید .
سپاسگذارم
از سایز ۳۲ در ۷۰ نیز چندتا به من کادویی بدهید

پاسخ دادن

سلام
من تجربه ای در کاشت بذر کاکتوس ندارم .
لطفا برای شروع بذری پیشنهاد کنیدکه درصد موفقیت کار ،برا یه آماتور در اون بالا باشه . تشکر

پاسخ دادن

  سلام اکثر بذرها راحت سبز میشن ولی بعضی واریته ها مانند لیتوپس ها یا کد ۱۰۵۹ برای شروع زیاد مناسب نیست

  پاسخ دادن

  سلام.شما میتونید برای شروع کار از این نوع بذر ها شروع کنید که زود سبز میشن.انواع استروفیتومها.ژیمنوها.ملوها.اچینوها.وفروها.

  پاسخ دادن

سلام
به جای پیت ماس امکان استفاده از مخلوط کوکوپیت و پرلیت دانه ریز هست؟
تشکر از محبت شما

پاسخ دادن

سلا بزای کاشت کاکتوس حتما باید زیر گلدان سنگ ریزه یا پوکه بریزیم

پاسخ دادن

وای خیلی خوبه ساییتون

پاسخ دادن

از شما واقعا سپاسگزارم که چنین مکانى را براى ما فراهم کردید چند ماه پیش تو یکی از کانال های تلگرامی حدود ٣٠٠ هزار تومان ضرر کردم ولی بذرهای شما عالی بود بازم ممنون و با آرزوی موفقیت

پاسخ دادن

با سلام و تشکر از شما . در پرداخت وجه مشکل دارم لطفاً راهنمایی کنید .

پاسخ دادن

سلام، وقتتون خوش
سوالی داشتم آیا کاشت بذر کاکتوس در محیط داخل آپارتمان امکان پذیر هست؟
سپاس

پاسخ دادن

  سلام بله در هر مکانی که بتوانید شرایط مانند نور ملایم، دما حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه رو فراهم کنید میشه کاشت کرد

  پاسخ دادن

سلام ببخشید چرا قسمت فروش خاک ،چیزی نیست ؟بنده مبتدئ در کاشت بذر کاکتوس هستم میخواستم بدونم ایا میتونم از شن های کنار دریای بوشهر بعد از شستن به پیت ماس أضافه کنم ,ایا میتونم برای زهکشی از پرلیت در کف بستر استفاده کنم ؟

پاسخ دادن

  سلام متاسفانه در حال حاضر موجود نداریم. بهترین خاک برای کاشت بذر کاکتوس خاک پیت ماس می باشد. این خاک رو اکثر گلخانه ها و فروشگاههای لوازم کشاورزی دارند

  پاسخ دادن

بنده هم عضو گروه اینستا و هم کانالتون هستم ولی امروز که سفارش بذر و قارچ کش دادم نتونستم از تخفیف افراد عضو کانال استفاده کنم ،حقیقتا نمیدونستم چطوری میشه این تخفیف رو لحاظ کرد لطفا منو راهنمایی کنید

پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر به شماره ۰۹۳۵۸۷۲۱۴۱۴ پیام بدید تا کد تخفیف بدن خدمتتون

  پاسخ دادن

Xv با سلام من دوماه که بذرها رو به همین روش کاشتم الان داخل ظرف کشت جلبک زده روزانه حدود سه ساعت تو آفتاب پشت پنجره هست راهنماییم کنید چکار کنم جلبک ها ازبین بره ممنونم

پاسخ دادن

  سلام بهتره یک لایه ماسه ضدعفونی شده روی بستر بریزید تا نور به جلبک ها نرسه و روزانه هوادهی کنید

  پاسخ دادن

با سلام، ببخشید، بعد از اینکه بذرها رو روی بستر ریختیم، نیازی هست که روشون رو با کمی خاک بپوشونیم که نگه داره بذرهارو یا نه فقط بریزیم روی خاک و درب ظرف رو ببندیم؟

پاسخ دادن

بازم سلام.
میترسم اوتقدر سوال بپرسم اخراجم کنن ازسایت?
امیدوارم امروز بذرهای کاکتوسام برسه(چهارشنبه خرید کردم)
سوالم اینه که
من هفته پیش دو بسته خاک خریدم از گلفروشی
یکی مخصوص گلهای آپارتمانی
یکی هم برا کاکتوس
اونی که مخصوص کاکتوس بود هم رنگش مشکی مشکی هست .هم توش یه سنگهایی هست شبیه ماسه و تقریبا درشت ۷تا ۱۰میلی متر. البته قیافشون دقیقا شبیه سنگ پاست? .سبک و‌سوراخ سوراخ
توش تکه های خیلی ریز چوب مانند و ریزه های ذغال هم داره
میخواستم بدونم به نطرتون برای کاشت بذر کاکتوسهام مناسبه یا برم بگردم خاک دیگه ای پیدا کنم؟

پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر اختیار دارید هر سوالی داشتید در خدمت هستیم. برای کاشت بذر کاکتوس خاک پیت ماس بهتره شما میتونید از پیت ماس خالی یا پیت ماس همراه ماسه استفاده کنید و مهمترین قسمت کار کاشت بذر کاکتوس ضدعفونی اولیه می باشد که باید به خوبی انجام شود.

  پاسخ دادن

بذرهام رسید الان. ممنون ازتون. اشانتیون هم داااااااااره?????
چندتاسوال دیگه

۱-اگه پیت ماس پیدا نکنم میشه از همین خاک که بالا توضیح دادم استفاده کنم؟

۲-تو این پست از سایت ارتفاع خاک ۵تا۱۰سانت قید شده.تو توضیحات فرستاده شده همراه بذرها ۲تا۴سانت. حالا کدوم گزینه بهتره؟

۳-من الان ۹۰عدد بذر دارم. میشه بگید سطح کاشت چه اندازه ای مناسبه؟

بذر آستروفیتوم میکس KD1257
بذر هاورتیا مارگاریتیفرا. KD1204
بذر اورئو سرئوس ترولی kd1189
بذر پلیوس پیلوس نلی kd1059
بذر مامیلاریا بوکاسانا KD1244
بذر آستریاس میکس خاص ۱۱۷۷
ویه بسته اشانتیون(ممنون ازلطفتون)

۴-درمورد هرکدوم توضیح خاصی هست برای کاشت بذرشون تو سایت؟

۵-هاورتیا و پیلوس پیلوس رو جدا بکارم؟

۶-رو بسته سم کاربندازیم نوشته شده یک و نیم گرم در یک لیتر آب. من ترازو به اون دقت ندارم یک و نیم گرم رو میشه حجمی بگی؟ مثلا یه قاشق چایخوری؟ نصفش؟

پاسخ دادن

سلام.مبارکتون باشه بانو هانیه.در مورد سوال اولتون بهترین گزینه برای کاشت بذر کاکتوسها پیت ماس هست.اگه پیدا کنید بهتر جواب میده.ولی اگه نتونستید پیدا کنید گزینه دوم کوکوپیت هست.میتونید ماسه هم مخلوط کنید.سوال دومتون ارتفاع خاک یا ظرفتون بستگی به نوع بذرهاتون داره.همه ی بذر هاتون از نوعی هستن که دیرتر بزرگ میشن.بذرهای نخل وادنیوم زودتر قد میکشن وباید ظرفتون عمق زیادی داشته باشه.بابد ظرفی رو انتخاب کنید که عمقش ده سانت باشه.قسمت پایین یک الی دو سانتش برای ماسه میره که برای زه کشی استفاده میشه.روی ماسه ها هم پیت ماس باید بریزید که عمقش در حدود چهار الی پنج سانت باید باشه.وچهار یا سه سانت هم از بالای ظرف باقی بمونه برای رشد جوانه ها.برای کاشت بذرهاتون هم استروفیتوم واستاریاس هارو میتونید داخل یک ظرف بکارید ولی بقیه رو باید جدا بکارید چون هم رشدشون فرق داره هم میزارن رطوبت و دماشون.مخصوصا پیلوس که حتما جدا بکارید.بعد از سبز شدن هم نور رو زیاد کنید که علفی نشن.دما ورطوبت رو سعی کنید ثابت نگه دارید چون پیلوس نگهداریش بعد از سبز شدن خیلی مهمه.با کوچکترین تغییر دما یا رطوبت از بین میرن.در مورد کاربندازیم هم یک قاشق چایخوری میشه دو گرم.برای ضدعفونی بستر بهتر هست که دز مصرف رو زیاد بکنید تا کاملا ضدعفونی بشه.دو الی سه گرم کافیه برای ضدعفونی بستر.

پاسخ دادن

ممنون از توضیحات کامل و جامعتون . لطف کردید.
نتونستم پیت ماس یا کوکوپیت که گفتید تهیه کنم. روهمه بسته ها نوشته خاک مخصوص گلدان و ….. اصلا توضیح علمی ننوشتن روشون. منم خاک مخصوص کاکتوس رو با اون یکی مخلوط کردم.با دوز ۵برابرکاربندازیم(از توضیحات سایت) شستشو دادم . ظرفهایی که خریدم دقیقا همون ارتفاعی که شما فرمودید رو دارن. طبق توضیحات شما امروز عصر میکارمشون انشاالله.

پاسخ دادن

سلام سوال من اینه که این بذرها تاریخ مصرف دارند یا اینکه میشه جند تا بذر را کاشت و بقیه را مثلا شش ماه بعد یا یک سال بعد کاشت.?

پاسخ دادن

  سلام بله اگر در شرایط خوبی نگهداری نشوند بعد از مدتی قدرت جوانه‌زنی خود را از دست می‌دهند ولی همین بذرها را می‌توانید تا یک سال دیگر در داخل یخچال نگهداری کنید.

  پاسخ دادن

سلام وقتتون بخیر
من یه ماه میشه که بذرهارو کاشتم و خدارو شکر تا الان مشکلی نداشته و بیشترشون هم سبز کرده.
– فقط تازگی یه سری حشراتی مثل پشه رو بستر پیدا شدن که وقتی در رو باز میکنی، حرکت میکنن، یه بار هم با قارچ کش کاربندازیم زدم ولی از بین نرفتن، حالا نمیدونم چکار کنم. ؟
-و مسئله بعدی اینکه بعضی از قسمت های خاک بستر یکم خاکش سبز شده، اشکالی نداره؟ چکار باید بکنم.
– و سوال آخر، الان هوا که هوا سرد شده و آفتاب کافی هم ندارن و دما مورد نیاز کاکتوس ها در دسترس نیست، چکار میشه کرد؟ کنار بخاری بذارم تا گرم بمونه اشکال نداره؟ چه پیشنهادی میدین؟
خیلی ممنون از شرکت خوبتون.

پاسخ دادن

سلام وقتتون بخیر
من یه ماهی میشه بذرهارو کاشتم، و خداروشکر تا الان هم مشکلی نبوده و اکثرشون هم سبز کرده.
– فقط به تازگی یه سری حشراتی مثل پشه رو بستر پیدا شدن که وقتی درو باز میکنی، حرکت میکنن، یه بار هم از قارچ کش کاربندازیم استفاده کردم ولی از بین نرفتن، حالا نمیدونم چکار کنم؟
-و مسئله بعدی اینکه بعضی از قسمت های خاک بستر یکم سبز شده اشکالی نداره ؟
– و سوال آخر، الان که هوا سرد شده و آفتاب کافی موجود نیست و دما مورد نیاز کاکتوس ها هم فراهم نیست، آسیب نمیزنه به کاکتوس ها، کنار بخاری بذاری که مثلا یکم گرم بشن اشکالی نداره، چکار میشه کرد براشون؟ : (
خیلی ممنون از شرکت خوبتون.

پاسخ دادن

  سلام.اگه حشرات ریز شبیه مگس سیاه هستن برای بالغهاش کارت زرد بزارید برای بستر هم از سم دیازینون استفاده کنید یک سی سی در یک لیتر اب.برای جلبک هم اگه مقدارشون کم هست حذف فیزیکی کنید.دمای بذرها رو باید ثابت نگه دارید.اگه کمی خنک هست دما رو بالا ببرید.نور هم اگه کمه میتونید از نور مصنوعی استفاده کنید.لامپهای ledیا smdبهتر جواب میدن.

  پاسخ دادن

سلام خسته نباشید
ببخشد میشه درباره ی بحث نور برای کاکتوس هایی ک تازه کاشتیم بیشتر توضیح بدید
منظور از نور ملایم چی هست؟؟؟
چجور نور رو تنظیم کنیم؟؟

پاسخ دادن

  سلام.بذرهایی که تازه کاشته شدن به نور کمی احتیاج دارن بعد از اینکه کمی بزرگتر شدن مثلا یک ماهه باید نور رو بیشتر کنید.برای این کار میتونید یک برگ روزنامه روی ظرف بستر بزارید.تا نور کم بشه.بعد از اینکه همه بذرهاجوانه زدن میتونید روزنامه رو بردارید تا نور بیشتری بهشون برسه.البته نور فیلتر شده نه نور مستقیم افتاب.

  پاسخ دادن

سلام.روزتون به خیر.
من بذرهامو سه شنبه ۱۱مهر ، عصر کاشتم .تا امروز که ۵روز شده.
فعلا ۵تا پیلوس ، ۳تا آستروفیتوم kd1257، یک دونه آستریاس میکسkd1177 و ۳تا هم از بذرهای اشانتیونی که فرستاده بودید جوونه زدن.
از هاورتیا و اورئو سرئوس و مامیلاریا فعلا خبری نیست.

تو مقاله نوشتین از یک هفته تا ۲ماه طول میکشه.
امیدوارباشم برا باقی بذرها؟
مثلا پیلوس که ۵تاش جوونه زده ، بقیه هم ممکنه بعدا جوونه بزنن؟

یا اون بذرهای میکس ، امکان داره که جوانه زدنِ دو‌نوعِ مختلف ، از هم یک ماه فاصله داشته باشن؟

پاسخ دادن

  سلام با این حساب شما سه روزه کاشتید که آمار بسیار خوبی هست. شرایط فراهم باشه تا چند روز اینده آمار به بالای ۸۰ درصد میرسه

  پاسخ دادن

با سلام و خسته نباشید ببخشید بذر هاورتیا گورخری هم با این روش میشه کاشت یا متفاوته

پاسخ دادن

  سلام.همه ی بذر کاکتوسها وساکولنتها با همین روش کاشته میشه.فقط دما ورطوبت مورد نیاز نوع بذرها با هم فرق میکنه.

  پاسخ دادن

سلام چندین باره. ببخشید توروخدا من زیاد سوال میپرسم.

سوال ۱))از ۷نوع بذزی که ۱۱مهر کاشتم همشون جوانه زدن به جز هاورتیا و اورئو سرئوس.
چقدر طول میکشه این دوتا هم جوانه بزنن؟
سوال۲))بستر کشت اورئو سرئوس که هنوز جوانه نزده یه کوچولو داره سبز میشه. قبلا گفتین برای جلوگیری از جلبکی شدن باید روش ماسه بریزیم. الان که بذرهام هنوز سبز نشدن چیکار باید باید بکنم؟ (ماسه بریزم بذزهام مدفون نمیشن؟)

سوال۳))طبیعیه که جوانه پیلوس پیلوس ساقه ودوتا برگچهٔ ریز داشته باشه؟
من فکر نیکردم از اول شکل گوشتی باید داشته باشن مثل باقی بذرها

پاسخ دادن

  سلام.هاورتیا واروسرعوس یکم دیرتر سبز میشن عجله نکنید.حداقل یک ماه ونیم زمان میبره تا سبز بشن.اگه تو این مدت که اشاره کردم بازم سبزنشدن با مدیر شرکت تماس بگیرید تا بذرهای جدید جایگزین بشه.جواب سوال دومتون.هوادهی کنید تا جلبک ها از بین برن.چون هنوز بذراهتون سبز نشده میتونید روی بستر یک برگ روزنامه بزارید که جلوی نور گرفته بشه جلبکهابا کمبود نور از بین میرن.جواب سوال سومتون.بله پیلوسها در مرحله اول دو برگ کوچک روبروی هم در میارن.بعد از یک ماه اگه شرایط رشدشون فراهم باشه دومین برگ رو در میارن که دومین برگهاشبیه برگ گیاه مادری هست.

  پاسخ دادن

   میشه لطفا یه توضیح کوچولو درمورد هوادهی بفرمایید.
   من فقط روزی دوبار در ظرفهارو برمیدارم و‌کنترل میکنم ودوباره میبندم .

   پاسخ دادن

    میتونید به دفعات وزمانش هر روز اضافه کنید.مثلا روزی سه بار هوادهی کنید هر بار یک دقیقه.

    پاسخ دادن

     چشم.

     ممنون از اینکه‌وقت میذارین جواب میدین با حوصله.
     خوشحالم که از شما خرید کردم
     زنده و پایدار باشید

     پاسخ دادن

سلام. من باز اومدم با یه سوال جدید.
بذرهای آستروفیتوم میکس کد ۱۲۵۷ که کاشتم ۷تاش جوونه زده. اندازه عدس شدن
از این هفت تا،سه تاش رنگشون سبز هست ولی چهارتای دیگه یه رنگ مایل به قهوه ای سوخته دارن
بعضیاش کاملا تیره
بعضی ها هم تیره_روشن
خودم حدس میزنم به خاطر واریته متفاوت باید باشه.
اما خواستم ازتون بپرسم که مطمئن بشم خدای نکرده خراب نشن.

پاسخ دادن

  سلام. رنگ جوانه ها بدلیل دمای بالا عوض میشه.این تغییر رنگ در دمای پایین هم بوجود میاد.بعضی از جوانه ها حساس هستن وامکان داره داخل یک بستر رنگ چند تایی عوض بشه.جای نگرانی نیست.ولی بازم چک کنید اونایی که رنگشون تیره تر شده مایل به سیاه باشن از بستر خارج کنید.وقارچ کش اسپری کنید ولی اگه قهوه ای مایل به قرمز باشن مشکلی نیست تغییر دما باعث عوض شدن رنگشون شده.

  پاسخ دادن

سلام و عرض ادب
میخواستم بدونم توی قسمت فروش بذرها اون بذرهایی که ننوشتید تضمینی یا قوه نامیه براشون ننوشتید احتمال رشدشون کمه؟ یا کیفیت پایین تره؟ آخه اون هایی که ارزان تر هستند تضمین نشده اند. با تشکر

پاسخ دادن

  سلام.همه ی بذرهای این شرکت تست شده وقوه نامی بالایی دارن.در صورتی که با روش اصولی کاشته بشن بالای ۸۰درصد جوانه میزنن.درصورت سبز نشدن بعد از یک ماه از کاشت میتونید باشماره تماسهایی که روی سایت قرار دارند بغیر از روزهای تعطیل تماس یا پیام بگذارید.بذرهای جدید جایگزین میشوند.در صورتی که مشکل از کاشت شما نباشه.

  پاسخ دادن

یسوال دیگه آیا می تونم بذر های مختلف را در یک ظرف بکارم. مثلا هر ردیف برای یک بذر خاص؟ بعدا برای رطوبت و سایر موارد به مشکل نمیخورم؟

پاسخ دادن

  بذرهایی که از یک خانواده هستند،وبذرهایی که رشد ودما ورطوبت یکسانی دارند رو میتونید داخل یک بستر بکارید.مثلا ادنیوم ونخل ماداگاسکار رو میتونید با هم داخل یک بستربکارید.ویا فرو وژمینو ومامیلاریا رو با هم میتونید داخل یک بستر بکارید چون رشد ودما ورطوبت یکسانی دارند.

  پاسخ دادن

با سلام آیا ترکیب پیت ماس و ماسه تمیز به نسبت نصف نصف خاک مناسبی برای کاکتوس هست؟ در حجم بالا پیت ماس گران هست چه پیشنهادی برای ارزان شدن خاک دارید؟

پاسخ دادن

  سلام.بله این ترکیبی که میفرمایید بهتر هست فقط پیت ماسش باید کمتر باشه بهترین ترکیب برای خاک کاکتوسها ٧٠درصدماسه عدسی شسته،٢٠درصدپیتماس،١٠درصدورمی کمپوست.

  پاسخ دادن

سلام و خسته نباشید
میخواستم برای اولین تجربه چند بزر بکارم برای شروع چه بری بکارم به نظر شما از چنتا بزر شروع کنم

پاسخ دادن

با سلام و خسته نباشید
میخواستم بدونم برای یک تجربه اولیه از چه بزرهای مشابع برای کاشت و از چند تا شروع کنم با تشکر

پاسخ دادن

  سلام.برای تجربه اول بهتر هست از بذرهایی شروع کنید که زودتر سبز میشن ونسبت به بقیه بذرها مقاومتر هستن در مقابل قارچ وافات.ودما ونور ورطوبت رشدشون متعادل هست.من براتون انواع بذرهای استروفیتوم وژمینو واچینوومامیلاریا وسرعوسهارو پیشنهاد میکنم.تعدادشون بستگی به خودتون داره هر چند تا که بخواهید.

  پاسخ دادن

ببخشید مثال هر ۱۰ دو هزار تومان میباشد بزر هایی که گفتین کدهاشونو میدین چتاشون که برای شروع خوب هست ممنون

پاسخ دادن

  قیمتهایی که نوشته شده برای ده عدد بذر هستن.این کدهارو میتونید انتخاب کنید البته من فقط از صفحه اول نوشتم صفحه دوم وسوم رو هم نگاهی بندازید.کد.۱۲۷۰,۱۲۶۶,۱۲۶۴,۱۲۶۱,۱۲۵۹,۱۲۵۷,۱۲۵۶,۱۱۹۹,۱۲۴۷,۱۲۴۶,۱۲۴۵,۱۲۴۴,۱۲۴۳

  پاسخ دادن

خریدها هر ۱۰ عدد دوهزار تومان میباشد

پاسخ دادن

متاسفانه هرکاری کردیم نشد سفارش بدیم چکارکنیم عضوشدیم وا رد نمی شود

پاسخ دادن

راهی ساده ترنیست

پاسخ دادن

سلام
اگه بخوام تو گلخونه بکارم بازم باید درب ظرف بسته باشه؟ یا نیازی نیست؟

پاسخ دادن

  سلام.بالاخره باید یجوری رطوبت بستر رو حفظ بکنید که بذرها سبز بشن.اگه دستگاه مه ساز ندارید داخل گلخونه بله حتما باید کاور کنید یا داخل وکیوم بزارید که رطوبت بستر حفظ بشه.

  پاسخ دادن

البته نا گفته نمونه گلخونه مدرن نیست (دستگاه مه ساز نداره)

پاسخ دادن

سلام خسته نباشید من دوروزه سفارش بذر دادم رسیدمیخوام بکارم ایشالا.یه سوال من فقط۲۵۰تا گلدون سایز۶گرفتم وکوکوپیت وماسه وقارچ کش.ظرف دربسته نباشه داخل گلدون میشه کاشت؟ برای تامین رطوبت میشه نایلون روی درب گلدون گذاشت وبا کش بست که رطوبت نگه داره؟یا اگه راهکاری داره با گلدون بشه کاشت بفرمایید ممنونم

پاسخ دادن

  سلام.ممنون.بله میتونید داخل گلدون هم بکارید مانعی نداره.فقط دو سه سانتی متر از قسمت بالا فضا برای رشد جوانه ها بزارید.میتونید برای راحتی کار از سلفون هم استفاده کنید.چون در موقع هوادهی باید رویه رو باز کنید.برای خاک بستر میتونید از پیت ماس هم استفاده کنید.حالا اگه پیدا نکردید کوکوپیت هم جواب میده.ولی چون کوکوپیت ارزش غذایی نداره وتا سه ماهگی برای اینکه تقویت بشن,میتونید یک قاشق غذا خوری ورمی کمپوست رو داخل یک لیتر اب مخلوط کنید وماهی یک بار (تا سه ماهگی)با این اب ابیاری کنید که تقویت بشن جوانه ها.ولی اگه از پیت ماس برای خاک بستر استفاده کنید نیازی نیست پیت ماس تا سه ماهگی همه ی نیازهای جوانه ها رو فراهم میکنه.

  پاسخ دادن

سلام خسته نباشید من بذرخریداری کردم از سایتتون برسن میخوام بکارم ایشالا.یه سوال میشه درظرف بسته نباشه؟یعنی توگلدون بکارم؟برای ایجادرطوبت هم درب گلدون هارو نایلون بذارم کش ببندم که تامین بشه؟

پاسخ دادن

خیلی ممنونم مچکر از شما.یه سوال کاکتوس صخره ای بذرهست یا قلمه میزنن؟ شما بذر اچوریا داخل سایت نداشتید موجودنیست؟

پاسخ دادن

  همه ی کاکتوسها گل میدن وبذر دارن کاکتوس صخره ای در سن خیلی بالایی بالغ میشه وگل میده.برای تکثیر سریع میشه از راه قلمه زدن هم تکثیر کرد.روی سایت بذر کالانچو هست تا جایی که من اطلاع دارم اچوریا رو نمیدونم.

  پاسخ دادن

ببخشید زیادسوال میپرسم برای ضدعفونی کردن داخل یه ظرفی قارچ کش رو حل کنم بعد گلدون هایی که خاکش رو ریختم امادس رو ببرم داخل ظرف بیارم بیرون بعد ازروش هم اب بریزم که مواد ضدعفونی کننده خارج بشن؟یا گلدون رو داخل ظرفی که ضدعفونی کننده هست میبرم بذرهم روی خاک قرار داشته باشه؟

پاسخ دادن

  سلام.خواهش میکنم.بعد از اینکه ماسه هاوپیت ماس رو داخل گلدونها ریختید واماده شدن محلول قارچ کش رو داخل ظرف بزرگتری بریزید وگلدونهارو داخل اون محلول قرار بدید.بلافاصله درنیارید بزارید داخل همون ظرف با محلول قارچ کش ٢۴ساعت بمونه بعد از ٢۴ساعت گلدونهارو از محلول خارج کنید وابشویی کنید بعد بذرهارو روی بستر قرار بدید وکاور کنید.

  پاسخ دادن

سلام و خسته نباشید خدمت شما حتما برای کاشت بذر از قارچ کش استفاده بشه و یه سوال دیگه ایاانیکه خاک رو شستشو میدیم املاح تقویتی رو از بین نمی بریم چون میگن که وقتی که به یه گل میدی نزار از پایین پس بده قوتش ازمیره میگن برای خاک حتما باید خاکی که گفتی باشه چون اکثر گل فروش ها میگن که ببر خاکش خوبه نمیگن چه خاکیه

پاسخ دادن

  سلام.برای کاشت بذر کاکتوس بله قارچ کش حتما باید استفاده بشه.چون بذر کاکتوسها خیلی حساس هستن.قارچ کش برای ضدعفونی بستر استفاده میشه.بستر رو شستشو که نمیکنیم داخل محلول قارچ کش میزاریم که خاکش ضدعفونی بشه.ابشویی هم به مقدار کم که سم موجود در خاک خارج بشه.شستشو برای ماسه هاهست که خاکش از بین بره وخاک موجود روی ماسه ها برای بذرها مناسب نیست.برای ابیاری گلدونها باید اب رو خیلی اهسته وارام داخل گلدون بریزید.بیکباره پارچ اب رو داخل گلدون خالی کنید بله خاکش شسته میشه.وسوال اخرتون چه ترکیب خاکی مد نظرتون هست که ترکیباتش رو بدونید؟چون ترکیب خاک کاکتوسها با گلهای اپارتمانی فرق داره.

  پاسخ دادن

سلام. گفتم خیلی وقته سوال نپرسیدم ممکنه نگرانم بشید?
۲۵روز از کاشت بذرهام گذشته.
همه بذرهام جوانه زدن به جز هاورتیا
از هر ده تا بذر ۷-۸تا جوانه زدن
فقط پیلوس ۵تاش جوانه زد
به جز قارچ کش زدن که هر ۱۰الی۱۵روز هست ،آیا کار دیگه ای انجام بدم؟

درضمن
فرموده بودید جوانه پیلوس حساسه و رطوبت و دمای لازمش با باقی بذرها متفاوت هست.

اگه توضیح خاصی لازم هست بفرمایید بی زحمت
ممنون ازتون

پاسخ دادن

  سلام.سلامت باشید.?مبارکتون باشه.هاورتیاها یکم دیر سبز میشن.برای پیلوسها هم اگه رطوبت ودما مناسب باشه مشکلی پیش نمیاد.اگه شرایط مناسب فراهم باشه براشون بعد از یک ماهگی برگ دوم رو در میارن.ابیاری رو هم هر روز چک کنید اگه نیازی بود اب اسپری کنید.ولی نگذارید سطح بستر خشک بشه.هوادهی رو هم هر روز انجام بدید.

  پاسخ دادن

منظور از شرایط مناسب چیه ؟
زحمت میدم بهتون شرمنده

پاسخ دادن

  منظور از شرایط مناسب یعنی دما ونور ومیزان رطوبتی که پیلوس برای رشد نیاز داره.دما مابین ۲۰الی۲۵ورطوبت۷۰درصد.ونور زیاد ولی فیلتر شده.مثلا پشت پنجره جنوبی بهتر هست ولی حتما فیلتر باشه.

  پاسخ دادن

سلام خسته نباشید
الان دو ماه از کاشت بذرهام میگذره، چند وقت پیش بهتون پیام دادم برای اون پشه های ریزی که گفتم بستر گرفته، و سم دیازینون پیشنهاد کردین، اونو گرفتم زدم، و الان خدارو تقریبا از بین رفتن. ولی این تازگی باز تا حالا حدود ده تا از جوانه ها مثل ژله میشند و از بین میرند، هر روزی شاید یکی دوتا اینجوری بشه. نمیدونم چه کنم لطفا راهنمایی کنید.
و مسئله بعدی، جوانه های نخل ماداگاسکار الان خوب بزرگ شدن، اونا هم تازگی چندتا از برگ هاشون یکم سیاه شده، میخواستم ببینم واسه چیه؟

پاسخ دادن

  سلام.ممنون از لطفتون.جوانه هایی که ژله ای شدن رو از بستر جمع کنید ومحلول قارچ کش اسپری کنید(کاربندازیم) وبعد از اسپری قارچ کش یک ساعت کاور بستر رو بردارید تا کاملا هوادهی بشه بعد از یک ساعت دوباره کاور کنید.هر روز چک کنید اگر جوانه ای دوباره ژله ای شد سریع از بستر خارج کنید وقارچ کش اسپری کنید وهوادهی.برای برگهای نخل هم اگه برگهای پایینی هست مشکلی نیست طبیعیه چون نخلها خزان میکنن.ولی اگه برگهای بالایی هم هستن برگهای سیاه شده رو جدا کنید ومحلول قارچ کش مانکوزب اسپری کنید ،کلا به همه ی قسمتهای گیاهتون.

  پاسخ دادن

سلام سلام
روزتون به خیر
امروز تولدمه گفتم کادوی تولد ازتون راهنمایی بگیرم بازم

امروز یک ماه و هفت روزه که ۷نوع بذری که خرید کردم ازتون کاشتم
پیلوس ها ۵تاشون هفته اول جوانه زده بودند. ۵تاشون هم با فاصله تقریبا چهارهفته تازه جوانه زدن????
از هاورتیا ها فعلا خبری نیست? چیکار کنم؟
باقی بذارهام جوانه زدن و‌حال شون به لطف شما و شکر خدا خوبه

پاسخ دادن

  سلام.تولدتون مبارک.با شماره تلفنهایی که روی سایت هستن یا تماس بگیرید یا پیام از تلگرام بفرستید برای مدیر سایت راهنمایتون میکنن.

  پاسخ دادن

سلام شرایط کاشت بذر ابولمانیا را میخواستم بدونم

پاسخ دادن

با عرض سلام
تو قسمت اموزش نوشتین ک رطوبت باید بالای ۸۰% باشه پس یهنی هروق حس کردم سطح بستر خشک داره میشه باید روشون اب اسپری کنم…از طرف دیگه باید روزی ۳ بار هوادهی شن…حالا وقتی ک رظوبت خاک رو چک میکنم یا اب اسپری میکنم این هوادهی محسوب میشه؟چون واسه اسپری یا چک کردن رطوبت باید کاورو بردارم
ممنون میشم کمکم کنید

پاسخ دادن

  سلام.بله موقع چک کردن بستر باید حتما در ظرف یا کاور رو برداید.وهوادهی انجام میشه.سطح خاک بستر هر وقت حس کردید که کمرنگتر شده میتونید اب اسپری کنید.

  پاسخ دادن

سلام .احوال شما؟ خوبید ؟
یه سوال داشتم
بذر پیلوس رو‌که کاشتم و جوانه زده اللن بعد از حدود ۴۰روز برگ دوم رو درآورده.
آیا برگهای اول بعد از دراومدن برگهای دوم یجورایی نرم میشن و جدا میشن از گیاه؟ یا نکنه پیلوسهای من دارن خراب میشن؟

پاسخ دادن

  سلام.خیلی ممنون از لطفتون.سلامت باشید.بله پیلوس بعد از اینکه دومین برگ رو در اورد برگ اولی نرم میشه وبعد از مدتی خشک میشه.جای نگرانی نیست واین طبیعیه.ولی سومین برگ رو که در اورد برگ دومی دیگه خراب نمیشه.باید ابیاریش کم باشه پیلوس ولیتوپس به اب زیاد حساسن.البته رشدش با لیتوپس فرق داره لیتوپس هر برگی که در بیاره برگ قبلی خشک میشه ولی پیلوس اینجوری نیست.

  پاسخ دادن

با سلام و خسته نباشید
گفتین ک هر ده روز کاربندازیم با دز استاندارد استفاده کنیم
حالا چطور استفاده کنم؟چون واسه تامین رطوبت روشون اب اسپری میکنم
قارچ کشم اسپری کنم یا ابیاری کنم؟
و اینک یک گرم در یک لیتره…باید یک لیتر اب حاوی کاربندازیم همشو رو خاک اسپری کنیم یا عین اسپری کردن اب ب مقدار کم؟

پاسخ دادن

  سلام.محلول قارچ کش رو هر دو هفته یک بار برای پیشگیری از قارچ بستر باید اسپری کنید هم روی بستر وهم جوانه ها یک گرم در یک لیتر اب.حتما بعد از اسپری قارچ کش هوادهی کنید.محلول رو تا پنج روز میتونید نگه دارید یا استفاده کنید بعد از پنج روز خاصیتش رو از دست میده.به اندازه ای اسپری کنید که روی بستر مرطوب بشه نیازی نیست اونقدر بریزید که از زیر ظرف بیاد بیرون.در حد رطوبی شدن کافی هست.

  پاسخ دادن

با عرض سلام
درباره قارچ کش سلام داشتم..گفتین هر ده روز باید گیاها قارچ کشی شن با دز استاندارد یعنی یک گرم در لیتر..حالا باید رو گیاها اسپری کنیم یا مثل ابیاری؟مقدارش چقدر باشه؟یک لیتر ک قاعدتا استفاده نمیشه
بقیه اش رو میتونیم نگداریم واسه دفعه اینده یا هربار باید تازشو درست کنیم؟

پاسخ دادن

ببخشید من میخوام تو گلدون بکارم ولی گلدونا یه جور بو میدن مثل پارافین
میخواسم بدونم واسه کاشت مشکل ایجاد نکنه؟

پاسخ دادن

  سلام.نه مشکلی نیست میتونید داخل گلدون هم بذر بکارید فقط گلدونها رو هم قبل از کاشت با محلول قارچ کش ضدعفونی کنید.

  پاسخ دادن

سلام
آدینه روزتون به نیکی
بازم سوال😹😹
۱) قارچ کش تا چه زملنی بعد از جوان زدن باید استفاده بشه. الان ۲ماه گذشته از کاشت. همه بذرها جوانه زدن.

۲) خواب زمستانی برای همه کاکتوس ها لازمه.؟ مثلا یه تعدادی قلمه ی ۲ماهه از چند نوع کاکتوس دارم .‌ یه تعدادی هم کاکتوس کوچولو دارم که ۲ماهه گلدونشون رو‌عوض کردم و تازه احیا شدن و رشد کردن
اوتارم بذارم جای سرد و کم نور؟

ممنون

پاسخ دادن

  سلام.روز بخیر.هر دوهفته یکبار باید قارچ کش اسپری کنید تا از بوجود امدن قارچ در بستر جلوگیری بشه.بادز یک گرم در یک لیتر اب.تا یک سالگی.خواب زمستانی برای کاکتوسهای بالای دوسال الزامی هست کوچکتر از دو سال نیازی به خواب زمستانی ندارند.نه قلمه ها هم تازه چون ریشه زدن کوچیک محسوب میشن جای گرمتری بزارید.

  پاسخ دادن

سلام
ببخشید میشه بذر هارو تو ظرف های یکبار مصرف در دار شفاف که درون مجلس ها چیزی داخلش میزارن پخش میکنن کاشت؟؟

پاسخ دادن

  سلام.باید ظرفی انتخاب کنید که انعطاف کمی داشته باشه وحتما مات باشه.ظرفهای شفاف نور رو از خودشون عبور میدن وباعث میشه داخل بستر جلبک بزنه.موقع جابجایی یا چک کردن داخل بستر احتمال داره که بشکنه وبذرهاتون بریزه زمین واز بین برن.میتونید برای راحتی کار ومخارج کم از ظرفهای ماست پاستوریزه یا پنیر هم استفاده کنید.

  پاسخ دادن

سلام
ببخشید لوازم مورد نیاز برای کاشت رو بگید؟

پاسخ دادن

  سلام.لوازم کاشت بالاتوضیح داده شده ولی من بازم براتون مینویسم.ظرف کاشت ترجیحا(مات وانعطاف پذیری کم)سم قارچ کش.ماسه.پیت ماس.بذر کاکتوس.

  پاسخ دادن

سلام بنده از شما ۲بار خرید کردم چگونه میتوانم کد تخفیف از شما دریافت کنم برای خرید بعدی
با تشکر از میهن کاکتوس

پاسخ دادن

سلام خسته نباشید
من الان ظرف کاشت رو داخل قارچ کش گذاشتم…بعد۲۴ ساعت از قارچ کش خارج میکنم
بعدش چیکار کنم؟ابشویی کنم و بلافاصله بکارم یا بعد دراوردن ازقارچ کش یه مدتم بیرون بمونه و بعدش ابکشی کنم؟
ممنون میشم در اینباره توضیح بدین

پاسخ دادن

  سلام.ممنون از لطف شما.بله بعد از بیست وچهار ساعت از داخل محلول قارچ کش در بیارید وابشویی کنید بعد از اینکه اب از زیر ظرف خارج شد بسترتون اماده کاشت بذرهاست بلافاصله بذر هارو روی سطح بستر بپاشید ودر ظرف رو ببندید ومتناسب با دمای بذرهایی که کاشتید در دمای مناسب قرار بدید.

  پاسخ دادن

با سلام
ممنون از اطلاعات عالی تون
یه سوال داشتم .من اولین بارم بود که ۴ ماه پیش یه تعدادی بذر کاکتوس از دوستم گرفتم خودشم مثل من بی تجربه بود و تو خاک معمولی باغچه مون تو گلدون کاشتم از یک مدلش فقط لوفوسرئوس شوتی مانستر یک دونش جونه زده حالا که بعد از چهار ماه هیچکدوم دیگش در نیومده دیگه امیدی نداشته باشم به نظرتون ما بقیش جوونه بزنه؟؟

پاسخ دادن

  سلام.بذرهای کاکتوسها خیلی حساس هستند وباید قبل از کاشت خاکشون کامل ضدعفونی بشه.بهترین بستر برای کاشت بذر کاکتوسها پیت ماس هست.حالا اون یدونه هم سبز شده از شانس خوب شما بوده.فکر نکنم بقیه سبز بشن.

  پاسخ دادن

سلام
بنده سه هفت هست که بذرها رو کاشتم و تقریبا هر روز هم اسپری کردم تا الان قارچکش هم سه هفتست نزدم آیا مشکلی پیش میاد از اسپری زیاد و نزدن قارچکش کش تا این مدت؟

پاسخ دادن

  سلام.سعی کنید هر وقت نیاز به اب داشتند اب رو اسپری کنید هر روز اسپری باعث رطوبت زیاد میشه واحتمال بوجود امدن قارچ,جلبک وسایر مشکلات دیگه میشه.بهتره بستر رو چک کنید هر وقت رنگ بستر کمرنگتر شد اب اسپری کنید.محلول قارچ کش رو هم برای پیشگیری هر دو هفته یک بار باید اسپری کنید نه بعد از اینکه بستر قارچی شده.

  پاسخ دادن

سلام خسته نباشید
من ۵ روزه ک کاشتم و خدا رو شکر تعدادی از بذرها سبز شدن بخصوص اگاو و استروفیتوم…امروز موقع اسپری کردن قدرت اسپری باعث شد جوانه بیفته روی خاک و حالت ایستاده نداشته باشه…مشکلی پیش نیاره در اینده؟

پاسخ دادن

  سلام.مبارکتون باشه.سعی کنید اب رو به ارامی اسپری کنید.بعد از هر ابیاری هم هوادهی کنید که اب روی جوانه ها خشک بشه.میتونید بوسیله یک خلال چوبی ضدعفونی شده خیلی با احتیاط جوانه ها رو سرپا بکنید.

  پاسخ دادن

سلتم و خسته نباشید خدمت شما
بذر کاکتوس رو باید دفن کنم یا روی خاک باشه ؟ اگه دفن کنم چجوری و اگه روی خاک باشه چجوری ؟
باتشکر

پاسخ دادن

  سلام.ممنون از لطف شما.خیر بذر کاکتوسها رو داخل خاک دفن نمیکنن وکلا کاشتش باسایر بذر گیاهان فرق داره.باید روی سطح خاک قرار بگیره وهیچ چیزی روش ریخته نمیشه.برای اطلاع بیشترهمین مقاله آموزش کاشت بذر کاکتوس رو مطالعه فرمایید.

  پاسخ دادن

سلام
تو بعضی از سایت ها نوشته شده که ۱۶ ساعت نیاز به نور هست ؟ می خواستم بدونم میشه با گزاشتن جعبه ها کنار پنجره و استفاده از نور خورشید نور کافی و گرفت ؟ اگه با نور مصنوعی باشه بهتر میشه یا طبیعی ؟
خیلی ممنون از سایت بسیار خوبتون

پاسخ دادن

  سلام.بیشتر گیاهان در تابستان رشد میکنن ودر پاییز وزمستان استراحت یا همون خواب زمستانی رو طی میکنن.۱۶ساعت نور برای تابستون وروزهای بلند هست که باید هشت ساعت هم در تاریکی مطلق باشن ودر پاییز وزمستان۱۲ساعت نور ودوازده ساعت تاریکی باید محیا باشه.بله میتونید گیاهانتون رو کنار پنجره بزارید که نور بیشتری جذب کنن.نور طبیعی افتاب اگه دارید بهتر از نور مصنوعی هست.

  پاسخ دادن

Mohammad Hemayati:
سلام و خسته نباشید .
چند سوال داشتم خدمتتون
۱ . الان که بذر ها رو میخرم تا قبل از کاشت کجا و با چه شرایطی باید نگهداری کنم ازشون ؟
۲٫برای بار اول که میخواهیم بستر کشت رو با قارچ کش دز بالا استفاده کنیم بایر با اسپری انجام بدم یا مثلا چند لیوان بریزم روی خاک ؟ اگه مشکلی نیست مقدار هم بگین برای یک ظرف ۶۰ ×۳۰
۳٫ برای آبکشی قارچ کش باید با اسپری انجام داد با اینکه آب زیاد ریخته بشه تا کاملا شستشو داده بشه ؟
۴٫ شما خاک پیت ماس برای فروش دارین ؟

پاسخ دادن

  سلام.ممنون از لطف شما.میتونید بذرها رو تا زمان کاشت داخل یخچال جای تخم مرغی نگهدارید.ابتدا داخل ظرفی که میخواهید بذر بکارید کف ظرف ماسه عدسی بریزید وروی اون پیت ماس یا مخلوطی از ماسه وپیت ماس ،برای ضدعفونی بستر مقدار سه الی چهار گرم از سم قارچ کش (کاربندازیم یا مانکوزب)رو داخل یک لیتر اب مخلوط کنید وداخل یک ظرف بزرگتر بریزید و ظرف بستر کشت رو داخل این محلول قرار بدید تا بیست وچهار ساعت بعد از بیست وچهار ساعت ظرف بستر رو از داخل محلول بردارید وبا ابپاش اونقدر اب اسپری کنید که اب اضافه از زیر ظرف بستر تون خارج بشه.بعد بسترتون اماده کاشت بذرهاست بذرها رو روی سطح بستر قرار بدید وبسته به دمای نوع بذر ها اون رو در دمای مناسب قرار بدید وروی ظرف رو حالا با ‘در’ یا ‘سلفون’یا’کاور’ کنید که رطوبت بستر حفظ بشه.فکر کنم پیت ماس فعلا موجود نیست روی سایت.

  پاسخ دادن

   خیلی ممنون از پاسختون
   منظورتون از گذاشتن ظرف بستر کشت داخل محلول قارچ کش این هست که ، محلول به اندازه ای باشه که کل ظرف داخل محلول وارد بشه یا فقط قسمت پایینی ظرف داخل محلول باشه تا محلول از سوراخ های زیر ظرف وارد ظرف بشه ؟
   در کل منظورم اینه که خاکو باید بریزم تو محلول یا نه ؟منظورم مثل کاشت بذر آدنیوم هست . که خاک کامل میریزیم تو محلول بعد آبکشی میکنیم و میریزیم تو ظرف

   پاسخ دادن

    سلام.خواهش میکنم.بله محلول باید تا قسمت سطح بستر بیادتا همه ی قسمتهای خاک رو ضدعفونی بکنه.خاک وماسه ها رو میتونید جداگانه هم ضدعفونی بکنید ولی بهتره هر دو رو داخل ظرف کشت بریزید وبا هم ضدعفونی بکنید این روش راحتر هست.

    پاسخ دادن

سلام و خسته نباشید خدمت شما
بذر های آستریاس و لیپتوس و آستروفیتوم و مامیلاریا رو میشه با هم تو یک جعبه کاشت ؟ مشکلی بوجود نمیاد ؟
خیلی ممنون

پاسخ دادن

  سلام.بذرهای استاریاس واستروفیتوم رو میتونید با هم داخل یک ظرف بکارید.ولی لیتوپسها رو جدا بکارید چون دما ورطوبت رشدشون فرق داره.مامیلاریا هم همینطور جدا بکارید بذرهای مامیلاریا خیلی ریز هستند ورشدشون نسبت به استروفیتومها کند هست اگه با استروفیتومها بکارید استروفیتومها زود بزرگ میشن ومامیلاریاها قسمت زیرین میمونن ونور نمیتونن دریافت کنن واحتمال داره از بین برن.

  پاسخ دادن

سلام
اندازه مناسب ظرف برا کشت ۵۰۰تا بذر چه قدر مناسبه؟

پاسخ دادن

  سلام.معمولا ظرفهایی با سایز ۴۰در۶۰سانتیمتر ۷۰۰الی۱۰۰۰عدد بذر میشه داخلشون کاشت.نسبت به سایز بذرها باید بافاصله کاشت مثلا اگه بذر استروفیتوم میکارید یک سانتی متر باید از هم فاصله داشته باشن.بذرهای سایز کوچیکتر با فاصله کمتر.حالا با این اندازه سایز ظرفتون رو میتونید انتخاب بکنید.

  پاسخ دادن

سلام
اندازه ظرف برای ۵۰۰بذر چه قدر باید باشه؟

پاسخ دادن

درودخدمت کارشناس محترم بذرهادستم رسید به همراه اشانتیون سپاس…میخواستم بپرسم لامپ فلورسنت برای کاشت بذربایدچندوات باشه؟من فلورسنت flpگرفتم ۳۶ وات ایامناسبه؟وفاصله نورتابذرچندسانت بایدباشه؟

پاسخ دادن

  سلام.مبارکتون باشه.انشاالله بسلامتی سبز بشن.در مورد نور مصنوعی اگه نور طبیعی دارید بهتر هست از نور طبیعی استفاده کنید ولی اگه نور طبیعی ندارید لامپهای فلورسنت t5برای کاشت بذر کاکتوسها مناسبند.البته لامپهای t8,t9,t12هم هستن که فقط قطر وطولشون زیاد تر میشه نسبت به بالا رفتن عددشون.معمولا از ۴۰وات تا ۱۰۰وات موجود هست تو بازار.فاصله نور با بستر هم از ۲۰تا ۴۰سانتیمتر هست که بستگی به بزرگ یا کوچک بودن لامپ داره هر چقدرلامپ کوچکتر باشه فاصله تا بسترکمتر باید بشه.روزی هشت تا دوازده ساعت باید نور داشته باشن.تا وقتی که بذر ها جوانه نزدن نیازی به نور ندارن ولی وقتی جوانه زدن وسبز شدن باید نور داشته باشن.

  پاسخ دادن

سلام.هر نوع بذر میشه در زمستون کاشت ؟؟
یا وقت خاص،خودشو داره

پاسخ دادن

سلام خسته نباشید. بذر هاتون رسید به دستم
چند سوال داستم خدمتتون
بذر های اپیتالانتا میرومریس و آستریاس میکس خاص و آستروفیتوم و میکس همه کاکتوس های خودتون و اشانتیون هایی که فرستادین و میشه با هم تو یک جعبه کاشت ؟
سوال دوم اینکه بذر نخل ماداگاسکار باید یه طور عمودی بکارم یا افقی ؟ و چقدر باید زیر خاک باشه (چند سانت )؟

پاسخ دادن

  سلام.مبارکتون باشه.با دل خوش بکارید.بهتر هست استروفیتومهارو با هم بکارید.برای اینکه استروفیتومها زود بزرگ میشن وبقیه رو میتونید باهم داخل یک ظرف بکارید.نخل رو هم جدا بکارید ودر ظرفی با عمق زیاد برای اینکه نخل زود قدمیکشه ودر چهارالی پنج ماهگی میتونید داخل گلدون شش بگذارید.بذر نخل هم مثل بذر کاکتوسها کاشته میشه نیازی نیست روش خاکی ریخته بشه روی سطح بستر قرار بدید هر شکلی که بزارید سبز میشه فرقی نداره هم میتونید بصورت عمودی قسمت پهن بذر رو نیم میلیمتر داخل بستر فرو کنید ،هم میتونید بصورت افقی روی بستر قرار بدید.در هر دو حالت سبز میشن.قبل از کاشت بهتر هست بذرهای نخل ماداگاسکار رو خیس بکنید داخل یک ظرف کوچک دوقاشق اب و یک قاشق هم محلول قارچ کش بریزید و خیس کنید ۲۴ساعت بمونه بعد از اب در بیارید وروی بستر که میخواهید کشت کنید قرار بدید.تا جوانه زنی سریع انجام بشه.

  پاسخ دادن

ببخشید یک سوال دیگه ظرف من کاملا شیشه ای هست . برای رشد جلبک چیکار کنم ؟ ظرف و عوض کنم بهتر هست ؟ یا کاری کنم که نور مستقیم بهش وارد نشه ؟

پاسخ دادن

سلام
بجای سینی کشت میشه بطری نوشابه خانواده رو از وسط نصف کرد قسمت پایینو سوراخ کرد و خاک ریخت و از قسمت بالا هم ب عنوان درپدش استفاده کرد؟برای هوادهی هم فقط درب بطری رو باز کنیم

پاسخ دادن

درودخدمت کارشناس محترم خواستم بپرسم اگرروی بذرها ی جوانه زده قارچ کش اسپری کنیم مشکلی به وجودنمیاد؟وتاچه مدت بایدازقارچ کش استفاده کرد؟

پاسخ دادن

  درود برشما.نه مشکلی پیش نمیاد فقط حتما بعد از هر ابیاری واسپری قارچ کش یک ساعت هوادهی کنید که اب روی جوانه ها نمونه.تا یک سالگی هر دو هفته یک بار کافی هست.

  پاسخ دادن

سلام بعد چنروز از اسپری کردن قارچکش بعضی جاهای خاک ارد مانند سفید میشن…اینا کپک هستن یا کاربندازیم هس ک بعد اسپری کردن رو خاک رسوب میکنه؟

پاسخ دادن

  سلام.نه کاربندازیم به این شکل روی خاک نمیمونه. احتمالا رسوبات اب باید باشه از اب بدون کلر برای ابیاری استفاده کنید.اب رو داخل ظرف بدون در بریزید و۲۴ساعت بزارید بمونه بعد استفاده کنید.چند روزی اون سفیدکها رو تحت نظر بگیرید اگه زیاد شدن یا روی همدیگر مانند تپه انباشته شدن قارچ هستن.برای درمان از قارچ کش هگزاکونازول باید استفاده کنید.

  پاسخ دادن

با سلام

حدود جهل روز از کاشت بذرهام گذشته حالا باید چه کار کنم؟
درب ظرف رو برای همیشه باز کنم؟
راهنمایی کنید بعد از چهل روز چه کار کنم؟

پاسخ دادن

  سلام.هر روز باید هوادهی کنید تا شش ماهگی باید در یا سلفون رو داشته باشه.البته بسته به نوع بذر، ادنیوم ونخل تا چهار ماهگی.بعد از پایان سه ماهگی هم کوددهی رو شروع کنید از کودهای پتاس بالا وازت پایین استفاده کنید.یک گرم در یک لیتر اب میتونید از بیو بیست طلایی هم استفاده کنید.هر دو هفته یکبار اسپری محلول قارچ کش.بعد از هر ابیاری واسپری محلول قارچ کش هوادهی تا یک ساعت.

  پاسخ دادن

سلام.شرمنده اگر سوالم رو در جای درست مطرح نکردم.من هفته پیش بذر کاکتوس سفارش دادم اما متاسفانه هنوز به دستم نرسیده.معمولا بسته های پستی که قبلا سفارش می دادم سه الی چهار روزه به دستم می رسید.اهواز هستم .این هم شماره سفارش(۱۷۰۸۴)تاریخ خرید هم ۳/۱۰/۹۶

پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر کدرهگیری شما ۰۲۲۷۳۹۶۲۸۰۰۰۰۰۷۴۵۰۰۰۶۱۱۹ می باشد و در تاریخ ۴ ارسال شده. با این کد میتونید پیگیری کنید از طریق سایت اداره پست و هر مشکلی بود به ما اطلاع بدید.

  پاسخ دادن

سلام ممنون میشم راهنماییم کنید
۱.وجود کپک های ریز(شبیه کپک پرتقال) روی بستر کشت در روز دوم قابل درمان هست؟
۲. من از مانکوذب استفاده کردم و احساس میکنم در آبشویی زباده روی کرپم و حدود ۳۰ساعت از شروع کشت بذر ها هوادهی نکردم
آیا از بنومیل یا کاپتان برای از بین بردن کپک های ریز میتونم استفاده کنم؟
این کپک های ریز تا اینجا(روز دوم کشت) برای بذرها مشکل ایجاد کرده اند؟
بابت بسته میکس اشانتیونتون متشکرم

پاسخ دادن

  سلام.تمام کپکهارو از روی سطح بستر باکمک پنس بردارید واز قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم استفاده کنید یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وروی سطح بستر اسپری کنید اگه این دو قارچ کش رو ندارید از پنکونازول استفاده کنید نیم سی سی در یک لیتر اب مخلوط کنید.حتما حتما بعد از هر ابیاری واسپری قارچ کش هوادهی کنید بمدت یک ساعت.قارچ کش کاپتان چون سرطان زا هست مصرفش توصیه نمیشه.بنومیل هم مدت زمان زیادی هست که منسوخ شده وتاثیری نخواهد داشت.

  پاسخ دادن

ممنون از پاسختون
اگر امکانش هست درخصوص چگونگی خسارت کپک به بذر توضیح دهید

پاسخ دادن

  دلیل کپک زدن بستر نوعی قارچ هست.بستر کپک بزنه بذرها هم مبتلا میشن وقارچی میشن ودیگه سبز نمیشن واز بین میرن.روی بذرها هم محلول قارچ کش اسپری کنید.تا پیشگری بشه از ابتلا به قارچ.

  پاسخ دادن

باسلام ممنون ازسایت خوبتون…ببخشیدیه سوال داشتم ازچه زمانی بایدهوادهی به جوانه های کاکتوس داده شود

پاسخ دادن

سلام و خسته نباشید خدمت شما
من ۱۴ روز پیش بذر هامو کاشتم
آستریاس میکس خاص و اپیتالانتا میکرومریس و کنار هم کاشتم آستریاس ها از ۱۰ تا ۷ تاش در اومده اما هیچ کدوم از اپیتالانتا ها حتی جوانه هم نزدن
ضمنا ۵۰ تا هم نخل کاشتم که از ۱۰ تا ماداگاسکار گیی ۷ تاش سبز شده و ۳ تاشونم حدود ۵ سانت شدن و برگ هم در اوردن اما ماداگاسکار kd 1044 فقط یکیشون جوانه زده . نخل ها هم توی یک ظرف هستن
بنظرتون عادی هست ؟ خیلی ممنون

پاسخ دادن

  سلام ۱۴روز خیلی زود هست عجله نکنید بذر های اپیتالانتا یکم دیر سبز میشن.تا یک ماه صبر کنید اگه سبز نشدن با شماره های روی سایت تماس بگیرید تا بذرهای جدید جایگزین بشه.

  پاسخ دادن

سلام دما برای کشت استروفیتوم چند باشه خوبه

پاسخ دادن

ممنون از اینکه زود جواب سوالات رو میدین

پاسخ دادن

سلام
ممنون از سایت خوبتون و این همه اطلاعات مفیدی که درباره کاشت بذر کاکتوس ها گذاشتین.
دو تا سوال راجع به ضد عفونی کردن بستر کاشت داشتم:
اول اینکه منظورتون از خیس کردن کامل بستر یعنی اینکه بستر رو توی ظرف محلول ضد عفونی جوری قرار بدیم که کل بستر تو محلول غوطه ور شه و یا اینکه یه جوری باشه که فقط از سوراخ های زیر بستر نفوذ کنه و برسه به سطح خاک؟
و دوم اینکه منظور از ماندن در این حالت تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت اینه که بستر این مدت رو تو ظرف محلول ضد عفونی باشه بعد درش بیاریم و آبشویی بکنیم یا اینکه بعد از خیس شدن سطح خاک یا غوطه ور شدن در ظرف محلول، از ظرف در بیاریم و بذاریم تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت همین شکلی بمونه بعد آبشویی کنیم؟
ببخشید که یه کم طولانی شد و پیشاپیش ممنون از وقتی که به خاطر جواب دادن به سوال ها میذارین.

پاسخ دادن

  سلام.خواهش میکنم.بله بعد از اینکه ظرف مناسب رو با ماسه وپیت ماس پر کردید داخل محلول قارچ کش بادز بالا که درست کردید بزارید تا اب بمرور زمان از سوراخهای زیر ظرف به روی بستر بیاد.وتا ۲۴یا۴۸ساعت داخل همون محلول بمونه بعد۲۴ساعت به ارامی ظرف بستررودر بیارید وبا اسپری اب روی سطح بستر ابشویی کنید بصورتی که اب اضافه از زیر ظرف خارج بشه بعد از خارج شدن تمام اب اضافه بسترتون اماده کشت هست.

  پاسخ دادن

واقعا مفید بود. خیلی ممنون بابت پاسخ گویی کامل و سریع شما.

پاسخ دادن

سلام . اکثر بذرهایی که کاشتم جوانه زدن اما رشدشون بسیار ضعیف هست یعنی الان دو هفته هست که کاشتمشون حدود نیم سانت شدن . یه نکته ای که نگرانم کرده این هست که بعضی جوانه ها بعد از اینکه کمی رشد کردن روی خاک خوابیدن لطف میکنید بفرمایید علت چی هست ؟

پاسخ دادن

  سلام.احتمالا رطوبت بستر زیاد هست برای همین روی خاک می افتند.ریشه هاشون هم بیرون از خاک هست؟اگر بله با یک خلال دندان ضدعفونی شده خیلی با احتیاط ریشه هارو داخل خاک هدایت کنید.توجه کنید که احتمال داره خلال ریشه هارو زخمی کنه.با احتیاط کامل این کار رو انجام بدید بعد هوادهی کنید هر روز.

  پاسخ دادن

خیر ریشه ها درون خاک هستن و رطوبت هم با سلفون کشیدن روی ظرف تامین میشه و هر موقع هم رطوبت بستر کم میشه آب اسپری میکنم

پاسخ دادن

  میتوید برای اینکه روی سطح خاک نخوابند سنگریزه هایی که از جوانه هاتون کوچیک هستند تهیه کنید ضدعفونی شسته وخشک کنید وفقط کنار جوانه ها بریزید تا راست بایستند.

  پاسخ دادن

سلام امروز بذرهام رو کاشتم از چند کی هوا دهی رو شروع کنم چند دقیقه؟

پاسخ دادن

  سلام.مبارکتون باشه.فعلا تا سبز نشدن نیازی به هوادهی ندارند ولی بعد از اینکه جوانه زدن وسبز شدن باید هوادهی رو شروع کنید.از یک گوشه باز کنید به مرور زمان به ساعتش اضافه کنید.از روزی یک ساعت شروع کنید.میتونید یک ساعت رو در روز به چند قسمت تقسیم کنید.هر روز تا وقتی که سبز بشن از روی درب چک کنید تا مشکل قارچ نباشه.

  پاسخ دادن

ممنون سلامت باشید ،،،ببخشید ک زیاد سوال میپرسم ،،نشانه های اولیه قارچ زدگی خزانه را چطوری میشه تشخیص داد؟

پاسخ دادن

  سلام.خواهش میکنم در خدمتتون هستیم هر زمان.قارچ زدگی بصورت تارهای عنکبوت ویا سفیدک و یا کپک زدگی در کنار بذرها نمایان میشه یا بصورتی که از داخل بذرها مایعی ژله ای برنگ صورتی یا قهوهای ویا زرد رنگ ترشح میشه.در صورت مشاهده هر نوع از این حالتها بذرهای الوده رو از بستر جمع کنید ومحلول قارچ کش اسپری کنید به تمام قسمتهای بستر وهوادهی کنید.

  پاسخ دادن

با سلام خدمت مدیر محترم و دوستان گرامی
نوار های SMD دوازده ولت و SMD هایی که به برق شهر متصل میشن ، کدوم مناسب تر و طیف نوری بهتری برای کشت بذر کاکتوس می باشند
ممنون میشم تجربیات خودتون رو بگید.

پاسخ دادن

  سلام.اکثر لامپهای smdنور خوبی برای رشد جوانه ی کاکتوسها دارند.بهتر هست ترکیبی از نور طبیعی ونور مصنوعی استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.تا اونجایی که من اطلاع دارم لامپهایsmdبه اداپتور(سویچینگ)وصل میشن نه مستقیم به برق شهری.چون ولتاژ کمی دارند مستقیم به برق وصل بشن لامپها میسوزن.برای اطلاعات بیشتر مقاله استفاده از نور مصنوعی رو مطالعه بفرمایید.

  پاسخ دادن

لطفا حساسترین مرحله کاشت بذر کاکتوس ، پس از جوانه زنی توضیح دهید.
با تشکر

پاسخ دادن

  سلام.مهمترین نکته در کاشت بذر کاکتوس وساکولنتها ضدعفونی کردن کامل بستر هست.حساس ترین مرحله هم بعد از جوانه زدن بذرها هست که باید بعد از سبز شدن هوادهی شروع بشه تا رطوبت بستر مقداری کم بشه.خیلی از دوستان هوادهی رو انجام نمیدن ورطوبت زیاد بستر باعث مشکلات زیادی میشه ودر اخر باعث از بین رفتن جوانه ها میشه.که این موضوع بیشتر در ساکولنتها مشهود هست.مخصوصا لیتوپس ،پیلوس،الوعه و….حتما بعد از جوانه زدن وسبز شدن بذرها هوادهی رو شروع کنید.

  پاسخ دادن

سلام
ضمن تشکر از سایت میهن کاکتوس با گذشت یک هفته اکثر بذرهام در حال جوانه زدن میباشند و مشکل کپک زدن بستر کشت هم خداروشکر حل شد.
؟ با گذشت یک هفته بذرهای اشانتیونم به شکل و اندازه دانه برنج شده اند و با تمام ۱۵ نوع بذرهای انتخابی خودم متفاوتند امکان داره نوع کاکتوس این نوع بذر رو بگید (شکل بذرها تقریبا گرد و کمی درشت بود ولی شکل جوانه ها استوانه ای و درشت اند)
ممنون

پاسخ دادن

  سلام مبارکتون باشه.بذرهای میکس اشانتیون شامل انواع ژیمنو،فروکاکتوس،مامیلاریا،ملو،هاماتووچند نوع دیگه هست.

  پاسخ دادن

سلام خسته نباشید بعد از اینکه خاک رو اماده کشت کردم همه چی حاظر شد بذر کاکتوس رو روی خاک میکاریم؟؟؟ یعنی خاک روش نریزم؟ برای همه بذر ها میپرسم تشکر .

پاسخ دادن

  سلام.بله روی بذر کاکتوسها وساکولنتها هیچ خاکی ریخته نمیشه وحتما باید روی سطح خاک قرار بگیرند.برخلاف سایر بذر گیاهان، روی بذرکاکتوسها اگرخاکی ریخته بشه خفه میشن وبذر ها از بین میرن.بعد از ضدعفونی کامل بستر وابشویی، بسترتون اماده کشت هست.

  پاسخ دادن

سلام
مجبورم که بذر های که کاشتم هر دو.روز.یک بار درشون باز کنم چون قارچ می گیرن مجبورم برای تمیز کردنشون و قارچ کشی درشو باز.کنم به نظر خودت مشکلی براشون پیش نمیاد

پاسخ دادن

  سلام.اگر ضدعفونی اولیه بستر کامل باشه مشکل قارچ بوجود نمیاد ولی برای پیشگیری هر دوهفته یکبار تا سه ماهگی حتما باید محلول قارچ کش اسپری بکنید روی بستر.بعد از اینکه بذرها جوانه زدن وسبز شدن هر روز حتما باید هوادهی رو انجام بدید این مشکلی پیش نمیاره ودر بهبود رشد کمک هم میکنه.

  پاسخ دادن

سلام
میخواستم بدونم که بعد از سبز شدن بذر ها باید در ظرف رو باز کرد یا باید بسته بمونه

پاسخ دادن

  سلام.بعد از اینکه بذرها جوانه زدن وسبز شدن هوادهی رو باید شروع کنید.هر روز هوادهی رو انجام بدید.نه نباید بسته بمونه.بسته موندن در ظرف باعث قارچی شدن ویا جلبک زدن سطح بستر میشه.

  پاسخ دادن

سلام قربان شما زیاد تاکید دارید که زمانی که میخوایم درب بذرها رو باز کنیم نباید یک دفعه باز کنیم منظورتون اینه ک هرروزفقط یه کم درب رو بازکنیم یا همون روز کم کم در رو کامل بازکنیم

پاسخ دادن

  درود.بله هر روز درب رو بیشتر باز کنید.منظور از این کار این هست که به جوانه هاشوک وارد نشه.داخل بستر فرض کنید رطوبت هفتاد درصد رو داره ودمای بیست وپنج درجه رو.بیکباره که درب باز بشه هم دما وهم رطوبت تغییر زیادی میکنه واین کاربه جوانه ها شوک وارد میکنه.ولی بمرور انجام بشه شوک وارد نمیشه.

  پاسخ دادن

سلام ،خداقوت ،،منظور از اینکه بعدازسبزشدن بذرها باید هوادهی کنیم بعداز سبز شدن کامل بذرها باید هوا دهی کنیم ؟؟یا به فرض بعد از گذشت ۵روز از ۱۰۰تا بذر ۱۵تاش جوانه زده باشه باید هوا دهی کنیم ؟؟:برای هوادهی روز اول یک گوشه از درب خرانه رو باز کنم مثلا ۳سانت درب رو بازکنم ب مدت ۱دقیقه، هوادهی بشه روز دوم ۶سانت از گوشه درب خزانه رو باز کنم ب مدت ۳دقیقه ،،، و. این روند رو ادامه بدم هرروز و به مدت زمان و بیشتر باز کردن درب اماده بدم اینطوری درست هست یا اینکه روز اول هوا دهی یواش یواش درب ظرف خرانه ها رو کامل از روی خرانه ها بر دارم ب مدت ۱دقیقه هوادهی کنم و. هر روز زمانش رو بیشتر کنم از این ۲موردی ک عرض کردم خدمتتون کدومش صحیح هست؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ دادن

  سلام.ببینید بعد از اینکه اکثریت بذرها جوانه زدن وسبز شدن باید هوادهی رو شروع کنید.هوادهی برای این هست که رطوبت بستر مقداری کمتر بشه تا طوقه جوانه ها پوسیده نشه واز قارچی شدن وجلبک بستن بستر جلوگیری بشه.هر بار که درب بستر رو باز میکنید تا جوانه ها رو چک کنید هوادهی هم انجام میشه.روش دوم که میفرمایید منطقی تر هست.میتونید برای راحتی کار درب رو باز کنید وروی بستر بزارید ولی چفت نکنید.یا اگر روی بستر سلفون هست چند تا حفره روی سلفون ایجاد کنید تا هر روز هوادهی بشه.

  پاسخ دادن

سلام ممنون میشم راهنماییم کنید
بنده حدود یک هفته منزل نیستم دمای منزل حدود ۲۵ ثابته و با خرید تایمر مشکل نوردهی حل کردم فقط در مورد رطوبت میتونم کمی در ظرف رو باز بذارم ، مشکلی پیش نمیاد . جوانه های کاکتوسام حدو ۲هفته سن دارند و همگی سالمند.
باتشکر

پاسخ دادن

  سلام.میتونید اگر سلفون هست روی بستر چند تا حفره روی سلفون ایجاد کنید که هوادهی بشه هر روز.حفره ها رو سایز کوچک ایجاد کنید که رطوبت بستر کمتر نشه در این یک هفته.

  پاسخ دادن

ممنون از پاسختون
آیا از پرلیت دانه درشت بعنوان زهکش میتوان استفاده کرد؟

پاسخ دادن

  سلام.بله میشه استفاده کرد،ولی اگر ماسه عدسی داشتید اون بهتر هست دلیلش هم این هست که پرلیت سبک هست وپیت ماس رو که روی پرلیت میریزید ممکن هست موقع ابیاری پرلیت بیاد بالا وکلا مخلوط بشه با پیت ماس وپیت ماس از زیر ظرف بستر خارج بشه.ولی ماسه سنگینتر هست ودر قسمت زیر بستر میمونه.

  پاسخ دادن
ali

سلام و خسته مباشید خدمتتون. من ۵۰ تومن بذر خریدم و میخام الان ۲۲۰ تومن هم بخرم سبد خریدم اماده اس دوتا خاهش داشتم یکی تخفیف هس و دیگری ارسال با پست پیشتاز هس برای ارسال بذر ها. و ی سوال اینکه بذر های تمام شده کی شارژ میشن تا بتونیم خرید کنیم و یه سوال دیگه بعد این که کاکتوس ها بزرگ تر شدند تو چه خاکی بزنم؟

پاسخ دادن

  سلام.خرید بالای ۱۰۰هزار تومن بطور اتوماتیک تخفیف میخوره.بهترین خاک,خاک مخصوص کاکتوس هست.ترکیب(ماسه عدسی۷۰درصد,پیتماس۲۰درصد,ورمیکمپوست۱۰درصد)

  پاسخ دادن
ali

و این که من مبخام بذر درخت های متفاوت برا بونسای هم میخام سفرش بدم میش تهیه کنید؟ و ی سوال دیگ که کاشت بذر ها در یک محیط گلخونه ای شخصی مشکلی که نداره؟ پس از رشد درختان درخت ها رو خارج کنیم از محیط؟

پاسخ دادن

  سلام.بهتر هست یک قسمت رو برای بستر بذرها اختصاص بدید چون دما ورطوبت ونور مورد نیاز بذرها با گیاهان بزرگتر دیگر فرق میکنه ویکسان نیست.

  پاسخ دادن

سلام وقتتون بخیر من امروز میخوام بذرها رو کشت کنم حتما ته ظرف کشت باید سنگ ریز ریخته شود یا احتیاجی نیس

پاسخ دادن

  سلام.بسلامتی انشاالله.ماسه ها برای این کف ظرف ریخته میشه که اب اضافه خارج بشه.بهتر هست که ماسه کف ظرف برای زهکش بریزید.حدود یک سانتی متر کافی هست.

  پاسخ دادن

ازماسه های ساختمانی هم میشه استفاده کرد

پاسخ دادن

  بله میتونید استفاده کنید.اول کامل بشورید تا خاکش بره بعد استفاده کنید.میتونید غربال هم بکنید که سایز بندی هم بشه.

  پاسخ دادن

یه سری سنگ ریز دارم واسه کف اکورایوم بوده میشه از اونا ب عنوان زهکشی استفاده کرد???

پاسخ دادن

سلام جایی نوشته بود خاک بستر رو قبل از کشت باید بکوبیم تا فاصله و هوای بین خاک از بین بره ، ایا باید این کارو انجام داد ؟
بخار اب و عرقی که روی در ظرف کشت جمع میشه رو باید خشک کرد ؟
مرسی و ممنون از راهنمایی هاتون

پاسخ دادن

  سلام.نمیدونم کجا این مطلب رو خوندید یا خاک بستر چی بوده که باید کوبیده بشه.!!برای بستر بهتر هست از پیت ماس استفاده کنید پیتماس رو فقط باید غربال کنید نیازی به همچین کاری نیست.حتی داخل بستر که ریختید نباید فشارداده بشه در این صورت ذرات بهم میچسبه ومانع از حرکت ریشه جوانه ها داخل خاک بستر میشه.برای بخار داخل بستر هم بهتر هست هوادهی کنید تا بخاراب روی در ظرف بخار بشه.

  پاسخ دادن

سلام وقتتون بخیر،
من ازیه سایت بذرخریدکردم توراهنمایی کشت بذرشون گفته بودن ک ١٠روزبعدازکشت ابدهی کنید٢٠روزبعدازکشت کودهی کنید شما این روش رو تاییدمیکنید?
تشکر

پاسخ دادن

  از همان سایتی که خرید کردید سؤال کنید لطفاً، مطالب سایت میهن کاکتوس مخصوص اعضاء این سایته. فقط میتونم بگم هر کی همچین مطلبی رو نوشته کاملاً ناآگاه بوده در مورد کاکتوس‌ها. کود دادن تو این سن مثل این میمونه که به بچه یک ماه قورمه سبزی بدیم.

  پاسخ دادن

ظرف کشت بایدحتمامات باشه؟؟

پاسخ دادن

من انشالله فردا بذرها رو کشت میکنم ،دوباره مزاحمتون میشم
ممنون از راهنمایی هاتون
تشکر ازسایت خوبتون
موفق باشید
خدانگهدار❤️

پاسخ دادن

سلام .خسته نباشید
من دیروز بذرها رو کاشتم میخواستم بدونم ازکجا باید فهمید ک بسترکشت رطوبت گرفته؟؟
تشکر

پاسخ دادن

  سلام.باید روی ظرف بستر در یا سلفون بکشید ویا کاور کنید با این روش رطوبت بستر حفظ میشه.میتونید با استفاده از رطوبت سنج هم میزان رطوبت داخل بستر رو بسنجید.

  پاسخ دادن

ظرف ها همه در دارن .همون کافیه ؟

پاسخ دادن

با سلام و خسته نباشید…من الان ۴۲ روزه کاشتم ولی جوونه هام خراب شدن…از لیتوپس چیزی نموند هاورتیاها حدود ۷۰% از قسمت پایین نرم شدن و میکسا هم ک شاید نصف بیشترشون هنوز سبز نشدن!!
الان اصلا رشد محسوس نمیبینم و همون اندازه موندن هوادهی و سمپاشی و بقیه چیزای لازم هم کافی ان
چرا رشد نمیکنن؟اگه میشه کمک کنید

پاسخ دادن

  سلام.جوانه ساکولنتها به یک مقدار مراقبت زیادی نسبت به بقیه جوانه کاکتوسها احتیاج دارند.بعد از اینکه سبز شدن حتما باید رطوبت بستر کمتر بشه.ونورشون بیشتر بشه تا علفی نشن مخصوصا لیتوپس که با کم بودن نور زود علفی میشن وبا وجود رطوبت زیاد بستر از بین میرن.دما ورطوبت ونور بستر رو مناسب با رشد جوانه ها تامین کنید.بستر ها رو جابجا نکنید.اختلاف دمای شب وروز بیشتر از پنج درجه نباید باشه.این موارد رو چک کنید.حداقل روزی شش الی هشت ساعت باید نور داشته باشن تا خوب رشد کنند.

  پاسخ دادن

سلام بذرهام امروز رسید خیلی ممنون . خیلی خوشحالم که از شما خرید کردم . الان بستر کشتم رو گذاشتم داخل محلول قارچ کش انشالله فردا شب میکارم فقط یه سوال اگه همه بذر ها رو داخل یه ظرف بکارم مشکلی که پیش نمیاد؟

پاسخ دادن

  سلام.مبارکتون باشه.اگر دما ورطوبت بذرهایی که تهیه کردید یکی هست بله میتونید داخل یک ظرف کشت کنید ولی اگه دما ورطوبتشون فرق داشته باشه باید داخل ظرف جدا بکارید.

  پاسخ دادن

سلام
من تازیخ۱۰/۲۴
بذرهارو کاشتم الان میخوام برم چکشون کنم روی در بستر بخارگرفته اصلا داخل ظرف مشخص نیس چیکار باید کرد؟؟؟

پاسخ دادن

سلام صبح بخیر
الان بذرها رو چک کردم بعضی جاهای بستر حالت تار عنکبوت وجود داره علتش چی میتونه باشه؟
چیکارباید بکنم؟

پاسخ دادن

  سلام.قسمتهایی که شکل تار عنکبوتی شدن رو با پنس از بستر بردارید ومحلول قارچ کش اسپری کنید ویک ساعت هوادهی کنید.بسترتون قارچی شده.

  پاسخ دادن

سلام تارهارو برداشتم وقارچ کش هم اسپری کردم و یک ساعت هوادهی هم کردم دوباره کی باید قارچ کش اسپرکنم؟؟
تشکر

پاسخ دادن

  سلام.هر روز بستر رو چک کنید.اگه بذرهاتون جوانه زدن وسبز شدن هوادهی کنید که مشکلی پیش نیاد.اگر هم فعلا سبز نشدن بازم هر روز چک کنید اگر مورد مشکوکی مشاهده کردید دوباره همون رویه محلول پاشی رو انجام بدید وهوادهی کنید.اگه مشکلی نبود هر دوهفته یکبار باید اسپری محلول قارچ کش رو برای پیشگیری تا سه ماهگی ادامه بدید.

  پاسخ دادن

بذرها جوانه زدن نه همشون .

پاسخ دادن

با سلام خدمت کارشناس محترم سایت
من تعدادی بذر تهیه کردم و۲ تا ظرف کشت دارم ولی نمیدونم کدوما رو باهم بکارم که همخوانی داشته باشن از لحاظ میزان دما همه رو تو ی یه شرایط میتونم نگهداری کنم یعنی توی تراس سر پوشیده که از داخل خونه خنک تره نور هم پنجره شرقی مشجر هست که جای زیاد پر نوری نیست ولی صبح ها روشنتره، بنظر شما میتونم به ثمر برسونم بذرهامو،؟ اگه لطف کنید بگین کودومارو با هم تو یه ظرف بکارم وایا همین رطوبت داخل ظرف براشون بسه؟
بذر لیتوپس ، نخل ماداگاسکار، هاورتیا، مامیلیا میکس، مامیلیا بوکسانا، اچینو پکتینتوس، استروفیتوم، اگاو،ادنیوم
ایا ماسه ای که برای کار ساختموون هست رو بشورم میشه زیر ظرف برای زهکش بریزم؟
میبخشین سوال زیاد شد با سپاس فراوان

پاسخ دادن

  سلام.درود بانو.بله اگه دمای تراسی که میفرمایید مناسب با رشد جوانه ها باشه میتونید اون قسمت نگهداری کنید نور قسمت شمالی هم خوبه برای رشد جوانه ها.ادنیوم ونخل مادگاسکار رو میتونید باهم بکارید فقط داخل ظرفی که عمق زیادی داره بهتره بکارید چون زود قد میکشن وبرگهاشون از ظرف میزنه بیرون,باید تا چهار ماهگی سلفون یا در روداشته باشن.لیتوپسهای برای سبز شدن به دمای پایینی احتیاج دارند مابین ۱۷الی ۲۰ درجه بهتر لیتوپسها رو جدا بکارید ودر خنکترین قسمت تراس بگذارید.مامیلاریا رو هم با هم بکارید خوبه.ولی میتونید با استروفیتومها داخل یک ظرف بکارید ولی بذرها رو مخلوط نکنید یک قسمت ظرف رو استروفیتوم ویک قسمت رو مامیلاریا بکارید استروفیتومها نسبت به مامیلاریاها زود رشد میکنن,اچینو رو هم میتونید با استروفیتومها داخل یک ظرف بکارید.ولی حریم جدا کنید برای هر نوع.هاورتیا واگاو رو هم داخل یک ظرف میتونید بکارید.بله ماسه ساختمانی یا ماسه رودخونه یکی هست ومناسب این کار فقط ابتدا بشورید که خاک ماسه ها بره بعد استفاده کنید.میتونید غربال هم بکنید وسایز بندی کنید که کارتون راحتر بشه.

  پاسخ دادن

واینکه ایا این ماسه رو با پیت ماس هم مخلوط کنم هم مقداری کف ظرف بریزم؟

پاسخ دادن

  بله هم میتونید کف ظرف بریزید جدا برای زهکش وپیت ماس رو خالی بریزید روی ماسه ها.میتونید پیت ماس رو با ماسه سایز عدسی هم مخلوط بکنید.ولی برای زهکش ماسه جدا حتما یک سانتی متر کف ظرف بریزید.

  پاسخ دادن

سلام و عرض خسته نباشید
متاسفانه جوانه های کاکتوس من با اینکه مو به مو طبق آموزش ها پیش رفتم اما اصلا حال خوشی ندارن . ضعیف هستن و کج شدن و اغلب روی خاک خوابیدن و رشدشون کاملا متوقف شده چند وقت پیش ازتون راهنمایی خواستم فرمودید هوادهی کنم و رطوبت رو کمتر کنم اما باز هم فایده ای نداشت . نمیدونم باید چیکارشون کنم

پاسخ دادن

  سلام بذر چه نوعی رو کاشتید؟ترکیب خاکتون چی بود؟ونور چقدر در روز دریافت میکنن ودر کدوم قسمت از منزل نگهداری میکنید ؟چند ماهه هستند؟

  پاسخ دادن

هانیه سوال بپرس نیسی نگرانت شدیم…

پاسخ دادن

ممنونم از توضیحات کاملتون
بنظر شما چه زمانی برای کاشت لیتوپس مناسبه؟ باتوجه به مطالعه مطالب شما در مورد حساسیت این نوع کاکتوس تصمیم گرفتم اون رو در مرحله دوم انجام بدم تا با خراب شدنشون تو ذوقم نخوره اگاو هم جاش باید خنک باشه؟

پاسخ دادن

  سلام.خواهش میکنم.لیتوپس باید در فصلهای سرد کاشته بشه چون به دمای پایینی برای سبز شدن احتیاج داره.میتونید همین فصل بکارید اگه جای خنکی دارید در منزل که دماش بین ۱۷الی۲۰درجه باشه.دمای سبز شدن بذر اگاو بین۲۰الی۳۰درجه هست.

  پاسخ دادن

سلام وقت بخیر
بذرها جوانه زدن از بقیه ریشه ها یه حالت ریشه زده بیرون این میتونه باشه

پاسخ دادن

  سلام.بذرها وقتی جوانه میزنن ریشه میدن دقت کنید که ریشه در انتهای جوانه ها باید باشه.اگر ممکن هست عکس واضح از بسترتون به شماره تلگرام روی سایت بفرستید تا بررسی بشه.تا از نبود قارچ اطمینان حاصل بشه.

  پاسخ دادن

منظورم از بغل ریشه ها بود

پاسخ دادن

باسلام..
از مطالب سایتتون خوندم حتما باید خاک پیتماس باشه
من رفتم گل فروشی گفتم خاک مخصوص برای کاشت بذر میخوام یک نوع خاک دست ساز بهم داد گفت اینا بهتر از پیتماس از همه چیز قاطی کرده (فکر کنم از شن ریزه بیابان هم استفاده کرده) میتونم استفاده کنم یکمی ذغال هم داخلشون هست ؟

پاسخ دادن

اسم هاشون رو خیلی نمیدونم اما حدود پنج نوع بذر کاکتوس ازتون خرید کردم با نخل ماداگاسکار و ادنیوم . نخل و ادنیوم حالشون خوبه و رشدشون مناسبه . حدودا دو ماهه هستن از نور مصنوعی حدود پانزده ساعت در روز استفاده میکنم خاک هم فقط پیت ماس هست هر دو هفته هم محلول قارچ کش استفاده میکنم . امروز که یه کم دقت کردم دیدم خیلی از جوانه ها از یقه حالت پوسیدگی و گندیدگی پیدا کردن

پاسخ دادن

  سلام.پانزده ساعت نور زیاد هست برای جوانه ها.این زمان رو نصف کنید برای نور دهی.هشت ساعت بکنید بتدریج که بزرگ شدن زمان نور دهی رو زیاد کنید.دلیل پوسیدگی وگندیدگی طوقه ها رطوبت زیاد هست.جوانه هایی که پوسیدن رو از بستر خارج کنید.محلول قارچ کش اسپری کنید ویک ساعت هوادهی کنید.هر روز هوادهی رو انجام بدید تا رطوبت بستر کم.بشه تا بقیه جوانه هم این مشکل رو نداشته باشن.میتونید از سنگریزه برای راست کردن جوانه ها استفاده کنید.ماسه هایی رو انتخاب کنید که از جوانه ها تون کوچکتر باشن.ماسه ها رو ابتدا ضدعفونی کنید،بشورید ،خشک کنید بعد استفاده کنید.

  پاسخ دادن

سلام
یه سوال داشتم اگه موقع ابیاری اب روی بزر ها بریزه مشکلی پیش میاد؟

پاسخ دادن

  سلام.بله باعث میشه روی جوانه ها قارچ تشکیل بشه.بعد از هر ابیاری هوادهی کنید که روی جوانه ها اب نمونه وبخار بشه, بعد در ظرف رو ببندید.

  پاسخ دادن

Pin It on Pinterest

Share This