بهترین زمان کاشت بذر کاکتوس

بهترین زمان کاشت بذر کاکتوس

بهترین زمان کاشت بذر کاکتوس : همیشه این سؤال در میان تولیدکنندگان و علاقه‌مندان به کشت بذر کاکتوس مطرح می‌باشد که بهترین زمان کاشت بذر کاکتوس چه فصلی می‌باشد. همان‌طور که میدانید کاکتوس‌ها بومی کشور ما نیستند و از آنجایی که بذر کاکتوس را در طبیعت و در فضای آزاد کاشت نمی‌شود پس هر زمانی که بتوان شرایط را محیا کرد می‌توان کاشت انجام داد. پس کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت ها زمان مشخصی ندارد و در هر فصلی می‌توان کاشت انجام داد.

شرایط لازم برای کشت بذر کاکتوس:
۱- دما:
بذر کاکتوس و ساکولنت ها برای سبز شدن به دمایی در حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه نیاز دارند البته دمای سبز شدن برای گونه‌های مختلف متفاوت می‌باشد و در بعضی گونه‌ها برای گرفتن نتیجه بهتر به دمایی کمتر یا بیشتر از این حد نیاز است ولی برای اکثر گونه‌ها این دما، دمای ایده الی محسوب می‌شود. برای کسانی که در منزل کاشت انجام می‌دهند، دمای داخل خانه و پشت پنجره‌های نورگیر مناسب می‌باشد. در گلخانه‌ها نیز در فصول مختلف می‌توان این دما را فراهم کرد. جوانه‌های سبز شده بعد از سبز شدن می‌توانند دمای بالاتر حتی تا ۴۵ درجه را نیز تحمل کنند و دمای پایین را تا حدود ۵ درجه بالای صفر درجه را نیز تحمل می‌کنند.

 

۲- رطوبت:
یکی دیگر از پارامترهای مهم برای سبز شدن بذر کاکتوس و ساکولنت ها رطوبت می‌باشد. معمولاً رطوبت بالای ۷۰ درصد برای سبز شد بذرها نیاز است. در کشت خانگی می‌توان از ظرف‌های در دار برای تأمین رطوبت استفاده کرد و یا می‌توان با روی گلدان را با پلاستیک پوشاند. در گلخانه‌ها نیز می‌توان از دستگاه‌های مه پاش یا تأمین رطوبت در هر فصلی استفاده کرد.

۳- نور:
برای سبز شدن و رشد جوانه‌های کاکتوس و ساکولنت ها به نور نیاز است. نور نباید مستقیم باشد نور فیلتر شده و ملایم برای این کاشت کافی می‌باشد. می‌توان برای فیلتر کردن نور از شیدها یا توری‌های مخصوص گلخانه استفاده کرد در خانه نیز از شیشه‌های مات شده استفاده کرد تا نور ملایم‌تری به جوانه‌ها برسد.

منبع: میهن کاکتوس

بهترین زمان کاشت بذر کاکتوس چه فصلی است

مقالات مشابه

منظور از خواب بذر کاکتوس چیست؟

منظور از خواب بذر کاکتوس چیست؟

منظور از خواب بذر کاکتوس چیست؟ خواب بذر کاکتوس به...

چند اشتباه رايج در کاشت بذر کاکتوس

چند اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس

چند اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس : کاشت بذر...

خصوصیات بذر خوب و روش خرید بذر مناسب

خصوصیات بذر خوب و روش خرید بذر مناسب

خصوصیات بذر خوب و روش خرید بذر مناسب : بذر...

نظرات (5)

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران
وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

پاسخ دادن

سلام چگونه رطوبت ۷۰ درصد رو باید تشخیص داد؟

پاسخ دادن

سلام من یه دستگاه جوجه کشی کوچک داخل خونه دارم که دربش هم طلق شیشه ای هست بنظرتون برای تنظیم دما و رطوبت ظرف کشت رو داخل اون بذارم چطور هست؟

پاسخ دادن

    سلام.در مورد دستگاه جوجه کشی هیچ اطلاعاتی ندارم.ولی اگر دما ورطوبت ونور مورد نیاز برای سبز شدن بذرها رو میتونه تامین کنه میتونید استفاده کنید.نور هم داره؟

    پاسخ دادن

Pin It on Pinterest

Share This