چند اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس

چند اشتباه رايج در کاشت بذر کاکتوس

چند اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس : کاشت بذر کاکتوس یکی از روش‌های آسان برای تکثیر کاکتوس‌ها است که به راحتی با رعایت نکاتی ساده می‌توان اقدام به کاشت بذر کاکتوس کرد و بر خلاف تصور بعضی از دوستان اصلاً کار پیچیده و سختی نمی‌باشد. متأسفانه مشاهده می‌شود خیلی از دوستان به اشتباه و ندانسته دیگران را راهنمایی می‌کنند که این کار باعث می‌شود نتیجه لازم حاصل نشود. از تمامی دوستان بخصوص در گروهای تلگرامی خواهش می‌شود ابتدا در مورد کاشت بذر کاکتوس مطالعه نماید سپس اقدام به راهنمایی دیگران کنند.

چند اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت:
۱- حتماً باید از نور مصنوعی برای کاشت استفاده شود؟ این کاملاً اشتباه است و نور آفتاب بهترین منبع برای کاشت بذر تمامی گیاهان می‌باشد و تنها زمانی که دسترسی به نور خورشید نیست از نور مصنوعی استفاده می‌شود. بذر کاکتوس برای سبز شدن به نور آفتاب نیاز دارد. البته نور ملایم و فیلتر شده نه نور خیلی شدید آفتاب.

۲- نیاز به ضدعفونی بستر با قارچ‌کش نیست: بیماری‌های قارچی قاتل درجه یک جوانه‌های کاکتوس‌ها هستند و با کوچک‌ترین بیماری قارچی تمامی جوانه‌ها از بین می‌روند. پس حتماً نیاز به ضدعفونی با سم قارچ‌کش می‌باشد. مگر اینکه بستر کاشت شما کاملاً ضدعفونی شده باشد. شاید این سؤال مطرح باشد پس چرا در طبیعت این نیاز وجود ندارد؟ آفتاب سطح خاک و سنگ ریزه‌ها را به خوبی ضدعفونی می‌کند. هرچند در طبیعت هم خیلی از جوانه‌ها در اثر بیماری‌ها از بین می‌روند.

۳- بستر کشت باید داخل آب بماند! خیلی از دوستان ظرف کشت خود را داخل آب قرار می‌دهند، این کار جز پوسیدگی جوانه حاصل دیگری ندارد، زمانی که رطوبت بالای ۷۰ درصد باشد برای سبز شدن بذرها کافی می‌باشد.

۴- به هیچ عنوان در ظرف را باز نکنید: این کار نیز اشتباه می‌باشد و شما هر زمان بخواهید می‌توانید درب ظرف را باز کنید و بذرها را بررسی نمایید و سپس دوباره در ظرف را ببندید. اگر رطوبت محیط بالای ۶۰ درصد باشد نیازی به استفاده از ظرف در دار نیست.

۵- نیازهای تمامی بذرها برای سبز شدن یکسان می‌باشد. این درست نیست که نیازهای محیطی مانند نور دما رطوبت برای تمام مدل‌های کاکتوس‌ها و ساکولنت ها یکسان می‌باشد. بخصوص نیاز دمایی بذرها بسیار متفاوت است ولی بسیاری از آنها در یک محدوده دمایی سبز می‌شوند پس با آگاهی از نیازهای سبز شدن بذر و تأمین آنها به بیشتر سبز شدن بذرها کمک کنید.

۶- کود دهی در ماه‌های اول اشتباه بزرگی است که می‌تواند به جوانه‌ها آسب برساند. جوانه‌های کاکتوس تا سه ماهگی هیچ نیازی به کود ندارند. حتی اگر از خاک غنی استفاده شود کاکتوس‌ها در تمام دوران زندگی خود نیازی به کود نخواهند داشت.

منبع: میهن کاکتوس

چند اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس

مقالات مشابه

آموزش کاشت بذر آدنیوم

آموزش کاشت بذر آدنیوم

آموزش کاشت بذر آدنیوم آدنیوم یکی از گیاهان زود رشد...

آموزش کاشت بذر اچوریا

آموزش کاشت بذر اچوریا

آموزش کاشت بذر اچوریا : روش کاشت بذر اچوریا و سمپرویوم...

10 نکته کلیدی برای خرید بذر کاکتوس

۱۰ نکته کلیدی برای خرید بذر کاکتوس

یکی از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها و ساکولنت ها کاشت بذر...

نظرات (6)

باسلام وخسته نباشیدنوردهی بذر کاکتوس ها باهم متفاوت هست یانه در طول ۲۴ ساعت نیاز به چند ساعت نوردهی دارد ایا نور خورشید فیلتر شده ازپشت پنجره کافی هست ونیاز به چند ساعت نور خورشید دارد

پاسخ دادن

    سلام.درود.در اوایل کاشت نوردهی یکی هست.در فصول سرد وروزهای کوتاه شش الی هشت ساعت نیاز به نور دارند.بله نور پشت پنجره جنوبی فیلتر شده بهترین میزان نور رو داره برای رشد جوانه ها.

    پاسخ دادن

باسلام وخسته نباشید خدمت کارشناسان میهن کاکتوس .خداقوت چند سوال برام پیش اومده ۱اگر از نور مصنوعی استفاده کنیم برای کاشت بذر کاکتوس باچه فاصله ای باید بهشون نور داد ۲٫برای کاشت بذر نوشته بودید ۳۰% ماسه و۷۰%پیت ماس ایا باهم باید ترکیب کرد یانه ۳۰% ماسه برا زهکشی است….۳ومی شود هم نور خورشید فیلتر شده ونورمصنوعی باهم استفاده کرد یانه…با تشکر از کارشناسان میهن کاکتوس خدا قوت

پاسخ دادن

    سلام.ممنون از لطف شما دوست عزیز.فاصله نور تا بستر بستگی به نوع نور شما داره.معمولا ۱۵الی۴۰سانتی متر هست.هم میتونید ماسه رو برای زهکش استفاده کنید وبستر فقط پیت ماس باشه هم میتونید مقداری از ماسه رو برای زهکش بریزید وبقیه ماسه رو با پیت ماس مخلوط کنید.هر دو مورد امکان پذیر هست مشکلی پیش نمیاد.بله استفاده از هر دو نور نتیجه مطلوبی میده.

    پاسخ دادن

با عرض سلام وخسته نباشید . من بذرهام انشاله فردا یا پس فردا میرسه
یه سوال داشتم اگه الان که هوا سرد هست روزها ظرف کشت رو بذارم کنار پنجره و شبها که کنار پنجره سرد هس جابجا کنم مشکلی که پیش نمیاد؟

پاسخ دادن

Pin It on Pinterest

Share This