کود NPK چیست و چگونه مصرف میشود؟

کود NPK چیست و چگونه مصرف میشود؟

کود NPK چیست و چگونه مصرف میشود؟

کود NPK یکی از پر مصرف ترین نوع کودها در دنیا است که برای افزایش رشد گیاهان و درختان استفاده می شود . عناصر پر مصرف (ماکرو) شامل: ازت ، فسفر، پتاس ، کلسیم ، منیزیم
عناصر کم مصرف (میکرو) شامل : آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بر

به کود هایی که مجموع عناصر فوق را با هم و به نسبت متناسب دارا باشد اصطلاحا کود کامل یا NPK گفته میشود.
گیاهان بیشتر از هرچیز دیگر به سه عنصر نیتروژن (N) ، فسفر (P) و پتاسیم (K) نیاز دارند.

برای کاکتوس ها و ساکولنت ها کدام ترکیب NPK مناسب است؟ 

ترکیب مناسب کود برای کاکتوس ها و ساکولنت ها بهتر است دارای ازت پایین و پتاس بالا باشد مانند کود NPK 3-11-38

 

برای بیشتر گیاهان آپارتمانی از کودهای NPK 20-20-20 یا NPK18-18018 استفاده می شود البته برای هر نوع گیاهی این ترکیبات میتواند متفاوت باشد.

fertilizers npk

عملکرد نیتروژن برای گیاه:
نیتروژن در اصل به رشد سریع شاخ و برگ کمک میکند. همچنین در تولید بذر گیاه و افزایش میوه موثرهست. کمک به فتوسنتز و کیفیت بهتر محصول از مزایای استفاده از نیتروژن است. بنابراین قبل از زمان گلدهی نیز و همچنین برای قلمه های جوان که نیاز به شاخ و برگ زدن بهتر دارن کودهای با نیتروژن بالا بدید.

عملکرد فسفر برای گیاه:
فسفر توانایی گیاه برای مقابله با استرس را بالا میبره. از دیگر مزیتهای فسفر، ریشه زایی بهتر و زیاد شدن شکوفه در گیاهان رو میتوان نام برد. بنابراین در زمان شوک گیاه به هر دلیلی از کودهای فسفر بالا استفاده کنید تا گیاه از استرس به راحتی خارج شود.

عملکرد پتاسیم برای گیاه:
پتاس به کیفیت میوه و گل و تشکیل پروتئین در میوه کمک میکند. کاهش بیماریها درگیاه از دیگر فواید پروتئین است. در گیاهان زینتی برای گلدهی و در درختان میوه به درشت شدن میوه و رنگ انداختن میوه کمک میکند.
بنابراین برای گیاهان زینتی گلدار و همچنین برای بذر از سه ماهگی تا یک سالگی از کودهای کامل پتاس بالا استفاده کنید.

نحوه مصرف کود NPK
حتما برای استفاده از کود NPK ، به میزان توصیه شده توسط شرکت های تولید کننده توجه کنید. استفاده بیش از حد کود NPK موجب خسارت به گیاه میشود. برای مثال یعنی ٢ گرم برای ۱ لیتر آب یا دو به هزار .

 

اعداد روی بسته های کود NPK:

این اعداد به همان ترتیبی که بیان می شوند نشان دهنده درصد عناصر NPK هستند.

 برای مثال : کود NPK 3-11-38 از این عناصر تشکیل شده است :

  ۳ درصد N (نیتروژن)

  ۱۱ درصد P (فسفر)

۳۸ درصد K (پتاسیم)

البته ۳ + ۱۱ + ۳۸ درصد ، روی هم  ۵۲ درصد می شود. پس الباقی ترکیبات کود از چه چیزی تشکیل شده است؟!

بعضی از شرکت ها روی بسته بندی کودهای خود بعد از اعداد، حروف +TE را درج می کنند که؛ مخفف کلمه (Trace Element ) به معنی عناصر کم مصرف است.

یعنی غیر از عناصر پر مصرف ( ازت، فسفر و پتاسیم ) ، عناصر کم مصرف نیز در کودهای NPK استفاده شده است.

اما این بدان معنی نیست که تمام ۵۰% باقیمانده ترکیب کود از عناصر کم مصرف تشکیل شده است.

بلکه تنها میزان کمی از این درصد متعلق به این عناصر است و باقیمانده آن از ترکیبات خنثی، اختصاصی و یا حتی سرّی مختص شرکت ها تشکیل شده …

کود NPK چیست و چگونه مصرف میشود؟

چرا شرکت های سازنده کودهای NPK ، ترکیبی مثل ۲۰-۲۰-۵۰ را تاکنون روانه بازار نکرده اند؟!

۱- میزان تناسب عناصر باید با هم همخوانی داشته باشد. مثلا عناصری که اعداد آخر آنها بالاست، بیشتر جهت به بار نشاندن و گلدهی محصولات بکار می رود و ترکیب آن با ازت و فسفر باید کاملا  آزمایش شده و تاثیر متقابل بین آنها بطور کامل سنجیده شود بنابراین به راحتی ترکیب کردن این عناصر با هم کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد و مستلزم آزمایشات بسیار و متعدد خواهد بود.

۲-  هنوز تکنولوژی ترکیب عناصر NPK با درصد بالا بدست نیامده و معمولا همین ترکیبات ، نیاز بیشتر گیاهان را تامین می کنند.

۳- دیگر ترکیباتی که به عنوان ترکیبات خنثی، تکمیلی و یا سرّی از آنها نام برده شد، باید درصد مشخصی از ترکیبات این کودها را تشکیل دهند که بعضا به جذب عناصر کمک می کنند.

طبق گفته های فوق ، تفاوت ترکیبات ۲۰-۲۰-۲۰ با ۱۸-۱۸-۱۸ در چیست؟ این دو ترکیب که دقیقا تمام عناصرشان مشابه و هم اندازه هم است !!

به گفته های بالا دقت کنید ؛ عناصر کم مصرف هم در این کودها گنجانده شده است. دلیل کم کردن درصد عناصر NPK در کود ۱۸-۱۸-۱۸ هم دقیقا همین است. علاوه بر این ، باید برای گنجاندن ترکیبات اضافی هم باید ظرفیت خالی وجود داشته باشد. به زبان ساده تر ، درصد این کود برای افزودن عناصر کم مصرف پایین تر آورده شده است .

منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

مقالات مشابه:

‫186 نظر ارسال شده در “کود NPK چیست و چگونه مصرف میشود؟

 1. امیر :

  سلام خسته نباشید
  ۱ . برای سبزیهای که قابل خوردن هستند از چه نوع کودهای باید استفاده کرد و به چه میزانی
  ۲. کودهای شیمیایی که با آب حل میشه که روی برگهای سبزی بریزیم و بعد از سبزی برای خوردن استفاده کنیم ایا مشکلی داره واسه خوردن
  ۳. به سبزیهای اپارتمانی هر چند روز باید اب داد
  مرسی🙏🙏

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، برای گیاهان خوراکی بهتر هست از کودهای دامی ویا کودهای آلی استفاده بشه که بصورت ترکیبی در داخل خاک استفاده میشه، از کودهای شیمیایی هم با شرط اتمام دوره کارنس میتونید استفاده کنید،ابیاری رو زمانی که یک بند انگشت از خاک خشک شد میتونید انجام بدید.

 2. سازگاری :

  با سلام کود npk 20-20–20 خریده ام فروشنده همزمان کود آهن نیز داده و گفته یک قاشق چایخوری آهن را با یک قاشق چایخوری npkمخلوط کرده و در ۵ لیتر آب حل کنم و ۱۵ روز یکبار آب دهی کنم . مخلوط npk با آهن مشکلی پیش نمی آورد

  • کارشناس 2 :

   سلام، نه مشکلی بوجود نمیاد فقط محلول رو همان روز که ترکیب کردید استفاده کنید ،کوداهن رو بهتر هست شب استفاده کنید، میتونید کوددهی رو شب انجام بدید.

 3. نازنین :

  سلام من کود npk خریدم نمیدونم چقدر باید در اب حل کنم واینکه ب هر کلدنم چقدر باید و چه زمانی کود بدهم لطفاراهنمای کنید گلهلی من از قبیل سوسن عنکبوتی حسن یوسف بکونیای عروس انتوریا شفلره نخل ماداکاسکار بنت قنسول قاشقی شاخ بزی و اگاو هست کلدون کوچیک متوسط و بزرک لطفا مقدار هم برامبفرستین ممنون میشم

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، یک گرم در یک لیتر اب ،اندازه یک قاشق چای خوری در یک لیتر اب، ماهی یک بار در زمان رشد گیاهان ،به اندازه ای که مقداری از محلول از زهکش گلدان خارج بشه،برای اگاو والوئه ونخل ماداگاسکار بهتر هست از کودهایی که پتاس بیشتر ی از ازت دارند استفاده کنید،مثل ۱۲،۱۲،۳۶٫

 4. حمید :

  سلام سوالی داشتم من کود ۳ بیست رو برای گیاه پیله آ یک قاشق غذاخوری در یک لیتر به اشتباه راهننمایی یکی از دوستان ریختم. دو روز بعد بعضی شاخه ها خم شد ولی بعضی هنوز خوبن میتونم کاری برای نجانتش از خشک شدن بکنم ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • کارشناس 2 :

   سلام، مقدار کود زیاد بوده ،میتونید خاک رو ابشویی کنید تا کود اضافی از زهکش گلدان خارج بشه به ارامی این کار رو انجام بدید تا ریشه های گیاه اسیب نبینندوخاک شسته نشه.

 5. امیرحسین :

  با سلام و درود فراوان خدمت شما استاد عزیز
  مخواستم عرض کنم ک برای ماریجوانا کود سه ۲۰ چ مقدار و با چ فاصله زمانی باشه هم کود۳۶ ۱۲ ۱۲ چ طور
  و کود کلسیم مایع گیاهم داخل گلدان نیست ممنون میشم اگ راهنماییم کنین استاد

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ماهی یک بار،یک گرم دریک لیتر اب،از هرنوع کودی بصورت متناوب میتونید استفاده کنید.

 6. مهدی :

  ممنون، ببخشید یه سوال دیگه، بعضی برگاههای سانسوریام نوکش سوختگی پیدا کرده و بعضی هاشون روی تنش حالت سوختگی پیدا کرده، قهوه ای رنگه، علت چیست

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   شرایط نگهداری رو بفرمایید واز برگها وقسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 7. مهدی :

  سلام. من یک ماه پیش گل سانسوریا ابلق خریدم، الان قسمتهای زردش سبز کم رنگ‌ شده، پست پنجرس
  نور نمیتابه بعش
  ولی روشنه جاش
  علت چیست
  چه نوع کودی مناسبه براش ؟! ممنونم .

  • کارشناس 2 :

   سلام، کمبودنور باعث این مشکل میشه گیاه رو بمرور زمان به محیط پرنوری انتقال بدید. ازکودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید.

 8. مهدی :

  سلام، من کود ۱۲ ۱۲ ۳۶(پتاس بالا) دارم، ایا برای کاکتوس و ساکولنت ها مناسبه، برای کیاهان آپارتمانی ( زامفولیا،سلنسوریا، یوکا، شفلرا ابلق،آگلونما، اسپاتی فیلوم) همین کود را به گیاهان اپارتمانی و کاکتوس و کیاهان کوشتی بدهم؟ کلا برای این کلها بهترین کود چیه؟ کودهارو روی برگ بپاشیم بهتره یا به خوردشون بدیم !؟!؟ این کود nok خاک رو‌شور نمیکنه؟ بهترین مارکش چه برندیه؟ ممنونم

  • کارشناس 2 :

   سلام، بله میتونید برای تمام گیاهان استفاده کنید برای گیاهان اپارتمانی هم میتونید بصورت محلول پاشی روی برگها انجام بدید هم بصورت ابیاری استفاده کنید، برای کاکتوسها وساکولنتها فقط بصورت ابیاری استفاده کنید ،برای گیاهان اپارتمانی از کود سه بیست هم میتونید بصورت دوره ای استفاده کنید. کلا تمام کودهایی که تاریخ تولید وانقضا روی بسته بندی ومقدار عناصر موجود در کود درج شده میتونید استفاده کنید.

 9. نرجس :

  سلام خسته نبتشید سال نو شما مبارک. من از یه گل فروش کود دوبیست خریدم برای کاکتوس هام اون زمان مقدار استفاده ش رو بهم گفت ولی حالا فراموش کردم. میسه راهنمایی کنید که یه در نوشابه از اون کود رو تو چقدر آب حل کنم؟ ممنون میشم

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، عید شما هم مبارک، اگر منظورتون کود سه بیست هست،برای گلهای اپارتمانی وبرگ سبز میتونید استفاده کنید ،ماهی یک بار ،مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب،یک گرم تقریبا نصف یک قاشق چای خوری میشه. یک در نوشابه سر صاف تقریبا چهاریا پنج گرم میشه که باید داخل چهاریا پنج لیتر اب مخلوط کنید.

   • سعید :

    سلام وقت بخیر در ۲۰لیترآب چندگرم سولفات پتاسیم؟؟؟
    چندگرم اوره؟؟؟
    چندگرم سه بیست حل کنم؟؟؟
    هرکدوم جدا گانه منظورم هسش..
    ترازو ندارم بی زحمت یک پیمانه تقریبی بهم بگید اندازه گیریش آسون باشه
    ممنون ازتون

    • کارشناس میهن کاکتوس :

     سلام، مقدار مصرف کودها یک به هزار هست، برای بیست لیتر اب ۲۰ گرم باید ترکیب کنید،برای اینکه درصدها رو درست بزنید یا باید ترازو تهیه کنید ویا با پیمانه های مخصوص اندازه بزنید.

 10. هانیه :

  سلام یگ گرم که میگید یعنی یک قاشق چایخوری؟؟برا قلمه و جونه های خیلی کوچیک که ریشه کم دارند هم میشه داد؟آیا کود باعث میشه که قارچ ها هم بیشتر رشد کنند چون از وقتی بهشون کود ۱۲ ۱۲ ۳۶ دادم قارچ اونا زیاد شده

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، یک گرم تقریبا نصف یک قاشق چای خوری میشه، برای جوانه کاکتوسها اگر مد نظرتون هست بعد از پایان سه ماهگی میتونید کوددهی رو شروع کنید،برای قلمه ها بصورت محلول پاشی روی برگها،اسپور قارچها داخل خاک باشه باعث رشدشون میشه، کود تاثیر چندانی روی رشد قارچها نداره رطوبت زیاد بیشتر باعث رشد قارچها میشه.

 11. reza babaei :

  سلام مهندس برای قلمه های گل رز و گل محمدی و قلمه های گل یاس و قلمه های درخت انجیر و توت و انار و انگور از چه گودی استفاده شود زمان استفاده چه زمانی میباشد بعد از قلمه زدن گود NPK20/20/20 مناسب هست لطفا زمان گودهی

  • کارشناس 2 :

   سلام، بعد از ریشه زایی قلمه ها،زمانی که قلمه ها سه الی چهار برگ حقیقی دادند میتونید کوددهی رو شروع کنید ، از همین کود میتونید استفاده کنید، ماهی یک بار یک گرم در یک لیتر اب.

 12. گلدوست :

  سلام‌ بر اساتید میهن کاکتوس ،امروز کود گرفتم برا کاکتوسها گلفروش کود ۳۸ /۰/۰داد مقداری کود اهن و ریز مغذی هم به کود اضافه کرد ،چون تا حالا نشنیدم همچین کودی خواسم بپرسم برا کاکتوس خوبه ؟ برای گیاهان گلدار هم فک کنم خوب باشه .ممنون اگه راهنمایی کنید

   • کارشناس میهن کاکتوس :

    برای کسب اطلاع بیشتر مقاله فوق رو مطالعه بفرمایید، انواع کودها روی سایت موجو هست، میتونید خرید کنید، کود کامل مثل ۲۰،۲۰،۲۰npk.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، اگر رقمها به این صورت ۶/۱۱/۴۴ هست، بله میتونید برای جوانه کاکتوسها وگیاهان ابلق هم استفاده کنید.

   • کارشناس 2 :

    ممنون از شما، بله برای انواع کاکتوسها میتونید استفاده کنید مشکلی نیست. مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب.

 13. رضا :

  سلام.من گلخانه لیموترش دارم چیکار کنم تا گلدهی بیشتر باشه واینکه همه ی گلها بالغ باشن.واینکه بهترین زمان کودهی چه زمانی و چه کودی هست؟
  و اینکه گلخانه کنار رودخانه دارم خاکشم عالیه

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، متاسفانه در مورد درختان میوه اطلاعاتی نداریم، تخصص ما در مورد گیاهان زینتی وکاکتوسهاست.

 14. الف :

  برای گیاهانی مثل پتوس که مدتی هست توی آب هستند و ریشه دادند هم میشه برای تقویت از کود ۲۰۲۰۲۰ استفاده کرد؟ اگر میشه به چه صورت و میزان به ابش اضافه کنم

  • کارشناس 2 :

   بله میشه،با کود محلول درست کنید وماهی یک بار از محلول داخل اب گیاه بریزید،یک چهارم اندازه ابی که داخل تنگ هست.

 15. ماهان :

  سلام.وقت بخیر
  برای گیاه کانابیس ۲گرم کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ با ۱لیتر اب قاطی کردم.سوالم اینه که زیر هر نهال کانابیس چند سی سی از این محلول رو مجاز هستم که بریزم؟
  ممنونم از راهنماییتون

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، دو گرم زیاد هست، یک گرم ترکیب کنید به اندازه ای ابیاری کنید که اب از زهکش گلدان خارج بشه،دقت داشته باشید که پرورش این گیاه بصورت گسترده ممنوع هست، وجزای نقدی وغیر نقدی در پی خواهد داشت.

 16. محمد زمانی :

  سلام خوب هستید ؟برای گیاه کانابیس چه کودی میشه استفاده کرد آیا از کود ۲۰٫۲۰٫۲۰ خوبه؟و اینکه به چه صورت باید استفاده بشه …؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، بله میشه استفاده کرد ماهی یک بار،بهتر هست بدونید که پرورش این گیاه ممنوع هست.

 17. ابراهیمی :

  با عرض سلام و خسته نباشید. من کود npk 20 20 20 مخصوص گیاهان آپارتمانی خریدم . میخواستم بدونم میتونم برای پیازای زعفرون که تو گلدون کاشتم هم استفاده کنم. ممنون.

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، بصورت دوره ای میتونید استفاده کنید، برای زعفران کودهایی که ازت کمتری از فسفر وپتاس دارند مناسب تر هست.

 18. سعید نصیری جوزانی :

  سلام وتشکر از راهنمایی هاتون
  میخواستم بپرسم برای باغ انگور از چه کودهایی(بغیر از گاوی و گوسفندی چون چند سال متوالی دارم استفاده میکنم)
  استفاده کنم؟و زمان استفاده هم بگید بیزحمت؟ممنون

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون از شما برای انگور کودهایی که ازت زیادی دارند مناسب هست، میتونید از کودهای مرغی ویا سایر پرندگان استفاده کنید،بصورت چالکود اوایل پاییز یااوایل بهار.

 19. عليرضا :

  سلام وقت بخیر برای تسریع در رشد گیاه وپاجوش آنها (سانسوریا ابلق- زاموفیلیا ) کود ۳۶-۱۲-۱۲مناسبه و مقدار مصرف چقدر باید باشه.یا شما کود دیگری رو پیشنهاد میدیدباتشکر

  • کارشناس 2 :

   سلام، بله برای تقویت گیاهان میتونید از این کود استفاده کنید ولی الان زمان مناسبی برای کوددهی گیاهان نیست، صبر کنید واز بهار کوددهی رو شروع کنید یک گرم در یک لیتر اب ماهی یک بار.

 20. محمدرضا :

  سلام یه باغچه دارم یه تعداد پیاز شب بو کاشتم توش که زمستون گل بده از کدوم نوع NPK بدم بهشون که جون دار بشن و گلدهیشون قوی بشه؟ بعد توی زمستون به باقی گل و درختامون که فصل رشدشون نیست چه کودی بدیم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، در پاییز وزمستان بهتر هست کوددهی رو قطع کنید وبا شروع فصل رویش کوددهی رو شروع کنید،میتونید کوددامی کاملا پوسیده بصورت چالکود برای درختان استفاده کنید، در بهار میتونید از کودهای کامل سه بیست npkاستفاده کنید.

   • کارشناس میهن کاکتوس :

    اگر روی گل هست بهتر هست کودهی نکنید،کوددهی بعد از اتمام گلدهی، اگر رشد داشت میتونید کوددهی کنید.

  • کارشناس 2 :

   سلام، خیر، کود سه ۲۰ ازتش زیاد هست وبرای کاکتوسها وگیاهان گوشتی مناسب نیست،بهتر هست از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید مثل ۳،۱۱،۳۸ در زمان رشد گیاهان.

 21. محمدرضا :

  سلام من سه نوع کود ۱۲۱۲۳۶ (دوازده دوازده سی و شش) ۳۱۱۳۸ (سه یازده سی و هشت) ۳۰۲۰۱۰ (سی بیست ده)
  و هفت نوع گلدان کاکتوس، مرجان، کراسولا خرفه ای، نخل ماداگاسکار، پتوس، گل کاغذی و حسن یوسف دارم
  جسارتا میشه توی یه دسته بندی راهنمایی کنید که من کدوم کود رو به کدوم گلدان ها بدم؟

  +یه باغچه هم دارم توش یاش بنفش، امین والدوله و کاغذی و رز دارم کدوم کود بدردشون میخوره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، برای انواع کاکتوسها وگیاهان گوشتی (کاکتوس،مرجان، کراسولا، نخل ماداگاسکار) از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید ماهی یک بار در زمان رشد، (۱۲،۱۲،۳۶ و۳،۱۱،۳۸)برای سایر گیاهان از هر سه کود بصورت دوره ای میتونید استفاده کنید.

 22. فاطمه پارسا :

  سلام آیا تماس این کود به دست و استشمام این کود سبب مسمومیت و عوارضی برای انسان میشود؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، خیر مشکلی پیش نمیاد ولی بهتر هست موقع استفاده از کودها وسمها نکات ایمنی رعایت بشه.

 23. ویدا :

  سلام من گل بنجامینم مدام برگش زرد میشه و ریزش داره از روز اولی که خریدم خلی کچل شده البته تو ابن ۱هفته اخر شدت ریزش بیشتر شده چکار کنم درست بشه

  • کارشناس 2 :

   سلام، شرایط نگهداری به چه نحو هست؟ابیاری،ترکیب خاک،میزان نور دریافتی در روز چند ساعت، بتازگی محیط یا گلدان گیاه عوض نشده؟این مواردها رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 24. Shaahin0059 :

  برای گیاهان ابلق مثل دیسکو هورستی ابلق
  آستریاس نیشیکی ابلق
  کدوم نوع از کود NPK مناسب هست؟
  ۱۲+۱۲+۳۶
  ۳+۱۱+۳۸
  ۲۰+۲۰+۲۰

 25. mona :

  سلام..گیاهانی که ابلق هستند یا نوع رنگی دارند مثلا برگ بیدی صورتی چه کودی براشون مناسبه؟و نگهداریشون چه فرقی با نوع سبزشون داره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، برای گیاهان ابلق بهتر هست از کودهایی که ازت انها از ۳ کمتر هست استفاده بشه،استفاده از کودهایی که ازت زیادی دارند باعث سبز شدن قسمتهای رنگی گیاه میشه. گیاهان ابلق نسبت به گیاهان سبز به نور بیشتری احتیاج دارند کمبود نور داشته باشن قسمتهای رنگی وابلق سبز خواهند شد.

 26. NANI :

  الان من یک قاشق برای یک و نیم لیتر آب استفاده کردم برای گلام چیکار کنم یعنی گلام خراب میشه؟؟؟گلای زیادی دارم تو خدا یه راه حل بگید

 27. Nahid :

  سلام خسته نباشید من میخوام تراریوم کاکتوس درست کنم چ کود و خاکی لازم داره.؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون. بترتیب از ته ظرف

   سنگریزه یا شن درشت
   لایه زغال
   لایه خزه
   مخلوط خاکی
   شن
   سنگ برای تزئین

 28. HANI :

  سلام.گلخونه گفته یک قاشق غذاخوری کود۱۲ ۱۲ ۳۶ رو توی یک یا یک و نیم لیتر آب بریزم و هفته ای یا ده روز یه باربه گل ها بدم .آیا درسته باعث خراب شدن کاکتوس ها و ساکولنت هام نمیشه؟؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، یک قاشق غذاخوری حدود ۷گرم میشه که خیلی زیاد هست،یک الی دو گرم باید کود داخل یک لیتراب مخلوط کنید،باقاشق چای خوری اندازه بگیرید، هر دو هفته یک بار برای کاکتوسهای زیر دوسال برای کاکتوسهای بالای دو سال ماهی یک بار کافی هست.

 29. محمدی :

  سلام ببخشید گفتید ۱تا۱.۵گرم کود رو در آب حل کنیم یعنی اگه باقاشق غذاخوری اندازه بگیریم میشه یه قاشق؟؟یا بیشتر

 30. H.M :

  سلام میشه فصل پاییز از کود ۱۲ ۱۲ ۳۶ برای کاکتوس و ساکولنت استفاده کرد؟و اینکه اخرای پاییز گلدون ها رو از راهرو به خونه بیارم به گلها شوک وارد میشه؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، تا زمانی که رشد دارند میتونید کوددهی رو ادامه بدید،زمانی که دما به ۵درجه رسید میتونید گیاهان رو به محیط گرمتری انتقال بدید. دمای مناسب برای نگهداری کاکتوسها در زمستان بین ۵_۱۰ درجه هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *