کود NPK چیست و چگونه مصرف میشود؟

کود NPK چیست و چگونه مصرف میشود؟

کود NPK چیست و چگونه مصرف میشود؟

کود NPK یکی از پر مصرف ترین نوع کودها در دنیا است که برای افزایش رشد گیاهان و درختان استفاده می شود . عناصر پر مصرف (ماکرو) شامل: ازت ، فسفر، پتاس ، کلسیم ، منیزیم
عناصر کم مصرف (میکرو) شامل : آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بر

به کود هایی که مجموع عناصر فوق را با هم و به نسبت متناسب دارا باشد اصطلاحا کود کامل یا NPK گفته میشود.
گیاهان بیشتر از هرچیز دیگر به سه عنصر نیتروژن (N) ، فسفر (P) و پتاسیم (K) نیاز دارند.

برای کاکتوس ها و ساکولنت ها کدام ترکیب NPK مناسب است؟ 

ترکیب مناسب کود برای کاکتوس ها و ساکولنت ها بهتر است دارای ازت پایین و پتاس بالا باشد مانند کود NPK 3-11-38

 

برای بیشتر گیاهان آپارتمانی از کودهای NPK 20-20-20 یا NPK18-18018 استفاده می شود البته برای هر نوع گیاهی این ترکیبات میتواند متفاوت باشد.

fertilizers npk

عملکرد نیتروژن برای گیاه:
نیتروژن در اصل به رشد سریع شاخ و برگ کمک میکند. همچنین در تولید بذر گیاه و افزایش میوه موثرهست. کمک به فتوسنتز و کیفیت بهتر محصول از مزایای استفاده از نیتروژن است. بنابراین قبل از زمان گلدهی نیز و همچنین برای قلمه های جوان که نیاز به شاخ و برگ زدن بهتر دارن کودهای با نیتروژن بالا بدید.

عملکرد فسفر برای گیاه:
فسفر توانایی گیاه برای مقابله با استرس را بالا میبره. از دیگر مزیتهای فسفر، ریشه زایی بهتر و زیاد شدن شکوفه در گیاهان رو میتوان نام برد. بنابراین در زمان شوک گیاه به هر دلیلی از کودهای فسفر بالا استفاده کنید تا گیاه از استرس به راحتی خارج شود.

عملکرد پتاسیم برای گیاه:
پتاس به کیفیت میوه و گل و تشکیل پروتئین در میوه کمک میکند. کاهش بیماریها درگیاه از دیگر فواید پروتئین است. در گیاهان زینتی برای گلدهی و در درختان میوه به درشت شدن میوه و رنگ انداختن میوه کمک میکند.
بنابراین برای گیاهان زینتی گلدار و همچنین برای بذر از سه ماهگی تا یک سالگی از کودهای کامل پتاس بالا استفاده کنید.

نحوه مصرف کود NPK
حتما برای استفاده از کود NPK ، به میزان توصیه شده توسط شرکت های تولید کننده توجه کنید. استفاده بیش از حد کود NPK موجب خسارت به گیاه میشود. برای مثال یعنی ٢ گرم برای ۱ لیتر آب یا دو به هزار .

 

اعداد روی بسته های کود NPK:

این اعداد به همان ترتیبی که بیان می شوند نشان دهنده درصد عناصر NPK هستند.

 برای مثال : کود NPK 3-11-38 از این عناصر تشکیل شده است :

  ۳ درصد N (نیتروژن)

  ۱۱ درصد P (فسفر)

۳۸ درصد K (پتاسیم)

البته ۳ + ۱۱ + ۳۸ درصد ، روی هم  ۵۲ درصد می شود. پس الباقی ترکیبات کود از چه چیزی تشکیل شده است؟!

بعضی از شرکت ها روی بسته بندی کودهای خود بعد از اعداد، حروف +TE را درج می کنند که؛ مخفف کلمه (Trace Element ) به معنی عناصر کم مصرف است.

یعنی غیر از عناصر پر مصرف ( ازت، فسفر و پتاسیم ) ، عناصر کم مصرف نیز در کودهای NPK استفاده شده است.

اما این بدان معنی نیست که تمام ۵۰% باقیمانده ترکیب کود از عناصر کم مصرف تشکیل شده است.

بلکه تنها میزان کمی از این درصد متعلق به این عناصر است و باقیمانده آن از ترکیبات خنثی، اختصاصی و یا حتی سرّی مختص شرکت ها تشکیل شده …

کود NPK چیست و چگونه مصرف میشود؟

چرا شرکت های سازنده کودهای NPK ، ترکیبی مثل ۲۰-۲۰-۵۰ را تاکنون روانه بازار نکرده اند؟!

۱- میزان تناسب عناصر باید با هم همخوانی داشته باشد. مثلا عناصری که اعداد آخر آنها بالاست، بیشتر جهت به بار نشاندن و گلدهی محصولات بکار می رود و ترکیب آن با ازت و فسفر باید کاملا  آزمایش شده و تاثیر متقابل بین آنها بطور کامل سنجیده شود بنابراین به راحتی ترکیب کردن این عناصر با هم کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد و مستلزم آزمایشات بسیار و متعدد خواهد بود.

۲-  هنوز تکنولوژی ترکیب عناصر NPK با درصد بالا بدست نیامده و معمولا همین ترکیبات ، نیاز بیشتر گیاهان را تامین می کنند.

۳- دیگر ترکیباتی که به عنوان ترکیبات خنثی، تکمیلی و یا سرّی از آنها نام برده شد، باید درصد مشخصی از ترکیبات این کودها را تشکیل دهند که بعضا به جذب عناصر کمک می کنند.

طبق گفته های فوق ، تفاوت ترکیبات ۲۰-۲۰-۲۰ با ۱۸-۱۸-۱۸ در چیست؟ این دو ترکیب که دقیقا تمام عناصرشان مشابه و هم اندازه هم است !!

به گفته های بالا دقت کنید ؛ عناصر کم مصرف هم در این کودها گنجانده شده است. دلیل کم کردن درصد عناصر NPK در کود ۱۸-۱۸-۱۸ هم دقیقا همین است. علاوه بر این ، باید برای گنجاندن ترکیبات اضافی هم باید ظرفیت خالی وجود داشته باشد. به زبان ساده تر ، درصد این کود برای افزودن عناصر کم مصرف پایین تر آورده شده است .

منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

مقالات مشابه:

205 دیدگاه برای “کود NPK چیست و چگونه مصرف میشود؟

 1. محمدرضا گفته:

  سلام دویست سیصد تا قلمه گل رز و محمدی زدم برای رشد بهتر جونه ها از چه کودی استفاده کنم بهتره باچه دوزی البته قلمه ها رو دوماهی هست زدم حدود ده سانتی رشد کردن.
  ممنون

 2. نرگس گفته:

  با سلام
  بنده مقدار زیادی ترکیب خاک پیت و پرلیت دارم که فروشنده بجای, خاک برگ به اشتباه, این خاک, بهم داد روی بستش نوشته به تنهایی برای گیاهان زینتی قابل استفاده است ولی در اینترنت دیدم نوشته این ترکیب به علت ذخیره آب باعث پوسیدگی ریشه گیاه میشود لطفا راهنمایی کنید آیا میشه ترکیب خاک, و, ماسه به این ترکیب اضافه کرد برای گل یخی؟
  برای گیاهان پرتولاکاریا، چشم آهویی و چمن عروس با چه ترکیبی از, خاک ها میشه, این, پیت و پرلیت که با هم مخلوط هست رو استفاده کرد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید مقدار کمی داخل خاکشون ترکیب کنید خاک رو متخلخل وسبک میکنند ولی بتنهای فقط برای ریشه دارکردن انواع قلمه گیاهان میتونید استفاده کنید.

 3. نرگس گفته:

  با سلام
  لطفا در خصوص علت زرد شدن برگ های پوتوس راهنماییم کنید پوتوس چندسال پیش خریداری شد از اون زمان اصلا خاک و گلدونش عوض نشد حتی قلمه زنیم نشد, و الان طولش, به ۳متر رسیده.
  تابستون هر۳هفته ۱بار کود npk12-12-36 طبق دوز مصرفیش در ۱لیتر اب حل میکردم و نصف لیوان فرانسوی در گلدونش میریختم مابقی کود در گلدان های دیگه استفاده میشد از اول پاییز دیگه کود ندادم.
  نصف لیوان فرانسویم در هفته ۲بار بهش آب میدادم که اواخر قبل زرد شدن نصف لیوان آب پرتر کردم ولی بعد زرد شدن آب به همون مقدار قبلی یعنی نصف لیوان برگردوندم.
  گلدون از ابتدا بدون تغییر مکان کنار درب ورودی که درب کلا شیشه مات هست و از نورغیرمستقیمم برخورداره می باشد بااینکه در محیط دربسته هست ولی این قسمت خونه هوا سرده و گرمایشی نیست از اوایل پاییز برگ ها شروع به زرد شدن کرد در عین حال برگ های جدیدم در ابتدای گلدون قسمت خاکش در اومد ولی به تازگی این برگای جدیدم نوکشون زرد و قهوه ای شده برای رفع مشکل ۲ماه پیش گلدون بزرگتر و مخلوط خاک کوکوپیت+پرلیت+خاک گیاهان آپارتمانی استفاده کردم و کود مایع ریزمغزی که عکسش هست طبق دستورش به مدت ۲هفته استفاده کردم ولی اثری نداشت بعد ۱ماه مجدد این کود دادم بازم بی اثر بود و الان داره ساقه ها کلا خالی میشه ایا ساقه های خالی مجدد برگ میده و راهی برای برطرف شدن این مشکل هست؟
  https://uupload.ir/files/3cj2_1.jpg
  https://uupload.ir/files/63gy_2.jpg
  https://uupload.ir/files/jpe6_3.jpg
  https://uupload.ir/files/pjtq_4.jpg
  https://uupload.ir/files/nm2w_5.jpg
  https://uupload.ir/files/trxu_کود_ریزمغزی.jpg
  https://uupload.ir/files/jflm_کود.jpg

  با تشکر از پاسخ دهی شما.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بعد از تعویض خاک وگلدان بهتر هست تا یک ماه کوددهی انجام نشه چون ریشه ها در اثر تعویض خاک اسیب میبینند وکوددهی باعث سوختن ریشه ها میشه، سوختگی نوک برگهای گیاه هم دلیلش همین موضوع هست، بهتر هست خاک رو آبشویی کنید تا کود موجود در خاک خارج بشه وتا بهبود کامل گیاه کوددهی نکنید،در مورد ساقه های لخت شده میتونید ساقه های بدون برگ رو کات کنید وقلمه بزنید بعد از ریشه دار شدن مجدد جوانه میزنند ولی به همین صورت داخل گلدان بمونند جوانه نمیزنند وبمرور زمان خشک میشند. برگهای زرد رو بعد از اینکه کامل خشک شدند جدا کنید.

   • نرگس گفته:

    باسلام
    میشه بجای, اب شوی خاک, کلا, عوض, کنم یا بدتر اسیب میبینه یا حداقل نیمی, از خاک گلدون خالی کنم اون مقدار خاک مونده ابشویی کنم و مابقی خاک بریزیم.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، ابشویی که راحتر هست، اگر خاک رو مجدد عوض کنید شوک دوباره به گیاه وارد میشه واحتمال از بین رفتنش زیاد هست ویا احتمال داره که کلا رشدش متوقف بشه. یک بطری یک الی دولیتری رو پر از اب بکنید ۲۴ ساعت بدون درب بمونه بعد در زمان ابیاری خاک رو به ارامی با اب بطری به ارامی ابیاری کنید بصورتی که اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه،این کار رو باید به ارامی وحوصله انجام بدید که خاک شسته نشه ولی کود داخل خاک خارج بشه احتمالش هست که ده دقیقه زمان ببره باید با حوصله این کار رو انجام بدید.

 4. نرگس گفته:

  میخواستم در خصوص علت زردشدن برگهای پوتوس راهنماییم کنید حدود ۴-۵سالی از عمر این پوتوس میگذره که حدود ۳متری رشد کرده ولی الان چندماهی که داره تمام برگاش زردمیشه و تقریبا ساقه های ۳مترش خالی شده دراین حین برگای جدیدم در گلدونش در اومده. برای رفع مشکل گلدون و خاکش کلا عوض کردم کوکوپیت و پرلیت اضافه کردم کود مایع ریزمغذی دادم ولی اثر نکرد لطفاً راهنماییم کنید چکارکنم؟ جای گلدون تواین چندسال عوض نشده, پشت پنجره نورغیرمستقیم داره تاحالام هرگز قلمه زنی نشده الان برگای جدید دراومده هم داره از نوک, روبه زردی, میره, کلا, در, حال, نابودی میشه براش, کاری, کرد؟آیا ساقه های خالی شده جای امید هست که بنداش بخواد مجدد برگ بده یا باید ساقه خالی چید دورانداخت. آیا ممکن از سرما باشه درمحیط بسته, هست, ولی گرمایشی براش, وجود, نداره

 5. حمید گفته:

  سلام مهندس خسته نباشید ، من علاقه زیادی به سیکلامن دارم تا حالا دو تا خریدم که شرایط پر گل و خوبی داشتند اما هر دو بعد از مدتی برگها زرد میشه، رشد جوانه ها کم میشه و عمر گلها هم کم میشه گلهاش ظرف یک هفته زرد میشه. باید کود خاصی بدم؟یا دلیل خاصی داره؟ چون واقعا دیگه چیزی به دهنم نمیرسه که چرا اینطوری میشن!!!ضمن اینکه تمام شرایط رو رعایت میکنم از قبیل نور خوب و غیر مستقیم، دمای پایین تر از۲۰ درجه،آبیاری منظم و …. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، اگر همه ی شرایط رو رعایت میکنید وبازم از بین میره دلیلش احتمالا تهویه هست باید در محیطی که تهویه بالایی داره نگهداری کنید ،چون این گیاه بیرونی هست ودر محیط بسته که تهویه واکسیژن کافی نداشته باشه از بین میره.

 6. مهسا گفته:

  سلام خسته نباشبد لطف میکنید نحوه محاسبه npk کود ۵-۲-۸
  و محاسبه کود npk 3-0-8
  راهنماییم کنید ممنون میشم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، عدد سمت چپ نیتروژن باعلامت اختصاری( N) عدد وسط فسفر باعلامت اختصاری(P) عدد سمت راست پتاس باعلامت اختصاری(K) روی عکس اول مقاله هم نشون داده شده.

 7. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید
  ۱ . برای سبزیهای که قابل خوردن هستند از چه نوع کودهای باید استفاده کرد و به چه میزانی
  ۲. کودهای شیمیایی که با آب حل میشه که روی برگهای سبزی بریزیم و بعد از سبزی برای خوردن استفاده کنیم ایا مشکلی داره واسه خوردن
  ۳. به سبزیهای اپارتمانی هر چند روز باید اب داد
  مرسی🙏🙏

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، برای گیاهان خوراکی بهتر هست از کودهای دامی ویا کودهای آلی استفاده بشه که بصورت ترکیبی در داخل خاک استفاده میشه، از کودهای شیمیایی هم با شرط اتمام دوره کارنس میتونید استفاده کنید،ابیاری رو زمانی که یک بند انگشت از خاک خشک شد میتونید انجام بدید.

 8. سازگاری گفته:

  با سلام کود npk 20-20–20 خریده ام فروشنده همزمان کود آهن نیز داده و گفته یک قاشق چایخوری آهن را با یک قاشق چایخوری npkمخلوط کرده و در ۵ لیتر آب حل کنم و ۱۵ روز یکبار آب دهی کنم . مخلوط npk با آهن مشکلی پیش نمی آورد

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، نه مشکلی بوجود نمیاد فقط محلول رو همان روز که ترکیب کردید استفاده کنید ،کوداهن رو بهتر هست شب استفاده کنید، میتونید کوددهی رو شب انجام بدید.

 9. نازنین گفته:

  سلام من کود npk خریدم نمیدونم چقدر باید در اب حل کنم واینکه ب هر کلدنم چقدر باید و چه زمانی کود بدهم لطفاراهنمای کنید گلهلی من از قبیل سوسن عنکبوتی حسن یوسف بکونیای عروس انتوریا شفلره نخل ماداکاسکار بنت قنسول قاشقی شاخ بزی و اگاو هست کلدون کوچیک متوسط و بزرک لطفا مقدار هم برامبفرستین ممنون میشم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، یک گرم در یک لیتر اب ،اندازه یک قاشق چای خوری در یک لیتر اب، ماهی یک بار در زمان رشد گیاهان ،به اندازه ای که مقداری از محلول از زهکش گلدان خارج بشه،برای اگاو والوئه ونخل ماداگاسکار بهتر هست از کودهایی که پتاس بیشتر ی از ازت دارند استفاده کنید،مثل ۱۲،۱۲،۳۶٫

 10. حمید گفته:

  سلام سوالی داشتم من کود ۳ بیست رو برای گیاه پیله آ یک قاشق غذاخوری در یک لیتر به اشتباه راهننمایی یکی از دوستان ریختم. دو روز بعد بعضی شاخه ها خم شد ولی بعضی هنوز خوبن میتونم کاری برای نجانتش از خشک شدن بکنم ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، مقدار کود زیاد بوده ،میتونید خاک رو ابشویی کنید تا کود اضافی از زهکش گلدان خارج بشه به ارامی این کار رو انجام بدید تا ریشه های گیاه اسیب نبینندوخاک شسته نشه.

 11. امیرحسین گفته:

  با سلام و درود فراوان خدمت شما استاد عزیز
  مخواستم عرض کنم ک برای ماریجوانا کود سه ۲۰ چ مقدار و با چ فاصله زمانی باشه هم کود۳۶ ۱۲ ۱۲ چ طور
  و کود کلسیم مایع گیاهم داخل گلدان نیست ممنون میشم اگ راهنماییم کنین استاد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ماهی یک بار،یک گرم دریک لیتر اب،از هرنوع کودی بصورت متناوب میتونید استفاده کنید.

 12. مهدی گفته:

  ممنون، ببخشید یه سوال دیگه، بعضی برگاههای سانسوریام نوکش سوختگی پیدا کرده و بعضی هاشون روی تنش حالت سوختگی پیدا کرده، قهوه ای رنگه، علت چیست

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   شرایط نگهداری رو بفرمایید واز برگها وقسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 13. مهدی گفته:

  سلام. من یک ماه پیش گل سانسوریا ابلق خریدم، الان قسمتهای زردش سبز کم رنگ‌ شده، پست پنجرس
  نور نمیتابه بعش
  ولی روشنه جاش
  علت چیست
  چه نوع کودی مناسبه براش ؟! ممنونم .

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کمبودنور باعث این مشکل میشه گیاه رو بمرور زمان به محیط پرنوری انتقال بدید. ازکودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید.

 14. مهدی گفته:

  سلام، من کود ۱۲ ۱۲ ۳۶(پتاس بالا) دارم، ایا برای کاکتوس و ساکولنت ها مناسبه، برای کیاهان آپارتمانی ( زامفولیا،سلنسوریا، یوکا، شفلرا ابلق،آگلونما، اسپاتی فیلوم) همین کود را به گیاهان اپارتمانی و کاکتوس و کیاهان کوشتی بدهم؟ کلا برای این کلها بهترین کود چیه؟ کودهارو روی برگ بپاشیم بهتره یا به خوردشون بدیم !؟!؟ این کود nok خاک رو‌شور نمیکنه؟ بهترین مارکش چه برندیه؟ ممنونم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله میتونید برای تمام گیاهان استفاده کنید برای گیاهان اپارتمانی هم میتونید بصورت محلول پاشی روی برگها انجام بدید هم بصورت ابیاری استفاده کنید، برای کاکتوسها وساکولنتها فقط بصورت ابیاری استفاده کنید ،برای گیاهان اپارتمانی از کود سه بیست هم میتونید بصورت دوره ای استفاده کنید. کلا تمام کودهایی که تاریخ تولید وانقضا روی بسته بندی ومقدار عناصر موجود در کود درج شده میتونید استفاده کنید.

 15. نرجس گفته:

  سلام خسته نبتشید سال نو شما مبارک. من از یه گل فروش کود دوبیست خریدم برای کاکتوس هام اون زمان مقدار استفاده ش رو بهم گفت ولی حالا فراموش کردم. میسه راهنمایی کنید که یه در نوشابه از اون کود رو تو چقدر آب حل کنم؟ ممنون میشم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، عید شما هم مبارک، اگر منظورتون کود سه بیست هست،برای گلهای اپارتمانی وبرگ سبز میتونید استفاده کنید ،ماهی یک بار ،مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب،یک گرم تقریبا نصف یک قاشق چای خوری میشه. یک در نوشابه سر صاف تقریبا چهاریا پنج گرم میشه که باید داخل چهاریا پنج لیتر اب مخلوط کنید.

   • سعید گفته:

    سلام وقت بخیر در ۲۰لیترآب چندگرم سولفات پتاسیم؟؟؟
    چندگرم اوره؟؟؟
    چندگرم سه بیست حل کنم؟؟؟
    هرکدوم جدا گانه منظورم هسش..
    ترازو ندارم بی زحمت یک پیمانه تقریبی بهم بگید اندازه گیریش آسون باشه
    ممنون ازتون

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، مقدار مصرف کودها یک به هزار هست، برای بیست لیتر اب ۲۰ گرم باید ترکیب کنید،برای اینکه درصدها رو درست بزنید یا باید ترازو تهیه کنید ویا با پیمانه های مخصوص اندازه بزنید.

 16. هانیه گفته:

  یه چیز دیگه خاک گلدان ها رو امروز عوض کردم کی میتونم بهشون کود بدم یعنی چقدر باید بگذره بعد کود بدم

 17. هانیه گفته:

  سلام یگ گرم که میگید یعنی یک قاشق چایخوری؟؟برا قلمه و جونه های خیلی کوچیک که ریشه کم دارند هم میشه داد؟آیا کود باعث میشه که قارچ ها هم بیشتر رشد کنند چون از وقتی بهشون کود ۱۲ ۱۲ ۳۶ دادم قارچ اونا زیاد شده

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، یک گرم تقریبا نصف یک قاشق چای خوری میشه، برای جوانه کاکتوسها اگر مد نظرتون هست بعد از پایان سه ماهگی میتونید کوددهی رو شروع کنید،برای قلمه ها بصورت محلول پاشی روی برگها،اسپور قارچها داخل خاک باشه باعث رشدشون میشه، کود تاثیر چندانی روی رشد قارچها نداره رطوبت زیاد بیشتر باعث رشد قارچها میشه.

 18. reza babaei گفته:

  سلام مهندس برای قلمه های گل رز و گل محمدی و قلمه های گل یاس و قلمه های درخت انجیر و توت و انار و انگور از چه گودی استفاده شود زمان استفاده چه زمانی میباشد بعد از قلمه زدن گود NPK20/20/20 مناسب هست لطفا زمان گودهی

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بعد از ریشه زایی قلمه ها،زمانی که قلمه ها سه الی چهار برگ حقیقی دادند میتونید کوددهی رو شروع کنید ، از همین کود میتونید استفاده کنید، ماهی یک بار یک گرم در یک لیتر اب.

 19. گلدوست گفته:

  سلام‌ بر اساتید میهن کاکتوس ،امروز کود گرفتم برا کاکتوسها گلفروش کود ۳۸ /۰/۰داد مقداری کود اهن و ریز مغذی هم به کود اضافه کرد ،چون تا حالا نشنیدم همچین کودی خواسم بپرسم برا کاکتوس خوبه ؟ برای گیاهان گلدار هم فک کنم خوب باشه .ممنون اگه راهنمایی کنید

  • said گفته:

   خب کود کامل چ کودیه من نمیدونم سر در نمیارم اگه میشه راهنماییم کنید
   بعد این کودو از کجا تهیه کنم
   قیمتش چقدره؟

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    برای کسب اطلاع بیشتر مقاله فوق رو مطالعه بفرمایید، انواع کودها روی سایت موجو هست، میتونید خرید کنید، کود کامل مثل ۲۰،۲۰،۲۰npk.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر رقمها به این صورت ۶/۱۱/۴۴ هست، بله میتونید برای جوانه کاکتوسها وگیاهان ابلق هم استفاده کنید.

   • کارشناس 2 گفته:

    ممنون از شما، بله برای انواع کاکتوسها میتونید استفاده کنید مشکلی نیست. مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب.

 20. رضا گفته:

  سلام.من گلخانه لیموترش دارم چیکار کنم تا گلدهی بیشتر باشه واینکه همه ی گلها بالغ باشن.واینکه بهترین زمان کودهی چه زمانی و چه کودی هست؟
  و اینکه گلخانه کنار رودخانه دارم خاکشم عالیه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، متاسفانه در مورد درختان میوه اطلاعاتی نداریم، تخصص ما در مورد گیاهان زینتی وکاکتوسهاست.

 21. الف گفته:

  برای گیاهانی مثل پتوس که مدتی هست توی آب هستند و ریشه دادند هم میشه برای تقویت از کود ۲۰۲۰۲۰ استفاده کرد؟ اگر میشه به چه صورت و میزان به ابش اضافه کنم

  • کارشناس 2 گفته:

   بله میشه،با کود محلول درست کنید وماهی یک بار از محلول داخل اب گیاه بریزید،یک چهارم اندازه ابی که داخل تنگ هست.

 22. ماهان گفته:

  سلام.وقت بخیر
  برای گیاه کانابیس ۲گرم کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ با ۱لیتر اب قاطی کردم.سوالم اینه که زیر هر نهال کانابیس چند سی سی از این محلول رو مجاز هستم که بریزم؟
  ممنونم از راهنماییتون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، دو گرم زیاد هست، یک گرم ترکیب کنید به اندازه ای ابیاری کنید که اب از زهکش گلدان خارج بشه،دقت داشته باشید که پرورش این گیاه بصورت گسترده ممنوع هست، وجزای نقدی وغیر نقدی در پی خواهد داشت.

 23. محمد زمانی گفته:

  سلام خوب هستید ؟برای گیاه کانابیس چه کودی میشه استفاده کرد آیا از کود ۲۰٫۲۰٫۲۰ خوبه؟و اینکه به چه صورت باید استفاده بشه …؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بله میشه استفاده کرد ماهی یک بار،بهتر هست بدونید که پرورش این گیاه ممنوع هست.

 24. ابراهیمی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید. من کود npk 20 20 20 مخصوص گیاهان آپارتمانی خریدم . میخواستم بدونم میتونم برای پیازای زعفرون که تو گلدون کاشتم هم استفاده کنم. ممنون.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، بصورت دوره ای میتونید استفاده کنید، برای زعفران کودهایی که ازت کمتری از فسفر وپتاس دارند مناسب تر هست.

 25. سعید نصیری جوزانی گفته:

  سلام وتشکر از راهنمایی هاتون
  میخواستم بپرسم برای باغ انگور از چه کودهایی(بغیر از گاوی و گوسفندی چون چند سال متوالی دارم استفاده میکنم)
  استفاده کنم؟و زمان استفاده هم بگید بیزحمت؟ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما برای انگور کودهایی که ازت زیادی دارند مناسب هست، میتونید از کودهای مرغی ویا سایر پرندگان استفاده کنید،بصورت چالکود اوایل پاییز یااوایل بهار.

 26. عليرضا گفته:

  سلام وقت بخیر برای تسریع در رشد گیاه وپاجوش آنها (سانسوریا ابلق- زاموفیلیا ) کود ۳۶-۱۲-۱۲مناسبه و مقدار مصرف چقدر باید باشه.یا شما کود دیگری رو پیشنهاد میدیدباتشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله برای تقویت گیاهان میتونید از این کود استفاده کنید ولی الان زمان مناسبی برای کوددهی گیاهان نیست، صبر کنید واز بهار کوددهی رو شروع کنید یک گرم در یک لیتر اب ماهی یک بار.

 27. محمدرضا گفته:

  سلام یه باغچه دارم یه تعداد پیاز شب بو کاشتم توش که زمستون گل بده از کدوم نوع NPK بدم بهشون که جون دار بشن و گلدهیشون قوی بشه؟ بعد توی زمستون به باقی گل و درختامون که فصل رشدشون نیست چه کودی بدیم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، در پاییز وزمستان بهتر هست کوددهی رو قطع کنید وبا شروع فصل رویش کوددهی رو شروع کنید،میتونید کوددامی کاملا پوسیده بصورت چالکود برای درختان استفاده کنید، در بهار میتونید از کودهای کامل سه بیست npkاستفاده کنید.

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    اگر روی گل هست بهتر هست کودهی نکنید،کوددهی بعد از اتمام گلدهی، اگر رشد داشت میتونید کوددهی کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خیر، کود سه ۲۰ ازتش زیاد هست وبرای کاکتوسها وگیاهان گوشتی مناسب نیست،بهتر هست از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید مثل ۳،۱۱،۳۸ در زمان رشد گیاهان.

 28. محمدرضا گفته:

  سلام من سه نوع کود ۱۲۱۲۳۶ (دوازده دوازده سی و شش) ۳۱۱۳۸ (سه یازده سی و هشت) ۳۰۲۰۱۰ (سی بیست ده)
  و هفت نوع گلدان کاکتوس، مرجان، کراسولا خرفه ای، نخل ماداگاسکار، پتوس، گل کاغذی و حسن یوسف دارم
  جسارتا میشه توی یه دسته بندی راهنمایی کنید که من کدوم کود رو به کدوم گلدان ها بدم؟

  +یه باغچه هم دارم توش یاش بنفش، امین والدوله و کاغذی و رز دارم کدوم کود بدردشون میخوره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای انواع کاکتوسها وگیاهان گوشتی (کاکتوس،مرجان، کراسولا، نخل ماداگاسکار) از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید ماهی یک بار در زمان رشد، (۱۲،۱۲،۳۶ و۳،۱۱،۳۸)برای سایر گیاهان از هر سه کود بصورت دوره ای میتونید استفاده کنید.

 29. فاطمه پارسا گفته:

  سلام آیا تماس این کود به دست و استشمام این کود سبب مسمومیت و عوارضی برای انسان میشود؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خیر مشکلی پیش نمیاد ولی بهتر هست موقع استفاده از کودها وسمها نکات ایمنی رعایت بشه.

 30. ویدا گفته:

  سلام من گل بنجامینم مدام برگش زرد میشه و ریزش داره از روز اولی که خریدم خلی کچل شده البته تو ابن ۱هفته اخر شدت ریزش بیشتر شده چکار کنم درست بشه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری به چه نحو هست؟ابیاری،ترکیب خاک،میزان نور دریافتی در روز چند ساعت، بتازگی محیط یا گلدان گیاه عوض نشده؟این مواردها رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 31. Shaahin0059 گفته:

  برای گیاهان ابلق مثل دیسکو هورستی ابلق
  آستریاس نیشیکی ابلق
  کدوم نوع از کود NPK مناسب هست؟
  ۱۲+۱۲+۳۶
  ۳+۱۱+۳۸
  ۲۰+۲۰+۲۰

 32. mona گفته:

  سلام..گیاهانی که ابلق هستند یا نوع رنگی دارند مثلا برگ بیدی صورتی چه کودی براشون مناسبه؟و نگهداریشون چه فرقی با نوع سبزشون داره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای گیاهان ابلق بهتر هست از کودهایی که ازت انها از ۳ کمتر هست استفاده بشه،استفاده از کودهایی که ازت زیادی دارند باعث سبز شدن قسمتهای رنگی گیاه میشه. گیاهان ابلق نسبت به گیاهان سبز به نور بیشتری احتیاج دارند کمبود نور داشته باشن قسمتهای رنگی وابلق سبز خواهند شد.

 33. NANI گفته:

  الان من یک قاشق برای یک و نیم لیتر آب استفاده کردم برای گلام چیکار کنم یعنی گلام خراب میشه؟؟؟گلای زیادی دارم تو خدا یه راه حل بگید

 34. Nahid گفته:

  سلام خسته نباشید من میخوام تراریوم کاکتوس درست کنم چ کود و خاکی لازم داره.؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون. بترتیب از ته ظرف

   سنگریزه یا شن درشت
   لایه زغال
   لایه خزه
   مخلوط خاکی
   شن
   سنگ برای تزئین

 35. HANI گفته:

  سلام.گلخونه گفته یک قاشق غذاخوری کود۱۲ ۱۲ ۳۶ رو توی یک یا یک و نیم لیتر آب بریزم و هفته ای یا ده روز یه باربه گل ها بدم .آیا درسته باعث خراب شدن کاکتوس ها و ساکولنت هام نمیشه؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، یک قاشق غذاخوری حدود ۷گرم میشه که خیلی زیاد هست،یک الی دو گرم باید کود داخل یک لیتراب مخلوط کنید،باقاشق چای خوری اندازه بگیرید، هر دو هفته یک بار برای کاکتوسهای زیر دوسال برای کاکتوسهای بالای دو سال ماهی یک بار کافی هست.

 36. محمدی گفته:

  سلام ببخشید گفتید ۱تا۱.۵گرم کود رو در آب حل کنیم یعنی اگه باقاشق غذاخوری اندازه بگیریم میشه یه قاشق؟؟یا بیشتر

 37. H.M گفته:

  سلام میشه فصل پاییز از کود ۱۲ ۱۲ ۳۶ برای کاکتوس و ساکولنت استفاده کرد؟و اینکه اخرای پاییز گلدون ها رو از راهرو به خونه بیارم به گلها شوک وارد میشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تا زمانی که رشد دارند میتونید کوددهی رو ادامه بدید،زمانی که دما به ۵درجه رسید میتونید گیاهان رو به محیط گرمتری انتقال بدید. دمای مناسب برای نگهداری کاکتوسها در زمستان بین ۵_۱۰ درجه هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *