معرفی گل شفلرا

معرفی گل شفلرا
زمان مطالعه: ۵ دقیقه
معرفی گل شفلرا : شفلرا یک گیاه محبوب است از خانواده ارالیاسه ها با نام علمی: Schefflera و در میان بسیاری از گونه ها به خوبی شناخته شده است و به درخت چتر و چتر درخت کوتوله ها نیز معروف أست در این مقاله به معرفی گل شفلرا میپردازیم.
یکی از دلایل محبوبیت این گیاه مراقبت بسیار آسان است، اما در حالی که مراقبت از شفلرا آسان است، این گیاه نیاز به مراقبت های خاصی دارد
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشد شفلرا و نگه داشتن آن به دستورالعملهای زیر عمل کنید.
دو بخش بسیار مهم برای مراقبت از شفلرای مناسب وجود دارد. اول نور خورشید و دوم آبیاری مناسب است.

Schefflera bonsai
Schefflera bonsai بن سای شفلرا
معرفی گل شفلرا

مراقب های گیاه شفلرا:

نور :
گیاهان شفلرا نیاز نور متوسط دارند که بدان معنی است که آنها نیاز به نور روشن اما غیر مستقیم دارند.در صورت نور کم و سایه پایه شفلراها سست و ضعیف میشود ، و برگها نازک و ساقه برگها بلند و سست، و بسیار خلوت و کم پشت میشوند.

در اسیای شرقی شفلرا به عنوان گیاه بیرونی استفاده میشود .

 

آبیاری گل شفلرا :
هنگامی که گیاه شما در حال رشد هست برای آبیاری مناسب، صبر کنید تا خاک گلدان خشک شود و سپس به طور کامل خاک را آبیاری و خیس کنید. اغلب، مردم به خاطر ابیاری بیش از حد گیاه شفلرا خود را از بین می برند. برگ های زرد که گاهی بی دلیل از گیاه زرد می شوند نشان از آبیاری بیش از حد است. مراقبت بیشتر از شفلرا و یکی از لازمه های ان در سال هرس گیاه میباشد.

کود :

شفلرا از گیاهان کم کود است ، شما می توانید اول هر فصل فقط یکبار کود کامل به آن بدهید و این کافیست

.
گیاهان شفلرا جزء گیاهان سمی هستند. و اگر خورده شود باعث مرگ نمیشود اما احساس سوزش شدید تورم و باعث مشکلاتی در بلع و همچنین مشکلات تنفسی می شود.

 

خاک :
یکی ار بهترین ترکیب خاکها برای شفلرا ترکیب ۵۰% ماسه شسته شده و ۵۰% پیت ماس هست. از خاک باغچه، خاکبرگ، کوکوپیت هم میتوان برای ترکیب خاک شفلرا استفاده کرد.

 

آفات و بیماری های گل شفلرا :
کنه های عنکبوتی و شته ها آفات مشترک این گیاه است که روی گیاهان شفلرا تاثیر می گذارد.

در این موقع شستن گیاه با آب و صابون به طور معمول برای از بین بردن آفات موثر است وبا هجوم سنگین تر، شما می توانید با یک حشره کش مانند دیازینون یا مالاتیون یا … مشکل رو بر طرف کنید.

 

همچنین، آگاه باشید که آفات معمولا در اثر نور کم یا ابیاری بیش از حد به وجود می آیند.

شایع ترین بیماری که تحت تاثیر قرار می گیرد در شفلرا پوسیدگی ریشه است. این بیماری در اثر ابیاری زیاد و زهکشی ضعیف در خاک به وجود می آید. و بلافاصله نوک برگها قهوه ای و کم کم ریزش برگها و چروکیدگی ساقه و باعث خراب شدن گیاه می شود.

که اگر هر ۶ ماه یکبار از محلول قارچ کش کاربندازیم ترجیحا یا قارچ کش توپسین ابیاری استفاده کنید و ابیاری را صحیح انجام بدهید سلامت گیاهتان تضمین خواهد شد.

 

آموزش تکثیر گل شفلرا:

از طریق قلمه :
برای تکثیر شفلرا قلمه هایی به طول ده تا پانزده سانتی جدا کنید و به مدت ده دقیقه بزارید داخل محلول قارچ کش، بعد داخل بستر کوکوپیت بکارید و محیط را برای قلمه ها مرطوب کنید بعد از یک ماه ریشه میدهند. برای آموزش کامل قلمه زدن گل شفلرا اینجا کلیک کنید.

هرس شفلرا :
شفلرا شما ممکن است گاهی اوقات نیاز به هرس داشته باشن . به خصوص زمانی که نور کاملا کافی نیست. هرس شفلرا ساده است. فقط کافیست برگها را از انتهای چسبیده به ساقه با دست جدا کنید.

گیاهان شفلرا به سرعت دوباره بجای اول برمی گردند. و حتی بسیار با شکوه تر از قبل خواهند شد .

هرس

شفلرا بعد از هرس کامل برگ
هرس کردن

معرفی گل شفلرا

نحوه درست کردن بن سای شفلرا:
برای درست کردن بن سای شفلرا شما میتونید از شفلرا هایی که دارید و نیاز به هرس دارند استفاده کنید و پایه رو انتخاب کنید. به این صورت که از سطح گلدان نزدیک به بیست سانت را نگه دارید و بقیه را کات کنید.
قسمتی را که داخل گلدان هست میشود پایهو مابقی قسمتی که کات شده را به قطعات ده تا پانزده سانتی تقسیم کنید و قلم بگیرید.
لازم به ذکر هست هم پایه و هم قلمه ها را می تونید کلا هرس برگ انجام بدهید و بعد قلمه ها را به مدت ده دقیقه داخل محلول قارچ کش بگذارید و پایه را هم با قارچ کش سمپاشی کنید.
مرحله بعد یا باید شرایط گلخونه ای را فراهم کنید یا کاور کنید تا رطوبت محیط تامین بشود و دوباره برگ بدهد.
تصاویر زیر از قبل این مراحل انجام داده شده

آموزش ساخت بن سای

دوتا پایه هایی که از قبل کات شده بودن و به گلخونه انتقال شده بود
بعد از یک الی دو ماه برگ های جدید رویت میشه و به صورت تاج کامل میشه
در ضمن باید ابزارآلات و قارچ کش و بستر مورد نیاز از قبل اماده بشه
شفلرا
گیاه رو از گلدون بیرون میاریم و شروع به تمیز کردن خاک های اطراف ریشه میکنیم فقط احتیاط شود به ریشه آسیب وارد نشود.

شستن ریشه

شست و شوی ریشه

هرس ریشه

هرس ریشه به میزان یک سوم

قارچ کش ریشه

قرار دادن در محلول قارچ کش به مدت ده دقیقه

پیت ماس

آماده سازی بستر به نسبت ۵۰/۵۰ ماسه شسته شده و پیت ماس
بن سای شفلرا
انتقال به گلدان بن سای

شفلرا بن سای

در آخر

ساخت بن سای شفلرا

همون بن سای بعد از پر شدن تاج

برای دریافت بیماری های شفلرا اینجا کلیک کنید

نویسنده: مهندس مصطفی زارع
منبع:میهن کاکتوس
guest
165 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
بهار
بهار
۱۴ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۱:۵۳

سلام شفلرا تا دمای چند درجه رو تحمل میکنه؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۴ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۹:۳۴
در پاسخ به  بهار

سلام، دمای ایدال برای رشد گیاه شفلرا ۱۸الی۲۷ درجه هست.

بهار
بهار
۱۴ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۴۲

مرسی

dr.lili.sahm
dr.lili.sahm
۲۲ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۱

سلام وقت‌تون بخیر.انقد این چندوقته سوال پرسیدم که شرمنده‌ی شما هستم ولی واقعا ناچار شدم که باز مزاحمتون بشم
این شفلرای ابلق رو مدتیه که دارم.بعنوان بونسای شفلرا فروخته شده بود بهمون هرچند بزرگتر از اینه که بشه بهش گفت بونسای.همون موقع خرید خاکش رو عوض کردیم و از آقایی که خاک عوض میکردن درخواست کردیم خاک بونسای باکیفیت بریزه.موقع تعویض خاک بیشتر خاک قبلی رو نگه داشتن تا ریشه سرما نخوره و دچار شوک نشه.تمام مدتی که دارمش گذاشتمش رو استندی که حدود یه متری پنجره جنوبیه.منتها چون تو طبقه بالایی استند هست کم پیش میاد نور مستقیما روش بیفته اما درکل این اتاق نور خیلی خوبی داره.دمای اتاق حدود ۲۲،۳ درجه.حدودا هفته‌ای یبار با آبی که از دو روز قبل میذارم تا کلرش بره آبیاری میشه و آب اضافی از تو زیرگلدونی خالی میشه.تا حالا کود ندادم بهش.موقع خرید گفته بودن که هرروز برگها و ساقه و روی ریشه هوایی رو غبارپاشی کنید.اینجوری ریشه هوایی بیشتری میزنه.منم اوایل هرروز غبارپاشی میکردمش اما بعد غبارپاشی رو به دو بار در هفته کاهش دادم.درمجموع حالش خوب بنظر میرسید چون یدونه هم ریزش برگ یا زردشدگی نداشت.چندین تا برگ کوچولوی جدید داده و یکی دو تا ریشه هوایی ظریف هم داده.
اما هفته پیش دیدم دو سه جا روی سطح خاکش یه چیزایی شبیه گلوله کوچیک پنبه‌ای هست.همون روزا برای اولین بار یدونه از برگهای شفلرام هم افتاد.اون چیزای پنبه‌طور رو از روی خاک برداشتم و ساقه‌ها و برگها رو با دقت معاینه کردم.هیچ چیزی که شبیه آفت باشه پیدا نکردم.حدس زدم که احتمالا اون چیزای سفید پنبه‌ای قارچ باشن.غبارپاشی رو بطور کامل قطع کردم و وقتی دیدم اون چیزای سفید بعد از حذف فیزیکی دوباره برگشتن پنج روز پیش شفلرام رو با کاربندازیم آبیاری کردم(یک قاشق چایخوری در دولیتر آب).متاسفانه الان دیدم دوباره رو خاکش دوتا از اون گلوله های پنبه‌طور سفید هست.گفتم نظر شما رو جویا شم که اینا چی هستن و چیکارشون باید بکنم؟
سوال دومم یه سوال کلی هست که گفتم یبارکی همین جا بپرسم.اخیرا متوجه شدم گلدونهام پشه سیاه دارن.تا چند وقت پیش فقط پشه های مرده رو تو آبی که بعد از آبیاری تو زیرگلدونی جمع میشد میدیدم ولی اخیرا خود پشه های ریز رو هم میبینم که اطراف گلدونها پرواز میکنن.محل نگهداری گلدونهام تهویه خوبی داره و منم همیشه تا نیم‌ساعت بعد از آبیاری زیرگلدونی‌ها رو خالی میکنم.حس میکنم عامل این پشه‌ها چندتا گلدونی هستن که دوهفته‌ست گرفتم و هنوز خاکشون رو عوض نکردم.درهرصورت الان اطراف تمام گلدونهام هستن.نمیدونم باید چیکار کنم چون تعداد گلدونهام زیادن و از طرفی حیوون خونگی دارم واسه همین سم‌پاشی واسم سخته.یه تعداد چسب زرد سفارش دادم ولی بعید میدونم کافی باشه.آیا اسپری کردن پالیزین رو برگها و سطح خاک کمکی به از بین رفتن پشه‌ها میکنه؟توصیه شما چیه?آیا روش خونگی و غیرشیمیایی واسه از بین بردن پشه‌های ریز وجود داره?

comment image

comment image

کارشناس میهن کاکتوس
۲۲ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۱:۴۲
در پاسخ به  dr.lili.sahm

سلام، ممنون، روی سطح خاک کپک هستند احتمالا چیزی روی خاک افتاده که کپک زده، اون قسمتها رو جمع کنید اگر برگهای گیاه روی خاک افتاد سریع بردارید وخاک رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید بمدت یک هفته سطح خاک رو تحت نظر داشته باشید اگر باز بوجود امدند بهترهست خاک گیاه رو تعویض کنید،در مورد پشه سیاه رطوبت خاک رو کم کنید وروی سطح خاک ماسه بریزید کنار گیاهان کارت زرد نصب کنید وزیرگلدانی رو همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید، میتونید خاک گلدانها رو با محلول حشره کش دو بار بافاصله یک هفته ابیاری کنید.

dr.lili.sahm
dr.lili.sahm
۳ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۶:۰۸

سلام.خیلی دنبال یه همچین مقاله‌ای بودم.خیلی ممنونم ازتون
فقط یه قسمتش رو مطمئن نیستم که درست متوجه شده باشم.فرض کنیم الان یه شفلرای شاداب و سرحال و مثلا چهل سانتی داریم و دوس داریم بونسایش کنیم.باید شاخه‌های بالایی هرس بشن.بیست سانت ازش تو گلدون خودش بمونه و برگهاش کنده شن و تو شرایط گلخانه‌ای نگهداری بشه.بعد که برگهاش دوباره دراومدن اینبار از خاک خارجش کنیم و هرس ریشه کنیم.آیا درست متوجه شدم؟
با توجه به اینکه تو پاسخ به یکی از دوستان فرمودید بهترین زمان برای هرس ریشه،اواسط اسفند ماهه بهترین زمان برای مرحله قبلیش یعنی هرس شاخه و نگه داشتن ۲۰سانت از گیاه بعنوان پایه و بعد هم هرس برگها کِی هست؟و اینکه اگه تو شرایط گلخونه‌ای نگهداری نشه آیا برگ درنمیاره؟شرایط گلخونه‌ای به معنای گرما و رطوبت زیاده؟

کارشناس 2
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۵:۱۹
در پاسخ به  dr.lili.sahm

سلام، بله طبق نوشته مقاله باید پیش برید، هرس شاخه ها بهتر هست در زمان رشد گیاه انجام بشه. در شرایط گلخانه ای نگهداری بشه زودتر جوانه زده وبرگ میده.

محمدرضا
محمدرضا
۳ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۷

سلام.
حدود یک ماه هست این شفلرا را گرفتم. تقریبا هفته ای یکبار آب میدم. ولی نمیدونم چرا برگها از پایین زرد میشن؟ گلدون توی راه پله هست نور هم کافی هست دما هم تقریبا ۱۸ درجه میباشد. عکس رو هم فرستادم.
علت چیه؟ برای حل مشکل چیکار باید کرد؟
comment image

کارشناس میهن کاکتوس
۳ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۱:۱۸
در پاسخ به  محمدرضا

سلام، تغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست، برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید، گیاه رو جابجا نکنید ودر جای ثابتی نگهداری کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه. وزرد شدن برگها متوقف میشه دما اگر از ۱۸درجه پایین بود به محیط گرمتری انتقال بدید.

e.adeldust
e.adeldust
۱ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۱:۱۵

سلام وقتتون بخیر
گیاه شفلرای من برگهای پایینی شل و بی‌حال شدن ولی برگهای بالایی شادو سرزنده هستن.
شرایط نگهداری:
جلوی پنجره جنوبی با نور غیرمستقیم و آب دهی هر وقت سطح خاک خشک شد و دمای خونه و تقریبا یک متر با فاصله از شوفاژ. بعضی وقتها که خیلی هوا سرد میشه پرده رو میکشم و نور کمتری بهش میرسه.
خیلی به ندرت برگهاش میریزن ولی برگهای پایینی بس حال هستن میخواستم بدونم دلیلش چی میتونه باشه. یک ماه قبل هم شپشک آردآلود داشت که درمان شد. برگهاشم از وقتی از گلخونه گرفتم رسوب داشت که با پاک کردن کم کم دارن محو میشن.
ممنون میشم راهنماییم کنین

comment image

کارشناس میهن کاکتوس
۱ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۲۰
در پاسخ به  e.adeldust

سلام، ساقه های گیاه هم مشکل دارند گیاه رو با فاصله دو متری از لوازم گرمایشی نگهداری کنید وگلدان رو هر هفته یک بار نود درجه بچرخونید تا به همه ی قسمتهای گیاه نور کافی برسه،خاک گیاه رو بررسی کنید ببینید داخل خاک افاتی وجود داره یا نه رطوبت محیط رو هم افزایش بدید،ابیاری رو با اب بدون املاح وهمدمای محیط انجام بدید بصورتی که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه. احتمالش هست که داخل خاک افاتی چون هزار پا ویا خرخاکی باشه که باعث بیحال شدن گیاه شده حتما خاک رو بررسی کنید.

e.adeldust
e.adeldust
۳ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۵:۵۰

خیلی ممنون خاک مشکلی نداشت. فکر کنم مشکل اصلی گرفتگی و خیلی کوچیک بودن سوراخ کف گلدون بود که گیاه رو داشت خفه میکرد، که سنگ ریزه ریختم کف گلدون. خیلی ممنونم بابت راهنماییتون

کارشناس میهن کاکتوس
۳ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۱:۲۷
در پاسخ به  e.adeldust

ممنون از شما ،زهکش رو هم بهتر بود که باز کنید تا مجدد گرفته نشند.

مینا مانایی
مینا مانایی
۲۴ دی, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۸

سلام.ممنون برای مقاله خوبتون.من یه شفلرا با سایز متوسط دارم و دوس دارم تبدیل به بونسای بکنمش ولی نمیدونم چرا شفلرای من مثل اینایی که شما تو عکس گذاشتید یدونه ساقه ضخیم و اصلی نداره.تعداد زیادی ساقه نازک و سبز داره.چیکار کنم که به شکلی رشد کنه که یه ساقه اصلی پیدا کنه؟سوال دیگه‌م اینه که هرس کردن ریشه‌ها رو از کِی شروع کنیم؟آیا شفلرا هم نیاز به سیم‌کشی دارا؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۵ دی, ۱۳۹۹ ۰۸:۰۲
در پاسخ به  مینا مانایی

سلام، میتونید ریشه گیاهان رو بررسی کنید اگر هر شاخه ریشه مجزا داره تک کنید وبصورت تکی داخل گلدان بکارید، هرس ریشه اواسط اسفند بهتر هست انجام بشه وهمون زمان هم میتونید گیاها رو تک کنید، سیم پیچی بدلیل فرم دهی به گیاه انجام میشه که سلیقه ای هست اگر دوست داشتید شاخه ها رو فرم بدید میتونید سیم پیچی رو هم انجام بدید.

هما
هما
۱۹ مهر, ۱۳۹۹ ۰۹:۱۵

سلام خسته نباشید
گل شفلرای من ساقه اش از بالا شکست
ساقه ساقه شکسته رو هورمون ریشه زا زدم کاشتم در خاک بستر آماده کاشت روشو پلاستیک سوراخ شده کشیدم بعد از چند روز برگها بالا از ساقه نازکشون آویزون شدن الان بیشتر از دوهفته اس گذشته به نظر میاد ریشه نزده برگ های پایین هم دارن زرد میشن
میشه راهنماییم کنین چکار کنم؟ ?

کارشناس میهن کاکتوس
۱۹ مهر, ۱۳۹۹ ۱۲:۰۶
در پاسخ به  هما

سلام، ممنون، باید چند تا از برگهای انتهایی قلمه رو جدا کنید تا نیروی قلمه صرف ریشه دهی بشه برگها زیاد باشن قلمه از بین میره بهتر هست قلمه رو به ارامی از خاک خارج کنید وانتهای قلمه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید.

هما
هما
۱۹ مهر, ۱۳۹۹ ۱۶:۵۰

ممنون از پاسختون کاملا درسته قلمه ام بلنده بعد چک کردن انتهای قلمه دوبار داخل خاک بکارم یا آب؟ چون به نظر میرسه در خاک مواد مفید و آب به برگهای بالایی نرسیده و ساقه های برگاهی بالایی در حال چروک شدنه

کارشناس میهن کاکتوس
۱۹ مهر, ۱۳۹۹ ۱۷:۵۸
در پاسخ به  هما

ممنون از شما،اگر قسمت انتهایی قلمه پوسیده نشده بله میتونید مجدد بکارید فرقی نمیکنه هم میتوند داخل اب بگذارید و هم داخل خاک بکارید.

محمد
محمد
۲۱ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۰:۲۱

سلام
از یکی از سرشاخه‌های شفلرا ابلقم قلمه گرفتم بعد از چند روز دیدم از اونجایی که قلم گرفتم به سمت پایین ساقه سیاه میشه یه قسمتش رو جدا کردم ولی ادامه دار شد باز دوباره پایین‌تر سیاه شد اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
با تشکر
http://uupload.ir/files/l37v_15998394727766242248023568874239.jpg

کارشناس میهن کاکتوس
۲۱ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۲:۴۰
در پاسخ به  محمد

سلام، احتمالا لوازمی رو که برای برش استفاده کردید تیز وضدعفونی نشده بوده وباعث قارچی شدن ساقه شده ابتدا لوازمی رو که برای برش استفاده میکنید کامل تیز وضدعفونی کنید وروی ساقه هم محلول قارچ کش اسپری کنید، بعد تا قسمتی که سیاه شده مجدد کات کنید بعد از کات هم مجدد روی قسمت بریده شده محلول قارچکش اسپری کنید.

محمد
محمد
۲۲ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۱:۴۵

خیلی ممنون
امتحان میکنم

ایدا
ایدا
۲۷ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۲:۱۲

http://uupload.ir/files/i3eo_whatsapp_image_2020-06-16_at_12.05.24.jpeg
http://uupload.ir/files/1q2z_whatsapp_image_2020-06-16_at_12.05.04.jpeg
http://uupload.ir/files/lsrd_whatsapp_image_2020-06-16_at_12.05.03.jpeg
سلام من یک گیاه شفلرا دارم که زیر تعداد زیادی از برگ هاش دونه های قهوه ای فرو رفته وجود داره و برگ های جوون تر از روی برگ هم مشخصه و بعضی جا ها هم برگ سوراخ شده هیچ حشره ای هم توی گلدونش نیست
تعداد خیلی کمی هم دونه ی سفید روی برگ ها هست که با دست کشیدن نمیره و جزو برگ شده
واقعا ممنون به خاطر سایت خوبتون

کارشناس میهن کاکتوس
۲۷ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۳:۱۰
در پاسخ به  ایدا

سلام، برگهای الوده رو جدا کنید وگیاه رو دو بار بافاصله یک هفته با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب(مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب) سمپاشی وابیاری کنید برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید وزیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید. ابیاری رو زمانی که سطح خاک یک بند انگشت خشک شد انجام بدید.

ایدا
ایدا
۲۷ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۳:۳۶

خیلی خیلی ممنون ولی تعداد برگ هایی که پشتشون قهوه ای شده خیلی زیاده همه رو باید جدا کنم؟
و اینکه برای اینکه مطمِن بشم زه کش مشکلی نداره کاری میتونم بکنم؟ یک هفته ی پیش به یک گلدان ۳۰*۳۰ انتقالش دادم و حدود سه چهار سانت کف گلدان رو پوکه ریختم

کارشناس میهن کاکتوس
۲۷ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۸
در پاسخ به  ایدا

ممنون از شما ،برگهایی رو که الودگی زیادتری دارند رو فعلا جدا کنید،زمان ابیاری باید اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه اگر به این صورت هست مشکلی نیست.

meysam.r3540
meysam.r3540
۱۴ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۵:۵۱

با سلام خدمت کارشناس محترم
حدود دو ماه پیش یک گیاه شفلرا خریدم حدود یکماه میشه که برخی از دسته های برگها درحالیکه رنگ سبز خودشونو کامل حفظ کردند اما نرم ،شل و اویزان شدند البته همه دسته برگها اینطور نیست برخیشون سرحال و محکمند
این مشکل هم در برگهای پایین و هم در برگهای بالا دیده میشه
شرایط نگهداری با فاصله کنار پنجره شرقی هفته ای یکبار آب میدم روزی یکی دو بار هم غبارپاشی میکنم خاکش رو هم عوض نکردم گیاهو از بازار گل فکوری خریدم و دقیقا نمیدونم ترکیب خاک گلدان چیه
یکبار با سم مانکوزب آبیاری و مه پاشی کردم
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

کارشناس میهن کاکتوس
۱۴ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۵:۵۵
در پاسخ به  meysam.r3540

سلام، ممنون، از گیاه وبرگها عکس واضح هم بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

meysam.r3540
meysam.r3540
۱۴ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۶:۰۴
کارشناس میهن کاکتوس
۱۴ خرداد, ۱۳۹۹ ۲۰:۱۲
در پاسخ به  meysam.r3540

گیاهتون کمبود نور داره،اگر محیط پرنورتری دارید به اون محیط انتقال بدید،زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید، ابیاری هر وقت سطح خاک خشک شد انجام بدید،از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید گیاه رو دو بار با فاصله یک هفته با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری کنید تهویه محیط رو بالا ببرید برای تامین رطوبت محیط میتونید از جزیره زیر گلدانی هم استفاده کنید.

محمد
محمد
۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۰۶:۲۹

سلام در ترکیب خاکهایی مث همین شفلرا که اصلا نگفتید کمپوست پس چطور اغلب در خاک برگ کاشته میشن؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۸:۵۹
در پاسخ به  محمد

سلام، کمپوست با خاک برگ فرق داره، برای سبک بودن وجابجایی راحتر بیشتر داخل خاک برگ کشت میشه ولی بهتر هست بعد از خرید، خاک تعویض بشه چون خاک برگ ارزش غذایی نداره.

رضا محمدی
رضا محمدی
۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۱:۱۸

ببخشید سم مانکوزب رو باید چگونه استفاده کنیم برای درمان

کارشناس 2
۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱
در پاسخ به  رضا محمدی

یک گرم در یک لیتر اب بصورت سمپاشی وابیاری دوبار بافاصله یک هفته.

مهسا
مهسا
۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۰:۲۹

سلام. روزتون بخیر باشه. حدود یک ماه پیش شفلرای ابلق خریدم و همون موقع خاک و گلدانش رو عوض کردند. تقریبا ده روز هست که متوجه شدم برگ ها دارای لکه های قوه ای میشن و به محض دست زدن بهشون، می افتند. فکر کردم بخاطر نور زیاده. گیاه رو منتقل کردم به جایی که حدود ۴ الی ۵ متر از پنجره فاصله داره. لطفا بفرمایید علت این لکه ها چی میتونه باشه. به نظرتون گلدان مناسب هست؟
http://uupload.ir/files/1pg6_she1.jpg
http://uupload.ir/files/ajtw_she2.jpg

کارشناس میهن کاکتوس
۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۷:۳۸
در پاسخ به  مهسا

سلام، احتمالا موقع تعویض خاک ریشه ها اسیب دیدن وبعد از ابیاری دچار بیماری قارچی شدن، برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید، گیاه رو دو بار بافاصله یک هفته با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب ابیاری و سمپاشی کنید، مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب.

سعید
سعید
۱۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۴:۲۷

سلام طاعات قبول یک ماهه که گیاه شفلرا ابلق خریدم به من گفته اند که این گیاه تولید گاز سمی میکنه لطفا راهنمایی کنید

کارشناس 2
۱۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۲۲:۴۱
در پاسخ به  سعید

سلام، ممنون، همچنین،برگهای این گیاه سمی هست ودرصورت خورده شدن باعث مسمومیت میشه، ولی گازسمی تولید نمیکنه، اگر در منزل فرزند خردسال دارید گیاه رو از دسترس اطفال دور نگهدارید.

سعید
سعید
۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۹:۲۷

http://uupload.ir/files/r534_15879991240388736917987087474583.jpg
http://uupload.ir/files/pg3_15879992262971479870121740925002.jpg
شفلرا ابلقی دارم به چند روز برگ هاش اینجوری ریخته که به رنگ خاکستری متمایل به سیاه هستش دلیلش چیه ۰ شرایط نگهداری مکانی با نور متوسط آبیاری بین دو آبیاری خاکش خشک میشه

کارشناس 2
۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۰۰:۳۲
در پاسخ به  سعید

زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه،برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید،گیاه رو دو بار با فاصله یک هفته با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید،از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب میتونید استفاده کنید،مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب.

رضا محمدی
رضا محمدی
۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۹:۲۹

مشکل این چیه
file:///E:/SHAREit/SM-J510F/photo/%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B4%DB%B2%DB%B6_%DB%B1%DB%B9%DB%B1%DB%B9%DB%B0%DB%B9.jpg

کارشناس میهن کاکتوس
۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۲۳:۰۳
در پاسخ به  رضا محمدی

لینکی که فرستادید مشکل داره با یو اپلود بفرستید، لینک مستقیم رو کپی کنید شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

ابوالفضل
ابوالفضل
۳ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۰۰:۰۴

http://uupload.ir/files/392s_15874974399323724330144600825379.jpg
با سلام چند روزی هست که یه همچنین لکه هایی روی برگ های شفلرام پدیدار میشه و بعد به همین شکلی که هست میفته
اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.

کارشناس 2
۳ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۰۸:۲۳
در پاسخ به  ابوالفضل

سلام، ابیاری زیاد باعث بوجود امدن چنین لکه هایی میشه برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید ،سطح خاک هر زمان یک بند انگشت خشک شد ابیاری رو انجام بدید،گیاه رو دو بار بافاصله یک هفته با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب دو گرم در یک لیتر اب موقع ابیاری گیاه ،ابیاری وسمپاشی کنید.

سپهر نفیسی
سپهر نفیسی
۳۱ فروردین, ۱۳۹۹ ۲۰:۰۲

با سلام و خسته نباشید خدمت شما. من حدودا دو هفته پیش یه گلدان شفلرا خریدم و به علت اشباع شدن ریشه هاش گلدانش رو با یک سایز بزرگ تر عوض کردم. پس از تعویض کمی برگاش ریختن بدون اینکه لکه ایجاد بشه یا زرد بشن… بعد از یک هفته تقریبا ریزش برگاش قطع شده و دوباره داره رشد میکنه اما روی برگ های خیلی جوانش یه سری موجود چسبیده که سبز رنگه و حرکتم میکنند و عکسشو فرستادم:
http://uupload.ir/files/66y9_abf39c57-2294-4c0a-9b68-9fce6b982751.jpeg
http://uupload.ir/files/t8g4_a51abf0c-9a85-4858-82ea-5de061f163f8.png
شما میدونین این موجودات بسیار ریز چی هستن؟ با فلش مشخص کردمشون. با انگشت میشه لهشون کرد ولی بازم هستن انگار که تخمگذاری کردن.
حالا یه دو سه روزی هم هست که روی بعضی برگاش لک ایجاد شده و دست بزنم ضعیف شده و میریزه. طبق این عکس:

http://uupload.ir/files/9uwu_b6309432-37ea-4141-a48f-ce0b75a789ea.jpeg
بعضی برگاشم پشتشون اینطوری شده:

http://uupload.ir/files/bggk_b534a15c-0176-4345-8a2e-9c7f66fc20cb.jpeg

ببخشید طولانی شد میشه لطفا راهنمایی کنید مشکلش چیه و چیکار باید انجام بدم؟ آبیاریش هم هفته ای یه باره و تقریبا ۵ متری با پنجره جنوبی فاصله داره. خیلی ممنونم از لطفتون

کارشناس میهن کاکتوس
۳۱ فروردین, ۱۳۹۹ ۲۳:۲۴
در پاسخ به  سپهر نفیسی

سلام، شته هستند گیاه رو در محیطی که تهویه مناسبی داره نگهداری کنید،وبا یک محلول حشره کش گیاه رو سمپاشی کنید،لکه های روی برگها از ابیاری زیاد بوجود میاد، ابیاری رو کاهش بدید وزهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه،یک هفته بعد از سمپاشی با محلول حشره کش گیاه رو دو بار بافاصله یک هفته با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب (یک گرم در یک لیتر اب) سمپاشی وابیاری کنید.

سپهر نفیسی
سپهر نفیسی
۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۰۹:۱۱
در پاسخ به  سپهر نفیسی

خیلی ممنونم از لطفتون. آبامکتین هم حشره کش حساب میشه؟ چون دیشب برگاش رو با این محلول سمپاشی کردم. بعد اینکه من کلا دو هفته هست خریدم و کلا یه بار آبش دادم ولی نمیدونم چرا لکه افتاده 🙁 خیلی ممنونم از راهنماییتون. کاری که گفتید رو انجام میدم امیدوارم حالش خوب بشه

کارشناس میهن کاکتوس
۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۰:۴۷
در پاسخ به  سپهر نفیسی

ممنون از شما،بله اباماکتین حشره کش هست.

سعید
سعید
۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۷

یک ماهی هست خریدمش گلدان رو عوض کردم بعد از خریدش ۰ دو هفته هست برگ ها به این صورت شدند۰ آبیاری ۰ سطح خاکش خشک بشه ۰ هفته ای یکبار حجم آب کمی هم به آن میدهم ۰ نور محیطش متوسط http://uupload.ir/files/s47_15855609737772092554366603920053.jpg
هم برگهای زیرین هم برگهای بالا http://uupload.ir/files/vmp8_1585561095587340341940741321795.jpg

کارشناس میهن کاکتوس
۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۴:۵۲
در پاسخ به  سعید

یک بار گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید،از سم قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم میتونید استفاده کنید یک گرم در یک لیتر اب ،برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید،برگهایی رو که لکه قهوه ای دارند جدا کنید ودور بندازید.

سعید
سعید
۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۳:۴۲

سلام ۰ شفلرا طلایی دارم که برگ هاش به این حالت در می آید یعنی قارچ http://uupload.ir/files/0why_15855593318048149510815204962800.jpg

کارشناس میهن کاکتوس
۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۳:۵۳
در پاسخ به  سعید

سلام، چند وقت هست برگها قهوه ای میشن؟ شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

سعید
سعید
۲ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۷:۵۶

سلام خسته نباشید یه شفلرا طلایی دارم از یک طرف رشد کرده و برگ به یک طرف کشیده شدند ۰ چه کاری باید انجام دهم که تحریک به زدن جوانه جدید شود ۰ هفته ای یکبار آب می دهم در فاصله ۵ متری پنجره جنوبی هست ۰ http://uupload.ir/files/l8y0_1584796518052249625891299871362.jpg

کارشناس 2
۲ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۸:۰۳
در پاسخ به  سعید

سلام، ممنون، گیاه برای مدتی به طرف نور بوده ورشدبرگها به طرف نور کشیده شده، برای جلوگیری از این کارهر هفته گلدان گیاه رو نود درجه به ارامی بچرخونید تا به همه ی قسمتهای گیاه نور کافی برسه،کمی زمان میبره تا برگها به حالت اولیه برگردند، باید صبور باشید. برای ترغیب به رشد میتونید شاخه های فرعی رو هرس کنید.