آموزش تکثیر بگونیا

آموزش تکثیر بگونیا
زمان مطالعه: ۴ دقیقه
آموزش تکثیر بگونیا : در این مقاله با آموزش تکثیر بگونیا از طریق برگ آشنا خواهید شد هر سوالی در مورد مقالات سایت میهن کاکتوس داشتید در زیر مقاله مطرح کنید.
تکثیر :
بگونیا برگی به راحتی از طریق قلمه برگ و تقسیم بوته تکثیر میشود .
بهار و تابستان برگهایی که اندازه متوسطی دارند به همراه ۲/۵تا ۵سانت ساقه انتخاب و قلمه را با زاویه ۴۵درجه در بستری متشکل از پیت ماس – ورمی کولایت – پرلایت با حجم مساوی فرو کنید به نحوی که تمام ساقه در بستر فرو برود.
برخی از پرورش دهندگان برگها را از پشت روی بستر مرطوب قرار میدهند و برای آنکه سطح تماس آن با بستر ریشه زایی شود مقداری شن بر روی ان میریزند.
میتوان برای افزایش رطوبت اطراف برگها بر روی گلدان یک کیسه پلاستیکی کشید گلدانی را در مکانی با نور غیر مستقیم و دمای ۲۷-۲۴ درجه قرار دهید .قلمه باید به دور از نور مستقیم خورشید باشد .قلمه برگ در طی ۴-۳هفته ریشه میدهد و ۴هفته دیگر طول میکشد که جوانه زده و گیاه جدید شروع به رشد کند. هر سال در بهار خاک و سایز گلدان را تعویض کنید. گلدان کوچک و فضای کم برای ریشه باعث تغییر رنگ بگونیا برگی میشود.

آفات و بیماریهای بگونیا برگی :
کنه تار عنکبوتی : موجب پریدگی رنگ برگها و بستن تار عنکبوت در سطح زیرین برگ میشود.
نماتد: این افت بر روی ریشه ها فعالیت میکند و در نتیجه ان برگها کم رنگ میشود و بعد از مدتی میریزد.
شپشک : به شکل مجموعه سفید رنگی در محل اتصال برگ به ساقه یا ساقه به ریزوم بیشتر دیده میشود.اگر تعداد شپشکها کم است میتوان آنها را با پنبه آغشته به اب و صابون (بدون عطر )برداشت ولی اگر تعداد زیاد است با سموم سیستمیک مانند مالاتیون اقدام به سمپاشی کنید (بعد از حذف فیزیکی )
سفیدک : از جمله بیماریهای قارچی این گیاه است که در شرایطی که شب سرد و روز گرم و مرطوب باشد یا در صورتی که برگهای گیاه در اثر ابیاریهای متعدد خیس و مرطوب شود ظاهر شده در نتیجه ان لکه های سفید رنگ بر روی سطح برگها دیده میشود در نهایت برگها زرد و قهوه ای شده و میریزد.
بوتریتیس :این بیماری قارچی موجب پوسیدگی ساقه میشود*لکه های قهوه ای رنگ بر روی ساقه *برگ و گلها شکل میگیرد برای مبارزه با این دو بیماری میتوان از قارچکشهای سیستمیک استفاده کرد.
لکه برگی : بیماری باکتریایی که میتواند تمامی قسمتهای گیاه را درگیر کند اما اولین علائم ان به شکل لکه های کوچک مدور و سوخته در سطح زیرین برگ مسن و در نزدیکی رگبرگ ایجاد میشود و با گذشت زمان لکه بزرگتر شده حاشیه آنها زرد رنگ میشود و این موقع در سطح رویین برگ نیز قابل مشاهده است.
تحت شرایط مرطوب زخمهای ابدار و سیاه رنگی نیز در سطح برگ به وجود می آید در نهایت برگ پژمرده میشود و میریزد سموم قارچ کش تماسی به کنترل این بیماری کمک میکند اما بیشتر باید پیشگیری کرد تا درمان.
بیماری ویروسی: در بگونیا موجب موزاییکی شدن پهن برگ میشود در این حالت لکه های زرد رنگ ظاهر میشود و برگها بد شکل می شوند.
گازهای موجود در اشپزخانه *مجاورت با وسایل گرمایشی نیز موجب افتادگی برگ و از بین رفتن این گیاه میشود.

آموزش تکثیر بگونیا

بگونیا

Begonia masoniana

بگونیا

Begonia maculata

426326687_52132_4993030255965879025

Begonia rex

بگونیا

تکثیر بگونیا از طریق برگ و تقسیم کردن برگ به تکه های کوچک

بگونیا

کاشت در بستر نرم

بگونیا

پشت برگ را به فاصله یک سانت برشهای افقی بزنید

بگونیا

برگ را روی سطح خاک نرم گذاشته و برای انکه محل برش با بستر تماس داشته باشد از سنگ برای ایجاد ابن اتصال استفاده کنید

کاشت بگونیا

گلدان را کاور کرده روی پلاستیک چند حفره برای رد و بدل شدن هوا ایجاد گلدان را در مکانی با دمای ۲۷-۲۴درجه و دور از تابش مستقیم افتاب بگذارید

begonia

برگهای متوسط را به همراه ۵تا ۲/۵سانت ساقه جدا کرده و با صورت زاویه ۴۵درجه در بستر مناسب قرار دهید
شما میتوانید تمامی سولات خود را زیر مقالات بنویسید تا جواب داده شود
نویسنده: خانم یزدانی
منبع:میهن کاکتوس
guest
118 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
مژگان نجابتی
مژگان نجابتی
۲۵ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۷:۱۴

سلام وقت بخیر.
بگونیا ابلق خالدار که ساقه هاش بلند شدن، برای تکثیرش، بجز ساقه های جوان، میشه از ساقه های میانی هم کمک گرفت که کمی پیر تر هستن؟ ساقه های میانی که برگ سرسون نباشه ریشه میدن توی آب؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۵ خرداد, ۱۴۰۰ ۲۳:۰۰
در پاسخ به  مژگان نجابتی

سلام، اگر چوبی نشده باشند میتونید قلمه بگیرید. اگر چوبی شده باشند زمان زیاد میبره تا ریشه دار بشند.

فاطمه
فاطمه
۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۸:۲۱

سلام بگونیا ببری من ساقش از وسط داره خشک میشه و روی یکی دوتا از برگاشم شبیه دایره بیضی تو خالی شده ولی برگ جدیدم داره در میاره..چیکارش کنم؟بین ابیاری خاک کامل خشک میشه/نور غیر مستقیم پشت پنجره داره/گردش هواشم خوبه همیشه پنجره بازه..کنار بقیه گلدونام هست ولی براش جزیره و اینا درست نکردم

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۹:۲۷
در پاسخ به  فاطمه

سلام، از گیاه عکس واضح هم بفرستید واز قسمتی که میفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

فاطمه
فاطمه
۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۱:۱۳
در پاسخ به  کارشناس 1

عکس هرکار کردم نشد…نمیشه بگین چه جوری بدون ریشه میتونم قلمه ازش بگیرم؟از همین قسمتی که خشک شده و بقیش که ساقه و برگاش سالمه میشه قیچی کنم بذارم توی اب یا خاک؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۱:۵۹
در پاسخ به  فاطمه

در زیر قسمت ارسال پیام گزینه ارسال عکس هست از اون قسمت میتونید عکس بفرستید، عکس رو کراپ کنید تا حجمش کم بشه، بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده میتونید از بالای قسمتی که خشک شده برش بزنید وهم در اب وهم داخل خاک سبک ریشه دارکنید.

آریانا
آریانا
۲۸ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۱

سلام وقتتون بخیر ببخشید من این گیاه رو حدودا ۶ ماه پیش خریداری کردم رشد بسیار خوبی داشته به همراه اینکه برکه ای بسیار خالدار و بزرگ و سر خال داشت و عر زمانی که خاکش خشک میکشد آبیاری میکردم اما این اواخر برگ هاش بیار کمرنگ و زرد و رنگ و بیحال شدن میشه لطفا دلیل این مشکل رو بهم بگین و راهنماییم کنید ممنون میشمکوچک بود که خریدمش رشد بسیار خوبی داشت. ولی یکبار به پیشنهاد آشنایان آب پنیر دادم بهش فکر کنم این مشکل از همون آب پنیر باشه

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۸ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۱:۵۲
در پاسخ به  آریانا

سلام، احتمالش هست که از اب پنیر باشه، بهتر هست خاک رو ابشویی کنید ویا خاک رو بصورت کامل تعویض کنید، اب پنیر حاوی نمک وچربی هست که باعث میشه منافذ ریشه گرفته بشه وعمل ابرسانی بخوبی انجام نشه،میتونید ریشه های پوسیده رو هم کات کنید.