آموزش پرورش و نگهداری آلوئه ورا

آموزش پرورش و نگهداری آلوئه ورا

آموزش پرورش و نگهداری آلوئه ورا: آلوئه ورا ها از خانواده سریشیان بوده و بومی افریقای جنوبی و نامیبیا می باشند و ساکولنتی متشکل از برگهای متحدالمرکز هستند. واریته هایی از این ساکولنت که در دسته های الوئه های کوتاه قامت قرار دارند مثل الوئه اریستاتا با هاورتیاها اشتباه گرفته میشوند.

بیشتر واریته های الوئه دارای برجستگیهای تیغ مانند و نرم در حاشیه برگها میباشند .گلها به صورت خوشه ای بر روی سنبله ای که از میان برگها بیرون می اید تشکیل میشود هر خوشه تقریبا ۲۰گل زنگوله ای شکل به طور تقریبی ۴یا ۵سانتی متر دارد که به صورت اویزان و رو به پایین باز میشود.

شرایط نگهداری آلوئه ورا:

خاک:
آلوئه خاک سبک و قوی با زهکش بالا نیاز دارد که شن زیادی داشته باشد. استفاده از سنگریزه برای کف گلدان جهت زهکش برای این گل از ضروریات است. ۲تا ۳ سانت از انتهای گلدان را سنگریزه بریزید جهت ایجاد زهکش در ترکیب خاک گلدان باید حتماً از ماسه استفاده کرد چون باعث ایجاد تخلخل می‌شود و از بهم چسبیدگی ذرات تشکیل دهنده خاک جلوگیری می‌کند
خاک‌های سنگین و به هم فشرده بسترهای دائم خیس خاک‌های رس و باغچه به دلیل چسبندگی و نگه داشتن رطوبت اصلاً گزینه مناسبی برای الوئه نیستند.

آلوئه خاک سبک با زهکش بالا میخواهد به نحوی که آب اضافی حاصل از آبیاری به راحتی از حفره انتهایی گلدان خارج شود یک قسمت شن و دو قسمت پیت ماس یا مخلوط مساوی پیت ماس و ماسه و شن بستر مناسبی برای این گیاه است.

نور:
الوئه به نور زیاد ولی غیر مستقیم نیاز دارد یا نور مستقیم اول صبح یک تا دو ساعت در روز دریافت نور مستقیم به مدت طولانی و زیاد باعث تغییر رنگ برگها و ایجاد لکه‌های نارنجی یا قهوه‌ای روی برگ ، سوختگی نوک برگ و در نهایت تحلیل برگها و ساقه و مرگ گیاه می‌شود نور کم باعث ضعیف ماندن برگ‌ها و آویزان شدن برگها روی گلدان میشه.

دما:
بهترین دما برای نگهداری الوئه ۱۸تا ۲۴ درجه است در زمستان اجازه ندید دمای محیط نگهداری از ۱۰پایین‌تر بیاید هر چند تحمل سرما را دارد ولی بیشتر واریته ها به خاطر آبکی بودن برگها و وجود آب زیاد داخل بافت گل به سرما حساس هستند و زود از بین می‌روند.

آبیاری:
آلوئه ورا به خاطر برگهای گوشتی و آبکی که دارد و ذخیره آب در برگ به خشکی مقاومِ آبیاری زیاد *خاک سنگین و دائم مرطوب * زهکش نامناسب *عدم استفاده از شن در ترکیب خاک *مانده آبی در زیر گلدانی و خاک باعث پوسیدگی گل می‌شود، خشکی کشیدن گیاه * آب کم مخصوصاً در فصول بهار و تابستان موجب باریک شدن و پیچیدگی برگ در این گل می‌شود. آب زیاد باعث کاهش رشد *افتادگی برگ * زرد و قهوه‌ای شدن برگها که از نوک شروع می‌شود در نهایت باعث زردی برگ شده و ریزش و همچنین باعث پوسیدگی ریشه و طوقه گیاه می‌شود.

آبیاری منظم برای بهار و تابستان، اجاره بدهید سطح خاک گلدان بین دو آبیاری خشک بشود، برای پاییز مخصوصا زمستان خاک گلدان تا لایه‌های انتهایی رطوبت رو کامل بین دو آبیاری از دست بدهد بعد اقدام به آبیاری کنید. از آب ۲۴ ساعت مانده و هم‌دما با محیط استفاده کنید آلوئه ها به آب کلر دار و سرد حساس هستند.

کوددهی:
آلوورا به کود زیاد نیازی ندارد، تولید کنندگانی که این گیاه را پرورش می‌دهند برای رشد زایشی و تحریک به گلدهی از کودهای با فسفر بالا مثل ۱۰*۴۰*۱۰ از بهار تا اول پاییز

نصف غلظت معمول استفاده می‌کنند  ولی برای پرورش دهندگان خانگی که این گل را در منازل برای برگ دهی نگهداری می‌کنند کودهای ۱۰*۱۰*۱۰ ماهی یکبار از اول بهار تا اول پاییز با نصف غلظت معمول  استفاده می‌شود کوددهی زیاد باعث رشد کم در گیاه می‌شود.!

آفات و بیماری آلوئه :

شته:
از جمله آفات این گیاه است که در اثر مصرف شیره و زخمی کردن پوست گیاهان موجب کاهش رشد و ضعف گیاه و همچنین زرد و قهوه‌ای شدن و چروکیدگی برگهای گیاه می‌شود
شته یکی از عوامل اصلی انتقال عوامل بیماری‌زا در گیاهان است.

شپشک سپردار:
از شیره گیاه استفاده می‌کند و موجب کاهش رشد گیاه می‌شود همچنین به دلیل سپر تیره رنگی که دارد موجب ظاهر نامناسب گیاه می‌شود.

راه مقابله و درمان
اول جدا کردن گلدان مبتلا به افت
حذف فیزیکی شپشک و شته از روی گیاه
کات کردن قسمت‌های خیلی آلوده
اسپری آب با فشار روی گل و بعد خشک شدن آب از سطح گیاه سمپاشی با سموم سیستمیک تأثیر مناسبی دارد.

کنه تار عنکبوتی:
این افت نیز از شیره گیاهی تغذیه کرده و علاوه بر ایجاد نقاط زرد رنگ بر روی برگ به تدریج موجب زردی تمامی برگ و پژمردگی آنان می‌شود و در نقاطی از گیاه نیز تکه‌هایی از تار به وجود می آورد. روش مقابله: سمپاشی با سموم کنه کش

شپشک آرد آلود:
ابن افت پشت برگها و مخصوصاً در محل اتصال برگها به تنه گیاه و یکدیگر یا در سطح خاک گلدان مکانی که گیاه با خاک در تماس است دیده می‌شود.

روش درمان:
حذف فیزیکی و برداشتن افت از روی گیاه سمپاشی برگسار با سموم حشرات تماسی آبیاری خاک وقت تشنگی گیاه با سموم حشره کش سیستمیک برای از بین بردن لارو یا حشرات احتمالی در محل اتصال گل به خاک یا ریشه گل.

کپک سیاه:
یکی از بیماری‌های قارچی است که گیاه آلوئه ورا به آن مبتلا می‌شود.
در گیاهانی که شته، شپشک آرد آلود، مگس سفید، فعالیت می‌کنند به دلیل تولید عسلک سطح برگ چسبناک می‌شود و بعد از مدتی این سطح چسبناک با قارچ دوده یا سیاه پوشیده می‌شود قارچ از عسلک تغذیه می‌کند.
این بیماری بیشتر باعث ظاهر ناخوشایند در گیاه می‌شود تا بتواند آن را از بین ببرد.

پوسیدگی طوقه:
بیماری دیگر گیاه الوئه است و زمانی اتفاق می افتد که بستر گیاه مرطوب باقی بماند، برگ‌ها زرد می‌شوند و ساقه گیاه می‌پوسد.

روش درمان:
گیاه دچار پوسیدگی طوقه را از خاک در بیاورید نواحی پوسیده را کامل جدا کنید قسمت‌های آلوده ساقه را با کاتر ضد عفونی جدا کرده و گیاه را به مدت پنج دقیقه در محلول قارچ کش مانکوزب دو به هزار غوطه‌ور کنید بعد این تایم گیاه را از محلول خارج کرده برای حدود یک هفته در مکانی خشک و سایه دور از نور آفتاب قرار دهید که تا حدودی رطوبت را از دست بدهد و انتهای بریدگی کالوز ببندد بعد پینه بستن در گلدانی مناسب با سایز گیاه و خاک الوئه بکارید سپس گلدان را در مکانی سایه با نور محیطی قرار داده دما ۲۲ قرار دهید آبیاری کم و مختصر در حد مرطوب کردن بستر باشد و وقتی انجام شود که خاک کامل خشک باشد بعد کمتر از یک ماه ریشه میزند

زنگ زدگی:
بیماری دیگری است که گیاه الوئه را تهدید می‌کند که بر اثران لکه‌های کوچک قهوه‌ای یا سیاه رنگ روی برگ‌ها ظاهر می‌شود این بیماری مرگبار نیست و نمی‌تواند آسیب جدی به گل وارد کند ولی به زیبایی و ظاهر گل آسیب می‌رساند باقی ماندن رطوبت بر روی برگ‌های گیاه نور کم محیط رطوبت بالا خاک نامناسب و دائم خیس  از جمله دلایل تحریک کننده بیماری زنگ زدگی است.

برخی از گونه ها:
Aloe aculeata
Aloe acutissima
Aloe affinis
Aloe africana
Aloe arborescens
Aloe ferox
Aloe lateritia
Aloe mitriformis
Aloidendron pillansii
Aloe polyphylla
Aloe x spinosissima
aloe vera variegata
ALOE MITRIFORMIS
Aloe nobilis

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

55 دیدگاه برای “آموزش پرورش و نگهداری آلوئه ورا

 1. Nariman گفته:

  سلام این آلوئه ورای من از تیر که خریدمش تا حالا حتی یک ذره هم رشد نکرده. بالای برگ ها سوخته و لوله شده. رنگ برگ ها هم تیره شده و شادابی گذشته رو نداره.
  آبیاری:هفته ای یکبار و خشکی خاک بین دو آبیاری
  نور:۱ ساعت از پشت پنجره
  دما:متعادل
  خاک:خاک برگ ،ماسه

  https://uupload.ir/files/1nmp_1605361371786-1615134310.jpg

  https://uupload.ir/files/fpme_1605362160895-1508208983.jpg

  https://uupload.ir/files/tam_1605362173337-882952059.jpg

  https://uupload.ir/files/mnrf_1605362329779153925630.jpg

  https://uupload.ir/files/0vqj_16053623516211264379392.jpg

  بعد این برگ آلوئه ورا هایی که عطاری ها می فروشن رو میشه خرید و ریشه دار کرد تا یک گیاه جدید داشته باشیم ؟
  اگه میشه لطف کنید روشش رو بگید‌.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه،مقداری کمبود نور داره که میتونید با انتقال به محیط پرنور کمبود نور رو جبران کنید، خشک شدن نوک برگها در اثر کمبود رطوبت محیط میتونه باشه، وبرگهای قدیمی بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند که طبیعی هست اگر زهکش گرفته حتما باز کنید تا موقع ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان بلافاصله خارج بشه. الوئه ها با برگ تکثیر نمیشن ممکن هست برگ رو بکارید ریشه بزنه ولی هیچ وقت جوانه نمیزنه الوئه ها با بذر ویا تنه جوش کنار گیاه مادری ویا ریزروم تکثیر میشن.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، گرما وکمبود رطوبت محیط ویا پوسیدگی ریشه گیاه باعث این مشکل میشه این موارد رو بررسی وایدال کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، کوددهی بعد از پایان سه ماهگی، سلفون رو بعد از پایان شش ماهگی میتونید بصورت کامل بردارید. شرایط نگهداری مثل سایر بستر جوانه ها، نور زیاد وفیلتر شده همراه با رطوبت ۵۰الی۴۰ درصدی بستر، سطح خاک هر زمان خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

 2. مرضیه گفته:

  سلام کارشناس محترم
  گیاه آلوئه ورای من ، لکه های قهوه ای به اندازه سکه ۲ تومانی روی برگ و اکثرا از وسط برگ میزنه و از همون ناحیه برگ خم میشه و اون لکه های قهوه ای خشک میشه و یکی دو روزه هم متوجه شدم روی سطح برگها لکه های قهوه ای پراکنده مثل کک و مک ایجاد شده علت نمیدونم چیه
  خاک گلدان وخود گلدان را هم تازه عوض کردم
  هفته ای یکبار آبیاری میشه
  و نور پشت پنجره از طبقه سوم اپارتمان جنوبی را داره
  میتونم تصاویرش رو هم بفرستم

 3. سیدمعین گفته:

  سلام با عرض خسته نباشید خدمتتون
  من یه الوعه ورا دارم که بخاطر برفیکه باریده زردو نارنجی متمایل به قهوه ای شده خاستم بدونم ایا اون خرابه یا میشه ازاون حالت خارجش کرد وتویه گلدون دیگ کاشت
  و میشه قلمه زنیش کرد؟؟؟
  ممنون میشم جواب رو واسم ایمیل کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، پاسخ دهی سوالات فقط روی سایت انجام میشه،اگر اوند سالم باشه ویخ زده نباشه میشه مجدد احیاش کرد از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 4. محبوب گفته:

  درود مجدد
  با نور مصنوعی هم‌ رشدش سریع میشه؟
  امکان داره شما سایت معتبر برای فروش لامپ رشد گیاه معرفی کنید؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   گیاهتون بزرگ هست باید نور زیادی فراهم کنید تا رشد ایدالی داشته باشه اگر پنجره جنوبی دارید در اون قسمت قرار بدید ونور رو فیلتر کنید،برای تهیه لامپ میتونید به فروشگاهای لوازم الکترونیکی محل زندگی مراجعه کنید.

 5. محبوب گفته:

  سلام کارشناس محترما
  من چندین ساله که یک گیاه دارم و کلی بزرگ شده این هم یکی از پاجوشهای گیاهمه ولی متاسفانه اسمشو نمیدونم خیلی شبیه به آلوئه ورا و آلوئه شاخ بزی هستش میشه بفرمایید که اسمش چیه؟
  سه ماه پیش یه گلدان ازش تفکیک کردم ولی رشد خیلی کندی داره و پاجوش نداده و زرد داره میشه پلی برگ جدید داره در میاره از وسط به کندی
  http://uupload.ir/files/t9ci_3f972615-a99a-45e3-b44b-d6c485ddf07c.jpeg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید داخل کوکوپیت یا لیکا بکارید وسطح خاک رو مرطوب کنید بعد از ریشه زنی به داخل خاک انتقال بدید.

 6. Parsa گفته:

  سلام روز بخیر و با تشکر از سایت خوبتون
  سوالم درباره ها کاکتوس هستش ولی دیدم جایی ازین مدل نبود که سوالمو بپرسم، گفتم زیر این مقاله بپرسم
  این مدل کاکتوس ریشه هاشون همینجوریه؟ ینی اینو توی خاک بکارم یا بزارم توی آب که ریشه بده؟
  ممنون میشم http://uupload.ir/files/ycdy_15725143492651416169823.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما،گیاهتون کالانچو kalanchoe thyrsiflora هست جزو ساکولنتهاست،بله میتونید داخل خاک مخصوص ساکولنتها کشت کنید.

 7. Samid گفته:

  سلام.ممنون از سایت خوبتون و اینکه به سوالات پاسخ میدین.من یه آلوورا دارم که آبیاری و نور و دمای مناسب داره و اینکه حشره ای هم نداره ولی برگهاش یکی یکی از نوک خشک میشه.به نظرتون مشکل چیه؟
  برگ هایی که داره خشک میشه رو قبل از خشک شدن جدا کنم؟
  تازه هم گلدونش رو عوض کردم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما،خوب دلیلش تنشی هست که بتازگی به گیاه وارد شده، صبر کنید زمانی که برگها کامل خشک شد جدا کنید وگیاه رو برای مدتی در جای ثابتی نگهداری کنید تا ریشه ها قسمتهای اسیب دیده رو ترمیم کنند.

 8. ابراهیم گفته:

  با سلام و خسته نباشید و خیلی ممنون بابت توضیحات مفید و ارزنده شما
  ی سوال بهترین نوع الوئه ورا برای کشت چی هست/

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، بستگی به این داره که چه نوعی بخواهید پرورش بدید اگر خوراکی مد نظرتون باشه الوئه ورا،اگر تزیینی باشه سایر الوئه ها،مثل الوئه هوملیس، الوئه واریگاتا،…..

 9. Ali Farajpour گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت میهن کاکتوسی های عزیز
  من چند روز پیش چند پاجوش از گلم گرفتم که الان برگ های پایینیش دارن شروع به زرد شدن میکنن
  http://uupload.ir/files/fva1_p_20190821_161722.jpg
  این عکس ریشه دار بود پاجوش هاش هستش
  http://uupload.ir/files/w3ar_p_20190821_161741.jpg
  این پاجوش الوئه جوونا هستش که متاسفانه موقع برداشتنش ریشش کنده شد ولی کمی خودش ریشه زده
  این طبیعی هستش یا نه و اینکه که کود فسفر دار برای پاجوش زدن خوبه ؟
  یکی هم به نظرتون از هورمون ریشه زایی مایع براشون استفاده کنم ؟
  یکی هم من این الوئه رو تازه خریدم میشه اسمش رو بهم بگین
  http://uupload.ir/files/kes_p_20190821_163237.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بله طبیعی هست فعلا برگ زرد شده رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشه بعد جدا کنید،فسفر بیشتر برای ریشه زایی وگلدهی مناسب هست میتونید از کودهایی که پتاس وفسفر بیشتری از ازت دارند برای انواع ساکولنتها استفاده کنید،برای قلمه ها اگر میخواهید استفاده کنید صبر کنید کامل ریشه دار بشن بعد کوددهی رو شروع کنید عکس سوم Aloe TARRINGTON هست،یک نوع الوئه هیبرید هست.

 10. الناز گفته:

  من نتونستم این مدل رو پیدا کنم اگه امکانش هست عکس بهتون میدم فقط اگه میشه بگید که چطور براتون بفرستم؟؟به تلگرام شماره تماسی که در سایت گذاشتید بفرستم؟

 11. النار گفته:

  سلام من یه گیاه دارم اما نمیدونم الوئه ورا هست یانه بعضی ها میگن کاکتوسه اما برگاش ابدار و ژل داره جدیدا یه گل داده به رنگ سبز که تقریبا شبیه میوه کاجه میشه راهنمایی کنید این چه گیاهیه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شبیه عکسهای روی مقاله نیست؟ میتونید کلمه الوئه رو روی مرور گرتون سرچ کنید واسم گیاهتون رو پیدا کنید یا عکس از گیاه خودتون برای مابفرستید تا بررسی بشه.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، انواع گونه های گیاه الوئه پایین مقاله نوشته شده، الوئه ورا یک نوع از این گیاه هست، گلهای انواع الوئه ها به رنگ صورتی، قرمز وزرد هست که بصورت خوشه ای روی گیاه رشد میکنن.

 12. محمدعلی دوست گفته:

  سلام درود وخسته نباشید من چن نمونه آلوورا دارم واینکه چندین روز پیش آبیاریش کردم ودیروز شک کردم که چرا خاکش نم داره خاکش ریختم بیرون ومتوجه شدم ریشش پوسیده البته یه چن تایی ریشه تازه داشت واینکه نصف خاکش تو کف گلدون اطراف گلدون و یکی دوتا از سوراخ زهکشیش گرفته بود یجور چسبندگی داشت واینکه این گلدون رو ازیکی از گلخونه دارا خریدم وترکیب خاکش خاک برگ شن وماسه هستش بدون هیچ قارچ کشی و ذغالی ازخودشم پرسیدم میگ بدنگه داشتی مگ میشه من فقط آبیاریش کردم واینم بگم سنگریزم اصلا نداشته ونمیزاره واینم بگم شمال هستم خودتونم میدونین معدن باران و رطوبته شمال همین باتوضیحاتم حالا منتظرپاسخگوشمام که دلیلش چی میتونه باش باتشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، طبق فرمایشات شما گرفتگی زهکش باعث این مشکل میشه،وقتی زهکش مسدود بشه اب اضافه خارج نمیشه وموندن اب بمدت طولانی داخل خاک باعث پوسیدگی ریشه های گیاه میشه. بهتر هست زهکشهای گلدان رو کمی بزرگتر کنید وبرای اینکه مسدود نشن مقداری ماسه عدسی کف گلدان بریزید.

 13. Alireza گفته:

  سلام ما خونمون کیش هست و تازه خونمونو عوض کردیم
  توى این خونه جدید ى الوورا بزرگ توى حیاط داریم
  من وقتى یکى از الوورا براى مصرف جدا میکنم ى شیره زرد ازش میریزه و ب شدت بووى نا مطبوعى داره
  خاستم ببینم مشکلش چیه ایا گیاه مریضه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، نه کاملا طبیعی هست شیره یا ژل الوئه ورا بعد از خشک شدن بصورت زرد وبعد سیاه رنگ میشه وقتی تازه هست بویی نداره ولی بعد از گذشت زمان بوی نامطبوعی داره. بهتر هست برگها رو از ساقه جدا کنید وبرش نزنید برش زدن برگها میتونه باعث قارچی شدن گیاه هم بشه.

 14. Neo گفته:

  سلام خسته نباشی
  من حدود یک سال الوئه ورا گرفتم،حدود یک ماه پیش گلدونش رو عوض کردم و یه بزرگ‌ترش رو گرفتم الان الوئه ورا برگ هاش جمع شده حالت لوله مانند داره و برگ های پاینش یکی کامل خشک شده و یکی بالاترش نوکش زرد شد که بریدمش، در مورد نور دهی بگم که حدود ۸ ساعت نور غیرمستقیم آفتاب بهش می خوره و هر ۱۰ روز به مقدار یک لیوان آبیاری میشه حالا،با توجه گفته های بالا به نظرتون چه چیزی در شرایط نگهداری عامل بروز چنین اتفاقی است.
  سپاسگزارم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بعد از تعویض گلدان حتما بمدت یک هفته گلدان رو در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا شوک وارد شده در اثر تعویض گلدان بسرعت از بین بره.احتمالش هست که در جای گرمی نگهداری میشه ورطوبت محیط کم هست بهتر هست گیاه رو به جای خنکی انتقال بدید ورطوبت محیط رو با اسپری اب روی برگها فراهم کنید ابیاری رو سعی کنید وقتی خاک کامل خشک شد انجام بدید واب رو بمقداری داخل خاک بریزید که مقدار کمی اب از زهکش گلدان خارج بشه.

 15. مریم گفته:

  سلام الوورای من متاسفانه برگهای پایینیش از نوک شروع به زرد شدن و خشک شدن میکنه و وقتی یکی از برگاش کاملا خشک شد برای برگ های بعدیش هم همین اتفاق تکرار میشه.میشه راهنماییم کنید؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. شرایط نگهداری رو هم بفرمایید،آبیاری،نور، ترکیب خاک،کوددهی،دما..

 16. زهرا گفته:

  سلام الوورای من برگهاش داره زرد میشه با اینکه هم نورش خوبه هم ابیاریش ۱۰روز یکبار باید چی کارکنم گلدونش رو تازه عوض کردم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. اگر فقط برگهای پایینی زرد شدن طبیعی هست وشوک تعویص گلدان هست ولی اگر برگهای جدید وبرگهای جوان هم زرد میشن دلیلش خاک نامناسب،ابیاری بیش از اندازه، نبود زهکش مناسب ویا کمبود عناصر موجود درخاک هست. این موارد رو چک کنید.

 17. امیر حسین گفته:

  سلام خسته نباشید
  اندازه ۲۰۰ متر تقریبا گلخونه الو ورا دارم در مازندران
  از بعد از تابستان که هوا سرد تر شده و بارش ها بیشتر شده و درنتیجه میزان رطوبت خاک و ماندگاریش در خاک نسبت به تابستان بیشتر شده روی برگهای بعضی از برگ های بوته ها لکه های سیاه رنگ دیده میشه اول فکر می کردم بخاطر عرقی که داخل گلخونه میکنه وقطراتی که از روی نایلون گلخونه رو الو ورا میچکه هستش بعدش یکسری الو ورا بیرون فضای گلخونه یعنی تو فضای آزاد هم دارم رفتم اونارو نگاه کردم دیدم اونا هم همین وضعیت رو دارن….
  خاک زمین رطوبتش بالاست و برگهای بعضی بوته ها انقدر پر و سنگین شده که انگار دیگ گیاه تحمل نگه داشتنش رو نداره و بصورت افقی و افتاده هستش
  علتش چی می تونه باشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. موندن اب بمدت طولانی در روی گیاهان باعث بوجود امدن قارچ میشه وسیاه شدن گیاهان هم دلیلش همین هست. بهتره از لوازم گرمایشی استفاده کنید تا رطوبت خاک کمتر بشه وتهویه مناسبی داشته باشه که داخل گلخونه عرق نکنه. برگهایی رو که سیاه شدن میتونید از گیاهان جدا کنید. بعلت خوراکی بودن الوئه ها من نمیتونم سم قارچ کش بهتون پیشنهاد کنم بهتره با یک گیاه پزشک در این مورد مشورت کنید.

 18. saharnaz گفته:

  سلام و درود…برگ های زیرین آلویه ورا(در حد دو سه تا)زرد شده و به راحتی کنده میشه..نوک برگ های جدید هم یکم سوخته..گیاه رشد افقی داره و به سمت بالا رشد نمیکنه..
  پشت پنجرست و بین ساعات ۱ تا ۴ نور کامل بهش میرسه..آبیاری هم بعد از خشک شدن کامل خاک انجام میدم..
  البته گیاه رو تقریبا پنج روزه که از گلخونه آوردم خونه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. زرد شدن برگهای پایینی کاملا طبیعی هست بهتره از گیاه جدا کنید. خشک شدن نوک برگهای جدید دلیلش رطوبت کم محیط هست. بهتره رطوبت محیط رو زیاد کنید اگر نور از قسمت بالا به گیاه برسه گیاه رشد همزمان افقی وعمودی خواهد داشت نور از یک جهت بتابه گیاه کج شده ورشد افقی خواهد داشت بهتره هر هفته یک بار گلدان رو نود درجه بچرخونید تا به همه ی قسمتهای گیاه نور کافی برسه.الوئه جزو ساکولنتهاست وابیاریش نسبت به کاکتوسها بیشتر هست هر وقت دو بند انگشت(یا دوسانتی متر اگر گلدان کوچک هست) از سطح خاکش خشک شد ابیاری کنید.

 19. مهسا گفته:

  سلام آلوئورای من برگاش نرم شده و برگای قدیمیش از قسمت انتهایی گندیده و به راحتی کنده میشه از نطر دمایی توی خونه اس و دمای خونه و از نظر تو هم پشت پنجره نور زیاد و غیر مستقیمه تقریبا دوروز یبارم بهش اب میدم ..احساس میکنم رشدش متوقف شده ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. ابیاریتون خیلی زیاد هست واحتمالا ریشه گیاه پوسیده بهتره گیاه رو از خاک در بیارید وریشها رو چک کنید. بین دو ابیاری باید خاک کاملا خشک بشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. واریته گیاهی رو که دارید میدونید؟ احتمال داره نوعش همین شکلی باشه. اگر از الوئه ورا معمولی هست باریک ودراز شدنش نشانه کمبود نور هست میتونید بمرور زمان جای پرنوری انتقال بدید وابیاری رو کامل انجام بدید. کمبود نور واب باعث باریک ودراز شدن گیاه میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *