اسپری آب روی برگ

اسپری آب روی برگ

اسپری آب روی برگ گیاهان درست یا غلط؟
همه گیاهان برای زنده ماندن نیاز به تنفس دارند و این چیزی نیست جز جذب اکسیژن از روی منافذ برگ.

در واقع گیاه باید تنفس کند تا عملیات فتوسنتزی که به ساخته شدن مواد آلی منتهی می گردد شکل بگیرد. این تنفس و تبادل گاز از طریق روزنه ها و عدسکها صورت می گیرد. در هر صورت ما کلا دو نوع تنفس در گیاه داریم تنفس عادی و تنفس فتوسنتزی. در هر صورت در هر دوی اینها روزنه های هوایی تحت تاثیر ساعت زیستی گیاه نیز قرار می گیرد. کلا این روزنه ها در اغلب گیاهان طی روز، باز و هنگام شب بسته می ماند.

 

اسپری آب روی برگ گل

اسپری آب روی برگ !!!

نکته جالب اینکه دوستان، در گیاهان مناطق گرمسیر و خشک، روزنه ها اغلب طی روز بسته اند و هنگام شب باز می شوند گیاهان در این مناطق، که شدت نور خورشید و دمای محیط آنقدر بالاست که اگر روزنه ها در طول روز باز بمانند، گیاه مقدار زیادی از آب میان بافتی خود را از دست می دهد و جبران این آب از دست رفته برای گیاه تقریبا غیر ممکن است، ولی در هنگام تاریکی هوا که دما پایین و رطوبت نسبی محیط بالا میرود روزنه های (آبی) شروع به تعریق میکنند تا آب اضافی گرفته شده از آوندهای (تراکئیدهای) چوبی را تراکش کنند و وقتی روی برگهای گیاه آبیاری بارانی شود این روزنه ها مسدود میشوند توسط آب آبیاری و روزنه های آبی گیاه نمیتوانند عملکرد درستی داشته باشند، تازه اگر در روزهای گرم و داغ تابستان باشیم هم که سلولهای محافظ روزنه های هوایی که در نور خورشید و گرمای محیط در صبح روزنه ها را بسته بودند حال در شب روزنه ها برای تنفس و در نتیجه برای تثبیت CO2 باز شده اند در اثر آبیاری بارانی و قطرات آب روی برگها مسدود میشوند و عمل حیاتی تنفس مختل میگردد این مطالب در مورد آبیاری بارانی و اسپری کردن آب بر روی برگهاست نه آبیاری سطح خاک، پس سعی کنیم هرگز هنگام تاریکی و در شب روی برگهای گیاهان آپارتمانی اب اسپری نکنیم چرا که مجاری تنفسی گیاه بسته خواهد شد

.در هر صورت دوستان به عقیده بنده غیر از موارد مشروحه فوق اسپری آب روی برگ  گیاهان معایب ذیل را هم دارد:

فلوراید و کلر موجود در آب باعث سوختگی گیاهان می گردد.
املاح موجود در آب و سختی فراوان آن باعث کدر شدن سطح برگ گیاهان می گردد

لذا پیشنهاد می گردد بجای اسپری کردن روی برگ گیاهان محیط مرطوب را با دستگاه بخور سرد فراهم آوریم.

از گیاهانی در منزل استفاده کنیم که نیاز به رطوبت کمتری داشته باشند.
و چنانچه اصرار بر اسپری کردن دارید و مثل خود من که متاسفانه عادت به این رویه دارم از آبهای مقطر استفاده کنیم یا حداقل اسپری کردن را هفته ای یکبار و آنهم فقط موقع آبیاری و یا کودیاری برگ جذبی انجام دهیم.

و اینکه در برخی مواقع مشاهده گردیده استفاده از روغن ولک را جهت براق نمودن گیاهان توصیه می کنند که این خود اشتباه بسیار بزرگی است .چرا که کلیه منافذ تنفسی را می بندد و دیگر راهی برای تنفس گیاه فراهم نمی گردد.

خلاصه اینکه برای اینکه برگهای گیاهان شادابی داشته باشیم و دخالتی در امر فتوسنتز گیاه نداشته باشیم از امروز اسپری کردن را روی برگهای گیاهان و آنهم در شب انجام ندهیم و از طرفی نیز سعی کنیم این اشتباه بزرگ را که خود من هم گاها انجام می دهم به حداقل ممکن برسانیم ولی در عوض رطوبت محیطی را بالا ببریم.

منبع:میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

32 دیدگاه برای “اسپری آب روی برگ

 1. نسیم گفته:

  سلام .من گل ماداگاسکار خریدم فروشنده گفت تابیتونا هر روز دوبار اسپری کنم اما همسرم میگ گفت روزی یک بار شک دارم میشه راهنماییم کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، نیازی نیست حتما روی برگها اب اسپری کنید رطوبت محیط رو هم افزایش بدید کافی هست ،میتونید از جزیره زیر گلدانی برای تامین رطوبت محیط استفاده کنید،اسپری بیش ازاندازه اب روی برگهای گیاهان باعث بیماری قارچی میشه.

 2. سپهر گفته:

  سلام خسته نباشید من داخل اپارتمان گلهای بزرگ و خاص دارم میخواستم بدونم چه تقویتی یا مکملی بهشون بدم تا همیشه شاداب و سرحال باشن ممنون اگه جواب بدید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، برای شادابی ورشد بهتر تنها کودهی کافی نخواهد بود باید گیاهان از خاک مناسب ونور کافی وتهویه ورطوبت ودمای مناسب وابیاری منظم هم بهرمند باشند، در کنار این شرایط ایدال کوددهی هم گیاه رو تقویت خواهد کرد میتونید از کودهای کامل ۲۰،۲۰،۲۰npk ماهی یک بار در زمان رشد گیاهان استفاده کنید،اگر گیاهانتون ابلق هستند از کود ۳،۱۱،۳۸ میتونید استفاده کنید ،مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب.

 3. سیما گفته:

  سلام
  ممنون از اینکه وقت می‌ذارین
  من یه گلدون دم روباهی خریدم ولی متاسفانه بعدش خوندم که برای اینکه پرپشت باشه به آفتاب نیاز داره. گیاه رو به اجبار نزدیک پنجره شمالی گذاشتم. نور خوبی داره ولی آفتاب نداره. چه راهی می‌تونید پیشنهاد کنید برای نگهداریش؟ و دیگه اینکه جایی خوندم که آب‌پاشی نباید بشه درسته؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما اگر کمبود نور دارید میتونید از نور مصنوعی استفاده کنید،بله بهتر هست روی کاکتوسها اب ریخته نشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله میشه ولی بهتر هست در طول روز انجام بشه تا اب زودتر بخار بشه ومدت زمان زیادی روی گیاه باقی نمونه.

 4. alir85fz گفته:

  سلام سوال من خیلی با موضوع مرتبط نیست
  من تازه پیتوس خریدم اما مورچه ها میرن داخل خاک یه سم هم گرفتم زدم ول بعد چند ساعت دوباره میرن توی خاک
  من چکار کنم ؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، با سم حشره کش سایپرمترین یا هرنوع سم حشره کشی که دارید،(یک سی سی دریک لیتر اب) محلول درست کنید وگلدان رو چند دقیقه داخل محلول قرار بدید، بصورتی که محلول تا سطح خاک بیاد، بعد از داخل محلول خارج کنید وگلدان رو روی یک سبد بگذارید تا اب اضافی خارج بشه با این روش از بین میرند.

 5. علیرضا گفته:

  سلام روی پتوسم خاک گرفته چکار کنم ؟ مه پاشی کنم یا با دستمال تمیز کنم
  اگه میشه بگید شب باید بزنم یا صبح
  ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، با هردو روش میتونید پاک کنید مشکلی نیست یا اگر گیاه قابل جابجایی هست میتونید در فضای باز ودر محیط سایه برگهارو با اب ولرم شستشو بدید.

 6. سلماز گفته:

  سلام گیاه پدیلانتوس دارم که خیلی کوچیکه ۶-۷ تا برگ داره
  رو برگ هاش خاک گرفته
  چون خیلی حساس هست نمیدونم چطور برگهاشو تمیز کنم؟
  رطوبتم نداریم تو خونه لطفا راهنمایی میکنید
  ممنون از تایمی که میزارید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر دما زیاد بالا باشه ورطوبت محیط کم باشه میتونید هفته ای دو بار روی برگها مه پاشی کنید.

 7. گل گفته:

  برای این میخوام گیاهامو تمیز کنم ک تنفسش بهتر بشه آخه خیلی خاک گرفتن اگه راه درستشو بگین خیلی ممنون میشم
  خیلی ممنون

 8. گل گفته:

  سلام
  برگهای گیاهان رو چطور تمیز کنیم برگهای سانسوریا و شامادورا و اسپاتی خاک گرفتن ی جا خوندم ک از ترکیب آب و شیر استفاده کنیم اما به نظر شما قارچی نمیشه؟ اگه راه بهتری مد نظرتونه لطف میکیند بگید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید از ترکیب مساوی اب وشیر کم چرب ویا اب وسرکه استفاده کنید نه مشکلی پیش نمیاد اتفاقا پاک کردن برگها با محلول اب وشیر کم چرب از قارچی شدن برگها جلوگیری میکنه. محلول رو داخل ظرفی درست کنید ویک دستمال نرم رو داخل محلول بگذارید اب اضافیش رو بگیرید وبرگهای گیاهان رو پاک کنید. هفته ای یک بار انجام بدید کافی هست.

 9. مهناز گفته:

  سلام ببخشید من پتوسمو بابو روغن بادستمال برق انداختم بعدشروع به زردشدن کرد امشب بااب و صابون شستمشون شما میگید شب نکنید اینکارو الان من چیکار کنم توروخدا راهنماییم کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهتر هستبعد از شستشو با اب وصابون برگهارو با یک دستمال نرم خشک کنید مشکلی پیش نمیاد. استفاده از روغن برگها رو براق میکنه ولی روزنه ی برگها رو مسدود میکنه وگیاه نمیتونه تنفس داشته باشه برای همین برگها زرد میشن.

 10. حمید رضا گفته:

  شما توی سایت فرمودید از دستگاه بخور سرد استفاده کنید. من قبل از اینکه مطلب شما رو بخونم این کار رو انجام دادم و تاثیر وحشتناک مخربی داشت. بعد از ۲ هفته روی‌ گیاهان لایه ی گچی مانند پدیدار شد که قابل تمیز کردن هم نبود و گل های ما تا مرز خشک شدن رفت. حتی گرد حاصل از دستگاه بخور سرد به سختی و با جرم گیر از روی شیشه ی میزی که بر روی آن قرار داشت پاک شد. ببینید سر‌ نفس برگ ها چه بلائی میاره

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   باید از اب مقطر داخل دستگاه استفاده کنید وبصورت متناوب بخور رو استفاده کنید، مداوم استفاده بشه این مشکلات هم پیش میاد.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر محیط نگهداری گرم باشه ورطوبت کافی نداشته باشه میتونید بصورت مه پاشی ،روی برگها اب اسپری کنید.

 11. حسینی گفته:

  با سلام و خسته نباشید. برای رهایی از پشه هایی که به گیاه آپارتمانی بخصوص گیاهانی که نیاز به آبیاری و آبپاشی دارند مثل بنجامین و بن سای چه پیشنهادی دارین.

 12. علی آصفی گفته:

  دوست عزیز با سلام و عرض ادب
  پاشیدن محلول آب و روغن ولک را جناب آقای مهندس بهادری فر معروف پیشنهاد کردند

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام وقت بخیر.ممنون از توجهتون.اسپری محلول اب با روغن وولک برگها رو تمیز وبراق میکنه ولی این کار برای مدت طولانی توصیه نمیشه چون روغن وولک روزنه برگها رو میبنده ومانع ازفتوسنتزوجذب نور میشه.بهتره این کار مداوم نباشه.برای تمیز کردن برگهای گیاهان بهتر هست از اب مقطر ودستمال نرم استفاده بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *