پرورش کاکتوس با نور مصنوعی

پرورش کاکتوس با نور مصنوعی
زمان مطالعه: ۵ دقیقه
پرورش کاکتوس و ساکولنت با نور مصنوعی :
همانطور که می دانید خورشید منبع انرژی و گرمایش کره زمین است خورشید پرتوهایی از خود ساطع میکند که دارای طیف های مختلف از دامنه امواج فرابنفش گرفته تا امواج فروسرخ را شامل می شوند و همچنین امواجی با خاصیت مغناطیسی که در قالب طوفان های خورشیدی با زمین برخورد کرده و جذب قطب های زمین می شود و همچنین امواجی که در محدوده ی مرئی قرار ندارند، اما آن چیزی که برای ما اهمیت دارد و حیات بخش است در محدوده ی امواج مرئی ساطع شده از سطح خورشید قرار دارد که مجموع این امواج را ما به صورت نور سفید می بینیم در واقع این نور سفید ترکیب تمام طیف های موج از فرابنفش تا امواج فرو سرخ است که موجب رشد و بالندگی در روی کره زمین می شود در واقع گیاهان با جذب نور خورشید توسط کلروفیل های موجود در سطح برگ خود عمل غذاسازی را انجام می دهند که به آن فتوسنتز می گویند، اما تمام طیف های ساطع شده از خورشید مورد استفاده گیاه قرار نمی گیرند و برای آن مفید نمی باشند، تنها بخشی از طیف موج هایی که در محدوده ی ۴۴۰ nm تا ۷۳۰ nm هستند قادر به جذب توسط گیاه بوده ودر فرآیند فتوسنتز نیازهای گیاه را برطرف کرده و موجب رشد و گل دهی گیاهان می شوند.

طیف نور

برای اینکه بتوانیم نور مناسب برای گیاهان خود تهیه کنیم باید بدانیم که فتوسنتز فرآیندی زیست شیمی است که در آن انرژی نور توسط گیاه به انرژی شیمیایی ذخیره شده و به مواد غذایی تبدیل می شود.
این تبدیل توسط کلروفیل صورت می گیرد. در گیاهان بیشتر از سیزده نوع مختلف کلروفیل وجود دارد که مهمترین انها کلروفیل نوع a و کلروفیل نوع b می باشد. لازم به ذکر است که درصد وجود انواع مختلف کلروفیل در گیاهان مختلف متفاوت است و هر نوع کلروفیل به طیف خاصی از نور واکنش نشان می دهد و ان را تبدیل به انرژی می کند.
همچنین همانطور که قبلا اشاره شد برخی از طیف های نور بر تمامی انواع کلروفیل بی اثر بوده و توسط گیاه جذب نمی شوند.
با توجه به اینکه انواع مختلف گیاهان به طیف های مختلف نور واکنش نشان می دهند حال در طراحی مناسب برای ایجاد نور مصنوعی ابتدا باید با توجه به نوع گیاه، نوع کلروفیل های مهمتر در ان گیاه مشخص گردد، سپس با توجه به اینکه آن کلروفیل های مشخص شده به کدام طیف نور واکنش نشان می دهند، ان طیف نور را در منبع تولید نور مصنوعی طراحی شده تقویت نمود.
پرورش کاکتوس با نور مصنوعی و ساکولنت انواع گیاهان با نور مصنوعی:
استفاده از نور مصنوعی در تولید و تکثیر انواع ساکولنت ها در گلخانه ها بسیار عالی جواب داده و از مزایای آن میتوان به ایجاد نور مفید فتوسنتز، کنترل زمان مفید نوردهی، کنترل و القاء زمانبندی فصلی، القاء فاز رویش و یا گل دهی گیاهان، افزایش سرعت رشد حداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۴۰۰ درصد، پرورش هر نوع گیاه البته با توجه به طیف نوری مخصوص آن و ثابت بودن گیاه در بهترین حالت رشد و فتوسنتز آن، بطوریکه مثلا میتوان در گلخانه های طبقاتی با استفاده از نور مصنوعی مبادرت به تکثیر گونه های مختلف ساکولنت کرد و از کمترین فضای موجود بیشترین استفاده ممکن را داشت لذا تکثیر ساکولنت هایی چون خانواده هاورتیا، اچوریا، سدوم و کاکتوس ها …. مناسب برای تکثیر در این نوع گلخانه ها و در زیر نور مصنوعی می باشند.
پرورش ساکولنت نور مصنوعی
از انواع مختلف منابع ایجاد نور مصنوعی برای رشد گیاه ( نورپردازی گلخانه) می توان استفاده نمود که از ان جمله لامپ های فلورسنت، لامپ های کم مصرف، لامپ های LED ولامپ های سدیم فشار بالا میتوان نام برد.
ولی با توجه به مطالبی که در ادامه توضیح داده خواهد شد استفاده از لامپ های LED، نسبت به سایر منابع نوری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.
– لامپ های LED توانایی تولید طیف نورهای مختلف در نانومترهای مفید برای رشد گیاه را ایجاد می کنند، لذا قابلیت کنترل طیف نور تاییدشده در لامپ های LED، برای گیاهان مختلف امکانپذیر می باشد و یا به عبارت دیگر لامپ های LED، فقط طیف نورهای مفید برای رشد گیاه را تولید می کنند.
– از دیگر مزایای لامپ های LED، گرمای تولیدی بسیار پایین تر نسبت به سایر منابع تولید نور مصنوعی می باشد، لذا با استفاده از لامپ های LED، به دلیل اینکه می توان آنها را در فاصله ای نزدیک به گیاه (۲۰ تا ۴۰ سانتی متری) نصب کرد میزان تمرکز نور بر روی گیاه بسیار بالا بوده و از هدر رفت نور جلوگیری بعمل می آید که این تمرکز نوری موجب رشد بهتر گیاه می شود.
– طول عمر لامپ های LED، از لحاظ مدت عمر خود حداقل به طور متوسط ۵ برابر دیگر لامپ ها می باشد.
– راندمان نوری بالا و مصرف فوق العاده پایین از دیگر حسن های لامپ های LED، نسبت به سایر منابع نوری می باشد.
– تفاوت در زوایای تابشی، لوکس نور تولیدی، یکنواختی نور تولیدی، افت نور تولیدی بسیار پایین با مصرف طولانی مدت، انتقال گرمای پایین تر و صرفه جویی در مصرف انرژی تجهیزات تهویه ای و سازگاری کامل با محیط زیست از دیگر مزایای استفاده از لامپ های LED، نسبت به سایر منابع نوری می باشد.
پرورش کاکتوس نور مصنوعی
گلخانه مجهز به نور مصنوعی

پرورش کاکتوس با نور مصنوعی :

روش های مختلف استفاده از لامپ های LED، برای پرورش گیاهان:
۱- سری پرژکتورهای LED، که بیشتر برای گلخانه های بزرگ و محیط های پوشش داده شده با گیاهان با حداقل فضای یک متر مربع می باشد و بیشتر برای گیاهانی استفاده می شود که نیاز به لوکس نوری بالا دارند.
۲- سری وال واشرهای LED، که بیشتر برای گلخانه های کوچک یا گلخانه های طبقاتی با پوشش دهی گیاهان به صورت خطی مناسب می باشند.
۳- سری لامپ های سرپیچ دار LED، که فقط مناسب برای محیط های کوچک مثل استفاده در منازل با توان های متفاوت برای حجم های مختلفی از گیاهان می باشند.
سری پرژکتور
سری پرژکتور

 

سری وال واشر
سری وال واشر

 

سری سرپیچ دار
سری سرپیچ دار

 

آیا میتوان از لامپهای کم مصرف برای پرورش کاکتوس با نور مصنوعی استفاده کرد؟
لامپ های کم مصرف کیفیت نوریشون پایینه، اول از همه، دیواره های باکستون رو با ورق المینیومی کلا پوشش بدید تا از منبع نوریتون بیشترین استفاده را بکنید، و بعد اگر از همین لامپ کم مصرف میخواهید استفاده کنید یه لامپ مهتابی و یه لامپ افتابی در کنار هم استفاده بشود. در کل لامپ های کم مصرف مناسب پرورش کاکتوس ها و سایر گیاهان نیستند.
نویسنده : مهندس شفیع
منبع:میهن کاکتوس
guest
148 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
Zeinab
Zeinab
۱۴ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۲:۱۷

ببخشید لامپ های ال ایدی چند وات مناسب گیاهان اپارتمانس مثل کاکتوس و سانسوریا و گل سنگ و … هستش و اینکه با چه فاصله ای ممنون

کارشناس میهن کاکتوس
۱۴ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۹:۴۴
در پاسخ به  Zeinab

از شاخه های ۱۲ ولتی به تعداد چهار شاخه میتونید استفاده کنید، در متراژ یک متر مکعب، اگر گیاهان بزرگ هستند بافاصله ۳۰الی۴۰ سانتی میتونید نصب کنید.

xalife2018
xalife2018
۱۴ دی, ۱۳۹۹ ۲۳:۵۱

باسلام و خسته نباشید چند ماه قبل چند بسته ده تایی انواع آستریاس از سایت شما تهیه کردم الان قطر جوانه ها حدود نیم سانت هسش یه لامپ ال ای دی ۵۰ واتی تهیه کردم ودر ارتفاع ۶۰سانت قرار دادم آیا این ارتفاع مناسبه؟و دوم اینکه در یه مقاله ایی خوندم استفاده نادرست از لامپ‌های رشد سبب رشد طولی کاکتوسها میشه اگه درسته در چه صورت باعث رشد طولی میشه؟

کارشناس 2
۱۵ دی, ۱۳۹۹ ۱۲:۴۵
در پاسخ به  xalife2018

سلام، ممنون، کمبود نور بیشتر باعث باریک وعلفی شدن ورشد طولی جوانه ها میشه با بزرگ شدن جوانه ها میتونید فاصله نور تا بستر رو کم کنید تا نور کافی داشته باشند.

صابر
صابر
۸ دی, ۱۳۹۹ ۰۰:۲۰

سلام
وقتتون بخیر
من کاکتوسهام در حیاتن و ۱۰۰ تایی میشن
نورگیر جنوبی هس ولی نور مستقیم حدود سه ساعت تا ۴ ساعت روشونه،
یه سازه درست کردم میخام ببرمشون توی اون و پلاستیک بکشم تا از زمختی زمستون بیان بیرون و از سرما در امان باشن.
سوال،ایا منظورتون از لامپ اس ام دی،همین لامپهای معمولی مورد استفاده در منزله؟
که فرمودید نور زرد و آبی کفایت میکنه؟
حرارت رو اگر با بخاری تامین کنیم،ایا به رطوبت هم نیاز داره کاکتوس؟
مثلا یه ظرف اب بذاریم روی بخاری باشه؟

کارشناس میهن کاکتوس
۸ دی, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۶
در پاسخ به  صابر

سلام، اگر سازه در فضای باز هست همون نور طبیعی کافی هست چون رشدی نخواهند داشت ودر خواب زمستانی هستند نیازی به ابیاری ورطوبت هم ندارند، میتونید فقط هر از گاهی بررسی کنید تا هوادهی بشند، لامپهای smdدر منزل بیشتر برای تزیین یا روشنایی کابینتها استفاده میشه میتونید اسمش رو روی مرور گرتون سرچ کنید تا عکسهاشون رو براتون بیاره. برای گیاهان از طیف نوری ابی وقرمز بهتر هست استفاده بشه.

صابر
صابر
۸ دی, ۱۳۹۹ ۱۴:۲۶

سلام
سپاس از پاسخ شما
سازه گلخانه در طول روز حدود ۳ ساعت نور مستقیم داره و مابقی ساعت فقط هوا روشنه یعنی نور خورشید روشون نیس،ایا کفایت میکنه؟

کارشناس میهن کاکتوس
۸ دی, ۱۳۹۹ ۲۰:۱۰
در پاسخ به  صابر

سلام، در این فصل مشکلی بوجود نمیاد چون گیاهان در خواب واستراحت زمستانی هستند ونیاز زیادی به نور ندارند.

صابر
صابر
۹ دی, ۱۳۹۹ ۰۰:۵۸

بسیار ممنونم.
عکس از چه طریقی میشهبراتون ارسال کرد؟
سوال بعد اینکه الان اقدام به جداکردن پاجوشها و قلمه گیری نکنیم؟

کارشناس میهن کاکتوس
۹ دی, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۵
در پاسخ به  صابر

ممنون از شما،بهتر هست صبر کنید واوایل بهار اقدام کنید چون اگر در خواب باشند احتمال از بین رفتنشون زیاد هست. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

امید
امید
۳ آذر, ۱۳۹۹ ۱۷:۲۵

سلام و عرض ادب
من میخوام توی تراس خونمون گلخانه راه اندازی کنم
تراسمون جنوبی هست و ساختمان روبه رو خیلی بلنده
تقریبا نور خیلی خیلی کمی داریم
میشه راهنماییم کنید برای تامین نور دقیقا چیکار کنم؟
ممنون

کارشناس 2
۴ آذر, ۱۳۹۹ ۰۱:۳۰
در پاسخ به  امید

سلام، اگر تابستون نور کافی دریافت میکنه مشکلی نیست زمستانها فقط نور باشه کافی هست چون در زمستان گیاهان به نور زیادی نیاز ندارند.

Roholla
Roholla
۲۵ آبان, ۱۳۹۹ ۱۵:۴۵

سلام وقت بخیر
من می خوام نور مصنوعی استفاده کنم برای کاکتوسام البته یه سری تیغ دار هستن و یه سری هاورتیا
می خواستم بدونم از وال واشر استفاده کنم یا چیز دیگه
واینکه با توجه با گیاهای من چند وات باشه که رشد علفی نکن و اینکه روی سطح گیاه میزان نور باید چند لوکس باشه
من یه سری دوتا لامپ فتوسنتز ۱۸ وات استفاده کردم ولی رشد علفی کردن
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

کارشناس 2
۴ آذر, ۱۳۹۹ ۰۱:۵۹
در پاسخ به  Roholla

سلام، لوکس نوری باید بالای ۵۰۰۰ لوکس باشه، بهترین راه برای اینکه بدونید میزان نور کافی هست یا نه دستتون رو زیر نور بگیرید اگر سایه دستتون پرنگ باشه نور کافی هست اگر سایه دستتون کمرنگ باشه نور کم هست فاصله نور تا گیاه بین ۳۰الی۴۰ سانت. از لامپهای ledیاsmdیا فلوسنت میتونید استفاده کنید.

مهدی
مهدی
۱۴ آبان, ۱۳۹۹ ۱۵:۰۹

سلام چطور میشه در زمستان گلخانه کاکتوس را گرم کنیم آیا لامپ مخصوص میخواهد

کارشناس 2
۱۴ آبان, ۱۳۹۹ ۱۹:۳۵
در پاسخ به  مهدی

سلام، باید از لوازم گرمایشی استفاده کنید از مشعلهای گازی ویا بخاری.

محمد مهدی
محمد مهدی
۲۶ مهر, ۱۳۹۹ ۰۱:۰۷

سلام
ممنون بابت مقاله درست کردن لامپ مصنوعی با ال ای دی
فقط برای یک متر مربع کاکتوس چه تعدادی ال ای دی ابی و قرمز لازم است ، اونجا فرمودید هر ماژول ۱۰ تا قرمز و ۴ تا ابی لازم هست ، یا چند ماژول برای اون سطح لازمه ؟
ممنونم از لطفت

مهدی
مهدی
۲۵ مهر, ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸

با سلام و تشکر از همه زحمات شما عزیزان
من میخواستم یک باکس نگه داری کاکتوس بسازم حدودا ۱ متر مربع و به ارتفاع ۳۰ الی ۴۰ سانت برای نگه داری آستریاس و بذر کاکتوس.
از چه رنگ و چند وات نور لازم دارم؟
خیلی ممنون

کارشناس میهن کاکتوس
۲۵ مهر, ۱۳۹۹ ۱۹:۵۸
در پاسخ به  مهدی

سلام، ممنون از شما،از رنگهای آفتابی ومهتابی میتونید استفاده کنید،هر یک شاخه اس ام دی ۱۲ ولت ودو امپر هست. چهار شاخه یک متری جوابگو خواهد بود. میتونید از طیف نوری ابی وقرمز بصورت ترکیبی هم استفاده کنید.

سجاد رفیعی
سجاد رفیعی
۲۴ مهر, ۱۳۹۹ ۱۵:۳۲

سلام وقتتون بخیر من از ال ای دی های نواری گرفتم رنگ آفتابی و مهتابی برای رشد کاکتوس ها خوبه بعد چون الان زمستونه نور میزنع به جایی که من گلخونه رو گذاشتم ولی دو ساعت میزنم چون نور مستقیم نیست ولی تو تابستون مستقیم نور میزنع به اونجایی که من گلخونه گذاشتم الان با این توصیف پیشنهاد شما چیه ؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۴ مهر, ۱۳۹۹ ۱۸:۳۳
در پاسخ به  سجاد رفیعی

سلام، مشکلی نیست میتونید بعد از اینکه نور افتاب رد شد چراغهارو روشن کنید تا گیاهان نور کافی دریافت کنند. ۲الی ۴ ساعت روشن باشه کافی هست چون روزها در این فصل کوتاه میشن وکم کم کاکتوسها با کاهش دما وکوتاه شدن روزها به خواب زمستانی میرند.

نعمت
نعمت
۱۹ مهر, ۱۳۹۹ ۱۷:۳۶

سلام
آیا استفاده از لامپ رشد برای جوانه های آدنیوم باعث ایجاد اعتیاد نوری میشه ؟
بعد از رشد در صورت انتقال به محلی با نور خورشید مشکلی براشون پیش نمیاد؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۹ مهر, ۱۳۹۹ ۱۷:۵۹
در پاسخ به  نعمت

سلام، بهتر هست بصورت متناوب از نور مصنوعی استفاده بشه تا گیاهان به نور مصنوعی عادت نکنند، یعنی ترکیبی، هم از نور طبیعی افتاب وهم نور مصنوعی استفاده کنید.

amini.mohammadali
amini.mohammadali
۱ مهر, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۹

سلام وقتون بخیر برای جوانه های کاکتوس یک لامپ رشد ۱۸واتی به فاصله ۵۰سانتی متر هشت هزار لوکس نوری میده آیا کافیه هست؟؟
ممنونم

کارشناس 2
۱ مهر, ۱۳۹۹ ۲۱:۲۱
در پاسخ به  amini.mohammadali

سلام، برای اوایل جوانه زنی نور مناسب هست ولی بابزرگ شدن جوانه ها باید نور هم بیشتر بشه، فاصله نور رو تا سطح بستر بین ۴۰ الی۳۰ سانت درنظر بگیرید.

حبیب نیا
حبیب نیا
۴ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۵:۱۶

سلام
من میخوام در کنار نور افتاب از نور فلورسنت استفاده کنم، آیا با این کار جذب نور خورشید توسط گیاه دچار احتلال نمیشه ؟ زمان روشن بودن این چراغ کی هست، باید در طول روز که نور خورشید بهشون میتابه باشه یا نه ، باید شبا روشن باشه؟ تقریبا چند ساعت در روز روشن باشه کافیه؟ رنگ مناسب فلورسنت برای جوونه های دو ماهه کاکتوس چه رنگیه ؟

کارشناس 2
۵ شهریور, ۱۳۹۹ ۰۹:۲۸
در پاسخ به  حبیب نیا

سلام، اگر نور طبیعی افتاب دارید نیازی به نور مصنوعی نیست ونور طبیعی جوابگوی نیاز نوری جوانه ها خواهد بود، ولی اگر کمبود نور دارید میتونید از نور مصنوعی استفاده کنید،نور مصنوعی رو از زمان طلوع افتاب تا غروب افتاب میتونید استفاده کنید.از طیف نوری ابی وقرمز میتونید استفاده کنید.

Meysam
Meysam
۹ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۳:۰۶

درود
برای فضای یک تا یک و نیم متر مربع چه تعداد لامپ رشد و با چه توانی لازمه؟
گلهای مورد استفاده کاکتوس شامادورا بنجامین
سپاسگزار از پاسخگوییتون

کارشناس 2
۹ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۴:۳۱
در پاسخ به  Meysam

سلام، به ۵الی۶ شاخه لامپ smdیا ledنیاز هست.

علی
علی
۷ خرداد, ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶

نه من برای کاشت بذر کاکتوس اینا رو گفتم
اینجا دما تا چهل و خوردی میرسه هر روز میترسم همشون پخته شن تو این گرما
بعد اینکه می خواستم بدونم رشد جونه کاکتوس زیر لامپ رشد بیشتر از نور خورشید نیست؟

کارشناس 2
۷ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴
در پاسخ به  علی

برای جوانه ها بهتر هست داخل منزل نگهداری کنید که دما بین ۲۰الی۳۰ درجه باشه دما زیاد باشه جوانه زنی به تعویق خواهد افتاد، مسلمأ در نور طبیعی رشد بهتر وایدالی خواهند داشت.

علی
علی
۶ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۶:۵۵

سلام ما تو جنوب هستیم و هوا خیلی گرم میشه به نظرم امکانش نیست زیر نور بیرون باشن بعد می خواستم یه باکس برا خزانم درست بکنم با کارتن در ابعاد حدود نیم در نیم به نطر شما اصن باکس درست کنم بهتره یا حالت معمولی و اینکه بهتره از smd تو سرنگ آبی قرمز سفید استفاده کنم یا لامپ های مخصوص رشد و اینکه smdها چقد باشن هر کدوم یه متر کافیه یا لامپ رشد ده وات خوبه برا ایقد

کارشناس میهن کاکتوس
۷ خرداد, ۱۳۹۹ ۰۰:۲۹
در پاسخ به  علی

سلام، میتونید درفضای باز نگهداری کنید ولی روی گیاهان شید بکشید،اگر شدت نور زیاد هست شید ۸۰ درصد استفاده کنید نیازی نیست باکس درست کنید، هر چقدر تهویه بالا باشه گیاهان شادابی خواهید داشت داخل منزل از لامپ smdیا ledیا لامپهای مخصوص رشد گیاهان هم میتونید استفاده کنید ولی نور طبیعی بهتر هست. از هر رنگ دوشاخه تهیه کنید کافی خواهد بود.