پرورش کاکتوس با نور مصنوعی

پرورش کاکتوس با نور مصنوعی
پرورش کاکتوس و ساکولنت با نور مصنوعی :
همانطور که می دانید خورشید منبع انرژی و گرمایش کره زمین است خورشید پرتوهایی از خود ساطع میکند که دارای طیف های مختلف از دامنه امواج فرابنفش گرفته تا امواج فروسرخ را شامل می شوند و همچنین امواجی با خاصیت مغناطیسی که در قالب طوفان های خورشیدی با زمین برخورد کرده و جذب قطب های زمین می شود و همچنین امواجی که در محدوده ی مرئی قرار ندارند، اما آن چیزی که برای ما اهمیت دارد و حیات بخش است در محدوده ی امواج مرئی ساطع شده از سطح خورشید قرار دارد که مجموع این امواج را ما به صورت نور سفید می بینیم در واقع این نور سفید ترکیب تمام طیف های موج از فرابنفش تا امواج فرو سرخ است که موجب رشد و بالندگی در روی کره زمین می شود در واقع گیاهان با جذب نور خورشید توسط کلروفیل های موجود در سطح برگ خود عمل غذاسازی را انجام می دهند که به آن فتوسنتز می گویند، اما تمام طیف های ساطع شده از خورشید مورد استفاده گیاه قرار نمی گیرند و برای آن مفید نمی باشند، تنها بخشی از طیف موج هایی که در محدوده ی ۴۴۰ nm تا ۷۳۰ nm هستند قادر به جذب توسط گیاه بوده ودر فرآیند فتوسنتز نیازهای گیاه را برطرف کرده و موجب رشد و گل دهی گیاهان می شوند.

طیف نور

برای اینکه بتوانیم نور مناسب برای گیاهان خود تهیه کنیم باید بدانیم که فتوسنتز فرآیندی زیست شیمی است که در آن انرژی نور توسط گیاه به انرژی شیمیایی ذخیره شده و به مواد غذایی تبدیل می شود.
این تبدیل توسط کلروفیل صورت می گیرد. در گیاهان بیشتر از سیزده نوع مختلف کلروفیل وجود دارد که مهمترین انها کلروفیل نوع a و کلروفیل نوع b می باشد. لازم به ذکر است که درصد وجود انواع مختلف کلروفیل در گیاهان مختلف متفاوت است و هر نوع کلروفیل به طیف خاصی از نور واکنش نشان می دهد و ان را تبدیل به انرژی می کند.
همچنین همانطور که قبلا اشاره شد برخی از طیف های نور بر تمامی انواع کلروفیل بی اثر بوده و توسط گیاه جذب نمی شوند.
با توجه به اینکه انواع مختلف گیاهان به طیف های مختلف نور واکنش نشان می دهند حال در طراحی مناسب برای ایجاد نور مصنوعی ابتدا باید با توجه به نوع گیاه، نوع کلروفیل های مهمتر در ان گیاه مشخص گردد، سپس با توجه به اینکه آن کلروفیل های مشخص شده به کدام طیف نور واکنش نشان می دهند، ان طیف نور را در منبع تولید نور مصنوعی طراحی شده تقویت نمود.
پرورش کاکتوس با نور مصنوعی و ساکولنت انواع گیاهان با نور مصنوعی:
استفاده از نور مصنوعی در تولید و تکثیر انواع ساکولنت ها در گلخانه ها بسیار عالی جواب داده و از مزایای آن میتوان به ایجاد نور مفید فتوسنتز، کنترل زمان مفید نوردهی، کنترل و القاء زمانبندی فصلی، القاء فاز رویش و یا گل دهی گیاهان، افزایش سرعت رشد حداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۴۰۰ درصد، پرورش هر نوع گیاه البته با توجه به طیف نوری مخصوص آن و ثابت بودن گیاه در بهترین حالت رشد و فتوسنتز آن، بطوریکه مثلا میتوان در گلخانه های طبقاتی با استفاده از نور مصنوعی مبادرت به تکثیر گونه های مختلف ساکولنت کرد و از کمترین فضای موجود بیشترین استفاده ممکن را داشت لذا تکثیر ساکولنت هایی چون خانواده هاورتیا، اچوریا، سدوم و کاکتوس ها …. مناسب برای تکثیر در این نوع گلخانه ها و در زیر نور مصنوعی می باشند.
پرورش ساکولنت نور مصنوعی
از انواع مختلف منابع ایجاد نور مصنوعی برای رشد گیاه ( نورپردازی گلخانه) می توان استفاده نمود که از ان جمله لامپ های فلورسنت، لامپ های کم مصرف، لامپ های LED ولامپ های سدیم فشار بالا میتوان نام برد.
ولی با توجه به مطالبی که در ادامه توضیح داده خواهد شد استفاده از لامپ های LED، نسبت به سایر منابع نوری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.
– لامپ های LED توانایی تولید طیف نورهای مختلف در نانومترهای مفید برای رشد گیاه را ایجاد می کنند، لذا قابلیت کنترل طیف نور تاییدشده در لامپ های LED، برای گیاهان مختلف امکانپذیر می باشد و یا به عبارت دیگر لامپ های LED، فقط طیف نورهای مفید برای رشد گیاه را تولید می کنند.
– از دیگر مزایای لامپ های LED، گرمای تولیدی بسیار پایین تر نسبت به سایر منابع تولید نور مصنوعی می باشد، لذا با استفاده از لامپ های LED، به دلیل اینکه می توان آنها را در فاصله ای نزدیک به گیاه (۲۰ تا ۴۰ سانتی متری) نصب کرد میزان تمرکز نور بر روی گیاه بسیار بالا بوده و از هدر رفت نور جلوگیری بعمل می آید که این تمرکز نوری موجب رشد بهتر گیاه می شود.
– طول عمر لامپ های LED، از لحاظ مدت عمر خود حداقل به طور متوسط ۵ برابر دیگر لامپ ها می باشد.
– راندمان نوری بالا و مصرف فوق العاده پایین از دیگر حسن های لامپ های LED، نسبت به سایر منابع نوری می باشد.
– تفاوت در زوایای تابشی، لوکس نور تولیدی، یکنواختی نور تولیدی، افت نور تولیدی بسیار پایین با مصرف طولانی مدت، انتقال گرمای پایین تر و صرفه جویی در مصرف انرژی تجهیزات تهویه ای و سازگاری کامل با محیط زیست از دیگر مزایای استفاده از لامپ های LED، نسبت به سایر منابع نوری می باشد.
پرورش کاکتوس نور مصنوعی
گلخانه مجهز به نور مصنوعی

پرورش کاکتوس با نور مصنوعی :

روش های مختلف استفاده از لامپ های LED، برای پرورش گیاهان:
۱- سری پرژکتورهای LED، که بیشتر برای گلخانه های بزرگ و محیط های پوشش داده شده با گیاهان با حداقل فضای یک متر مربع می باشد و بیشتر برای گیاهانی استفاده می شود که نیاز به لوکس نوری بالا دارند.
۲- سری وال واشرهای LED، که بیشتر برای گلخانه های کوچک یا گلخانه های طبقاتی با پوشش دهی گیاهان به صورت خطی مناسب می باشند.
۳- سری لامپ های سرپیچ دار LED، که فقط مناسب برای محیط های کوچک مثل استفاده در منازل با توان های متفاوت برای حجم های مختلفی از گیاهان می باشند.
سری پرژکتور
سری پرژکتور

 

سری وال واشر
سری وال واشر

 

سری سرپیچ دار
سری سرپیچ دار

 

آیا میتوان از لامپهای کم مصرف برای پرورش کاکتوس با نور مصنوعی استفاده کرد؟
لامپ های کم مصرف کیفیت نوریشون پایینه، اول از همه، دیواره های باکستون رو با ورق المینیومی کلا پوشش بدید تا از منبع نوریتون بیشترین استفاده را بکنید، و بعد اگر از همین لامپ کم مصرف میخواهید استفاده کنید یه لامپ مهتابی و یه لامپ افتابی در کنار هم استفاده بشود. در کل لامپ های کم مصرف مناسب پرورش کاکتوس ها و سایر گیاهان نیستند.
نویسنده : مهندس شفیع
منبع:میهن کاکتوس

125 دیدگاه برای “پرورش کاکتوس با نور مصنوعی

 1. amini.mohammadali گفته:

  سلام وقتون بخیر برای جوانه های کاکتوس یک لامپ رشد ۱۸واتی به فاصله ۵۰سانتی متر هشت هزار لوکس نوری میده آیا کافیه هست؟؟
  ممنونم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای اوایل جوانه زنی نور مناسب هست ولی بابزرگ شدن جوانه ها باید نور هم بیشتر بشه، فاصله نور رو تا سطح بستر بین ۴۰ الی۳۰ سانت درنظر بگیرید.

 2. حبیب نیا گفته:

  سلام
  من میخوام در کنار نور افتاب از نور فلورسنت استفاده کنم، آیا با این کار جذب نور خورشید توسط گیاه دچار احتلال نمیشه ؟ زمان روشن بودن این چراغ کی هست، باید در طول روز که نور خورشید بهشون میتابه باشه یا نه ، باید شبا روشن باشه؟ تقریبا چند ساعت در روز روشن باشه کافیه؟ رنگ مناسب فلورسنت برای جوونه های دو ماهه کاکتوس چه رنگیه ؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر نور طبیعی افتاب دارید نیازی به نور مصنوعی نیست ونور طبیعی جوابگوی نیاز نوری جوانه ها خواهد بود، ولی اگر کمبود نور دارید میتونید از نور مصنوعی استفاده کنید،نور مصنوعی رو از زمان طلوع افتاب تا غروب افتاب میتونید استفاده کنید.از طیف نوری ابی وقرمز میتونید استفاده کنید.

 3. Meysam گفته:

  درود
  برای فضای یک تا یک و نیم متر مربع چه تعداد لامپ رشد و با چه توانی لازمه؟
  گلهای مورد استفاده کاکتوس شامادورا بنجامین
  سپاسگزار از پاسخگوییتون

 4. علی گفته:

  نه من برای کاشت بذر کاکتوس اینا رو گفتم
  اینجا دما تا چهل و خوردی میرسه هر روز میترسم همشون پخته شن تو این گرما
  بعد اینکه می خواستم بدونم رشد جونه کاکتوس زیر لامپ رشد بیشتر از نور خورشید نیست؟

  • کارشناس 2 گفته:

   برای جوانه ها بهتر هست داخل منزل نگهداری کنید که دما بین ۲۰الی۳۰ درجه باشه دما زیاد باشه جوانه زنی به تعویق خواهد افتاد، مسلمأ در نور طبیعی رشد بهتر وایدالی خواهند داشت.

 5. علی گفته:

  سلام ما تو جنوب هستیم و هوا خیلی گرم میشه به نظرم امکانش نیست زیر نور بیرون باشن بعد می خواستم یه باکس برا خزانم درست بکنم با کارتن در ابعاد حدود نیم در نیم به نطر شما اصن باکس درست کنم بهتره یا حالت معمولی و اینکه بهتره از smd تو سرنگ آبی قرمز سفید استفاده کنم یا لامپ های مخصوص رشد و اینکه smdها چقد باشن هر کدوم یه متر کافیه یا لامپ رشد ده وات خوبه برا ایقد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید درفضای باز نگهداری کنید ولی روی گیاهان شید بکشید،اگر شدت نور زیاد هست شید ۸۰ درصد استفاده کنید نیازی نیست باکس درست کنید، هر چقدر تهویه بالا باشه گیاهان شادابی خواهید داشت داخل منزل از لامپ smdیا ledیا لامپهای مخصوص رشد گیاهان هم میتونید استفاده کنید ولی نور طبیعی بهتر هست. از هر رنگ دوشاخه تهیه کنید کافی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *