تعویض گلدان بونسای به روایت تصویر

تعویض گلدان بونسای به روایت تصویر

آموزش تعویض گلدان بونسای به روایت تصویر : بهترین زمان برای تعویض گلدان و خاک بونسای ها قبل از شروع فصل رشد می باشد. برای اکثر گونه های بونسای اواخر زمستان و اوایل بهار زمان مناسبی برای تعویض گلدان است. از انواع ترکیب خاک میتوان برای بونسای ها استفاده کرد. معمولا از خاک معمولی همراه کوکوپیت و پیت ماس استفاده می شود.

تعویض گلدان بونسای
۱-تعویض گلدان بونسای به روایت تصویر بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاهان اواخر زمستان و اوایل بهار است که درختان وگیاهان در آغاز رویشی دوباره هستند. 

 

تعویض گلدان بونسای
۲- با آماده کردن ابزار لازم و گلدان و خاک مناسب درخت گلدان بن سای را از زیر سیم های استحکام درخت که به ریشه بسته شده با سیم چین قطع می کنیم. 

 

۳-توسط داس یا چاقو به آرامی کناره گلدان که ارتباط با خاک وریشه دارد جدا می کنیم
۳-توسط داس مخصوص یا چاقو به آرامی کناره گلدان که ارتباط با خاک وریشه دارد جدا می کنیم. 

 

۴-چنانچه گیاه ریشه موی خوبی تولید کرده باشد با یک حرکت آرام از تنه گرفته ودرخت را بالا می کشیم ودرخت از گلدان بیرون می آید در غیر این صورت با برعکس کردن گلدان وضربه درخت را در می آوریم
۴-چنانچه گیاه ریشه موی خوبی تولید کرده باشد با یک حرکت آرام از تنه گرفته ودرخت را بالا می کشیم ودرخت از گلدان بیرون می آید در غیر این صورت با برعکس کردن گلدان وضربه درخت را در می آوریم. 
۵-توسط یک چوب ویا چنگال خارک های دور وبر ریشه واطراف طوقه درخت را خارج وتقریبا ریشه را عریان می کنیم
۵-توسط یک چوب ویا چنگال خاک های دور وبر ریشه واطراف طوقه درخت را خارج وتقریبا ریشه را عریان می کنیم. 

 

۶-قسمت های بلند ریشه را هرس وکوتاه می کنیم در هر بار از هرس ریشه ۳۰٪ یا ۲۰٪ ازریشه را بیشتر هرس نمی کنند که به گیاه شوک وارد نشود هرس ریشه قدرت رویشی گیاه را کم می کند وباز دارنده است
۶-قسمت های بلند ریشه را هرس وکوتاه می کنیم در هر بار از هرس ریشه ۳۰٪ یا ۲۰٪ ازریشه را بیشتر هرس نمی کنند که به گیاه شوک وارد نشود هرس ریشه قدرت رویشی گیاه را کم می کند وباز دارنده است. 

 

۷-تورےزهکش هاےگلدان راآماده مےکنیم واقدام به نصب(مش)درگلدان جدید مےکنیم وتوجه داشته باشیم که درپرورش بونساےزیاد سایز گلدان جدید رابزرگتر انتخاب نمےکنند همان سایز یااندکےبزرگتراز قبلےاست
۷-توری زهکش های گلدان راآماده میکنیم واقدام به نصب(مش)درگلدان جدید می کنیم وتوجه داشته باشیم که درپرورش بونسای زیاد سایز گلدان جدید رابزرگتر انتخاب نمی کنند همان سایز یااندکی بزرگتراز قبلی است. 

 

۸-معمولا گلدان های مخصوص پرورش بن سای دارای دو یا چندین سوراخ زهکش هستند که آب اضافه در هنگام آبیاری را دفع بکنند
۸-معمولا گلدان های مخصوص پرورش بن سای دارای دو یا چندین سوراخ زهکش هستند که آب اضافه در هنگام آبیاری را دفع بکنند. 

 

۹-سیمی نسبتاً بلندی را برای استحکام وبستن ریشه درخت به گلدان از سوراخ های زهکش گلدان رد می کنند وتوسط این سیم از تکان خوردن گیاه جلو گیری می شود
۹-سیمی نسبتاً بلندی را برای استحکام وبستن ریشه درخت به گلدان از سوراخ های زهکش گلدان رد می کنند وتوسط این سیم از تکان خوردن گیاه جلو گیری می شود. 

 

۱۰-با آماده شدن گلدان ابتدا لایه ای از سنگ های ریز برای زهکشی خوب در کف گلدان ریخته ودر جای که قرار است درخت کاشته شود مقداری بیشتر می ریزند تا ریشه ها تشویق به رشد افقی بشوند
۱۰-با آماده شدن گلدان ابتدا لایه ای از سنگ های ریز برای زهکشی خوب در کف گلدان ریخته ودر جای که قرار است درخت کاشته شود مقداری بیشتر می ریزند تا ریشه ها تشویق به رشد افقی بشوند. 

 

۱۱-پس از لایه سنگ ریزه ها از لایه خاک مناسب درخت بونسای می ریزیم که بستگی به نوع گیاه این خاک بستر اندکی متفاوت از هم هستند وهر درختی خاک مناسب آنرا باید استفاده کرد
۱۱-پس از لایه سنگ ریزه ها از لایه خاک مناسب درخت بونسای می ریزیم که بستگی به نوع گیاه این خاک بستر اندکی متفاوت از هم هستند وهر درختی خاک مناسب آنرا باید استفاده کرد. 

 

۱۲-پس از آماده شدن بستر گلدان درخت را در گلدان قرار داده وتوسط سیم استحکام درخت ورد آن از لابه لای ریشه درخت را محکم واستوار در بستر خاک گلدان می کنیم
۱۲-پس از آماده شدن بستر گلدان، درخت را در گلدان قرار داده وتوسط سیم استحکام درخت و ریشه آن، از لابه لای ریشه درخت را محکم واستوار در بستر خاک گلدان می کنیم. 

 

۱۳- با کاشت واستحکام کردن درخت از خاک بن سای استفاده وقسمت های خالی دراطراف ریشه را پر می کنیم
۱۳- با کاشت واستحکام کردن درخت از خاک بن سای استفاده وقسمت های خالی دراطراف ریشه را پر می کنیم. 

 

۱۴-با یک چوب باریک (خلال چوب کبابی چینی)به آرامی خاک ها را جابجا کرده ولا به لای ریشه ها رو از خاک پر وجا های خالی را خاک پر می کنیم
۱۴-با یک چوب باریک (خلال چوب کبابی چینی)به آرامی خاک ها را جابجا کرده ولا به لای ریشه ها رو از خاک پر وجاهای خالی را خاک پر می کنیم. 

 

۱۵-پس ازپایان تعویض واستقرار درخت درگلدان جدید گیاه را بایک قارچکش که جلوگیرےشود ازپوسیدگی ریشه به خاطرهرس آبیاری کامل مےکنیم و همچنین خاک تمام هوا راخارج و بافتےیک نواخت بستر پیدا بکند
۱۵-پس ازپایان تعویض واستقرار درخت درگلدان جدید گیاه را بایک محلول  قارچکش برای جلوگیری ازپوسیدگی ریشه به خاطر هرس، آبیاری کامل میکنیم و همچنین خاک تمام هوا راخارج و بافتی یک نواخت بستر پیدا بکند. 

 

۱۶- با رسیدن بهار وآغاز رویشی نو در طبیعت درخت دوباره سبز شده وخود را آماده برای رشد فصلی آینده می کند واین تصویر پس از یک ماه ازهرس وتعویض گلدان است
۱۶- با رسیدن بهار وآغاز رویشی نو در طبیعت درخت دوباره سبز شده وخود را آماده برای رشد فصلی آینده می کند واین تصویر پس از یک ماه ازهرس وتعویض گلدان است. 

منبع:میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

80 دیدگاه برای “تعویض گلدان بونسای به روایت تصویر

 1. فتانه گفته:

  سلام من۴سال یک بن سای دارم ولی متاسفانه اصلا برگ های اصلیش زیادنمیشه و رشد خوبی نداره فقط شاخ و برگ های اضافی زیاد میزنه که گفتند باید هرس بشه،هفته پیش بعد۴سال کاپوتش که خیلی بزرگ بود دادم گلفروشی عوض کرد ولی گفتند ریشه خیلی گسترده ای نداره.باید چیکارکنم.۴ماه پیش هم کود بن سای گرفتم و با آب ترکیب کردم و ۱۵روز یکبار دادم،ولی خیلی تغییر نکرده.

 2. سميه گفته:

  سلام وقت بخیر
  من ۵ سال که این بونسای دارم ولی چند وقت پیش احساس کردم گلدانش کوچک هست و عوض اش کردم ولی برگ ها زرد و بیمار شدند
  لطفا راهنمایی کنید که چه کار ی می تونم انجام بدم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تعویض خاک وگلدان به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگها عکس العمل نشون میده که طبیعی هست، گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید ،بمرور زمان با خاک جدید ادابته بشه بهبودپیدا میکنه برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،برای پیشگیری از ابتلا به قارچ میتونید یک بار با محلول قارچ کش ابیاری کنید.

 3. نرگس گفته:

  سلام من یک درختچه بونسای دارم تنه این درختچه حالت پوک و تو خالی پیدا کرده
  علتش را میشه بگید و اینکه باید چکارکنم
  خاکش باید عوض بشه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 4. Faezeh گفته:

  سلام وقت بخیر من ۷ماهه ک بنسای خریدم بعداز ۲هفته ب دلیل نور کم و ابیاری زیادهمه ی برگاش ریخت فقط چندتا برگ مونده ازش از اون موقع تا حالاهم گیاهم جوانه میزنه ولی یاخشک میشه یا برگای ریزش سیاه میشن و می افتن اصلا رشد نمیکنه از پنجره جنوبی منتقلش کردم ب پنجره غربی خاکشم اصلا خشک نمیشه که ابیاری کنم حتی دوهفته بهش اب ندادم ولی رطوبت داشت هنوز اون ۱۰تا دونه برگ ن میریزن ن زرد میشن میشه کمکم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، زهکش گلدان رو بررسی کنید، احتمالا زهکش گلدان گرفته،میتونید گیاه رو از خاک خارج کنید وزهکش گلدان رو باز کنید تا اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه، ریشه هارو هم از نظر پوسیدگی بررسی کنید وتمام قسمتهای پوسیده شده رو جدا کنید.

 5. Faezeh گفته:

  سلام خسته نباشین من ۷ماهه ک بنسای جنسینگ خریدم بعداز ۲هفته برگاش ریختن و فقط ۱۰ تا برگ مونده جوانه های ریز روی ساقش زیادن ولی یا خشک میشن یا برگای خیلی ریزش سیاه میشن و میریزن اصلا رشد نمیکنه میشه لطفا کمکم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 6. نگار گفته:

  درود وقتتون بخیر
  گیاه بونسای من که حدود ۳ ماه پیش خریدم الان چند روزیه که برگ هاش زرد میشن و می ریزن.برگ های کوچک آن هم سیاه میشن و اصلا رشد نمی کنن.در خاکش هم پشه های سیاه رنگ کوچک وجود دارند.پشت پنجره شمالی قرار گرفته و آبیاری هفته ای ۱بار انجام میشه.از نظر زهکش نمیدونم چه وضعی داره ولی آب جمع شده در زیرگلدانی بعد از آبیاری در حد چند قطره ست.
  راهنمایی می فرمایید که چه کنم؟
  سپاسگزارم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زهکش گلدان رو بررسی کنید که بسته نباشه، زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید،برای پشه های سیاه رطوبت خاک کم بشه از بین میرند. اگر مقدارشون زیاد هست کنار گیاه کارت زرد نصب کنید وخاک رو با محلول حشره کش ابیاری کنید وروی سطح خاک ماسه عدسی شسته بریزید.

 7. نازنین گفته:

  بنظرتون ۱۰ درصد ورمی کم نیست؟ آخه ترکیب خاکی که خدمتتون عرض شد بجز ورمی ماده مغذی دیگه ای نداره. ضمن اینکه این درصد توی یک تن ۱۲۶ کیلو درمیاد. ازین نظر خواستم از میزانش مطمین شم. اینکه این مقدار ماده ی آلی، با توجه به اینکه تنها منبع تغذیه اییه گیاه محسوب میشه کافی هست؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ده درصد کافی خواهد بود، بیشتر باشه باعث سوختگی ویا زرد شدن برگهای گیاه میشه ،میتونید بجای ورمی کمپوست از کود کاملا پوسیده دامی هم استفاده کنید. میتونیدبرای تقویت ماهانه در زمان رشد گیاه از کودهای کامل هم استفاده کنید.

 8. نازنین گفته:

  باسلام و عرض ادب و احترام
  ممنون از توجه و دقت شما در پاسخ دهی سوالات، جناب من خواستم ببینم ۴ عنصر ورمی کمپوست، پالم پیت، زغال و ماسه را با چه نسبتی ترکیب بکنم تا بستر مناسبی رو برای گیاه بنسای داشته باشم؟ آیا نیاز به پرلیت هم هست؟
  اگه ممکنه نسبتشون رو توی یک تن هم بفرمایید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما،برای خاک بنسای میتونید مقدار ماسه وپالم پیت رو مساوری بردارید ،بجای پالم پیت از پیت ماس ویا کوکوپیت هم میتونید استفاده کنید، ۱۰ درصد ورمی کمپوست ومقدار کمی هم ذغال خرد شده میتونید ترکیب کنید،اگر قصد ترکیب پرلیت رو هم دارید میتونید مقدار ماسه رو نصف کنید ونصف باقی مانده رو پرلیت ترکیب کنید. در ترکیب به مقدار بالا هم دقیقأ به همین صورت باید انجام بشه.

   • e.adeldust گفته:

    سلام وقت بخیر
    من از آذر ماه یک بنسای شمشادتوپی دارم که روزای اول خیلی سبز و شاداب بود ولی به مرور برگها و شاخه هاش دارن خشک میشن. خاکشم پر از اگزالیس سبز هست که خیلیاشو برداشتم و تو گلدون دیگه ای کاشتم. لازمه خاکش عوض بشه؟
    در دمای خونه و با فاصله دومتر از پنجره جنوبی و روی اوپن هست و هر وقت سطح خاکش خشک شد آب میدم
    اینم عکساش
    لطفاراهنماییم کنین چیکار کنم خوب بشه؟!

    https://uupload.ir/files/568p_img_20210107_221756.jpg

    https://uupload.ir/files/llgj_img_20210107_221716.jpg

    https://uupload.ir/files/9gfz_img_20210107_221707.jpg

    خیلی ممنونم.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، ریشه های گیاه رو با خاک بپوشونید وخاک رومرطوب نگهدارید دما رو کاهش بدید ورطوبت محیط رو افزایش بدید دلیل خشک شدن گیاه بیرون بودن ریشه ها از خاک وکمبود رطوبت محیط هست.خاک بنسایها باید همیشه مرطوب باشه ولی غرق اب نباشه،تمام برگهای خشک شده رو جدا کنید میتونید برای تامین رطوبت محیط از جزیره زیرگلدانی استفاده کنید ویا چند روزی گیاه رو کاور کنید خاکش مناسب هست نیازی به تعویض نیست.

 9. مهناز گفته:

  سلام من جدیدا خاک گلدان بنشانیم را که سالهاست دارم و حالش خوب بوده را عوض کردم با احتیاط ولی متاسفانه برگهای داره زردمیشه ومیریزه میشه بفرمائید باید چیکار کنم چون تا به حال این مشکل را نداشته حتی یکبار گلدان آن را تعویض کردم باز هم حالش خوب بود ممنون از شما

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تنش تعویض گلدان هست گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنیدو اصلا جابجا نکنید برگهایی رو که زرد شدن جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید، میتونید برای حفظ رطوبت محیط چند روزی گیاه رو کاور کنید ،روی کاور چند حفره کوچک هم ایجاد کنید تا اکسیژن کافی هم به گیاه برسه.

 10. طناز گفته:

  سلام. بنسای من تنه ش خیلی لاغر و برگهتاش ریخته بود سرچ کردم گفته بودند در گ
  اخانه خانگی نگهداری بشه که من گذاشتمش تو یه تشت روی یک سبد و روش لاستیک کشیدم الان تنه چاق شده باز و لی چند روز نبودم که روزانه پلاستیک رو بردارم از روش حالا که برگشتم خاک و شاخه هاش یه چیزایی حالت پنبه داره بعضی جاها. آیا کپک زده یا طبیعیه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالش هست، کاور رو بردارید وسطحی رو که کپک زده جمع کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید.

 11. محسن علیزاده گفته:

  سلام من سرو الوود دارم خاکشو عوض کردم خشک شده چرا اینجوری شده بنظرتون خاکش باید چجوری باشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالا موقع تعویض گلدان ریشه ها اسیب دیدند که گیاه خشک شده، قبل از تعویض گلدان بهتر هست ۲۴ ساعت قبل خاک گلدان رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید تا خاک نرم بشه وریشه ها اسیبی نبینند. بعد از ۲۴ ساعت اقدام کنید، خاک سبک با زهکش، مناسب این نوع گیاه هست.

 12. علی مهدوی گفته:

  سلام خسته نباشید من یه سوال داشتم درباره اینکه من میخوام بنسای بکارم اسمشم سرو سوزن کوتاه است و من الان براش خاک استریل تهیه کردم ایا باید این خاک رو با خاک دیگه ای ترکیب کنم یا نه

 13. مهدی قربانی گفته:

  سلام و وقت بخیر
  و تشکر بابت پاسخ های کارشناسیتون
  منظورتون از مه پاشی چی هست؟ و این مه پاسی هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟
  آیا نباید برگ ها را کاملا اسپری کرد؟
  و سوال بعدی اینکه تنه بنسای را نباید اسپری کرد؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما،مه پاشی یعنی اسپری اب بصورت خیلی ریز، سری ابپاش رو در ریزترین حالت بگذارید وبا فاصله ۳۰ سانت روی برگها اسپری کنید،مه پاشی بمنظور تامین رطوبت محیط انجام میشه ،اگر دمای نگهداری خیلی زیاد هست هفته ای سه بار مه پاشی روی برگها کافی هست ،اگر دمای نگهداری بین ۲۰_۳۰ درجه هست هفته ای دو بار کافی هست بهتر هست فقط روی برگها مه پاشی رو انجام بدید وروی تنه گیاه اسپری نکنید. خیس شدن تنه گیاه بمدت طولانی باعث بوجود امدن بیماریهای قارچی روی تنه گیاه میشه.

 14. مهدی قربانی گفته:

  سلام
  من یک بن سای جینسینگ به شکل S دارم و دوتا سوال دقیق داشتم خدمتتون
  ۱- آیا برگ های گیاه را اسپری کنم؟
  ۲- آب چند وقت یک بار و چه میزان باید بهش بدم؟
  تشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای تامین رطوبت محیط میتونید مه پاشی روی برگها رو انجام بدید،خاک بنسایها همیشه باید مرطوب باشه ولی غرق اب نباشه،هر وقت سطح خاک کمرنگ شد ،میتونید ابیاری کنید به اندازه ای که چند قطره اب از زهکش گلدان خارج بشه.

 15. Helia گفته:

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید بنسای من زیرگلدونیش ب گلدونش متصله و هر وقت ک اب میدم بودی خیلی بدی از ابی ک توی زیرگلدونیش هست میاد خواستم بدونم علتش چیه
  اصلا نیازی ب تعویض گلدون هست؟
  چون جای کلمی داره ووو

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، اگر زیر گلدانی از گلدان جدا نمیشه بهتر هست به گلدان دیگری انتقال بدید، ماندن اب داخل زیر گلدانی باعث پوسیدگی ریشه گیاه میشه.

 16. مریم مرادی گفته:

  سلام.یه گلدان بن سای دارم که یک هفته ای هست برگاش میریزه خیلی هم داره برگای زرد میاره علتش چیه؟امشبم ازدستم افتادوگلدونش شکست یه گلدون خالی داشتم گذاشتمش داخلش چیکارکنم که خراب نشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   شرایط نگهداری رو هم بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 17. فریدون س گفته:

  سلام و تشکر بابت راهنمایی و ارائه مطالب ارزنده
  سوالی داشتم : در مخلوط خاک بوآنسای نارون آیا میتوان از ورمی کمپوست جهت تقویت و نیز جایگزین خاک رس استفاده کرد ؟
  و مورد دیگر آنکه : آیا می توان ماسه شکسته استفاده کرد و اصولا ماسه شکسته و طبیعی تفاوت زیادی دارند ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله میتونید داخل خاکش ترکیب کنید،ماسه شکسته لبه های تیزی داره واحتمال داره که ریشه گیاه رو زخمی کنه، اگر به ماسه رودخانه دسترسی دارید بهتر هست از ماسه رودخانه استفاده کنید.

 18. امیر گفته:

  سلام و خسته نباشید..
  میخواستم سیم بستن دور تنه بنسای چه فایده ای داره؟؟
  و به طور مختصر یه توضیحی در مورد نحوه بستن سیم و جنس سیم زمان بستن و زمان بازکردن و…. بدید.
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، سیم پیچی برای فرم دهی به تنه گیاه انجام میشه، جنس سیمها بیشتر الومینیومی یا مسی باشه بهتر هست، معمولا سیم پیچی با زاویه ۴۰ درجه انجام میشه، باز کردن سیمها بستگی به رشد گیاه داره هر سال میتونید با رشد گیاه سیم پیچی رو باز کرده ومجدد ببندید تا گیاه بارشدی که داره تنه زخمی ویا سیمها روی تنه گیاه جا نندازه، بعد از فرم دهی دلخواه میتونید سیمها رو کامل باز کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، تخمین سن بنسای برای هر کس کار مشکلی هست، فقط کسانی که در کار وپرورش بنسای هستند میتونید سن دقیق گیاه رو بگن.

 19. امیر گفته:

  سلام و خسته نباشید..
  میخواستم بدونم تزئین خاک گلدان بنسای با خزه،به خود گیاه بنسای آسیب میرساند؟
  ممنون..

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، دلایل مختلفی میتونه داشته باشه،کمبود نور،خاک نامناسب،ابیاری بیش از اندازه، نبود زهکش مناسب،افت وبیماری،نگهداری گیاه در کنار لوازم گرمایشی ویا برعکس لوازم سرمایشی.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، ریشه پوسیده وقتی بین دو انگشت کشیده بشه زود پاره میشه ورنگش تیره ومات هست ولی ریشه سالم زود پاره نمیشه ورنگ شفاف وروشنی داره. پوسیدگی بیشتر در اثر ابیاری زیاد یا خاک نامناسب بوجود میاد.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، احتمال داره ریشه پوسیده باشه ویا موادی که داخل خاک ترکیب شده پوسیده، بهتر هست ریشه های گیاه رو چک کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شته افت هست ودر اثر تهویه نامناسب ویا ضعیف شدن گیاه ویا از سایرگیاهان الوده به گیاه سالم انتقال پیدا میکنه، بهتر هست با سم حشره کش گیاه رو سمپاشی کنید،شته ها شیره گیاه رو میمکند وگیاه بمرور زمان از بین میره،سمپاشی رو یک هفته بعد تکرار کنید.

 20. امیر گفته:

  سلام مجدد…
  حشرات ریز هستند،مانند مورچه اما مورچه نیستند…
  و حشره کش هایی که داروخانه ها میفروشند…
  که برای ازبین بردن حشرات داخل خانه استفاده میشود.
  باتشکز

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالا شته هستند،برای از بین بردنشون باید با سم حشره کش دیازینون یا دلتامترین یک سی سی داخل یک لیتر اب مخلوط کنید وبه همه ی قسمتهای گیاه اسپری کنید.

 21. امیر گفته:

  با سلام و خسته نباشید…
  میخواستم بدونم برای از بین بردن حشرهای ریزی که روی تنه بنسای میفتند،میتوان از سمومی در خانه و…
  مورد استفاده قرار میگرد((سموم هایی که در سوپرمارکت ها هم میفروشند و دارای مواد شیمیایی هستند))استفاده کنیم، اگر میشود چقدر باید با آب مخلوط کنیم؟
  با تشکر.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، حشرات به چه شکل هستند مانند شته ویا چسبیدن به تنه یا به چه صورت هستند میتونید توصیف کنید؟ واسم حشره کشی رو که میفرمایید بنویسید.

 22. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید..
  میخواستم بدونم الان که تو ماه اردیبهشت هستیم ،اگه گلدان بنسای را عوض کنم ،به گیاه آسیب میرسه.؟؟.
  و اینکه زمان کودهی چه فصلی ؟ و چه نوع کودی باید بدهیم؟
  با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، میتونید گلدان گیاه رو عوض کنید بعد از تعویض گلدان رو بمدت یک هفته در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. کوددهی معمولا در زمان رشد گیاهان انجام میشه ولی بعد از تعویض خاک یا گلدان حدود یک ماه بعد میتونید کوددهی رو شروع کنید از کودهای ملایم میتونید برای بنسایها استفاده کنید مثل ۱۰،۱۰،۱۰.

 23. Zara گفته:

  خاکشو عوض نکردم تو همون گلدون پلاستیکیا خودشه ک خریدم تا بعد؛کودو سمی ندادم شنیدم ب غبارکشی هم نیازدارن/عکس رو چطوری بفرستم؟!

  • کارشناس 2 گفته:

   بله باید هر از گاهی مه پاشی کنید تا رطوبت کافی داشته باشه. عکس رو میتونید به اینستاگرام یا تلگرام شرکت بفرستید یا لینک عکس رو همینجا بفرستید تا بررسی بشه.

 24. Zara گفته:

  فک کنم جنسینگ باشه اگه اشتبا نکنم برگاش پهنه اول پاسیون بود گفتم شاید سرد باشه اوردمش اتاق پشت پنجره ک معمولا ظهرا افتاب میخوره بش اتاق هم تقریبا گرمه/همون اول ک گرفتمش خط رو برگاش بود انگاری چسبونده باشیش ب هم امروز یکی از برگاشو دراوردم کامل نارنجی شده بود یکی از برگاشم از نصفه خشک شده بود دراوردم با دسمال نخی هم برگاشو خیس میکنم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   احتمالا موقع جابجایی برگ شکسته. خشک وزرد شدن نوک برگها چند دلیل میتونه داشته باشه کمبود رطوبت محیط،کمبود عناصر موجود در خاک ویا استفاده بیش از اندازه کودهاوسمها. این موارد رو چک کنید واگر براتون امکانش هست عکس واضح از گیاه بفرستید تا بررسی بشه.

 25. Zara گفته:

  سلام من یه سه/چهارروزه بونسای کوچیکی خریدم برگاش مشگل دارن دوتاش نصف شده خشک و نوک برگا قهوه ای /زرده چیکارش کنم؟؟؟؟؟؟؟

 26. علیپور گفته:

  سلام خسته نباشید بونسای افرا سبز خریداری کردم که درخواب زمستانی هست و تنه سالم و سبز رنگه اما متوجه شدم یه سری از شاخه هاش سیاه شدن.بیماری قارچی گرفته و باید از قارچ کش استفاده کنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، موقع خرید هر نوع گیاه همه ی قسمتهای گیاه رو حتما بررسی کنید که مشکلی نداشته باشه، میتونید شاخه هایی رو که سیاه شدند با قیچی باغبانی «ضدعفونی» شده هرس کنید بعد با محلول قارچ کش همه ی قسمتهای گیاه رو سمپاشی کنید احتمالش هست که شاخه ها در اثر سرما هم سیاه شده باشند.

 27. احمد گفته:

  درود و عرض ادب. ممنون از پاسخ شما. من برای خاک آن از پیت ماس و مقداری کم کمپوست استفاده کردم. خاک آکاداما تو ایران پیدا نمیشه. آیا شما پوکه معدنی خالص یا پوکه پومیس یا خاک لوم برای فروش دارید؟ چون پوکه لیکا شنیدم به روش صنعتی تهیه میشه و معدنی نیست. ممنون میشم از راهنماییتون.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   خواهش میکنم، متاسفانه خاک برای فروش نداریم. اگر برای زهکش منظورتون هست میتونید از سنگریزه یا ماسه عدسی هم استفاده کنید.

 28. احمد گفته:

  درود و عرض ادب. من یک بونسای فیکوس رتوزا دارم که در ماه دی اقدام به تعویض خاک آن نمودم و ریشه آن را کامل از خاک قبلی کردم و ریشه آن را با آب شستشو دادم. با اینکه گیاه تنه نسبتا بزرگی و شاخ و برگ خوبی دارد ولی ریشه های مویی آن خیلی کم بود و میخواستم از خدمتتون سوال کنم برای افزایش ریشه بصورت افقی چکار باید انجام داد. و در ضمن الان پس از دو هفته از زمان تعویض خاک آن بسیاری از برگهای سیز آن ریزش میکنند و بعضی از آنها هم به زردی میزنند. با اینکه پس از تعویض خاک با قارچ کش بنومیل آن را آبیاری کردم. لطفا راهنمایی فرمایید. با سپاس فراوان.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. معمولا ریشه بنسای کمتر از ریشه سایر گیاهان میشه. برای ریشه زایی میتونید از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید. ریزش برگها هم میتونه دلیل تنش تعویض گلدان وخاک باشه ،وهم تغییر دما، وابیاری بیش از اندازه این موارد رو چک کنید،گیاه رو درمکان ثابت با دمای مناسب گیاه نگهداری کنید وابیاری رو هروقت سطح خاک کمرنگتر شد با اب هم دمای محیط ابیاری کنید. برگهایی که زرد میش رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن وخودشون بریزند بعد از داخل گلدان بردارید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. معمولا هر دو تا سه سال در گیاه جوان و هر سه تا پنج سال در گیاه مسن بسته به سن و میزان رشد درخت نیاز به تعویض خاک و گلدان دارید زمان تعویض خاک در ابتدای بهار یا انتهای پاییز و انتهای زمستان میتوانید تعویض گلدان بنسای را انجام دهید.

 29. فاطمه گفته:

  سلام،بنسای چینی دارم،چندروزیه به نظرم گیاه شادابی ندارم وچندتا از برگهاش زرد شده واحساس میکنم گلدونش کوچکه،جاش از نظر نورخوبه وآبیاریش هم هفتهای یکباره،میتونم الان که ماه آبانه گلدونشو عوض کنم؟وعلت عدم شادابیش چیه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. منظورتون بنسای جنسینگ هست؟اگر بله خاک بنسای ها باید همیشه مرطوب باشه ابیاری هفته ای یک بار براش کم هست. خاک رو هر دوروز یک بار با اب پاش مرطوب کنید ولی غرق اب نکنید الان زمان مناسبی برای تعویض گلدان نیست صبر کنید اواسط اسفند ویا اوایل بهار این کار رو انجام بدید.

 30. شایان گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  یک بنسای جنسینگ s دارم و بخشی ازتنه اش ی حالته سوختگی پیدا کرده علت را جویا شدم گفتند قارچ گرفته و احساس میکنم گلدان برایش کوچک است چون قسمتی از ریشه از روی سطح خاک بیرون است ایا کار درستی است ک گلدان و خاک را تعویض کرده(خاک یکسال هست تعویض نشده) ریشه هارا هرس کرده و محلول قارچ کش اضافه کنم لطفاً راهنمایی کنید
  ممنون از پاسخ گویی سریعتان?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *