زهکشی گلدان چیست

زهکشی گلدان چیست

در این مقاله با عنوان زهکشی گلدان چیست توضیح کوتاهی می دهیم زهکشی به معنی خارج کردن آب از زمین است.

چنانچه آب در سطح زمین جمع شده باشدبا شکل دادن و شیب بندی زمین آب مازاد به خارج هدایت میشود. بنابراین باید ته گلدان سوراخ باشد که آب اضافه از گلدان خارج شود به این عمل زهکشی گویند.
منظور از زهکش ایجاد شرایط مناسب در خاک برای خروج اب اضافی است.به این منظور در ته گلدان از شن استفاده میشود.شن ویا سنگریزه ای که در ته گلدان برای زهکش استفاده میشود، باید از نوع نخودی باشد. یامیتوانید از تیکه ای گلدان شکسته با قطری در حدود ۲-۵ میلیمتر استفاده نمایید.

زهکشی گلدان چیست

زهکشی گلدان چیست

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

8 دیدگاه برای “زهکشی گلدان چیست

 1. سانسور یا گفته:

  سلام من سانسوریا رنگی دارم می خواهم سانسوریا سابقش کلفت بشه و پاجوش زده بود پا جوشش کندم و داخل گلدان دیگری گذاشتم ولی می خواهم َسر شون زودتر رنگی بشه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، قسمتهای رنگی این نوع گیاهان مصنوعی هست ورنگ شده از خود گیاه نیست، میتونید به قسمت رنگی مقداری اب اسپری کنید واز روی گیاه جدا کنید، این رنگهای مصنوعی باعث پوسیدگی گیاه میشه.

 2. سارا گفته:

  سلام
  گل ادریس یا هورتانسیا من یه هفته ای میشه که گلهاش پژمرده و بی حال شدن ضمن اینکه شرایط نوری و آفتاب خوبی داره و روزانه به مقدار کمی آبیاری میشه به نظر خودم خاکش زیادی مرطوبه ولی بعداز اینکه یه لیوان آب پاش میریزم سرحال میشه ولی الان یه مدته دیگه پژمرده شده مسکل کجاس؟لطفا راهنمایی کنید

 3. سارا گفته:

  سلام من پتوسی دارم که هفته ای یکبار بهش اب میدم با این حال برگهاش به سرعت در حال زرد شدنه،توی نور مستقیم هم قرار داره ،خاک سطحی گلدان رطوبت کمی داره ولی از زیر گلدون که سوراخ ها رو چک میکنم خاک کاملا نمناکه،مشکلش چیه و چیکار باید بکنم؟ممنون??

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، پتوس جزو گیاهانی هست که به نور غیر مستقیم نیاز داره، به محیطی که نور غیر مستقیم یا فیلتر شده داره انتقال بدید، بهتر هست زهکش گلدان وریشه های گیاه رو چک کنید برای راهنمایی بهتر میتونید از گیاه عکس واضح بفرستید.

 4. سانسوریا گفته:

  سلام خسته نباشید. ببخشید سانسوریا من ساقه اش زرد شده بود و هر کدومشونم پاجوش داشت. تا ان قسمتی که زرد شده بود جدا کردم و پاجوش را با اون قسمت که ساقه زرد و ریشه باقی مانده بود داخل گلدون دیگه کاشتم. اون قسمت حدا شده سانسوریا خیای لاغر و جمع شده است ممکن هست بعد از اینکه زیرش پینه بست ریشه بده و رشد کنه و از این لاغری در بیاد؟ لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *