بیماری‌های رایج بنفشه آفریقایی

بیماری‌های رایج بنفشه آفریقایی

بیماری‌های رایج بنفشه آفریقایی
آسیب‌های برگی:

لکه‌های آب (Ring spots- Water Spots) یک آسیب برگی رایج در بنفشه آفریقایی لکه‌های ناشی از آب سرد روی برگ‌هاست. ریختن قطرات آب سرد روی برگ‌ها موجب پیدایش لکه‌هایی حلقوی سفید و زردرنگ در محل ریزش آب می‌شود. بنابراین بهتر است در صورت خیس شدن برگ‌ها بی درنگ آنها را خشک کنیم. از طرفی آبیاری با آب سرد هم موجب بروز لکه‌هایی بی رنگ ( کرم یا شیری رنگ) در بافت برگ خواهد شد. اگر دمای آب ۵ تا ۸ درجه سردتر از برگ باشد این عارضه رخ می‌دهد. این آسیب برگی مخرب و کشنده نیست اما ظاهر ناخوشایندی برای گیاه ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از این آسیب برگی باید گیاه را از زیر پر کردن زیرگلدانی از آب  آبیاری کنیم. قرار دادن آب به مدت یک شب در دمای اتاق یا گرم کردن۴۰ یا۳۰ درجه سانتی گراد موجب هم دما شدن آب با برگ‌ها خواهد شد. از طرفی ابتدای صبح یا هنگام شب که آب تا ۲الی۳ درجه سردتر از برگها هستند، اختلاف دمای آب و شاخساره گیاه کمتر بوده آبیاری با اطمینان بیشتری انجام می‌شود. به این صورت شوک ناشی از اختلاف دمای آب و بافت برگ به حداقل خواهد رسید.

آسیب‌های برگی
آسیب‌های برگی

پوسیدگی:

بنفشه‌های آفریقایی دچار پوسیدگی طوقه و ریشه علایم ظاهری بروز می‌دهند، مثلاً برگ‌های خارجی اطراف گیاه پژمرده شده و حالت افتاده به خود می‌گیرند و برگ‌های کوچک‌تر مرکزی گیاه از رشد باز می‌مانند حتی ممکن است سیاه و چروکیده و خشک شوند. علل این بیماری قارچی عبارتند از آبیاری بیش از حد، نامناسب بودن شرایط زهکشی محیط  کشت، تجمع نمک زیاد اطراف طوقه یا بیش از حد عمیق کاشتن طوقه گیاه در نتیجه رطوبت بیش از حد اطراف طوقه و ریشه‌ها تجمع می‌یابد. هیچ درمانی برای آسیب‌های برگی ناشی از پوسیدگی وجود ندارد. بنابراین باید از طریق آبیاری و زهکشی مناسب از آن پیشگیری کرده و نیز برای جلوگیری از آلوده شدن سایر گیاهان ظرف‌های کشت را با استفاده از محلول آب و مایع سفید کننده ( وایتکس) ضدعفونی کرد.

پوسیدگی ریشه بنفشه آفریقایی
پوسیدگی ریشه بنفشه آفریقایی

پوسیدگی دم برگ‌ها:

ساقه و برگ‌های بنفشه افریقایی به راحتی توسط تجمع املاح ناشی از مصرف کودهای شیمیایی آسیب می‌بینند. تجمع نمک به خصوص در گلدان‌های سفالی مشکل ساز است. دم برگ های بنفشه آفریقایی هنگام تماس با لبه‌های گلدان سفالی  آسیب می‌بینند و می‌پوسند بیشترین تجمع نمک در لبه‌های گلدان سفالی است که به شکل بلورهای سفید یا زرد رنگ به راحتی قابل تشخیص است.

برای جلوگیری از این مشکل بهتر است از گلدان های پلاستیکی برای کاشت بنفشه آفریقایی استفاده کنید. و نیز به محض مشاهده ی بلورهای سفیدرنگ نمک روی سطح خاک یا لبه های گلدان، با مقدار فراوان آب ، خاک را آبشویی کرده مقدار زیادی آب را از بالا به گلدان اضافه کرده و اجازه میدهیم از زهکش های ته گلدان خارج شود، تا املاح و نمک های اضافی را از خاک شسته و خارج کند یا اقدام به تعویض محتوی خاک گلدان نمایید.

پوسیدگی دم برگ‌ها
پوسیدگی دم برگ‌ها

سفیدک پودری (سفیدک حقیقی) :

گاهی لکه های آرد مانند سفید رنگی رو برگ ها و دمبرگ ها مشاهده می شود، گویی روی برگ ها آرد پاشیده شده. عامل این عارضه بیماری قارچی است که به ویژه در شرایط سرد و مرطوب بروز می کند. کنترل سفیدک حقیقی از طریق اسپری کردن با یک محلول قارچ کش نظیر مانکوزب به راحتی صورت می گیرد.

سفیدک پودری
سفیدک پودری

بیماری‌های رایج بنفشه آفریقایی

زنگ بوتری تیس (Botrytis Blight) :

زنگ بوتری تیس در بنفشه افریقایی یک بیماری قارچی است که موجب می شود برگ ها حالتی زنگ زده به خود بگیرند. علایم این مشکل برگی به صورت نقاط و لکه های قهوه ای سوخته یا خاکستری رنگ روی برگ هاست. این مشکل بیشتر در شرایط گرم و مرطوب با تراکم زیاد گیاهان و تهویه و جریان هوای کم ایجاد می شود. برای تیمار بنفشه آفریقایی که به بوتری تیس دچار شده باید تمام برگ های مرده و آسیب دیده و آلوده را حذف کرده و گیاه را به محلی با تهویه و جریان هوای مناسب و (دور از سایر بوته ها) منتقل کرد. محلول پاشی توسط یک قارچ کش سیستمیک  نیز مفید خواهد بود. بوتری تیس اغلب پس از حمله ی کنه ها به گیاه اتفاق می افتد، بنابراین کنترل این آفت برای جلوگیری از آسیب های برگی آینده بسیار مهم است. برای پیشگیری از بلایت ناشی از بوتری تیس گیاهان را با فاصله مناسب از هم به صورتی که برگ های بوته های مجاور با هم در تماس نباشند قرار داده و از خیس شدن برگ ها جلوگیری کنید.

زنگ بوتری تیس
زنگ بوتری تیس

زرد شدن برگ‌ها :

زرد شدن برگ‌های بنفشه آفریقایی می‌تواند به علل مختلفی رخ دهد. برخی آفات و بیماری‌های قارچی موجب زردی برگ‌ها می‌شوند. ولی چون زردی برگ‌ها به علل دیگری هم رخ می‌دهد وجود آفت و بیماری‌ها را از روی علایم دیگری می‌توان تشخیص داد. آبیاری کم و خشک شدن بیش از حد محیط کشت گاهی موجب زردی برگ‌هاست. از طرف دیگر آبیاری بیش از حد هم از طریق پوسیدگی طوقه و ریشه‌ها موجب قهوه‌ای شدن و افتادن برگ‌ها می‌شود. از این رو باید در آبیاری بنفشه آفریقایی دقت کرد، هنگامی‌که اقدام به آبیاری می‌کنید سطح خاک خشک باشد. گاهی زرد شدن برگ‌ها ناشی از کمبود مواد غذایی (به خصوص نیتروژن) است. برای این منظور پس از کنترل سایر عوامل فوق و اطمینان از عدم وجود بیماری، باید با کودهای مخصوص بنفشه آفریقایی گیاه را تغذیه کنید. در صورت استفاده از نور طبیعی آفتاب، هنگامی که در تابستان شدت نور زیاد است رنگ برگ‌ها به سبز روشن و سپس زرد می‌گراید و اگر تابش آفتاب مستقیم سوزان روی برگ‌ها ادامه یابد موجب ایجاد نقاط و لکه‌های سوخته روی برگ‌ها خواهد شد. برای این منظور بهتر است در تابستان گیاهان را از تابش مستقیم آفتاب حفظ کنید.

زرد شدن برگ‌ها
زرد شدن برگ‌ها

نویسنده : خانم علوی

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

105 دیدگاه برای “بیماری‌های رایج بنفشه آفریقایی

  • کارشناس 2 گفته:

   کمبود رطوبت محیط بیشتر باعث خشک شدن لبه برگهای بنفشه افریقایی میشه رطوبت محیط رو افزایش بدید وروی برگها اگر اب ریخت حتما زود خشک کنید موندن اب روی برگهای بنفشه باعث بوجود اومدن لکه وبمرور زمان قارچ روی برگها میشه که عکس سوم علت بوجود اومدن لکه همین موضوع هست ابیاری رو تا حد امکان یا بصورت فیتیله ویا از کف گلدان انجام بدید.

 1. امیرعلی گفته:

  سلام
  یکی از گلدان های بنفشه گل داده ولی احساس می کنم برگ ها بی جا هستند و سرحالی قبل گلدهی را ندارند و کمی کم رنگ هستند
  نوردهی هم زیر نور مصنوعی هست . و کودهی هم درست انجام شده
  اگه میشه راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   ریشه های گیاهتون پوسیده شده وبه ساقه ها هم رسیده برای نجات برگهامیتونید از قسمت سالم ساقه برگها رو با تیغ تمیزی برش بزنید وتکثیر کنید. ابیاری رو بهتر هست بصورت فیتیله ای انجام بدید ویا هر وقت گلدان سبک شد ابیاری رو از کف گلدان انجام بدید.

 2. شقایق گفته:

  سلام خسته نباشید،یه بنفشه ی من برگ های پایینی قهوه ای شد و کم کم از بین رفت با اینکه آبیاری زیاد نداشتم الان یه بنفشه ی دیگه هم همین طور شده چیکار باید بکنم ممنون میشم کمک کنید

 3. بهنام گفته:

  سلام من یک گل بنفشه دارم که یک وسیله ای روی اون افتاد و چند برگ اون با ساقه اون شکست حدودا برگ های اون نصف شده میشه بگید باید چیکار کتم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برگهایی رو که جدا شده میتونید قلمه بزنید، گیاه مادری رو هم با محلول قارچ کش ابیاری کنید اگر تنه اصلی سالم باشه مجدد رشد میکنه.

 4. شبنم بهاری گفته:

  باسلام۳سال پیش یک بنفشه آفریقایی کوچیک کادو گرفتم خیلی بزرگشده بود وسرحال وپر گل با برگهای بزرگ وساقه های بلند وریشه خودش روکنار گلدان کشیده بود یک ماه پیش برای چندمین بار برگهاشو سبک کردم ۳شب پیش دیدم خیلی بیحال شده بدون تغییر جا و۳ماهه کود ندادم
  تصویر قبل وبعد رو براتون میفرستم با تشکر فراوان

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاه رو با فاصله از بخاری نگهداری کنید وتهویه محیط رو بالا ببرید لکه های سفید روی برگهای پایینی مشکوک هستند تمام قسمتهای برگهای گیاه رو با پنبه اغشته به الکل پاک کنید وبرگهای خشک شده داخل گلدان رو جمع کنید وبهتر هست گیاه و خاک رو یک بار با محلول حشره کش سمپاشی و ابیاری کنید. گیاه رو دو هفته تحت نظر داشته باشید اگر لکه های سفید وپنبه ای روی ساقه ومحل اتصال برگها بوجودامد مجدد حذف فیزیکی کنید، بعد از بهبود کامل گیاه، با کودهای کامل ماهی یک بار گیاه رو تقویت کنید.

 5. ماهی گفته:

  سلام یه سوال در مورد گیاه بنجامین دارم.بعضی برگهاش لکه های ریز سفید زدن و کنارشون چروک شده.علتش چیه و چطور درمانش کنم
  ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس 2 گفته:

   شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم،ابیاری،ترکیب خاک،نور دریافتی در روز،دما ورطوبت محیط..

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، بیماری قارچی هست برگهای زرد شده رو جدا کنید وگیاه رو دو بار بافاصله یک هفته با محلول قارچ کش ابیاری کنید. روی برگها اب نریزید وبرای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، لکه ها رو تحت نظر داشته باشید اگر گسترش داشتند برگهای الوده رو جدا کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید احتمالا سوختگی هستند که در اثر نور بوجود اومدن. نور رو کمی بافاصله روی گیاه بگذارید.

 6. فروغ گفته:

  سلام بنفشه آفریقایی من ظرف یکی دو روز برگهاش حالت سوراخ شدن پیدا کردن و به صورت توری دراومده برگهاش.چه کار باید انجام بدم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، پشت روی برگها رو از نظر وجود کرم بررسی کنید، کرمها معمولا شبها فعالیت میکنند میتونید در تاریکی با نور موبایل پیداش کنید.

 7. somayeh گفته:

  سلام و وقت بخیر
  من قلمه برگ بنفشه افریقایی زدم مشکلی که دارن برگا خیلی ریز و بعضی هاشون زرد و رنگ پریده ان نمیدونم مشکل از کجاست
  هر وقت خاکشون خشک شد از طریق زیر گلدانی بهشون اب میدم و هر دو هفته یک بار از کود مخصوص بنفشه استفاده میکنم و نور هم غیر مستقیم بهشون میخوره

 8. زهرا گفته:

  سلام روز بخیر من دوهفته هستش بنفشه آفریقایی گرفته از کرج من تهران هستم خودشون خوبه غیر مستقیم یکی از گلدانها سره حاله و اون یکی تو راه برگشت شکست سره حاله پر از غنچه هستش ولی کلا یه غنچه اش باز شده بقیه انگار میسوزن و باز نمیشون چرا مشکل چیه من هفته یک بار آب میدن و زیر گلدون نه از رو خاک آب میدم میشه راهنمایی کنید و مشکلشو بگید .

 9. محمد مهدی گفته:

  سلام بزرگوار شرمنده که مصدع اوقات هستم گلدانهای بنفشه ام ابتدا برگهای بیرونی شروع به پژمرده شدن کرد با توجه به اینکه به شپشک آرد آلود مبتلا شده بودند و تازه درمان شدند جدی نگرفتم ولی یکی ازگلدانها شروع به پوسیدن کرده است حتی برگهای جدید هم سیاه شده اند عکسش را میفرستم در صورت امکان کمکم کنیدالبته برگهایی که دمبرگشان سیاه شده بود امروز قطع کردم
  http://uupload.ir/files/k1bd_photo_2020-10-06_09-34-14.jpg
  http://uupload.ir/files/ruqz_photo_2020-10-06_09-34-51.jpg
  http://uupload.ir/files/jtso_photo_2020-10-06_09-34-46.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، گیاه رو از خاک دربیارید وتمام قسمتهای پوسیده ریشه وبرگها رو به ارامی جدا کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید وبعد داخل خاک جدیدی که از قبل ضدعفونی شده بکارید.

 10. امین گفته:

  با سلام خدمت شما یک هته است که از یک شهر دیگه بنفشه آفریقایی گرفتم تو راه برگشت چند تا از برگ هایش شکست آنها را جدا کردم الان جای بنفشه ام نور غیر مستقیم خوب و هفته ای یک روز آبیاری می کنم بعد متوجه شدم برگ های پایینی اش یکی از پهنا قهوه ای شده و یکی دیگر نوک برگش قهوه ای شده می خواستم بدانم آیا قهوهای شدن برگ ها برای کمبود رطوبت است؟؟ البته فعلا فقط ۲ تا از برگ هایش این جوری شده است و می خواستم بدانم آیا هفته ای ۱ آبیاری برای بنفشه ام کافی است یا خیر ؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری باعث زرد وخشک شدن برگهای قدیمی میشه که طبیعی هست صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،ابیاری رو زمانی که سطح خاک رطوبت از دست داد انجام بدید.

 11. مهتا گفته:

  http://uupload.ir/files/phw_20200726_100441.jpg سلام میشه بگین چرا برگهای قلمه من اینجوری شدن.و اینکه کی میتونم اینا رو انتقال بدم به گلدون جدید.چه کودی برای رشدشون استفاده کنم ؟ ممنون از سایت مفیدتون
  راهنماییم میکنین این لکه زرد رو برگ بخاطر چیه و چکارش کنم؟ http://uupload.ir/files/427n_20200726_100517.jpg
  و اینکه سطح خاک بنفشم سفیدک زده مثل نمک اگه آب بریزم که بشورتش ریشش اذیت نمیشه با آب زیاد؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید،ابیاری با ابهای حاوی نمک یا فلوراید باعث این مشکل میشه رطوبت محیط رو هم زیاد کنید ،بهتر هست صبر کنید زمانی که سه ماهگی تموم شد، گیاهچه رو داخل گلدان جداگانه ای انتقال بدید. برای تقویت از کودهای کامل ۳بیست و۱۲،۱۲،۳۶ میتونید استفاده کنید بعد از پایان سه ماهگی میتونید کوددهی رو شروع کنید.

 12. مونا گفته:

  سلام من یک بنفشه افریقایی دارم که تو فصل بهار گل دهی داره ولی از ابتدای تابستون به بعد خیر…بنظرتون باید چیکار کنم که همیشه گل بده؟؟؟رشدش به نسبت خوبه و وضعیت ظاهریش نرماله
  بعضی اوقات هم بهش کود میدم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای گلدهی باید نور کافی دریافت کنه واز کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند برای تقویت وگلدهی میتونید استفاده کنید.

 13. ali گفته:

  سلام پنجره ی شرقی برای نگهداری کاکتوس ها و بنفشه ها چطوره ایا نیازه از شیشه مات کن استفاده کنم؟
  بنفشه ی من در حال رشد بود بعد از اینکه گذاشتمش پشت پنجره برگ ها حالت دومین تصویری که در این مقاله گذاشتید (تصویر مربوط به اسیب های برگی)رو پیدا کرده ممکنه بخاطر افتاب سوختگی باشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، پنجره های شرقی اوایل صبح نور مستقیم دارند ونور مستقیم صبح ملایم هست،برای بنفشه نور کافی خواهد بود ولی برای کاکتوسها نه، پنجره غربی یا جنوبی نورگیری بهتری برای کاکتوسها خواهند داشت. اگر مطمعن هستید که افتاب سوختگی هست میتونید نور رو فیلتر کنید.

 14. مجید گفته:

  وقت بخیر
  هفته ای یکبار آبدهی از زیر گلدان انجام میشه، احتمال زیاد بخاطر گرم شدن و کم شدن رطوبت هم باشه.
  ممنون میشم عکسهارو ببینید و نظرتون رو بفرمایید که نیاز به سم هست یا نه…
  http://s12.picofile.com/file/8400009884/IMG_20200613_230811.jpg
  http://s12.picofile.com/file/8400009992/IMG_20200613_230754.jpg
  http://s13.picofile.com/file/8400010034/IMG_20200613_230807.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برگهایی که قلمه زده میشن بعد از ریشه دار شدن وجوانه زنی پیروفرسوده میشن که طبیعی هست بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید، اگر حالت ابکی داشتند زودتر جدا کنید.

 15. مجید گفته:

  سلام، بنفشه های من قبلا خیلی خوب برگ میداد، چندین بار مشکل زرد شدن و لکه های قهوه ای شبیه سوختگی براش اتفاق افتاده، و مجبور شدم قلمه بزنم، گلدون های قلمه هم بعد جوونه زدن و چندتا برگ کوچیک این اتفاق براشون میافته، نور پشت پنجره پرده دار بهشون میخوره و آب هم به برگاشون نخورده، فقط هفته ای یکبار ابدهی مثل سابق دارن…ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز برگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 16. رحیم گفته:

  سلام من بنفشه آفریقایی دارم ولی گل نمیده قبلا میداد و پر گل هم بود. الان مدتیه که گل نمیده و چند روزه که برگهاش هم شل شده اطراف گلدون . چکار باید بکنم لطفا راهنماییم کنید. پشت پنجره نگه میدارم . هفته ای دو بار اب میدم و ۱۵ روز یکبار کود گل دهی

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم وکود گلدهی چه نوع کودی هست که استفاده میکنید؟

 17. عبدالکریم عامری گفته:

  سلام وقت بخیر
  یکی از بنفشه ها ی من پر غنچه وگل جدید شده اما متوجه شدم وقتی غنچه داره باز میشه صمغ گیاه بین کاسبرگ وگلبرگ ایجاد میشه و وقتی گل باز شد کاملا از کاسبرگ جدا میشه و میفته منن تمام گلهایی که این حالتی هستند را چیدم گیاه را به روش فتیله ای اب میدم وهر هفته تا ۱۰ هروز اب و کود را تعویض میکنم البته میزان کود را بسیار کم و مداوم با تعویض اب میدم
  چکار کنم که این مشکل بر طرف بشه؟
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، منظورتون رو کامل متوجه نشدم، یعنی داخل گلها شهد هست؟ اگر بله کاملا طبیعی هست اکثریت گلهای گیاهان داخلشون شهد وجود داره که برای جذب حشرات برای گردافشانی انجام میشه.

 18. الی گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  من گلدونهای بنفشه ی پر گل و خوبی چندین ساله که دارم که حدودا ۴ ماهه که به طور ممتد پر گل هستند. حالشون بسیار خوب بود. کود هم میدادم. الان حدودا یک هفته ست از ناحیه ی ساقه یک شیار کوچکی ایجاد میشه و ساقه دچار شل شدگی میشه و بعد برگ شل و رنگ پریده میشه. خواهش می کنم راهنمایی بفرمایین.خیلی ناراحتم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وقسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 19. mahroo گفته:

  سلام
  بنفشه آفریقایی من برای چند ساعت زیر آفتاب مستقیم بوده الان برگ های بیرونیش که تا دیروز سفت سفت بود ول شدن ولی هنوز سبزن
  چیکارش کنم باید محیطشو سردتر کنم تا مثله اولش بشه؟

 20. بابازاده گفته:

  با سلام. یکی از گلدانهای بنفشه آفریقایی من حدود یک ماهه که برگهاش به سمت بالا و داخل متمایل شده. غنچه داره ولی باز نمیشه. چند روزه از بقیه گلدانها جداش کردم. نمیدونم مشکلش چیه. شرایط نگهداریش هم مثل بقیه بنفشه هام هست.
  http://uupload.ir/files/sho4_۲۰۲۰۰۵۳۰_۱۱۴۵۰۷.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم،ترکیب خاک، میزان ابیاری،میزان نور دریافتی،دمای نگهداری وبتازگی اگر کوددهی یا سمپاشی داشته بفرمایید.

   • بابازاده گفته:

    سلام. در حال حاضر در تراس گذاشتمش. از دو پنجره شمالی و شرقی نور میگیره. ی کاسه آب گذاشتم کنارش بخاطر حفظ رطوبت. خاکش بسته بندیه از جای مطمئن میگیرم. هفته ای یک بار آبیاری همراه با کود. کود هم از جای مطمئن میگیرم و هفته گذشته که از بقیه جداش کردم یک بار سم حشره مخصوص بنفشه پریسا با دوز یک دهم در نیم لیتر آب به همه جاش اسپری کردم. ضمنا امروز برگهای وسطش کاملا روبه بالا شده

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، دمای زیاد وکمبود رطوبت محیط باعث این مشکل میشه،دمارو ایدال ورطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی افزایش بدید کوددهی رو هم کاهش بدید وماهی یک بار کوددهی کنید ابیاری هر زمان سطح خاک رطوبت از دست داد انجام بدید نور رو هم حتما فیلتر کنید.

 21. عبداکریم عامری گفته:

  سلام وقت بخیر
  تاول روی برگ را شکافتم چیزی داخلش نبود البته ظاهرا لکه است چون با تیغ که بریدم برگ هم کمی بریده شد
  حالت برگها از اول به این شکل بودند پژمرده نیستند وسالم هستند بقیه بنفشه هام هم برگهای یک یا دو ردیف آخر به سمت پایین هستند اما پژمرده نیستند ایا این حالت طبیعی هست یا نه و باید تمام برگها رو به بالا باشند؟
  فکر کنم بعد از کود دهی افتادگی برگها بیشتر شده اما پژمرده نیستند بار اول کود دهی فکر کنم دزش بالا بود که فعلا خیلی کمترش کردم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برگی رو که تاول زده کامل جدا کنید وگیاه رو یک بار با محلول قارچ کش ابیاری کنید،برگهای بنفشه ها معمولا رو به بالا هستند، تهویه محیط رو بالا ببرید نبود اکسیژن کافی هم باعث بیحال شدن گیاهان میشه. دز مصرف کودها وسمها رو استاندارد استفاده کنید تا مشکلی بوجود نیاد.

 22. اعظم گفته:

  سلام گل بنفشه افریقایی من الان ۶ ماه که دارمش نمیدونم چرا برگاش همیشه به سمت پایین افتاده. تو زمستون بهش’کود ندادم اما در کل کود گل دهی و ۲۰۲۰بهش دادم والبته جدیدا نور مصنوعی هم براش درست کردم چرا برگاش خوب نمیشه
  . میشه کاریش کرد

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهتر هست ریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید برای راهنمایی بهتر شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید.

 23. عبدالکریم عامری گفته:

  سلام وقت بخیر
  در باره علت تاول زدن برگ بنفشه سوال کرده بودم
  پشت پنجره غربی نگهداری میکنم و روش فتیله اب میدهم هر هفته اب را تعویض میکنم البته مقدار بسیار کم از کود رشد مخصوص بنفشه همراه اب استفاده میکنم
  (نوک قاشق چایخوری را در یک لیتر اب حل میکنم)
  نحوه ارسال عکس را رهنمایی بفرمایید که خدمت شما بفرستم
  http://uupload.ir/files/zj8h_۲۰۲۰۰۵۱۵_۱۷۳۹۳۱.jpg

  http://uupload.ir/files/6bus_۲۰۲۰۰۵۱۵_۱۷۵۴۳۹.jpg
  دما محل نگهداری بین ۲۴ تا ۲۸ متغییر است

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، قسمتی رو که حالت تاول داره به ارامی بشکافید ببیند حشره ای داخل برگ هست؟ چند وقته برگها به این شکل پژمرده شده قبل از کوددهی یا بعد از کوددهی این مشکل بوجود اومده؟

 24. پگاه گودرزی گفته:

  خیلی عالی بود از راهنمایی هاتون ممنون کاش میتونستم روش سوال پرسیدن از کارشناساهارو یاد بگیرم سوال بپرسم مشکل بنفشه هامو حل کنم .

  • کارشناس 2 گفته:

   ممنون از شما هر سوالی دارید در قسمت نظرات محصولات یا مقاله ها بپرسید وشرایط نگهداری گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 25. ساسانیان گفته:

  سلام بنفشه من یکساله که توخونمون هست وامسال از اول بهار شروع کرد به گل دادن خیلی خوب بود تا چند روز پبش که یهو روی گل وبرگاش لکه های زرد رنگی زد وتمام کل وبرگهارو گرفته چیکار کنم وچی باعث شد این اتفاق براش بیفته.

 26. ستاره رجایی گفته:

  سلام خسته نباشید.حدود ۳ ساله که کسی بهم یک بنفشه افریقایی داد که همیشه گل های خودش پر گل هست ولی گل من فقط همون ماه های اول گل داشت. یا چند ماه در پیون یه تک گل میداد و این ۱۵.۱۶ ماه اخیر هیچ گلی نداده بود.تا اینکه توی خونه ی جدیدم به این فکر افتادم مثل کسی که گل رو بهم داده بنفشه رو تو اتاقی که گرمای خوبی داره و پشت پنجره ای که نورش زیاده بذارم.گلدونش رو هم عوض کردیم.بعد یک ماه پر پر گل شد. به حدی که گل هاش بیشتر از برگ هاش شد..ولی الان یکی دو هفتست که احساس میکنم خیلی گلم ضعیف شده. برگاش داره طرد میشه و گل هاشم همه ریگه خشک شدن.اما گلدون کوچیکتر با همین شرایط نگه داری فعلا حالش خوب هست و شروع کرد به پر گل شدن.دلیل زرد شدن برگ های گلم چیه؟چند روزی هم که از زیر براش اب میرسختم احساس کردم اب رو جذب نمیکنه و سوراخ زیر گلدون گرقته شده بود که رفع کردیم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تعویض خاک وگلدان باعث زرد شدن برگهای قدیمی میشه اگر همه ی برگها زرد میشن زهکش رو بررسی وباز کنید، بنفشه افریقایی برای رشد بهتر وگلدهی نیاز به جوانسازی هم داره که بهتر هست حداقل سالی یک بار گیاه رو جوانسازی کنید.

 27. بختیاری گفته:

  با عرض سلام و روز بخیر. من تعداد زیادی بنفشه آفریقایی دارم و سالهاست که اونا رو نگهداری و تکثیر می کنم. یکی از گلدانهایی که به تازگی خریده ام، گلهای ضعیف و بی جونی داره و انگار جون نداره غنچه هاش رو باز کنه. یعنی پر از غنچه میشه ولی غنچه ها باز نشده خشک می شن و می افتن. می خواستم ازتون بپرسم دلیلش چی می تونه باشه؟ ممنونم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالش هست که گیاه ضعیف شده باشه یا خاکش غنی نباشه، قبل از گلدهی یا بعد از اتمام گلدهی خاک رو با کودهای کامل یا ۱۲،۱۲،۳۶ بصورت دوره ای تقویت کنید.

 28. عاطفه گفته:

  سلام من بنفشه افریقایی دارم و مدت زیادی جاشون رو عوض نکردم. ابیاریشون فیتیله ای هست و هوا متوسط کاهی تغییر دما هست و … اخیرا دیدم برگها باساقه روی خاک میخوابن چک کردم دیدم ساقه ها از محل اتصال به خاک حالت له شدگی یا شل شدگی دارن و رنگشون عوض شده بعد چند روزم برگاشون سست و شل شد. به نظرتون مشکل چی هست؟ البته من یکی از گلدون هارو بعد این قضیه عوض کردم و بزرگتر کردم گفتم شاید درست شه

 29. مهشید گفته:

  سلام وقت بخیر . بعد از عوض کردن گلدان بنقشه آفریقاییم برگاش ضعیف شدن و افتادن سمت پایین مثل عکسی که میفرستم البته من یه سری از برگاشو بردیم ریختم دور. برگاش یکم لول شده و کم گل میده. ممنون میشم راهنماییم کنید.
  http://uupload.ir/files/16ze_1586790493375-721284052.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ترکیب خاکش چی هست واینکه قبل از کشت خاک رو کامل ضدعفونی کردید؟بعد از تعویض خاک وگلدان گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ورطوبت محیط روافزایش بدید میتونید برای چند روزی گیاه روکاورکنید تارطوبت محیط حفظ بشه.

 30. لطفی گفته:

  شما فرمودید ریشه گیاه بررسی کنم . اتفاقا گلدون قبلی که خراب شد این کاررو کردم طوقه گیاه خراب شده بود . دلیل چیه ؟ آب رو هم سر موقع بهش میدم. این چندمین بار داره یکدفعه این اتفاق میفته

  • کارشناس 2 گفته:

   احتمالش هست که خاک یا ابی که استفاده میکنید الوده باشه خاک رو حتما قبل از استفاده کامل ضدعفونی کنید،اب رو هم میتونید بوسیله جوشانیدن ضدعفونی کنید.

 31. لطفی گفته:

  سلام بنفشه آفریقایی من با اینکه خیلی سر حال بود یکدفعه برگهایش بی حال و شل شد تا جایی که از بین رفت مقدار آب و نور آنها هم خوب است الان یکی دیگه از بنفشه ها هم به همین مشکل گرفتار شده دلیل چیست ؟ و راه حل برای نجات این بنفشه چیه؟ ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بهتر هست ریشه های گیاه رو بررسی کنید،شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 32. ليلا گفته:

  سلام خسته نباشید ،من بنفشه افریقایی هام خیلی بزرگ شده بودن و خیلی سال بود که داشتمشون ،تا حدى که ساقه اش انقدر بلند شده بود که گیاه و به سمت کنار گلدون اورده بود ،منم اتو گوگل سرچ کردم ،نوشته بود برای جوانسازى ریشه ،ساقه رو بزنید و در خاک بکارید ?منم انجام دادم ،برگها همه لک های قهوه ای روشون اومده ولی تواین سه هفته پلاسیده نشدن ، احساس میکنم حالشون خوب نیس ،یعنى خراب شدن؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، از گیاهان عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری روهم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم. قبل وبعد از کشت با محلول قارچ کش شستشو وابیاری کردید؟

 33. فرحناز گفته:

  سلام تورو خدا راهنمایی کنید من این گل بنفشه آفریقایی رو چیکار کنم برگاش و ساقه هاش خیلی بی جونه شل شده دو هفته دست من بیشتر نبوده کلی برگ داد جووونه زد دو هفته که دستمه دو پنجشنبه تو هفته آب دادمش همین نور اتاقمم خیلی خوبه آفتاب هم نیست تورو خدا بگید چیکار کنم دارم دق میکنم

 34. مریم گفته:

  سلام. ۲سال پیش بنفشه آفریقایی ۲بوته بنفشه خریدم بعد چند ماه کامل پوسیده شدن طوری که دو بوته تنها با دو سه برگ ریز باقی موندن با مطالعه شکر خدا تونستم دوباره احیاشون کنم بزرگ شد کامل برگ و گل داد. اما یه مدته هر دو برگهای پایینیشون خم بعد یه مدت پلاسیده میشه و با اون که ۱سال و نیم از احیا گذشته خیلی بزرگ نشدن ولی رشد کردن و کاملن. هر دو تو آشپزخانه هستن با نور شیشه رفلکس آبی تغذیه میشن جای دیگه ای هم برای تعویض مکان ندارم. کود کامل و گل دهی میدم اما یه مدت به خاطر ضعیف شدن کود گلدهیو کنار گذاشتم و فقط کود کامل با توجه به تاریخ می دم. آبشونن به اندازه میدم مشکل از کجاست به نظرتون باید چی کار کنم؟ از خاک مخصوص بنفشه هم استفاده می کنم…

 35. بنیامین گفته:

  سلام
  بنفشه آفریقایی ما بسیار خوب و سر حال بود.تا اینکه گلدانش رو تعویض کردیم به همراه خاکش.یک کود گلدهی نیز به ما دادند تا بهش بدیم.ولی به محض کود دادن و تعویض روش آبدهی (از بالا)گلمون از حال رفت و برگهای پایین پژمرده شده و برگهای بالا فعلا سر حال هستند و شروع به تغییر رنگ کرده اند.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بلافاصله بعد از تعویض گلدان نباید کوددهی بشه تعویض گلدان خودش تنش ایجاد میکنه، فعلا گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید،برگهایی رو که پژمرده شده جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید با محیط جدید ادابته بشه تنش رفع میشه وشروع به رشد میکنه.

 36. هلنا گفته:

  سلام بنفشه آفریقاییم برگهاش پژمرده شدن خمیده شدن و چند روز برگ جدید نمیده بعد از اینکه کود برای اولین بهش هفته قبل دادم این طور شد البته آب هم زیاد زیر گلدونش ریختم چی کار کنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، چه نوع کودی بود وبا چه دزی استفاده کردید؟احتمالش هست که مقدارکود رو زیاد استفاده کردید میتونید خاک گیاه رو ابشویی کنید تا کود اضافی از خاک خارج بشه.

 37. حسن گفته:

  سلام. برگ های کناری بنفشه خم شدن. امگار که جون ندارن دیگه. ولی سبزن فعلا. برگ های بالایی ولی خوبه اوضاعشون. گل ها هم پژمرده شدن و گل برگ هاشون ریخته. بنظرتون چکار باید بکنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *