قارچ کش ها

قارچ کش ها
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

در این مقاله به نحوه عملکرد قارچ کش ها و انواع قارچ‌کش‌ها می‌پردازیم شما همواره می‌توانید سؤالات خود را در زیر هر مقاله برای ما بفرستید.

قارچ‌کش‌ها به عنوان پیشگیری، درمان بیماری‌های قارچی در گیاهان و درختان استفاده می‌شود همچنین برای ضدعفونی بذرها و ضدعفونی بستر کاشت مورد استفاده قرار می‌گیرند. قارچ‌کش‌ها به دو دسته قارچ کش های سیستمیک و تماسی تقسیم می‌شوند.

برای گیاهان آپارتمانی و کاکتوس بیشتر از قارچ کش های مانکوزب و کاربندازیم استفاده می‌شود.
زمان سم‌پاشی ساعت‌های خنک صبح یا عصرها که روزنه‌های برگ‌ها باز هستند و دمای هوا خنک‌تر است و نیز عدم سم‌پاشی در هوای بادی و بارانی که امکان هدر رفت و عدم پوشش مناسب و نیز شستشوی سم وجود دارد را باید لحاظ کرد.
بهترین دز مصرف نیز روی بروشور و لیبل سم درج گردیده است و حاصل سال‌ها آزمایش مورد اطمینان سازندگان و تایید کنندگان است و هر چند کمی و زیادی مصرف چه اثرات مخربی روی گیاه یا آفت می‌گذارد روی بروشور درج نمی‌گردد ولی تجربه استفاده قبلی خود و دیگران می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

 

طریقه مصرف نیز با توجه به سلیقه سم‌پاش در پاشش مناسب سم و نوع سمپاش که دارای به همزن برای سموم پودری باشد و نوع آن از جنس مرغوب و مطلوب که پاشش ریز قطرات را دارا باشد.

نحوه اثر قارچ‌کش‌ها:
از بین بردن قارچ از طرق گوناگون صورت می‌پذیرد؛ از راه آسیب زدن به بافت‌های سلولی، غیرفعال کردن آنزیم‌ها و پروتئین‌های حیاتی و مداخله در روندهای کلیدی مانند تولید انرژی و تنفس. این نحوهٔ اثر مهار کننده یا بازدارنده‌های چند نقطه اثر است و سموم مسی همانند قارچ کش ترکیب بردو و قارچ کش بردوفیکس از جمله مهار کننده‌های چند نقطه اثر هستند. این نوع قارچ کش‌ها سبب ایجاد مقاومت در عامل بیماری نمی‌شوند زیرا فرایند اثر آنها پیچیده است. قارچ کش‌های مهارکننده یک نقطه اثر در یک روند متابولیک و تنها در یک نقطه بر عامل بیماری اثر می‌کنند. این نوع از قارچ کش‌ها به سادگی در معرض مقاوم شدن عامل بیماری نسبت به آنها قرار دارند.

اختلاط سموم نیز بحث مهمی است که در بروشور اغلب سموم نحوه آن قید شده است اختلاط برخی سموم باهم دیگر مثل حشره کش با قارچ کش (علی‌الخصوص ترکیبات مسی) و و یا کنه‌کش‌ها و حتی کودهای مایع (مثل ترکیبات کلسیم دار) دقت فراوانی را می‌طلبد.

در زیر به چند نمونه از قارچ کش های رایج را معرفی می‌کنم:

قارچ کش ها

قارچ‌کش مانکوزب:
مانکوزب قارچ کشی تماسی با اثر محافظت کننده از گروه دی تیو کاربامات ها می‌باشد. مانکوزب کمپلکسی از روی و مانب است که حاوی ۲۰% منگنز و ۲/۵۵% روی است. این قارچ کش سبب اختلال عمومی در متابولیسم سلولی می گردد. مانکوزب قارچکشی با طیف اثر وسیع و نسبتاً پایدار بوده که جهت ضدعفونی بذر، کنترل سیاهک و طیف بسیار وسیعی از بیماری‌های قارچی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد مصرف:

پیشگیری و درمان بیماری‌های قارچی گیاهان آپارتمانی و ضدعفونی بستر کشت

سیاهک پنهان گندم: ضدعفونی بذر به نسبت ۲ در هزار

سفیدک داخلی یونجه: محلول پاشی ۲ در هزار

سفیدک دروغی توتون: محلول پاشی ۲-۱ در هزار

برق زدگی نخود: ضدعفونی بذر و محلول پاشی به نسبت ۲ در هزار

زنگ میخک: ۱/۵ تا ۲ در هزار، به‌صورت پیشگیری، هفته‌ای یکبار همراه با مویان (۵/. در هزار)

کنه نقره‌ای مرکبات: محلول پاشی ۲ در هزار

لکه آجری بادام: محلول پاشی ۲ در هزار، نوبت اول پس از ریزش گلبرگ‌ها و نوبت‌های بعدی به فاصله ۱۲ روز

قارچ کش مانکوزب
قارچ کش مانکوزب

– قارچ‌کش لاماردور (تبوکونازول ۱۵۰ گرم برلیتر+پروتیوکونازول ۲۵۰ گرم برلیتر) FS40% ساخت شرکت بایر آلمان لاماردورقارچکشی با طیف اثر وسیع _ مؤثر روی بیماریهای بذری و برخی بیماری‌های خاکزی دو مولکول (ماده مؤثر) موجود در ساختمان شیمیایی لاماردور موجب ایجاد تعادل خوب مورفولوژیکی و فیزیولوژیکی در گیاه و در نتیجه تنظیم رشد در گیاه می‌شود. این قارچ‌کش به‌عنوان یک ضدعفونی کننده بذر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بعلاوه روی بیماری‌های کپک برفکی.
(Microdochium nivale) وسپتوریا (Septoria nodorumm) از طریق ضدعفونی بذر تأثیر خوبی دارد.

– قارچ کش کولیس (بوسکالید + کروزکسیم متیل) SC 30% ساخت BASF آلمان اختصاصاً” جهت کنترل سفیدک سطحی – میزان مصرف نیم در هزار
کولیس توسط برگ‌ها جذب و در داخل برگ به خوبی منتشر شده و تمام بافت‌ها را می‌پوشاند و ضمناً در پشت برگ نیز بیماری را کنترل خواهد کرد. و در خاک کاربردی ندارد.

قارچ کش رانمن (سیازوفامید) سوسپانسیون ۴۰٪ ساخت ایشهارا سانگیو کایشا ژاپن جدیدترین قارچ کش موجود در بازار برای مبارزه با سفیدک داخلی.
این قارچ کش به‌صورت محافظتی با اثر تماسی می‌باشد. دارای خاصیت سیستمیک محدود و حرکت به سمت جوانه‌ها قدرت کنترل بیماری در برگ‌هایی که پس از سم‌پاشی ظاهر می‌شوند را نیز دارد. رانمن اغلب بیماری‌های ناشی از قارچ‌های فیکومیست، بخصوص جنس فیتوفترا را کنترل می‌کند.

– قارچ کش دومارک (تتراکونازول) EC 10% ساخت ایساگرو ایتالیا برای کنترل سفیدک حقیقی سبزیجات و جالیز بهترین قارچ کش از جهت دز و تأثیر در بازار است. این قارچ کش بر لکه سیاه نیز مؤثر است.
– قارچ کش اپوس (اپوکسی کونازول) SC 12/5% ساخت BASF آلمان جهت کنترل سفیدک سطحی

– قارچ کش بایکور (بیترتانول) WP 25% ساخت بایر آلمان جهت کنترل لکه سیاه و حتی سفیدک حقیقی جالیز و گیاهان زینتی

– قارچ‌کش مونسرن (پنسیکورون) WP 25% ساخت بایر آلمان. مونسرن قارچ‌کش غیر سیستمیک با خاصیت حفاظتی و دوام اثر طولانی می‌باشد که علیه بیماری شوره سیاه به کار می‌رود. مونسرن را می‌توان با حشره کش گاچو به صورت همزمان مخلوط و مصرف کرد.

– قارچ کش ردومیل (متالاکسیل) گرانول ۵% ساخت سینجنتا جهت کنترل بیماری‌های خاکزی مثل پوسیدگی‌های ریشه.

– قارچ کش متالاکسیل – مانکوزب از ترکیب دو نوع قارچ کش است که جهت کنترل سفیدک دروغی جالیز توصیه می‌شود میزان مصرف ۲ در هزار

-قارچ کش داکونیل (کلروتالونیل) SC 72% ساخت سینجنتا جهت کنترل سفیدک دروغی استفاده می‌شود.

پریویکور انرژی
نام تجاری:  پریویکور انرژی PREVICUR ENERGY
نام: ۳۱% فوستیل آلومینیوم + ۵۳% پروپاموکارب
موارد مصرف: بوته میری (پیتیوم – فیتوفتورا) جالیز
سبزیجات و بذر کاری

قارچ کش پریویکور
قارچ کش پریویکور

قارچ کش توپسین:
قارچ کش سیستمیک از گروه بنزیمیدازول علیه بیماریهای سیاهک گندم، پوسیدگی سفید ریشه‌های گیاهان و پوسیدگی آرمیلاریائی ریشه در درختان میوه سردسیری استفاده می‌شود.

کاربندازیم ۶٠٪‌ wp
قارچ کش سیستمیک از گروه بنزیمیدازول می‌باشد و روی تعداد زیادی از پاتوژنهای قارچی خطرناک اثر بخشی زیادی دارد. این قارچ کش سیستمیک برای پیشگیری و درمان از طریق ریشه و نسوج سبز، جذب شده و منتقل می‌شود. این قارچ کش دارای نمک‌های فسفات هیدروکلراید هیپو فسفیت است. قارچ کش کاربندازیم روی قارچهای سیاه تأثیر به سزایی دارد.

قارچ کش کاربندازیم
قارچ کش کاربندازیم

منبع: میهن کاکتوس

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

حرید سم قارچکش:

guest
493 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
پدرام
پدرام
۱۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۰:۳۹

سلام گیاه لیراتا دارم براش جزیره هم درست کردم تا سه هفته پیش اسپری اب رو برگاش میکردم ولی سه هفتست که اسپری اب اصلا نمیکنم
نوک برگها نوک برگها قهوه ای شدن
اب هم هریک هفته ای یک بارمیدم
ی دونه ازبرگ هاش هم ی کوچولو لک سبز کم رنگ روش هست بنظرتون دلیل اینکه نوک برگها قهوه ای شدن و ی دونه ازبرگ هاش لک سبز کم رنگ روش زده چیه؟
بوشهر زندگی میکنم
گل هام رو کنار پنجره گذاشتم نور مستقیم افتاب روی گل هام نیست فقط روشنایی روشون هست پنجره هم شبا باز میذارم هوا رد و بدل بشه
دمای اتاقی هم که گل هام توش هست ٢٨درجه هست

کارشناس 2
۱۸ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۱:۳۰
در پاسخ به  پدرام

سلام، از گیاه وبرگها وبرگی که تغییر رنگ داده عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنید.

پدرام
پدرام
۱۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۸:۰۲

اول اسم گل هام رو میگم که بهتر بتونیدپاسخ بدید من لیراتا/پاچیرا/اسپاتی/فردوس/کراسولا/پیله ا/بن سای/قاشقی/زامفولیا دارم قارچ کش مانکوزیب هم خریدم گیاه قاشقی و زامفولیا لکه قهوه ای دارن میخواستم قارچ کش مانکوزیب بهشون بزنم
ایا اگه بجز این دوتا به تمامی گل هام جهت پیشگیری بخوام قارچ کش مانکوزیب بپاشونم روشون ضرری براشون نداوه؟ ی وقت گل های سالممو خراب نمیکنه؟ ایرادی نداره هر دوهفته ای ی بار به تمام گل هام قارچ کش بزنم ایرادی نداره؟

کارشناس 1
۱۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۱:۱۵
در پاسخ به  پدرام

سلام، اگر دز مصرف رو استاندارد بزنید هیچ مشکلی بوجود نمیاد،برای همه ی این گیاهان میتونید هم بصورت سمپاشی وهم ابیاری استفاده کنید، نیازی نیست با این فاصله کم سمپاشی کنید ماهی یک باریا سه ماه یکبار انجام بدید بهتر هست چون استفاده بیش از اندازه از قارچکشها هم جلوی رشد گیاه رو میگیره وهم قارچها نسبت به سم مقاوم میشن.البته اینم اضافه کنم که بعد از محلول پاشی یک الی دو ساعت بعد برگهای گیاهان رو با یک دستمال نرم ومرطوب پاک کنید چون بعد از استفاده محلول قارچ کش مانکوزب روی برگها لکه میمونه که بعدهاپاک نمیشه.

پدرام
پدرام
۱۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۴:۰۲
در پاسخ به  پدرام

باعرض سلام خدمت کارشناس محترم
سه تا سوال ازتون دارم
١/قارچ کش مانکوزیب چه مقدار قارچ کش در چه مقدار اب باید بریزم؟
٢/کود سه بیست رو چه مقدار کود در چه اندازه اب باید بریزیم؟
٣/زمانی که گیاه قارچ داره تاچه موقع کود نباید بهش بدیم؟ چن وعده قارچ کش باید بزنیم بعد کودبدیم؟
۴/زمانی که محلول قارچ کش رو درست کردیم مقداری ازمحلول قارچ کش که اضاف اومده رو تاچند روز توی بطری ١/۵میتونیم نگه داریم که خراب نشه همون موقع باید اضافیشو بریزیم بیرون یا اینکه میتونیم نگه داریم اگه میشه لطفا بگیدتاچندروز میشه نگهش داشت؟
لطفاسوالاتمو به ترتیب شماره گذاری ها پاسخ بدیدکه متوجه بشم ممنون

کارشناس 1
۱۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۵:۳۹
در پاسخ به  پدرام

سلام، ۱_یک گرم در یک لیتر اب ۲_یک گرم در یک لیتراب۳_تا زمان بهبود کامل گیاه از بیماری نباید کوددهی انجام بشه، بستگی به نوع بیماری داره معمولا برای بیماری قارچی بعد ازکات کردن قسمتهای الوده دو بار با فاصله یک هفته میتونید سمپاشی با محلول قارچ کش رو تکرار کنید.۴_محلولها رو تا یک هفته میتونید نگه دارید بعد از یک هفته خاصیتشون از بین میره واثری نخواهند داشت.

پدرام
پدرام
۱۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۷:۵۳

زمانی که به گیاه قارچ کش بخوایم بزنیم باید قبلش به گیاه اب داده باشیم ؟مثلا سه روز قبل به گیاه اب داده باشیم مشکلی هست بعدازسه روز که گیاه اب خورده قارچ کش بزنیم؟

کارشناس 1
۱۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۱:۰۷
در پاسخ به  پدرام

نه نیازی نیست ابیاری بشه ولی بهتر هست خاک مقداری رطوبت داشته باشه وکامل خشک نباشه. برای مثال ۴الی۵ روز بعد از ابیاری میتونید با محلول قارچ کش ابیاری یا سمپاشی رو انجام بدید.

امیر
امیر
۲۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۹:۱۱

سلام
دوز قارچ کش دو گرم در لیتر،با قاشق چایی خوری چقدر میشه؟سر پر یا سرخالی بودنشو هم بگید

کارشناس 2
۲۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۰۲
در پاسخ به  امیر

سلام، یک قاشق چای خوری سر صاف حدود یک گرم میشه.

1 8 9 10