قارچ کش ها

قارچ کش ها

در این مقاله به نحوه عملکرد قارچ کش ها و انواع قارچ‌کش‌ها می‌پردازیم شما همواره می‌توانید سؤالات خود را در زیر هر مقاله برای ما بفرستید.

قارچ‌کش‌ها به عنوان پیشگیری، درمان بیماری‌های قارچی در گیاهان و درختان استفاده می‌شود همچنین برای ضدعفونی بذرها و ضدعفونی بستر کاشت مورد استفاده قرار می‌گیرند. قارچ‌کش‌ها به دو دسته قارچ کش های سیستمیک و تماسی تقسیم می‌شوند.

برای گیاهان آپارتمانی و کاکتوس بیشتر از قارچ کش های مانکوزب و کاربندازیم استفاده می‌شود.
زمان سم‌پاشی ساعت‌های خنک صبح یا عصرها که روزنه‌های برگ‌ها باز هستند و دمای هوا خنک‌تر است و نیز عدم سم‌پاشی در هوای بادی و بارانی که امکان هدر رفت و عدم پوشش مناسب و نیز شستشوی سم وجود دارد را باید لحاظ کرد.
بهترین دز مصرف نیز روی بروشور و لیبل سم درج گردیده است و حاصل سال‌ها آزمایش مورد اطمینان سازندگان و تایید کنندگان است و هر چند کمی و زیادی مصرف چه اثرات مخربی روی گیاه یا آفت می‌گذارد روی بروشور درج نمی‌گردد ولی تجربه استفاده قبلی خود و دیگران می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

 

طریقه مصرف نیز با توجه به سلیقه سم‌پاش در پاشش مناسب سم و نوع سمپاش که دارای به همزن برای سموم پودری باشد و نوع آن از جنس مرغوب و مطلوب که پاشش ریز قطرات را دارا باشد.

نحوه اثر قارچ‌کش‌ها:
از بین بردن قارچ از طرق گوناگون صورت می‌پذیرد؛ از راه آسیب زدن به بافت‌های سلولی، غیرفعال کردن آنزیم‌ها و پروتئین‌های حیاتی و مداخله در روندهای کلیدی مانند تولید انرژی و تنفس. این نحوهٔ اثر مهار کننده یا بازدارنده‌های چند نقطه اثر است و سموم مسی همانند قارچ کش ترکیب بردو و قارچ کش بردوفیکس از جمله مهار کننده‌های چند نقطه اثر هستند. این نوع قارچ کش‌ها سبب ایجاد مقاومت در عامل بیماری نمی‌شوند زیرا فرایند اثر آنها پیچیده است. قارچ کش‌های مهارکننده یک نقطه اثر در یک روند متابولیک و تنها در یک نقطه بر عامل بیماری اثر می‌کنند. این نوع از قارچ کش‌ها به سادگی در معرض مقاوم شدن عامل بیماری نسبت به آنها قرار دارند.

اختلاط سموم نیز بحث مهمی است که در بروشور اغلب سموم نحوه آن قید شده است اختلاط برخی سموم باهم دیگر مثل حشره کش با قارچ کش (علی‌الخصوص ترکیبات مسی) و و یا کنه‌کش‌ها و حتی کودهای مایع (مثل ترکیبات کلسیم دار) دقت فراوانی را می‌طلبد.

در زیر به چند نمونه از قارچ کش های رایج را معرفی می‌کنم:

قارچ کش ها

قارچ‌کش مانکوزب:
مانکوزب قارچ کشی تماسی با اثر محافظت کننده از گروه دی تیو کاربامات ها می‌باشد. مانکوزب کمپلکسی از روی و مانب است که حاوی ۲۰% منگنز و ۲/۵۵% روی است. این قارچ کش سبب اختلال عمومی در متابولیسم سلولی می گردد. مانکوزب قارچکشی با طیف اثر وسیع و نسبتاً پایدار بوده که جهت ضدعفونی بذر، کنترل سیاهک و طیف بسیار وسیعی از بیماری‌های قارچی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد مصرف:

پیشگیری و درمان بیماری‌های قارچی گیاهان آپارتمانی و ضدعفونی بستر کشت

سیاهک پنهان گندم: ضدعفونی بذر به نسبت ۲ در هزار

سفیدک داخلی یونجه: محلول پاشی ۲ در هزار

سفیدک دروغی توتون: محلول پاشی ۲-۱ در هزار

برق زدگی نخود: ضدعفونی بذر و محلول پاشی به نسبت ۲ در هزار

زنگ میخک: ۱/۵ تا ۲ در هزار، به‌صورت پیشگیری، هفته‌ای یکبار همراه با مویان (۵/. در هزار)

کنه نقره‌ای مرکبات: محلول پاشی ۲ در هزار

لکه آجری بادام: محلول پاشی ۲ در هزار، نوبت اول پس از ریزش گلبرگ‌ها و نوبت‌های بعدی به فاصله ۱۲ روز

قارچ کش مانکوزب
قارچ کش مانکوزب

– قارچ‌کش لاماردور (تبوکونازول ۱۵۰ گرم برلیتر+پروتیوکونازول ۲۵۰ گرم برلیتر) FS40% ساخت شرکت بایر آلمان لاماردورقارچکشی با طیف اثر وسیع _ مؤثر روی بیماریهای بذری و برخی بیماری‌های خاکزی دو مولکول (ماده مؤثر) موجود در ساختمان شیمیایی لاماردور موجب ایجاد تعادل خوب مورفولوژیکی و فیزیولوژیکی در گیاه و در نتیجه تنظیم رشد در گیاه می‌شود. این قارچ‌کش به‌عنوان یک ضدعفونی کننده بذر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بعلاوه روی بیماری‌های کپک برفکی.
(Microdochium nivale) وسپتوریا (Septoria nodorumm) از طریق ضدعفونی بذر تأثیر خوبی دارد.

– قارچ کش کولیس (بوسکالید + کروزکسیم متیل) SC 30% ساخت BASF آلمان اختصاصاً” جهت کنترل سفیدک سطحی – میزان مصرف نیم در هزار
کولیس توسط برگ‌ها جذب و در داخل برگ به خوبی منتشر شده و تمام بافت‌ها را می‌پوشاند و ضمناً در پشت برگ نیز بیماری را کنترل خواهد کرد. و در خاک کاربردی ندارد.

قارچ کش رانمن (سیازوفامید) سوسپانسیون ۴۰٪ ساخت ایشهارا سانگیو کایشا ژاپن جدیدترین قارچ کش موجود در بازار برای مبارزه با سفیدک داخلی.
این قارچ کش به‌صورت محافظتی با اثر تماسی می‌باشد. دارای خاصیت سیستمیک محدود و حرکت به سمت جوانه‌ها قدرت کنترل بیماری در برگ‌هایی که پس از سم‌پاشی ظاهر می‌شوند را نیز دارد. رانمن اغلب بیماری‌های ناشی از قارچ‌های فیکومیست، بخصوص جنس فیتوفترا را کنترل می‌کند.

– قارچ کش دومارک (تتراکونازول) EC 10% ساخت ایساگرو ایتالیا برای کنترل سفیدک حقیقی سبزیجات و جالیز بهترین قارچ کش از جهت دز و تأثیر در بازار است. این قارچ کش بر لکه سیاه نیز مؤثر است.
– قارچ کش اپوس (اپوکسی کونازول) SC 12/5% ساخت BASF آلمان جهت کنترل سفیدک سطحی

– قارچ کش بایکور (بیترتانول) WP 25% ساخت بایر آلمان جهت کنترل لکه سیاه و حتی سفیدک حقیقی جالیز و گیاهان زینتی

– قارچ‌کش مونسرن (پنسیکورون) WP 25% ساخت بایر آلمان. مونسرن قارچ‌کش غیر سیستمیک با خاصیت حفاظتی و دوام اثر طولانی می‌باشد که علیه بیماری شوره سیاه به کار می‌رود. مونسرن را می‌توان با حشره کش گاچو به صورت همزمان مخلوط و مصرف کرد.

– قارچ کش ردومیل (متالاکسیل) گرانول ۵% ساخت سینجنتا جهت کنترل بیماری‌های خاکزی مثل پوسیدگی‌های ریشه.

– قارچ کش متالاکسیل – مانکوزب از ترکیب دو نوع قارچ کش است که جهت کنترل سفیدک دروغی جالیز توصیه می‌شود میزان مصرف ۲ در هزار

-قارچ کش داکونیل (کلروتالونیل) SC 72% ساخت سینجنتا جهت کنترل سفیدک دروغی استفاده می‌شود.

پریویکور انرژی
نام تجاری:  پریویکور انرژی PREVICUR ENERGY
نام: ۳۱% فوستیل آلومینیوم + ۵۳% پروپاموکارب
موارد مصرف: بوته میری (پیتیوم – فیتوفتورا) جالیز
سبزیجات و بذر کاری

قارچ کش پریویکور
قارچ کش پریویکور

قارچ کش توپسین:
قارچ کش سیستمیک از گروه بنزیمیدازول علیه بیماریهای سیاهک گندم، پوسیدگی سفید ریشه‌های گیاهان و پوسیدگی آرمیلاریائی ریشه در درختان میوه سردسیری استفاده می‌شود.

کاربندازیم ۶٠٪‌ wp
قارچ کش سیستمیک از گروه بنزیمیدازول می‌باشد و روی تعداد زیادی از پاتوژنهای قارچی خطرناک اثر بخشی زیادی دارد. این قارچ کش سیستمیک برای پیشگیری و درمان از طریق ریشه و نسوج سبز، جذب شده و منتقل می‌شود. این قارچ کش دارای نمک‌های فسفات هیدروکلراید هیپو فسفیت است. قارچ کش کاربندازیم روی قارچهای سیاه تأثیر به سزایی دارد.

قارچ کش کاربندازیم
قارچ کش کاربندازیم

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

حرید سم قارچکش:

471 دیدگاه برای “قارچ کش ها

 1. نرگس گفته:

  باسلام وخسته نباشید.
  آیا پس از ریختن محلول قارچکش بروی خاک گیاه بیمار که ریشه هاش مبتلا به سفیدک پودری روزبعد نیاز به آبشویی دارد تا اثر سم برود یا اینکار باعث میشه اثر قارچکش بره؟؟ منظورم برای قارچکش تالین ک شیمیایی هست و بصورت محلول آماده که نیازم به ترکیب با اب نداره میخوام کل این محلول روی خاک گیاه بریزم ایا روزبعد نیاز آبشویی بشه؟؟
  باتشکر.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، معمولا برگهای گیاه به سفیدک پودری الوده میشه نه ریشه های گیاه، نه بعد از ابیاری با محلول قارچ کش نیازی به ابشویی خاک نیست. برای بیماریهای قارچی ریشه بهتر هست از قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب استفاده بشه.این نوع قارچ کشی که دارید بیشتر برای بیماریهای قارچی شاخه وبرگ گیاه موثر هست.

 2. نرگس گفته:

  باسلام
  پودر قارچکش برودوفیکس خریدم روی بورشور زده ۱۰۰گرم در ۱۰۰لیتر آب حل شود من فقط واسه یک گلدون پوتوس میخوام استفاده کنم یعنی ۱قاشق چای خوری در یک لیتر اب حل کنم؟؟ بعدم فقط نوشته با اب حل, شود درصورتی که در نت نوشته پودر برودوفیکس با آب آهک و مقداری,آب معمولی حل, شه ؟ به نظر شما, الان طبق بروشور, بدون آب اهک میتونه موثر باشه؟؟
  با اینکه پودرش ابی و سفید هست, هنگام مخلوط با اب کامل پودر حل نمیشه و محلول بی رنگ درصورتی که فیلم تهیه این قارچکش در نت بصورت کاملا آبی محلول, در میومد ایا با این شرایط استفادش, اثری دارد؟
  باتشکر ازشما

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، روی بسته بندی محصول هر چی نوشته به همون صورت انجام بدید ،بله یک گرم دریک لیتر اب باید ترکیب کنید. شرکت تولید کننده هر محصول متفاوت هست وهر شرکت رنگ مختص خودش رو داره، سمها وکودها رنگهای مختلفی دارند وقرارنیست همشون به یک رنگ باشند.

 3. رضا گفته:

  با سلام خدمت کارشناس محترم میهن کاکتوس . اگر ما قارچ کش سیستمیک رو فقط و فقط به صورت آبیاری به منظور پیشگیری ابتلای کاکتوس به قارچ استفاده کنیم آیا از بروز لکه های سیاه یا قهوه ای ناشی از قارچ که ممکنه در آینده روی بدنه ی کاکتوس به وجود بیان جلوگیری می کنه یا خیر ؟ با تشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، لکه های روی کاکتوسها از رطوبت زیاد محیط ویا ریختن اب وماندن اب بمدت طولانی روی گیاه بوجود میاد این شرایط رعایت بشه کاکتوس مبتلا به لکه قارچی روی تنه نمیشه، برای جلوگیری از پوسیدگی وبیماری قارچی ریشه هم ابتدا باید خاک گیاه مناسب وضدعفونی شده باشه واب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه، وزهکش گلدان باز باشه بصورتی که بلافاصله بعد ازابیاری اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه همینطور دما ونور وتهویه مناسب باشه به همراه این شرایط ایدال هر شش الی سه ماه یک بارهم با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی بشه عمرا گیاه به بیماری قارچی مبتلا نمیشه.

 4. ن گفته:

  سلام من یه اسپاتی فیلوم دارم که برگهای پایینش ابتدا زرد و بعد سیاه میشن چطوور از قارچ کش استفاده کنم؟ اگر برای گیاهانی که قارچ ندارند بزنیم مشکل ایجاد میشه ؟

 5. ایلیا گفته:

  سلام و وقت بخیر.
  من قصد کاشت بذر دارم هم گونه بذر های کوچک، هم درشت.
  و اصلا دسترسی به مانکوزپ و بنومیل و کاربندازیم و… ندارم. راهی هست که بتونم پیت ماسش رو تو خونه قارچ کشی کنم؟
  با تشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، میتونید خاک رو بوسیله حرارت دادن غیر مستقیم هم ضدعفونی کنید ولی برای مراحل بعدی حتما سم قارچ کش تهیه کنید.

    • کارشناس 2 گفته:

     میتونید خاک رو داخل فر با حرارت غیر مستقیم ضدعفونی کنید ویا خاک رو داخل یک کیسه پلاستیکی بریزید ومحکم ببندید که داخلش اب نفوذ نکنه بعد داخل ظرفی بزرگ اب بریزید وبگذارید بجوشه وقتی به جوش اومد خاکی که داخل کیسه پلاستیکی هست داخل اب جوش بندازید دو ساعت داخل اب بجوشه بعد خارج کنید وبعد از سرد شدن کامل ضدعفونی میشه واماده استفاده هست.

 6. یوهان گفته:

  سلام
  برای کاکتوس ها از قارچکش مانکوزب بصورت سم پاشی استفاده کنیم یا آبیاری،برای درمان
  وتکرار بعد چندروز باشه چه آبیاری یا سم پاشی
  وتکرار چند ماه بعد باشه بهتره برای پیشگیری

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، قارچ کش مانکوزب بصورت اسپری روی کاکتوسها لکه ایجاد میکنه که بعد از چند روز بهتر هست لکه ها رو پاک کنید، هم بصورت ابیاری هم بصورت اسپری میتونید استفاده کنید،برای محلول حشره کش هم به همین صورت، توجه کنید که سمها رو هم زمان استفاده نکنید فاصله استفاده سمها از هم دو هفته هست، برای درمان دو بار بافاصله یک هفته،اگر گیاه حساسی نسبت به بیماریهای قارچی هست ماهی یک بار بهتر هست با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی بشه،در غیر این صورت هر سه الی شش ماه یک بار کافی هست.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تا یک هفته میتونید نگهداری کنید در جای خنک وتاریک ودر ظرف دربسته، بعد از یک هفته خاصیتش از بین میره.

 7. علی گفته:

  سلام خسته نباشید
  گل برگ عبایی من که حدودا دو ماه قبل خاکش را عوض کردم ،الان برگهای تازه و جوونش دارند زرد میشند و سربرگهاش یه مقدار داره میسوزه.باید چیکارش کنم؟
  این گل را من حدودا یک سال و نیم قبل خریدم موقع خرید گلدونش خاک بسیار کمی داشت و چندتا برگ تازه داشت درمیاورد،الان من گلدونشا پرخاک کردم و از اون موقع هیچ برگ جدیدی درنیاورده،علتش چیه و چیکار کنم برگ جدید دربیاره؟ممنون که پاسخ میدید

   • علی گفته:

    سلام مجددهفته ای یک بار ابیاری میکنم ولی نه در حدی که اب از زیر گلدان خارج بشه،هفته ای دوبار غبارپاشی میکنم و نور کمی با فاصله ی سه متری از پنجره بهش میتابه،تا حالا کود یا قارچ کش بهش نزدم،چیکار کنم برگ جدید بده و علت زرد شدن برگهای جوونش چیه؟ ممنون که جواب میدید

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، خشک شدن نوک برگها دلیلش کمبود رطوبت محیط میتونه باشه احتمالش هست که اب کافی به ریشه ی گیاه نمیرسه وبرگها خشک میشند،ابیاری رو بصورتی انجام بدید که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه. از برگهای جدید که زرد میشند وخود گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

      • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

       سلام، خاک گیاهتون خیلی سنگین هست میتونید اواسط اسفند مقداری ماسه سایز عدسی داخل خاکش ترکیب کنید که متخلخل بشه، ریشه های گیاه بیرون از خاک هستند ریشه ها رو با خاک بپوشونید وزهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وموقع ابیاری بلافاصله اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه. کمبود رطوبت محیط هم باعث خشک شدن نوک برگهای گیاهان میشه این موارد رو بررسی وایدال کنید. زرد شدن برگهای جدید از عملکرد نامناسب ریشه، کمبود نور ویا کمبود عناصر موجود در خاک میتونه باشه این موارد رو هم بررسی وایدال کنید.

 8. ایمان گفته:

  سلام من یک پتوس حصیری دارم که مشکل قارچ داره و دارم از قارچ کش کاربندازیم استفاده میکنم آیا باید به گیاهان اطراف گیاه آلوده که به نظر سالم میرسن هم از این قارچ کش بدم یا خیر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، نیازی نیست به گیاهان سالم هم محلول قارچ کش بدید هر شش ماه یک بار برای پیشگیری استفاده کنید کافی هست.

 9. مهران گفته:

  سلام برای گیاه موچسب چه قارچ کشی خوبه؟برگ ها به ترتیب از قدیم به جدید سیاه میشن از کناره ی برگ و خشک میشن میریزن !

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، از قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب میتونید استفاده کنید،سرما هم باعث سیاه شدن برگها میشه این مورد رو بررسی کنید.

 10. مهدی گفته:

  سلام
  بیشز دوماهه که فیکوس سبز خریدم، پشت به پنجره شمالی هست، ابیاری هفته ای یکبار، خاک تعویض نشده، از روز اول ریزش برگ داشت که فکر میکردم از تعویض جا باشه و طبیعی. اما این ریزش ها ادامه پیدا کرده و تازکی لکه های سیاهی رو برگ ها نمایان شده. از طرفی بین برگ و ساقه حالت پیله ای زده که فکر میکنم به همین دلیل برگ های سالم هم از ساقه جدا میشن. ممنون میشم بفرمایید راه حل ش چیه. خیلی از برگ ها را از دست داده. دوبار با فاصله یک هفته از قارچ کش کاربندازیم برای ابیاری و غبارپاشی به برگها استفاده کردم که بی فایده بوده
  https://uupload.ir/files/42jc_img_20201218_112731.jpg
  https://uupload.ir/files/kam_img_20201218_112723.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تغیر محیط نگهداری، دمای کم ،ابیاری بیش از اندازه،خاک نامناسب باعث ریزش برگهای گیاهان میشه،این موارد رو بررسی وایدال کنید،بله بیماری قارچی داره،تمام برگهایی رو که لکه سیاه دارند جدا کنید،بهتر هست یک بار دیگه خاک رو با محلول قارچ کش کاربندازیم با دز دو گرم در یک لیتر اب ابیاری وگیاه رو سمپاشی کنید ،برگهایی که الوده شدند بهبود پیدا نمیکنند ولی برگهای جدید سالم خواهند بود.

 11. محی گفته:

  سلام گلهام همه قارچی شدندوپرازلکه دوبارازقارچ کش بردوفیکس ۱۸%بافاصله۱۵روزاستفاده کردم ولی بیماری داره پیش میره وبه بقیه گلهام سرایت میکنه ممنون میشم راهنمایی کنید

 12. امید توفیقی گفته:

  سلام.لطفا بفرمایید برای پوسیدگی ریشه و ساقه گل قاشقی،و همینطور زاموفیلیا سم ضد قارچ بنومیل مناسبتر است یا متالاکسیل.گلها آپارتمانی و در بالکن شیشه ای نگهداری میشوند.
  اگر پیشنهاد مناسبتری دارید ممنون خواهم شد.
  سوال دوم اینکه در برخی از سایتها خصوصا در یوتیوب ویدئو هایی در رابطه با راهکارهای درمان موارد فوق ارائه شده که اکثرا تهاجمی بوده و شامل قطع ساقه تا محل سالم و ریشه دهی مجدد آن.و یا خارج کردن گیاه و قطع کامل ریشه های پوسیده و قرار دادن گیاه خارج از خاک بمدت چند روز همراه با استفاده از پودر قارچ کش در مقاطع قطع شده و کاشت مجدد گیاه بعد از چند روز همراه با تعویض خاک و…….است.این روشها قطعا استرس زا بوده و خود ممکن است آسیبهای جدی به گیاه وارد کنند.از طرفی بسیار پر زحمت و زمانبر هستند.حقیقتا من استفاده از سموم قارچ را بصورت آبیاری و اسپری روی اندامهای هوایی تا بحال خیلی موثر ندیده ام ،حتی بارعایت دقیق دستور العمل ارائه شده روی بسته ،زمان و شرایط رطوبتی و نور هنگام استفاده از سموم ضد قارچ هم نتایج خوب نبوده و گیاه از بین رفته.واقعا نظر حضرتعالی بعنوان متخصص و کارشناس این امر چیست؟کدام یک از این دیدگاهها را بیشتر تائید میفرمایید؟ متشکرم که دانش خود را به اشتراک میگذارید.کارتان خیلی با ارزش است.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر ریشه ها پوسیده شدن درمان نمیشن وباید تمام قسمتهای پوسیده شده کات بشه تا قسمتی که به اوندسالم برسید ومجدد گیاه رو بکارید تا ریشه بزنه ولی برای پیشگیری از پوسیدگی باید خاک گیاه مناسب باشه وابیاری منظم انجام بشه افراط یا تفریط در ابیاری صورت نگیره وهر شش ماه یک بار برای پیشگیری از ابتلا به قارچ تمام گیاهان با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی بشه ،از هردو قارچ کش میتونید استفاده کنید قارچ کش کاربندازیم هم مناسب هست، پوسیدگی ریشه زمانی رخ میده که خاک گیاه مناسب نباشه یا زهکش گلدان گرفته باشه یا در ابیاری زیاده روی بشه تنها با سمپاشی محلول قارچ کش درمان رخ نمیده باید شرایط نگهداری ایدال باشه تا از پوسیدگی ریشه وساقه گیاه جلوگیری بشه تمام این شرایطی که ذکر کردید در صورتی انجام میشه که ریشه کاملا پوسیده شده باشه،ولی اگر سالم باشه میشه پیشگیری کرد.

 13. مهدی گفته:

  سلام
  بیشز دوماهه که فیکوس سبز خریدم، پشت به گنجره شمالی هست، ابیاری هفته ای یکبار، خاک تعویض نشده، باز روز اول ریزش برگ داشت که فکر میکردم از تعویض جا باشه و طبیعی. اما این ریزش ها ادامه پیدا کرده و تازکی لکه های سیاهی رو برگ ها نمایان شده. از طرفی بین برگ و ساقه حالت پیله ای زده که فکر میکنم به همین دلیل برگ های سالم هم از ساقه جدا میشن. ممنون میشم بفرمایید راه حل ش چیه. خیلی از برگ ها را از دست داده.

 14. Nariman21 گفته:

  سلام چند تا از کاکتوس هام قارچ گرفتن
  درمان را با قارچکش بنومیل ۵۰ درصد شروع کردم
  چقدر طول میکشه خوب بشن و اینکه برای پیشگیری هر چند وقت یک بار استفاده کنم؟

 15. مهراد گفته:

  سلام نهال انبه ایی دارم که روی برگ های قدیمیش لکه های سوختگی ایجاد شده ( دور لکه انگار خطی به رنگ قهوه تیرست و داخلش قهوه ایی روشن تا حدیم نارنحی) و بعدش پوسیده میشه. بنظرتون قارچه ؟ اگه قارچه از چه قارچ کشی استفاده کنم؟ خودم قارچ کش های اکسی کلرو مس و تیوفانات متیل و مانکوزب و کاپیتان رو دارم.

   • مهراد گفته:

    تازه خریدمش، از جیرفت فرستادن، من بوشهر زندگی میکنم، وقتی رسید گفتم چون تازه جابه جا شده نکارمش یک هفته که گذشت اینجوری شده و چون خاک دور نهال رسی بود میترسیدم بخاطر اشتباه آب دادن خراب بشه، دیگه الان کاشتمش.
    https://uupload.ir/files/sbyl_img_6316.jpg

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     بیشتر شبیه بیماری ویروسی هست، احتمالش هم هست که در اثر جابجایی برگها ضربه دیدند، فعلا بهتر هست به همین صورت نگهداری کنید اگر برگهای جدیدی که رشد کردند هم به همین صورت لکه داشتند تمام برگهای لکه دار رو جدا کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش کاربنداریم (به اندازه ی دو گرم در یک لیتر اب) دو بار بافاصله یک هفته ابیاری وسمپاشی کنید.احتمالش هست بخاطر جابجایی برگهای انتهایی زرد بشن که طبیعی هست وبهتر هست صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 16. سارا گفته:

  سلام و وقت بخیر
  فیکوس آفربیقایی من رشد بسیار کند سالی ۲ برگ داشت و روی برگ ها لکه های قهوه ای داشت راهنمایی هایی که به من میشد مدام درباره ابیاری نور و کوددهی بود که تمام موارد را به دقت اجرا کردم اما برگ های جدید هم لک می گرفتند که متوجه شدم گیاه قارچ دارد اگر برای چند سوال زیر من را راهنمایی فرمایید سپاسگذارم
  اول از چه قارچ کشی استفاده کنم
  دوم تفریبا همه برگ ها کم بیش دچار شدند و نمی توان همه را جدا کرد در این صورت درمان می شود
  سوم فقط به ساقه و برگ اسپره کنم یا ابیاری هم بکنم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر مطمعن هستید که مشکل قارچ داره ابتدا باید برگهایی رو که لکه های بیشتری دارند رو جدا کنید ودور بندازید داخل گلدان نریزید،از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب میتونید استفاده کنید ،هم بصورت ابیاری هم بصورت اسپری روی تمام قسمتهای گیاه، دو الی سه بار، با فاصله یک هفته،مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب،برگهایی که لکه دارن درمان نخواهند شد ولی بعد از بهبودی کامل گیاه، برگهای جدیدی که رشد خواهند کرد سالم خواهند بود. زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه، برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید وزیرگلدانی رو همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید.

 17. farkhondehagh974 گفته:

  سلام من شامادورام توی برگ هاش لکه های قهوه ای ایجاد شده بود بد توجه به یه مقاله دیگه از سایت شما برگ های لکه دارشو جدا کردم الان یه قارچ کش خریدم به اسم بنومیل ۵۰٪,و میخوام گساهمو قارچ کشی کنم اصلا نمی دونم محلول رو باید به کجای گیاه اسپری کنم و به چه اندازه ای
  میترسم گیاهم بسوزه ممنون میشم راهنمایی ایم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، یک گرم از پودر قارچ کش رو داخل یک لیتر اب خوب ترکیب کنید ومحلول رو داخل اب پاش بریزید وبه تمام قسمتهای گیاه اسپری کنید مابقی محلول رو هم داخل خاک گیاه بریزید.

 18. فرزانه گفته:

  سلام وقت تون بخیر
  من یه کاکتوس پیرمرد ۵ ساله دارم اسم علمیش رو دقیق نمیدونم ۱۰ ۱۵ روز یک بار بهش آب دادم کنار پنجره جنوبی ولی متاسفانه از زیر داره زرد میشه نمیدونم چه اشتباه کردم و راه درمان و یا میشه اون بخش پوسیده رو جدا کرد و دوباره کاشت مثل برخی از کاکتوس ها
  از چه نوع قارچ کشی برای این نوع کاکتوس میتوان استفاده کرد و کمکی میکنه الان
  ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *