قارچ کش ها

قارچ کش ها

در این مقاله به نحوه عملکرد قارچ کش ها و انواع قارچ‌کش‌ها می‌پردازیم شما همواره می‌توانید سؤالات خود را در زیر هر مقاله برای ما بفرستید.

قارچ‌کش‌ها به عنوان پیشگیری، درمان بیماری‌های قارچی در گیاهان و درختان استفاده می‌شود همچنین برای ضدعفونی بذرها و ضدعفونی بستر کاشت مورد استفاده قرار می‌گیرند. قارچ‌کش‌ها به دو دسته قارچ کش های سیستمیک و تماسی تقسیم می‌شوند.

برای گیاهان آپارتمانی و کاکتوس بیشتر از قارچ کش های مانکوزب و کاربندازیم استفاده می‌شود.
زمان سم‌پاشی ساعت‌های خنک صبح یا عصرها که روزنه‌های برگ‌ها باز هستند و دمای هوا خنک‌تر است و نیز عدم سم‌پاشی در هوای بادی و بارانی که امکان هدر رفت و عدم پوشش مناسب و نیز شستشوی سم وجود دارد را باید لحاظ کرد.
بهترین دز مصرف نیز روی بروشور و لیبل سم درج گردیده است و حاصل سال‌ها آزمایش مورد اطمینان سازندگان و تایید کنندگان است و هر چند کمی و زیادی مصرف چه اثرات مخربی روی گیاه یا آفت می‌گذارد روی بروشور درج نمی‌گردد ولی تجربه استفاده قبلی خود و دیگران می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

 

طریقه مصرف نیز با توجه به سلیقه سم‌پاش در پاشش مناسب سم و نوع سمپاش که دارای به همزن برای سموم پودری باشد و نوع آن از جنس مرغوب و مطلوب که پاشش ریز قطرات را دارا باشد.

نحوه اثر قارچ‌کش‌ها:
از بین بردن قارچ از طرق گوناگون صورت می‌پذیرد؛ از راه آسیب زدن به بافت‌های سلولی، غیرفعال کردن آنزیم‌ها و پروتئین‌های حیاتی و مداخله در روندهای کلیدی مانند تولید انرژی و تنفس. این نحوهٔ اثر مهار کننده یا بازدارنده‌های چند نقطه اثر است و سموم مسی همانند قارچ کش ترکیب بردو و قارچ کش بردوفیکس از جمله مهار کننده‌های چند نقطه اثر هستند. این نوع قارچ کش‌ها سبب ایجاد مقاومت در عامل بیماری نمی‌شوند زیرا فرایند اثر آنها پیچیده است. قارچ کش‌های مهارکننده یک نقطه اثر در یک روند متابولیک و تنها در یک نقطه بر عامل بیماری اثر می‌کنند. این نوع از قارچ کش‌ها به سادگی در معرض مقاوم شدن عامل بیماری نسبت به آنها قرار دارند.

اختلاط سموم نیز بحث مهمی است که در بروشور اغلب سموم نحوه آن قید شده است اختلاط برخی سموم باهم دیگر مثل حشره کش با قارچ کش (علی‌الخصوص ترکیبات مسی) و و یا کنه‌کش‌ها و حتی کودهای مایع (مثل ترکیبات کلسیم دار) دقت فراوانی را می‌طلبد.

در زیر به چند نمونه از قارچ کش های رایج را معرفی می‌کنم:

قارچ کش ها

قارچ‌کش مانکوزب:
مانکوزب قارچ کشی تماسی با اثر محافظت کننده از گروه دی تیو کاربامات ها می‌باشد. مانکوزب کمپلکسی از روی و مانب است که حاوی ۲۰% منگنز و ۲/۵۵% روی است. این قارچ کش سبب اختلال عمومی در متابولیسم سلولی می گردد. مانکوزب قارچکشی با طیف اثر وسیع و نسبتاً پایدار بوده که جهت ضدعفونی بذر، کنترل سیاهک و طیف بسیار وسیعی از بیماری‌های قارچی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد مصرف:

پیشگیری و درمان بیماری‌های قارچی گیاهان آپارتمانی و ضدعفونی بستر کشت

سیاهک پنهان گندم: ضدعفونی بذر به نسبت ۲ در هزار

سفیدک داخلی یونجه: محلول پاشی ۲ در هزار

سفیدک دروغی توتون: محلول پاشی ۲-۱ در هزار

برق زدگی نخود: ضدعفونی بذر و محلول پاشی به نسبت ۲ در هزار

زنگ میخک: ۱/۵ تا ۲ در هزار، به‌صورت پیشگیری، هفته‌ای یکبار همراه با مویان (۵/. در هزار)

کنه نقره‌ای مرکبات: محلول پاشی ۲ در هزار

لکه آجری بادام: محلول پاشی ۲ در هزار، نوبت اول پس از ریزش گلبرگ‌ها و نوبت‌های بعدی به فاصله ۱۲ روز

قارچ کش مانکوزب
قارچ کش مانکوزب

– قارچ‌کش لاماردور (تبوکونازول ۱۵۰ گرم برلیتر+پروتیوکونازول ۲۵۰ گرم برلیتر) FS40% ساخت شرکت بایر آلمان لاماردورقارچکشی با طیف اثر وسیع _ مؤثر روی بیماریهای بذری و برخی بیماری‌های خاکزی دو مولکول (ماده مؤثر) موجود در ساختمان شیمیایی لاماردور موجب ایجاد تعادل خوب مورفولوژیکی و فیزیولوژیکی در گیاه و در نتیجه تنظیم رشد در گیاه می‌شود. این قارچ‌کش به‌عنوان یک ضدعفونی کننده بذر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بعلاوه روی بیماری‌های کپک برفکی.
(Microdochium nivale) وسپتوریا (Septoria nodorumm) از طریق ضدعفونی بذر تأثیر خوبی دارد.

– قارچ کش کولیس (بوسکالید + کروزکسیم متیل) SC 30% ساخت BASF آلمان اختصاصاً” جهت کنترل سفیدک سطحی – میزان مصرف نیم در هزار
کولیس توسط برگ‌ها جذب و در داخل برگ به خوبی منتشر شده و تمام بافت‌ها را می‌پوشاند و ضمناً در پشت برگ نیز بیماری را کنترل خواهد کرد. و در خاک کاربردی ندارد.

قارچ کش رانمن (سیازوفامید) سوسپانسیون ۴۰٪ ساخت ایشهارا سانگیو کایشا ژاپن جدیدترین قارچ کش موجود در بازار برای مبارزه با سفیدک داخلی.
این قارچ کش به‌صورت محافظتی با اثر تماسی می‌باشد. دارای خاصیت سیستمیک محدود و حرکت به سمت جوانه‌ها قدرت کنترل بیماری در برگ‌هایی که پس از سم‌پاشی ظاهر می‌شوند را نیز دارد. رانمن اغلب بیماری‌های ناشی از قارچ‌های فیکومیست، بخصوص جنس فیتوفترا را کنترل می‌کند.

– قارچ کش دومارک (تتراکونازول) EC 10% ساخت ایساگرو ایتالیا برای کنترل سفیدک حقیقی سبزیجات و جالیز بهترین قارچ کش از جهت دز و تأثیر در بازار است. این قارچ کش بر لکه سیاه نیز مؤثر است.
– قارچ کش اپوس (اپوکسی کونازول) SC 12/5% ساخت BASF آلمان جهت کنترل سفیدک سطحی

– قارچ کش بایکور (بیترتانول) WP 25% ساخت بایر آلمان جهت کنترل لکه سیاه و حتی سفیدک حقیقی جالیز و گیاهان زینتی

– قارچ‌کش مونسرن (پنسیکورون) WP 25% ساخت بایر آلمان. مونسرن قارچ‌کش غیر سیستمیک با خاصیت حفاظتی و دوام اثر طولانی می‌باشد که علیه بیماری شوره سیاه به کار می‌رود. مونسرن را می‌توان با حشره کش گاچو به صورت همزمان مخلوط و مصرف کرد.

– قارچ کش ردومیل (متالاکسیل) گرانول ۵% ساخت سینجنتا جهت کنترل بیماری‌های خاکزی مثل پوسیدگی‌های ریشه.

– قارچ کش متالاکسیل – مانکوزب از ترکیب دو نوع قارچ کش است که جهت کنترل سفیدک دروغی جالیز توصیه می‌شود میزان مصرف ۲ در هزار

-قارچ کش داکونیل (کلروتالونیل) SC 72% ساخت سینجنتا جهت کنترل سفیدک دروغی استفاده می‌شود.

پریویکور انرژی
نام تجاری:  پریویکور انرژی PREVICUR ENERGY
نام: ۳۱% فوستیل آلومینیوم + ۵۳% پروپاموکارب
موارد مصرف: بوته میری (پیتیوم – فیتوفتورا) جالیز
سبزیجات و بذر کاری

قارچ کش پریویکور
قارچ کش پریویکور

قارچ کش توپسین:
قارچ کش سیستمیک از گروه بنزیمیدازول علیه بیماریهای سیاهک گندم، پوسیدگی سفید ریشه‌های گیاهان و پوسیدگی آرمیلاریائی ریشه در درختان میوه سردسیری استفاده می‌شود.

کاربندازیم ۶٠٪‌ wp
قارچ کش سیستمیک از گروه بنزیمیدازول می‌باشد و روی تعداد زیادی از پاتوژنهای قارچی خطرناک اثر بخشی زیادی دارد. این قارچ کش سیستمیک برای پیشگیری و درمان از طریق ریشه و نسوج سبز، جذب شده و منتقل می‌شود. این قارچ کش دارای نمک‌های فسفات هیدروکلراید هیپو فسفیت است. قارچ کش کاربندازیم روی قارچهای سیاه تأثیر به سزایی دارد.

قارچ کش کاربندازیم
قارچ کش کاربندازیم

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

حرید سم قارچکش:

437 دیدگاه برای “قارچ کش ها

 1. Nariman21 گفته:

  سلام چند تا از کاکتوس هام قارچ گرفتن
  درمان را با قارچکش بنومیل ۵۰ درصد شروع کردم
  چقدر طول میکشه خوب بشن و اینکه برای پیشگیری هر چند وقت یک بار استفاده کنم؟

 2. مهراد گفته:

  سلام نهال انبه ایی دارم که روی برگ های قدیمیش لکه های سوختگی ایجاد شده ( دور لکه انگار خطی به رنگ قهوه تیرست و داخلش قهوه ایی روشن تا حدیم نارنحی) و بعدش پوسیده میشه. بنظرتون قارچه ؟ اگه قارچه از چه قارچ کشی استفاده کنم؟ خودم قارچ کش های اکسی کلرو مس و تیوفانات متیل و مانکوزب و کاپیتان رو دارم.

   • مهراد گفته:

    تازه خریدمش، از جیرفت فرستادن، من بوشهر زندگی میکنم، وقتی رسید گفتم چون تازه جابه جا شده نکارمش یک هفته که گذشت اینجوری شده و چون خاک دور نهال رسی بود میترسیدم بخاطر اشتباه آب دادن خراب بشه، دیگه الان کاشتمش.
    https://uupload.ir/files/sbyl_img_6316.jpg

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     بیشتر شبیه بیماری ویروسی هست، احتمالش هم هست که در اثر جابجایی برگها ضربه دیدند، فعلا بهتر هست به همین صورت نگهداری کنید اگر برگهای جدیدی که رشد کردند هم به همین صورت لکه داشتند تمام برگهای لکه دار رو جدا کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش کاربنداریم (به اندازه ی دو گرم در یک لیتر اب) دو بار بافاصله یک هفته ابیاری وسمپاشی کنید.احتمالش هست بخاطر جابجایی برگهای انتهایی زرد بشن که طبیعی هست وبهتر هست صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 3. سارا گفته:

  سلام و وقت بخیر
  فیکوس آفربیقایی من رشد بسیار کند سالی ۲ برگ داشت و روی برگ ها لکه های قهوه ای داشت راهنمایی هایی که به من میشد مدام درباره ابیاری نور و کوددهی بود که تمام موارد را به دقت اجرا کردم اما برگ های جدید هم لک می گرفتند که متوجه شدم گیاه قارچ دارد اگر برای چند سوال زیر من را راهنمایی فرمایید سپاسگذارم
  اول از چه قارچ کشی استفاده کنم
  دوم تفریبا همه برگ ها کم بیش دچار شدند و نمی توان همه را جدا کرد در این صورت درمان می شود
  سوم فقط به ساقه و برگ اسپره کنم یا ابیاری هم بکنم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر مطمعن هستید که مشکل قارچ داره ابتدا باید برگهایی رو که لکه های بیشتری دارند رو جدا کنید ودور بندازید داخل گلدان نریزید،از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب میتونید استفاده کنید ،هم بصورت ابیاری هم بصورت اسپری روی تمام قسمتهای گیاه، دو الی سه بار، با فاصله یک هفته،مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب،برگهایی که لکه دارن درمان نخواهند شد ولی بعد از بهبودی کامل گیاه، برگهای جدیدی که رشد خواهند کرد سالم خواهند بود. زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه، برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید وزیرگلدانی رو همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید.

 4. farkhondehagh974 گفته:

  سلام من شامادورام توی برگ هاش لکه های قهوه ای ایجاد شده بود بد توجه به یه مقاله دیگه از سایت شما برگ های لکه دارشو جدا کردم الان یه قارچ کش خریدم به اسم بنومیل ۵۰٪,و میخوام گساهمو قارچ کشی کنم اصلا نمی دونم محلول رو باید به کجای گیاه اسپری کنم و به چه اندازه ای
  میترسم گیاهم بسوزه ممنون میشم راهنمایی ایم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، یک گرم از پودر قارچ کش رو داخل یک لیتر اب خوب ترکیب کنید ومحلول رو داخل اب پاش بریزید وبه تمام قسمتهای گیاه اسپری کنید مابقی محلول رو هم داخل خاک گیاه بریزید.

 5. فرزانه گفته:

  سلام وقت تون بخیر
  من یه کاکتوس پیرمرد ۵ ساله دارم اسم علمیش رو دقیق نمیدونم ۱۰ ۱۵ روز یک بار بهش آب دادم کنار پنجره جنوبی ولی متاسفانه از زیر داره زرد میشه نمیدونم چه اشتباه کردم و راه درمان و یا میشه اون بخش پوسیده رو جدا کرد و دوباره کاشت مثل برخی از کاکتوس ها
  از چه نوع قارچ کشی برای این نوع کاکتوس میتوان استفاده کرد و کمکی میکنه الان
  ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *