آموزش نگهداری و معرفی گل سانسوریا

آموزش نگهداری و معرفی گل سانسوریا
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آموزش نگهداری و معرفی گل سانسوریا : این گیاه بومی مناطق گرمسیری آفریقای جنوبی است و به‌صورت بوته‌ای رشد می‌کند.
گیاه سانسوریا گونه‌ای از خانواده سوسنیان یا لیلیاسه است. این گیاه زیستی چند ساله، همیشه سبز بوده و برگ‌های شمشیری و کشیده‌ای به رنگ سبز دارد. زیستگاه اصلی این گیاه غرب آفریقا می‌باشد. طول گیاه گاهی بیش از یک متر می‌رسد. نام علمی: Sansevieria خانواده: liliaceae
سانسوریا دارای گونه‌های کوتاه و بلند می‌باشد. این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم بوده و در نقاط مختلف منزل می‌توان آن را نگهداری کرد. این گیاه همچنین دارای گلی است که به رنگ ترکیبی سبز و سفید در بخش میانی گیاه می‌روید البته گل آن جذابیت خاصی ندارد اما معطر است.
سانسوریا گیاهی است دارای ریزوم از خانواده لاله ، گیاهی برگ زینتی است و تنوع زیادی در اندازه برگ و رنگ برگ در این گیاه وجود دارد. برگ‌ها در سانسوریا ضخیم، مستقیم، سخت و شمشیر مانند می‌باشد. نوع ابلق آن محبوبیت بیشتری دارد.
ساقه در این گیاه وجود ندارد و برگ‌ها مستقیم از سطح خاک خارج می‌شود. ولی دارای ساقه زیرزمینی بنام ریزوم می‌باشد که برگ‌ها مستقیماً از روی این ساقه‌های زیرزمینی خارج می‌شود و برای تکثیر از آنها استفاده می‌شود.

آموزش نگهداری و معرفی گل سانسوریا

معرفی سانسوریا
سانسوریا ابلق

شرایط نگهداری سانسوریا:
این گیاه را می‌توان در شرایط مختلف نور آب و خاک پرورش داد.
این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم بوده و در نقاط مختلف منزل می‌توان آن را نگهداری کرد. در مناطقی که دارای سرمای زمستانه نمی‌باشد می‌توان این گیاه را در باغ‌های صخره‌ای کشت نمود.

دما؛ گیاهی است که در هوای گرم و در درجه حرارت ۲۵-۱۸ درجه سانتی‌گراد بهترین رشد را دارد ولی به دمای زیر صفر حساس می‌باشد.

نور؛ این گیاه عموماً در محل‌های روشن رشد خوبی دارد ولی در محل‌های کم نور منازل نیز می‌توان این گیاه را نگهداری کرد.

آبیاری؛ در زمستان هر دو هفته یکبار و در تابستان یک‌بار در هفته کافی می‌باشد.

بیماری؛ این گیاه نسبت به بیماری‌های قارچی حساس می‌باشد لذا بهتر است در آبیاری این گیاه دقت کنیم. در فصل زمستان چنانچه این گیاه در جای خنک نگهداری شود از دادن آب زیاد به آن خودداری کنید، زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی ریشه می‌شود ولی در فصل تابستان به آب بیشتری نیاز دارد.

خاک؛ خاک مناسب سانسوریا مشتمل بر یک قسمت ماسه، یک قسمت پیت ماس و ٢٠٪ ورمی کمپوست عالی هست. زمان تعویض گلدان در بهمن و اسفندماه قبل از اینکه جوانه‌های جدید رشد خود را شروع کند می‌باشد.

 

روش تکثیر سانسوریا

۱) قلمه برگ:

برگ‌ها را به قسمت‌هایی به طول ۱۰ سانتیمتر بریده و در دمای ۲۰-۱۸ درجه به‌صورت عمودی در محیط کشت (ماسه) قرار می‌دهیم که ریشه و جوانه نابجا از محل بریده شده برگ ظاهر می‌گردد. بهتر است قلمه‌ها را در محیطی رطوبتی قرار دهیم که باعث زودتر ریشه دار شدن آنها می‌شود. این روش تکثیر بسیار راحت است ولی چنانچه از گونه‌هایی استفاده گردد که ابلق هستند گیاهان جدید ابلق نیستند. مگر به صورتی که در فیلم توضیح داده شده قلمه بزنید که تا ٩٠٪ ابلغ خواهد بود. برای خواندن مقاله کامل تکثیر از برگ اینجا کلیک کنید.

 

۲) تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم:
تقسیم بوته در این گیاه در فصل بهار صورت می‌گیرد. زمانی که ارتفاع برگ‌ها بلند شد و گلدان به صورت پر در آمد و ریزوم تمام گلدان را اشغال کرد گیاه پایه مادری را از گلدان خارج نموده و سپس با استفاده از چاقو یا قیچی باغبانی ضدعفونی وتیز شده قسمت زیرزمینی گیاه را به چند قسمت تقسیم می‌کنیم. سپس هر دو یا سه گیاهچه را در یک گلدان جداگانه و با ترکیب خاکی مناسب کشت می‌کنیم. مزیت این روش در این است که در ابلق‌ها گیاهان جدید نیز که ایجاد می‌گردند ابلغ خواهند بود.

نکته ضروری؛ استفاده هر دو ماه یک‌بار از سم قارچ کش مانکوزب جهت پیشگیری از بیماری قارچ به صورت دو گرم در یک لیتر اب الزامی هست، هم در خاک و هم برگ‌ها، این گیاه بسیار محکم در صورت ایجاد لکه گندیدگی در روی برگ‌ها به سرعت خراب میشه که باید حتماً با مانکوزب از این بیماری پیشگیری شود.

 

جدیداً سانسوریا های رنگی در بازار دیده می‌شود که این رنگ‌ها طبیعی نبوده و فقط برای زیبایی گیاه استفاده می‌شود و با رشد گیاه آن نیز بزرگ می‌شود.

 

این رنگ‌ها با دستگاه‌های مخصوص بر روی گیاه زده می‌شود. رنگ‌ها نیز مخصوص این کار بوده و نمی‌توان با رنگ‌های شیمیایی رنگ‌آمیزی کرد. به‌زودی دستگاه رنگ‌آمیزی مخصوص سانسوریا در سایت میهن کاکتوس موجود خواهد شد.

سانسوریا رنگی
سانسوریا رنگ شده

منبع: میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

guest
259 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
‌
۱۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۰:۳۵

سلام تازه میشه خاک سانسوریا رو عوض کردم شنیدم میگن اگر زیاد زیر خاک باشه ساقه از پایین می پوسه
comment image
و این که خاکش خوبه یا نه

کارشناس 2
۱۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۱:۲۶
در پاسخ به 

سلام، خاک گیاهتون مناسب هست پوسیدگی ریشه زمانی رخ میده که خاک مناسب نباشه ویا ابیاری بیش ازاندازه باشه ویا زهکش گلدان گرفته باشه. فعلا هم خاک وهم گلدان مناسب هستند ونیازی به تعویض ندارند.

گیسو
گیسو
۹ خرداد, ۱۳۹۹ ۰۲:۱۰

http://uupload.ir/files/7cc4_img_%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B5%DB%B2%DB%B9_%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B8%DB%B0%DB%B3.jpg
سلام این عکس شاید مربوط به یک سال پیش باشه این خاک گلدان سانسوریاها دون های زرد زد و خاک حشره هم داشت خاک خریدیم خاک گلدان رو عوض کردیم
چند وقت بعد که مسافرتی برامون پیش اومد به یکی سپردیم وقتی برگشتیم متوجه شدم از پنج تا دسته دوتاش گندیده قسمت سالم برگ هارو برش زدم و برای مدتی طولانی تو آب بودن اما ریشه ندادن تا اینکه در همان گلدان کنار بقیه سانسوریاها کاشتیمشون و خلاف تصوراتم سالم موندن الان چندین ماهه گذشته و نزدیک یک ساله و پاجوش نزدن چند روز پیش دیدم یکی از دسته ها پاجوش داره اما هم پاجوش خراب شده هم خود دسته گندیده امروز اون دو دسته دیگرو هم در آوردم تا چک کنمشون چون شل شده بودن تو خاک اما جای تعجب داشت که بعد از یک سال هیچ ریشه ای نداشت نه دسته ها نه برگ هایی که جدا گانه کاشتم البته اونا اثری از گندیدگی ندارن دو گیاه دیگه هم توی گلدون کاشتیم که اونا سالمن و ریشه دارن

http://uupload.ir/files/8rma_dsc_1216.jpg
از سمت راست دومی و سومی و ششمی ماه ها تو خاک بودن اما اثری از ریشه نیست
http://uupload.ir/files/dnhf_dsc_1215.jpg
http://uupload.ir/files/knd4_dsc_1214.jpg

http://uupload.ir/files/dsp_img_%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B5%DB%B2%DB%B9_%DB%B0%DB%B1%DB%B5%DB%B6%DB%B3%DB%B8.jpg
این همون دسته گندیدس که قسمت های سبز و سالمش رو جدا کردم
http://uupload.ir/files/a1td_dsc_1218.jpg
این گلدانش هست
http://uupload.ir/files/hh1y_img_%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B5%DB%B2%DB%B9_%DB%B0%DB%B1%DB%B5%DB%B6%DB%B0%DB%B5.jpg
فعلا تو آب گذاشتمشون چون واقعا نمیدونم چیکار باید بکنم

کارشناس 2
۹ خرداد, ۱۳۹۹ ۰۸:۰۸
در پاسخ به  گیسو

سلام، خاک گیاهتون مناسب نیست وگلدونش خیلی بزرگ هست، تمام قسمتهای پوسیده شده رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید،فقط برگهایی رو که سالم وسبز هستند انتخاب کنید، برش راست بزنید برش ۸برای برگهای ابلق هست ،بعد یک الی دوروز بهشون استراحت بدید تا قسمت بریده شده پینه ببنده ،بعد داخل کوکوپیت بکارید ریشه دار شدن سانسوریا زمان میبره نباید عجله کنید ماها ویا یک سال زمان میبره شرایط ایدال باشه زودتر ریشه میزنه.

گیسو
گیسو
۹ خرداد, ۱۳۹۹ ۰۸:۲۴
در پاسخ به  کارشناس 2

ممنونم از پاسخ مفیدتون
راجب برش هشتی قبلا هم برش صاف رو امتحان کردم هم برش هفتی رو اما تو آب هر دو برش قسمت پایینشون خراب شدن و گندیدن و مجبور شدم دوباره کات کنم اما وقتی برش هشتی میزدم سالم میموندن

گیسو
گیسو
۱۰ خرداد, ۱۳۹۹ ۰۰:۲۳
در پاسخ به  کارشناس 2

ببخشید من مجدد سوال میپرسم
اینکه فرمودید برش هشتی برای سانسوریای ابلق هست رو میشه توضیح بدید
و برش هشتی برای سانسوریاهای معمولی مشکلی ایجاد میکنه ??

کارشناس میهن کاکتوس
۱۰ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۱:۰۴
در پاسخ به  گیسو

این نوع برش بیشتر برای سانسوریاهای ابلق مورد استفاده قرار میگیره تا جوانه ها ابلق باشند، البته درصد کمی ابلق خواهند بود اکثریت به اتفاق سبز میشن، قسمت سبز بصورت۸برش زده میشه تا فقط قسمت ابلق داخل خاک باشه وریشه داربشه تا جوانه ابلق باشه. برای سانسوریای سبز برش صاف هم بزنید فرقی نمیکنه وجوانه ها سبز خواهند بود.

معصومه
معصومه
۱۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۴:۳۵

سلام و وقت بخیر خدمت کارشناس محترم
بنده اسفند۹۸ چندتا سانسوریا قلمه زدم، چند روز پیش یکی از سانسوریاهارو از خاک درآوردم دیدم الان ریشه های پر و خوبی گرفتن ولی نمیدونم چرا پاجوش نمیدن میشه لطفا راهنمایی کنید

کارشناس میهن کاکتوس
۱۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۶:۰۹
در پاسخ به  معصومه

سلام، برای جوانه دادن نباید عجله کنید جوانه ها۴الی۸ماه زمان میبره تا ظاهر بشن، شما ابیاری رو ادامه بدید وقلمه ها رو در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید. وصبور باشید.

محمدرضا حق شناس
محمدرضا حق شناس
۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۱:۱۵

با سلام و احترام کارشناس محترم ممنون از توجهتون ….یه گلدان کروتون دارم که امسال هرچی برگ جدید میده میریزه شرایط نگهداریش پشت پنجره شرقی دور از نور مستقیم افتاب دمای اطاق هم فقط شوفاژ ها رو خاموش کردیم بفرمایید چکارش کنم . ممنونم http://uupload.ir/files/i9fr_img_20200429_105730.jpg

کارشناس 2
۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۷:۲۱
در پاسخ به  محمدرضا حق شناس

سلام، ریزش برگها در اثر ابیاری زیاد، خاک نامناسب،گرفتگی زهکش،دمای پایین ویا افت وبیماری بوجود میاد این موارد رو بررسی وایدال کنید.

محمدرضا حق شناس
محمدرضا حق شناس
۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴
در پاسخ به  محمدرضا حق شناس

با سلام و احترام کارسناس محترم از ۱۰ اردیبهت تا شانزدهم هنوز به سوال من پاسخی داده نشده ممنون میشم مثل همیشه راهنمایی بفرمایید

کارشناس 2
۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۳:۴۸
در پاسخ به  محمدرضا حق شناس

سلام، جواب همه ی سوالات در همون روز پاسخ داده میشه، جواب همه ی سوالهای شما داده شده بادقت نظرات رو بررسی ومطالعه بفرمایید.

محمدرضا حق شناس
محمدرضا حق شناس
۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۳:۰۵
در پاسخ به  محمدرضا حق شناس

با عرض پوزش ممنون از پاسخگویی و رهنمودهای شما ظاهرا نت من مشکل داشته . سپاسگزارم

علی
علی
۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۶

سلام و خسته نباشین این سه تا دیروز برش خورده بودن که تو این گلدون و با این خاک کاشتم البته سطحی کاشتم که فقط نیفتن و اینکه موقع کاشتن آبیاری کردم خاکو و شبا روی خاک رو میپوشونم که حالت گل خونه ای داشته باشه بنده چون تبریزم شبا تقریبا سرد و روزا گرمه و نورشن تا این حد بهش میتابه و غیر مستقیم هم نیست حالت سایه داره اگه راهنماییم کنین که دیگه چه کارهایی باید بکنم ممنون میشم

http://uupload.ir/files/0j08_۲۰۲۰-۰۴-۲۵_۱۲.۳۱.۳۲.jpg

کارشناس 2
۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۸:۲۸
در پاسخ به  علی

سلام، ممنون، بعد از برش حداقل یک روز باید استراحت بدید تا قسمت بریده شده پینه ببنده،خاکش مناسب نیست، از خاک مخصوص کاکتوسها بهتر هست استفاده کنید،بعد از کاشت گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ابیاری رو هم سطحی بصورت اسپری هر سه الی چهار روز یکبار انجام بدید تقریبا سه الی چهار هفته زمان میبره تا ریشه دار بشن. بعد از ریشه زنی به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید. دمای شبانه از ۱۰ درجه کمتر نباشه.

محمدرضا حق شناس
محمدرضا حق شناس
۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۲۱:۴۵

با سلام و احترام کارشناس محترم …ممنون از پاسخگویی و توجه شما …رشد انتهایی افوربیای من بصورت کمرنگ شده لطفا دلیل ان و جهت اصلاحش راهنمایی بفرمایید ضمنا شرایط نگهداریش پشت پنجره و دور از افتاب مستقم میباشد . باتشکر http://uupload.ir/files/677w_photo_2020-04-21_21-25-08.jpg .

کارشناس 2
۳ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۰۷:۴۴
در پاسخ به  محمدرضا حق شناس

سلام، کمبود نور وابیاری زیاد باعث این مشکل میشه ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید وگیاه رو بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

محمدرضا حق شناس
محمدرضا حق شناس
۲۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۶:۲۹

باسلام وخسته نباشید کارشناس محترم بعد از توسیه شما و الکل زدن به سن پدرو وضعیت ان بدتر شد حالا چکار کنم http://uupload.ir/files/8b25_2.jpg http://uupload.ir/files/wka_1.jpg http://uupload.ir/files/91yy_3.jpg

کارشناس 2
۲۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۷:۵۲
در پاسخ به  محمدرضا حق شناس

سلام، ممنون، روی گیاه نباید الکل میریختید با یک قلمو یا گوش پاکن اغشته به الکل تمام شپشکها رو باید جدا میکردید وروی گیاه محلول حشره کش اسپری میکردید ،شما گیاه رو جراحی کردید، لطفا راهنماییهایی که میشه با دقت کامل مطالعه بفرمایید،برای جراحی باید از محلول قارچ کش استفاده کنید احتمالا وسیله ای رو که برای جراحی استفاده کردید ضدعفونی شده نبوده وگیاه سیاه شده، بهتر هست قسمتهای سیاه رو کات کنید، مجدد تنه جوش میزنه.

محمدرضا حق شناس
محمدرضا حق شناس
۲۵ فروردین, ۱۳۹۹ ۰۹:۴۲

با سلام و احترام کارشناس عزیز میهن کاکتوس ممنون از رهنمودهای شما …… یه سن پدرو دارم که رشدش تقریبا بصورت علفی و نوکدار شده طبق تصویر پیوست ضمنا لکه هایی روی ان مشاهده میشود . شرایط نگهداری ان پشت پنجره که از ظهر تا عصر افتاب میگیره . ایا جهت اصلاح و دادن جوانه جانبی میتوانم نوک انرا با کاتر قطع کنم http://uupload.ir/files/sk4d_img_20200413_081603.jpg http://uupload.ir/files/na01_img_20200413_081621.jpg

کارشناس 2
۲۵ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۲:۰۷
در پاسخ به  محمدرضا حق شناس

سلام، ممنون از شما،گیاهتون بشدت کمبود نور داره وافت شپشک سپردار،بوسیله یک قلموی اغشته به الکل تمام نقاط برجسته رو حذف فیزیکی کنید وگیاه رو با حشره کشهای سیستیمیک سمپاشی کنید بمرور زمان گیاه رو به محیط پرنور انتقال بدید،بله میتونید قسمت باریک شده رو بایک وسیله تیز وضدعفونی کات کنید. میتونید قسمت بالایی رو هم ریشه دار کنید.

محمدرضا حق شناس
محمدرضا حق شناس
۱۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۷:۰۹

باسلام و خسته نباشید سپاسگزارم از رهنمودهای شما …..بفرمایید مراحل قلمه زدن افوربیا اینگنس و شرایط نگهداری قلمه هارا قبل از کاشت و نوع خاک مصرفی . ممنون از توجهتون

کارشناس 2
۱۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۹:۴۵
در پاسخ به  محمدرضا حق شناس

سلام، ممنون، مثل سایر انواع افوربیاها قلمه گیری میشه،بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده قلمه ها رو جدا کنید وانتهای قلمه رو برای چند دقیقه داخل اب ولرم بگذارید تا شیره خارج بشه بعد از داخل اب خارج کنید وانتهای قلمه رو خشک کنید ودر محیط منزل بمدت یک هفته نگهداری کنید تا قسمت بریده شده پینه ببنده بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه بکارید. ود محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید،بعد از حدود ۳الی ۴ هفته ریشه میزنه ومیتونید به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو بصورت کامل شروع کنید.

محمدرضاحق شناس
محمدرضاحق شناس
۱۸ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۶:۳۵

باسلام واحترام ممنون از سایت زیبا و اموزنده شما که واقعا زحمت میکشید و جواب همه رو ولو سوالات تکراری هم میدین . درباره سانسوریا سوال و جوابهاتونو مطالعه کردم ولی جواب سوالمو پیدا نکردم . سانسوریای من برگهای بلند و لاغر داره که اکثرا خم شده چکارشون کنم ایا از برگهاش کوتاه کنم یا دستور دیگری دارید . ممنونم بزرگوار

کارشناس میهن کاکتوس
۱۸ فروردین, ۱۳۹۹ ۲۱:۲۶
در پاسخ به  محمدرضاحق شناس

سلام، ممنون از توجه شما دوست گرامی،شرایط نگهداری گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

محمدرضا حق شناس
محمدرضا حق شناس
۱۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۰:۲۴
در پاسخ به  محمدرضاحق شناس

با سلام و احترام ممنون از توجهتون شرایط نگهداری در کنار پنجره که نور مستقیم نمیخوره ولی متاسفانه دمای اتاق را شوفاژ تامین میکنه و بعلت احتمالا فقر خاک دو روزه که گلدان و خاکشو هم عوض کردم .سانسوریای من دچار هیچگونه شوک هم نشده اون چند ماهه که اینجوریه. سپاسگزارم http://uupload.ir/files/du7c_img_20200406_195859.jpg http://uupload.ir/files/ikx7_img_20200406_195518.jpg

کارشناس 2
۱۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴
در پاسخ به  محمدرضا حق شناس

سلام، دمای زیاد وخشکی هوا باعث این مشکل شده گیاهان رو کنار لوازم گرمایشی نگهداری نکنید حداقل باید دو متر با لوازم گرمایشی فاصله داشته باشند، تمام گیاهان کنار سوفاژرو به محیط مناسبی انتقال بدید. تعویض خاک وگلدان به گیاه شوک وارد میکنه،به محیط خنک انتقال بدید وگیاهان رو کاور کنید تا رطوبت محیطشون تامین بشه سه روز بعد کاور رو باز کنید. میتونید کلا برگها رو کات کنید وقلمه بزنید وتکثیر کنید شرایط نگهداری ایدال بشه مجدد جوانه میزنند ورشد میکنند.

الی
الی
۱۷ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۸:۵۹

سلام ممنونم از سایت خوبتون من سانسوریا رنگی دارم بدنه س زدگی زرد پیدا کرده چیکار باید کنم؟
باید گلدونشو عوض کنم ؟چجوری عوض کنم خواهش میکنم کمکم کنید

کارشناس 2
۱۷ اسفند, ۱۳۹۸ ۲۱:۰۹
در پاسخ به  الی

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

مونا
مونا
۱۵ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۱:۵۷

با سلام ممنون از سایت خوبتون من یه گیاه سانسوریا ابلق دارم چند روز پیش یکی از برگهاش از پایین جاییکه توی خاکه زرد شد و کل برگ خم شد و افتاد گیاه رو از گلدون دراوردم و خاکش رو عوض کردم و دیدم ریشه اش پوسیده در صورتیکه زهکش گلدون خوبه و ابیاری من هم مناسب بوده طبق توصیه های شما الان دوباره یکی از برگها به همین روز افتاده چیکار کنم؟ گیاهم داره از دستم میره خیلی دوسش دارم فک کنم قارچ گرفته لطفا کمکم کنید

کارشناس 2
۱۵ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۴:۲۲
در پاسخ به  مونا

سلام، ترکیب خاک گیاهتون چی هست؟ موقع ابیاری اب بلافاصله از زهکش گلدان خارج میشه.

h.zakeri888
h.zakeri888
۱۸ دی, ۱۳۹۸ ۰۱:۴۸

سلام خدمت کارشناسان خوب وبا حوصله میهن کاکتوس لطفآ این عکسهای گل سانسوریارا ببینید و نظرتون را بهم بگین ضمنآ از روز اولی که خرید کردم این سوراخها روی برگهای گل بوده.ممنون میشم راهنمایی کنید. http://uupload.ir/files/bwew_whatsapp_image_2020-01-08_at_1.11.54_am.jpeg

کارشناس میهن کاکتوس
۱۸ دی, ۱۳۹۸ ۱۱:۵۸
در پاسخ به  h.zakeri888

لکه هایی که بصورت زنگ زدگی هستند چند روزی تحت نظر داشته باشید اگر لکه ها بزرگتر شدن برگهای الوده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب(یک گرم در یک لیتر اب) مخلوط کنید وتمام قسمتهای گیاه رو با این محلول سمپاشی وابیاری کنید.

کارشناس میهن کاکتوس
۱۸ دی, ۱۳۹۸ ۱۱:۵۱
در پاسخ به  h.zakeri888

سلام، ممنون از توجه شما،ضربه فیزیکی میتونه باشه ویا وجود قطرات اب که با نور مستقیم افتاب در تماس بوده، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید بهتر میتونیم راهنماییتون کنیم.

h.zakeri888
h.zakeri888
۱۸ دی, ۱۳۹۸ ۱۲:۴۹
در پاسخ به  h.zakeri888

سلام مجدد شرایط نگهداری :روبروی پنجرهای که بصورت جنوب شرقی آپارتمان هست که در اصل یک ساعت نور آفتاب از پشت شیشه بهشون میخوره حدود ساعت ۱۰:۳۰تا ۱۱:۳۰ آبیاری هم که طبق دستورات خودتون انجام میدم هفته ای یکبار یا هر زمان که سطح خاک تا عمق ۵ سانتی خشک شده باشه خاکش هم که همون دستورالعمل خاک سانسوریاست اینهم عکس جای نگهداریه که ساعت ۱۲:۳۰ امروز گرفته شده

http://uupload.ir/files/rl0r_whatsapp_image_2020-01-08_at_12.47.01_pm(1).jpeg

http://uupload.ir/files/yvd6_whatsapp_image_2020-01-08_at_12.47.01_pm.jpeg

کارشناس میهن کاکتوس
۱۸ دی, ۱۳۹۸ ۱۸:۱۶
در پاسخ به  h.zakeri888

سلام، لکه هایی که بصورت زنگ زدگی هستند چند روزی تحت نظر داشته باشید اگر لکه ها بزرگتر شدن برگهای الوده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب(یک گرم در یک لیتر اب) مخلوط کنید وتمام قسمتهای گیاه رو با این محلول سمپاشی وابیاری کنید.

H
H
۲۷ آذر, ۱۳۹۸ ۱۱:۴۱

سلام ممنون از وقتی که میزارید و به سوال پاسخ میدید. ما تعدادی گل سانسوریا در مناطق شمالی کشور نگهداری میکنیم. گلهارو تو خاک کاشتیم. اوایل رشد خیلی خوب و عالی داشت. اما پاییز که سرد شد تعداد زیادی از برگها یخ زدن و از بین رفتن و الان گلها تحت تاثیر سرما هستند و تصمیم داریم از خاک جدا کنیم. اما به دلیل مشکلاتی که در گاز هست، هر شب امکان روشن کردن بخاری وجود نداره.بخاطر قطعی وصلی گاز تقریبا هر شب تا صبح بخاری خاموشه و دوباره روز روشنه. درحالی که سرما اصلی در شبه. میخاستم بپرسم گلهارو گلدون بزنیم از میزان تلفات گل کمتر نمیشه؟ تکلیف چیه؟ یعنی گلها همه نابود میشن این سه ماه؟؟؟ممنون

کارشناس میهن کاکتوس
۲۷ آذر, ۱۳۹۸ ۱۳:۰۳
در پاسخ به  H

سلام، ممنون از شما،دو کار میتونید انجام بدید اگر براتون مقدور هست وریشه گیاهان سالم هست به گلدان بزنید وبه محیط گرمی انتقال بدید،ویا شب داخل همون زمین گیاهان روبا یک نایلون کاور کنید رطوبت خاک گرم نگه میداره.

علی
علی
۲۱ آذر, ۱۳۹۸ ۰۸:۱۱

سلام خدمت اساتید میهن کاکتوس. ببخشید میخاستم ببینم میتونم فقط از خاک کاکتوس استفاده کنم برای سانسوریا. روی بسته بندی نوشته شده به همراه برگ پوسیده درختان کود دامی و خاک باغچه.
اخه من تا حالا خیلی خاک برای سانسوریاهام ترکیب کردم که متاسفانه هیچ کدوم خوب در نیومدند تا اینکه چند روز پیش یه سانسوریای خیلی قوی خریدم و دیدم خاکش خاک کاکتوس هست

کارشناس میهن کاکتوس
۲۱ آذر, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۶
در پاسخ به  علی

سلام، هم میتونید از خاک مخصوص کاکتوسها استفاده کنید هم این ترکیبی رو که فرمودید با ماسه وپیت ماس ترکیب کنید هر دو جواب میده. مهم این هست که خاک تخلخل زیادی داشته باشه واب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه.

صالحی
صالحی
۱۱ آذر, ۱۳۹۸ ۰۰:۵۹

سلام من سانسوریاشمشیری دارم روی یکی ازبرگهاش چند سانتی نوکش یه لکه قهوه ای دیدم که روش قطره آبه ازتوضیح هاتون فهمیدم بیماری قارچی هست میخواستم راهنماییم کنین که چیکار کنم و چه سمی و چطور استفاده کنم واینکه آیا به برگهای دیگه هم سرایت میکنه.ممنون

کارشناس میهن کاکتوس
۱۱ آذر, ۱۳۹۸ ۱۴:۲۶
در پاسخ به  صالحی

سلام، تا قسمتی که لکه وجود داره با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش مانکوزب ابیاری وسمپاشی کنید،اگر پیشگیری بشه سایر برگها مبتلا نمیشن،مقدار مصرف قارچکش یک گرم در یک لیتر اب.

علی
علی
۵ آذر, ۱۳۹۸ ۱۰:۳۴

سلام
آبیاری سانسوریا باید چطوری باشه؟
همه جا نوشته وقتی خاکش خشک شد خب اینطوری ک میشه هفته ایی ۳ بار حداقل چون خاک کاکتوس هم ریختیم واسش زود خشک میشه
معیار دیگه ایی هست آیا ک بشه فهمید کی آب بدیم؟؟
خیلی ممنون

کارشناس میهن کاکتوس
۵ آذر, ۱۳۹۸ ۱۰:۴۷
در پاسخ به  علی

سلام، منظور زمانی که خاک کامل تا عمق گلدان خشک بشه،هفته ای سه بار ابیاری کنید گیاه در اثر پوسیدگی ریشه از بین میره، میتونید با یک سیخ چوبی رطوبت خاک رو چک کنید،به این صورت که سیخ چوبی رو از قسمتی از خاک که احتمال وجود ریشه ها کم هست داخل خاک فرو کنید وبعد خارج کنید اگر سیخ چوبی تمیز بود خاک خشک هست ونیاز به ابیاری هست ولی اگر سیخ چوبی کثیف ویا خاکی شد هنور خاک گلدان رطوبت داره ونیازی به ابیاری نیست، در این فصل چون رشد اکثریت گیاهان رکود پیدا میکنه اگر دما نگهداری از ۲۵ درجه بالانیست ابیاری ماهی یک بار هم کافی خواهد بود.

یاسمین
یاسمین
۱۵ آبان, ۱۳۹۸ ۲۰:۰۱

سلام من سه تا سانسوریای رنگی دارم ساقه دوتاش زرد رنگ شده دقیقا بین قسمت رنگی تا اوسط قسمت سبز رنگ چکار باید بکنم ممنون

کارشناس میهن کاکتوس
۱۵ آبان, ۱۳۹۸ ۲۰:۴۶
در پاسخ به  یاسمین

سلام، تا قسمتی که زرد شده کات کنید تا به اوند سالم برسید ،بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید وتا زمان ریشه دار شدن وشروع به رشد در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری رو کاملا سطحی انجام بدید،برای برش از لوازم تیز وضدعفونی شده استفاده کنید.

حسین
حسین
۱۵ آبان, ۱۳۹۸ ۱۴:۲۸

سلام وقت بخیر
سانسوریا رنگ شده دارم
از پایین پوسیده شده چیکارش کنم خراب نشه
ممنون اگه جواب بدین

کارشناس میهن کاکتوس
۱۵ آبان, ۱۳۹۸ ۱۸:۱۴
در پاسخ به  حسین

سلام، تا جایی که پوسیده با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنیدتا به اوند سالم برسید بعد داخل خاک ضدعفونی وخشک بکارید وتا زمان ریشه دارشدن در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری رو سطحی انجام بدید.

علی
علی
۱۲ آبان, ۱۳۹۸ ۱۲:۳۷

سلام خسته نباشید من همیشه مشکلات گیاهامو توی کامنتا میخونم و مشکلم با پاسخ های خوبی ک به بقیه دادین حل میشه اما ایندفه پیدا نکردم من سانسوریامو بعد از ۳ سال گلدونشو عوض کردم با وجود اینکه رشد طولی داشته اما گیاه اضافه کلا دو تا یا سه تا زده از وسطش درومده من موقه عوض کردن گلدون دیدم ک ریشش چقد کمه به نسبت این سه سال و باریک خوده سانسوریام ۷ یا ۸ تا شاخه بزرگ حدود ۴۰ سانتی داره اما ریشش در حده شاید ۵ سانت باشه دورو برشم هست در حده همین ۵ سانت با وجود اینکه گلدونشم کوچک نبوده اینو من چکار کنم ریشش خوب شه؟؟ ضمنا گلدانشو ک عوض کردم خاک کاکتوس ریختم و واسه زهکشیشم از لیکا استفاده کردم

کارشناس میهن کاکتوس
۱۲ آبان, ۱۳۹۸ ۱۵:۳۰
در پاسخ به  علی

سلام، ممنون، احتمالا یا خاکش مناسب نبوده یا ابیاری زیاد بوده که ریشه ها بمرور زمان پوسیدن واز بین رفتند، تمام کارهایی رو که باید انجام میدادید کردید فقط ابیاری رو زمانی انجام بدید که خاک کامل خشک شده باشه.

1 3 4 5