خاک مناسب کاکتوس ها

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

خاک مناسب کاکتوس ها : ترکیب خاک مناسب یکی از عوامل خیلی مهم در رشد و سلامت گیاهان به خصوص کاکتوس‌ها می‌باشد کاکتوس‌ها در انواع خاک‌ها مانند ماسه خاک باغچه خاک‌های سنگلاخی و غیره می‌تواند زندگی کند ولی ایده آل ترین ترکیب خاک ترکیبی است که آب را نگه ندارد و سریعاً خشک شود خاک مورد نیاز کاکتوس‌ها باید دارای زهکشی مناسبی باشد تا آب به راحتی از ان خارج شود و سریعاً خشک شود و گیاه امکان تنفس پیدا کند.

خاک مناسب کاکتوس ها

ماسه کاکتوس
انداره مناسب ماسه برای کاکتوس ها

 

پیت ماس
پیت ماس مناسب

برای خاک کاکتوس ترکیب‌های مختلفی توصیه می‌شود. یکی از بهترین ترکیبات برای کاکتوس‌ها که در گلخانه میهن کاکتوس نیز از همین ترکیب استفاده می‌شود شامل ۷۰ درصد ماسه شسته شده و عاری از خاک و ۲۰ درصد پیت ماس و ۱۰ درصد ورمی کمپوست با کیفیت می‌باشد. که آب به راحتی از آن خارج می‌شود.

 

بهترین زمان برای تعویض گلدان کاکتوس شروع فصل رشد یعنی اسفند و فروردین ماه می‌باشد. ولی تقریبا در تمام طول سال میتوان خاک کاکتوس ها را عوض کرد. در زمستان و هنگام خواب گیاه بهتر است تعویض خاک انجام نشود.

 

از خاکی که میزان زیادی خاک برگ دارد اجتناب کنید. همیشه سعی کنید خاک گلدان بین دو آبیاری خشک باشد زیرا خیس بودن گلدان برای مدت طولانی به کاکتوس آسیب وارد می‌کند و عدم جذب آب و خیس ماندن گلدان اولین نشانه پوسیدگی ریشه می‌باشد.

 

آبیاری کاکتوس‌ها:
کاکتوس‌ها با آب چندان مخالف نیستند بلکه با آبیاری صحیح رشدشان تسریع خواهد شد.

 

نکته مهم در مورد آبیاری کاکتوس این است که آبیاری آنها باید در فصل رشد آنها باشد.کاکتوس‌ها به آب احتیاج دارند.

 

اگر شما کاکتوس‌هایتان را تنها یک‌بار در ماه آب دهید آنها رشد چندانی نخواهند داشت و فقط زنده خواهند ماند ریشه‌هایشان خشک و در نهایت می‌سوزد. در این حالت پس از آبیاری مجدد ریشه‌ها توانایی جذب آب را نخواهند داشت و ریشه‌ها دچار پوسیدگی خواهند شد.

 

کاکتوس‌هایی که در گلدان‌های کوچک هستند نسبت به کاکتوس‌های که در گلدان بزرگ قرار دارند به آب بیشتری نیاز دارند و دوره آبیاری کوتاه‌تر است.

 

ریشه کاکتوس وقتی که گیاه خواب است برای فاسد شدن مستعد است و در صورت آبدهی بیش از اندازه کاکتوس از بین خواهد رفت.
در هنگامی که کاکتوس خواب است هر ۳تا ۴ هفته پس از اینکه خاک کاملاً خشک شد آبیاری سبکی کفایت خواهد کرد. به میزانی گیاه را آبیاری کنید که ریشه آن کمی مرطوب شود.

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
78 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
Maziyar
Maziyar
۱۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۸:۵۴

سلام و عرض ادب
مرجان من خیلى شاخه هاش بزرگ شده بود و خیلى زشت رشد کرده بود و خاک مناسبى هم نداشت یک هفته قبل از تعویض خاکش سرزنى کردم تمام گیاه رو بعد از یک هفته ریشه گیاه رو از خاک لخت کردم و با محلول قارچ کش کاربندازیم شست و شو دادم داخل خاک و گلدون جدید کاشتم
حالا بعد از تقریبا یکماه هنوز برگى یا جوانه اى نداده. گیاه رو چک کردم قارچ نزده و کاملا هم سالمه . تا به امروز تقریبا دوباره با اسیدهیومیک ابیارى کردم
چه زمانى شروع به جوانه زنى و برگ دهى میکنه و ایا میتونم گیاه رو کود دهى کنم که زودتر جوانه بزنه و برگ بده؟
کود NPK12-12-36 و NPK20-20-20 هم دارم اگر میتونم کوددهى کنم کدوم رو استفاده کنم؟؟
این هم عکس گیاه

comment image

کارشناس میهن کاکتوس
۱۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۳:۴۹
در پاسخ به  Maziyar

سلام، فعلا تا یک ماه بهتر هست کوددهی نکنید، شاخه ها رو به ارامی خم کنید ببینید انعطاف دارند یا نه؟ با ناخن به ارامی تنه گیاه رو خراش بدید ببینید قسمتی که خراش شده سبز هست یا نه؟ اگر شاخه هاانعطاف دارند وموقع خم کردن شکسته نمیشن وقسمت خراش داده شده سبز هست بمروزر زمان رشد میکنه ولی اگر اینطوری نباشه متاسفانه گیاهتون خشک شده.

میلاد
میلاد
۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۷:۰۲

سلام وقت بخیر
در مقاله «بهترین ترکیب خاک برای کاکتوس چیست؟» گفتن ورمی نباید بیشتر از ۱۰درصد باشه ولی در این مقاله گفتین ۱۵درصد. کدوم رو تأیید میکنین؟

کارشناس میهن کاکتوس
۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۰:۲۰
در پاسخ به  میلاد

سلام، ممنون از توجه شما، ۱۰ درصد درست هست اصلاح میکنیم.

Maziyar
Maziyar
۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۰۰:۰۹

سلام من که کاکتوس هایی که یکماه پیش گل دادن هم کود NPK12-12-36 بدم؟؟ چون فرمودید برای گلدهی و رشد یعنی گیاه رو واداربه گلدهی دوباره نمیکنه یا اگر کرد مشکلی بوجود نمیاد؟؟
مثلا گیاه ضعیف شه یا ……

کارشناس 2
۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۱:۲۳
در پاسخ به  Maziyar

سلام اگر گلدهی گیاه تموم شده بله میتونید استفاده کنید، این نوع کودها هم برای گلدهی هست وهم برای رشد گیاه. ماهی یک بار کافی هست، یک گرم در یک لیتر اب. گیاه رو تقویت میکنه وگیاه مجدد به گل میشینه ولی زمانی که گیاه روی گل هست باید کوددهی قطع بشه.

Maziyar
Maziyar
۲ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۰:۳۲

سلام و عرض ادب
برای رشد و جوانه زنی(بچه زنی) کاکتوس کود NPK12-12-36 خوبه؟؟؟

کارشناس 2
۲ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۲:۴۶
در پاسخ به  Maziyar

سلام، این کود بیشتر برای گلدهی ورشد گیاه مناسب هست،کودی نداریم که به بچه زایی کمک کنه، برای بچه زایی شرایط نگهداری باید ایدال باشه وحتما گیاه باید بالغ باشه نوع گیاه هم مهم هست بعضی از کاکتوسها اصلا بچه نمیدن مگر اینکه سرزنی بشند. خاک باید مناسب باشه وگیاه نورکافی دریافت کنه وابیاری وکود دهی منظمی داشته باشه تا بچه بده.

GPD
GPD
۱۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۰۹:۵۱

چرا تقریبا هرچی خاکه تو کیسه های بسته بندی شده مرطوبه علتش چیه؟مگه رطوبت باعث بوجود امدن کپک و جانور نمیشه واقعا چرا؟ من الان یه بسته پیت ماس گرفتم چندتا سوراخ اندازه قطر مداد دورتادورش هست که با چسب نواری پوشادن بهتره که بردارم تا فاسد نشه درسته؟ میتونه همین چند سوراخ خاک رو خشک کنه؟

کارشناس 2
۱۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۴
در پاسخ به  GPD

سلام، مرطوب بودن به این دلیل هست که خاک آماده مصرف باشه، پیت ماس یا کوکوپیت زمان میبره تا اب رو جذب کنند برای همین بصورت مرطوب به فروش میرسه که اماده استفاده باشند. اگر در جای خنکی نگهداری بشند مشکلی بوجود نمیاد اگر بلافاصله نمیخواهید استفاده کنید در محیط خنک وتاریکی نگهداری کنید مشکلی بوجود نمیاد یا میتونید خاک رو از کیسه خالی کنید وپهن کنید تا کامل خشک بشه وبعد داخل کیسه پلاستیکی بریزد ودربش رو ببندید ودر محیط تاریک وخنک نگهداری کنید، بله بسته بندی سوراخ باشه خاک خشک میشه.

HoSeIn
HoSeIn
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۰

سلام خسته نباشین
یه استریاس. دارم خراب شده بود کاتش کردم قسمتای پوسیده رو فقط الان تو خاب زمستانیه پیوند بزنم در بهترین شرایط قرار بدم هر پایه هم در خاب نبوده باشه.. میگیره؟

کارشناس 2
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۵۱
در پاسخ به  HoSeIn

سلام، ممنون، برای پیوند زدن هر دو گیاه (پایه وپیوندک) باید در حال رشد باشند در غیر این صورت پیوندنمیگیره.

HoSeIn
HoSeIn
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۶:۳۰

سلام و خسته نباشین. منمشاوره میخام ممنونم اگر کمک کنین خیلی کمک نیاز دارم.
من الان دارم کاکتوس جمع میکنم از خانواده ملو فرو استروفیتوم و…. وولی چند تا از ملو ها وقرو ها که خاص هم نیستن وقتی خریده بودم هنوز سسالم ترینشون بودن.. ووقتی خرده بودن از ۳ تا ارعول تقریبا از یکی ۱ تا اون یکی هم ۳ ۴ تا تیغ کنده شده بود و چند تا هم نقطه زقته آسیب فیزیکی بگد چون پک پک اومده بود.. خلاصه برای من کلکسیونر یا برای یک کلکسیونر واجبه بره اینارو عوض کنه؟ یا مثلا این بلا سر ملوم هم اومده بود و حتی چند تا تیغاش بیشتر بیشتر کنده شده بود. و یا اسیب فیزیکی چی اونم ارزششو داره عوض کنیم؟ من مشکلم اینه که خیلی حساسم

کارشناس 2
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۸:۰۶
در پاسخ به  HoSeIn

سلام، ممنون از شما،اگر بسته بندی طوری بوده که بیشتر گیاهان موقع ارسال وجابجایی اسیب دیدند بله میتونید گیاهان رو به فروشنده برگردونیدو یا تعویض کنید، اگر مشکل جزیی باشه و جدا شدن دو یا سه اروئل باشه مشکلی نیست بعضی وقتها پیش میاد که بهتر هست در این مورد اقدامی نکنید چون رشد میکنند وبزرگ میشند ،ولی اگر بعد از اینکه بدستتون رسیده وموقع نگهداری در دست خودتون اسیب دیده فروشنده هیچ مسئولیتی در این مورد نداره.

HoSeIn
HoSeIn
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۸:۲۶
در پاسخ به  کارشناس 2

مه همش اینجوری بود بهترینش این بود و من این گیاهو. نتونستم تو شهرمون پیدا کنم به اون خاطر مجبورم… مشکلی فشق کنده شدن تیغ از از ارعولاش جمعا ۸ تا تیغ کمتر

HoSeIn
HoSeIn
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۳:۰۵

سلام و خسته نباشین ببخشید آیا تقریبا ۵ درصد ماسه سایز ۱۰ میلی متر باشه مشکل نکنه؟ یا باید جدا کنم بزرگتر از ۵ میلی متره و؟

کارشناس 2
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۳:۴۴
در پاسخ به  HoSeIn

سلام، ممنون، برای ترکیب خاک کاکتوسها اگر میخواهید استفاده کنید مشکلی بوجود نمیاد.

HoSeIn
HoSeIn
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۳:۰۴

سلام و خسته نباشین میهن کاکتوس عزیز و بزرگ
من خاک کاکتوس ترکیب کردم ۲۰ درصد پیتماس میکس کار عالی ۱۰ ورمی کمپوست ممتاز ممتاز ۳ درصد شن عربی ۶۵ درصد ماسه شسته شده سایز ۲ تا ۷ میلی متر ۷ ۶ میلی متری ها خیلی کم بود. . بعد هم ۳ زغال ۳ لیکا پون میشه گفت ph این خاک چقد میشه آیا خاک خوبی بود؟

کارشناس 2
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۳:۴۵
در پاسخ به  HoSeIn

سلام، ممنون، ترکیب خوبی هست، phخاک رو خودتون باید اندازه بگیرید.

Gpd
Gpd
۲۰ دی, ۱۳۹۹ ۱۷:۲۴

با سلام من برای بذر های حساس کاکتوس و ساکولنت خاک پیت ماس میخواستم اما گیر نیومده بهترین ترکیب جایگزین برای این جوانه ها چیست؟

کارشناس 2
۲۰ دی, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۸
در پاسخ به  Gpd

سلام، از کوکوپیت هم میتونید استفاده کنید.

آیلین
آیلین
۲۰ بهمن, ۱۳۹۸ ۰۹:۵۹

سلام خسته نباشید خاک گرامافور رو برای ساکولنت هاهم میشه استفاده کرد؟و این خاک رو به تنهایی باید استفاده کرد یا به اون پرلیت هم باید اضافه بشه؟

کارشناس 2
۲۰ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱
در پاسخ به  آیلین

سلام، ممنون، بهتر هست با مقداری ماسه شسته عدسی یا پرلیت وورمی کمپوست ترکیب کنید تا خاک متخلخل ومرغوبی برای ساکولنتها بشه.