آموزش ساخت بونسای آدنیوم

آموزش ساخت بونسای آدنیوم

آموزش ساخت بونسای آدنیوم : adenium bonsai
در این مقالیه آموزش ساخت بونسای آدنیوم با روش خاصی که بیشتر در شرق آسیا استفاده میشود آموزش داده میشود. بونسای آدنیوم یکی از زیباترین بونسای ها می باشد آدنیوم یکی از راحترین و زود رشدترین گیاهان برای بونسای کردن می باشد که با هرس آدنیوم به راحتی میتوان بونسای درست کرد بهترین زمان هرس آدنیوم زمانی است که گیاه تازه میخواهد شروع به رشد نماید یکی از متداولترین کارهایی که روی آدنیوم  انجام می دهند هرس ریشه و چسباندن یک دکمه یا شیئی که زنگ نزنه در قسمت ته ادونیوم بعد از هرس ریشه هست که باعث میشه ریشه‌ها عمقی رشد نکنند و از بغل رشد کنند که هم زیباتر میشه و هم عمر و دوام بیشتری به ریشه‌های ادونیوم که در برابر پوسیدگی حساس هستند میده.
برای این کار ادنیوم رو باید از خاک در به یارید و کامل قسمت ریشه هارو هرس کنید. سپس یک شیء گرد در ته آدنیوم مربوطه بچسبانید و بکارید.
برای شکل گرفتن ریشه می تونید با به وجود آوردن شیارهایی مثل عکس‌های زیر باعث بشید ریشه فقط از همون قسمت‌های دلخواه در به یاد و بعد از در آمدن ریشه‌ها آنها را از زیر خاک بیرون به یارید تا زیباتر شوند.
حتی ادونیوم های ضخیم رو می تونید با نصف کردن ادونیوم به دو آدونیوم تبدیل کنید و بعد از انجام عملیات فوق چند روز برای پینه بستن ته ادونیوم بیرون در فضای آزاد در سایه بزارید و بعد از پینه بستن بکارید.
برای آموزش کامل کاشت بذر آدنیوم  اینجا کلیک کنید

آموزش ساخت بونسای آدنیوم تصویری :

ادونیوم های قطع شده و اماده برای کاشتن
ادونیوم های قطع شده و اماده برای کاشتن

 

پینه بستن ته کار بعد از یک هفته ، ته ادونیوم حاوی قارچکش هست
پینه بستن ته کار بعد از یک هفته ، ته ادونیوم حاوی قارچکش هست

 

قلمه آدنیوم
<br />زائده های بریده شده جهت مشخص کردن قسمت هایی که نیاز داریم برای ریشه دار شدن

کاشت ادنیوم

آماده کاشت

 

جوانه آدنیوم
طریقه درست کردن زائده برای ریشه دار کردن

بعد از کاشت

بعد از کاشت

 

انواع آدنیوم
بعد از چهار تا شش ماه ریشه‌ها در قسمت‌های زائده دار در اومدن و شکل گرفتند

 

ادونیوم
ریشه دار شدن بعد از شش ماه زمانی که محل در اومدن ریشه مشخص نمیشه و خود به خود دور تا دور پر از ریشه میشه

بعد از کاشت مجدد

بعد از کاشت مجدد

ریشه آدنیوم

بعد از یکسال
کاشتن آدنیوم

بعد از کاشت مجدد

یکسالگی آدنیوم
بعد از یکسال

هرس ریشه آدنیوم

بعد از شش ماه مجدداً از خاک در میاد و بعد از حذف ریشه‌های مویی بهش شکل میدیم و مجدداً می‌کاریم

 

نحوه قرار گرفتن روی خاک
نحوه قرار گرفتن روی خاک

نحوه قرار گرفتن روی خاک

نحوه قرار گرفتن روی خاک
نویسنده : مهندس جعفرزاده

پست‌های مرتبط

راهنمای خرید بونسای

با چه قیمتی بونسای را می‌توان خرید؟ راهنمای خرید بونسای...

آموزش قلمه زدن دیفن باخیا

آموزش قلمه زدن دیفن باخیا : گل دیفن باخیا گیاه...

آموزش طراحی بونسای با سنگ

آموزش طراحی بونسای با سنگ

آموزش طراحی بونسای با سنگ سبک ریشه در سنگ نام...

نظرات (28)

باسلام
ضمن تشکر از سایت بسیار خوب و مفیدتان، من اگر بخوام یه بونسای آدنیوم داشته باشم برای داشتن شاخه های زیاد چه موقع و به چه شکلی باید عمل بکنم که هم یه بونسای دارای پر ریشه و پر شاخه باشه

پاسخ

  سلام.
  برای سرزنی از شش ماهگی میتونیداقدام کنید.
  برای هرس برگ اول فصل رشد (اواسط اسفند واوایل بهار)میتونیداقدام کنید.
  برای فرم دهی ریشه اواسط اسفند یا اول فصل رشد همزمان با تقویت خاک اقدام کنید.هر دو سه ماه یکبار باید شاخه ها رو هرس کنید.تا بنسای زیبایی داشته باشید.

  پاسخ

سلام
اسم و نوع قارچ کشی که ته قلمه آدنیوم بایست زد تا زمان پینه بستن چیه ؟
متشکرم

پاسخ

  سلام.از قارچ کش کاربندازیم میتونید استفاده کنید.مقدار یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید ومحلول رو به انتهای قلمه اسپری کنید.

  پاسخ

بعد از اینکه خواستیم زائده درست کنیم برای ریشه دار شدن بازم باید گیاه رو بیرون از خاک بزاریم تا خشک شه یا بلافاصله بکاریم؟؟

پاسخ

ببخشید یه سوال دیگه
هر چن وقت یکبار سرزنی گیاه رو انجام بدیم؟و اگر یک بار ریشه رو ببریم بازم هم نیازی هست ک ببریم یا یکبار کافیه؟

پاسخ

  سالی یک بار باید گیاه رو از خاک در بیارید وریشه هارو هرس کنید.شاخه هارو هم بستگی به رشد گیاه داره معمولا شش ماه یک بار هم شاخه ها هرس میشه.

  پاسخ

سلام وقت بخیر
فصل رشد ادنیوم چ ماهی میباشد؟

پاسخ

  سلام.از بهار تا اوایل پاییز رشد دارند وپاییز وزمستان بستگی به شرایط نگهداری استراحت میکنن.

  پاسخ

سلام
ببخشید بونسای ادنیوم رو از بالا باید برگاشو قیچی کرد؟؟؟واسه اینکه ساقش تپل و تزئیینی بشه؟؟

پاسخ

سلام،خسته نیاشید،چه جسمی برای زیر گیاه خوبه که زنگ نزنه،میشه معرفی کنید؟یعد از برش و برای ریشه دار کردن از قسمت های دلخواه باید در خاک بزاریم یا بیرون از خاک؟چه مدتی؟تشکر

پاسخ

  سلام.میتونید از دکمه های گرد پلاستیکی ویا در نوشابه هایی که بطری پلاستیکی دارند استفاده کنید.بعد از ایجاد زاءده وخشک شدن قسمتهای بریده شده گیاه رو داخل خاک بکارید بعد از تقریبا شش ماه ریشه میزنن وهر سال یک بار باید ریشه ها رو هرس کنید.

  پاسخ

سلام. وقت بخیر.. ممنون بخاطرسایت خوبتون.. چطوری باید ریشه های ادنیوم رو از خاک خارج کنم و بهشون فرم بدم و چکار کنم که تنه حجیمی داشته باشه؟؟

پاسخ

  سلام.سالی یک بار در زمان شروع به رشد گیاه (اواخر اسفند واوایل بهار)میتونید ریشه ها رو هرس کنید ۲۴ساعت قبل گلدان رو ابیاری کنید تا خاک کاملا نرم بشه.بعد از بیست وچهار ساعت گیارو به ارامی از داخل خاک در بیارید ریشه ها رو به ارامی داخل محلول قارچ کش هم دمای محیط شستشو بدید.بعد ریشه های فرعی رو هرس کنید.بعد از اتمام کار دوباره ریشه هارو با محلول قارچ کش شستشو بدید.بعد داخل گلدون اصلی بکارید.برای فرم دهی تنه گیاه هم میتونید ساقه ها رو هر شش ماه یک بار هرس کنید.خاک گلدون رو قبل از کاشت حتما ضدعفونی کنید.

  پاسخ

خیلی ممنون متوجه شدم… تو عکسا دیدم که ریشه های گیاه از خاک خارج شده و رشد کرده و زخیم شده…. منظورم بونسای هستش… برای اینکه ادنیوم من هم ریشه هاش اینطوری بشه باید بعد از هرس چنتا از ریشه هارو از خاک خارج کنم تا فرم بگیرن؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ

  سلام.این کار سلیقه ای هست.بعد از هرس ریشه چند تا از ریشه های اصلی رو میتونید بیرون از خاک بزارید که بزرگ بشن وفرم تنه گیاه رو بگیرن.بستگی به این داره که چند تا ریشه اصلی داشته باشه.ریشه ها رو میتونید با ایجاد زاعده بیشتر کنید.

  پاسخ

برای فرم دادن ریشه قطعه پلاستیکی را با چه چیزی باید به تنه هرس شده بچسبانیم

پاسخ

با سلام میشه در مورد نحوه ایجاد زائده برای ایجاد و فرم دادن ریشه بیشتر توضیح بدهید

پاسخ

  سلام.عکس شماره شش رو نگاه کنید.در موردایجاد زاءده. بعد از پینه بستن انتهای ادنیوم شیارهایی ایجاد شده.ریشه فقط از قسمتهای باقی مونده در میاد که بعد از رشد ریشه ها اونها رو از خاک بیرون میارن تا ادنیوم زیباتر بشه و حالت بنسای بخودش بگیره
  این عمل برای این انجام میشه که ریشه ها از بغل رشد کنند و عمقی رشد نکنند که هم زیباتر میشه و هم عمر و دوام بیشتری به ریشه های ادنیوم میده.

  پاسخ

با سلام و احترام و تشکر از شما.، احتراما ، جوانه های. بذر آدونیم من تقریباً پنج تا شش سانتیمتر رشد کرده و دو تا سه تا برگ زده ، لطفاً بفرمایید در این شرایط به کود نیاز داره؟ اگه دارد، چه کودی؟

پاسخ

  سلام.بعد از پایان سه ماهگی کود دهی رو شروع کنید.از کودهای پتاس بیشتر از ازت استفاده کنید.۱۲,۱۲,۳۶و۳,۱۱,۳۸

  پاسخ

سلام ببخشیدمن یه آدنیوم دارم سایزش٨هستش میشه بنسایش کرد؟

پاسخ

بلخشید الان آدنیومم یک سالگی شو رد کرده بنسایش میتونم بکنم

پاسخ