آموزش نگهداری از ساکولنت ها

آموزش نگهداری از ساکولنت ها
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آموزش نگهداری از ساکولنت ها: ساکولنت ها جز گیاهان گوشتی هستند که به دلیل زیبایی و نگهداری آسان در اکثر نقاط جهان پرورش داده می‌شود. ساکولنت ها را به راحتی میتوان در آپارتمان و منزل با رعایت موارد زیر نگهداری کرد. در نگهداری این گیاهان باید دقت لازم انجام شود زیرا ساکولنت ها مستعد ابتلا به بیماری‌های قارچی و پوسیدگی ریشه هستند. در پرورش این گیاهان مواردی مانند ترکیب خاک آبیاری صحیح نور مناسب دمای نگهداری اهمیت بالایی دارد که در زیر به طور مختصر در این موارد توضیح داده می‌شود.

۱- خاک مناسب ساکولنت ها:
خاک مورد استفاده باید دارای زهکشی مناسب  باشد. دارای تخلخل باشد تا هوا در آن جریان داشته باشد. آب به راحتی از آن خارج شود زیرا آب بیش از حد باعث پوسیدگی و مرگ گیاه خواهد بود. خاک قبل از استفاده در گلدان ضدعفونی شود. ترکیب خاک مناسب ساکولنت ها ترکیبی از پیت ماس کوکوپیت و ماسه می‌باشد.

۲- آبیاری ساکولنت ها:
ساکولنت ها در فصل رشد به آبیاری بیشتری نیاز دارند آبیاری بستگی به سن گیاه اندازه و نوع آن بستگی دارد، بین دو آبیاری باید اجازه داده شود خاک خشک شود. در فصل خواب ساکولنت ها به آبیاری بسیار کمی نیاز دارند.
فصل خواب ساکولنت ها متفاوت می‌باشد، مثلاً فصل خواب لیتوپس ها برعکس اکثر گیاهان فصل گرم سال می‌باشد که در تابستان به آبیاری لیتوپس ها باید دقت کرد تا از خرابی و پوسیدگی آن جلوگیری شود.چروک شدن گیاه در فصل رشد نشان دهنده نیاز به آبیاری گیاه می‌باشد ولی در فصل خواب نشان‌دهنده خواب گیاه می‌باشد.

 

۳-نور مناسب ساکولنت ها:
ساکولنت ها به نور زیاد ولی فیلتر شده نیاز دارند که باز به منطقه و شدت نور خورشید بستگی دارد ساکولنت ها را می‌توان با نور مصنوعی با لامپ‌های مخصوص هم پرورش داد برای یادگیری به مقاله پرورش با نور مصنوعی در سایت میهن کاکتوس مراجه کنید. بعضی از ساکولنت ها مانند هاورتیاها در زیر نور بنفش رشد بهتری دارند.

 

۴- دمای مورد نیاز ساکولنت ها:
اکثر ساکولنت ها در دمای خنک بین ۱۵-۳۵ درجه رشد بهتری خواهند داشت آستانه تحمل انواع ساکولنت ها متفاوت هست، ولی بهتراست دما به زیر ۵ درجه نرسد، جهت جلوگیری از سرمازدگی و یخزدگی گیاه.

عکس بعضی از واریته های ساکولنت با عکس :

426215615_227663_13079971358268058937
اچیوریا

 

 

429904759_66885_9522909736777630657
هاورتیا

 

آئونیوم
آئونیوم

بعضی از گونه‌های معروف ساکولنت ها عبارت است از: آگاو – آلوئه وررا – آچوریا یا آشوریا – سدوم ها -کراسولا -کریسمس- هاورتیا – آئونیوم

نویسنده: الهامی
منبع:میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

مقالات مشابه:

guest
64 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
dr.lili.sahm
dr.lili.sahm
۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۸:۰۲

سلام وقت بخیر
ممنون میشم راهنماییم کنید اسم این گیاه چیه؟ حدس زدم از خانواده ساکولنتهاست اما نوعشو نمیدونم.ممنون میشم راجع به شرایط نگهداریشم راهنماییم کنید.چون برگهاش یجوری پرپشتن که اگه بخوام از بالا مثل گیاههای دیگه بهش آب بدم برگهاش خیس میشن و چون برگهاش گوشتین حدس زدم که اگه خیس شن ممکنه بپوسن.واسه همین فعلا تا از شما روش صحیح رو بپرسم از پایین بهش آب دادم(یعنی گلدون رو هفته ای یبار به مدت ده دقیقه میذارم تو یه کاسه آب و بعد برمیدارمش). در رابطه با نور هم موقع خرید،فروشنده بیرون، زیر نور مستقیم خورشید گذاشته بودش.نمیدونم اگه من تو نیم متری پنجره بزرگ جنوبی بذارمش کافیه یا نه؟چون نمیخوام رنگ صورتی قشنگی که برگهاش دارن از بین بره

comment image

comment image

کارشناس 2
۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۲:۳۶
در پاسخ به  dr.lili.sahm

سلام، گیاهتون Crassula pellucida،کراسولا پلوسیدا هست شرایط نگهداریش مثل سایر کراسولاها هست،نور زیاد وفیلتر شده ابیاری با خشک شدن کامل خاک، اگر روی برگها اب ریخت میتونید با دستمال نرمی اب رو خشک کنید. نورش کم بشه رنگ برگها سبز میشه اگر میخواهید برگها رنگی بمونند در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید.

مائده
مائده
۶ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۰

سلام میشه اسم این دو گیاه رو بگید
comment image

کارشناس 2
۶ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۱:۳۲
در پاسخ به  مائده

سلام، بالایی پیلوس پیلوس نلی ،پایینی اچوریا مینیاتوری هست.

raha
raha
۲ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۶:۴۸

سلام،وقتتون بخیر
این مدل ازساکولنت هاروبرای افزایش رنگشون بایدچکارکنم؟
واون صورتی روچه جوری تکثیرکنم؟
ساکولنت هایی که ساقه ی چوبی طوردارندکه حالت ریشه مانندبه سمت پایین دارندچجوری تکثیرکنم؟
comment imagecomment imagecomment image

کارشناس 2
۲ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۷:۱۳
در پاسخ به  raha

سلام، در جای پر نور وفیلتر شده نگهداری کنید پر رنگ میشند، همه ی این ساکولنتها از طریق قلمه برگ وقلمه ساقه تکثیر میشند،برای تکثیر از برگهایی که زیاد کوچک وپیر نباشند و جوان وبزرگ باشند میتونید استفاده کنید.

raha
raha
۴ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۶:۴۳
در پاسخ به  کارشناس 2

بسیارسپاسگزارم?