آموزش تکثیر سانسوریا

آموزش تکثیر سانسوریا

آموزش تکثیر سانسوریا  از برگ:
بستر مناسب برای کاشت قلمه سانسوریا  ۵٠٪‌ ماسه ٣٠٪‌ پیت ٢٠٪‌ ورمی کمپوست می‌باشد.

ته سینی کشت ماسه ریز ریخته و ترکیب فوق رو پس از مخلوط کردن در سینی کشت ریخته و اقدام به سمشویی با دوز ۵ در هزار کرده و به مدت ۲۴ ساعت سینی کشت را در مکان سایه قرار می‌دهیم. بعداز ۲۴ ساعت هم آبشویی سینی کشت رو انجام داده و برگ هارا به طوری که در برگ‌های کوچک یک سوم و در برگ‌های بزرگ حدود ۳ تا ۵ سانت داخل بستر قرار بگیرند.
هرچقدر برگ بزرگتر باشد، تعداد جوانه‌هایی که به وجود می‌آیند نیز بیشتر و قوی‌تر خواهد بود.

اگر برگ بزرگی را کاشتید و بعد چند ماه جوانه داد و جوانه رشد کرد، برگ را از ته بریده و دوباره داخل خاک فرو کنید تا جوانه‌های بیشتری بدهد.

آموزش تکثیر سانسوریا با عکس:

برگ سانسوریا

در اولین مرحله برش برگ به قطعات پنج تا هفت سانتی و سپس اجازه میدیم محل برش خشک شود.

 

قلمه سانسوریا
کاشت برگ در بستر مناسب بعد استراحت دادن قلمه ها

 

ریشه سانسوریا
ریشه زایی بعد دو تا سه هفته بسته به دما و رطوبت

 

جوانه زنی قلمه های سانسوریا
جوانه زنی قلمه های سانسوریا

 

کاشت جوانه های حاصل از برگ در گلدان
کاشت جوانه های حاصل از برگ در گلدان

آفات و بیماری‌های سانسوریا 
۱-لارو حشرات: معمولاً از برگ‌های گیاه تغذیه کرده و حاشیه برگ‌ها و یا پهنه آنان را زخمی می‌کنند و سوراخ‌هایی را دران ایجاد می‌کند.

 

۲-تریپس: افت دیگری است که بر اثر تغذیه آن برگ‌ها می‌پیچند و بد شکل می‌شوند و نقاط خاکستری نقره ای بر روی انان ظاهر می‌شود. تریپس از جمله عوامل انتقال دهنده عامل بیماری ویروسی موزاییک برگ است که در نتیجه آن بر روی برگ‌ها لکه‌هایی زرد رنگ ایجاد می‌شود و برگ‌ها بد شکل و گیاه کوتاه قامت می‌شود (لکه‌های زرد رنگ ناشی از این ویروس را با حالت طبیعی برخی از انواع سانسوریا که ابلغ هستند اشتباه نگیرید)

 

۳-شپشک آرد آلود: شپشک آرد آلود از دیگر آفات این گیاه است که به دلیل تغذیه از شیره گیاهان را ضعیف می‌کند و برگ‌ها به خصوص برگ‌های جوان کوتاه قامت. بد شکل و زرد رنگ می‌شوند. فعالیت شدید این افت موجب افتادن و خم شدن برگ‌ها می‌شود. اگر تعداد افات کم است با کمک یک پارچه نخی مرطوب آنها را از روی گیاه بردارید ولی اگر تعداد زیاد است بعد حذف فیزیکی حتماً از سموم سیستمیک برای سمپاشی استفاده کنید.

۴-نماتد گره ریشه:می‌تواند بر روی ریشه سانسوریا گال تولید کند که در نتیجه این بیماری گیاه ضعیف و کوتاه قامت می‌شود و حتی ممکن است از بین برود. استفاده از مخلوط خاک ضد عفونی شده و قلمه‌های سالم گیاهی راهکار مبارزه با نماتد و جلوگیری از فعالیت آنان است.

 

۵-پوسیدگی ریشه: یکی از بیماری‌های قارچی این گیاه است که موجب آبدار شدن و پوسیدن ریشه‌ها و در نتیجه پژمرده و افتادن برگ‌های گیاه می‌شود اگر بر روی قسمت‌های مختلف گیاه لکه‌های قهوه‌ای و نرم دیدید گل را از خاک در آورده ریشه‌های پوسیده و برگ‌های آلوده را کات کنید و برای جلوگیری از شیوع بیماری سعی کنید هنگام آبیاری برگ‌ها خیس نشود. خاک گلدان سبک و زهکش را حتماً چک کنید و از باز بودن عبوری آب مطمئن شوید بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان خشک شود.

 

۶-بیماری لکه برگی قارچی: از دیگر بیماری‌های سانسوریا است که در ابتدا بر روی برگ‌های جوان زخمهای ابدار و قرمز و قهوه‌ای به وجود می اید که حاشیه‌های زرد رنگی دارد. تحت شرایط مرطوب و شدت یافتن بیماری لکه‌ها به هم متصل می‌شوند و برگ از بین خواهد رفت. محیط مرطوب و خیس شدن گیاه و تهویه نامناسب محیط به شیوع این بیماری کمک می‌کند.

 

۷-بلایت جنوبی: از دیگر بیماری‌های سانسوریا بر روی برگ‌ها و به خصوص در نزدیکی سطح خاک زخم‌هایی آبدار و قهوه‌ای رنگ ایجاد می‌شود بر روی سطح خاک و برگ‌ها نیز سطح سفید رنگی که ناشی از رشد قارچ است ظاهر می‌شود که به تدریج سیاه رنگ می‌شوند برگ‌ها پژمرده شده و در نهایت از بین می‌روند.به‌کارگیری از قلمه‌های سالم و شرایط مناسب نگهداری از جمله راهکارهای پیشگیری از این بیماری است.

 

نویسنده: آقایان زارع و حاتمی

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

92 دیدگاه برای “آموزش تکثیر سانسوریا

 1. محمد مهدی گفته:

  سلام بنظر اینکه ظرفم شفاف بوده کناره هاش جلبک سبز رنگ زده قلمه های سانسوریا هم هنوز ریشه ندادن چیکار کنم؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، رطوبت خاک ومحیط رو کم کنید وجلبکها رو از سطح خاک جمع کنید وسنگریزه روی سطح خاک بریزید.

 2. محمد مهدی گفته:

  سلام و وقت بخیر یه سوال داشتم آیا قلمه سانسوریا رو میشه توی خاک کاکتوس ریشه دار کرد؟؟؟یا میشه توی خاک گل های آپارتمانی این کار رو انجام داد؟؟

 3. معراج چترسیما گفته:

  ببخشید من دوهفته میشه که برگهای سانسوریا رو به قسمت های هشت سانتی برش دادم دادم وتوی خاک کمپوست کاشتم امروز با احتیاط یکی از قلمه هارو درآوردم ولی اصلا ریشه دار نشده بود درضمن قبلا هم برش هارو توی دمای اتاق نزاشته بودم وچند ساعتی توی آب بودن لطفا راهنمایی کنید

 4. مجید قدسی گفته:

  با سلام و تشکر
  من تعدادی از برگ های ساسنوریا را فقط در خاک کوکوپیت کاشتم و خیلی هم خاک را فشرده نکردم
  آیا کار من صحیح بوده ، توصیه شما چیست ؟
  سپاس

 5. حسین گفته:

  سلام وقت بخیر سانسوریا من ریزومش سالمه ولی ریشه هاش از بین رفتن بعد از این که در محلول قارچ کش گزاشتم باید چیکار کنم که ریشه بده و داخل چه مخلوطی از خاک بکارم و به چه صورت ابیاری کنم تا ریشه بده مجدد و چه زمانی طول میکشه ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید داخل کوکوپیت بکارید وخاک رو مرطوب نگهدارید تقریبا ۳الی۴هفته بعد ریشه دار میشه ،در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از ریشه زایی وشروع به رشد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید. ریزروم رو هم میتونید داخل کوکوپیت بکارید.

 6. سحر گفته:

  سلام وقت بخیر
  من سانسوریا پاکوتاه دارم که چند روز پیش متوجه شدم پا جوش زدم و بعد از ریشه مادر بوسیله چاقو ضدعفونی شده بریدم و جداش کردم در آب گذاشتم بنظرتون درسته کارم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، باید کمی بزرگ میشدند بعد جدا میکردید، داخل خاک هم بکارید ریشه میزنند. مشکلی نیست داخل اب بعد از اینکه ریشه زدند به خاک انتقال بدید.

 7. داوودی گفته:

  سلام وقت بخبر.سانسوریا را برای تکثبر ار طریق برش گباه انجام دادم.می خواستم بدونم آن قسمت اصلی برگ که داخل گلدان است و آن را برش دادم چقدر طول میکشد که قدش بلند شود(منظورم آن قسمتی است که در گلدان اصلی میباشد و نصف بیشتر آن را بریدم)

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، منظورتون اگر گیاه مادری داخل گلدان هست، اگر برگها کامل کات شده باشه برگها دیگه رشد نمیکنند از ریشه برگ جدید جوانه میزنه ورشد میکنه.

 8. مهدی گفته:

  سلام خاک کاکتوس که از گل فروشی ها تهیه کنم بدلی قلمه زدن سانسوریا مناسبه لطف در مورد بستر مناسب قلمه ا راهنمایی کنید سانسوریا رو برش ۸ دادم و ۲ روز دیگه بزنم خوبه ؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله میتونید داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید. از کوکوپیت، لیکا، پیت ماس، هم میتونید استفاده کنید، خاک رو باید مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نباشه.

 9. متین گفته:

  سلام خسته نباشید. من سانسوریا رو در آب گذاشتم وریشه زده ولی پاجوش نزده کی ودر چه خاکی میتوانم بکارم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، برای جوانه زنی زمان میبره،ممکن هست یک ماه یا بیشتر هم طول بکشه،میتونید با احتیاط داخل خاک انتقال بدید.

 10. زهرا گفته:

  سلام وقت بخیر .
  من گلدون سانسوریا رنگی ای دارم . بیشتر از دوساله . نه پاجوش زده نه خراب شده . ولی الان چندماهه که دونه دونه زرد میشه و خراب میشه. بردک گل فروشی خاک و گلدون رو عوض کدم ولی دوباره داره زرد خراب میشه دلیلش چیه http://uupload.ir/files/yy49_سانسوریا.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خاکش شبیه به کوکوپیت هست، ابیاری زیاد باعث این مشکل شده متاسفانه همگی بجز یکی از بین رفتن، گیاه های زرد رو از گلدان خارج کنید ویکی که سالم هست از خاک دربیارید وبامحلول قارچ کش کامل شستشو بدید ویک روز در دمای اتاق نگهداری کنید که زیاد گرم نباشه بعد داخل خاک مخصوص کاکتوس(ماسه شسته عدسی،پیت ماس، ورمی کمپوست) ،بکارید وابیاری رو با محلول قارچ کش انجام بدید خاکش هر زمان کامل خشک شد ابیاری کنید وحتما زهکش باز باشه واب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه.

 11. لیلا گفته:

  سلام. ببخشید این خاک هایی که می گید مثل کوکو پیت و ماسه یا کودهای سه بیست و اینها رو از کجا می شه تهیه کنم

 12. مهدی گفته:

  سلام بر شما
  این عکسی که میفرستم خدمت شما مربوط به سانوریایی هس که بدلیل گندیدگی از مادر جدا و به سه تیکه تقسیم بیش از یک روز برای پینه بستن قسمت برش زده بیرون مانده و سپس در خاکی که حاوی شن و پیت ماس و ورمی کمپوست بوده کشت شده الان بعد سه یا چهار روز دوتا از قلمه ها زرد شدن. من برای مرطوب بودن محیط آنها پارچ آبی رو برعکس بر روی گلدون قرار داده بودم با منفدی برای تبادل هوا. الان مشکل از چیه؟ آبیاری؟ یا خاکش؟
  عکس اول در کنار گیاه مادری قبل از قلمه زدن: http://uupload.ir/files/7t19_whatsapp_image_2019-10-26_at_16.10.20.jpeg
  عکس دوم قلمه های کشت شده : http://uupload.ir/files/wq15_whatsapp_image_2019-11-03_at_20.48.40.jpeg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، متاسفانه قلمه هاتون قارچی شدن واز بین رفتن،باید با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده برش میدادید وبعد از برش داخل محلول قارچ کش شستشو میدادید ویک روز بعد از استراحت داخل خاک کشت میکردید خاکش رو هم نباید کامل خیس کنید ابیاری بصورت اسپری وفقط روی سطح خاک،خاک شما کاملا خیس هست، نیازی به کاور کردن هم نیست.

 13. مهتاب کریمی گفته:

  سلام من از خاک معمولی برای تکثیر استفاده کردم و الان پس از یکماه رشد نداشته. بخاطرخاک بوده؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خاک باید تخلخل زیادی داشته باشه،احتمالش هست، میتونید با احتیاط گیاه رو از خاک در بیارید وبررسی کنید که ریشه زده یانه.

 14. مهدی گفته:

  سلام من سانسوریا ابلق رو هشتی بریدم پینه هم بست گذاشتم داخل خاک کوکوپیت + پرلیت و یکم ماسه ، آب دادم بهش بعد کشت بعد روزی یکبار. هم اسپری روی بستر خاک پلاستیک هم کشیدم دورش اما نگاه کردم بعد چند روز دیدم از پایین پوسیده شده و حالت آبدار و زرد شده باید نحوه صحیح اش چگونه باشه اگه راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، نباید پلاستیک بکشید، رطوبت زیاد باعث پوسیدگی قلمه برگ شده.اسپری اب رو هم دو الی سه روز یک بار انجام بدید.

 15. شبنم گفته:

  سلام خسته نباشید من حدود چند ماه پیش سانسوریا قلمه زدم الان پاحوشاش در اومده ولی جاییکه نگه میزاشتم الان سرد شده میخام بیارم داخل اتاق که نور جنوب داره اشکالی نداره جاشون عوض کنم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   اگر قلمه ها رو بعد از جدا کردن چند روز استراحت دادید وقسمت بریده شده قلمه ها پینه بسته داخل خاک مرطوب میتونید کشت کنید اگر قلمه ها رو بلافاصله بعد از جدا کردن میخواهید بکارید خاک باید کاملا ضدعفونی وخشک شده باشه وچند روز بعد اسپری اب رو شروع کنید و خاک رو مرطوب نگهدارید.

 16. Ali گفته:

  سلام من سانیوریا هام از قسمتی ک داخل خاک هست زرد و ابدار شده بعد تا بالا میاد مجبور میشم قط کنم قسمت خراب شدگی رو مشکلش چی میتونه باشه

 17. zhra گفته:

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اگه سانسوریا ابلق و با روش پاجوش تکثیر کنیم بازم رنگش مثل ابلق میشه یا نع؟؟؟

 18. ساناز گفته:

  سلام
  ببخشید میشه من رو هم راهنمایی کنید?
  من گلدون هام قلمه زده شده هستن به نظر سالم و خوب میان ولی پشه زدن، کلی پشه های ریز اطرافش و روی خاکش میشینن، دلیلشون چیه و باید چیکار کنم که از بین برن؟
  ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، رطوبت زیاد خاک باعث این مشکل میشه کنار گیاه کارت زرد نصب کنید ورطوبت خاک رو کم کنید ،اگر تعدادشون خیلی زیاد هست بامحلول سم حشره کش دلتامترین یا دیازینون خاک رو کامل ابیاری کنید.

 19. سانیار گفته:

  سلام
  من به سانسوریام کود ۳بیست دادم
  بعد از یک هفته برگاش داره زرد میشه
  الان خاکشو شستشو بدم ؟این کار باعث گندیدن ریشه نمیشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، مقدارم مصرفتون چقدر بوده؟ احتمال داره که دز مصرف رو زیاد زدید،میتونید خاک رو ابشویی کنید تا کود اضافی از خاک شسته بشه زهکش رو بررسی کنید که گرفته نباشه بعد از ابشویی گلدان رو روی سبد یاهر نوع وسیله ای که زهکش ازاد باشه قرار بدید تا از زهکش هم هوادهی انجام بشه با این روش ریشه پوسیده نمیشه.

 20. مهدی گفته:

  سلام روزتون بخیر
  ببخشید برای اینکه سانسوریای ابلق زودتر پاجوش بده چه شرایطی لازمه؟؟
  و اینکه سانسوریایی ک ما خریدیم برگهاش سالمن ولی بنظرم از داخل میانی برگ جدیدی ک در حال رشد هستش خشک شده البته خریدیم بعد متوجه شدیم.ممکنه برگ جدید دربیاره؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای پاجوش دادن اول گیاه باید بالغ باشه وشرایط نگهداری ایدالی برای رشد داشته باشه برای مثال نور کافی دریافت کنه وترکیب خاک مناسب ابیاری منظم وکوددهی منظمی داشته باشه.میتونید قسمتی رو که خشک شده جدا کنید وروی گیاه وقسمت وسط که خشک شده محلول قارچ کش اسپری کنید. اگر اوند سالم باشه مجدد رشد میکنه ولی اگر اوند از بین رفته باشه بهتر هست که از برگهایی که زیاد مسن وزیاد جوان نیستند قلمه بگیرید وبکارید. ریختن اب وموندن اب بمدت طولانی داخل برگهای گیاه سانسوریا،باعث این مشکل میشه.

 21. وحید گفته:

  با سلام
  من چند تا گلدان کاکتوس مدادی دارم که همشون پاجوش زدن،چطوری باید تکثیرشون کنم.پاجوشها کج رشد کردن بعضیهاشونم شاخه شاخه شدن .ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. میتونبد پاجوشها رو جدا کنید وچند روزی در جای خنک وسایه نگهداری کنید تا قسمت بریده شده پینه ببنده بعد داخل خاک مخصوص کاکتوس کشت کنید ابیاری رو کاملا سطحی انجام بدید وتا زمان ریشه دار شدن در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. اگر عجله ندارید صبر کنید وبهار این کار رو انجام بدید که ریشه زنی زودتر انجام بشه.

 22. شيده گفته:

  سلام
  من سانسوریا رنگى دارم، زیر سر رنگى اون زرد و جمع شده، دلیلش چى هستش؟
  هفته اى یکبار آبیاری میکنم، نور هم مستقیم نیست، در ضمن یه جوونه کوچک کنار همون در اومده .

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. قسمتهای رنگی مواد شیمیای وچسبنده هستند که فقط برای زیبایی وفروش بیشتر گیاه استفاده میشه وبیشتر باعث خراب شدن گیاه میشه. گیاه از قسمت رنگ شده نمیتونه نور واکسیژن کافی دریافت کنه برای همین زرد وچروک میشه. تا قسمتی که زرد شده کات کنید ومحلول قارچ کش اسپری کنید دوباره از قسمت ریشه رشدمیکنه وپاجوش میده.

 23. نوید گفته:

  سلام
  بهترین فصل برای فلمه زدن سانسوریا چه فصلیه؟
  آیا میتوان در هر فصلی قلمه زد یا پاجوش را جدا کرد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. بهترین فصل برای قلمه گرفتن انواع گیاهان اپارتمانی وکاکتوسها وساکولنتها فصل بهار هست همچنین جدا کردن پاجوشها. فقط تعدادی از درختان وگلهای رز هستند که بهتره پاییز ازشون قلمه گرفته بشه.

  • کارشناس 2 گفته:

   یعنی خاک شسته بشه، اب رو از روی سطح خاک به اندازه ای اسپری کنید که سم موجود در خاک از منافذ ظرف کشت خارج بشه. شیرابه سم از کف ظرف خارج بشه.

  • کارشناس 2 گفته:

   الوئه ورا رو میتونید با پاجوش وبذر تکثیر کنید اگر قد گیاه مادری بلند هست میتونید قسمت سر رو (به اندازه ۱۰_۲۰cm)کات کنید از قسمتی که داخل خاک مونده کلی جوانه میزنه وقسمت کات شده رو هم میتونید مجدد بکارید دوباره ریشه دار میشه.

 24. بهادر گفته:

  سلام،من همیشه قلمه سانسوریارو تو آب گذاشتم و خیلی خوب هم ریشه زد و تکثیر شده،ولی اینبار توی خاک زدم خیلی طول کشیده،تازه ریشه زده….

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. بله داخل خاک زمان میبره تا ریشه بزنه. باید هر از گاهی روی خاک اب اسپری کنید تا رطوبت داشته باشن.

 25. مهدی گفته:

  سلام.چندوقت پیش یه برگ سانسوریا ابلق را به قسمت های ۸سانت بریدم و قسمت پایینش رو هشتی برش زدم و توی بستر مناسب قرار دادم الان جوانه زدن ولی ابلق نیستن…چرا؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. درصد ابلق شدن با این روش تکثیر خیلی پایین هست. تنها راهی که صد درصد گیاه ابلق میشه این هست که از پاجوشهای گیاه جدا کنید.

 26. همایون گفته:

  سلام…هفته پیش ی گلدان سانسوریا خریدم همون موقعه ک خریداری کردم گلدانش رو هم عوض کردن ….بهم گف ۳ روز بهش اب نده چون جا بجا شده بعد س روز اب بده…منم همین کارو کردم…ولی یکی از برگ های سانسوریا وسطش حالت جمع شدگی و قهوه ای شده دلیل چی میتونه باشه؟

  اگر اون شاخه دو از جایی ک این مشکل براش پیش اومده برش بدم باقیمانده اش ک داخل خاک و ریشه داده از کنارش میجوشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. احتمالا در حال پوسیدگی بوده که الان مشکل رو شده. تا قسمتی که رنگش عوض شده کات کنید. مجدد از ریشه پاجوش میزنه ورشد میکنه. ابیاری رو هروقت خاکش کامل خشک شد انجام بدید.

 27. فاطیما گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من ۱۶روز قبل تعدادی برگ سانسوریا ابلغ و سبز را در خاک کاکتوس قلمه زدم متاسفانه به قلمه های برش داده شده استراحت ندادم .
  امکان داره جوانه نزند ؟ در حال حاضر اثری از پوسیدگی نیست اما میترسم چک کنم ببینم ریشه داده یا نه
  دمای خونه ۲۷و رطوبت دائمی دارد
  پشت پنجره با نور فیلتر شده ملایم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. میتونید یکی از برگها رو برای آزمایش از خاک دربیارید وچک کنید اگر مشکلی بود تا الان متوجه میشدید چون زود زرد ویا پوسیده شده واز بین میرفتن.

 28. بهزاد گفته:

  باسلام.بعد از برش و استراحت دادن و کاشت داخل بستر باید آن را آبیاری کنیم؟بنده این کار رو کردم وگیاه پوسید.لطفا روش آبیاری رو دقیق برام توضیح بدین.ممنونم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.بعد از کاشت فقط با اب پاش سطح خاک رو مرطوب کنید وروی برگ اب نریزید.ابیاری زیاد باشه برگ پوسیده میشه روزی یک بار با ابپاش مه پاشی کنید.

 29. بهزاد گفته:

  با سلام.بعد از اینکه برگ انتخاب شد و بریده شد و قسمت هشت هم ازش بریده شد.باید به برگ استراحت بدیم و بعد بکاریم؟دلیل این کار چیه؟ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.قسمت هشت رو فقط برای سانسوریاهای ابلق انجام میدیم که جوانه هایی که رشد میکنن هم ابلق باشن.بله باید یک روز استراحت بدید.دلیل این کار این هست که قسمت بریده شده پینه ببنده واب ویا افات از قسمت بریده شده وارد برگ نشن وبرگ پوسیده نشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.قلمه های سانسوریاها داخل خاک ریشه دار میشن داخل اب باشن پوسیده میشن.داخل کوکوپیت ولیکا دانه ریز هم براحتی ریشه دار میشن.اگر داخل کوکوپیت و لیکا میخواهید ریشه دار کنید حتما ابیاری رو دقت کنید چون کوکوپیت و لیکا اب رو جذب میکنن ومدت زیادی رطوبت رو حفظ میکنن.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.گیاهتون اگر داخل باغچه باشه خیر خطری نداره ولی اگه داخل گلدون هست بودن کرم خاکی داخل گلدون مضر هست دلیلش هم این هست که داخل گلدون فضای محدودی برای تغذیه کرم خاکی وجود داره بعد از تمام شدن مواد غذایی داخل خاک کرم خاکی مجبور میشه ریشه گیاه رو هم بخوره واین برای گیاهتون مشکل بوجود میاره.همینطور کودی که کرم خاکی تولید میکنه مقدارش زیاد میشه واین برای رشد گیاه مشکل ساز هست.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   ماسه رودخونه یا همون ماسه هایی که برای ساختمان سازی استفاده میشه.باید حتما قبل از استفاده بشورید غربال کنید وسایز بندی کنید اندازه ماسه بین دو الی سه میلیمتر یا همون اندازه عدس برای این کار مناسب هستند.با حرارت دادن داخل فر یا با محلول قارچ کش هم میتونید استریل کنید بعد استفاده کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.سانسوریای نیزه ای یا لوله ای هم تکثیرش به همین روش هست.جوانه ها از قسمت ریشه میرویند.واز داخل خاک بیرون میان.

 30. محمد گفته:

  سلام .
  برای این آفات و بیماری های گل و گیاه چه سمی میشه استفاده کرد ؟؟
  هر افت سم مختص خودشو داره یا یه سم کلی هست برا همشون ؟؟
  یه سم معرفی کنید و طرز استفادشو بگید .
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.اول باید نوع افت معلوم بشه بعد سم مورد نظر استفاده بشه.هر سمی رو برای هر افت نمیشه استفاده کرد.شما نوع وشکل افت رو توضیح بدید تا بتونیم نوع سم رو بگیم.مثلا شپشک اردالود بصورت ارد پودری سفید رنگ هست که کنار برگها ویا ریشه بوجود میاد.ویا حشرات سیاه ویا سفید که پرواز میکنن.یا بصورت کرم ویا لارو داخل خاک هستند.افتها انوع مختلفی دارند.همینطور سمها,سم افتی که داخل خاک هست با سم افتی که روی شاخه ویا برگ گیاهان وجود داره فرق میکنه.

 31. سارا گفته:

  سلام.این روش رو میشه برای سانسوریای نیزه ای هم انجام داد؟این نوع رو سانسوریا چطور رنگی میشه؟من تو سایتتون مطلبی رو دیدم که توش از همین نوع رنگ شده و رنگ نشده کنار هم بودن

 32. شاهین گفته:

  سلام من قلمه زدم همشون ریشه زدن ولی فقط بعد از ۶ ماه یکیشون جوونه زده اونم رشدش خییلی خییلی کنده کود سه ۲۰ دادم اخیرن هم پودر آهن سوئیسی لطفن راهنمایی کنید چیکار کنم سرعت رشدش بیشتر بشه؟بزارم جلوی افتاب مستقیم؟آب وقتی نمیدم بعد ۵ روز خاکش خشک خشک میشه واسه گیاه بد نیست؟

 33. اسماعیل گفته:

  سلام موقعی که قلمه هارو تو خاک فرو کردیم گفتید دو تا سه هفته طول میکشه تا ریشه بزنن و بسته به دما و رطوبت داره تو این دو سه هفته باید آبیاری هم انجام بشه و چقدر باید آبیاری کنیم لطفا خیلی کامل و با جزئیات جواب بدید ببخشید ماسه رو باید از گل فروشی ها بگیریم یا همون ماسه لب ساحل دریا و میشه استفاده کرد

  • میهن کاکتوس گفته:

   سلام بله تا ریشه می‌دهند نیازی به آبیاری نیست تنها رطوبت خاک کافیه همون ماسه رودخانه عالیه فقط بهتره با سم قارچ‌کش ضدعفونی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *