آموزش تکثیر سانسوریا

آموزش تکثیر سانسوریا
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آموزش تکثیر سانسوریا  از برگ:
بستر مناسب برای کاشت قلمه سانسوریا  ۵٠٪‌ ماسه ٣٠٪‌ پیت ٢٠٪‌ ورمی کمپوست می‌باشد.

ته سینی کشت ماسه ریز ریخته و ترکیب فوق رو پس از مخلوط کردن در سینی کشت ریخته و اقدام به سمشویی با دوز ۵ در هزار کرده و به مدت ۲۴ ساعت سینی کشت را در مکان سایه قرار می‌دهیم. بعداز ۲۴ ساعت هم آبشویی سینی کشت رو انجام داده و برگ هارا به طوری که در برگ‌های کوچک یک سوم و در برگ‌های بزرگ حدود ۳ تا ۵ سانت داخل بستر قرار بگیرند.
هرچقدر برگ بزرگتر باشد، تعداد جوانه‌هایی که به وجود می‌آیند نیز بیشتر و قوی‌تر خواهد بود.

اگر برگ بزرگی را کاشتید و بعد چند ماه جوانه داد و جوانه رشد کرد، برگ را از ته بریده و دوباره داخل خاک فرو کنید تا جوانه‌های بیشتری بدهد.

آموزش تکثیر سانسوریا با عکس:

برگ سانسوریا

در اولین مرحله برش برگ به قطعات پنج تا هفت سانتی و سپس اجازه میدیم محل برش خشک شود.

 

قلمه سانسوریا
کاشت برگ در بستر مناسب بعد استراحت دادن قلمه ها

 

ریشه سانسوریا
ریشه زایی بعد دو تا سه هفته بسته به دما و رطوبت

 

جوانه زنی قلمه های سانسوریا
جوانه زنی قلمه های سانسوریا

 

کاشت جوانه های حاصل از برگ در گلدان
کاشت جوانه های حاصل از برگ در گلدان

آفات و بیماری‌های سانسوریا 
۱-لارو حشرات: معمولاً از برگ‌های گیاه تغذیه کرده و حاشیه برگ‌ها و یا پهنه آنان را زخمی می‌کنند و سوراخ‌هایی را دران ایجاد می‌کند.

 

۲-تریپس: افت دیگری است که بر اثر تغذیه آن برگ‌ها می‌پیچند و بد شکل می‌شوند و نقاط خاکستری نقره ای بر روی انان ظاهر می‌شود. تریپس از جمله عوامل انتقال دهنده عامل بیماری ویروسی موزاییک برگ است که در نتیجه آن بر روی برگ‌ها لکه‌هایی زرد رنگ ایجاد می‌شود و برگ‌ها بد شکل و گیاه کوتاه قامت می‌شود (لکه‌های زرد رنگ ناشی از این ویروس را با حالت طبیعی برخی از انواع سانسوریا که ابلغ هستند اشتباه نگیرید)

 

۳-شپشک آرد آلود: شپشک آرد آلود از دیگر آفات این گیاه است که به دلیل تغذیه از شیره گیاهان را ضعیف می‌کند و برگ‌ها به خصوص برگ‌های جوان کوتاه قامت. بد شکل و زرد رنگ می‌شوند. فعالیت شدید این افت موجب افتادن و خم شدن برگ‌ها می‌شود. اگر تعداد افات کم است با کمک یک پارچه نخی مرطوب آنها را از روی گیاه بردارید ولی اگر تعداد زیاد است بعد حذف فیزیکی حتماً از سموم سیستمیک برای سمپاشی استفاده کنید.

۴-نماتد گره ریشه:می‌تواند بر روی ریشه سانسوریا گال تولید کند که در نتیجه این بیماری گیاه ضعیف و کوتاه قامت می‌شود و حتی ممکن است از بین برود. استفاده از مخلوط خاک ضد عفونی شده و قلمه‌های سالم گیاهی راهکار مبارزه با نماتد و جلوگیری از فعالیت آنان است.

 

۵-پوسیدگی ریشه: یکی از بیماری‌های قارچی این گیاه است که موجب آبدار شدن و پوسیدن ریشه‌ها و در نتیجه پژمرده و افتادن برگ‌های گیاه می‌شود اگر بر روی قسمت‌های مختلف گیاه لکه‌های قهوه‌ای و نرم دیدید گل را از خاک در آورده ریشه‌های پوسیده و برگ‌های آلوده را کات کنید و برای جلوگیری از شیوع بیماری سعی کنید هنگام آبیاری برگ‌ها خیس نشود. خاک گلدان سبک و زهکش را حتماً چک کنید و از باز بودن عبوری آب مطمئن شوید بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان خشک شود.

 

۶-بیماری لکه برگی قارچی: از دیگر بیماری‌های سانسوریا است که در ابتدا بر روی برگ‌های جوان زخمهای ابدار و قرمز و قهوه‌ای به وجود می اید که حاشیه‌های زرد رنگی دارد. تحت شرایط مرطوب و شدت یافتن بیماری لکه‌ها به هم متصل می‌شوند و برگ از بین خواهد رفت. محیط مرطوب و خیس شدن گیاه و تهویه نامناسب محیط به شیوع این بیماری کمک می‌کند.

 

۷-بلایت جنوبی: از دیگر بیماری‌های سانسوریا بر روی برگ‌ها و به خصوص در نزدیکی سطح خاک زخم‌هایی آبدار و قهوه‌ای رنگ ایجاد می‌شود بر روی سطح خاک و برگ‌ها نیز سطح سفید رنگی که ناشی از رشد قارچ است ظاهر می‌شود که به تدریج سیاه رنگ می‌شوند برگ‌ها پژمرده شده و در نهایت از بین می‌روند.به‌کارگیری از قلمه‌های سالم و شرایط مناسب نگهداری از جمله راهکارهای پیشگیری از این بیماری است.

 

نویسنده: آقایان زارع و حاتمی

منبع:میهن کاکتوس

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

5 1 رای
امتیاز مقاله (جدید)
guest
97 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
تنکار

مطالب بسیار آموزنده وقابل استفاده بوده

hmd

با سلام
چکارکنیم که سانسوریای دور زرد تکثیر کنیم که دور زرد تولید بشه و سبز نباشه!!!!!!!
برای تکثیر سانسوریا دور زرد (ابلق بهش می گن؟) با روش قلمه برگ:
۱- میشه نوک ۸ بریدن شده از خاک بیرون بمونه و فقط پایه ها را در خاک بگذاریم تا پاجوش ها ابلق بشن(یک مثلث خالی بین نوک هستی زیر برگ و خاک بماند)؟
۲- در روش برش ۸ در برگ، احتمال ابلق نشدن چقدر است؟
۳- چه روشی انجام دهیم تا درصد بالا ابلق شوند؟
۴- قلمه ابلق پا کوتاه با ابلق بلند تفاوت دارد؟
این سوالات برای ماهایی که تو خونه هستیم و یکدونه که بیشتر از این گل نداریم و ریسک و کوشش و خطای زیادی نمی تونیم انجام دهیم.
با تشکر

کارشناس 2

سلام، کلا قلمه برگ سانسوریای ابلق درصد پایینی احتمال ابلق شدن داره حتی اگر برگ رو بصورت ٨ برش بدید وفقط قسمت ابلق برگ داخل خاک باشه، تنها راه ابلق شدن صد در صد استفاده از پاجوشهای گیاه برای تکثیر هست، احتمال ابلق شدن ده درصد هست خیلی از سانسوریاها زمانی که با برگ تکثیر میشند جوانه ها سبز میشند ودیگه مثل گیاه مادری نمیشند وتنها راه تکثیر این گونه ها استفاده از پاجوش گیاه هست. سانسوریاها گونه هایی مثل شمشیری، کراواتی، ومطبق دارند که این نوع در اکثر واریته ها دیده میشه برای مثال سانسوریا بلک گلد هم نوع شمشیری هم کراواتی وهم به شکل مطبق وپاکوتاه رو داره.

hmd

دموتون گرم که انقدر خوب و زود و جامع جواب دادید. ممنون
اگر برگ را قیچی نکنیم و از پایین پایین که چسبیده به تنه و نزدیک ریشه، جدا کنیم (که خط زرده به هم می رسن) و اون را بکاریم تاپاجوش بده را تا حالا امتحان کردید؟

کارشناس 2

ممنون از شما،بله تنه جوش میزنه.

محمد

سلام و عرض ادب
خواستم بدونم امکان جوانه زدن ریشه سانسوریا وجود داره؟

http://uupload.ir/files/7qq7_img_20200726_171325.jpg

کارشناس 2

سلام، نه متاسفانه ریشه ها پوسیدند.

محمد مهدی

سلام بنظر اینکه ظرفم شفاف بوده کناره هاش جلبک سبز رنگ زده قلمه های سانسوریا هم هنوز ریشه ندادن چیکار کنم؟؟

سلام، در جای خنکی نگهداری کنید وصبور باشید سانسوریاها دیر ریشه میزنند.

محمد مهدی

سلام گلدان قلمه سانسوریا من جلبک زده چیکار کنم؟؟

سلام، رطوبت خاک ومحیط رو کم کنید وجلبکها رو از سطح خاک جمع کنید وسنگریزه روی سطح خاک بریزید.

محمد مهدی

سلام و وقت بخیر یه سوال داشتم آیا قلمه سانسوریا رو میشه توی خاک کاکتوس ریشه دار کرد؟؟؟یا میشه توی خاک گل های آپارتمانی این کار رو انجام داد؟؟

سلام، بله داخل خاک کاکتوسها بهتر هست کشت کنید.

معراج چترسیما

ببخشید من دوهفته میشه که برگهای سانسوریا رو به قسمت های هشت سانتی برش دادم دادم وتوی خاک کمپوست کاشتم امروز با احتیاط یکی از قلمه هارو درآوردم ولی اصلا ریشه دار نشده بود درضمن قبلا هم برش هارو توی دمای اتاق نزاشته بودم وچند ساعتی توی آب بودن لطفا راهنمایی کنید

سلام، برای ریشه دار شدن یک الی دوماه زمان میبره باید صبور باشید وخاک رو مرطوب نگهدارید.

مجید قدسی

با سلام و تشکر
من تعدادی از برگ های ساسنوریا را فقط در خاک کوکوپیت کاشتم و خیلی هم خاک را فشرده نکردم
آیا کار من صحیح بوده ، توصیه شما چیست ؟
سپاس

سلام، داخل کوکوپیت هم ریشه میزنن مشکلی نیست.

حسین

سلام وقت بخیر سانسوریا من ریزومش سالمه ولی ریشه هاش از بین رفتن بعد از این که در محلول قارچ کش گزاشتم باید چیکار کنم که ریشه بده و داخل چه مخلوطی از خاک بکارم و به چه صورت ابیاری کنم تا ریشه بده مجدد و چه زمانی طول میکشه ؟

سلام، میتونید داخل کوکوپیت بکارید وخاک رو مرطوب نگهدارید تقریبا ۳الی۴هفته بعد ریشه دار میشه ،در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از ریشه زایی وشروع به رشد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید. ریزروم رو هم میتونید داخل کوکوپیت بکارید.

عرفان

ببخشید میشه سانسوریا و قاشقی رو تو آب هم قلمه زد؟?

سلام، بله داخل اب هم میشه ریشه دار کرد.

سحر

سلام وقت بخیر
من سانسوریا پاکوتاه دارم که چند روز پیش متوجه شدم پا جوش زدم و بعد از ریشه مادر بوسیله چاقو ضدعفونی شده بریدم و جداش کردم در آب گذاشتم بنظرتون درسته کارم؟

سلام، باید کمی بزرگ میشدند بعد جدا میکردید، داخل خاک هم بکارید ریشه میزنند. مشکلی نیست داخل اب بعد از اینکه ریشه زدند به خاک انتقال بدید.

داوودی

سلام وقت بخبر.سانسوریا را برای تکثبر ار طریق برش گباه انجام دادم.می خواستم بدونم آن قسمت اصلی برگ که داخل گلدان است و آن را برش دادم چقدر طول میکشد که قدش بلند شود(منظورم آن قسمتی است که در گلدان اصلی میباشد و نصف بیشتر آن را بریدم)

سلام، منظورتون اگر گیاه مادری داخل گلدان هست، اگر برگها کامل کات شده باشه برگها دیگه رشد نمیکنند از ریشه برگ جدید جوانه میزنه ورشد میکنه.

مهدی

سلام خاک کاکتوس که از گل فروشی ها تهیه کنم بدلی قلمه زدن سانسوریا مناسبه لطف در مورد بستر مناسب قلمه ا راهنمایی کنید سانسوریا رو برش ۸ دادم و ۲ روز دیگه بزنم خوبه ؟

کارشناس 2

سلام، بله میتونید داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید. از کوکوپیت، لیکا، پیت ماس، هم میتونید استفاده کنید، خاک رو باید مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نباشه.

متین

سلام خسته نباشید. من سانسوریا رو در آب گذاشتم وریشه زده ولی پاجوش نزده کی ودر چه خاکی میتوانم بکارم

کارشناس 2

سلام، ممنون، برای جوانه زنی زمان میبره،ممکن هست یک ماه یا بیشتر هم طول بکشه،میتونید با احتیاط داخل خاک انتقال بدید.

زهرا

سلام وقت بخیر .
من گلدون سانسوریا رنگی ای دارم . بیشتر از دوساله . نه پاجوش زده نه خراب شده . ولی الان چندماهه که دونه دونه زرد میشه و خراب میشه. بردک گل فروشی خاک و گلدون رو عوض کدم ولی دوباره داره زرد خراب میشه دلیلش چیه http://uupload.ir/files/yy49_سانسوریا.jpg

سلام، خاکش شبیه به کوکوپیت هست، ابیاری زیاد باعث این مشکل شده متاسفانه همگی بجز یکی از بین رفتن، گیاه های زرد رو از گلدان خارج کنید ویکی که سالم هست از خاک دربیارید وبامحلول قارچ کش کامل شستشو بدید ویک روز در دمای اتاق نگهداری کنید که زیاد گرم نباشه بعد داخل خاک مخصوص کاکتوس(ماسه شسته عدسی،پیت ماس، ورمی کمپوست) ،بکارید وابیاری رو با محلول قارچ کش انجام بدید خاکش هر زمان کامل خشک شد ابیاری کنید وحتما زهکش باز باشه واب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه.

لیلا

سلام. ببخشید این خاک هایی که می گید مثل کوکو پیت و ماسه یا کودهای سه بیست و اینها رو از کجا می شه تهیه کنم

کارشناس 2

سلام، از فروشگاه لوازم کشاورزی میتونید تهیه کنید.

مهدی

سلام بر شما
این عکسی که میفرستم خدمت شما مربوط به سانوریایی هس که بدلیل گندیدگی از مادر جدا و به سه تیکه تقسیم بیش از یک روز برای پینه بستن قسمت برش زده بیرون مانده و سپس در خاکی که حاوی شن و پیت ماس و ورمی کمپوست بوده کشت شده الان بعد سه یا چهار روز دوتا از قلمه ها زرد شدن. من برای مرطوب بودن محیط آنها پارچ آبی رو برعکس بر روی گلدون قرار داده بودم با منفدی برای تبادل هوا. الان مشکل از چیه؟ آبیاری؟ یا خاکش؟
عکس اول در کنار گیاه مادری قبل از قلمه زدن: http://uupload.ir/files/7t19_whatsapp_image_2019-10-26_at_16.10.20.jpeg
عکس دوم قلمه های کشت شده : http://uupload.ir/files/wq15_whatsapp_image_2019-11-03_at_20.48.40.jpeg

مهدی

پارچ از جنس کریستال و شیشه ای شفاف بوده و نور از اون عبور میکرده.

سلام، متاسفانه قلمه هاتون قارچی شدن واز بین رفتن،باید با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده برش میدادید وبعد از برش داخل محلول قارچ کش شستشو میدادید ویک روز بعد از استراحت داخل خاک کشت میکردید خاکش رو هم نباید کامل خیس کنید ابیاری بصورت اسپری وفقط روی سطح خاک،خاک شما کاملا خیس هست، نیازی به کاور کردن هم نیست.

مهتاب کریمی

سلام من از خاک معمولی برای تکثیر استفاده کردم و الان پس از یکماه رشد نداشته. بخاطرخاک بوده؟

سلام، خاک باید تخلخل زیادی داشته باشه،احتمالش هست، میتونید با احتیاط گیاه رو از خاک در بیارید وبررسی کنید که ریشه زده یانه.

مهدی

سلام من سانسوریا ابلق رو هشتی بریدم پینه هم بست گذاشتم داخل خاک کوکوپیت + پرلیت و یکم ماسه ، آب دادم بهش بعد کشت بعد روزی یکبار. هم اسپری روی بستر خاک پلاستیک هم کشیدم دورش اما نگاه کردم بعد چند روز دیدم از پایین پوسیده شده و حالت آبدار و زرد شده باید نحوه صحیح اش چگونه باشه اگه راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم

سلام، نباید پلاستیک بکشید، رطوبت زیاد باعث پوسیدگی قلمه برگ شده.اسپری اب رو هم دو الی سه روز یک بار انجام بدید.

شبنم

سلام خسته نباشید من حدود چند ماه پیش سانسوریا قلمه زدم الان پاحوشاش در اومده ولی جاییکه نگه میزاشتم الان سرد شده میخام بیارم داخل اتاق که نور جنوب داره اشکالی نداره جاشون عوض کنم

کارشناس 2

سلام، ممنون، نه مشکلی نیست میتونید انتقال بدید.

Pouya

وقتی خاک کاملا خیسه باید قلمه ها رو بزارم یا خاک باید خشک باشه

اگر قلمه ها رو بعد از جدا کردن چند روز استراحت دادید وقسمت بریده شده قلمه ها پینه بسته داخل خاک مرطوب میتونید کشت کنید اگر قلمه ها رو بلافاصله بعد از جدا کردن میخواهید بکارید خاک باید کاملا ضدعفونی وخشک شده باشه وچند روز بعد اسپری اب رو شروع کنید و خاک رو مرطوب نگهدارید.

حسن

برک بریده شده رو در چه دمایی و چقدر استراحت بدیم

کارشناس 2

در دمای اتاق، یک روز.

Ali

سلام من سانیوریا هام از قسمتی ک داخل خاک هست زرد و ابدار شده بعد تا بالا میاد مجبور میشم قط کنم قسمت خراب شدگی رو مشکلش چی میتونه باشه

کارشناس 2

سلام، ابیاری زیاد، خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب ودر نتیجه پوسیدگی ریشه.