بیماری لکه برگی یا سیلیندروکلادیوم

بیماری لکه برگی یا سیلیندروکلادیوم
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

 

بیماری لکه برگی یا سیلیندروکلادیوم  و روش درمان و پیشگیری آن. این بیماری بیشتر در گل‌های  کنتیا، شامادورا، اریکا و انواع نخل و یوکاها دیده می‌شود عامل آن  Sylindrocladiom  یا Calonectria یک قارچ که تحت تأثیر آبیاری زیاد در سراسر جهان، بر روی ساقه‌های گیاهان چوبی مثل کنتیا و شامادورا و اریکا و گیاهانی که از جمله چوبدار و زینتی وهمچنین محصولات باغی کشاورزی که باعث طیف وسیعی از علائم بیماری، مانند برش پوسیدگی، مرگ گیاهچه نهال، نقطه برگ، ساقه سوختگی است، و پوسیدگی ریشه است.
Calonectria می تونند باعث مرگ گیاهچه و نهال‌های نخل شود، شروع این بیماری از یک نقطه قهوه‌ای رنگ روی برگ به وجود می اید و فقط در گیاهان با ساقه‌های تقریباً چوبدار مثل یوکا یا کنتیا و کلاً پالم‌ها.

 

نهال این گیاهان بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری لکه برگی یا کالونکتریا هستند.

پاتوژن و میزبان بیماری لکه برگی یا سیلیندروکلادیوم
Calonectria نام داده‌شده به تلومورف (مرحله جنسی) از این جنس‌های قارچی است.

anamorphs (مرحله غیر جنسی) از همه گونه‌های این قارچ
Cylindrocladium spp.، و آن این مرحله است که اغلب مشاهده شد.

 

علائم و توسعه بیماری:
معمولاً، لکه‌های برگی که به تازگی توسعه یافته قهوه‌ای، دایره‌ای، و ۱ میلی متر قطر دارند. لکه‌های برگی قدیمی تقریباً مدور یا بیضوی، تا ۳_۵ میلی متر. به عنوان ضایعات گسترش، آنها قهوه‌ای مایل به زرد یا خاکستری در مرکز قرار دارد و توسط یک لبه قهوه‌ای یا هاله احاطه شده.

با پیشرفت بیماری، ضایعات بزرگ‌تر و نامنظم‌تر می‌شود. در طول محور سنبله و دم برگ و ساقه نیز ممکن است با بلورهای مشابه آلوده شده باشند.

عوامل به وجود آمدن این بیماری؛
١-علائم کمبود پتاسیم (در برگ‌های قدیمی) و علائم کمبود منگنز (بر روی برگ جدید) باعث به وجود آمدن لکه‌های برگی می‌شود، در واقع کمبود مواد غذایی باعث به وجود آمدن این بیماری در نخل‌ها می‌شود، و کم کم تبدیل به این بیماری قارچی می‌شود.

٢/ ماندن لکه‌های آب روی گیاه درزمان طولانی.

 

کنترل بیماری:

١- افزایش فضای بین گیاهان می‌تواند سلامت گیاه با کاهش عفونت پاتوژن را بهبود بخشد.

٢- یکی دیگر از بخش مهمی از مدیریت نقطه برگ کنترل رطوبت است. رطوبت بالا و ایجاد شرایط مطلوب برای جوانه زنی گیاه.

٣-افزایش گردش هوا به بافت برگ خشک و جلوگیری از عفونت کمک می‌کند. بنابراین بهتراست در مواقع بیماری گیاه در بیرون از اطاق یا گلخانه در فضای سایه کامل قرار بگیرد.

۴- آبیاری در ساعات اولیه صبح روز فقط قبل از طلوع آفتاب (به طوری که برگ‌ها به سرعت خشک شوند)

۵- نظارت مستمر برای بیماری‌های برگ نیز مهم است. از آنجا که بیماری به سرعت توسعه پیدا می‌کند مهم است که به علائم اولیه در اسرع وقت برای محدود کردن گسترش به سایر گیاهان دقت کامل شود.

 

پیشگیری:
١- استفاده مداوم از کود ١٨/١٨/١٨ و کودهای با پتاسیم و منیزیم بالا.
٢- هرگز به برگ‌های آنها غبار پاشی نکنید و حتماً صبح زود آبیاری کنید.
٣-با دیدن اولین لکه برگ قسمت لکه دیده رو حذف کنید.
۴- سم‌پاشی هر ٣ ماه یک‌بار با کاربندازیم یا یک سم سیستماتیک WP هم محلول‌پاشی در صبح زود هم آبیاری.

 

درمان:
قارچ کش های متعددی برای کنترل Calonectria و Cylindrocladium وجود دارد اما نکته مهم و بسیار مهم آینه که قارچ کش نباید به عنوان تنها ابزار مدیریت در درمان استفاده شود، آنها همیشه باید همراه با کنترل فرهنگی برای پیشگیری استفاده شود.

برای گیاه بیمار ابتدا باید بافت آلوده برگ حذف شود و سپس از قارچ‌کش های WP استفاده شود. با محلول‌پاشی از قارچ کش سیستمیک به بافت برگ باعث از بین رفتن این بیماری می‌شود که البته حتماً باید آبیاری در خاک هم انجام شود.

بهترین نوع قارچ‌کش سیستماتیک WP کاربندازیم هست.

بیماری لکه برگی یا سیلیندروکلادیوم

شامادورا
بیماری cylindrocladiom stigmina

 

اکنتیا
بیماری سیلیندروکلادیوم

 

لکه قهوه ای
بیماری لکه برگی یا سیلیندروکلادیوم

 

بیماری کالونکتریا
بیماری کالونکتریا

نویسنده: مهندس جعفرزاده

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
0 0 رای
امتیاز مقاله (جدید)
guest
66 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
حسین

سلام
من هم شبیه این مشکل رو دارم. برگ ها از نوکشون قهوه ای شدن تا آخر. همش از زمستون و بعد روشن کردم شومینه شروع شد بعدش بردمش وسط خونه که ادامه پیدا کرد و بدتر شد و دو تا از ساقه هاش از پایین زرد شد که برزدمشون. خاکش خاک برگ هست. آبیاری هفته ای یه بار با آب شیر دو روز مانده و جلوی پنجره جنوبی و یکی دو متری شومینه هست. بهش آسپرین دادم که نکنه شوک شده باشه و قارچ کش هم زدم ولی همچنان ادامه داره.
comment image

SR

comment image
comment image
comment image
سلام وقتتون بخیر
گیاه دیفن کاملیا گوشه ی برگ هاش زرد شده و یک برگش هم کم کم داره زرد میشه هفته ای یکبار بهش یک لیوان آب میدم و اخرین بار یکم دیرتر دادم بخاطر نمناک بودن خاک و در دمای اتاق نگهداری میشه
میخواستم بدونم به چه علت این اتفاق افتاده و اینکه باید قسمت های زرد شده رو جدا کنم ؟

کارشناس 2

سلام، گیاه رو به تازگی تهیه کردید؟ خاک وگلدان گیاه بتازگی تعویض شده؟بتازگی کوددهی یا سمپاشی داشته اگر بله با چه دز وفاصله ای؟ دما ورطوبت محیط چقدر هست؟

SR

بله به تازگی تهیه کردم و خاک و گلدان هم همون زمان تغییر دادم کوددهی و سمپاشی نداشته داخل دمای اتاق نگهدای میشه رطوبت زیاد نیست

SR

دما نه سرده نه گرمه معمولیه

کارشناس 2

شوک تعویض محیط نگهداری وتعویض خاک هست،جای نگرانی نیست، گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید رطوبت محیط رو افزایش بدید تمام اون برگهایی که زرد شدند بعد از اینکه که کامل خشک شدند میتونید جدا کنید،برای کاهش شوک وارده میتونید یک بار در زمان ابیاری با محلول اسیدهیومیک گیاه رو ابیاری کنید،بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

Sahar

سلام، ساقه نخل اریکا دارای لکه های قهوه اییه و قسمتی از برگ ها هم زرد و به حالت سوخته درامده و تعدادی از برگ ها خشک شدند بخور دادم ولی تغییری نکرد علت و روش درمانش رو لطفا توضیح دهید
comment image
comment image
comment image
comment image
comment image

کارشناس 2

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم،بتازگی خاک یا گلدان یا محیط نگهداری گیاه عوض شده؟دمای نگهداری،میزان ابیاری،میزان نور دریافتی،کوددهی یاسمپاشی هم اگر داشته بفرمایید.

Sahar

بله یک هفته هست که خریدیم و گلدونش هم عوض کردیم جاش کنار تلوزیون بوده نور افتاب اصلا بهش نمیخورده بعد از ۳ ۴ روز جاشو تغییر دادیم که نور غیر مستقیم بهش بخوره سمپاشی نشده جدا از تغییر خاک بخاطر گلدون هم کود ندادیم دما هم معمولیه رادیاتور روشنه صبح هاهم پنجره باز میکنیم هوا جریان داشته باشه

Sahar

و البته آب هم یک لیوان به اندازه ماگ هفته پیش که خریدم دادم

کارشناس 2

تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک وگلدان به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی یا بیحال شدن عکس العمل نشون میده که طبیعی هست برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید، رطوبت محیط رو افزایش بدید وگیاه رو جابجا نکنید،بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه، میتونید برای تامین رطوبت چند روزی گیاه رو با یک نایلون شفاف کاور کنید. برای اطمینان کامل از پیشگیری از قارچ گرفتگی میتونید یک بار گیاه رو با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری هم بکنید، از سم قارچ کش کاربندازیم میتونید استفاده کنید مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب.

Sahar

ممنون از پاسخگویی تون میشه به جای نایلون از دستگاه بخور استفاده کرد؟

کارشناس 2

ممنون از شما، بله میتونید بصورت متناوب استفاده کنید.

میلاد

سلام
میهن کاکتوس همیشه برای من مرجع معتبری بوده
اما از خوندن این مقاله تعجب کردم، انگار گوگل ترجمه کرده. فقط دو نمونه رو خدمتتون میگم
یک) به عنوان ضایعات گسترش
دو) کنترل فرهنگی (ترجمه «کالچرال» به «فرهنگی» در متن رشته کشاورزی و باغبانی، فقط کار گوگله)
من از سایت شما خیلی یاد گرفتم. خواهش میکنم اجازه ندید کیفیت مقاله ها کم شه
ممنونم

کارشناس 2

سلام، ممنون چشم حتما بررسی میکنیم ممنون از توجه شما.

Abbas

سلام. وقتتون بخیر…. روی شاخه های زاموفیلیام لکه های سیاه هست… چه سمی بزنم که خوب بشه؟؟؟؟
مانکوزب یا کاربندازیم؟؟؟؟؟

کارشناس 2

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

niloofar.rashedi

http://uupload.ir/files/r1l_5c265f3e-6601-4819-88be-7b4276e1ba62.jpeg
سلام وقت بخیر میشه راهنماییم کنید ، برگهای لیندامون پژمرده شده شل شده مشکلش چیه؟ امکان داره از تکون دادن تنه باشه؟ شرایط نگهداری هفته ای یکبار اب میدم بهش،کود ۲۰،۲۰ دادم بهش، نور غیر مسقیم اما از پنجره دوره ، دمای خونه متعدل تا ۲۱ درجه هستش.

سلام، کمبود نور وجابجایی های مکرر باعث این مشکل میشه،گیاه رو در جای ثابتی که نور ودمای ایدالی داره نگهداری کنید،فقط برگهای پایینی مشکل پژمردگی دارند یا برگهای بالایی هم مشکل دارند؟ واینکه بتازگی گلدان یا خاک گیاه تعویض شده؟

niloofar.rashedi

بله فقط برگهای پایینی این مشکل براش پیش اومده، خیر گلدان عوض نشده و خاک گلدان هم عوض نشده

مشکلی نیست پس، برگهای قدیمی بمردر زمان پیر وفرسوده میشن که طبیعی هست، صبر کنید بعد از اینکه کامل خشک شدند جدا کنید.

نیلوفر

http://uupload.ir/files/9dcq_905820d1-49ff-42a8-a84a-9e6449a14807.jpeg
سلام نوک برگ های گیاهم قهوه ای شده و برگ های پایینی هر از چند گاهی خود بود زرد میشه و میریزه، ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام، ریشه های گیاه مشکل داره واکسیژن کافی دریافت نمیکنه، زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید ابیاری رو با اب بدون املاح وهمدمای محیط وزمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید،زرد شدن برگهای قدیمی طبیعی هست بعد از اینکه کامل خشک شدند جدا کنید، ولی اگر با سرعت بیشتری زرد میشن مثلا هفته ای چند برگ، گیاه کمبود عناصر داره که میتونید با کودهای کامل ماهی یک بار گیاه رو تقویت کنید،لکه های روی برگها رو میتونید با یک پنبه اغشته به محلول اب وسرکه پاک کنید.

احسان

سلام
حدود یک ماه هست نخل کنتیا خریدم
از یک هفته پیش برگاش دارن این شکلی میشن لطفا راهنمایی بفرمایید
http://uupload.ir/files/1vsj_img_20200730_075048_654.jpg
http://uupload.ir/files/8sar_img_20200730_075045_867.jpg
http://uupload.ir/files/lu0_img_20200730_075039_581.jpg
http://uupload.ir/files/zvc7_img_20200730_075018_163.jpg

سلام، شرایط نگهداری از گیاه روبفرمایید، از جمله ترکیب خاک، میزان نور دریافتی در روز،ابیاری،کوددهی یا سمپاشی اگر داشته با دز مصرف، دما ورطوبت محیط… عکسهای واضحی بگیرید تا بهتر راهنماییتون کنیم، عکسهایی که فرستادید مشکل ترکیب رنگ دارند وتشخیص بیماری یا افت مشکل هست.

حسین

سلام
من هم شبیه این مشکل رو دارم. برگ ها از نوکشون قهوه ای شدن تا آخر. همش از زمستون و بعد روشن کردم شومینه شروع شد بعدش بردمش وسط خونه که ادامه پیدا کرد و بدتر شد و دو تا از ساقه هاش از پایین زرد شد که برزدمشون. خاکش خاک برگ هست. آبیاری هفته ای یه بار با آب شیر دو روز مانده و جلوی پنجره جنوبی و یکی دو متری شومینه هست. بهش آسپرین دادم که نکنه شوک شده باشه و قارچ کش هم زدم ولی همچنان ادامه داره.

کارشناس 2

سلام، کمبود رطوبت محیط باعث این مشکل میشه جابجایی به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده،گیاه رو در جای تابتی که نور دما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید رطوبت محیط رو افزایش بدید وبرگهایی رو که زرد شدند جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه ورطوبت محیط تامین بشه بهبود پیدا میکنه.

نگار

سلام من گیاه اریکا دارم و پشت برگها لکه های قهوه ای زده و سر برگها هم سوخته است داخل گلدان فلزی هم کاشتم با این که دیر به دیر اب میدم ولی خاک گیاه به هیچ عنوان خشک نمیشه
و الان داره لکه های قهوه ای روی برگهای گیاه به همه منتقل میشه
لطفا راهنماییم کنین

کارشناس 2

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید واز گیاه وقسمتهایی که تغییر رنگ دادند عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه وموقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

مرتضی براتپور

سلام
ما یک گیاه شامادورا داریم ک از همون روز اول خریداری روی برگهای یکی از شاخه هاش کمی لکه های قهوه ای بود اما چون کم بود جدی نگرفتیم حالا بعد چن ماهی بقیه برگها هم دارن دچارش میشن حتی برگهای جدیدش
هم اینکه برگهای جدیدش خیلی زمان میبره تا باز بشن
شرایط نگهداری :کنار پنجره نور مناسبی داره اما تهویه هوا کمه
سه هفته یکبارم کود۲۰۲۰۲۰ میدیم و یکی دوباری هم آهن

سلام، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش آپلود عکس در قسمت نظرات

ایدا

http://uupload.ir/files/8m12_whatsapp_image_2020-06-16_at_08.11.02.jpg
http://uupload.ir/files/0048_whatsapp_image_2020-06-16_at_08.11.01.jpg

سلام من یه گیاه اریکا به تازگی خریدم که روی ساقش یه سری دونه ی قهوه ای هست که با دست کشیدن پاک میشن و از بعد اون همین یدونه برگش کاملا زرد شده و وقتی اب میدم هم دوتا حشره ی خیلی ریز مشکی از خاکش بلند شدن
خیلی ممنون میشم کمک کنید

سلام، قسمتهای ساقه که لکه دارند بادقت بررسی کنید ببینید حشرات ریزی یا تارعنکبوتی روی ساقه ها وجود داره؟ اگر بله کنه هست وگیاه رو با محلول کنه کش دو بار بافاصله یک هفته سمپاشی وابیاری کنید،برای پشه سیاه هم رطوبت خاک رو کم کنید وکنار گیاه کارت زرد نصب کنید ،برگی رو که زرد شده صبر کنید کامل خشک بشه بعد جدا کنید.

ایدا

http://uupload.ir/files/wx_whatsapp_image_2020-06-16_at_11.49.52.jpeg
http://uupload.ir/files/vrb_whatsapp_image_2020-06-16_at_11.49.43.jpeg
http://uupload.ir/files/41gt_whatsapp_image_2020-06-16_at_11.58.39.jpeg
خیلی خیلی ممنون از پاسخگوییتون
من خیلی بهش دقت کردم ولی هیچ حشره ریزی روش نبود فقط روی یکی از ساقه هاش دونه های قرمز بودن و دو تا از ساقه هاش دونه های سفید که حرکت نمیکنند و فقط روی ساقه هاشه روی برگ هاش چیزی نیست
نوک یکی دیگه از برگاش هم داره زرد میشه میترسم اونم از بین بره

ممنون از شما، برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید وزیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید ،قسمتهای سفید رو با یک پنبه اغشه به الکل پاک کنید ودو بار بافاصله یک هفته گیاه رو با محلول حشره کش سمپاشی کنید وابیاری کنید،گیاه رو هر روز بررسی کنید اگر مورد مشکوکی بود با پنبه اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید،زرد شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست وجای نگرانی نیست بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید گیاه رو در محیطی که تهویه ونور مناسبی داره نگهداری کنید.

Artemis

سلام وقتتون بخیر
من یه گیاه کنتیا دارم که بیست روز پیش خریدم و موقع خرید یه لکه کوچیک روی ساقه داشت و الان حس میکنم بیشتر شده خاک و گلدونش موقع خرید توسط فروشنده عوض شد
غبار پاشی هم داشتم تقریبا روزی یبار ته گلدون لیکاپون ریختن و وسط خاک برگ و روی خاکم لیکاپون هست
ابیاری هم تقریبا هفته یکبار
http://uupload.ir/files/968i_15919617842792360779735455843900.jpg
http://uupload.ir/files/968i_15919617842792360779735455843900.jpg
لطفا کمکم کنید

کارشناس 2

سلام، ساقه رو بادقت بررسی کنید ببینید حشرات ریز یا تارعنکبوت روی ساقه وبرگها وجود داره، اگر حشرات ریزی وجودداشت گیاه رو با کنه کش دو بار بافاصله یک هفته سمپاشی کنید.

Artemiss

سلام دوباره یعنی مشکل قارچ نداره؟ و اینکه نیاز نیست ساقه رو کات کنم ؟ روی دم برگها انگار نقطه های ریز قرمز هست
http://uupload.ir/files/fubl_15920192155887972568970113339257.jpg

سلام، بایک ذره بین بادقت بررسی کنید اگر نقطه های قرمز رنگ حرکت میکنند کنه قرمز هست وبهتر هست گیاه رو از سایر گیاهان جدا نگهداری کنید وبا محلول کنه کش گیاه رو دوبار بافاصله یک هفته سمپاشی وابیاری کنید تهویه محیط رو بالا ببرید ورطوبت محیط رو افزایش بدید، اگر کنه باشه نیازی به کات کردن ساقه نیست.

Artemis

سلام و عرض ادب مجدد

http://uupload.ir/files/mf5b_۲۰۲۰-۰۶-۱۳-۱۸-۱۸-۱۵-۵۵۵.jpg
http://uupload.ir/files/xl43_۲۰۲۰-۰۶-۱۳-۱۸-۱۸-۵۱-۷۱۸.jpg
کنتیا وقعا گل گرونی هست و من نخواستم نامطمئن سمپاشی کنم
لطف کنید عکسهارو ببینید و اظهار نظر بفرمایید تا من با اطمینان خاطر سمپاشی کنم

سلام، خسارت کنه هست،دز مصرف استاندارد باشه هیچ مشکلی بوجود نمیاد.

مژگان

سلام من گیاه شامادورا دارم واز خریدش دوماه میگذره،،برگ‌های این گیاه دچار لکه های قهوه ای کوچک شدن میخواستم لطف کنید علت ای لکه ها را بیان کنید ؟واین که چرا برگ‌های پایینی کم رنگ ‌روبه زردی می‌رن،؟من هفته ای یکبار آبیاری میکنم واب زیر گلدان راهم خالی میکنم ،درزمان آلبیاری هم روی برگ‌ها را با آب افشانه میکنم ،گلدان پشت پنجره شمالی است با نور غیر مستقیم ،
اگر نیاز به خرید کود ویا سم است ممنون میشم راهنمایی کنید تا تهیه کنم
با سپاس

سلام، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

هادی

سلام
میبخشید در پست قبلی یادم رفت برای نخل اریکام بگم.
یک سری نقطه روی ساقه ی اریکام هست می خواستم ببینم عادی هست یا نوعی بیماری گرفته؟
http://s6.picofile.com/file/8391591334/DSC_0017.JPG
http://s7.picofile.com/file/8391591268/DSC_0010.JPG
اگر این بیماری هست لطفاً بگین راهی هست که بدون سم آن را خنثی کنم و یا با سم دیازینون ۶۰% آن را از بین ببرم.(می خوام بیرون نرم)
شرایط نگهداری:
آبیاری تقریباً منظم- کود دهی تقریباً هر ۱۵ روز(کود کامل – کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ – کود آهن)- داخل اتاق همراه با نور مناسب- دما تقریباً گرم- ساخت جزیره زیر گلدان- زهکشی مناسب- خاک کوکوپیت و پرلیت-تهویه کم
خاک گلدان ها حدود ۶ ماه پیش عوض شده.
این گلدان در فاصله ۳۰ سانتی نخل شامادورا هست نیاز به جابه جایی آن هست یا خیر (برگ ها با هم در تماس نیستن)؟
با سپاس فراوان

کارشناس 2

سلام، قارچ زنگ هست، رطوبت محیط رو کم کنید تهویه رو بالا ببرید، روی برگها اب اسپری نکنید ،توضیحاتی رو در مورد قارچ کش که در نظر قبلی براتون نوشتم انجام بدید ،اگر قارچ کش مانکوزب بتونید تهیه کنید محلول درست کنید وروی همه ی قسمتهای گیاه اسپری کنید. مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب.

هادی

سلام
نخل شامادورا دارم چند روزه متوجه لکه های سیاه روی ساقه و برگ آن شدم. می خواستم ببینم این لکه ها عادی هست یا بیماری لکه برگ هست.
http://s7.picofile.com/file/8391587992/DSC_0006.JPG
http://s6.picofile.com/file/8391588092/DSC_0007.JPG
اگر این بیماری هست لطفاً بگین راهی هست که بدون سم آن را خنثی کنم و یا با سم دیازینون ۶۰% آن را از بین ببرم.(می خوام بیرون نرم)
شرایط نگهداری:
آبیاری تقریباً منظم- کود دهی تقریباً هر ۱۵ روز(کود کامل – کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ – کود آهن)- داخل اتاق همراه با نور مناسب- دما تقریباً گرم- ساخت جزیره زیر گلدان- زهکشی مناسب- خاک کوکوپیت و پرلیت-تهویه کم
راستی نیاز هست گلدان را از بقیه گلدان ها جدا کنم چون دو عدد نخل اریکا به فاصله ۳۰ سانت، یکی سمت راست و دیگری سمت چپ دارم؟
با سپاس فراوان

کارشناس 2

سلام، بیماری قارچی هست،رطوبت محیط رو کم کنید وتهویه رو بالا ببرید، تمام شاخه هاوبرگهایی که لکه دارند با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید ،وبا محلول قارچ کش گیاه رو سمپاشی کنید دیازینون سم حشره کش هست،از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب میتونید استفاده کنید. اگر دسترسی ندارید میتونید با دارچین خودتون قارچ کش درست کنید، به این صورت که مقداری دارچین رو داخل یک ظرف بریزید وروش اب داغ بریزید ۲۴ ساعت بمونه بعد صاف کنید وداخل اب پاش بریزید ومحلول بدست امده رو روی گیاه اسپری کنید،دقت کنید که این محلول فقط یک روز خاصیت داره.

Shadan

سلام کنیا من پشت برگاش یه چیزای کوچیک قرمز بهش چسبیده ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس 2

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید وعکس واضح بفرستید از گیاه وپشت برگها تا بهتر راهنماییتون کنیم.

حسین مبصر

هفته ای یک بار آبیاری می کنم
یک ماه پیش خاک گیاه عوض شد و کود گیاهی به اصطلاح خاک و برگ جدید جایگزین خاک و برگ قدیمی شد و از گلخانه به سالن خانه آپارتمانی انتقال یافت سالن داری پنجره میباشد ولی نوردهی ضعیف است
ولی بنده احساس می کنم گل به نوعی بیماری باکتری فرم دچار شده
ممنون از راهنماییتون

سلام، بیماری قارچی هست حالا یا خاکی که استفاده کردید الوده بوده یا از محیط مبتلا شده، رطوبت محیط رو کم کنید وگیاه رو از سایر گیاهان جدا نگهداری کنید، برگهای گیاه با برگ سایر گیاهان در تماس نباشه، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه،زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید، گیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم ویا مانکوزب به اندازه ی یک گرم داخل یک لیتر اب مخلوط کنید وبه همه ی قسمتهای گیاه اسپری کنید، داخل خاک گیاه هم بریزید روی ساقه ها هم اسپری کنید، موقع ابیاری اب روی برگها وساقه نریزید سه بار با فاصله یک هفته سمپاشی رو تکرار کنید،برگهای خشک شده رو جدا کنید موقع سمپاشی نکات ایمنی رو رعایت کنید.

حسین مبصر

سلام ساقه گیاه اریکا بنده دچار مشکل موجود در عکس شده است به واسطه بیماری بعضی از برگ ها کاملا سوخته است محبت کنید اسم بیماری را اعلام و روش درمانش را توضیح دهید ممنون
http://uupload.ir/files/fvlk_ec512ef2-5cee-4374-ad61-1e3662b04688.jpeg
http://uupload.ir/files/yul4_3544c43d-1732-4282-a441-fcc9bead9b75.jpeg
http://uupload.ir/files/p15e_2c487c47-cf60-4df8-9d8d-981d32c93ef8.jpeg

سلام، شرایط نگهداری به چه نحو هست؟ابیاری،ترکیب خاک،میزان نور دریافتی در روز،رطوبت محیط؟اگر بتازگی محیط نگهداری تغییر کرده ویا گلدان یاخاک گیاه تعویض شده بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

فائزه

سلام
ممنون از سایت خوبتون.
ببخشید. یک سری لکه قهوه روی شامادورا من ایجاد شده. چون کم هست نمیدونم طبیعیه یا بایدکاری یراش انجام بدم؟ یک سری برگه های کوچک پایینش این شکی شده:‌
http://uupload.ir/files/caal_1.jpg

ممنون از کمکتون

سلام، ممنون از شما،بیماری قارچی لکه برگی هست تمام برگهایی رو که این مشکل رو دارند کامل کات کنید وگیاه رو با سم قارچ کش مانکوزب به اندازه یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وتمام قسمتهای گیاه رو سمپاشی کنید داخل خاک گیاه هم بریزید، رطوبت محیط رو کم کنید،یک هفته بعد مجدد سمپاشی رو تکرار کنید ،برای پیشگیری بهتر هست ماهی یک بار سمپاشی با محلول قارچ کش رو ادامه بدید.

حسنی

سلام و عرض ادب خدمت کارشناسان محترم
شمشاد داخل عکس شرایط نگهداری خوبی از نظر نور و آبدهی دارد . تابحال از آب پاشی بر روی برگ ها خودداری کردم آیا این تغییر رنگ برگ ها ناشی از یک بیماری است ؟
http://uupload.ir/files/vhj2_img_20190701_130723.jpg

سلام، هم شبیه افتاب سوختگی هست وهم شبیه اثار بجا مانده از افت کرم شبپره، همه ی قسمتهای گیاه رو از نظر وجود کرمهای کوچک برنگ زرد بررسی کنید،احتمال وجود تخم هم پشت برگها وجود داره. لاروهای پروانه شبپره همچین اثاری رو بجا میگذارند، اگر تخم یا کرمی پیدا کردید، برگهای الوده رو کات کنید ومعدوم کنید وگیاه رو با سم حشره کش سایپرمترین به اندازه یک ونیم سی سی در یک لیتر اب مخلوط کنید وبه همه ی قسمتهای گیاه اسپری کنید،در غیر این صورت افتاب سوختگی هست که توصیه میشه در افتاب مستقیم وساعات گرم روز اسپری هر نوع محلول ومه پاشی انجام نشه.

حسین محسنیان

سپاس فراوان از شما

حسینی

سلام من تعدادی گل عسلی و همچنین رز ساناز را مرداد ماه سال گذشته کاشتم ولی الان مانند گذشته شاداب نیستند. http://uupload.ir/files/j3zv_img_20190603_113605.jpg
قبل از عید کود دهی کردم و بعد از عید هم چندین بار سم پاشی کردم http://uupload.ir/files/j3zv_img_20190603_113605.jpg
اینا الان کمبود عناصر در خاک دارن ؟
چون نور گیری خوبی دارن و این چند وقته هم به خوبی باران امده البته همراه با تگرگ شدید.

کارشناس 2

سلام، گیاه Alyssum maritimumsweet آلیسوم یا مروارید یا گل عسلی گیاه یک یاچند ساله هست،وبمرور زمان عمر گیاه تموم میشه و نیازی به مراقبت خاصی نداره، در افتاب مستقیم رشد ایدالی داره،قسمتهایی رو که زرد شدن میتونید هرس کنید ،میتونید بذرهای خشک شده رو از روی گیاه جدا کنید ومجدد بکارید در دمای ۲۰ درجه، دو الی سه روز بعداز کاشت جوانه میزنند ومیتونید گیاه جدیدی داشته باشید.

حسین محسنیان

سلام مجدد ، در رابطه با یاس گلیسین بگم که داخل باغچه در حیاط آپارتمان نگهداری میشود ، قبل از فروردین یک مرحله کود ورمی کمپوست دادم ولی بعد از فروردین هم دو مرحله سمپاشی کردم و دو هفته پیش هم کود ن پی کا به صورت محلول پاشی روی برگ ها زدم ، نور آفتاب به خوبی میتابد و آبیاری هم بصورت مرتب انجام میشه و همچنین در کنار یک رز محمدی هست. http://uupload.ir/files/7fal_img_20190601_182134.jpg
لینک عکس هم فرستادم.

سلام، لکه هایی که روی برگها هست نشان از افتاب سوختگی هست وبیماری نیست، مه پاشی ومحلول پاشی در افتاب باعث این مشکل میشه که موندن قطرات اب روی برگ وتابیدن نور افتاب روی برگها ،قطرات اب مثل ذره بین عمل کرده وبرگها رو میسوزونند. بهتر هست مه پاشی ومحلول پاشی رو اوایل صبح ویا عصر انجام بدید.گیاهتون کمبود عناصر خاک داره که فرمدید کوددهی کردید ماهی یک بار کوددهی با کودهای کامل رو انجام بدید برای تقویت میتونید از کود اهن وکود بیوبیست طلایی هم استفاده کنید دقت کنید که کود اهن رو شب به گیاه بدید تا کامل جذب گیاه بشه. هیچ وقت زمانی که افتاب روی گیاه هست ابیاری ویا اب پاشی نکنید بمرور زمان گیاه که بزرگتر بشه برگهای جدید در میاره واین برگهایی که لکه دارند از بین میرند وجای نگرانی نیست.

حسین محسنیان

سلام یاس گلیسین من دچار بیماری لکه برگی (به رنگ زرد) شده راه درمانش چیست ؟ اینجا نمیتونم عکس بفرستم اگه محبت کنید به من جیمیل کنید تا عکس ها رو بفرستم
با تشکر فراوان

عاشق گلها

سلام و عرض تشکر
جهت رفع لکه سیاه برگهای درخت موز چه باید کرد؟
دلیل بیماری قارچی هست؟

سلام، لکه ها به چه شکل هستند؟ عکس واضح از قسمتهای الوده برگ بفرستید تا برسی بشه، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید.