معرفی گل آئونیوم

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

معرفی گل آئونیوم
نام علمی: Aeonium
خانواده crassulacea
گل آئونیوم  که به ناز بشقابی یا گل بشقابی هم شناخته می‌شود، دارای ۳۵ گونه از گیاهان همیشه سبز که بسیاری از واریته های آن ساقه ندارند و یا ساقه کوتاهی دارند برخی واریته ها با بزرگ شدن و رشد گیاه و ریزش برگهای پایین ساقه ارتفاع می‌یابد. ساقه کرم مایل به قهوه‌ای است رنگ برگسار متنوع است و از سبز کم رنگ تا بنفش تیره که گاه مشکی به نظر می‌رسد. در شرایط مناسب این گیاه گل هم تولید می‌کند.
از محبوبترین انواع آئونیوم Aeonium arboreum است دلیل محبوبیت آن رنگ بسیار جالب برگسار بالغ ان است که بنفش بسیار تیره است که گاهی مشکی به نظر می‌رسد.

گلهای آئونیوم به رنگ کرم. زرد. صورتی. نارنجی یا قرمز است در اکثر نمونه‌های این گیاه شاخه و یا دسته برگی که گل در انتهای آن تشکیل شده است بعد از اتمام فصل گلدهی خشک می‌شود.

آئونیوم به طور کلی به هوای سرد حساس است و چنین شرایطی مانع رشد مناسب ان می‌شود.

به این گیاه در زبان انگلیسی Houseleek tree گفته می‌شود.

برخی آئونیوم ها در زمان گلدهی قسمت مرکزی دسته برگ به شکل ساقه‌ای بلند در آمده که در واقع دم گل آذین محسوب می‌شود و در انتهای آن گل شکل می‌گیرد و فاصله برگها از هم زیاد می‌شود.

 

آبیاری: آئونیوم به آب کمی نیاز دارند برای رشد بهتر گیاه در فصل رشد هر زمان سطح خاک و همچنین سطوح زیرین خاک تا عمق ۱ تا ۲ سانت خشک شد گیاه را آب دهید در فصل سرد آئونیوم به آب کمی نیاز دارد.

البته آبیاری واریته های مختلف فرق دارد. به این معنی که نمونه‌های کوچک اندام و بدون ساقه را گاهی باید در طی رکود و فصل سرد آبیاری منظم کرد تا خاک خشک نشود، اما نمونه‌های ساقه دار که شبیه درختچه رشد می‌کنند را می‌توان کمتر آب داد به نحوی که خاک تا حد زیادی خشک شود.که البته این مسئله موجب چروکیدگی برگسار و همچنین ریزش برخی از برگهای آن خواهد شد، اما اگر چنین عمل نشود و آبیاری گیاه ادامه یابد از آنجا که گیاه در حالت رکود است و آبی مصرف نمی‌کند احتمال پوسیدگی ریشه افزایش می‌یابد از آب ولرم برای آبیاری استفاده کنید.

 

دما: این گیاهان به سرما حساس هستند. البته توانایی تحمل سرما در واریته های مختلف متفاوت است. برخی انواع حتی تا منفی ۴ درجه را می‌توانند تحمل کنند. برخی واریته ها با دمای ۱۰ درجه سانتی گراد دچار کاهش رشد و ریزش برگ می‌شود. ریزش تعدادی از برگهای این گیاه در فصل رکود امری طبیعی است ولی اگر هوا سرد باشد ریزش با سرعت بیشتر و به شکل گسترده‌تری صورت می‌گیرد. آئونیوم بهترین رشد را در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد دارد. هر چه دما بیشتر باشد آبیاری آن را با دقت بیشتری انجام دهید تا گیاه خشکی نکشد. دمای زیاد به همراه اشعه سوزان آفتاب از دلایل ریزش برگهای این گیاه است. گرمای بیش از اندازه به همراه خشکی کشیدن گیاه منجر به رکود تابستانه این گیاه و عدم رشد ان خواهد شد.

 

نور: آئونیوم در مکانهای با آفتاب مستقیم و همچنین نیم سایه رشد می‌کند به طور کلی انواع آئونیوم ها که برگهای سبز دارند در مکان‌هایی نیم سایه بهتر رشد می‌کنند و واریته هایی که رنگ بنفش دارند آفتاب مستقیم را می‌پسندند، البته در روزهای گرم تابستان و بخصوص در بعد از ظهر بهتر است که این گیاهان در معرض اشعه مستقیم و سوزان آفتاب قرار نگیرد و در غیر این صورت نوک و حاشیه برگهای گیاه خواهد سوخت. از طرفی نور مستقیم آفتاب در طی ماه‌های سرد زمستان و یا مواقعی که دما حدود ۲۵ درجه و کمتر است به رشد این گیاه کمک می‌کند.

 

خاک: آئونیوم خاک سبک با زهکش بالا می‌خواهد دو قسمت شن +یک قسمت پیت ماس برای این گیاه مناسب است.

گلدان‌های سفالی به دلیل تهویه بهتر خاک برای این گیاه مناسب‌تر از گلدان‌های پلاستیکی و یا فلزی است تا زمانی که خاک زهکش خوبی داشته باشد این گیاه سالم‌تر است. هر مقدار خاک غنی باشد اما در آبیاری زیاده روی شود و یا بافت خاک سنگین باشد و مانده آبی ایجاد شود گیاه از بین می‌رود.

کوددهی:در مورد کود دهی این گیاه نیاز به کود دهی زیادی نداره و ماهی یکبار در فصل رشد از بهار تا اول پاییز با کودهایی که پتاسیم. فسفر و نیتروژن یکسان دارد استفاده کنید. این گیاه نیاز هر ساله به تعویض گلدان ندارد و هر چند سال یکبار با توجه به میزان رشد گیاه و کوچک شدن گلدان نسبت به تعویض اقدام کنید.

عکس گل آئنیوم
Aeonium green speciea

آعنیوم قرمز

Aeonium arboreum

تکثیر آئونیوم :
واریته های که ساقه‌های بلندی دارند را می‌توان با قلمه ساقه تکثیر کرد. ساقه را از چند سانتیمتری زیر یک دسته برگ جدا کنید به نحوی که قلمه ۱۰ سانت طول داشته باشد. قلمه را یک تا دو روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم قرار دهید تا رطوبت اضافه را از دست بدهد و جای بریدگی پینه بزند. انتهای قلمه‌ها را در هورمون ریشه زا فرو برده و در گلدانی مناسب حاوی شن مرطوب یا کوکوپیت یا مخلوط پیت ماس و ماسه کاشته و بعد از یک هفتهآبیاری کنید، آبیاری کم در حد مرطوب کردن بستر باشد.

واریته هایی که ساقه ندارند و یا ساقه بسیار کوتاهی دارند را با کمک قلمه برگ تکثیر می‌کنند.

واریته هایی که ساقه کوتاه دارند برگها را با قسمتی از ساقه به طول ۲ تا ۳ سانت باید جدا کرد و در نمونه‌های بدون ساقه تنها کافی است برگها را از نزدیکی مرکز دسته برگ جدا کرد. قلمه را به مدت ۱ تا دو روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا رطوبت اضافه را از دست بدهد برای کاشت این قلمه‌ها می‌توان از شن مرطوب یا یک سوم شن درشت +یک قسمت پیت ماس +یک قسمت پرلایت استفاده کرد.
قلمه برگی که کمی ساقه نیز همراه دارد طوری در بستر کشت قرار دهید که ساقه در داخل خاک و برگ بیرون خاک باشد.

 

قلمه برگ را نیز تا نیمه در بستر کاشت فرو کنید گلدان را در مکانی گرم و روشن حداقل با هشت ساعت روشنایی اما دور از تابش مستقیم آفتاب بگذارید، بعد از کاشت قلمه بستر را مرطوب کنید اما برنامه آبیاری را مانند گیاه بالغ انجام دهید و از خیس کردن بیش از اندازه بستر خودداری کنید.

 

بهترین زمان قلمه گیری برای اکثر واریته های آئونیوم پاییز است و دمای مناسب برای ریشه زایی قلمه‌ها حدود ۲۳ تا ۲۴ درجه است. زمان ریشه زایی قلمه‌ها نیز ۱۵ الی ۲۵ روز است قلمه‌ها را حدود سه ماه بعد از ریشه زایی می‌توان به گلدان با خاک مناسب منتقل کرد.

برخی واریته های آئونیوم می‌تواند از کنار گیاه اصلی پاجوش‌هایی نیز تولید کنند که این پاجوش‌ها را می‌توان جدا کرد و در تکثیر این گیاه استفاده کرد. همچنین در مورد انواعی که پاجوش فراوانی تولید می‌کنند می‌توان در زمان تعویض گلدان با عمل تقسیم بوته گیاه را به دو یا چند قسمت تقسیم کرد و هر قسمت را به عنوان گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت.

روش دیگر تکثیر این گیاه از بذر است.

 

آفات و بیماری‌های گل بشقابی :
از آفات رایج این گیاه شپشک آرد آلود است.

از بیماری‌ها می‌توان به پوسیدگی ریشه اشاره کرد که در اثر آبیاری زیاد.

خاک سنگین. زهکش نامناسب. یا مانده آبی در خاک ایجاد می‌شود.

هرس: 
این گیاه به هرس نیاز ندارد مگر زمانی که گل بدهد. زیرا بعد از گلدهی قسمت‌هایی از گیاه خشک خواهد شد.

واریته هایی که به شکل درختچه هستند و ساقه‌های قابل توجهی دارند ساقه‌ای که در انتهای آن گل تشکیل می‌شود بعد از گلدهی خشک خواهد شد در واریته های دیگر نیز دسته برگی که در انتهای آنان گل تشکیل شده خشک خواهد شد. این قسمت‌های خشک را بهتر است از گیاه جدا کرد تا رشد و توسعه برگهای جدید تحریک شود.

تکثیر ساکولنت از برگ
نحوه صحیح جدا کردن قلمه ساقه و برگ برای تکثیر

 

برش درست برگ ساکولنت ها برای تکثیر
برش درست برگ ساکولنت ها برای تکثیر

 

عکس تکثیر گل
تصویر شماره یک: قلمه مورد نظر از گیاه مادری جدا می‌شود 
تصویر شماره دو: برگهای اضافه حذف 
تصویر شماره سه: قلمه را برای چند روز استراحت تا رطوبت درون بافتی را از دست بدهد.

 

قلمه ساکولنت
تصویر چهار: کاشت قلمه در بستر مناسب  تصویر شماره پنج: محکم کردن خاک اطراف قلمه.

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

216 دیدگاه برای “معرفی گل آئونیوم

 1. سهیل گفته:

  سلام
  من یه آیونیوم درختچه ای دارم مدتیه پشت برگها خطوط سیاه پدیدار میشه و گل برگها خشک میشه میریزه نور جنوبیه غیر مستقیم داره و آبیاری همزمان با خشک شدن خاک علت چیه ممنون
  https://s4.uupload.ir/files/a80cf058-7787-4b68-9478-9ce5f2b9f114_lu9j.jpeg
  https://s4.uupload.ir/files/57e40d4e-1846-4437-b26f-ad47da5df446_2u02.jpeg

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ابیاری زیاد باعث سیاه شدن پشت برگهای این گیاه میشه ابیاری رو کاهش بدید وزمانی که خاک کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

 2. محیا گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یک گیاه آئونیوم گرفتم از روز اول ی لکه های سیاه داشت نور و اب دهیش بسیار مناسب …حالا این لکه ها در اثر چیه؟؟؟ از گیاهای دیگه دور نگهش دارم؟؟

 3. Zahra گفته:

  سلام ..ببخشین من این گل رو تازه خریدم وهنوز بهش آب ندادم چون خاکش نم داشت ومشخص بود که الان آب نمی خاد آفتاب مستقیم هم اصلا نمیخوره https://s4.uupload.ir/files/16202954302588499812664423590398_zog0.jpg
  الان گیاه هه من برگ های پایینش زرد شده واین عکسه ماله قبله دلیلش چی می تونه باشه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست صبر کنید برگهای زرد شده کامل خشک بشه بعد جدا کنید. در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید کمبود نور باعث رشد علفی وفاصله برگها میشه که شکل گیاه رو نازیبا میکنه.

 4. فاطمه گفته:

  سلام من یه ائونیوم سبز دارم که مدتیه روی برگهاش حتی اون جوونه های کوچیک بغلش لکه های سیاه ظاهر شده..اصلا توی نور مستقیم نیست که افتاب سوخته شده باشه..نورغیرمستقیم دمای اتاق که البته همیشه پنجره بازه و تهویه هوای کامل داره ابیاری هم یکی دو روز که از خشکی خاک گذشت انجام میدم و اینکه توی دیش گاردن هست چیکارش کنم؟ممکنه به بقیه گلای کنارش اسیب بزنه؟

 5. مهین گفته:

  https://uupload.ir/files/2jh6_ec8bf938-d377-4d99-9c44-d0c7fa5330d6.jpeg
  سلام عزیزان من
  این آئونیوم رو تغریبا دو ماه خریدم و از همون روزی که خریداری کردمش یکم ریزش برگ داشت و الان هم اینشکلی شده یعنی تمام گیاهش خشک و ریختش البته بگم که کوتاهی هم داشتم بابت رسیدگی به گیاهم الان نور خوبی میگیره و سعی میکنم تا سطح خاک خشک نشده اب ندم
  لطفا بگید این پس چیکارش کنم و اینکه آیا دوباره برگ میده ؟و میتونم گلدان رو تعویض کنم؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، متاسفانه دیر اقدام کردید گیاهتون ازبین رفته ساقه ها هم سیاه وچروک شده، میتونید ساقه ه رو با دست بررسی کنید اگرسفت هستند ریشه وسر گیاه رو کات کنید وداخل اب بگذارید اگرسالم باشند مجدد ریشه میزنند وشروع به رشد میکنند. لوازمی رو که برای برش استفاده میکنید تیز وضدعفونی شده باشه.

 6. میرزایی گفته:

  سلام و احترام، گیاه ائنیوم من پیش پنجره شمالی هست نور مستقیم نداره و پرده و پشت پرده ام داره، الان نزدیک هشت روزه خریدم و فقط یکبار روز اول که اوردمش خونه بهش اب دادم. از اون روز جاشم تغییر ندادم، گیاه یکم پژمرده شده چیکار کنم مقالات رو که خوندم نوشته تا یکهفته تو محیط جدید جابه جاش نکنین. نور جنوب بخواد بخوره باید بزارمش رو زمین و پنجره جنوبیم پرده داره و نور مستقیم نداره در ضمن این گیاه با دوتا گیاه دیگه تو یه گلدونن با سدیوم و کراسولا. ممنون میشم راهنماییم کنین من تاحالا گیاه نداشتم و بسیار براشون نگرانم چون واقعا کار باهشون رو بلد نیستم دلم نمیخواد اسیب ببینن خدایی نکرده.

 7. زینب گفته:

  سلام و خسته نباشید. من این آئونیوم رو از آبان دارم.از نظر نور پشت پنجره جنوبی هست تهویه خوبی داره دما هم دمای خونه هست، آب هم هر وقت که خاکش خشک بشه آبیاری میکنم.
  https://uupload.ir/files/1os0_img_۲۰۲۰۱۲۳۱_۱۴۰۳۳۳~۲٫jpg
  ولی از بهمن ماه برگ ها کاملا شل شدن و با کوچکترین ضربه یا تکون می افتادن و یا خشک میشدن و الآنم کاملا همه برگ ها ریخته ولی ساقه ها محکم هستن.به نظرتون میشه کاری براش انجام داد که دوباره برگ در بیاره؟؟
  https://uupload.ir/files/f96o_img_20210408_131633.jpg
  https://uupload.ir/files/syv2_img_20210408_131613.jpg

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید احتمالا ریشه ها پوسیده شدن که برگها ریخته، زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه.

   • زینب گفته:

    ریشه هارو در اوردم به نظر که سالم هستن و پر پشتن.زهکش به خوبی عمل می‌کنه.ممکنه راهکار بگید که دوباره برگ هاش سبز بشن؟

    • کارشناس 1 گفته:

     متاسفانه ریشه های گیاهتون پوسیده شده وهیچ ریشه سالمی روی گیاه نیست، تمام قسمتهای پوسیده شده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید وداخل خاک جدید که از قبل ضدعفونی شده ومتخلخل باشه بکارید.

 8. Rojan گفته:

  سلام..وقتتون بخیر..من گیاه ائونیوم دارم اما ریزش برگ پیدا کرده …هم نور و هم اب دهی درست و منظمی داره …مشکلش چیه ؟؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، بهتر بود یک ردیف از برگهای پایینی رو جدا میکردید. در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری رو کاملا سطحی انجام بدید، بعد از شروع به رشد به محیط پرنوری انتقال بدید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

 9. Yasin گفته:

  سلام من یک ائونیوم ساقه دار دارم یک هفته هست خریدم روی برگ هاش لکه های قهوه ای ظاهر شده از فروشنده پرسیدم گفت بخاطر براق کننده که روی برگ هاش زده هستش نظر شما چیه لطفا جواب سوالم رو زودتر بدید که لکه ها داره بیشتر میشه.

   • Yasin گفته:

    سلام مجدد .این گل بشت یک پنجره که صبح ها نورش زیاده و بعد از ظهر نور ملایم هستش .ابش هر بار که خاکش خشک شد بهش می دم . خاکش خاک سبکی هستش .یه سوالی که داشتم اینه که باید اب به حدی باشه که حداقل از زهکش اب بیاد بیرون چون من هروقت ابش دادم از زهکشش نیامد بیرون .باتشکر https://uupload.ir/files/mt0r_1610620367740-1106157463.jpg

    • کارشناس 1 گفته:

     سلام، بله اثار سوختگی در اثر براق کننده ویا سایر مواد شیمیایی هست، بمرور زمان که گیاه بزرگتر بشه برگهای جدید سالم خواهند شد وبرگهای قدیمی بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید ،ابیاری باید بصورتی باشه که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه تا اطمینان پیدا کنید که به ریشه ی گیاه اب کافی رسیده.

     • Yasin گفته:

      سلام مجدد . باتشکر از پاسخ شما.یک سوال داشتم می شه شاخه های اضافه رو تکثیر کرد و یا میشه این گیاه رو از طریق برگ تکثیر کرد.متشکر می شم اگه پاسخ بدید

      • کارشناس 2 گفته:

       سلام، ممنون از شما، بله میتونید شاخه های فرعی رو کات وریشه دارکرده وتکثیر کنید، بهترین زمان برای این کار بهارهست، ائونیوم با برگ تکثیر نمیشه وحتما باید ساقه وجود داشته باشه برگها احتمالش هست که ریشه بزنند ولی جوانه نمیدند.

 10. صابری گفته:

  ممنون بابت پاسخگویی
  در حد دو درجه افزایش دما داشته بخاطر
  نور مصنوعی ،فاصله رو از منبع نوری بیشتر
  میکنم
  موفق و پاینده باشید

 11. صابری گفته:

  سلام وقت بخیر علت آویزون شدن برگهای این گل چیه!؟ریزش برگ نداره
  سایز گلدون کوچیک هست، خاک شنی ،دما بین ۲۰ تا ۲۵ ،ابیاری بخاطر سایز کوچیک گلدون هر سه روز یکبار (معمولا روز بعد از ابیاری سطح خاکش خشک میشه) ، نور بخاطر هوای ابری از نور مصنوعی استفاده شده
  https://uupload.ir/files/u403_1608128815845449730610.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، محیط نگهداری تغییری داشته؟تمام اون برگها بعد از اینکه خشک شدند میتونید جدا کنید، تعویض خاک یا تغییر محیط نگهداری یا گرمای زیاد محیط باعث این مشکل میشه اگر گیاه رو کنار لوازم گرمایشی نگهداری میکنید به محیط خنکتری انتقال بدید.

 12. اختراعی گفته:

  سلام من یه ائونیم مدل درختچه دارم برگهاش داره میریزه چکار کنم هر هفته بهش اب میدم. خاکش هم خوبه. پرسیدم گفتن جای گرم و پر نور بزارم. نزدیک بخاری و جلو نور پنجره البته نور فیلتر شده گذاشتم. ممنون میشم راهنمایی کنید

 13. محمدرضا گفته:

  با سلام و خسته نباشید. ما یه ائونیوم داریم . وقتی گل داد حس کردم داره ضعیف میشه. برای اینکه بیشتر برگ بده گلشو چیدم. از اون موقع تنه اش از بالا به پایین داره پوک میشه.الانم فقط یه شاخه ی کوتاه براش مونده که سرحال نیست یکی دیگه هم دارم که برگ هاش سبزن ولی همینجوری خشک میشن. مشکل چیه؟ لطفا راهنمایی کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاهان عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنمایتون کنیم،شاخه گلدهنده رو با دست جداکردید یا با چاقو؟ واینکه درست بعد از جداکردن شاخه گلدهنده این اتفاق افتاده؟

 14. amir گفته:

  باعرض سلام و خسته نباشید
  بذر های دراگون رو حدود ۶ماه پیش کاشتم ولی چند روزی هست که خاک بستر حالت دونه دونه زرد شده و بذر های دراگون هم از پایین باریک شدن و افتادن
  مشکل شون چیه و چگونه رفع میشه؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز خاک وجوانه ها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 15. AsterCactus گفته:

  سلام
  ممنون بابت سایت خوبتون و زحمت های زیادی که میکشید
  ببخشید یه سوال داشتم، من یه گیاه ایونیوم رو حدود یه هفته پیش خردیدم و همونروز گلدونشو عوض کردم، خاک گلدون زهکشی خوبی داره و مقدار خیلی کمی از کود سیاه حدود ۵ تا ۱۰ عدد توی خاک گلدون استفاده کردم، گیاه لب پنجره کنار بقیه گلدون ها هست، نور و سایه هم تقریبا به اندازه مساوی روی گیاه هست، آبیاری هم روزی که گلدونو عوض کردم یه هفته پیش آب دادم و آخرین بارم امروز!
  مشکلم اینه که برگ های پایینی گیاه از سر برگ شروع به زرد شدن و یجوری پژمرده شدن میکنه، مشکل چی میتونه باشه؟

  ممنون.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست، برای کاهش شوک وارده گیاه رو بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از یک هفته به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 16. مهدیه قمری گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه دونه از گیاه اونیوم بنفش دارم کا ۳ ماهی هست خریدم تا ۲ ماه اول خوب بود بعد برگ هاش شروع به ریزش کرد من هر هفته ۲ بار آبیاری میکنم (برگ هاش خشک نمیشن و سالم میریزند )نور خوبی داره پشت پنجره هست و رطوبت خوبی هم داره لطفا کمکم کنید ! .

  عکس نمیتونم بفزستم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، ابیاریتون زیاد هست خاکش هر وقت کامل خشک شد ابیاری کنید،کمبود نور هم باعث ریزش برگها میشه این موارد رو بررسی وایدال کنید.

 17. ازاده گفته:

  سلام وقت بخیر. من حدود سه هفته اس این گیاه را تهیه کردم. تقریبا هر دو الی ٣ رو یکبار بهش اب میدم. پشت پرده ی پنجره شمالی هست و نور نسبتا خوبی داره. همون روز خرید خاک گلدان و گلدان توسط شخص متخصص این کار تعویض شد. توی ساختمان کولر روشن نیست و فکر میکنم در طول روز دما به ٣٠ میرسه در ساختمون توی این مدت.
  ولی چند روزی هست که برگ ها از لبه سیاه شده و ریزش میکنند. حتی پاجوش های کنار هم با اینکه برگ های بسیار کوچکی دارند همین مشکل براشون پیش اومده. ممنون میشم راهنمایی کنید
  http://uupload.ir/files/7krx_39318a14-2c28-451f-8813-602fc42d6335.jpeg

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، زرد وخشک شدن برگهای قدیمی طبیعی هست،تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک هم باعث این فرایند میشه،خاک رو هر زمان کامل خشک شد ابیاری کنیدو یک بار گیاه رو با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *