معرفی گل آئونیوم

معرفی گل آئونیوم
نام علمی: Aeonium
خانواده crassulacea
گل آئونیوم  که به ناز بشقابی یا گل بشقابی هم شناخته می‌شود، دارای ۳۵ گونه از گیاهان همیشه سبز که بسیاری از واریته های آن ساقه ندارند و یا ساقه کوتاهی دارند برخی واریته ها با بزرگ شدن و رشد گیاه و ریزش برگهای پایین ساقه ارتفاع می‌یابد. ساقه کرم مایل به قهوه‌ای است رنگ برگسار متنوع است و از سبز کم رنگ تا بنفش تیره که گاه مشکی به نظر می‌رسد. در شرایط مناسب این گیاه گل هم تولید می‌کند.
از محبوبترین انواع آئونیوم Aeonium arboreum است دلیل محبوبیت آن رنگ بسیار جالب برگسار بالغ ان است که بنفش بسیار تیره است که گاهی مشکی به نظر می‌رسد.

گلهای آئونیوم به رنگ کرم. زرد. صورتی. نارنجی یا قرمز است در اکثر نمونه‌های این گیاه شاخه و یا دسته برگی که گل در انتهای آن تشکیل شده است بعد از اتمام فصل گلدهی خشک می‌شود.

آئونیوم به طور کلی به هوای سرد حساس است و چنین شرایطی مانع رشد مناسب ان می‌شود.

به این گیاه در زبان انگلیسی Houseleek tree گفته می‌شود.

برخی آئونیوم ها در زمان گلدهی قسمت مرکزی دسته برگ به شکل ساقه‌ای بلند در آمده که در واقع دم گل آذین محسوب می‌شود و در انتهای آن گل شکل می‌گیرد و فاصله برگها از هم زیاد می‌شود.

 

آبیاری: آئونیوم به آب کمی نیاز دارند برای رشد بهتر گیاه در فصل رشد هر زمان سطح خاک و همچنین سطوح زیرین خاک تا عمق ۱ تا ۲ سانت خشک شد گیاه را آب دهید در فصل سرد آئونیوم به آب کمی نیاز دارد.

البته آبیاری واریته های مختلف فرق دارد. به این معنی که نمونه‌های کوچک اندام و بدون ساقه را گاهی باید در طی رکود و فصل سرد آبیاری منظم کرد تا خاک خشک نشود، اما نمونه‌های ساقه دار که شبیه درختچه رشد می‌کنند را می‌توان کمتر آب داد به نحوی که خاک تا حد زیادی خشک شود.که البته این مسئله موجب چروکیدگی برگسار و همچنین ریزش برخی از برگهای آن خواهد شد، اما اگر چنین عمل نشود و آبیاری گیاه ادامه یابد از آنجا که گیاه در حالت رکود است و آبی مصرف نمی‌کند احتمال پوسیدگی ریشه افزایش می‌یابد از آب ولرم برای آبیاری استفاده کنید.

 

دما: این گیاهان به سرما حساس هستند. البته توانایی تحمل سرما در واریته های مختلف متفاوت است. برخی انواع حتی تا منفی ۴ درجه را می‌توانند تحمل کنند. برخی واریته ها با دمای ۱۰ درجه سانتی گراد دچار کاهش رشد و ریزش برگ می‌شود. ریزش تعدادی از برگهای این گیاه در فصل رکود امری طبیعی است ولی اگر هوا سرد باشد ریزش با سرعت بیشتر و به شکل گسترده‌تری صورت می‌گیرد. آئونیوم بهترین رشد را در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد دارد. هر چه دما بیشتر باشد آبیاری آن را با دقت بیشتری انجام دهید تا گیاه خشکی نکشد. دمای زیاد به همراه اشعه سوزان آفتاب از دلایل ریزش برگهای این گیاه است. گرمای بیش از اندازه به همراه خشکی کشیدن گیاه منجر به رکود تابستانه این گیاه و عدم رشد ان خواهد شد.

 

نور: آئونیوم در مکانهای با آفتاب مستقیم و همچنین نیم سایه رشد می‌کند به طور کلی انواع آئونیوم ها که برگهای سبز دارند در مکان‌هایی نیم سایه بهتر رشد می‌کنند و واریته هایی که رنگ بنفش دارند آفتاب مستقیم را می‌پسندند، البته در روزهای گرم تابستان و بخصوص در بعد از ظهر بهتر است که این گیاهان در معرض اشعه مستقیم و سوزان آفتاب قرار نگیرد و در غیر این صورت نوک و حاشیه برگهای گیاه خواهد سوخت. از طرفی نور مستقیم آفتاب در طی ماه‌های سرد زمستان و یا مواقعی که دما حدود ۲۵ درجه و کمتر است به رشد این گیاه کمک می‌کند.

 

خاک: آئونیوم خاک سبک با زهکش بالا می‌خواهد دو قسمت شن +یک قسمت پیت ماس برای این گیاه مناسب است.

گلدان‌های سفالی به دلیل تهویه بهتر خاک برای این گیاه مناسب‌تر از گلدان‌های پلاستیکی و یا فلزی است تا زمانی که خاک زهکش خوبی داشته باشد این گیاه سالم‌تر است. هر مقدار خاک غنی باشد اما در آبیاری زیاده روی شود و یا بافت خاک سنگین باشد و مانده آبی ایجاد شود گیاه از بین می‌رود.

کوددهی:در مورد کود دهی این گیاه نیاز به کود دهی زیادی نداره و ماهی یکبار در فصل رشد از بهار تا اول پاییز با کودهایی که پتاسیم. فسفر و نیتروژن یکسان دارد استفاده کنید. این گیاه نیاز هر ساله به تعویض گلدان ندارد و هر چند سال یکبار با توجه به میزان رشد گیاه و کوچک شدن گلدان نسبت به تعویض اقدام کنید.

عکس گل آئنیوم
Aeonium green speciea

آعنیوم قرمز

Aeonium arboreum

تکثیر آئونیوم :
واریته های که ساقه‌های بلندی دارند را می‌توان با قلمه ساقه تکثیر کرد. ساقه را از چند سانتیمتری زیر یک دسته برگ جدا کنید به نحوی که قلمه ۱۰ سانت طول داشته باشد. قلمه را یک تا دو روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم قرار دهید تا رطوبت اضافه را از دست بدهد و جای بریدگی پینه بزند. انتهای قلمه‌ها را در هورمون ریشه زا فرو برده و در گلدانی مناسب حاوی شن مرطوب یا کوکوپیت یا مخلوط پیت ماس و ماسه کاشته و بعد از یک هفتهآبیاری کنید، آبیاری کم در حد مرطوب کردن بستر باشد.

واریته هایی که ساقه ندارند و یا ساقه بسیار کوتاهی دارند را با کمک قلمه برگ تکثیر می‌کنند.

واریته هایی که ساقه کوتاه دارند برگها را با قسمتی از ساقه به طول ۲ تا ۳ سانت باید جدا کرد و در نمونه‌های بدون ساقه تنها کافی است برگها را از نزدیکی مرکز دسته برگ جدا کرد. قلمه را به مدت ۱ تا دو روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا رطوبت اضافه را از دست بدهد برای کاشت این قلمه‌ها می‌توان از شن مرطوب یا یک سوم شن درشت +یک قسمت پیت ماس +یک قسمت پرلایت استفاده کرد.
قلمه برگی که کمی ساقه نیز همراه دارد طوری در بستر کشت قرار دهید که ساقه در داخل خاک و برگ بیرون خاک باشد.

 

قلمه برگ را نیز تا نیمه در بستر کاشت فرو کنید گلدان را در مکانی گرم و روشن حداقل با هشت ساعت روشنایی اما دور از تابش مستقیم آفتاب بگذارید، بعد از کاشت قلمه بستر را مرطوب کنید اما برنامه آبیاری را مانند گیاه بالغ انجام دهید و از خیس کردن بیش از اندازه بستر خودداری کنید.

 

بهترین زمان قلمه گیری برای اکثر واریته های آئونیوم پاییز است و دمای مناسب برای ریشه زایی قلمه‌ها حدود ۲۳ تا ۲۴ درجه است. زمان ریشه زایی قلمه‌ها نیز ۱۵ الی ۲۵ روز است قلمه‌ها را حدود سه ماه بعد از ریشه زایی می‌توان به گلدان با خاک مناسب منتقل کرد.

برخی واریته های آئونیوم می‌تواند از کنار گیاه اصلی پاجوش‌هایی نیز تولید کنند که این پاجوش‌ها را می‌توان جدا کرد و در تکثیر این گیاه استفاده کرد. همچنین در مورد انواعی که پاجوش فراوانی تولید می‌کنند می‌توان در زمان تعویض گلدان با عمل تقسیم بوته گیاه را به دو یا چند قسمت تقسیم کرد و هر قسمت را به عنوان گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت.

روش دیگر تکثیر این گیاه از بذر است.

 

آفات و بیماری‌های گل بشقابی :
از آفات رایج این گیاه شپشک آرد آلود است.

از بیماری‌ها می‌توان به پوسیدگی ریشه اشاره کرد که در اثر آبیاری زیاد.

خاک سنگین. زهکش نامناسب. یا مانده آبی در خاک ایجاد می‌شود.

هرس: 
این گیاه به هرس نیاز ندارد مگر زمانی که گل بدهد. زیرا بعد از گلدهی قسمت‌هایی از گیاه خشک خواهد شد.

واریته هایی که به شکل درختچه هستند و ساقه‌های قابل توجهی دارند ساقه‌ای که در انتهای آن گل تشکیل می‌شود بعد از گلدهی خشک خواهد شد در واریته های دیگر نیز دسته برگی که در انتهای آنان گل تشکیل شده خشک خواهد شد. این قسمت‌های خشک را بهتر است از گیاه جدا کرد تا رشد و توسعه برگهای جدید تحریک شود.

تکثیر ساکولنت از برگ
نحوه صحیح جدا کردن قلمه ساقه و برگ برای تکثیر

 

برش درست برگ ساکولنت ها برای تکثیر
برش درست برگ ساکولنت ها برای تکثیر

 

عکس تکثیر گل
تصویر شماره یک: قلمه مورد نظر از گیاه مادری جدا می‌شود 
تصویر شماره دو: برگهای اضافه حذف 
تصویر شماره سه: قلمه را برای چند روز استراحت تا رطوبت درون بافتی را از دست بدهد.

 

قلمه ساکولنت
تصویر چهار: کاشت قلمه در بستر مناسب  تصویر شماره پنج: محکم کردن خاک اطراف قلمه.

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

190 دیدگاه برای “معرفی گل آئونیوم

 1. Yasin گفته:

  سلام من یک ائونیوم ساقه دار دارم یک هفته هست خریدم روی برگ هاش لکه های قهوه ای ظاهر شده از فروشنده پرسیدم گفت بخاطر براق کننده که روی برگ هاش زده هستش نظر شما چیه لطفا جواب سوالم رو زودتر بدید که لکه ها داره بیشتر میشه.

   • Yasin گفته:

    سلام مجدد .این گل بشت یک پنجره که صبح ها نورش زیاده و بعد از ظهر نور ملایم هستش .ابش هر بار که خاکش خشک شد بهش می دم . خاکش خاک سبکی هستش .یه سوالی که داشتم اینه که باید اب به حدی باشه که حداقل از زهکش اب بیاد بیرون چون من هروقت ابش دادم از زهکشش نیامد بیرون .باتشکر https://uupload.ir/files/mt0r_1610620367740-1106157463.jpg

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، بله اثار سوختگی در اثر براق کننده ویا سایر مواد شیمیایی هست، بمرور زمان که گیاه بزرگتر بشه برگهای جدید سالم خواهند شد وبرگهای قدیمی بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید ،ابیاری باید بصورتی باشه که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه تا اطمینان پیدا کنید که به ریشه ی گیاه اب کافی رسیده.

     • Yasin گفته:

      سلام مجدد . باتشکر از پاسخ شما.یک سوال داشتم می شه شاخه های اضافه رو تکثیر کرد و یا میشه این گیاه رو از طریق برگ تکثیر کرد.متشکر می شم اگه پاسخ بدید

      • کارشناس 2 گفته:

       سلام، ممنون از شما، بله میتونید شاخه های فرعی رو کات وریشه دارکرده وتکثیر کنید، بهترین زمان برای این کار بهارهست، ائونیوم با برگ تکثیر نمیشه وحتما باید ساقه وجود داشته باشه برگها احتمالش هست که ریشه بزنند ولی جوانه نمیدند.

 2. صابری گفته:

  ممنون بابت پاسخگویی
  در حد دو درجه افزایش دما داشته بخاطر
  نور مصنوعی ،فاصله رو از منبع نوری بیشتر
  میکنم
  موفق و پاینده باشید

 3. صابری گفته:

  سلام وقت بخیر علت آویزون شدن برگهای این گل چیه!؟ریزش برگ نداره
  سایز گلدون کوچیک هست، خاک شنی ،دما بین ۲۰ تا ۲۵ ،ابیاری بخاطر سایز کوچیک گلدون هر سه روز یکبار (معمولا روز بعد از ابیاری سطح خاکش خشک میشه) ، نور بخاطر هوای ابری از نور مصنوعی استفاده شده
  https://uupload.ir/files/u403_1608128815845449730610.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، محیط نگهداری تغییری داشته؟تمام اون برگها بعد از اینکه خشک شدند میتونید جدا کنید، تعویض خاک یا تغییر محیط نگهداری یا گرمای زیاد محیط باعث این مشکل میشه اگر گیاه رو کنار لوازم گرمایشی نگهداری میکنید به محیط خنکتری انتقال بدید.

 4. اختراعی گفته:

  سلام من یه ائونیم مدل درختچه دارم برگهاش داره میریزه چکار کنم هر هفته بهش اب میدم. خاکش هم خوبه. پرسیدم گفتن جای گرم و پر نور بزارم. نزدیک بخاری و جلو نور پنجره البته نور فیلتر شده گذاشتم. ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. محمدرضا گفته:

  با سلام و خسته نباشید. ما یه ائونیوم داریم . وقتی گل داد حس کردم داره ضعیف میشه. برای اینکه بیشتر برگ بده گلشو چیدم. از اون موقع تنه اش از بالا به پایین داره پوک میشه.الانم فقط یه شاخه ی کوتاه براش مونده که سرحال نیست یکی دیگه هم دارم که برگ هاش سبزن ولی همینجوری خشک میشن. مشکل چیه؟ لطفا راهنمایی کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاهان عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنمایتون کنیم،شاخه گلدهنده رو با دست جداکردید یا با چاقو؟ واینکه درست بعد از جداکردن شاخه گلدهنده این اتفاق افتاده؟

 6. amir گفته:

  باعرض سلام و خسته نباشید
  بذر های دراگون رو حدود ۶ماه پیش کاشتم ولی چند روزی هست که خاک بستر حالت دونه دونه زرد شده و بذر های دراگون هم از پایین باریک شدن و افتادن
  مشکل شون چیه و چگونه رفع میشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز خاک وجوانه ها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 7. alireza.h040 گفته:

  سلام
  ممنون بابت سایت خوبتون و زحمت های زیادی که میکشید
  ببخشید یه سوال داشتم، من یه گیاه ایونیوم رو حدود یه هفته پیش خردیدم و همونروز گلدونشو عوض کردم، خاک گلدون زهکشی خوبی داره و مقدار خیلی کمی از کود سیاه حدود ۵ تا ۱۰ عدد توی خاک گلدون استفاده کردم، گیاه لب پنجره کنار بقیه گلدون ها هست، نور و سایه هم تقریبا به اندازه مساوی روی گیاه هست، آبیاری هم روزی که گلدونو عوض کردم یه هفته پیش آب دادم و آخرین بارم امروز!
  مشکلم اینه که برگ های پایینی گیاه از سر برگ شروع به زرد شدن و یجوری پژمرده شدن میکنه، مشکل چی میتونه باشه؟

  ممنون.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست، برای کاهش شوک وارده گیاه رو بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از یک هفته به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 8. مهدیه قمری گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه دونه از گیاه اونیوم بنفش دارم کا ۳ ماهی هست خریدم تا ۲ ماه اول خوب بود بعد برگ هاش شروع به ریزش کرد من هر هفته ۲ بار آبیاری میکنم (برگ هاش خشک نمیشن و سالم میریزند )نور خوبی داره پشت پنجره هست و رطوبت خوبی هم داره لطفا کمکم کنید ! .

  عکس نمیتونم بفزستم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، ابیاریتون زیاد هست خاکش هر وقت کامل خشک شد ابیاری کنید،کمبود نور هم باعث ریزش برگها میشه این موارد رو بررسی وایدال کنید.

 9. ازاده گفته:

  سلام وقت بخیر. من حدود سه هفته اس این گیاه را تهیه کردم. تقریبا هر دو الی ٣ رو یکبار بهش اب میدم. پشت پرده ی پنجره شمالی هست و نور نسبتا خوبی داره. همون روز خرید خاک گلدان و گلدان توسط شخص متخصص این کار تعویض شد. توی ساختمان کولر روشن نیست و فکر میکنم در طول روز دما به ٣٠ میرسه در ساختمون توی این مدت.
  ولی چند روزی هست که برگ ها از لبه سیاه شده و ریزش میکنند. حتی پاجوش های کنار هم با اینکه برگ های بسیار کوچکی دارند همین مشکل براشون پیش اومده. ممنون میشم راهنمایی کنید
  http://uupload.ir/files/7krx_39318a14-2c28-451f-8813-602fc42d6335.jpeg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، زرد وخشک شدن برگهای قدیمی طبیعی هست،تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک هم باعث این فرایند میشه،خاک رو هر زمان کامل خشک شد ابیاری کنیدو یک بار گیاه رو با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری کنید.

 10. رضا گفته:

  سلام . گل رو حدودا دو ماه خریداری کردم . حس میکنم در حال پژمرده شدن باشه !!!! برگها در حال ریختن و جمع شدن هستند .
  از نظر نور و آب هم فکر می کنم مشکلی نداشته باشه .
  ممنون میشم راهنمائی کنین . با تشکر
  http://uupload.ir/files/fvjy_20200515_115243.jpg
  http://uupload.ir/files/udcx_20200515_115507.jpg
  http://uupload.ir/files/wkt7_20200515_115223.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، گیاهتون بشدت کمبود نور داره ،بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید بهبود پیدا میکنه، تهویه محیط رو هم بالاببرید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، پژمرده شدن برگهای قدیمی طبیعی هست برگها بعد از مدتی پیر وفرسوده شده واز بین میرند. بعد از اینکه کامل خشک شد جدا کنید.

 11. سپهر نفیسی گفته:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. من حدودا سه چهار روز پیش یه گلدون آئونیونم خریدم که حالت درختچه ای داره و زمانی که خریدم خیلی توجه نکردم به برگ هاش که حالت پژمرده دارن… خلاصه از وقتی آوردم خونه این پژمردگی برگ هاش ادامه دار شده و من تعداد خیلی زیادی برگ خشک شده ازش جدا کردم. به برگ هاش هم دقت کردم نقاط سفیدی نبود یا لکه روی برگ هاش نمیبینم. مسئله دیگه ای که توجهم رو جلب کرده تنه گیاه هست که نمیدونم علت پژمرده شدنش اینه یا نه و عکسشو فرستادم. پریروز مقداری بهش آب دادم ولی فرقی نکرده. شرایط نگهداریشم دمای محیط ۲۲ هست تقریبا نزدیک پنجره جنوبی قرار دادم ولی آفتاب مستقیم روش نمیخوره. امیدوارم شما بتونین کمک کنین نجاتش بدم
  http://uupload.ir/files/llhd_ca562eff-7e03-4215-97a9-dc48e22c67a5.jpeg
  http://uupload.ir/files/xdzb_58d00f5e-a95b-4d20-b27d-070c69d27e11.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، این نوع گیاه دمای پایین رو میپسنده گرمای محیط وتغییر محیط نگهداری باعث بیحال شدن گیاه شده، به محیط خنکی انتقال بدید وبرای مدتی در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید،بمرور زمان بامحیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه،احتمالش هست که بسیاری از برگها زرد وخشک بشن که طبیعی هست، بعد از اینکه برگها کامل خشک شدند جدا کنید،بعد از یک هفته به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،قسمت اسیب دیده در اثر استفاده بیش از اندازه کودهای ازته ممکن هست بوجود اومده باشه، میتونید بعد از بهبود گیاه از اون قسمت اسیب دیده کات کنید ومجدد ریشه دار کنید،قسمتی که داخل خاک مونده مجدد جوانه میزنه.

  • سپهر نفیسی گفته:

   خیلی ممنونم از راهنمایی خوبتون. فقط اینکه اگه من به اون قسمتی از تنه که آسیب دیده کاری نداشته باشم و بذارم به حال خودش بمونه مشکلی ایجاد میکنه؟ چون میترسم کاتش کنم از بین بره کلا و از طرفی حتما خیلی دوباره زمان میبره تا رشد کنه. میشه پیشنهاد بدین بهتره کاتش کنم یا دستش نزنم هم مشکلی ایجاد نمیکنه؟ بازم ممنونم از لطفتون. سلامت و تندرست باشید

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    سلام،ممنون از شما، به همین صورت هم میتونید نگهدارید، فقط از نظر ظاهری زیبا نیست وگرنه مشکلی نیست.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، سدوم مریانوم هست،ظاهر گیاه که مشکلی نداره، ساکولنتها به نور زیاد وفیلتر شده نیاز دارند ،ابیاری هر زمان خاک کامل خشک شد.

 12. صمدی گفته:

  سلام با آرزوی سلامتی برای شما و ممنون از سایت خوبتون
  من گیاه آئونیمو یک سالی میشه که دارم و مشکل خاصی نداشته تا الان و طبق شرایط همین مقاله نگهداریش کردم. فقط چند ماهی سبزو ارغوانی بود، تابستون فقط سبز و پاییز فقط ارغوانی شد. الان هم یک دفعه رشد زیدی پیدا کرده و دوباره سبز شده. خواستم بدونم میتونم این تغییر رنگو کنترل کنم؟ واینکه عکسشو میزارم اگر مشکلی داره که من نتونستم بغهممو با راه حلش لطف کنین بگین. ممنون از شما
  http://uupload.ir/files/uokt_1583857639093-1454605900.jpg
  http://uupload.ir/files/d3lh_15838576855262064495643.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما،گیاهتون بشدت کمبود نور داره به همین دلیل تغییر رنگ داده وسبز شده فاصله برگها هم در اثر کمبود نور زیاد شده، گیاهان رنگین برگ هر چقدر نور بیشتری دریافت کنند رنگشون نمایان میشه ولی کمبود نور داشته باشند برگهای رنگی سبز میشند،بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید دقت کنید که بیکباره در محیط پرنور قرار ندید باعث سوختگی برگها میشه.

 13. غزل گفته:

  سلام من گیاهمو تقریبا ۲۰روزه خریدم
  تقریبا از ۱۰روز پیش ریزش برگهاش شروع شده ،نصفش ریخته الان بهش دقت کردم دیدم یه چیزای سفید ریز روی برگهاش حرکت میکنه،آفت زده باید چیکار کنم؟!
  و اینکه این آفت ها به بقیه گلدون هام سرایت نمیکنه؟! دورش کنم از بقیه؟! اونا رو چک کردم آفت نداشتن

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز افتها وگیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • غزل گفته:

   گیاهم پشت پنجره است که نور داشته باشه, روی خاکش که خشک میشه بهش آب میدم ولی کم, میدونم سرما دوست نداره سعی کردم دما رو متعادل نگه دارم
   http://uplod.ir/9u8ard28f32e/IMG_20200302_135944.jpg.htm
   http://uplod.ir/rzas8gxgmdhm/IMG_20200302_135739.jpg.htm
   نگران آفتشم تا الان گل هام آفت نزدن واقعا نمیدونم چیکار کنم , امروز از بقیه جداش کردم گذاشتمش تو تراس که به بقیه سرایت نکنه
   روزای اول حالش خوب بود ۱۰ روزه برگاش خشک میشه میریزه و آفت زده

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    شپشک ارد الود هست،در اثر تهویه نامناسب وراکد ماندن هوا این افت بوجود میاد، با کمک یک قلمو یا گوش پاکن اغشته به الکل تمام نقاط سفید رو بردارید وبا محلول مساوی اب والکل ویا سم حشره کش اگر دسترسی دارید محلول درست کنید وروی برگها وقسمتهای الوده اسپری کنید. مقدار مصرف سم حشره کش یک سی سی در یک لیتر اب. از سایر گیاهان جدا نگهداری کنید وتهویه رو بالاببرید.

  • غزل گفته:

   ممنون از راهنماییتون
   فقط اینکه چند بار بایدبهش الکل بزنم یا سم پاشی کنم؟!
   بعد این کار برگاش دوباره رشد میکنه طبیعی میشه؟!
   فرقی نمیکنه چه حشره کشی باشه؟!حشره کش برای گیاهان متفاوته؟!

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    ممنون از شما،محلول اب والکل اگر میخواهید استفاده کنید بمدت سه الی چهار روز، روزی یک بار،مواظب باشید از این محلول داخل خاک گیاه نریزه،از سموم حشره کش اگر میخواهید استفاده کنید از سم حشره کش دلتامترین یا دیازینون میتونید استفاده کنید، دو بار بافاصله یک هفته،در طی این یک هفته هر روز گیاه رو بررسی کنید واگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید.

 14. power.electrical1879 گفته:

  سلام خسته نباشید
  مرسی بابت پاسخگویی شما.
  من یه گل آئونیوم دو هفته هست که خریدم.هفته ای یکبار آب میدم.پشت پنجره در معرض نور فیلتر شده است در طول روز هم دمای خونه مناسبه شاید شب ها یکم سرد شه در حدود ۱۰ درجه برسه شایدم یکم بیشتر ولی من پرده رو میکشم که خیلی سرما نرسه به گیاه
  ولی همینجور که میبیند در عکس ها برگ ها در حال پژمرده شدن هستن به مرور از روزی که شاداب خریدم.ممنون میشم راهنمایین کنید.چون میترسم از بین بره
  http://uupload.ir/files/hmf3_c0e4c8f7-7a4a-41df-bffb-7dbfb8e87766.jpg
  http://uupload.ir/files/14p0_d505c7ec-afcc-42f4-af07-c426b5367f59.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، خشک شدن برگهای پایینی تنش تغییر محیط نگهداری ،گیاه رو در محیط ثابتی نگهداری کنید،سرما میتونه باعث متوقف شدن رشد ویا بیحال شدن گیاه بشه،دمای ایدال ۲۰الی۲۵ درجه ودر محیط پرنور نگهداری کنید ،بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه خشک شدن برگها متوقف میشه ،ابیاری هر زمان خاک کامل خشک شد انجام بدید.

 15. Alit گفته:

  سلام خسته نباشید گل آئونیوم من برگ هاش پژمرده شده ، من مرتب هر جمعه بهشون آب میدادم اما آخرین بار دیر تر بهش آب دادم احتمال داره به خاطر کمبود آب باشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، دلایل مختلفی میتونه داشته باشه گرما یا سرما میتونه باعث تغییر رنگ برگها بشه.

   • Yasin گفته:

    سلام من یک ائونیوم درختی دارم یه هفته خریدم برگ هاش دار قهوه ای میشه روزی که خریدم فروشنده بهش براق کننده زد حدس می زنم واسه همون باشه از فروشنده هم پرسیدم گفت دلیلش همینه نظر شما چیه؟باتشکر.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، تغییر محیط نگهداری هم میتونه دلیلش باشه، اگر روی برگها براق کننده هست بهتر هست گیاه رو با محول اب ومایع ظرفشویی بشورید وابشویی کنید ،مواظب باشید از این محلول داخل خاک گیاه نریزه.

 16. وحید گفته:

  سلام
  من یه آئونیوم سبز و بنفش دارم که تقریبا ۳۰ سانتی متر ارتفاع داره و قطر ساقه اصلیش هم تقریبا ۱سانت و نیمه. تقریبا ۳ ماه پیش خریدمش و وقتی آوردمش خونه گلدونشو عوض کردم و از اون موقع به بعد رشد که نکرد هیچ، برگهاش هم از پایین شروع به خشک شدن و افتادن کردن. (میزان آبیاری رو هم همیشه رعایت کردم و هیچ وقت آب زیاد بهش ندادم) اول فکر کردم که شاید بخاطر نور کمه (چون واقعا هم نورش به اندازه کافی نبود)، و براش لامپ فول اسپکتروم گذاشتم (الان هم نور غیر مستقیم خورشید به اندازه کم بهش میخوره و هم لامپ فول اسپکتروم) ولی همچنان مشکل پابرجا بود، بعد فکر کردم شاید بخاطر گلدون کوچیک باشه و یک ماه پیش سایز گلدونش رو بزرگتر کردم ولی یک روز بعد از تعویض گلدون سرعت ریزش برگهاش خیلی بیشتر شد و در عرض ۲ روز تقریبا تمام برگهاش (بدون اینکه خشک بشن) ریختن و در هر شاخه ش دو سه تا برگ ریز بیشتر باقی نمونده و همونها هم آروم آروم دارن خشک میشن. امروز که رفتم بررسیش کنم به پایین ساقه ش دست زدم و دیدم از خاک تا تقریبا ارتفاع ۱۵ سانتی متری کلا ساقه ش پوک شده. ضمنا وقتی که گلدونش رو عوض کردم اون موقع ساقه ش سالم بود و پوک نشده بود. الانم میدونم که تنها راه احتمالی نجات آئونیومم قلمه زدنش از قسمت سالم ساقه شه ولی فقط میخوام بدونم مشکل کجا بوده که اینجوری شده؟
  مرسی از سایت و کارشناسهای خوبتون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، چند شوک یکجا به گیاه وارد شده،همیشه دقت کنید بعد از تهیه یک گیاه تغییر محیط نگهداری ودما به گیاه شوک وارد میکنه که بهتر هست بعد از خرید تا یک ماه خاک یا گلدان گیاه تعویض نشه ودر محیط تابتی بمونه،بمرور زمان گیاه که با محیط جدید ادابته شد وشروع به رشد کرداگر نیازی به تعویض خاک وگلدان بود میتونید خاک وگلدان رو تعویض کنید اگر نیازی نبود بهتر هست تا یک سال داخل همون خاک وگلدان بمونه، تغییر وتحولات پشت سرهم باعث شوک به گیاه وپوسیدگی ریشه ها شده ودر نهایت گیاه از بین میره.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بیماری قارچی هست،گیاه رو از خاک در بیارید وتمام برگهایی رو که زرد وحالت نرم دارند رو جدا کنید ساقه رو از قسمت سالم بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وبا محلول قارچ کش شستشو بدید بعد داخل خاک سبک وضدعفونی شده بکارید ابیاری رو هم سطحی انجام بدید، پاجوشها رو هم به همین طریق بکارید، تا زمان ریشه دار شدن در محیط سایه روشن وخنک نگهداری کنید. بعد از ریشه زنی وشروع به رشد به محیط پرنوری انتقال بدید،ابیاری رو بصورت اسپری وسطحی با محلول قارچ کش هم میتونید انجام بدید.

 17. زهرا گفته:

  سلام ائونیوم سبز دارم
  برگها از پایین داره زرد میشه و میریزه
  نور هم به صورت نور غیر مستقیم از پشت پنجره داره
  یعنی پشت اون پنجره آفتاب مستقیم نمیتابه
  دلیلش چیه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بتازگی محیط نگهداری یا گلدان وخاک گیاه تعویض نشده؟واینکه فقط برگهای پایینی وقدیمی زرد میشن یا برگهای بالایی هم این مشکل رو دارند؟

 18. Arefeh گفته:

  سلام وققتون بخیر،من یک آئونیوم بنفش دارم برگ هاش پر نیست خیلی کمه و اینکه اصلا تغییر نمیکنه دلیلش چی میتونه باشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری به چه نحو هست؟از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 19. مریم گفته:

  سلام و خسته نباشید من یک اءونیوم سبز دارم تو تابستون خریدم خاکشو عوض کردم ماسه و کود دادم و با سنگ زهکشی کردم خوب بود ولی رشدی نداشت نورشم یک ساعت صبح غیر مستقیم بود الان توی پاییز دیدم چنتا از برگا ریخته دست ب هر برگی زدم ریخت. اینکه هفته ای دوبار آبیاری میکردم. دلیلش چیه من گلمو خیلی دوست دارم لطفا کمک کنید؟ راستی پشت برگ ها هم لکه‌ای سیاه زده. آیا میشه برگایی ک ریخته رو ریشه دار کرد؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، کمبود نور وابیاری بیش از اندازه، خاک نامناسب نبود زهکش مناسب باعث این مشکل میشه بهتر هست این موارد رو چک کنید اگر برگها سالم هستند میتونید بکارید.

 20. هانیه گفته:

  سلام گل آئونیوم سبز رو دارم جونه زد بد ریشه اش گندید آبیاریشم ۴.۵روز یک بار بود الان قسمت پوسیدگی رو جدا کردم پینه بست چهار روزه گذاشتم تو خاک الان میتونم کود npkبهش بدم هنوز ریشه نزده

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، نه کوددهی هم بکنید تاثیری نخواهد داشت چون ریشه ای وجود نداره که عناصر رو جذب کنه، بهتر هست صبر کنید بعد از اینکه ریشه زد کوددهی رو شروع کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   منظور از نور فیلتر شده یعنی بین گیاه ونور مانعی وجود داشته باشه مثل شید یا پرده توری که نور بصورت مستقیم روی گیاه نتابه، یعنی نور شکسته بشه بعد به گیاه برسه.

 21. مهبد حسین پور گفته:

  در کرج هستیم روزی ۱الی۲ ساعت آفتاب از مشت پنجره می بینه ۲روز ۱ بار هم بهش اب میدم عکس هم بلد نیستم بفرستم

  • کارشناس 2 گفته:

   ائونیوم برای رشد ایدال روزانه به ۶_۴ ساعت نور نیاز داره، ابیاریتون هم زیاد هست کمبود نور وابیاری بیش از اندازه باعث این مشکل میشه بهتر هست گیاه رو بجای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وبین دو ابیاری خاک کامل خشک بشه بعد ابیاری رو انجام بدید.

 22. مهبد حسین پور گفته:

  سلام خسته نباشید من یک آئونیوم بنفش دارم که برگ هاش زیاد داره میریزه از همه جاش عکس هم نمی توانم بگیرم ما در کرج زندگی می کنیم خاکش هم خاک باغچه و خاک کاکتوس هست لطفا کمکم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید ،عکس هم بتونید اپلود کنید، بهتر میتونیم راهنماییتون کنیم.

 23. وجید گفته:

  سلام علت سبز شدن و نرم شدن قسمت بالایی ساقه ی آئونیوم چی میتونه باشه؟چطور میتونم عکسشو براتون بقرستم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید ،برای ارسال عکس مقاله اموزش اپلود عکس، روی سایت رو مطالعه بفرمایید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   شرایط نگهداری رو هم بفرمایید واز گیاه وقسمتهایی که خط سیاه دارند، عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 24. azadmanesh گفته:

  سلام چرا ائونیوم من از انتهای برگ زرد شده و برگ ها سالم میریزن جلوی پنجره گذاشته بودمش و اب هم مرتب بهش میدم از گرمای زیاده که اینجور شده ?

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس 2 گفته:

   عوامل مختلفی باعث توقف رشد گیاهان میشه که عبارتند از کمبودنور، خاک نامناسب، جابجایی بیش از اندازه گیاه، وارد شدن اسیب به ریشه ها، افت وبیماریهای قارچی، ابیاری بیش از اندازه ویا برعکس کمبود ابیاری ودر نهایت وارد شدن شوک به گیاه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *