نخل مرداب

نخل مرداب

نخل مرداب : همان‌طور که از اسمش پیداست این گیاه در مرداب‌ها و جاهای با رطوبت خیلی بالا و در آب زندگی می‌کنند. نام علمی نخل مرداب Cyperus alternifolius است، بومی نواحی ماداگاسکار است در بیشتر شهرهای شمال کشور هم دیده می‌شود، ارتفاع آن بین ۱-۲ متر است همیشه به آب فراوان نیاز دارد، بخصوص در فصل گرما بهتر است از گلدان بدون زهکشی استفاده کنید تا به راحتی رطوبت خاک از دست نرود.

نگهداری نخل مرداب : گل مرداب به نور معمولی، گرمای متوسط تا زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای عادی یعنی ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی، احتیاج دارد.

زرد شدن برگ های نخل مرداب میتواند در اثر کم آبی یا بیماری قارچی باشد که میتوانید با استفاده از قارچ کش ها به راحتی درمان کنید.

کود: کود مورد نیاز نخل مرداب را می‌توان به میزان ۲ گرم در لیتر هر هفته یکبار از اردیبهشت تا شهریور ماه، مصرف کرد.

خاک مناسب: مخلوطی از خاک باغچه , ماسه و پیت ماس ترکیب مناسبی است.

تکثیر نخل مرداب
تکثیر نخل مرداب در آب و ریشه دار کردن آن

 

تکثیر از برگ
بعد از ریشه دار کردن در آب آن را در خاک می کارند.

تکثیر : گل مرداب را می‌توان به راحتی، از اواسط بهار تا اوایل تابستان با روش تقسیم بوته، تکثیر کرد. بعد از آبیاری گلدان، گیاه را خارج نمایید و با یک چاقوی تیز، انبوه ریشه‌ها را با حداقل ۴ یا ۵ ساقه تقسیم کنید. اگر با دست عمل تقسیم را انجام دهید، صدمه کمتری به ریشه‌ها وارد می‌آید. هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید و کاملاً آبیاری کنید. یک روش غیر معمول دیگر، آن است که رأس گل را همراه برگه‌های زیر گل با قیچی جدا کنید و ان را در اب و یا کمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قرار دهید به طوری ساقه آن بر عکس به سمت بالا باشد برگها داخل آب قرار بگیرند. بعد از ریشه دهی، آن را به گلدان منتقل نمایید.

گل نخل مرداب
گل نخل مرداب

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

محصولات پیشنهادی

guest
35 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها