شپشک آردآلود

شپشک آردآلود

شپشک آردآلود یکی از آفت‌های خطرناک گیاهان است که به صورت گروهی به گیاه حمله کرده و با ایجاد زخم و مکیدن شیره گیاه باعث نابودی آن می‌شود.

در ریشه و تنه گیاهان دیده می‌شود بخصوص مکان‌های مخفی و سایه گیاه. به صورت نقاط سفید و پودری دیده می شود. نام علمی شپشک آردآلود Pseudococcus است.

این آفت به شدت کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را مورد حمله قرار می‌دهد و در صورت عدم درمان به سرعت گیاه را از بین می‌برد. به همین دلیل همیشه باید کاکتوس‌ها و ساکولنت های خودتان را بررسی کنید. و گیاهان جدید را کاملاً کنترل و قرنطینه نمایید. در زیر توضیحی مختصر در مورد این آفت خطرناک داده می‌شود.

 


این آفت به شکل گروهی بر روی قسمت‌های مختلف گیاه همانند ناحیه اتصال برگ به ساقه، بین زوایای موجود بین ساقه‌های گیاه، در زیر پوسته‌های زخمی و نه چندان محکم ساقه گیاه، لابه‌لای گلبرگ‌ها و کاسبرگ‌ها گل‌ها و حتی بر روی ریشه گیاه بخصوص در ناحیه اتصال ساقه به ریشه جمع می‌شود و مشکلاتی را برای رشد گیاه به وجود می‌آورد.

 

مشخصات:
گونه‌های مختلفی از این حشره وجود دارد که احتمال دارد هر یک با دیگری از نظر چگونگی طی شدن چرخه رشد، اندازه حشرات در مراحل مختلف زندگی، زوائد و رشته‌های اطراف بدن دوره تخم‌گذاری و …متفاوت است.

شپشک آرد آلود مرکبات یکی از شایع‌ترین انواع شپشک است که علاوه بر مرکبات، بر روی گیاهان زینتی از جمله سرخس، کاکتوس و دیگر گیاهان گوشتی، بنفشه افریقایی، گل کاغذی، فوشیا، گل ساعتی، گاردنیا، آفتابگردان و غیره فعالیت می‌کند، البته انواع دیگر شپشک نیز می‌توانند گیاهان زینتی را مورد حمله قرار دهند.

 

این حشره دو جنس نر و ماده را دارد.
ماده‌ها در مرحله نیمف (شفیره یا نیمف یکی از مراحل رشد و دگردیسی قبل از بلوغ حشرات است. مرحله نیمف مرحله قبل از شکل گیری حشره کامل است) فعالیت خود و مصرف شیره گیاهی را آغاز می‌کند. حشرات ماده بیضی شکل به طول ۳-۱ میلی‌متر بدون بال هستند اما توسط پاهایشان می‌توانند حرکت کنند و جابجا شوند.

در اطراف بدن حشره چندین جفت رشته‌های کوتاه سفید رنگ مویی وجود دارد که ضخامت و بلندی برخی از آنان بخصوص آنهایی که در انتهای بدن حشره قرار گرفته متفاوت با دیگران است و ضخیم‌تر و طویل‌تر است.

 

حشرات نر بالغ بال دارند و توانایی جابجایی بین گیاهان مختلف را دارند و به ندرت قابل مشاهده هستند.

شپشک نر بالغتصویر بالا شپشک آردآلود نر را نشان میدهد.

Pseudococcus

تصویر بالا شپشک آردآلود ماده را نشان میدهد.

آفتی که به عنوان شپشک آرد آلود بر روی گیاهان جلب توجه می‌کنند در واقع نوع مادگان است که از شیره قسمت‌های مختلف گیاهان تغذیه می‌کنند و در طی فعالیتشان خود را به گیاه چسبانده و لایه‌ای از پوشش پودری به دور خود ترشح می‌کنند که نقش حفاظت از آنان را به عهده دارد.

 

رنگ شپشکهای ماده سفید و گاهی صورتی و یا زرد است البته بعد از پوشانده شدن با پوشش آردی همگی شبیه یکدیگرند. حشرات نر بر خلاف حشرات ماده عمر کوتاهی دارند شپشک آرد آلود در طی فعالیت خود عسلک که ماده‌ای چسبناک است تولید می‌کند. این ماده بسیار مورد علاقه مورچه‌ها است، بنابراین مورچه‌ها برای ادامه مصرف این ماده از شپشکها به نحوی در برابر سایر حشرات شکارچی محافظت می‌کنند.

 

چرخه زندگی و تولید مثل شپشک آرد آلود:
حشرات ماده بعد از جفت‌گیری با حشرات نر تخم می‌گذارند. تخم در بین ترشحات آرد مانند قرار می‌گیرد تا از آن در برابر شرایط نامساعد محافظت شود در حدود ۱۰ روز بعد از گذاشته شدن تخم خزندگان کوچک یا نیمف از آن خارج می‌شود که هر دو جنس نر و ماده در بین آنان وجود دارد. نیمفها به قسمت‌های مختلف گیاه راه می‌یابند و تا بالغ شدن حدود ۴_۸ هفته را در این مرحله طی می‌کنند، احتمال اینکه شپشکهای ماده آرد آلود به شکل کامل دگردیسی نکنند و در همان مرحله نیمف بیشترین آسیب را وارد آورند وجود دارد حشرات نر در طی زندگی خود از نظر شکل و ظاهر تغییرات اساسی می‌کنند و تبدیل به حشرات بالدار می‌شوند.

چرخه زندگی شپشک آرد آلود

خسارت ناشی از آفت شپشک آردآلود:
هیچ یک از قسمت‌های گیاه از این آفات در امان نیست بنابراین اگر گیاه شما علائمی از مشکلات رشد را نشان می‌دهد، تمامی قسمت‌های گیاه بخصوص نواحی اتصال برگ‌ها به شاخه یا شاخه‌ها با یکدیگر و همچنین زیر برگ‌ها را بررسی کنید، در ابتدا علائم وجود این آفات به شکل نواحی برآمده و سفید رنگ جلب توجه می‌کند، که بر روی ناحیه اتصال برگ به ساقه یا پهنک برگ و یا در ناحیه اتصال ساقه به ریشه درست در زیر خاک شکل می‌گیرند.

 

حشرات و یا تخم‌های صورتی، نارنجی آنان را در زیر این پوشش می‌توان یافت با افزایش تعداد شپشکها تولید عسلک افزایش می‌یابد که موجب چسبناک شدن و شکل گیری قارچ دوده‌ای می‌شود، این مسئله موجب ظهور لکه‌های سیاه رنگ بر روی برگسار گیاه می‌شود.

ادامه فعالیت موجب کاهش رشد. بد رنگ و زرد شدن برگ‌ها و ریزش برگ‌های جوان و نابالغ می‌شود.

انواع شپشکهای آرد آلود ریشه کاکتوس‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند که علائم آن همانند نواحی سفید رنگ بر روی ریشه‌ها می‌شود، اگر یک گیاه نشانه‌های رشد ناسالم و همچنین ضعف را نشان می‌دهد، اما بر روی برگسار آن افتی مشاهده نمی‌کنید، حتماً ریشه آن را نیز بررسی کنید شاید بتوانید مجموعه‌هایی از شپشک ها را بر روی قسمت‌های مختلف ریشه پیدا کنید.

 

راه‌های کنترل و مبارزه با شپشک آرد آلود: 
برای مبارزه با این آفات حتماً برگ‌های مرده و یا قسمت‌های هرس شده گیاه را از محیط خارج کنید. در مبارزه بیولوژیک علیه این افت از کفشدوزک در نوع cryptolaemus montrouzieri می‌توان محیط‌های سر بسته همانند گلخانه برای مبارزه با این افت استفاده کرد. توجه کنید که لارو کفشدوزک شباهت‌های زیادی با لارو شپشک آرد آلود دارد. هم لارو و هم حشره بالغ کفشدوزک می‌توانند از شپشکها تغذیه کنند.

یکی دیگر از حشراتی که از شپشکها تغذیه می‌کنند زنبور پارازیت با نام علمی leptomastix spp است هم کفشدوزک و هم زنبور پارازیت برای فعالیت خود به دمای بالایی نیاز دارند و در برابر بسیاری حشره کشها حساس هستند.

برای مبارزه شیمیایی باید از سموم سیستمیک استفاده کرد زیرا پوشش آرد آلود این حشره از آن در برابر سموم محافظت می‌کند بنابراین بهترین راه استفاده از سمومی است که وارد جریان شیره گیاهی شده و به دلیل استفاده حشره از شیره گیاه در نهایت وارد بدن حشره می‌شود، چنین سمومی را اصطلاحاً سموم سیستمیک می‌نامند.

 

در مورد شپشکهای آردآلود که بر روی ریشه فعالیت می‌کنند علاوه بر استفاده از سموم مناسب باید خاک گلدان را نیز عوض کرد و ریشه‌ها را نیز از وجود مخلوط خاک قدیمی پاک کرد و سموم را بر روی قسمت‌های مختلف ریشه استفاده کرد و دوباره گیاه را در گلدان با مخلوط خاکی ضد عفونی شده کاشت تا احتمال شیوع مجدد این افت به حداقل ممکن برسد از جمله سموم مؤثر بر روی این نوع حشرات که پوشش محافظ دارند می‌توان به Deltamethrin. Dinotefuran. Imidacliprid pyriproxifen اشاره کرد.

 

روش‌های خانگی مبارزه با شپشک آردآلود:
در محیط منزل و وقتی تعداد گلدان کم است از چند روش خانگی می‌توان برای از بین بردن شپشک استفاده کرد که البته این روش‌ها بستگی به شدت حمله آفات و مکان فعالیت آنان دارد.

به عنوان مثال اگر شپشکها بر روی برگ‌های گیاه وجود دارند و هنوز جمعیت آنان به شدت زیاد نشده است می‌توان از مخلوط آب گرم و مایع ظرف‌شویی برای مبارزه با این افت استفاده کرد مایع ظرفشویی برای نفوذ کردن در پوشش محافظتی آرد مانند شپشکها و کاهش چسبندگی شپشکها به سطح گیاه استفاده می‌شود.

کافی است که ۱ قاشق چای‌خوری از مایع ظرفشویی را با نیم لیتر آب مخلوط کرده و بعد به شکل اسپری بر روی ناحیه اجتماع و زندگی شپشکها اسپری کرد و شپشکها را با تکه‌ای پنبه یا پارچه جمع کرد.

برای افزایش اثر مایع ظرف‌شویی در جدا کردن شپشکها از سطح گیاه می‌توان در ترکیب یاد شده ۱ قاشق چای‌خوری روغن مایع استفاده کرد.

 

مخلوط صابون مایع و الکل نیز مورد دیگری است که توصیه می‌شود نصف لیوان الکل با یک لیتر صابون مایع مخلوط شود و این مخلوط را روی نواحی آلوده اسپری کنید. اگر این حجم از صابون مایع برای مصرف خانگی شما زیاد است کافی است با یک تناسب ساده برای هر مقدار صابون مایع که می‌خواهید استفاده کنید میزان حدود الکل را نیز حساب کنید.

 

بعد از مصرف این محلول‌ها بعد از گذشت ۲۰ دقیقه گیاه را با آب خوب بشویید.

ضمناً به یاد داشته باشید که قبل از مصرف این مواد سطح خاک را با نایلون و یا چند لایه روزنامه بپوشانید تا این مواد روی خاک نریزد و در خاک فرو نرود زیرا به ضرر ریشه است.

اگر این ترکیب را استفاده می‌کنید باید بین دفعات مصرف حدود ۳ تا ۴ روز فاصله باشد و در زمان استفاده گیاه در معرض نور مستقیم خورشید نباشد.

حتماً قبل از مصرف محلول را بر روی قسمتی از برگ‌ها امتحان و حدود ۲۴ ساعت بگذرد و اطمینان حاصل کنید که محلول روی برگسار اثر منفی ندارد.

گیاهان متفاوت از یکدیگرند و عکس‌العمل‌های متفاوتی نیز می‌توانند نشان دهند. برای جداسازی شپشکها که در زوایای ناحیه اتصال برگ با ساقه و با هر ناحیه زاویه دار دیگر به سطح گیاه چسبیده‌اند می‌توانید از وسیله‌ای همانند مسواک استفاده کنید.

ساکولنت
حمله به ساکولنت توسط شپشک آرد آلود

شپشک آردآلود

شپشک آردآلود

شپشک آردآلود

منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

مقالات مشابه:

257 دیدگاه برای “شپشک آردآلود

 1. مهدیه گفته:

  سلام من یه حسن یوسف دارم و امروز متوجه شدم که شپشک آردآلود داره میتونم از روش خانگی تون همون مایع ظرف شویی استفاده کنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله ابتدا حتما حذف فیزیکی کنید بعد با محلول مایع شستشو بدید ،مواظب باشید از محلول داخل خاک نریزه.

 2. زهرا گفته:

  سلام خسته نباشید
  من گیاه خرفهای دارم و امروز متوجه شدم روش افت افتاده و هنوز شدت نگرفته میترسم مایع ظرفشویی بزنم خراب بشه
  راه دیگه ای نیست؟

 3. فرهاد گفته:

  سلام من کاکتوس زیاد دارم اما تا حالا با این مورد برخورد نکرده بودم یکروز یک حشرت کوچک دیدم کت در حال پرواز بود یریع کشتمش الان متوجه شدم افت ارد الود نر بوده چند روز بعد چندتا افت ارد الود ماده روی یکب از کاکتوسهام دیدم که با سوزن برشون داشتم و اون کاکتوس رو جدا کردم مدتی بعد چندتا افت خیلی ریز روی کاکتوس دیگه ای دیدم که اونا رو هم با سوزن برداشتم الان اون دوتا کاکتوس هیچکدوم افتی روشون نیست اما حالت چسبناکیشون زیاد شده وانگار از خودشون شیره پس میدن ممکنه افتها داخل ریشه باشن که من نمیبینمشون و دلیل این شیره پس دادن چیه وقتی افتی روی کاکتوس نیست

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بعد از حذف فیزیکی بهتر هست گیاه رو با محلول حشره کش سمپاشی کنید ،میتونید برای اطمینان خاطر گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های گیاه رو بررسی کنید.

 4. ریحانه گفته:

  حدود یک ماه پیش متوجه شدم گیاه آرالیامون به شپشک آرد آلود دچار شده. دو بار، یک بار با الکل و پنبه و یکبار هم با مخلوط مایع ظرفشویی و آب، قسمت هایی که به شکل توده های پنبه ای بود رو پاک کردم و یکبار هم با مایع ظرفشویی و آب اسپری انجام دادم.پشت برگ های کوچک زنگ زدگی داشت و درحال زرد شدن بود. اواخر شهریور خاکش رو عوض کردم اما بعدش اکثر برگ های گیاه به سمت پایین خم شدن و حتی بعد از یک هفته هم به حالت عادی برنگشتن و رنگشون رو به زردی رفت بنابراین مجبور شدم برگ های بیحال رو بچینم. این گیاه رو ۲۳ خرداد ماه خریدیم و از اون موقع هیچ برگ جدیدی نداده و برگ های کوچک هم بزرگ نشدن اما علائم بیماری نداشت و سالم و شاداب بود. توی تابستون یک روز در میون غبارپاشی میکردم و دو تا ظرف آب هم برای تامین رطوبت کنار گلدان گذاشتم. کوددهی هم هر ۱۵ یکبار در دو ماه اخیر انجام دادم. در یک حیاط خلوت قرار داره که سقف کاذب داره و جریان هوا و نور غیر مستقیم هم مطلوب هستن. امیدی به نجات این گیاه هست یا خیر؟

  http://uupload.ir/files/scv_4.jpg

  http://uupload.ir/files/6u87_1.jpg

  http://uupload.ir/files/xg9w_3.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید نجاتش بدید،هنوز شپشکها روی گیاه هستند روی عکس اول،ابتدا گیاه رو از سایر گیاهان جدا نگهداری کنید،تمام قسمتهای گیاه رو بررسی کنید وبا یک قلمو یا پنبه اغشته به الکل تمام شپشکها وقسمتهایی که سفید وپنبه ای هستند حذف فیزیکی کنید،گیاه رو در محیطی که تهویه مناسبی داره نگهداری کنید،وگیاه رو دو بار با فاصله یک هفته با محلول حشره کش سمپاشی کنید. فعلا روی گیاه اب اسپری نکنید،برگها رو با یک دستمال نرم ونمور پاک کنید تا رطوبت حفظ بشه.

 5. ali گفته:

  سلام و خسته نباشید
  من کاکتوسامو بیشترشون توی بالکن هستن و باقیشون توی خونه
  امروز متوجه شدم که هم توی کاکتوسای داخل خونه و هم کاکتوسای تو بالکن متاسفانه شپشک اردالود هستش
  ظاهرا تخم ریزی هم کردن چون شپشک های کوچیک ترم وجود داشتن
  بعضیاشونو با فشار اب شستم و بعضی هاشون به خاطر بافت موییشون نشد این کارو بکنم
  فعلا یه سم ابامکتین به صورت اسپری دادم چیکار کنم تا از شرشون خلاص شم
  چه سمی رو پیشنهاد میدین تهیه کنم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، ابتدا گیاهان الوده رو از سایر گیاهانی که احتمال میدید سالم هست ومبتلا نشدن جدا کنید وتهویه محیط رو بالا ببرید، تمام نقاط الوده وسفید پنبه ای رو بوسیله قلمو اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید با همین سمی که در اختیار دارید، دو بار بافاصله یک هفته گیاهان رو سمپاشی کنید درطول این دو هفته هر روز گیاهان رو بررسی کنید واگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید.

 6. سید مجتبی گفته:

  سلام ما قبلا با این آفت رو به رو شدیم و حلش کردیم
  حالا چند ماهی می شه که تمام گیاهان توی کوچه ی ما به جز درختان شپشک آردآلود زدن و بعضی اوقات شپشک ها رو روی گلهای تو تراس میان ما باید چه کار کنیم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر الودگی زیاد هست قسمتهایی رو که بیشتر درگیر شدند میتونید حذف کنید ودور بندازید، میتونیدخودتون سمپاشی کنید ویا به شهرداری منطقه اطلاع بدید که برای سمپاشی اقدام کنند.

 7. Mina گفته:

  سلام وقت بخیر
  روی خاک اگلونما وو حسن یوسف و برگ بیدی خونمون یه چیزی مثل تا عنکبوت سفید پوشیده شده روی خاک دیدم و روی برگ های اگلونما یه چیزای سفید پودری شکل که سریع تمییز کردم برگ و طبق دستور روی شیشه مالاتیون ده سی سی سم رو با یک لیتر اب قاطی کردم و اول اسپری کردم روی گل برگها و ساقها ها بعدم به روی خاک ریختم … میشه راهنمایی بفرمایید چند بار دیگه و با چه فاصله ای باید این کار و تکرار کنم امروز بعد از شش روز دوباره دیدم روی خاک همونجور شده دوباره تکرار کردم… ممنون

   • Mina گفته:

    متاسفانه عکس ندارم اما میتونم توصیفش کنم که روی خاک یه چیزی مثل کپک سفید بود یه چیزی مثل پنبه باز شده روی خاک هر سه تا گلدونم که خاک هر سه رو به تازگی عوض کردم از یه بسته بندی بوده… شایدم قارچه نمیدونم تجربه ای ندارم تو این زمینه… لطفا راهنمایی بفرمایید اگر قارچ باشه باید چکار کنم ممنون

    • کارشناس 2 گفته:

     مقدار مصرف سم زیاد هست، فعلا سمپاشی نکنید احتمالش هست که گیاهانتون مسموم بشن، مقدار مصرف سم یک سی سی در یک لیتر اب هست، اگر با سم حشره کش از بین نرفتند احتمالا قارچ هستند،تمام قسمتهای الوده رو حذف کنید ورطوبت خاک ومحیط رو کاهش بدید وتهویه رو بالا ببرید اگر بعد از دو هفته مجدد بوجود اومدن باید از محلول قارچ کش استفاده کنید.

 8. جینو گفته:

  سلام وقتتون بخیر و خدا قوت
  سم دیازینون گرانوله رو با چه میزان و دوزی با آب ترکیب کنم؟ریشه های کاکتوسهام علایمی شبیه شپشک آرد آلود داره اما از چند صد گلدانی که خالی کردم یدونه شپشک بالغ هم پیدا نکردم
  ممنون از پاسخ گویی تون🌹🌹

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب هست، برای شپشک ارد الود حتما باید حذف فیزیکی انجام بدید بعد سمپاشی کنید ریشه ها رو باید کامل با محلول حشره کش شستشو بدید تا اثاری از حشره وتخمها باقی نمونه.

 9. M@y گفته:

  سلام وقتتون بخیر ‌.گیاه حسن یوسف من دچار شپشک آرد آلود شده .گیاه را کامل از خاک گلدان خارج کردم و تمام ریشه و قسمت‌های آلوده را قطع کردم و گیاه را با آب شستم و در بصورت قلمه در آب قرار دادم فقط چون در خانه سم کاربندازیم داشتم بر روی برگ گیاه اسپری کردم و مقداری از سم را هم با خاک گلدان مخلوط کردم
  آیا استفاده از این سم در این خصوص کارآمد است؟
  آیا مجدداً می توانم از خاک گلدان که مخلوط با کاربندازیم است استفاده کنم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای شپشک ارد الود ابتدا باید حذف فیزیکی کنید بعد سمپاشی رو انجام بدید،کاربندازیم قارچ کش هست وروی افتها اثر چندانی نخواهد داشت، میتونید با یک سم حشره کش ابیاری وسمپاشی رو انجام بدید. البته یک هفته بعد انجام بدید تا اثر سمپاشی با محلول قارچ کش از بین بره.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تنها ابیاری کافی نیست باید گیاه رو از خاک دربیارید وقسمتهای الوده ریشه رو کات کنید وریشه گیاه رو با محلول حشره کش کامل شستشو بدید که اثاری از شپشک روی ریشه ها باقی نمونه. باسم مالاتیون باید محلول درست کنید سم رو مستقیم داخل خاک نریزید،یک سی سی از حشره کش داخل یک لیتر اب ترکیب کنید.

 10. موسوی گفته:

  http://uupload.ir/files/g3n1_img_20200731_152309.jpg
  http://uupload.ir/files/xcm3_img_20200731_152242.jpg
  http://uupload.ir/files/z2hb_img_20200731_152256.jpg
  سلام گیاه حسن یوسف من همونطور ک تو عکس مشخصه شپشک آرد آلود زده آیا اسپری آب و مایع ظرفشویی براش کارساز هست یا باید سمپاشی هم بشه از چه سمی استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ابتدا گیاه رو از سایر گیاهان جدا نگهداری کنید، تهویه محیط رو هم بالا ببرید بعد تمام نقاط سفید رو با کمک یک قلمو آغشته به الکل حذف فیزیکی کنید بصورتی که هیچ نقطه سفیدی روی گیاه باقی نمونه بعد میتونید هم با محلول اب ومایع ظرفشویی گیاه رو کامل شستشو بدید بصورتی که از محلول داخل خاک نریزه ویا از محلول حشره کش استفاده کنید وگیاه رو دوبار با فاصله یک هفته با محلول حشره کش ابیاری وسمپاشی کنید ،در این دو هفته هر روز گیاه رو بررسی کنید واگر مورد مشکوکی بود مجدد با قلمو والکل حذف فیزیکی کنید،از سم حشره کش دلتامترین یا دیازینون میتونید استفاده کنید، مقدار مصرف یک سی سی در یک لیتر اب.

 11. تارا گفته:

  http://uupload.ir/files/8ud8_68d66754-e87f-4272-bb08-347f6669247e.jpeg

  http://uupload.ir/files/bu2c_1e804992
  .

  ۴۰f6-4eb6-b674-89482c7e746b.jpeg
  http://uupload.ir/files/p9i5_9b3f6508-8abe-453a-870a-000ad816eae6.jpeg
  سلام و‌خسته نباشید
  من بهمن ماه یه کاکتوس که عکسش رو براتون فرستادم خریدم
  یک ماه پیش متوجه شدم لکه های قهوه ای کوچیکی روی اون بوجود اومده،گل فروش قارچ کش کاربندازیم رو به من پیشنهاد کرد،طبق دستور ۵ روز پیش استفاده کردم،امروز متوجه شدم تنه کاکتوس کاملا شل و پلاسیده شده،ممکن هست اثر قارچ کش باشه؟
  کاری میشه براش کرد چون بالا تنه کاکتوس سر حال هست

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تنه گیاه پوسیدگی داره بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وقسمتهای پوسیده شده رو جدا کنید ،خود گیاه هم لکه های قارچی داره روی گیاه اب نریزید،بعد از جدا کردن قسمتهای پوسیده شده قسمتهای سالم رو با محلول قارچ کش شستشو بدید بعد از چند روز استراحت داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید واولین ابیاری رو هم با محلول قارچ کش انجام بدید،مقدار مصرف قارچ کش یک گرم دریک لیتر اب هست. ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،ابیاری بیش از اندازه وخاک نامناسب ویا نبود زهکش مناسب باعث این مشکل میشه.

 12. لاله لاریجانی گفته:

  خیلی متشکر میشم عکس درخت حیاط را براتون ارسال میکنن به من بفرمایید این شپشک ارد الود هست یا خیر ؟ و چه جوری میتونم از بین ببرمش ظاهرا میزانش با سم پاشی هم کم نشده و درخت داره از بین میره .

 13. لیدا گفته:

  سلام روزتون بخیر من امروز روی درختچه انار زینتیم که کوچیک هم هست یه دونه شپشک آرد آلود دیدم و هر چقدر نگاه کردم شپشک دیگه ای پیدا نکردم، انارم فقط یه دونه میوه داره به نظر شما سمپاشی کنم میوه انارم از بین نمیره؟ و اینکه باید خاک و گلدونش هم عوض کنم و ریشه هاش هم سمپاشی کنم؟
  ببخشید برای سمپاشی هم من سم مالاتیون دارم که نوشته برای از بین بردن کنه و شته، این سم رو میتونم استفاده کنم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای چند روزی گیاه رو تحت نظر داشته باشید،فعلا سمپاشی نکنید، تهویه محیط رو بالاببرید اگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید ،اگر بازم افتی مشاهده کردید بله میتونید از این نوع سم استفاده کنید. موقع سمپاشی نکات ایمنی رو رعایت کنید.

 14. علی گفته:

  من یه پیوت پایه دارم بچه زیاد زده دیروز یه چیزی دیدم سفید بود ریز ریز رفت لای بچه های پیوت چیکار کنم لای پیوتا تمام تاریکه بعد چه سمی بگیرم ؟؟ روی پیوت سم بخوره خراب نمیشه؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   اگر بصورت سفید وپنبه ای هستند اول باید بوسیله یک قلمو اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید بعد با محلول حشره کش سیستمیک گیاه رو سمپاشی کنید. سمپاشی رو در محیط باز وسایه انجام بدید دز مصرف استاندارد باشه مشکلی بوجود نمیاد،سمپاشی رو دو بار با فاصله یک هفته انجام بدید.

 15. پریسا گفته:

  سلام …ممنون بابت مطالب مفیدی که قرار میدین..
  من چند تا گلدونم که رو تراس بودن آلوده شدن به شپک آرد آلود،همشونو سم پاشی کردم،ولی متوجه شدم یسری از گلام که داخل خونه هم هستن آلودن اوناروهم سم پاشی کردم ولی الان سوالم اینه رو سطح خاک بعضی گلدونام مثله سنسوریا یا پیتوس یا اگلونمام بین ابیاریم یکم سفید میشه..هیچ حشره ای نیست رو سطح خاک ولی میخواستم بدونم اینا هم شپشکن؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای شپشک آردالود تهویه محیط رو بالا ببرید وگیاهان الوده رو از سایر گیاهان جدا نگهدارید، ابتدا باید حذف فیزیکی کنید بعد سمپاشی رو انجام بدید، احتمالش هست که رسوبات اب هم باشه از سطح خاک عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *