بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس

بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس

بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس کدام گونه‌ها هستند؟ یکی از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها پیوند کردن می‌باشد از پیوند کردن برای افزایش رشد بعضی از گونه‌های کم رشد مانند آریوکارپوس ها یا سایر کاکتوس‌ها دیر رشد نیز استفاده می‌شود که آموزش پیوند زدن کاکتوس‌ها را می‌توانید در بخش مقالات آموزشی سایت میهن کاکتوس مطالعه کنید.
یکی از دغدغه‌های همیشگی پیوند زدن انتخاب پایه مناسب با پیوندک می‌باشد. برای پیوند زدن باید پایه‌ای متناسب با گیاه از نظر نوع و سایز انتخاب کرد. در دنیا از پایه‌های زیادی مانند میرتلو کاکتوس یا پایه آبی، پایه نقره‌ای، پایه هیلو سرئوس، سن پدرو، کلیستو، پرسیکیا و سایر پایه‌های استفاده می‌شود. که در زیر به بعضی از معایب و مزایای این پایه‌ها می‌پردازیم.

پایه پرسیکیا:
یکی از پایه‌های مناسب برای کاکتوس‌های با سن خیلی پایین است که می‌توان جوانه‌های با سن ۲ ماه به بالا را روی آن پیوند کرد از مزایای این پایه افزایش رشد کم شدن احتمال پوسیدگی پیوندک غذا رسانی بالا به پیوندک و مقاوم بودن خود پایه می‌توان اشاره کرد. از معایب آن می‌توان به عمر  کوتاه آن خم شدن در اثر سنگینی پیوندک و نمی‌توان مدت زیادی از آن استفاده کرد و بعد از بزرگ شدن پیوندک دوباره باید آن را بر روی ه پایه‌ای دیگر یا خاک برای ریشه دار کردن مجدد انتقال داد که در کاکتوس‌هایی مانند آریوکارپوس یه علت داشتن ریشه‌های غده‌ای ریشه دار کردن مجدد کار دشواری خواهد بود.

پیوند کاکتوس آریوکارپوس بر روی پرسکیا
پیوند کاکتوس آریوکارپوس بر روی پرسکیا

پایه هیلو سرئوس:
به جرات می‌توان گفت بدترین نوع پایه در میان تمامی پایه‌ها می‌باشد. و دلیل استفاده از آن رشد زیاد پایه ارزان بودن و پیوند زدن راحت و همچنین تکثیر راحت این پایه می‌باشد. که امروزه به صورت گسترده در جهان استفاده می‌شود. به دلیل عدم هماهنگی میان پایه و پیوندک معمولاً سریعاً پوسیده شده و از بین می‌رود و این پوسیدگی به سرعت به پیوندک منتقل شده و باعث خرابی آن نیز خواهد شد. البته پایه هیلو سرئوس را میتوان در شرایط خوب و ایده آل سال ها نگهداری کرد. این پایه کمترین تاثیر منفی در شکل اصلی کاکتوس ها را دارد.

پایه سه گوش
خراب شدن پایه هیلوسرئوس

 

آزتکیوم
پیوند آزتکیوم روی پایه هیلوسرئوس و خراب شدن آن

 

پایه کلیستو:
پایه کاکتوس کلیستو یکی از پایه‌هایی است که در ایران زیاد استفاده می‌شود از مزیت‌های آن ارزان بودن و راحتی در پیوند می‌باشد. از معایب آن پوسیدگی سریع، خم شدن در اثر سنگینی پیوندک و معمولاً هماهنگی بین پایه و پیوندک بسیار کم است از لحاظ نیاز آبی و خواب گیاه.

پایه آبی یا میرتلو:
بدون شک یکی از بهترین پایه‌ها برای کاکتوس‌ها می‌باشد، به راحتی می‌توان روی آن انواع گونه‌ها را پیوند زد، مقاومت بالایی دارد. از لحاظ تغذیه پیوندک بسیار عالی عمل می‌کند. باعث افزایش رشد و تسریع در گلدهی پیوندک می‌شود. از معایب آن می‌توان به پاجوش‌های زیادی که تولید می‌کند نام برد که به راحتی می‌توان آنها را حذف کرد.

پایه میرتلو یا پایه آبی
پایه میرتلو یا پایه آبی

پایه نقره‌ای و پایه تیغ سیاه:
این دو گونه همانند پایه آبی جز بهترین و مقاوم‌ترین گونه‌ها برای پیوند زدن می‌باشند. از پایه تیغ مشکی یا نقره‌ای می‌توان برای پیوندک‌های سنگین و کم رشد استفاده کرد.

پایه نقره ای
پایه نقره ای

بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس

کاکتوس سن پدرو
پایه کاکتوس سن پدرو

پایه افوربیا:
از پایه‌های افوربیا برای پیوند زدن انواع افوربیاها استفاده می‌شود چون انواع افوربیا را نمی‌توان بر روی کاکتوس‌های دیگر پیوند کرد از بهترین پایه‌های افوربیا می‌توان به Euphorbia triangularis, Euphorbia confinalis, Euphorbia fimbriata و افوربیا میلی یا مرجان نام برد.

نویسنده: کاظم دروگریان

مقالات مشابه:

‫88 نظر ارسال شده در “بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، این نوع پیوند رو زیاد اطلاع دقیقی ندارم ولی تا جایی که اطلاع دارم بذر رو روی پایه میگذارند جوانه که زد روی پایه رشد میکنه حالا چطوری دقیق نمیدونم.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، دراگون فروت معمولا خودش بعنوان پایه استفاده میشه، روی میرتلو یا پایه نقره ای میتونید پیوند بزنید.

   • زانیار :

    خب راهی نیست بجز کود که سریع تر به میوه برسه؟ الان حدود ۶ ماه کاشتم حدود ۱۰سانتی شده .ممنون.

    • کارشناس 2 :

     خاک مخصوص کاکتوسها رو استفاده کنید بهتر هست،میتونید به این ترکیب مقداری ماسه عدسی هم ترکیب کنید چون این ترکیب خاک اب رو مدت زمان زیادی حفظ میکنه.

   • زانیار :

    سلام
    من یه قلمه دراگون فروت خریدم چند روز پیش یخورده ریشه داره اما کمه چیکار کنم زیاد بشه ریشه ش ؟

    • کارشناس 2 :

     سلام، داخل خاک مناسب کاکتوسها بکارید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،شرایط نگهداری ایدال باشه ریشه میزنه.

    • کارشناس 2 :

     بله میشه روی اپونتیا هم پیوند زد، باید شرایط رو ایدال کنید، دما ورطوبت ایدال باشه پیوند با موفقیت انجام میشه.

 1. پویا جهانگیرمراد :

  سلام برای پیوند هیلوسرئوس اونداتوس بهتره یا اکانتوسرئوس تتراگانس؟ یا هردو به درد نمیخورن؟

   • meysam.r3540 :

    عذر میخوام منظورتون اینه که تیره ای از پایه نقره ای هست؟ چون به لحاظ ظاهری تفاوت دارن
    توی نت مطالب بسیار کمی در مورد لماروسرئوس موجوده
    طریقه نگهداریش همون روش پایه نقره ای هست؟

    • کارشناس 2 :

     بله گیاه شما لمارو سرئوس هست، واریته دیگر از این نوع استنو سرئوس هست که جزو پایه های نقره ای محسوب میشن شرایط نگهداری مثل سایر کاکتوسهاست.

 2. امیر :

  سلام خدا قوت.نام یک پیوندک میخوام که روی پایه کاکتوس زبان مادرشوهر استفاده میشه کرد و در بیشتر جاها یافت میشه چه نوع پیوندی است؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، روی اپونتیا از واریته های اپونتیا وانواع کاکتوسها میتونید پیوند بزنید، اگر واریته خاصی مدنظرتون هست عکسش رو بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 3. Jahan :

  سلام. آیا از تمام سرئوسهایی که بین بذرهاتون هست به عنوان پایه میشه استفاده کرد. اگر نه از کدومها میشه استفاده کرد. ممنونم

  • کارشناس 2 :

   سلام، دوست گرامی شما چندید بار در مورد این استروفیتوم سوال کردید وبالاخره هم تصمیم نگرفتید که چیکارش کنید?میشه پیوندش زد ولی به نظر من بهتر هست به همین صورت نگهدارید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، سیلندریکا بیشتر برای انواع اپونتیاها استفاده میشه،برزو برای جوانه کاکتوسهاوانواع واریته ها بجز افوربیاها.

  • کارشناس 2 :

   کاکتوس سن پدور یا تریکو سرئوس پاچانویی با اسم علمی Trichocereus pachanoi. برای انواع پیوند پایه مناسبی هست.

 4. محمود :

  سلام
  پیوند کاکتوس های بذری یکساله رو بهتره که روی پرسکا یا میرتلو پایه ابی پیوند زد بهتره یا نه الان توی فصل زمستان میشه پیوند زد

  • کارشناس 2 :

   سلام. اگر یکساله هستند بهتر هست روی میرتلو پیوند بزنید روی پرسیکا نمیشه. الان زمان مناسبی برای پیوند زدن نیست بهترین زمان اواخر بهار تا اواخر تابستان هست ولی اگر پایه وپیوندک رشد دارند میتونید پیوند بزنید. جوانه هارو از سن یک هفتگی تا نه ماهگی میتونید روی پرسیکا پیوند بزنید.

 5. احمدرضا عربانی مستقیم :

  سلام
  بین سنپدروابه نقره ای و میرتلو کدام یک به لحاظ سرعت پیوندک و تغذیه در شرایط برابر بهترند

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. اگر سن،قد وقطر پایه ها برابر باشه ودر یک شرایط نگهداری باشن پیوندک میرتلو رشد بیشتری خواهد داشت. رشد میرتلو از پایه نقره ای بیشتر هست البته در شرایط یکسان.

   • احمدرضا عربانی مستقیم :

    در مورد سنپدرو و میرتلو هم باز در شرایط برابر میرتلو بهتره؟!
    ممنون از راهنماییتون

     • احمدرضا عربانی مستقیم :

      بازم عذر میخوام اینقدر زیاد سوال میپرسم این دیگه سوال آخره در این زمینه
      میرتلو در شرایط برابر بهتره سرئوس پرویانوس (رپاندوس)

      • کارشناس 2 :

       ??میخواهید پیوند بزنید؟به نظرمن میرتلو واچینو پسیس بهترین گزینه برای پیوند هستند. برای جوانه کاکتوسها هم پرسیکا بهترهست. البته کسانی که زیاد پیوند زدند در این مورد فکر کنم اطلاعات بیشتری داشته باشند که کدوم پایه برای چه نوع پیوندکی بهتر جواب میده.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. پیوند رو معمولا برای گیاهانی که رشد کمی روی خاک دارند میزنند ساکولنتها رشد زیادی دارند وپیوندزدنشون مرسوم نیست.

 6. وحدت :

  با سلام و خسته نباشید برای زحماتتون به جرات میشه گفت کاملترین سایت رک در مورد کاکتوس دارین اگه میشه یه مطلب برای ریشه دار کردن پیوندک هایی که روی پرسیکا هستن رو بزارین چطوری روی خاک ریشه دارشون کنم ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. مقاله در این مورد روی سایت هست. قسمت مقاله ها،(آموزش ریشه دار کردن کاکتوسهای پیوندی) رو سرچ کنید میاره براتون.

 7. Afra :

  سلام
  ضمن تشکر بابت مقالتون ، ای کاش موارد زیر رو هم میوردید تا کامل تر بشه ‌‌‌…
  عکس پایه کلیستو در مقاله نیامده
  عکس سن پدرو اومده ولی هیچ توضیحی راجبش نیومده
  ممنون

 8. فرزین :

  سلام . ببخشید میخواستم مطمئن شم

  اگر همه انواع مامیلاریا و ژیمنو ها (حتی خار بلند ها هم ) رو رو پایه مناسب و در شرایط خوب و اصولی پیوند کنم ، تضمینیه که پیوند بگیره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام.باید همه ی لوازمی رو که برای پیوند استفاده میکنید استریل باشه.ویک موضوع مهم دیگه که الان فصل مناسبی برای پیوند زدن نیست باید در زمان مناسبش پیوند بزنید که درصد موفقیتتون بیشتر باشه الان اکثریت کاکتوسها به خواب میرن وشیره موجود در گیاه کمتر میشه ودرصد پایینی پیوند میگیره وحتی احتمال داره که هر دو گیاه (هم پیوندک هم پایه )از بین برن.زمان مناسب پیوند زدن اواخر فصل بهار هست(خرداد تا اواسط تیرماه)در این زمان پیوند بزنید درصد موفقیتتون زیاد هست.

 9. فرزین :

  سلام.همه ی مامیلاریا ها و همه ژیمنو ها رو میشه به عنوان پیوندک استفاده کرد؟اگر نمیشه لطفا بگید چه نوع هایی رو میشه پیوند زد. (رو پایه هایی که تو مقاله نوشتین یا اگر رو اون پایه ها نمیشه, بگید رو چه پایه ای پیوند بزنم .)

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام.بله همه ی انواع ژیمنو ومامیلاریا رو میشه پیوند زد.ولی پیوند رو بیشتر برای گیاهانی میزنن که رشد کمتری روی خاک داشته باشه.

 10. فرزین :

  من یه هفته پیش یه سن پدرو خریدم با سایز کوچک. گذاشتم جلوی آفتاب مستقیم آب دهی هم یه هفته یکبار کردم و بار اول هم محلول کود بهش دادم . گلدونش هم کوچک نیست و خاکش هم خوبه . الان نگاش کرد نوکش زرد و چروک شده. میشه علت و راه درمانش رو بگید .
  خیلی ممنون بابت پاسخ های قبلیتون هم .

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام.احتمالا افتاب سوخته شده چون میفرمایید که جلوی نور مستقیم افتاب بوده.جای پرنور وفیلتر شده بزارید جای افتاب سوختگی میمونه واز بین نمیره با بزرگ شدن گیاه در قسمت زیرین میمونه.اگه گلدونش نسبت به گیاه خیلی بزرگ هست ابیاری رو کم کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   میتونید از گلفروشیها تهیه کنید.ژیمنو کالسیوم هستند که کلروفیل ندارن.نمیتونن روی خاک رشد کنن وحتما باید پیوند بخورن.چند نوع گیاه که رشد کمی دارند روی خاک وحتما باید پیوند زده بشن رو براتون مینویسم.انواع استاریاسها،ژیمنو کالسیوم رنگی،اریوکارپوس،دیسکو،ابلمانیا،پلسیفورا،اپیتالانتا،اوبرگونیا،وچندین نوع دیگه..

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام.پیوندکها سلیقه ای هست وبستگی به انتخاب خودتون داره.ولی کلا گیاهانی که روی خاک رشد کمتری دارند رو پیوند میزنن تا بوسیله پایه تغذیه بشن ورشد بهتری داشته باشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *