معرفی گل میخک ژاپنی

معرفی گل میخک ژاپنی

معرفی گل میخک ژاپنی : میخک ژاپنی بومی چین و ژاپن با ۲۰۰ گونه درختی و درختچه ای گیاهی همیشه سبز با رشدی کند و آهسته که معمولاً می‌تواند تا حدود ۴ متر رشد کند. البته امکان دارد که این گیاه در موطن خود تا حدود ۱۰ متر نیز رشد کند.

امروزه نمونه‌های کوتاه قامت این گیاه نیز وجود دارد که تا حدود ۶۰ سانت ارتفاع می‌یابد. در سراسر جهان به عنوان یک گیاه زینتی در محوطه سازی و همچنین شاخه بریده پرورش داده می‌شود و معمولاً به شکل گلدانی پرورش داده می‌شود.

 

برگ‌ها حالت چرمین و براق دارند که اکثرا سبز رنگ هستند اما نمونه‌هایی ابلغ این گیاه با حاشیه‌های کرم، سفید نیز وجود دارد.

در صورت مساعد بودن شرایط محیطی در فصل بهار گلهای سفید رنگی با عطر ملایم می‌دهد. گل آذینان خوشه‌ای از گلهای معطر در انتهای شاخه است. گل دارای پنج گلبرگ سفید است که هر گلبرگ حدود یک سانت طول دارد.

میوه آن کرک دار و به شکل کپسولهای چوبی در حدود یک سانت عرض و به ۳ دریچه تقسیم شده و داخل ان دانه‌های سیاه و سفید صمغی وجود دارد.

نام انگلیسی میخک ژاپنی Pittospurm japanese  می‌باشد. نام علمی Pittosporum tobira

 

شرایط نگهداری:

آبیاری: برای رشد مناسب این گیاه بهتر است در مورد گیاهان جوان زمانی که سطح خاک نسبتاً خشک شد آن را آبیاری کنیم. گیاهان بالغ و چند ساله نسبت به خشکی خاک تا حدودی مقاومت دارند، بنابراین بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک کامل رطوبت را از دست بدهد سپس اقدام به آبیاری کنید.در آبیاری این گیاه نباید زیاده روی کرد زیرا به مانده آبی در اطراف ریشه‌ها حساس است در نتیجه ابتدا برگهای زرد شده ریزش می‌کند و سپس به تدریج گیاه از بین خواهد رفت.

نور:
به مکانی با آفتاب کامل تا یا نیمه سایه نیاز دارد. البته در مناطقی که هوا در طی فصل رشد گرم است کاشت گیاه در مکانی نیمه سایه نیمه آفتاب توصیه می‌شود. به خصوص اینکه از ظهر به بعد مکان کاشت سایه باشد تا گیاه به دلیل گرمای هوا و تابش نور آفتاب آسیب نبیند این مسئله به خصوص برای گیاهان کاشته شده در گلدان اهمیت دارد، در غیر این صورت نوک و حاشیه برگها حالتی خشکیده و قهوه‌ای می‌شود. به همین دلیل در گیاهان گلدانی بهترین مکان قرار دادن گلدان در طی تابستان جهت شرقی منزل است.

 

دما:
این گیاه سرما را تا حدود ۵-درجه سانتی گراد تحمل می‌کند، البته در چنین شرایطی اکثر برگهای خود و برخی ساقه‌های جوان را از دست می‌دهد.
اما گیاه زنده می‌ماند و در صورت مساعد شدن شرایط دمایی مجدداً و به تدریج برگهای جدید در می‌آورند.بنابراین در مورد گیاهان گلدانی بهتر است که با فرا رسیدن فصل سرد این گیاهان را به داخل منزل منتقل کنیم.

از آنجایی که این گیاهان اصولاً کم رشد و همیشه سبز است و از طرفی فرم زیبایی در برگسار و شاخسار خود دارد گیاه مناسبی برای آپارتمان است.

 

خاک: 
نیاز به خاکی سبک با زهکش خوب و مناسب دارد. سنگین بودن بافت خاک و مانده آبی و عدم خروج آب اضافی از اطراف ریشه‌ها یکی از دلایل رشد ضعیف و از بین رفتن این گیاهان است. بنابراین وجود موادی همانند شن (با سایز ۲ میلیمتر) کوکوپیت، پرلیت، به زهکش بهتر خاک اطراف ریشه کمک می‌کند. ماسه بادی مناسب نیست چون باعث سنگین شدن بافت خاک می‌شود.

به عنوان مثال می‌توان خاک معمولی و خاک برگ را به نسبت مساوی و ده درصد از حجم کلی خاک ماسه را با هم مخلوط و برای این گل استفاده کرد (برای کاشت در باغچه)توجه کنید اگر این گیاه را در گلدان می‌کارید از بستر کوکوپیت و پرلیت یا پیت ماس و ماسه استفاده کنید. و حتماً قبل از کاشت از وجود حفره انتهایی کف گلدان مطمئن شده و روی منافذ گلدان قبل کاشت سنگریزه بریزید (زهکش جهت باز بودن عبوری آب و کمک به خروج آب آبیاری اضافی).

Pittosporum tobira
میخک ژاپنی ابلغ

 

گل آذین میخک ژاپنی
گل آذین میخک ژاپنی

 

تکثیر میخک ژاپنی:
در صورت شکل گیری بذرها می‌توان از آنان برای تکثیر استفاده کرد. بذرها را می‌توان در پاییز و یا در اواخر زمستان در مخلوط خاک برگ +کوکوپیت مرطوب و در مکانی گرم کاشت اما بعد جوانه زنی بذرها بهتر است که آنان را به مکانی خشک منتقل کرد زیرا در مکان گرم رشد ضعیفی خواهند داشت.

از قلمه چوب نرم (نیمه خشبی) که در بهار تهیه می‌شود یا قلمه چوب سبز (علفی) که در تابستان از گیاه گرفته می‌شود می‌توان جهت تکثیر این گیاه استفاده کرد.قلمه‌ها به طول ۵-۷ سانت تهیه می‌شوند.

اگر قسمتی کوچک از چوب قدیمی‌تر در پایین قلمه‌ها همراه آنان باشد ریشه زایی بهتر انجام می‌شود البته توان ریشه زایی در قلمه‌های این گیاه پایین است و در صورت استفاده از هورمون‌های ریشه زایی احتمال تولید ریشه و گرفتن گیاه جدید افزایش می‌یابد.

قلمه‌ها را می‌توان در محیط کوکوپیت و پرلیت کاشت و محیط را باید مرطوب نگه داشت.

 

هرس: 
این گیاه از هرس پذیری خوبی برخوردار است و می‌توان با انجام عمل هرس اندازه و تا حدودی شکل آن را کنترل کرد.بنابر همین مسئله می‌توان از گیاهان میخک ژاپنی به عنوان پرچین استفاده کرد البته در پی هرس به شکل منظم به دلیل قطع پی در پی ساقه‌های انتهایی موجب کاهش احتمال شکل گیری گلها می‌شود.

اگر گلدهی این گیاه مد نظر است می‌توان زمان هرس را به بعد از گلدهی موکول کرد اگر شکل و فرم درختچه این گیاه مد نظر است می‌بایست با قطع شاخه‌های زیرین بلند شدن شاخه‌های اصلی را تحریک کرد.

 

آفات و بیماری‌ها: 
از جمله آفات این گیاه می‌توان به شته‌ها، شپشک سپردار.، شپشک آرد آلود و از بیماری‌ها به بلایت باکتریایی، پوسیدگی ریشه و ساقه اشاره کرد.

میوه میخک ژاپنی
میوه میخک ژاپنی

 

Pittosporum tobira
Pittosporum tobira

 

میخک مینیاتوری
میخک مینیاتوری

 

میوه میخک مینیاتور
میوه میخک مینیاتور

 

نویسنده: خانم یزدانی

منبع:میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

‫12 نظر ارسال شده در “معرفی گل میخک ژاپنی

 1. ریحانه :

  سلام
  من ۱۹ مرداد یک بونسای میخک ژاپنی خریداری کردم، یک هفته از نگهداریش گذشته و تعداد زیادی لکه های قهوه ای روی برگ ها پدیدار شدن! بونسای رو به روی یک پنجره ی باز که هوای تازه جریان داره قرار گرفته، نور مستقیم بهش تابیده نمیشه و محل نگهداریش نیم سایه ست. یک روز در میان غبارپاشی میکنم، آبیاری هم تو این هفته فقط دوبار انجام شده زمانی که سطح خاک و عمق خاک (به اندازه ۳ سانت) خشک شده بود. به دلیل فصل گرما دو تا ظرف آب کنار بونسای قرار دادم که رطوبت متناسب بشه. با این حال تعداد این لکه های قهوه ای دارن روز به روز زیادتر میشن و احساس میکنم تا چند هفته ی دیگه کلا از بین میره… روی ساقه و برگها هم اثری از پشه و شپشک و مثال هایی از این دست نیست!
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  http://uupload.ir/files/wxcs_mikhak_japoni.jpg

  • کارشناس 2 :

   سلام، بیماری قارچی هست ،تمام برگهایی رو که لکه دارند جدا کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم (مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب) دو بار بافاصله یک هفته ابیاری وسمپاشی کنید.

 2. زهرا سادات :

  سلام ، خسته نباشید من گل بونسای میخک ژاپنی دارم حدود ده روز برگ هاش حالت افتاده شده ، از نطر نور هم پشت پنجره افتاب می گیره و روزی دو بار اسپری می کنم مشکلش جیه ، خیلی براش ناراحتم

 3. فاضل :

  سلام.اگر بخواهیم بعد از فصل گلدهی میخک رو هرس کنیم,چه حجم از شاخه ها رو میشه قطع کنیم و اینکه لطفا روش صحیح هرس رو هم بفرمایید

  • کارشناس 2 :

   سلام، یک سوم شاخه ها رو میتونید هرس کنید، برای هرس از ابزار تیز وحتما ضدعفونی شده استفاده کنید. بعد از هرس میتونید برای پیشگیری از ابتلا به قارچ گیاه رو با محلول قارچ کش یک بار سمپاشی کنید.

 4. Maedeh :

  سلام خسته نباشید من یه بونسای میخک هندی دارم که وقتی خریدمش متوجه شدم حشره توش هست و سه یا چهار باری سم پاشی کردم با فاصله یک هفته ده روز…. اون زمان در عین حالی که حشره داشت اما رشد هم میکرد برگ هم از دست میداد چون من مجبور شدم جاش رو عوض کنم اما الان دیگه رشد نمیکنه… چکار باید بکنم؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، در محیط پرنور که تهویه ودما ونور مناسبی داره نگهداری کنید اگر ریشه ها مشکل نداشته باشند شروع به رشد میکنه برای راهنمایی بهتر از گیاه عکس واضح بفرستید.

 5. مصطفی :

  با سلام ممن. ن از مطلب کامل و آموزندتون من دارم روی بونسای میخک کار میکنم آیا کود خواصی نیاز داره نیاز به خواب زمستونی داره؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، برای بنسایها از کودهای ملایم مثل ۱۰،۱۰،۱۰میتونید استفاده کنید،بله خواب زمستانی داشته باشه بهار رشد بهتری خواهد داشت.

 6. omid :

  سلام و خدا قوت.سوالی داشتم از کارشناسان خوبتون ایا میخک چینی را میتوان بنسایی کرد یعنی کاشت در تنه مرده و یا کاشت در سنگ یا ترکیبی از هردو ایا این گیاه قابلیت دارد در این مکان ها رشد کند و چگونه ممنون از راهنماییتون

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، بله میشه بنسای کرد برای این کار نیاز به زمان دارید ونباید عجله کنید،میتونید گیاه رو روی سخره یا سنگ بکارید وداخل گلدان بزرگی قرار بدید وروی ریشه ها خاک بریزید وبمرور زمان با ابیاری خاک شسته بشه وریشه روی سخره یا سنگ مستقر بشه دقت کنید که این کار به چندین سال نیاز داره وکار یک هفته یک ماه نیست برای هنر بنسای باید خیلی صبور باشید واصلا عجله نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *