پوسیدگی ساقه کاکتوس‌ها

پوسیدگی ساقه کاکتوس‌ها
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

پوسیدگی ساقه کاکتوس‌ها یکی از بیماری‌های شایع در میان انواع کاکتوس‌ها است که به سرعت باعث از بین رفتن گیاه می‌شود این بیماری ناشی از فعالیت نوعی قارچ به نام Drechslera cactivora می‌باشد، این قارچ بسیار خسارت زا بوده و به سرعت گیاه را از بین می‌برد.

 

عوارض بیماری پوسیدگی ساقه کاکتوس‌ها :
این قارچ جوانه‌های تازه سبز شده کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را مورد حمله قرار می‌دهد و به سرعت باعث خرابی و حالت له شدگی در جوانه‌ها می‌شود ، از طرفی در گیاهان مسن‌تر از راه زخم‌های روی تنه یا روزنه‌ها و بیشتر قسمت‌های جوان‌تر نوک ساقه وارد گیاه می‌شود.

به همین دلیل این بیماری را پوسیدگی تاج هم نام‌گذاری کرده‌اند. برعکس بیماری‌های دیگر ناشی از قارچ که از خاک شروع می‌شود، شروع بیماری در اندام هوایی کاکتوس ظاهر می‌شود. (گاهی در قسمت‌های پایین گیاه و نزدیک خاک هم دیده شده است.)

در قسمت‌های آلوده شده ابتدا لکه‌هایی به رنگ زرد ظاهر می‌شود و به سرعت به رنگ سبز تیره تغییر رنگ می‌دهد و در نهایت به رنگ قهوه‌ای تیره خواهد شد. در این شرایط کاکتوس طی ۲ تا ۴ روز کاملاً از بین می‌رود.

این قارچ با تولید هاگ و پراکنده شدن آن توسط حشرات، باد یا خود ما باعث آلودگی سایر کاکتوس‌های اطراف می‌شود. در کاکتوس‌هایی مانند سرئوس ها اچینو و مامیلاریا و انواع گونه‌های دیگر بیماری مشاهده می‌شود.

تشخیص این بیماری با سایر پوسیدگی‌ها در علائم بیماری است. در آسیب قارچ‌های بیماری‌زای Phytophthora cactorum و Pythium debaryanum، گندیدگی در ابتدا از قسمت‌های پایین ساقه شروع شده و به تدریج به قسمت‌های بالاتر گسترش می‌کند. عوارض آسیب ناشی از دو گونه قارچ Fusarium، لکه‌ها خشک با حاشیه زرد رنگ می‌باشد.

 

پوسیدگی ساقه کاکتوس‌ها
پوسیدگی ساقه کاکتوس‌ها

 

درمان:
اقدامات پیشگیرانه از مهم‌ترین راه‌های کنترل این بیماری است. جدا سازی کاکتوس‌های آلوده، ضدعفونی کردن خاک و بذر، مدیریت آبیاری و پرهیز از پاشیده شدن آب روی گیاه.

(اسپورهای عامل بیماری برای جوانه‌زنی آب نیاز دارند) روش‌های کنترلی برای دچار نشدن کاکتوس‌ها به این بیماری است.

پوسیدگی ساقه کاکتوس‌ها
کنترل شیمیایی:
برای درمان شیمیایی قارچ کش های متعددی در منابع مختلف پیشنهاد شده است. استفاده از قارچ کش کاپتان با فاصله سمپاشی ۱۴ روز و نیز قارچ‌کش سیستمیک پروپیکونازول به روش آبیاری یا مه پاشی برای گیاهان و ضدعفونی بذر و خاک با قارچ‌کش سیستمیک توپسین به روش آبیاری یا مه پاشی مفید می‌باشد.

 

منبع: کاکتوس گاید آی آر

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
63 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
Drya
Drya
۸ آبان, ۱۳۹۹ ۰۸:۴۰

سلام خسته نباشید ۶ تا کاکتوس گرفتم یکیشون بعد از چند روز که سر زدم بهش دیدم کل کاکتوس گندیده ولی همچنان ریشه های محکمی داره راهی هست؟از گلدان مشترک جداشون کنم؟تمامیه کاکتوس ها حشرات سفید پنبه ای روش داشت از اول اون ۵ کاکتوس دیگه هم پاییناش یکم زرد شده
راستیتش خاک خیلی بدرد نخوری داشت
ولی خب خیلی برام مهمه که الان اونی که فقط ریشه و خار هاش مونده و کل گیاه سیاه و پوسیده شده رو نجات بدم خواهشا کمک کنید در این باره

کارشناس 2
۸ آبان, ۱۳۹۹ ۱۴:۲۲
در پاسخ به  Drya

سلام، ممنون، از گیاه عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

صدیقی
صدیقی
۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۲۰:۱۱

سلام .تعدادی کاکتوس کلکسیونی دارم و میخواهم خیالم از بابت بیماری قارچی و پوسیدگی ریشه و ساقه راحت باشه و تلفات نداشته باشم..سوالم اینه که اگر همیشه .در هر یکی در میان آبیاری. قارچ کش پروپیکونازول ۲۵ درصد بصورت مه پاشی روی ساقه و محلول در آبیاری انجام دهم …کار درستی است و به هدفم میرسم یا اینکه وجود سم در بلند مدت از سرحالی کاکتوس میکاهد …اگر مشکلی ندارد چه میزان دزی استفاده کنم روی لیبل خودش ۱ لیتر در هکتار زده …تشکر از این وقت گذاشتید

کارشناس میهن کاکتوس
۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۰۰:۵۱
در پاسخ به  صدیقی

سلام، برای اینکه مشکلی بوجود نیاد حتما باید خاک مناسبی داشته باشندو ابیاری منظم باشه، این میزان سمپاشی بیشتر باعث از بین رفتنشون میشه وگیاه ضعیف شده ودر مقابل بیماری وافتها مقاومتی نخواهد داشت. میتونید برای پیشگیری هرشش ماه یک بار خاک وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسم پاشی کنید ،مقدار مصرف یک در هزار هست، یعنی یک سی سی داخل یک لیتر اب. قارچ کشهای پودری یک گرم در یک لیتر اب.

فرناز
فرناز
۱۴ اسفند, ۱۳۹۸ ۰۱:۳۱

سلام وقت بخیر
کاکتوس من خیلی خوب رشد می کرد ولی متاسفانه چند روزیه از پایین رنگ و شکلش عوض شده(انگار چروک شده) ریشه رو نگاه کردم سالمه راه برای نجاتش هست؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۴ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۲:۳۱
در پاسخ به  فرناز

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

ابوالفضل
ابوالفضل
۲۳ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۱:۴۴

با سلام خسته نباشی.دوساله کاکتوس افوربیا اینگنس خریدم تو این مدت خیلی خوب رشد کرده و بزرگ شده.یه چن روزی بود ک کج شده بود گلدونشم کوچیکه فک کردم بخاطر سنگینشه ک کج شده شاخو برگاشم زیادن ولی امروز بکل افتاده بااینکه خیلی سرحاله .از ساقه تخلیه شیره نداره و نشکسته ریششم نگا کردم انتهاش خیلی کم خراش داره و قهوه ایه ولی له نیست.ممکن پوسیده شده باشه ؟!خراب میشه؟!باید چیکار کنم خیلی دوسشدارم?

کارشناس میهن کاکتوس
۲۳ بهمن, ۱۳۹۸ ۲۱:۱۶
در پاسخ به  ابوالفضل

سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید وازگیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.