معرفی کاج مطبق

معرفی کاج مطبق
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

معرفی کاج مطبق : کاج مطبق یکی از پرطرفدارترین گونه‌های کاج می‌باشد که به صورت گسترده در ایران پرورش داده می‌شود. این گیاه به دلیل کم بودن نیاز نوری در منازل و آپارتمان‌ها پرورش داده می‌شود. کاج مطبق گیاه حساسی می‌باشد که باید در نگهداری آن دقت کرد البته با رعایت نکاتی به راحتی می‌توان این گیاه زیبا را پرورش و نگهداری کرد.

 


قیمت کاج مطبق در بازار متفاوت است و بستگی به اندازه، سالم بودن، نوع، و سایر موارد دیگر می باشد. قیمت آن در بازار کنونی بین ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰ تومان متفاوت می باشد.

نام علمی کاج مطبق Araucaria excelsa می باشد. توجه داشته باشید که اگر انتهای ساقه‌های این گیاه آسیب بیند یا قطع شود به جای یک ساقه، چندین ساقه از آن نقطه شروع به رشد می‌کنند و ظاهر گیاه آسیب خواهد دید. بنابراین مراقب ساقه‌ها بخصوص ساقه اصلی این گیاه باشید.

همچنین دست زدن و لمس کردن بیش از اندازه شاخه‌های فرعی نیز می‌تواند موجب تحریک رویش شاخه‌های جدید شود و ظاهر متقارن و زیبای گیاه از بین برود.

 

نگهداری از کاج مطبق:

 

آبیاری کاج مطبق:
کاج مطبق به نسبت به آبیاری زیادی نیاز دارد. و بستر آن می‌بایست همواره مرطوب باشد اما این به معنی خیس و غرقاب بودن خاک نیست و چنین شرایطی موجب ریزش برگ‌های سبز گیاه خواهد شد. سطح بستر خاک را بررسی کنید و در صورتی که رطوبت خود را تا حدودی از دست داده بود گیاه را آبیاری کنید و معمولاً در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان هر ۱۰-۷ روز یک بار نیاز به آبیاری این گیاه است. اگر امکان استفاده از آب بدون املاح و گچ وجود داشته باشد نتایج بهتری به‌دست خواهد آمد. غبار پاشی در روزهای گرم موجب حفظ طراوت این گیاه خواهد شد.

 

دما مناسب کاج مطبق:
گرما را البته به شرط آبیاری مناسب و رطوبت مناسب هوا تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد و سرما را تا ۵ درجه سانتی‌گراد تحمل میکندو مشکلی بوجود نمی اید، اما  طیف دمایی قابل تحمل برای این گیاه از ۱۵٫۵ درجه الی ۳۲ درجه برای گیاهان جوان  ۷ درجه الی ۳۲ درجه و برای گیاهان بالغ است  و به طور کل بهتر است که دمای هوا بخصوص در طی زمستان به زیر ۱۳-۱۲ درجه سانتی‌گراد نزول نکند تا در رشد گیاه وقفه‌ای حاصل نشود. هوای گرم و خشک باعث زرد و قهوه‌ای شدن برگ‌های سوزنی شکل  بخصوص در قسمت پایین شاخه‌ها (ناحیه اتصال به شاخه اصلی) می‌شود. هوای سرد نیز موجب خمیدگی سر شاخه‌ها به سمت پایین و کم رنگ شدن برگ‌ها می‌شود. هوای سرد در حد صفر درجه موجب از بین رفتن نوک انتهایی گیاه و عدم رشد آن در آینده خواهد شد.

 

نور مناسب کاج مطبق:
این گیاه برای بهترین رشد خود به مکانی پر نور و روشن نیاز دارد. تابش نور مستقیم را تا حدودی دوست دارد اما باید به نکاتی در این رابطه توجه کرد. مثلاً تابش چند ساعت نور مستقیم در طی فصول کم نور سال همانند پاییز و زمستان می‌تواند به رشد بهتر این گیاه کمک کند. در فصول گرم نیز تابش نور مستقیم بهتر است در طی ساعات صبحگاه و زمانی باشد که دمای هوا هنوز افزایش نیافته است. نور شدید و مستقیم آفتاب در ساعات گرم روز در طی تابستان بخصوص اگر از پشت شیشه بتابد، این گیاه را آزار می‌دهد و می‌تواند منجر به رنگ پریدگی، سوختگی و خشکیدگی برگ‌های آن شود. نور کافی موجب متراکم شدن گیاه و کاهش فاصله طبقات آن می‌شود در حالی که نور کم می‌تواند منجر به افزایش فاصله طبقات این گیاه و رنگ پریدگی، کندی رشد و ریزش برگها بخصوص برگ‌های پایینی گیاه شود. هر مقدار که نور محیط کمتر، ریزش برگها سرعت خواهد یافت. همچنین گیاهانی که در نور کم پرورش می‌یابند به طور کل برگ‌هایی کمرنگ‌تر  و ساقه اصلی ضعیفتری دارند. ساقه اصلی کاج مطبق به تدریج به سمت نور خم می‌شود، بنابراین و بخصوص در فصل‌هایی  که نور زیاد است (همانند بهار و تابستان)، هفته‌ای یک مرتبه و هر مرتبه ۱۸۰ درجه گلدان را بچرخانید تا تمامی قسمت‌های گیاه از نور یکسانی برخوردار شوند.

کاج مطبق

خاک مناسب برای کاج مطبق:
کاج مطبق خاک سبک با زهکش مناسب و خوب احتیاج دارد. به عنوان مثال می‌توان از مخلوط سه قسمت پیت ماس+ یک قسمت شن استفاده کرد.

میزان مصرف کودها برای این گیاه نیز بستگی به میزان رشد آنها و شرایط نوری دارد. برای گیاهانی که در شرایط نوری مناسب هستند ( مکانی با ۶۰-۳۰٪ سایه در طی روز) در طی فصول رشد از کودهایی با نسبت ۲-۱-۳ (همانند فرمول ۱۰-۵-۱۵) استفاده می‌شود. اگر گیاه در شرایط نوری قوی‌تری قرار داشته باشد (حداکثر ۳۰٪ سایه در طی روز) میزان مصرف کود ۴۰-۲۵٪ (با توجه به شرایط و جثه درخت) افزوده می‌شود. اصولاً درختان کاج مطبق در شرایط نوری قوی‌تر، برگساری کم رنگ‌تر دارند مگر آنکه برنامه کودی قوی‌تری برای آنان اجرا شود تا برگساری تیره‌تر بیابند. همچنین اگر دستیابی به کودهایی با نسبت و فرمول ذکر شده برایتان مشکل است می‌توانید از کودهایی کامل همانند فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر چهار هفته یک‌بار استفاده کنید. عدم در دسترس بودن مواد غذایی کافی موجب رشد شاخه‌هایی علفی و باریک می‌شود و نوک برگ‌های گیاه نیز سبز کم رنگ یا زرد رنگ می‌شوند. این مسئله بخصوص برای کاج‌هایی که مدت زمان زیادی گلدان آنها عوض نشده است پیش می‌آید.

در مورد تعویض گلدان این گیاه نیز باید گفت که تا قبل از اینکه گیاه به ارتفاع یک متری برسد می‌توان هر ساله گلدان آن را عوض کرد اما بعد از بزرگ شدن گیاه، می‌توان به تعویض خاک‌های سطح گلدان اکتفا کرد. یعنی خاک‌های موجود در سطح گلدان را به آرامی درآورد و به جای آنان خاک برگ تازه ریخت.

 

تکثیر کاج مطبق:
یکی از راه‌های تکثیر این گیاه استفاده از قلمه آن است. قلمه‌ها از انتهای ساقه‌های جوان (ساقه‌هایی حداکثر با یک سال سن) در طی فصل تابستان و به طول ۲۰-۱۵ سانتیمتر تهیه می‌شوند تا گیاهی با تنه صاف و مستقیم به‌دست آید. البته توجه داشته باشید که تهیه قمله از ساقه‌های جانبی گیاهی با طبقات برگی مرتب و منظمی تولید نمی‌کند و بهتر است که از ساقه‌های انتهایی گیاه قلمه تهیه شود. ریشه دار کردن قلمه‌های این گیاه مشکل است. برای بستر کاشت از موادی همانند مخلوط پرلیت با خاک برگ استفاده می‌شود تا علاوه بر نگهداری رطوبت زهکش خوبی نیز داشته باشد. بهتر از برگهای سوزنی موجود در انتهای قلمه (قسمتی که در بستر قرار می‌گیرد) حذف شوند. این عمل علاوه بر اینکه کمک می‌کند تا قلمه‌ها را راحت‌تر در بستر قرار داد و آنان را مستقر کرد، به دلیل ایجاد زخمی کوچک بر روی پوسته قلمه، به ریشه زایی آن نیز می‌تواند کمک کند. توضیح اینکه در برخی از گیاهان خراشیدن سطحی انتهای قلمه موجب تحریک رشد ریشه‌های جدید از قسمت‌های خراش خورده می‌شود. اما این زخم‌ها باید سطحی باشند و به عمق چوب نباید برسند وگرنه تأثیر عکس خواهند داشت و ممکن است موجب از بین رفتن قلمه به دلیل پوسیدن آنان شوند. رطوبت هوا در طی ریشه دار شدن قمله ها باید بالا باشد. به همین دلیل کشیدن پلاستیک شفاف بر روی قلمه‌ها توصیه می‌شود که البته برای انجام عمل تهویه هوا که برای جلوگیری از شیوع بیماریهای قارچی نیز مهم است می‌توان بر روی پلاستیک چند عدد سوراخ کوچک ایجاد کرد. همچنین به‌کارگیری از پاگرما در بستر کاشت با دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد نیز شانس تولید ریشه قلمه‌های کاج مطبق را افزایش می‌دهد. تولید پاگرما در گلخانه‌های تجاری با کمک لوله‌های آب گرم یا کابل‌های حرارتی که از زیر بستر کاشت قلمه‌ها عبور می‌کنند تأمین می‌شود و در محیط‌های خانگی اگر نگوییم این کار عملی نیست اما مشکل است. اگر تمامی شرایط محیطی مناسب باشد قلمه‌ها ظرف مدت ۶-۴ هفته ریشه خواهند داد.

از بذر این گیاه نیز می‌توان برای تکثیر آن استفاده کرد. بذرها بر روی بستر کاشت سبک (همانند مخلوط پرلیت و خاک برگ یا مواد مشابه که سبک باشد و رطوبت را نیز به خوبی حفظ کند) گذاشته می‌شوند و روی بذرها نیز پوشانده نمی‌شود. گلدان حاوی بذرها در مکانی گرم و به دور از نور مستقیم آفتاب گذاشته می‌شوند و نباید اجازه داد تا بذرها و بستر کاشت خشک شوند و برای جلوگیری از جابجای بذرها نیز می‌توان به جای آبیاری از غبار پاشی آب استفاده کرد و به منظور حفظ رطوبت می‌توان پلاستیک شفافی که برای انجام عمل تهویه هوا دارای چند سوراخ ریز بر روی سطح است را بر روی بستر کاشت بذرها قرار داد. در صورت مساعد بودن شرایط محیطی جوانه زنی بذرها ۱۵-۱۰ روز طول می‌کشد.

معرفی کاج مطبق
کاج مطبق

آفات و بیماری های کاج مطبق:
حشرات تریپس، شپشکهای گیاهی و شپشک آرد آلود به این گیاه حمله می‌کنند. در اثر تولید عسلک از این حشرات سطح برگها و مابین برگهای سوزنی این گیاه چسبناک می‌شود. برگ‌ها زرد و در نهایت گیاه ضعیف خواهد شد. از بیماری‌های معمول و شایع  این گیاه می‌توان به بیماری آنتراکنوز اشاره کرد که موجب می‌شود بر روی برگ‌های سوزنی نواحی نکروزه و مرده کوچک تشکیل شود و به تدریج قسمت‌های بیشتری از شاخه‌ها قهوه‌ای شوند و برگهای سوزنی بریزند. اگر از نزدیک نواحی تغییر رنگ داده را مشاهده کنید ذرات سیاه  رنگی می‌بینید که محل تکثیر این قارچ است. برای جلوگیری از این آفت باید مانع از خیس شدن و مرطوب شدن برگها در طی آبیاری شد و مکانی با تهویه مناسب در نظر گرفت.

بیماری دیگر این گیاه  پوسیدگی ریشه است. که در اثر آن گیاه بسیار کم رشد می‌شود یا اصلاً رشد نمی‌کند. ریشه این گیاهان سیاه و یا قهوه‌ای رنگ است (ریشه‌های سالم سفید رنگ هستند) و به راحتی از گیاه جدا می‌شوند. رطوبت بستر خاک از جمله عوامل اصلی ایجاد این مشکل است.

آبیاری بیش از اندازه گیاه درنهایت موجب پوسیدگی ریشه این گیاه می‌شود. اگر گیاه شما دچار این مشکل شده است گلدان گیاه را عوض کنید و در ضمن عوض کردن تا جایی که امکان دارد خاک‌های قبل را نیز با خاک تازه و ضدعفونی شده عوض کنید. در حین تعویض گلدان، ریشه‌های آسیب دیده گیاه را نیز از آن جدا کنید. قبل از گذاشتن گیاه داخل گلدان ریشه‌ها را با قارچکش آغشته کنید.

 

دلیل ریزش برگهای کاج مطبق:
گاهی برگهای سوزنی شکل موجود بر روی شاخ‌های پایینی گیاه قهوه‌ای شده و می‌ریزند. اگر این مسئله به کندی صورت می‌گیرد، نشانه بزرگ شدن و رشد کردن طبیعی گیاه و یا نور اندک محیط است. اما اگر سرعت قهوه‌ای شدن برگهای سوزنی زیاد است و علاوه بر قسمتهای پایین گیاه مابقی قسمتهای گیاه نیز درگیر شده‌اند این نشانه کمبود و یا بیش‌بود آبیاری است. همچنین نوعی بیماری قارچی نیز این مسئله را ایجاد می‌کند (به قسمت بیماری‌ها در پایین این مبحث مراجعه کنید). نور کم همچنین موجب افتادن و خمیده شدن شاخه به سمت پایین نیز می‌شود (Branch droop) که راه حل آن بردن گیاه به مکانی پر نور تر است.

 

دلیل کج شدن ساقه اصلی گیاه:
تابش یک سوی نور، کمبود مواد غذایی و عدم استحکام کافی در بافت خاک گلدان از جمله دلایل این مشکل هستند اما گیاهانی نیز هستند که هیچ یک از مشکلات ذکر شده را ندارند اما به دلیل سنگین شدن طبقات برگها ساقه اصلی آنها خم می‌شود که برای چنین درختانی باید از قیم مناسب استفاده کرد.

منبع: وبلاگ باغبانی سبز

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
98 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
محمد
محمد
۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۰۹:۴۶

سلام وقت بخیر
کاج من به این شکل در اومده
شرایط نگهداریش تقریبا رعایت میشه
مطبق خودم رو با یه مطبق دیگه در منزل دیگه مقایسه میکنم و شرایط نگهداری هر دو کاملا یکسانه ولی اون بسیار سرحاله و این یکی به این روز افتاده.
خودم احساس میکنم خاکش مشکل داره چون بنظرم گیاه خیلی خفس. ممنون میشم راهنمایی کنید
comment image
comment image
comment image

کارشناس میهن کاکتوس
۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۰:۲۶
در پاسخ به  محمد

سلام، گیاهتون علائم خوبی نداره و کاملا خشک شده متاسفانه.

متین
متین
۲۴ مرداد, ۱۳۹۹ ۲۳:۱۰

آیا کاری می‌توان کرد که عمودی رشد کند

کارشناس میهن کاکتوس
۲۵ مرداد, ۱۳۹۹ ۰۹:۳۶
در پاسخ به  متین

نه متاسفانه ولی جوانه هایی که روی گیاه سبزمیشن میتونید جدا کنید وجداگانه ریشه دار کنید که عمود رشد کنند.

متین
متین
۲۴ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۸:۴۵

سلام

سر کاج من که از آنجا برگ و شاخه و توپی است در می آید در جابه جایی کنده شده آیا دوباره رشد می‌کند راهنمایی کنید
عکس ندارم

کارشناس میهن کاکتوس
۲۴ مرداد, ۱۳۹۹ ۲۰:۳۳
در پاسخ به  متین

سلام، اگر ریشه های گیاه سالم باشند بله مجدد رشد میکنه ،اگر گیاهتون کاج مطبق هست جوانه هایی که میده عمود نخواهند بود وبصورت افقی رشد خواهند کرد.

reza
reza
۲۷ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۹:۳۶

درود بر شما.سپاس بابت پاسخگویی و راهنمایی هاتون.سوالی داشتم.
کاج مطبقی خریدم ک شاداب و سرحال بود کمی بعد از گذاشتن در گلدون بزرگب و سفالی که هاوی خاک جنگل بود که مدتهایی توش گل قبلی و دیگه ای بود،برگها پژمرده شدن.خونه کمی گرم هم بود.جاشو عوض کردم زیر پنجره گذاشتمش و ابفشانی رو شروع کردم الان برگهای طبقه بالا سرحال شدن ولی طبقه میانی بیحال و طبقه پایین کامل خشک شدن که جداشون کردم.لطفا بگید الان کود بدم چه کودی باشه و اقدام دیگه ای لازمه انجام بدم.این عکسها برای الانه ک یک هفته ابفشانی و جابجاش کردم.ممنونم
http://s11.picofile.com/file/8394121768/%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B4%DB%B1%DB%B5_%DB%B1%DB%B8%DB%B4%DB%B4%DB%B3%DB%B5.jpg

http://s11.picofile.com/file/8394122768/%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B4%DB%B1%DB%B5_%DB%B1%DB%B8%DB%B4%DB%B4%DB%B5%DB%B1.jpg

کارشناس میهن کاکتوس
۲۸ فروردین, ۱۳۹۹ ۰۱:۰۴
در پاسخ به  reza

سلام، گیاهتون بیماری قارچی داره احتمالش هست که خاکی که استفاده کردید الوده بوده،زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه گیاه رو با محلول قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم به اندازه ی دو گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وگیاه رو با این محلول کامل سمپاشی وابیاری کنید یک هفته بعد سمپاشی وابیاری رو تکرار کنید. کوددهی بعد از بهبود کامل گیاه.

anahita_ghasemi20
anahita_ghasemi20
۲۲ فروردین, ۱۳۹۹ ۰۳:۱۵

با سلام مجدد خدمت شما
ببخشید نحوه ارسال عکس به چه صورت هست؟
ممنون میشم پاسخ بفرمائید

کارشناس میهن کاکتوس
۲۲ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۱
در پاسخ به  anahita_ghasemi20

سلام، آموزش ارسال عکس در قسمت نظرات، روی نوشته ابی رنگ کلیک کنید ومقاله رو مطالعه بفرمایید.

آناهیتا
آناهیتا
۲۲ فروردین, ۱۳۹۹ ۰۲:۴۷

با سلام و خسته نباشید خدمت شما
کاج مطبق حدود ۲ ماه پیش خریدم که اول خیلی برگ هاش صاف بودن ولی بعد از ۱ هفته شروع شد به خمیده شدن. در حال حاضر همه برگ ها خمیده هستن.
و مورد دیگه اینکه از پایین برگ ها شروع کردن به سفت شدن و خشک شدن و قهوه ای شدن و نهایتا ریختن! و این موضوع داره به بقیه برگ ها هم سرایت می کنه. در واقع برگ ها هم به صورت قهوه ای ریزش دارن هم به صورت سبز!
و توضیح اینکه کاج مطبق رو پشت شیشه پنجره با نور غیر مستقیم نگه داری می کنم و هفته ای ۱ بار آب میدم و روی چندین بار آب پاشی می کنم و از اونجایی که در منزل پکیج روشن هست و شاید خیلی وقت ها هوا برای این گیاه زیاد باشه، سعی می کنم روزی ۱ تا ۲ ساعت با استفاده از بخور سرد ، رطوبت لازمه رو براش فراهم کنم و حدود ۱ هفته پیش هم مقداری کود ۲۰۲۰ هم بهش دادم
چه توصیه ای می فرمائید که کاج مطبق مثل روز اول شاداب و بدون خمیدگی برگ ها و بدون قهوه ای شدن و خشک شدن و بدون ریزش برگ های قهوه ای و سبز باشن؟ ( الان عکس هم خدمتتون می فرستم)
خیلی ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
با تشکر

کارشناس میهن کاکتوس
۲۲ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۷
در پاسخ به  آناهیتا

سلام، ممنون، آویزان شدن برگها دلیلش دمای زیاد ونور کم میتونه باشه این نوع گیاه به رطوبت زیاد محیط نیاز داره،میتونید برای تامین رطوبت محیط از جزیره زیرگلدانی استفاده کنید تهویه محیط رو بالا ببرید،خاکش هم باید مرطوب باشه هر وقت سطح خاک خشک شد ابیاری کنید.

سارا
سارا
۲۰ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۱:۲۱

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم.کاج مطبق خیلی داغونه همه برگاش طوری خشک شدن ک میشکنن.مه پاشی میکنم هرروز فقط برگ های بالاش سبز هستند برگ های پایینش سبز هستنند ولی حالت خشک و شکننده هستن.لطفا کمک یا راهی هست احیا بشه بگید…با تشکر فراوان

کارشناس میهن کاکتوس
۲۰ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۳:۰۷
در پاسخ به  سارا

سلام، ممنون، لینکهایی که در پست قبلی فرستادید هیچ کدوم لود نمیشن، لینک مستقیم رو ارسال کنید، اگر برگها خشک وشکننده هستند از گیاه جدا کنید.

سارا
سارا
۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۰۸:۱۲

سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم کاج مطبق چند ماه تو خونه چند روز برگاش پژمرده شدن هفته ای یبار اب کامل میدم زهکشی میشه الان برگاش پژمرده شدن جلو پنجره گذاشتمش ولی داغونه لطفا یه راحلی بگید ۳ماه تازه ۲روز اینجوری شده کود ندادم بهش تا حالا فروشنده گفت خاکش کود داره نیازی نیست الان خاک کمپوس گفت.
http://uupload.ir/files/n32n_whatsapp_image_2020-03-27_at_20.26.19.jpeg
http://uupload.ir/view/n32n_whatsapp_image_2020-03-27_at_20.26.19.jpeg
http://uupload.ir/files/n32n_whatsapp_image_2020-03-27_at_20.26.19_thumb.jpeg
http://uupload.ir/files/ox96_whatsapp_image_2020-03-27_at_20.25.47.jpeg

کارشناس 2
۹ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۰:۵۱
در پاسخ به  سارا

سلام، لینکهایی که فرستادید مشکل دارند فقط عکس اول لود شد، گیاهتون کمبود نور داره برای همین برگهاش اویزان شده به محیط پرنوروفیلتر شده که دما وتهویه مناسبی داشته باشه انتقال بدید بهبود پیدا میکنه. از فضای اشپزخانه دور نگهداری کنید متساعد شدن گازهای اشپزخانه هم باعث پژمرده شدن گیاه میشه تهویه رو بالاببرید.

Eli
Eli
۱۴ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۴:۳۵

سلام تشکر از شما…قارچ کش رو هم رو برگا بزنم هم خاک رو آبیاری کنم باهاش… گلدانم پایه داره سنگ بزارم زیر پایه و آب رو روی سنگها بریزم؟مدام خیس باشه سنگها؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۴ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۴:۵۴
در پاسخ به  Eli

سلام، بله هم بصورت مه پاشی روی برگها هم بصورت ابیاری از طریق خاک، بله فقط کف گلدان با اب در تماس نباشه.

کارشناس میهن کاکتوس
۱۴ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۳:۱۴
در پاسخ به  Eli

تمام برگهای خشک شده رو جدا کنید گیاه رو با محلول قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم (یک گرم در یک لیتر اب) ابیاری وسمپاشی کنید گیاه رو جابجا نکنید ودر محیط ثابتی که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید. برای تامین رطوبت محیط از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید، سمپاشی رو سه بار بافاصله یک هفته انجام بدید. فعلا تا بهبود کامل روی برگها اب اسپری نکنید.

حجازی
حجازی
۱۳ اسفند, ۱۳۹۸ ۲۲:۳۲

سلام خسته نباشید.۲۰ روز پیش یه کاج مطبق خریدم که همون روز فروشنده گلدانش رو گفتم برام عوض کرد بعد از چند روز متوجه شدم برگهای پایینش زرد شده وبهتر که نگاه کردم متوجه شده توش پر از هزار پاست که به فروشنده گفتم یه سم بهم داد گفت تا سه هفته هفته ای یه بار با اب قاطی کنم وبهش بدم دفعه ی اول رو بهش دادم ولی بازم هزار پا مبینم ولی احساس میکنم یه خورده کمتر از قبل هست تو روخدا بگید چکارش کنم یعنی بااین سم درست میشه

کارشناس 2
۱۳ اسفند, ۱۳۹۸ ۲۲:۵۶
در پاسخ به  حجازی

سلام، ممنون، زرد شدن برگهای پایینی دلیلش تنشی هست که بتازگی به گیاه وارد شده وطبیعی هست بعد از خشک شدن برگها میتونید جدا کنید ،چه نوع سمی هست؟ برای از بین بردن هزار پاها رطوبت خاک ومحیط بهتر هست کم بشه تا زودتر از بین برند.

حجازی
حجازی
۱۳ اسفند, ۱۳۹۸ ۲۳:۳۴
در پاسخ به  حجازی

سمی که برای ازبین بردن هزارپا بهم داده سوین لیندین هست ایاادامه بدم وباز هم این سم رو بهش بدم؟ اگه دوباره خاکشو عوض کن برای گیاه ضررداره؟ ممنونم از کمکتون

کارشناس 2
۱۴ اسفند, ۱۳۹۸ ۰۰:۵۱
در پاسخ به  حجازی

سمپاشی رو طبق گفته فروشنده ادامه بدید از بین میرند، نیازی به تعویض خاک نیست. مجدد به گیاه شوک وارد میشه وگیاه اسیب جدی میبینه.

Eli
Eli
۱۲ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۵:۲۱

سلام این عکس کاجم که همش داره زرد میشه

http://upload.ir/files/tapi_20200228_194204.jpg
کود یک قاشق چای خوری در یک لیتر آب طبق راهنمایی روی بسته کود صورتی رنگه

کارشناس میهن کاکتوس
۱۲ اسفند, ۱۳۹۸ ۲۰:۴۰
در پاسخ به  Eli

سلام، لینکی که فرستادید مشکل داره مجدد ارسال کنید.

Eli
Eli
۱۰ اسفند, ۱۳۹۸ ۰۰:۳۷

سلام..فیلتر ینی همون نوری که از پشت پرده دریافت میکنه کافیه؟ بله خبری از حشرات فعلا نیست… ولی برگها دارن سبز کمرنگ و بعد زرد میشن

کارشناس میهن کاکتوس
۱۰ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۰:۵۷
در پاسخ به  Eli

سلام، بله، مجدد از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،مقدار کودی که استفاده کردید چقدر بود؟

Eli
Eli
۹ اسفند, ۱۳۹۸ ۲۰:۱۱

سلام وقت بخیر…من قبلا در مورد کاج مطبقم و شرایطش ازتون راهنمایی خواسته بودم …. الان تمام شرایط اوکی هست ولی رو به روز داره خشک تر میشه…متوجه شدم یسری حشرات خیییلی ریز و سیاه پشت برگا هست رفتم حشره کش مخصوص گیاه رو گرفتم و اسپری کردم و یک تقویتی دادن بهم که توی یه لیتر آب حل کردم و ریختم پای گلدون اما هیچ تغییری نکرد و من خیییلی غصه میخورم از خشک شدنش… درضمن من پرده رو در طی روز جمع میکنم و افتاب از پشت شیشه بهش میخوره اینکه ربطی به زرد شدن برگا نداره؟

کارشناس 2
۹ اسفند, ۱۳۹۸ ۲۱:۲۸
در پاسخ به  Eli

سلام، نور مستقیم هم باعث خشک شدن ویا سوختگی برگها میشه،نور روحتما فیلتر کنید،سه هفته الی یک ماه زمان میبره تا کود در رشد گیاه تاثیر گذار باشه، افتها بکلی از بین رفتند؟

تاج
تاج
۹ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۴:۲۹

سلام خسته نباشید خدمت کارشناس گرامی.کاج مطبق نیاز به هرس داره؟اگر اره از چه سنی و چجوری باید انجامش داد.ممنون از پاسخگویی شما

کارشناس 2
۹ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۸:۱۱
در پاسخ به  تاج

سلام، ممنون، نه نیازی به هرس نداره فقط برگهایی رو که خشک شدند میتونید جدا کنید.

فرزاد
فرزاد
۳ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۸:۰۴

سلام. من قبلا در رابطه با مشکل کاج مطبخی که دارم پست گذاشتم.کاج تفریبا یکماه پیش خریداری شده و از شرایط قبلی نگهداریش اطلاعی ندارم. دوروزه که زیر گلدانی براش گذاشتم. اونموقع فقط نوک برگها زرد شده بود اما انگار بیشتر شده. خواستم عکسای جدیدشو بفرستم که بیشتر راهنماییم کنید. شرایط نگهداری تازه محلشو عوض کردم. از داخل خونه و هوای بین ۲۰تا ۲۵ و شررایط محدود از نظر دریافت آفتاب به مکانی دیگر با همون دمای هوا .اما درمجاورت نور مستقیم خورشید از دیروز فرارش دادم پشت پنجره جنوبی.خاک گلدان بیشترازیکساله تعویض نشده زهکش گلدان هم بررسی کردم گرفتگی ..نداره .http://uupload.ir/files/bbkd_۲۰۲۰۰۲۲۲_۱۴۱۷۲۰.jpg
http://uupload.ir/files/gl73_۲۰۲۰۰۲۲۲_۱۴۱۷۲۸.jpg
http://uupload.ir/files/uncc_۲۰۲۰۰۲۲۲_۱۴۱۷۳۵.jpg
http://uupload.ir/files/drl2_۲۰۲۰۰۲۲۲_۱۴۱۷۴۲.jpg
http://uupload.ir/files/0bve_۲۰۲۰۰۲۲۲_۱۴۱۷۵۵.jpg
http://uupload.ir/files/cqh_۲۰۲۰۰۲۲۲_۱۴۱۸۰۷.jpg

کارشناس 2
۳ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۸:۱۵
در پاسخ به  فرزاد

سلام، این اندازه نور براش زیاد هست حتما نور رو فیلتر کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید خاک این گیاه همیشه باید مرطوب باشه، میتونید کنار دستگاه ابنما بگذارید ودستگاه رو روشن بگذارید تا رطوبت محیطش فراهم بشه ویا هر روز روی برگها مه پاشی کنید ویا جزیره زیر گلدانی براش درست کنید.

زهرا
زهرا
۲۹ بهمن, ۱۳۹۸ ۲۳:۲۵

سلام گیاه من شاخه هاش خمیده شده و برگ های سوزنی خشک میشه
شرایط نگهداری جاش خنکه هفته ایی یکبار آب میدم و تقریبا یک روز در میون با آب پاش رو برگاش آب میریزم جاشم نور خوبی داره ولی نور مستقیم آفتاب نیست ولی شبا سرد میشه
تو پله زیر آفتاب گیر پله گذاشتمش

کارشناس 2
۳۰ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۰:۱۱
در پاسخ به  زهرا

سلام، از محیط نگهداری وخود گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

Eli
Eli
۲۵ بهمن, ۱۳۹۸ ۰۱:۱۰

واقعا معذرت میخوام از سوالات مکررم…مچکرم که دقیق جواب دادین… خاکی که برای کاج بود رو میتونم برای ساکولنت استفاده کنم؟ فرمودین برای کاکتوس نمیشه…قصد تعویض گلدانهای ساکولنت رو دارم
http://uupload.ir/files/0jo2_20200205_235213.jpg

کارشناس میهن کاکتوس
۲۵ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۱:۱۹
در پاسخ به  Eli

سلام، خواهش میکنم، کلا برای کاکتوسها وساکولنتها وگیاهان گوشتی باید از خاکهای متخلخل ماسه ای استفاده کنید تا اب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه ،این نوع گیاهان به ابیاری زیاد ویا زیاد مرطوب بودن خاک حساسیت دارند وریشه هاشون میپوسه،خاک گلهای اپارتمانی از موادی که رطوبت رو مدت زمان زیادی حفظ میکنند تشکیل شده وبرای گیاهان گوشتی مناسب نیست ، فعلا گلدانشون اندازه هست ونیازی به تعویض گلدان ندارند تا یک سال هم میتونید داخل همین گلدانها نگهداری کنید،اگر از ظاهر گلدانهاشون خوشتون نمیاد میتونید با همون گلدانشون داخل گلدان جدیدی بگذارید.

Eli
Eli
۲۴ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۶:۰۴
Eli
Eli
۲۴ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۵:۵۸

http://uupload.ir/files/xkas_20200213_105323.jpg
http://uupload.ir/files/780f_20200213_105340.jpg
http://uupload.ir/files/p6w1_20200213_105222.jpg
ممنون از پاسخگویی سریعتون …اینم الباقی عکسا…اخه مه پاشی روزانه باعث قارچ نمیشه؟ نور زیاد و دما ثابت هست و پنجره رو هم روزانه باز میزارم هوای تازه بهش بخوره ولی متاسفاته همچنان بیحاله
من ازین خاکی که داخل کاج مطبق ریختم میتونم برای کاکتوس و ساکولنت هم استفاده کنم؟

کارشناس 2
۲۴ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۷:۳۸
در پاسخ به  Eli

ممنون از شما،خاکش مناسب هست،کمبود رطوبت باعث خشک شدن تعدادی از برگها شده، مه پاشی رو در طول روز انجام بدید که اب بخار بشه وروی برگها باقی نمونه موندن اب بمدت طولانی باعث قارچی شدن میشه،مه پاشی رو بصورتی انجام بدید که برگها مرطوب بشه خیس اب نشن، میتونید سری ابپاش رو در ریزترین سایز بگذارید تا اب رو بصورت مه پاشی اسپری کنه ویا جزیره زیر گلدانی درست کنید، این خاک برای گیاهان اپارتمانی مناسب هست،برای کاکتوسها مناسب نیست چون اب رو مدت زمان زیادی حفظ میکنه،برای کاکتوسها از خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه بهتر هست استفاده کنید.

مژده عامری نیا
مژده عامری نیا
۲۴ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۳:۳۰

سلام ۲ ماهی است کاج مطلق خریدم خوب بود تا ۲ هفته پیش به یکباره شروع کرد به قهوه ای شدن برگ‌ها
۲ بار جاشو عوض کردم در کنار پنجره قرار دادم منزل ما افتابگیر نیست هفته ای یک روز سیرابش می‌کنم سوراخهای گلدان رو چک کردم بازه البته یک مسافرت یک هفته ای رفتم شاید دلتنگ من شده نمیدونم اگر هر چه لازمه انجام بدید
در ضمن چند باری کرمهای سیاهی از گلدان بیرون آمدن و من دیدم

این ها هم لینک های عکساشون هست :
http://uupload.ir/files/yb2z_2caaeae8-986e-4fd8-a447-2b764198451d.jpeg
http://uupload.ir/files/82qf_2967163b-20dc-408c-8b0c-1887ae025e11.jpeg
http://uupload.ir/files/p310_dbeeb91c-b7f3-4163-b7c5-fbb63041914c.jpeg

کارشناس 2
۲۴ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۸:۰۴
در پاسخ به  مژده عامری نیا

سلام، احتمالا در نبود شما کرمها ریشه هارو از بین بردن ونوش جان کردن. بهتر هست خاک رو کامل بررسی کنید واگر افتی بود از بین ببرید، سرما هم باعث خشک شدن برگهای گیاه میشه،دما رو بررسی کنید واگر از شکافهای پنجره سوز سرما وارد منزل میشه از کنار پنجره گیاه رو دور نگهدارید.