معرفی کاج مطبق

معرفی کاج مطبق

معرفی کاج مطبق : کاج مطبق یکی از پرطرفدارترین گونه‌های کاج می‌باشد که به صورت گسترده در ایران پرورش داده می‌شود. این گیاه به دلیل کم بودن نیاز نوری در منازل و آپارتمان‌ها پرورش داده می‌شود. کاج مطبق گیاه حساسی می‌باشد که باید در نگهداری آن دقت کرد البته با رعایت نکاتی به راحتی می‌توان این گیاه زیبا را پرورش و نگهداری کرد.

 


قیمت کاج مطبق در بازار متفاوت است و بستگی به اندازه، سالم بودن، نوع، و سایر موارد دیگر می باشد. قیمت آن در بازار کنونی بین ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰ تومان متفاوت می باشد.

نام علمی کاج مطبق Araucaria excelsa می باشد. توجه داشته باشید که اگر انتهای ساقه‌های این گیاه آسیب بیند یا قطع شود به جای یک ساقه، چندین ساقه از آن نقطه شروع به رشد می‌کنند و ظاهر گیاه آسیب خواهد دید. بنابراین مراقب ساقه‌ها بخصوص ساقه اصلی این گیاه باشید.

همچنین دست زدن و لمس کردن بیش از اندازه شاخه‌های فرعی نیز می‌تواند موجب تحریک رویش شاخه‌های جدید شود و ظاهر متقارن و زیبای گیاه از بین برود.

 

نگهداری از کاج مطبق:

 

آبیاری کاج مطبق:
کاج مطبق به نسبت به آبیاری زیادی نیاز دارد. و بستر آن می‌بایست همواره مرطوب باشد اما این به معنی خیس و غرقاب بودن خاک نیست و چنین شرایطی موجب ریزش برگ‌های سبز گیاه خواهد شد. سطح بستر خاک را بررسی کنید و در صورتی که رطوبت خود را تا حدودی از دست داده بود گیاه را آبیاری کنید و معمولاً در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان هر ۱۰-۷ روز یک بار نیاز به آبیاری این گیاه است. اگر امکان استفاده از آب بدون املاح و گچ وجود داشته باشد نتایج بهتری به‌دست خواهد آمد. غبار پاشی در روزهای گرم موجب حفظ طراوت این گیاه خواهد شد.

 

دما مناسب کاج مطبق:
گرما را البته به شرط آبیاری مناسب و رطوبت مناسب هوا تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد و سرما را تا ۵ درجه سانتی‌گراد تحمل میکندو مشکلی بوجود نمی اید، اما  طیف دمایی قابل تحمل برای این گیاه از ۱۵٫۵ درجه الی ۳۲ درجه برای گیاهان جوان  ۷ درجه الی ۳۲ درجه و برای گیاهان بالغ است  و به طور کل بهتر است که دمای هوا بخصوص در طی زمستان به زیر ۱۳-۱۲ درجه سانتی‌گراد نزول نکند تا در رشد گیاه وقفه‌ای حاصل نشود. هوای گرم و خشک باعث زرد و قهوه‌ای شدن برگ‌های سوزنی شکل  بخصوص در قسمت پایین شاخه‌ها (ناحیه اتصال به شاخه اصلی) می‌شود. هوای سرد نیز موجب خمیدگی سر شاخه‌ها به سمت پایین و کم رنگ شدن برگ‌ها می‌شود. هوای سرد در حد صفر درجه موجب از بین رفتن نوک انتهایی گیاه و عدم رشد آن در آینده خواهد شد.

 

نور مناسب کاج مطبق:
این گیاه برای بهترین رشد خود به مکانی پر نور و روشن نیاز دارد. تابش نور مستقیم را تا حدودی دوست دارد اما باید به نکاتی در این رابطه توجه کرد. مثلاً تابش چند ساعت نور مستقیم در طی فصول کم نور سال همانند پاییز و زمستان می‌تواند به رشد بهتر این گیاه کمک کند. در فصول گرم نیز تابش نور مستقیم بهتر است در طی ساعات صبحگاه و زمانی باشد که دمای هوا هنوز افزایش نیافته است. نور شدید و مستقیم آفتاب در ساعات گرم روز در طی تابستان بخصوص اگر از پشت شیشه بتابد، این گیاه را آزار می‌دهد و می‌تواند منجر به رنگ پریدگی، سوختگی و خشکیدگی برگ‌های آن شود. نور کافی موجب متراکم شدن گیاه و کاهش فاصله طبقات آن می‌شود در حالی که نور کم می‌تواند منجر به افزایش فاصله طبقات این گیاه و رنگ پریدگی، کندی رشد و ریزش برگها بخصوص برگ‌های پایینی گیاه شود. هر مقدار که نور محیط کمتر، ریزش برگها سرعت خواهد یافت. همچنین گیاهانی که در نور کم پرورش می‌یابند به طور کل برگ‌هایی کمرنگ‌تر  و ساقه اصلی ضعیفتری دارند. ساقه اصلی کاج مطبق به تدریج به سمت نور خم می‌شود، بنابراین و بخصوص در فصل‌هایی  که نور زیاد است (همانند بهار و تابستان)، هفته‌ای یک مرتبه و هر مرتبه ۱۸۰ درجه گلدان را بچرخانید تا تمامی قسمت‌های گیاه از نور یکسانی برخوردار شوند.

کاج مطبق

خاک مناسب برای کاج مطبق:
کاج مطبق خاک سبک با زهکش مناسب و خوب احتیاج دارد. به عنوان مثال می‌توان از مخلوط سه قسمت پیت ماس+ یک قسمت شن استفاده کرد.

میزان مصرف کودها برای این گیاه نیز بستگی به میزان رشد آنها و شرایط نوری دارد. برای گیاهانی که در شرایط نوری مناسب هستند ( مکانی با ۶۰-۳۰٪ سایه در طی روز) در طی فصول رشد از کودهایی با نسبت ۲-۱-۳ (همانند فرمول ۱۰-۵-۱۵) استفاده می‌شود. اگر گیاه در شرایط نوری قوی‌تری قرار داشته باشد (حداکثر ۳۰٪ سایه در طی روز) میزان مصرف کود ۴۰-۲۵٪ (با توجه به شرایط و جثه درخت) افزوده می‌شود. اصولاً درختان کاج مطبق در شرایط نوری قوی‌تر، برگساری کم رنگ‌تر دارند مگر آنکه برنامه کودی قوی‌تری برای آنان اجرا شود تا برگساری تیره‌تر بیابند. همچنین اگر دستیابی به کودهایی با نسبت و فرمول ذکر شده برایتان مشکل است می‌توانید از کودهایی کامل همانند فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر چهار هفته یک‌بار استفاده کنید. عدم در دسترس بودن مواد غذایی کافی موجب رشد شاخه‌هایی علفی و باریک می‌شود و نوک برگ‌های گیاه نیز سبز کم رنگ یا زرد رنگ می‌شوند. این مسئله بخصوص برای کاج‌هایی که مدت زمان زیادی گلدان آنها عوض نشده است پیش می‌آید.

در مورد تعویض گلدان این گیاه نیز باید گفت که تا قبل از اینکه گیاه به ارتفاع یک متری برسد می‌توان هر ساله گلدان آن را عوض کرد اما بعد از بزرگ شدن گیاه، می‌توان به تعویض خاک‌های سطح گلدان اکتفا کرد. یعنی خاک‌های موجود در سطح گلدان را به آرامی درآورد و به جای آنان خاک برگ تازه ریخت.

 

تکثیر کاج مطبق:
یکی از راه‌های تکثیر این گیاه استفاده از قلمه آن است. قلمه‌ها از انتهای ساقه‌های جوان (ساقه‌هایی حداکثر با یک سال سن) در طی فصل تابستان و به طول ۲۰-۱۵ سانتیمتر تهیه می‌شوند تا گیاهی با تنه صاف و مستقیم به‌دست آید. البته توجه داشته باشید که تهیه قمله از ساقه‌های جانبی گیاهی با طبقات برگی مرتب و منظمی تولید نمی‌کند و بهتر است که از ساقه‌های انتهایی گیاه قلمه تهیه شود. ریشه دار کردن قلمه‌های این گیاه مشکل است. برای بستر کاشت از موادی همانند مخلوط پرلیت با خاک برگ استفاده می‌شود تا علاوه بر نگهداری رطوبت زهکش خوبی نیز داشته باشد. بهتر از برگهای سوزنی موجود در انتهای قلمه (قسمتی که در بستر قرار می‌گیرد) حذف شوند. این عمل علاوه بر اینکه کمک می‌کند تا قلمه‌ها را راحت‌تر در بستر قرار داد و آنان را مستقر کرد، به دلیل ایجاد زخمی کوچک بر روی پوسته قلمه، به ریشه زایی آن نیز می‌تواند کمک کند. توضیح اینکه در برخی از گیاهان خراشیدن سطحی انتهای قلمه موجب تحریک رشد ریشه‌های جدید از قسمت‌های خراش خورده می‌شود. اما این زخم‌ها باید سطحی باشند و به عمق چوب نباید برسند وگرنه تأثیر عکس خواهند داشت و ممکن است موجب از بین رفتن قلمه به دلیل پوسیدن آنان شوند. رطوبت هوا در طی ریشه دار شدن قمله ها باید بالا باشد. به همین دلیل کشیدن پلاستیک شفاف بر روی قلمه‌ها توصیه می‌شود که البته برای انجام عمل تهویه هوا که برای جلوگیری از شیوع بیماریهای قارچی نیز مهم است می‌توان بر روی پلاستیک چند عدد سوراخ کوچک ایجاد کرد. همچنین به‌کارگیری از پاگرما در بستر کاشت با دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد نیز شانس تولید ریشه قلمه‌های کاج مطبق را افزایش می‌دهد. تولید پاگرما در گلخانه‌های تجاری با کمک لوله‌های آب گرم یا کابل‌های حرارتی که از زیر بستر کاشت قلمه‌ها عبور می‌کنند تأمین می‌شود و در محیط‌های خانگی اگر نگوییم این کار عملی نیست اما مشکل است. اگر تمامی شرایط محیطی مناسب باشد قلمه‌ها ظرف مدت ۶-۴ هفته ریشه خواهند داد.

از بذر این گیاه نیز می‌توان برای تکثیر آن استفاده کرد. بذرها بر روی بستر کاشت سبک (همانند مخلوط پرلیت و خاک برگ یا مواد مشابه که سبک باشد و رطوبت را نیز به خوبی حفظ کند) گذاشته می‌شوند و روی بذرها نیز پوشانده نمی‌شود. گلدان حاوی بذرها در مکانی گرم و به دور از نور مستقیم آفتاب گذاشته می‌شوند و نباید اجازه داد تا بذرها و بستر کاشت خشک شوند و برای جلوگیری از جابجای بذرها نیز می‌توان به جای آبیاری از غبار پاشی آب استفاده کرد و به منظور حفظ رطوبت می‌توان پلاستیک شفافی که برای انجام عمل تهویه هوا دارای چند سوراخ ریز بر روی سطح است را بر روی بستر کاشت بذرها قرار داد. در صورت مساعد بودن شرایط محیطی جوانه زنی بذرها ۱۵-۱۰ روز طول می‌کشد.

معرفی کاج مطبق
کاج مطبق

آفات و بیماری های کاج مطبق:
حشرات تریپس، شپشکهای گیاهی و شپشک آرد آلود به این گیاه حمله می‌کنند. در اثر تولید عسلک از این حشرات سطح برگها و مابین برگهای سوزنی این گیاه چسبناک می‌شود. برگ‌ها زرد و در نهایت گیاه ضعیف خواهد شد. از بیماری‌های معمول و شایع  این گیاه می‌توان به بیماری آنتراکنوز اشاره کرد که موجب می‌شود بر روی برگ‌های سوزنی نواحی نکروزه و مرده کوچک تشکیل شود و به تدریج قسمت‌های بیشتری از شاخه‌ها قهوه‌ای شوند و برگهای سوزنی بریزند. اگر از نزدیک نواحی تغییر رنگ داده را مشاهده کنید ذرات سیاه  رنگی می‌بینید که محل تکثیر این قارچ است. برای جلوگیری از این آفت باید مانع از خیس شدن و مرطوب شدن برگها در طی آبیاری شد و مکانی با تهویه مناسب در نظر گرفت.

بیماری دیگر این گیاه  پوسیدگی ریشه است. که در اثر آن گیاه بسیار کم رشد می‌شود یا اصلاً رشد نمی‌کند. ریشه این گیاهان سیاه و یا قهوه‌ای رنگ است (ریشه‌های سالم سفید رنگ هستند) و به راحتی از گیاه جدا می‌شوند. رطوبت بستر خاک از جمله عوامل اصلی ایجاد این مشکل است.

آبیاری بیش از اندازه گیاه درنهایت موجب پوسیدگی ریشه این گیاه می‌شود. اگر گیاه شما دچار این مشکل شده است گلدان گیاه را عوض کنید و در ضمن عوض کردن تا جایی که امکان دارد خاک‌های قبل را نیز با خاک تازه و ضدعفونی شده عوض کنید. در حین تعویض گلدان، ریشه‌های آسیب دیده گیاه را نیز از آن جدا کنید. قبل از گذاشتن گیاه داخل گلدان ریشه‌ها را با قارچکش آغشته کنید.

 

دلیل ریزش برگهای کاج مطبق:
گاهی برگهای سوزنی شکل موجود بر روی شاخ‌های پایینی گیاه قهوه‌ای شده و می‌ریزند. اگر این مسئله به کندی صورت می‌گیرد، نشانه بزرگ شدن و رشد کردن طبیعی گیاه و یا نور اندک محیط است. اما اگر سرعت قهوه‌ای شدن برگهای سوزنی زیاد است و علاوه بر قسمتهای پایین گیاه مابقی قسمتهای گیاه نیز درگیر شده‌اند این نشانه کمبود و یا بیش‌بود آبیاری است. همچنین نوعی بیماری قارچی نیز این مسئله را ایجاد می‌کند (به قسمت بیماری‌ها در پایین این مبحث مراجعه کنید). نور کم همچنین موجب افتادن و خمیده شدن شاخه به سمت پایین نیز می‌شود (Branch droop) که راه حل آن بردن گیاه به مکانی پر نور تر است.

 

دلیل کج شدن ساقه اصلی گیاه:
تابش یک سوی نور، کمبود مواد غذایی و عدم استحکام کافی در بافت خاک گلدان از جمله دلایل این مشکل هستند اما گیاهانی نیز هستند که هیچ یک از مشکلات ذکر شده را ندارند اما به دلیل سنگین شدن طبقات برگها ساقه اصلی آنها خم می‌شود که برای چنین درختانی باید از قیم مناسب استفاده کرد.

منبع: وبلاگ باغبانی سبز

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

96 دیدگاه برای “معرفی کاج مطبق

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   نه متاسفانه ولی جوانه هایی که روی گیاه سبزمیشن میتونید جدا کنید وجداگانه ریشه دار کنید که عمود رشد کنند.

 1. متین گفته:

  سلام

  سر کاج من که از آنجا برگ و شاخه و توپی است در می آید در جابه جایی کنده شده آیا دوباره رشد می‌کند راهنمایی کنید
  عکس ندارم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر ریشه های گیاه سالم باشند بله مجدد رشد میکنه ،اگر گیاهتون کاج مطبق هست جوانه هایی که میده عمود نخواهند بود وبصورت افقی رشد خواهند کرد.

 2. reza گفته:

  درود بر شما.سپاس بابت پاسخگویی و راهنمایی هاتون.سوالی داشتم.
  کاج مطبقی خریدم ک شاداب و سرحال بود کمی بعد از گذاشتن در گلدون بزرگب و سفالی که هاوی خاک جنگل بود که مدتهایی توش گل قبلی و دیگه ای بود،برگها پژمرده شدن.خونه کمی گرم هم بود.جاشو عوض کردم زیر پنجره گذاشتمش و ابفشانی رو شروع کردم الان برگهای طبقه بالا سرحال شدن ولی طبقه میانی بیحال و طبقه پایین کامل خشک شدن که جداشون کردم.لطفا بگید الان کود بدم چه کودی باشه و اقدام دیگه ای لازمه انجام بدم.این عکسها برای الانه ک یک هفته ابفشانی و جابجاش کردم.ممنونم
  http://s11.picofile.com/file/8394121768/%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B4%DB%B1%DB%B5_%DB%B1%DB%B8%DB%B4%DB%B4%DB%B3%DB%B5.jpg

  http://s11.picofile.com/file/8394122768/%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B4%DB%B1%DB%B5_%DB%B1%DB%B8%DB%B4%DB%B4%DB%B5%DB%B1.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاهتون بیماری قارچی داره احتمالش هست که خاکی که استفاده کردید الوده بوده،زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه گیاه رو با محلول قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم به اندازه ی دو گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وگیاه رو با این محلول کامل سمپاشی وابیاری کنید یک هفته بعد سمپاشی وابیاری رو تکرار کنید. کوددهی بعد از بهبود کامل گیاه.

 3. آناهیتا گفته:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  کاج مطبق حدود ۲ ماه پیش خریدم که اول خیلی برگ هاش صاف بودن ولی بعد از ۱ هفته شروع شد به خمیده شدن. در حال حاضر همه برگ ها خمیده هستن.
  و مورد دیگه اینکه از پایین برگ ها شروع کردن به سفت شدن و خشک شدن و قهوه ای شدن و نهایتا ریختن! و این موضوع داره به بقیه برگ ها هم سرایت می کنه. در واقع برگ ها هم به صورت قهوه ای ریزش دارن هم به صورت سبز!
  و توضیح اینکه کاج مطبق رو پشت شیشه پنجره با نور غیر مستقیم نگه داری می کنم و هفته ای ۱ بار آب میدم و روی چندین بار آب پاشی می کنم و از اونجایی که در منزل پکیج روشن هست و شاید خیلی وقت ها هوا برای این گیاه زیاد باشه، سعی می کنم روزی ۱ تا ۲ ساعت با استفاده از بخور سرد ، رطوبت لازمه رو براش فراهم کنم و حدود ۱ هفته پیش هم مقداری کود ۲۰۲۰ هم بهش دادم
  چه توصیه ای می فرمائید که کاج مطبق مثل روز اول شاداب و بدون خمیدگی برگ ها و بدون قهوه ای شدن و خشک شدن و بدون ریزش برگ های قهوه ای و سبز باشن؟ ( الان عکس هم خدمتتون می فرستم)
  خیلی ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، آویزان شدن برگها دلیلش دمای زیاد ونور کم میتونه باشه این نوع گیاه به رطوبت زیاد محیط نیاز داره،میتونید برای تامین رطوبت محیط از جزیره زیرگلدانی استفاده کنید تهویه محیط رو بالا ببرید،خاکش هم باید مرطوب باشه هر وقت سطح خاک خشک شد ابیاری کنید.

 4. سارا گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم.کاج مطبق خیلی داغونه همه برگاش طوری خشک شدن ک میشکنن.مه پاشی میکنم هرروز فقط برگ های بالاش سبز هستند برگ های پایینش سبز هستنند ولی حالت خشک و شکننده هستن.لطفا کمک یا راهی هست احیا بشه بگید…با تشکر فراوان

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، لینکهایی که در پست قبلی فرستادید هیچ کدوم لود نمیشن، لینک مستقیم رو ارسال کنید، اگر برگها خشک وشکننده هستند از گیاه جدا کنید.

 5. سارا گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم کاج مطبق چند ماه تو خونه چند روز برگاش پژمرده شدن هفته ای یبار اب کامل میدم زهکشی میشه الان برگاش پژمرده شدن جلو پنجره گذاشتمش ولی داغونه لطفا یه راحلی بگید ۳ماه تازه ۲روز اینجوری شده کود ندادم بهش تا حالا فروشنده گفت خاکش کود داره نیازی نیست الان خاک کمپوس گفت.
  http://uupload.ir/files/n32n_whatsapp_image_2020-03-27_at_20.26.19.jpeg
  http://uupload.ir/view/n32n_whatsapp_image_2020-03-27_at_20.26.19.jpeg
  http://uupload.ir/files/n32n_whatsapp_image_2020-03-27_at_20.26.19_thumb.jpeg
  http://uupload.ir/files/ox96_whatsapp_image_2020-03-27_at_20.25.47.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، لینکهایی که فرستادید مشکل دارند فقط عکس اول لود شد، گیاهتون کمبود نور داره برای همین برگهاش اویزان شده به محیط پرنوروفیلتر شده که دما وتهویه مناسبی داشته باشه انتقال بدید بهبود پیدا میکنه. از فضای اشپزخانه دور نگهداری کنید متساعد شدن گازهای اشپزخانه هم باعث پژمرده شدن گیاه میشه تهویه رو بالاببرید.

 6. Eli گفته:

  سلام تشکر از شما…قارچ کش رو هم رو برگا بزنم هم خاک رو آبیاری کنم باهاش… گلدانم پایه داره سنگ بزارم زیر پایه و آب رو روی سنگها بریزم؟مدام خیس باشه سنگها؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله هم بصورت مه پاشی روی برگها هم بصورت ابیاری از طریق خاک، بله فقط کف گلدان با اب در تماس نباشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   تمام برگهای خشک شده رو جدا کنید گیاه رو با محلول قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم (یک گرم در یک لیتر اب) ابیاری وسمپاشی کنید گیاه رو جابجا نکنید ودر محیط ثابتی که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید. برای تامین رطوبت محیط از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید، سمپاشی رو سه بار بافاصله یک هفته انجام بدید. فعلا تا بهبود کامل روی برگها اب اسپری نکنید.

 7. حجازی گفته:

  سلام خسته نباشید.۲۰ روز پیش یه کاج مطبق خریدم که همون روز فروشنده گلدانش رو گفتم برام عوض کرد بعد از چند روز متوجه شدم برگهای پایینش زرد شده وبهتر که نگاه کردم متوجه شده توش پر از هزار پاست که به فروشنده گفتم یه سم بهم داد گفت تا سه هفته هفته ای یه بار با اب قاطی کنم وبهش بدم دفعه ی اول رو بهش دادم ولی بازم هزار پا مبینم ولی احساس میکنم یه خورده کمتر از قبل هست تو روخدا بگید چکارش کنم یعنی بااین سم درست میشه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، زرد شدن برگهای پایینی دلیلش تنشی هست که بتازگی به گیاه وارد شده وطبیعی هست بعد از خشک شدن برگها میتونید جدا کنید ،چه نوع سمی هست؟ برای از بین بردن هزار پاها رطوبت خاک ومحیط بهتر هست کم بشه تا زودتر از بین برند.

  • حجازی گفته:

   سمی که برای ازبین بردن هزارپا بهم داده سوین لیندین هست ایاادامه بدم وباز هم این سم رو بهش بدم؟ اگه دوباره خاکشو عوض کن برای گیاه ضررداره؟ ممنونم از کمکتون

   • کارشناس 2 گفته:

    سمپاشی رو طبق گفته فروشنده ادامه بدید از بین میرند، نیازی به تعویض خاک نیست. مجدد به گیاه شوک وارد میشه وگیاه اسیب جدی میبینه.

 8. Eli گفته:

  سلام..فیلتر ینی همون نوری که از پشت پرده دریافت میکنه کافیه؟ بله خبری از حشرات فعلا نیست… ولی برگها دارن سبز کمرنگ و بعد زرد میشن

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله، مجدد از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،مقدار کودی که استفاده کردید چقدر بود؟

 9. Eli گفته:

  سلام وقت بخیر…من قبلا در مورد کاج مطبقم و شرایطش ازتون راهنمایی خواسته بودم …. الان تمام شرایط اوکی هست ولی رو به روز داره خشک تر میشه…متوجه شدم یسری حشرات خیییلی ریز و سیاه پشت برگا هست رفتم حشره کش مخصوص گیاه رو گرفتم و اسپری کردم و یک تقویتی دادن بهم که توی یه لیتر آب حل کردم و ریختم پای گلدون اما هیچ تغییری نکرد و من خیییلی غصه میخورم از خشک شدنش… درضمن من پرده رو در طی روز جمع میکنم و افتاب از پشت شیشه بهش میخوره اینکه ربطی به زرد شدن برگا نداره؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، نور مستقیم هم باعث خشک شدن ویا سوختگی برگها میشه،نور روحتما فیلتر کنید،سه هفته الی یک ماه زمان میبره تا کود در رشد گیاه تاثیر گذار باشه، افتها بکلی از بین رفتند؟

 10. تاج گفته:

  سلام خسته نباشید خدمت کارشناس گرامی.کاج مطبق نیاز به هرس داره؟اگر اره از چه سنی و چجوری باید انجامش داد.ممنون از پاسخگویی شما

 11. فرزاد گفته:

  سلام. من قبلا در رابطه با مشکل کاج مطبخی که دارم پست گذاشتم.کاج تفریبا یکماه پیش خریداری شده و از شرایط قبلی نگهداریش اطلاعی ندارم. دوروزه که زیر گلدانی براش گذاشتم. اونموقع فقط نوک برگها زرد شده بود اما انگار بیشتر شده. خواستم عکسای جدیدشو بفرستم که بیشتر راهنماییم کنید. شرایط نگهداری تازه محلشو عوض کردم. از داخل خونه و هوای بین ۲۰تا ۲۵ و شررایط محدود از نظر دریافت آفتاب به مکانی دیگر با همون دمای هوا .اما درمجاورت نور مستقیم خورشید از دیروز فرارش دادم پشت پنجره جنوبی.خاک گلدان بیشترازیکساله تعویض نشده زهکش گلدان هم بررسی کردم گرفتگی ..نداره .http://uupload.ir/files/bbkd_۲۰۲۰۰۲۲۲_۱۴۱۷۲۰.jpg
  http://uupload.ir/files/gl73_۲۰۲۰۰۲۲۲_۱۴۱۷۲۸.jpg
  http://uupload.ir/files/uncc_۲۰۲۰۰۲۲۲_۱۴۱۷۳۵.jpg
  http://uupload.ir/files/drl2_۲۰۲۰۰۲۲۲_۱۴۱۷۴۲.jpg
  http://uupload.ir/files/0bve_۲۰۲۰۰۲۲۲_۱۴۱۷۵۵.jpg
  http://uupload.ir/files/cqh_۲۰۲۰۰۲۲۲_۱۴۱۸۰۷.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، این اندازه نور براش زیاد هست حتما نور رو فیلتر کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید خاک این گیاه همیشه باید مرطوب باشه، میتونید کنار دستگاه ابنما بگذارید ودستگاه رو روشن بگذارید تا رطوبت محیطش فراهم بشه ویا هر روز روی برگها مه پاشی کنید ویا جزیره زیر گلدانی براش درست کنید.

 12. زهرا گفته:

  سلام گیاه من شاخه هاش خمیده شده و برگ های سوزنی خشک میشه
  شرایط نگهداری جاش خنکه هفته ایی یکبار آب میدم و تقریبا یک روز در میون با آب پاش رو برگاش آب میریزم جاشم نور خوبی داره ولی نور مستقیم آفتاب نیست ولی شبا سرد میشه
  تو پله زیر آفتاب گیر پله گذاشتمش

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خواهش میکنم، کلا برای کاکتوسها وساکولنتها وگیاهان گوشتی باید از خاکهای متخلخل ماسه ای استفاده کنید تا اب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه ،این نوع گیاهان به ابیاری زیاد ویا زیاد مرطوب بودن خاک حساسیت دارند وریشه هاشون میپوسه،خاک گلهای اپارتمانی از موادی که رطوبت رو مدت زمان زیادی حفظ میکنند تشکیل شده وبرای گیاهان گوشتی مناسب نیست ، فعلا گلدانشون اندازه هست ونیازی به تعویض گلدان ندارند تا یک سال هم میتونید داخل همین گلدانها نگهداری کنید،اگر از ظاهر گلدانهاشون خوشتون نمیاد میتونید با همون گلدانشون داخل گلدان جدیدی بگذارید.

 13. Eli گفته:

  http://uupload.ir/files/xkas_20200213_105323.jpg
  http://uupload.ir/files/780f_20200213_105340.jpg
  http://uupload.ir/files/p6w1_20200213_105222.jpg
  ممنون از پاسخگویی سریعتون …اینم الباقی عکسا…اخه مه پاشی روزانه باعث قارچ نمیشه؟ نور زیاد و دما ثابت هست و پنجره رو هم روزانه باز میزارم هوای تازه بهش بخوره ولی متاسفاته همچنان بیحاله
  من ازین خاکی که داخل کاج مطبق ریختم میتونم برای کاکتوس و ساکولنت هم استفاده کنم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   ممنون از شما،خاکش مناسب هست،کمبود رطوبت باعث خشک شدن تعدادی از برگها شده، مه پاشی رو در طول روز انجام بدید که اب بخار بشه وروی برگها باقی نمونه موندن اب بمدت طولانی باعث قارچی شدن میشه،مه پاشی رو بصورتی انجام بدید که برگها مرطوب بشه خیس اب نشن، میتونید سری ابپاش رو در ریزترین سایز بگذارید تا اب رو بصورت مه پاشی اسپری کنه ویا جزیره زیر گلدانی درست کنید، این خاک برای گیاهان اپارتمانی مناسب هست،برای کاکتوسها مناسب نیست چون اب رو مدت زمان زیادی حفظ میکنه،برای کاکتوسها از خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه بهتر هست استفاده کنید.

 14. مژده عامری نیا گفته:

  سلام ۲ ماهی است کاج مطلق خریدم خوب بود تا ۲ هفته پیش به یکباره شروع کرد به قهوه ای شدن برگ‌ها
  ۲ بار جاشو عوض کردم در کنار پنجره قرار دادم منزل ما افتابگیر نیست هفته ای یک روز سیرابش می‌کنم سوراخهای گلدان رو چک کردم بازه البته یک مسافرت یک هفته ای رفتم شاید دلتنگ من شده نمیدونم اگر هر چه لازمه انجام بدید
  در ضمن چند باری کرمهای سیاهی از گلدان بیرون آمدن و من دیدم

  این ها هم لینک های عکساشون هست :
  http://uupload.ir/files/yb2z_2caaeae8-986e-4fd8-a447-2b764198451d.jpeg
  http://uupload.ir/files/82qf_2967163b-20dc-408c-8b0c-1887ae025e11.jpeg
  http://uupload.ir/files/p310_dbeeb91c-b7f3-4163-b7c5-fbb63041914c.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالا در نبود شما کرمها ریشه هارو از بین بردن ونوش جان کردن. بهتر هست خاک رو کامل بررسی کنید واگر افتی بود از بین ببرید، سرما هم باعث خشک شدن برگهای گیاه میشه،دما رو بررسی کنید واگر از شکافهای پنجره سوز سرما وارد منزل میشه از کنار پنجره گیاه رو دور نگهدارید.

 15. Eli گفته:

  ۰wuj_20200213_105244.jpg
  http://uupload.ir/files/0wuj_20200213_105244.jpg  [URL=
  http://uupload.ir/view/0wuj_20200213_105244.jpg%5D%5BIMG%5D
  http://uupload.ir/files/0wuj_20200213_105244_thumb.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D
  [URL=http://uupload.ir/][IMG]
  http://uupload.ir/files/0wuj_20200213_105244.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D

  سلام و تشکر از شما
  این کاج مطبقی که عکسش رو فرستادم ۳ هفته هست خریدم و ۵ روزه خاکش رو تعویض کردم چون خاک خیییلی سفتی داشت
  آبیاری هفته ای یه بار یه لیوان آب جوشیده سرد شده و غپارپاشی چند روز یه بار انجام میدم… رادیاتور رو بستم و هیچ گرمایی نداره بجز روز اول که باز بود حس کردم از گرما پژمرده شده و خاموش کردم…گیاه پشت پنجره شمالی و پراز نور و روزانه دو ساعت پرده رو جمع میکنم و مقداری افتاب از پشت پنجره دریافت میکنه…دمای ۲۲ درجه هست اطراف کاج… برگها پژمرده و خمیده شدن و نوک برگها داره سبز کمرنگ میشه و جاهایی هم قهوه ای داره میشه طبق تصویر…ممنون میشم کمکم کنید تا کاجم سرحال بشه و افتاده گی برگها درست میشه آیا؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، لینکها رو درست نفرستادید متاسفانه فقط یکی باز میشه، یک لیوان اب برای این اندازه گلدان کم هست ،خاک رو کامل با اب همدمای محیط وبدون املاح ابیاری کنید به اندازه ای که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه،رطوبت محیط رو افزایش بدید با مه پاشی روزانه ویا جزیره زیر گلدانی،گیاه رو در محیط ثابت که دما ونور وتهویه مناسبی داشته باشه نگهداری کنید با محیط جدید ادابته بشه به حالت اولیه برمیگرده احتمالش هست که تعدادی از برگهای پایینی زرد بشه که بدلیل تنش هست که بتازگی وارد شده بعد از اینکه کامل خشک شدند جدا کنید.

 16. مهیار گفته:

  سلام
  کاج من سبز خشک شده. یکسال بود که مشکل نداشت ولی نمیدونم چه اتفاقی افتاد. هفته ای یکبار آب میدادم.راهی برای احیاش هست؟ طبقه اول و دومش هنوز تر هست ولی سه چهار طبقه زیرش خشک شدن

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • مهیار گفته:

   در دمای اتاق حدود ۲۵ درجه
   کنار پنجره نورگیر بدون نور مستقیم
   آبیاری هفته ای یکبار
   کود آهن سکسترن یک هفته در میان
   خاکش رو هم تغییر ندادیم همونطور که خریداری شده بود.
   تو این شرایط بیشتر از یکسال سرحال بود.
   فقط یکبار همین اواخر کمی پوست تخم مرغ ریختم پاش. یکبار هم ابی که پاش ریختم گرم بود حدود ۶۰ درجه.
   عکس رو چطور باید بفرستم؟
   ممنون

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    برگهای پایینی کاملا خشک شدن ولی برگهای بالایی بنظر سالم هستند،از قسمت پایین قسمتی که شاخه ها خشک شدن کمی تنه گیاه رو خراش بدید اگر سبز بود امیدی هست اگر خشک بود متاسفانه دیگه کاری نمیشه کرد.

 17. رضا محمدی گفته:

  درود بر شما
  کاج مطبق ک من دارم روز اولی ک برام اوردن برگهاش از پایین سبز رنگ خشک میشه.کم کم داره برگهای بیشتری این جوری میشن و این ک برگهای وسط مشکلی ندارن برگهای جوان بالای گیاه هم داره خشک میشه و ساقه و برگها بی حال رو به پایینه.کمکم میکنید تا گیاه از بین نره.

 18. فاطمه آذین فر گفته:

  سلام.وقت بخیر..خواهش میکنم راهنمایی ام کنید..یک سال ونیم هست که کاج مطبق دارم..حالش خوب بود سبز پررنگ ویه ردیف برگ هم زده بود..اما حدود یک ماه ونیم قبل گلدونشو عوض کردم خاک پرلیت فکر کنم بهم گفتن سیاه وسبک با دانه های سفیدبود بادقت داخل گلدان جدید گداشتم با خاکهایی که دور خود ریشه بود..دورش رو خاک جدید ریختم…اما الان دوهفته هست که میبینم حالش خوب نیست..انگار از داخل داره ازبین میره…دوردیف برگهای پایینی اش کم کم خشک شدند..نه زرد ..از قسمت اتصال به ساقه ی اصلی نرم وشل میشدند ..اما سبزی برگ هنوز باقی هست طبقه های اولیه..هنوز سالم وسبز هستند..اما شاداب نیستند..جای گلدان هم عوض نشده..داخل اتاق بودپشت پنجره ی جنوبی..با مکانش مشکل نداشت..بعد عوض کردن گلدان اینطور شد…در ضمن گفته باشم یه کود سبز رنگ پودری هم که یک قاشق مربا خوری در یک لیتر اب حل میکردم وهر دوهفته یکبار …یعنی فقط به مدت دو ماه..در کل این یک سال ونیم که دارمش بهش دادم….محبت کنید بهم بگید چکار کنم .عکس هم بلد نیستم بفرستم راهنمایی ام کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، نگران نباشید تنش تعویض گلدان هست،گیاه رو درمحیط ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید،میتونید بمدت یک هفته گیاه رو کاور کنید تا رطوبت محیطش تامین بشه بعد از یک هفته کاور رو باز کنید،یک بار خاک رو با محلول قارچ کش(مانکوزب یا کاربندازیم،یک گرم در یک لیتر اب) ابیاری کنید. برگهای پایینی رو جدانکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،برای ابیاری از اب همدمای محیط وبدون املاح استفاده کنید.

 19. فاطمه گفته:

  سلام من ۸ ماه هست که کاج مطبق گرفته ام وگلدونم وهم یک ماه بعداز اینکه خریدم عوض کردم ولی تاحالا بهش کود ندادم آیا نیاز داره به کود ؟و چه کودی استفاده کنم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کوددهی رو بهار شروع کنید از کودهای کامل میتونید ماهی یک بار استفاده کنید.

 20. محمد گفته:

  سلام این عکس کاج مطبق هست.

  کنارپنجره که بیشتر سایه هست نگهداری میشه.هفته ای یکبارابیاری میشود.یک ماه پیش کوداهن(ابی رنگ)دادم بهش.اماالا بعضی قسمتاش داره زردوخشک میشه.گلدانش پلاستیکی هست.ایانیازبه افتاب صبحگاه دارد؟حشره ای مشاهده نکردم. چندوقت یکبارکودبدهم؟
  http://s7.picofile.com/file/8377907142/IMG_20191109_163203.jpg

  http://s6.picofile.com/file/8377906984/IMG_20191109_163153.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، مقدار کودی که استفاده کردید چقدر بود؟ چند گرم در چند لیتر اب؟ ایا گیاه کنار لوازم گرمایشی ویا کنار پنجره قرار داره که از پشت پنجره سرما باهاش برخورد داشته باشه؟ به گیاهتون شوک وارد شده حالا یا مقدار کود زیاد بوده ویا با لوازم گرمایشی ویا سرما ارتباط داره. اگر مقدار کودی که استفاده کردید زیاد بوده بهتر هست خاک گیاه رو ابشویی کنید ویا کلا خاک گیاه رو تعویض کنید،گیاه رو در محیطی نگهداری کنید که با لوازم گرمایشی وسرمای پشت پنجره ۱_۲ متر فاصله داشته باشه.

  • محمد گفته:

   مقدارکودطبق دستورش نصف قاشق چایخوری دریک لیتراب بود. داخل اتاق پکیج خاموشه.ولی پنجره روروزی چندساعت بازمیکنم تاهوادرجریان باشه اصلاچون دیدم زردشدپنجره روبازکردم یعنی اشتباهه؟ببخشید افتاب صبحگاه براش خوبه؟
   وای نمیدونستم امروزبازبهش کوددادم

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    فعلا بهتر هست کوددهی رو قطع کنید،گیاه رو از خاک در بیارید وریشه های گیاه رو چک کنید،استفاده بیش از اندازه کودها ویا وجود افت داخل خاک باعث زرد شدن برگهای جدید میشه، زهکش گلدان رو هم بررسی کنید تا گرفته نباشه.

  • کارشناس 2 گفته:

   یک روز قبل خاک گیاه رو با محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید تا خاک کاملا نرم بشه بعد از ۲۴ ساعت گلدان رو وارونه کنید وبه آرامی از ساقه گیاه بیرون بکشید وداخل گلدان جدید مقداری خاک استریل شده مخصوص گیاهان اپارتمانی بریزید وگیاه رو داخل گلدان جدید بکارید وقسمتهای خالی رو با خاک جدید پرکنید، مقداری با دودست سطح خاک رو فشار بدید تا خاک به ریشه ها بچسبه،وابیاری کنید بعد بمدت یکهفته گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید یک هفته بعد به محیط پرنوری انتقال بدید.

 21. ایلیا گفته:

  سلام من یه ماج مطبق دارم مه الان نزدیک به ۲ هفتست که برگای پایینیش شل شده و اینکه هنوز به ۱ متر هم نرسیده . شاخه اصلیش هم یخورده کجه نمیدونم چیکار کنم . نور بهش کم میرسه ولی از فردا میزارمش توی نور . میشه کمکم کنید که تین مشکلش رو برطرف کنیم . اها راستی فاصله بین طبقاتش هم زیاده. چیکار باید بکنم ؟!

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، کمبود نور بیشتر باعث میشه که برگها اویزان بشن وفاصله برگها هم زیاد میشه،برای راهنمایی بهتر از گیاه عکس واضح بفرستید.

 22. علوی گفته:

  کاج مطبق من تو حال و کنار پنجره هست و نور غیر مستقیم بهش میخوره از طریق تلکرام میتونم عکس بفرسم؟لطفا آیدی بدین

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   پاسخگویی به سوالات وبررسی عکسها فقط روی سایت انجام میشه،لینک عکس رو باید اینجا بفرستید، در نظرقبلی لینک مقاله آپلود عکس روبراتون نوشتم روی نوشته کلیک کنید ومقاله رو مطالعه بفرمایید.

 23. علوی گفته:

  سلام من دوساله کاج مطبق دارم الان نزدیک دوهفته ای میشه که برگهای بالایی آویزون شدن و برگهای پایینی قهوه ای و خشک شدن خیلی بابت این موضوع ناراحتم خاهشا جواب بدین..عکس رو کجا بفرسم براتون

 24. امید گفته:

  سلام،خسته نباشین،من یه کاج مطبق دارم،سه ماه پیش گلدانش رو عوض کردم ودیدم که خاکش هزارپا داشت توجه نکردم،و همون خاک رو دوباره ریختم،الان روزی چند تا هزارپا از گلدون میاد بیرون و برگهای پایینی کاج هم بیحال و شل شدن،لطفا راهنماییم کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، برای هزارپاها میتونید خاک رو غرقابی کنید هزارپاها از زهکش خارج میشن یا داخل خاک از بین میرند، بی حال واویزان شدن برگها میتونه در اثر کمبود نور ویا دمای زیاد باشه این موارد رو چک کنید.

 25. ایدین گفته:

  سلام خسته نباشید
  من الان نزدیک ۸ ماهه کاجمو گرفتم ماشاالله خیلی خوب بود رشدش ولی الان ۴ روزه میبینم برگهای پایین گلم قهوه ای شده و حالت افتاده پیدا کرده چکار کنم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، اگر فقط یک یا دو برگ پایینی هست مشکلی نیست طبیعی هست،برگهای قدیمی بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند.

 26. سپیده گفته:

  سلام من یه کاج مطبق دارم پشت پنجره جنوبی ساختمان وافتاب غیر مستقیم از پشت پرده نگه داری میکنم وهر روز برای چند بار روی برگهای اون اب اسپری میکنم,و۲بار ابدهی انجام میدم,۴ماه هست که خریداری کردم این کاج رو,الان نوک بعضی برگها خشک شده و یک برگ پایینی قهوه ای شده ولی خشک نیست,لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، دمای زیاد ویا کمبود رطوبت محیط باعث این مشکل میشه دما رو چک کنید که زیاد بالا نباشه دمای ایدال برای رشد کاج مطبق بین۲۰_۲۸ درجه هست،میتونید برای تامین رطوبت از جزیره زیر گلدانی هم استفاده کنید. زمانی که نور روی گیاه هست مه پاشی رو انجام ندید،ذرات اب هنگام تابش نور بصورت ذره بین عمل کرده وباعث سوختگی وخشک شدن برگها میشه.

 27. معصومه آگهی گفته:

  سلام من یه کاج دارم که الان قدش حدود دو و نیم متر شده اما الان حدود یکساله که هیچ طبقه جدیدی اضافه نشده . در ضمن به قارچ هم مبتلا شده که برگها رو خشک . میکنه . پارسال هم بیمار شد بهش سم دادم خوب شد اما الان بازهم سم دادم البته اینبار سم بصورت مایع بود که اسپری کردم اما موثر نبود . کود هم برای رویش برگ جدید دادم اما موثر نبود . پیشنهاد شما چیست ؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 28. محمد گفته:

  یه کاکتوس دارم از کنارش خیلی کاکتوس در اومده .بنظرتون کاکتوس ها رو از کنارش جدا کنم یانه؟گل هم نمیده.آیا مشکل از خاکشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   پاجوشها اگر از یک بند انگشت بزرگتر هستند میتونید جدا کنید وبکارید. گلدهی کاکتوسها به شرایط خاصی نیاز داره که گیاه باید در اون شرایط قرار بگیره تا به گل بشینه،اول باید بالغ باشه، در زمان رشد، کوددهی، ابیاری،نور منظم باشه ودر زمستان در دمای ۵_۱۵ درجه نگهداری بشه تا با شروع رشد به گل بشینه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ترکیب خاک مناسب برای اگاو
   ماسه نخودی۶۰پیتماس۲۵یا۳۰ورمی ۱۰ میتونید به این ترکیب پنج درصد خاک رس هم اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *