چه موقع و چگونه گلدان گل‌هایم را عوض کنم؟

چه موقع و چگونه گلدان گل‌هایم را عوض کنم؟
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

چه موقع و چگونه گلدان گل‌هایم را عوض کنم؟ تعویض گلدان و خاک گلدان معمولا زمانی انجام می‌شود که یا خاک نامناسب باشد یا فضا برای رشد گیاه کم شده باشد. در هر حالت باید به یک سری موارد هنگام تعویض گلدان توجه کرد مانند زهکشی مناسب گلدان، اندازه و جنس گلدان، خاک متناسب با گیاه و سایر موارد.

معمولاً زمانی که فضای داخلی برای گیاه کم است، ریشه‌های گیاه از منافذ کف گلدان بیرون می‌آیند و رشد گیاه نیز کند و آهسته‌تر می‌شود. در این زمان بهتر است که گلدان گیاه را عوض کرد. البته تعویض گلدان‌های گیاهانی که دوران رکود زمستانه دارند (همانند رزهای گلدانی) در اواخر زمان رکود و قبل از بیدار شدن گیاه است. در مورد گیاهان همیشه سبز نیز اگر چه این گیاهان در محیط داخلی خانه نگهداری می‌شوند و سراسر سال همیشه مقداری فعالیت از خود نشان می‌دهند اما آنان را نیز بهتر است که در اواخر فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار نسبت به تعویض گلدان اقدام شود. توجه کنید که اگر گیاهی بیمار و مشکل دار دارید تعویض گلدان آن را به تعویق اندازید.

 

زیرا این گیاهان ضعیف هستند و اصولاً تعویض گلدان نوعی تغییر محیط و به نحوی شوک برای گیاه محسوب می‌شود. همچنین از تعویض گلدان گیاهانی را که تازه خریداری کرده‌اید تا حدود چند ماه (مثلاً برای شش ماه) صرف‌نظر کنید. زیرا گیاهان تازه خریداری شده اولاً امکان دارد چند روز قبل از آنکه توسط شما از گلخانه خریداری شوند به گلدان جدید منتقل شده باشند. من شخصاً وقتی می‌خواهم گلدانی را بخرم آنهایی را انتخاب می‌کنم که ریشه‌هایشان از منافذ کف گلدان دیده شوند و یا بیرون آمده باشند زیرا این مسئله نشان می‌دهد که این گیاه به تازگی به گلدان منتقل نشده است و مدتی است که در آن گلدان به سر می‌برد.

گلدان کاکتوس
پر کردن ریشه کاکتوس که باید گلدان عوض شود

دوما بهتر است که گیاه به شرایط محیطی مکان جدید عادت کند و سپس گلدان آن را عوض کنید تا شوک‌های ناشی از تغییر مکان زندگی و همچنین تعویض گلدان به تدریج به گیاه وارد شود. برای تعویض گلدان گیاه، روز قبل و یا چند ساعت قبل از تعویض گلدان خاک را با محلول قارچ کش آبیاری کنید. اگر بلافاصله قبل از تعویض گلدان نسبت به آبیاری اقدام کنید این کار موجب چسبندگی ذرات خاک به ریشه‌های گیاه می‌شود و می‌تواند به دلیل عدم جدا شدن مناسب از دیواره‌های گلدان و قسمت‌های زیرزمینی گیاه، به ریشه‌های گیاه آسیب وارد کند. قبل از بیرون آوردن گیاه به وسیله دست و یا انتهای بیلچه ضرباتی را به اطراف گلدان و انتهای گلدان وارد کنید تا به جدا سازی توده خاک از دیواره گلدان کمک شود.

توجه کنید که قبل از بیرون آوردن گیاه هر مقدار که توده خاک از دیواره داخلی جدا شود، امر انتقال و تعویض گلدان بهتر انجام می‌گیرد. برای درآوردن گیاه دست چپ خود را بر روی سطح خاک و در اطراف گیاه قرار دهید و گلدان را وارونه کنید. چند ضربه ملایم به دیواره و انتهای گلدان بزنید تا گیاه با توده خاک اطراف ریشه‌هایش از گلدان خارج شود.

سپس این توده را به همراه گیاه می‌توانید در گلدان جدید قرار دهید البته قبل از قرار دادن گیاه در گلدان جدید مخلوطی از خاک جدید (این مخلوط بر اساس نیازهای گیاه و قبل از اینکه عملیات بیرون آوردن گیاه از گلدان قبلی شروع شود باید تهیه و آماده شود) را در کف گلدان بریزید، توده را بر روی این خاک جدید قرار دهید به نحوی که سطح خاک رویین در گلدان‌هایی با قطر ۱۲-۶ سانتیمتر حدود یک سانتیمتر در گلدانهایی با قطر ۱۵-۱۲ سانتیمتر حدود ۲ سانتیمتر و در گلدان‌هایی با قطر دهانه ۲۵-۲۰ سانتیمتر حدود ۳ سانتیمتر و در با قطر دهانه ۳۰-۲۵ سانتیمتر حدود ۴ سانیتمتر و در گلدانهایی با قطر دهانه ۵۰-۳۰ حدود ۵ سانتیمتر پایین‌تر از لبه گلدان قرار بگیرد.

این فاصله و فضا مهم است زیرا فضای کافی برای آبیاری و جلوگیری از سرریز شدن آب را در هنگام آبیاری را ایجاد می‌کند. سپس فضاهای باقیمانده بین توده ریشه گیاه و دیواره گلدان را با مخلوط خاکی جدید پر کنید. بعد از اینکه عمل پر کردن گلدان تمام شد ابتدا با انگشتان دست و به شکل ملایم خاک اطراف ریشه گیاه را فشار دهید و گیاه به خوبی در گلدان مستقر شود و سپس گیاه را آبیاری کنید. البته برخی از پرورش دهندگان برای تشویق گیاه به ریشه زایی در محیط جدید برای ۲-۱ روز اول بعد از عمل انتقال گیاه به گلدان جدید، از آبیاری گیاه خودداری می‌کنند اما آن را به مکانی سایه و خنک منتقل می‌کنند و عمل غبار پاشی بر روی برگ‌ها را انجام می‌دهند تا از پژمردگی برگسار جلوگیری کنند.

چه موقع و چگونه گلدان گل‌هایم را عوض کنم؟

آموزش تعویض گلدانگلدان مناسب گلگل کاریمراحل کاشت گل
آموزش تعویض گلدان با عکس: مثالی از مراحل کاشت گیاه در گلدان در مرحله ۲ منافذ کف گلدان باز شده‌اند در مرحله ۳ سنگریزه‌هایی جهت ایجاد زهکش مناسب ریخته می‌شود. در مرحله چهار مقداری مخلوط خاکی ابتدا در گلدان ریخته می‌شود تا زمانی که گیاه در گلدان جدید قرار داده می‌شود، خیلی عمیق کاشته نشود. در مراحل پنجم و ششم عمق قرار گیری گیاه در گلدان (به منظور تخمین زدن عمق مناسب) و همچنین مسئله ریشه پیچ شدن ریشه‌های گیاه مورد بررسی قرار گرفته است. در مرحله هفتم گیاه کاشته شده و مقداری خاک در گلدان ریخته می‌شود. در مراحل بعد مکان‌های خالی گلدان و در اطراف گیاه اصلی با دو نوع گیاه دیگر پر می‌شود. در مراحل یازده و دوازده خاک پای گیاهان با انگشتان دست فشرده و سپس گلدان آبیاری می‌شود تا گیاهان به خوبی در جای خود مستقر شوند و فضاهای خالی پر شود.

 

منبع:میهن کاکتوس

 

guest
50 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
منصور
منصور
۲۸ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۹:۵۷

سلام.
برای انتقال شمشاد طلایی از درون نایلکس که ریشه های آن بیرون زده است آیا الان میشود به گلدان اقدام نمود؟
نایلکس اندازه ی لیوان معمولی است و پر از ریشه.
آیا با جابجایی خشک نمیشود؟
در فضای باز هستند.آفتاب و جا و آب هم کافی است.

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۸ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۰:۳۵
در پاسخ به  منصور

سلام، بله میتونید انتقال بدید ،تعویض گلدان رو اوایل صبح ویا عصر که هوا که خنکتر هست انجام بدید.

زهرا
زهرا
۱۶ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۳:۰۲

سلام روزتون بخیر
سوالی از خدمتتون داشتم میخواستم خاک گلدان هام رو تازه کنم البته تعدادیش ساکولنته.چه زمانی و چطور این کار رو بکنم؟
در ضمن میخوام به خاک همشون مقداری ورمی کمپوست اضافه کنم در این صورت دیگه نیازی به کودهی ندارن؟
ممنون میشم جوابم رو مثل همیشه کامل بدید

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۷ اسفند, ۱۳۹۹ ۰۰:۲۴
در پاسخ به  زهرا

سلام، ممنون، یک روز قبل ازتعویض خاک گیاهان روبا محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید و۲۴ ساعت بعد اقدام به تعویض خاک بکنید، ورمی کمپوست رو حدود ده درصد میتونید داخل خاکشون ترکیب کنید، خاک جدید روحتما ضدعفونی وخشک کنید بعد استفاده کنید. میتونید ماهی یک بار هم با کودهای مخصوص گیاهان گوشتی تقویت کنید.

زهرا
زهرا
۱۷ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۲:۱۲
در پاسخ به  کارشناس 2

سلام ممنون از پاسختون
فقط اینکه دقیقا از چندم اسفند این کارو بکنم و یه سوال دیگه میتونم تو همین زمان بعضیشون رو کمی هرس کنم،مثلا شاه پسندم که الان گلم داده ولی خیلی قد کشیده و میخوام کمی مرتبش کنم؟
یه دنیا ممنون

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۷ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۱
در پاسخ به  زهرا

سلام،ممنون، کلا از اواسط اسفند ماه تا اواسط مهر ماه میتونید خاک گلدانها روتعویض کنید. بعد از اتمام گلدهی میتونید هرس کنید.

مجید
مجید
۱ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۷:۱۸

سلام وقت بخیر.اینکه گفتین ریشه اززیر گلدان بیاد بیرون برای همه گل وگیاهان باید درنظربگیریم؟چون یه کوردیلین دارم بررسی کردم گلدان پرریشه است که مثل یه قالب شده.رشدهم داره پاجوشم زده.اما هیچ ریشه ای اززیرش بیرون نیومده.باید بهارشد یه سایزگلدونشا بزرگترکنم؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۱ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۸:۲۶
در پاسخ به  مجید

برای بیشتر گلها بجز بنفشه ها ،برای کردلین میتونید بهار گلدانش رو یک الی دو سایز بزرگتر کنید.

Ali
Ali
۲۹ آبان, ۱۳۹۹ ۱۲:۴۲

سلام ایا الان میتونم خاک گلدونام رو عوض کنم خاکشون اصلا خوب نیست

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۹ آبان, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۲
در پاسخ به  Ali

سلام، این فصل زمان مناسبی برای تعویض خاک یا گلدان نیست بهتر هست صبر کنید و اواسط اسفند ماه اقدام کنید.

samin
samin
۲۴ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۵:۴۷

چرا قلمه ها توی هوای گرم تابستان نمیگیرن چرا میگن توی هوای گرم تابستان تعویض گلدون نکنید…؟؟؟
خیلی از گیاها زمان تکثیرشون بهار و تابستونه حالا باید چکار کرد؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۴ مرداد, ۱۳۹۹ ۲۰:۴۲
در پاسخ به  samin

برای اینکه تابستان هوا گرم هست وقلمه زودتر رطوبت از دست میده، میتونید قلمه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ویا کاور کنید تا ریشه دار بشه،تعویض خاک یا گلدان هم دقیقا بخاطر کم شدن رطوبت ویا وارد شدن شوک به گیاه انجام نشه بهتر هست، بهترین زمان برای تعویض خاک ویا گلدان از اسفند تا اواخر خرداد ماه واز اواسط شهریور ماه تا اواخر مهر ماه هست. ونکته ی مهم تر اینکه زمانی که هوا گرم هست بصورت موقتی رشد تمام گیاهان متوقف میشه وبا خنک شدن هوا مجدد شروع به رشد میکنند.

پارسا
پارسا
۷ فروردین, ۱۳۹۹ ۰۱:۰۰

سلام من خاک کاکتوسام رو دو روز پیش تعویض کردم توی مقاله خوندم که نباید ابیاری بشه تا ۱۰ روز
حتی ابیاری سطحی هم انجام ندم؟گلدونا عوض نشده فقط خاک کلا عوض شده

کارشناس 2
کارشناس 2
۷ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۰:۳۸
در پاسخ به  پارسا

سلام، قبل از تعویض خاک وگلدانها بهتر هست گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید تا هم خاک نرم بشه وهم ضدعفونی بشه ۲۴ ساعت بعد اقدام به تعویض خاک وگلدان کنید، بعد از تعویض هم تا ده روز در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری رو ده روز بعد شروع کنید. ابیاری به این دلیل انجام نمیشه که ریشه ها قسمتهای اسیب دیده رو هنگام تعویض خاک که زخمی شدن ترمیم کنند اگر در بعد از تعویض خاک ابیاری صورت بگیره باعث قارچی شدن ریشه وگیاه شده وگیاه از بین میره، تا ده روز ابیاری رو انجام ندید مشکلی بوجود نمیاد.

محمد
محمد
۲۳ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۱:۳۳

سلام گیاه هاورتیا دارم اصلا رشد نمیکنه بنظرتون چ کودی بدم؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۳ بهمن, ۱۳۹۸ ۲۱:۰۳
در پاسخ به  محمد

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

سودا
سودا
۱ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۹:۰۲

ممنونم که جواب دادید. پس اگه الان عوض کنم گلدان رو اشکالی نداره؟ چون دو سه روزه آوردمش خونمون

کارشناس 2
کارشناس 2
۱ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۹:۰۵
در پاسخ به  سودا

ممنون از شما اگر گیاه رو تازه خریداری کردید بهتر هست یک ماه بعد خاک وگلدان رو تعویض کنید،اگر چندین شوک یکجا به گیاه وارد بشه احتمال از بین رفتن گیاه ویا متوقف شدن رشد گیاه وجود داره.

سودا
سودا
۱ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۱:۰۴

با سلام. ممنون که به همه کامنت ها با حوصله جواب میدید. من چند رو پیش سه تا گلدون هدیه گرفتم از همسرم ولی یکی از این گلدون ها که فکر کنم اسمش گل بشقابی هست ریشه هاش خیلی از گلدون زده بیرون و خود گل هم خیلی سنگینه با توجه به اینکه الان بهمن ماه هست و برف هم اومده ولی گلدون ها جلوی پنجره جنوبی هستن آیا میشه گلدونش رو تعویض کنم .
باز هم ممنونم که با حوصله جواب میدید موفق باشید

کارشناس 2
کارشناس 2
۱ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۸:۳۷
در پاسخ به  سودا

سلام، ممنون از توجه شما دوست گرامی،اگر گیاه رشد داره میتونید گلدانش رو یک الی دو سایز بزرگتر کنید، ساکولنتها معمولا در زمستان رشد میکنند.

جعفر فرجی
جعفر فرجی
۲۱ آذر, ۱۳۹۸ ۱۹:۲۰

سلام گلهای اپارتمانیم برگهای ضعیفی دارند وخیلی کند رشت میکنند ایا میتوانم به انها گود دهم چه نوع کودی بهترا لطفا رانمایی کنید

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۱ آذر, ۱۳۹۸ ۲۰:۱۴
در پاسخ به  جعفر فرجی

سلام، شرایط نگهداری به چه نحو هست؟از گیاهان عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

rrrr
rrrr
۱۳ مرداد, ۱۳۹۸ ۲۱:۲۷

سلام
وقتی گیاه رو به گلدون جدید منتقل میکنیم ….خاکی که بهش اضافه میکنیم باید خشک باشه یا با آب مخلوط کرده و بعد اضافه کنیم؟؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۳ مرداد, ۱۳۹۸ ۲۳:۲۵
در پاسخ به  rrrr

سلام، اگر برای کاکتوسها میخواهید استفاده کنید بهتر هست قبل از استفاده کامل ضدعفونی وابشویی وخشک کنید،برای سایر گیاه ضدعفونی کنید وابشویی کنید،مقدار کمی رطوبت داشته باشه.خیس اب نباشه.

محیا
محیا
۲۷ بهمن, ۱۳۹۷ ۱۳:۲۰

ممنونم بابت راهنماییتون عالی بود

احسان
احسان
۱۱ دی, ۱۳۹۷ ۰۰:۴۹

سلام. یک گیاه کاج مطبق دارم ک ریشه هااز زیر گلدانخارج شده اند. اولا اینکه میترسم موقع تعویض خاک ئور ریشه بریزد چون میگویند ک خشک میشود در اینصورت و مخاهم راهنمای کنید ک چطوری خاک دورریشه نریزد. دوما فقط خاک برگ و ماسه یا پرلیت کافیست
با تشکر فراوان

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۱ دی, ۱۳۹۷ ۱۰:۴۱
در پاسخ به  احسان

سلام. خاک مناسب برای کاج مطبق، خاک سبک (مخلوطی از دو قسمت ماسه و سه قسمت برگ پوسیده) برای این گیاه مناسب هست.خاک کنار ریشه ها بریزه مشکلی پیش نمیاد نگران نباشید. بهتر هست ۲۴ ساعت قبل از تعویض، گلدان رو با محلول قارچ کش(کاربندازیم،یک گرم دریک لیتر آب) کامل آبیاری کنید،تا هم خاک کاملا نرم بشه وهم ضدعفونی بشه وموقع تعویض خاک ریشه ها صدمه ای نبینند. بعد از ۲۴ ساعت اقدام کنید. بعد از تعویض هم خاک رو فشار ندید، وتا یک هفته گیاه رو در مکان نیمه سایه نگهداری کنید وبعد از یک هفته به جای اصلی انتقال بدید.

احسان
احسان
۱۱ دی, ۱۳۹۷ ۱۲:۱۲
در پاسخ به  کارشناس 1

خیلی ممنون. لطف کردید.

OMID
OMID
۲۴ آبان, ۱۳۹۷ ۱۲:۳۸

سلام خسته نباشید من ۲۰ روز پیش چندتا گلدون از شهریار خریدم حسن و یوسف آلورایه زرشک ساناز یاس شمشاد و چندتا دیکه که اسمشون نمیدونم چون خیلی گل دوست دارم خریدم دور باغچه کذاشتم چند روز اول خوب بودن ولی کم کم حالت پژمردکی کرفتن نمیدونم چیکار کنم حالا آوردم توی حیاط خلوت تا ببینم چی میشه لطفا لطفا راهنمایی کنید باور کنید خودم ب اندازه کل هام دارم پژمرده میشم

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۴ آبان, ۱۳۹۷ ۱۵:۱۳
در پاسخ به  OMID

سلام. شمشاد گیاه بیرونی هست ومیتونید داخل باغچه هم بکارید. گیاه ساناز، حسن یوسف، الوئه ورا به نور زیادی احتیاج دارند اگر پنجره جنوبی دارید که نورگیری خوبی داره میتونید پشت پنجره جنوبی نگهداری کنید یا اگر حیاط خلوطی که میفرمایید نورگیری خوبی داره همون قسمت میتونید نگهداری کنید. علت پژمرده شدن ناگهانی گیاهان تغییر ناگهانی دما هست دما به یک مرتبه سرد ویا گرم بشه گیاهان دچار شوک میشن وبرگهاشون پژمرده میشه. بهتره فعلا جای ثابتی نگهداری کنید وبرگهای زرد وپوسیده رو جدا کنید بمرور زمان با دمای محیط جدید اداپته شده وشروع به رشد میکنن. برای ابیاری هم از اب هم دمای محیط استفاده کنید.

سما
سما
۲ آبان, ۱۳۹۷ ۱۱:۵۵

سلام و سپاس
کاج مطبق من که اسفند خریداری کردم و تقریبا اواخر فروردین گلدونشو عوض کردم(گل فروش محترم موقع تعویض گلدان فقط خاک بهش اضاف کرد اون خاک قبلی رو جدا نکرد ) بعد از تعویض خاکش پر از هزار پا بود همچنان هزار پاها داشت،سم زدیم به خاکش و تا الان حالش خوب بود و از هزار پا خبری نبود ولی الان برگ ها زر شده و رو به پایین خمیده و هزار پا های کوچک دارن خلاصه که حال کاج اصلا خوب نیست و رو به خشک شدن هست………………………. لطفا راهنمایی کنید

کارشناس 1
کارشناس 1
۲ آبان, ۱۳۹۷ ۱۳:۲۱
در پاسخ به  سما

سلام. کمبود نور میتونه باعث آویزان شدن برگها بشه وابیاری زیاد باعث زرد وریزش برگها میشه این دو مورد رو چک کنید.وجود هزارپاها برای گیاه خوب نیست. بهتره خاک رو یا با سم مالاتیون (یک به هزار) سمپا‌شی کنید ویا کلا خاکش رو عوض کنید. ترکیب خاک مناسب برای کاج مطبق:۲۰ درصد خاک باغچه + ۲۰ درصد کود دامی یا ورمی + ۲۰ درصد پوست برنج + ۱۰ درصد ماسه + ۳۰ درصد برگ کهنه هست. که کامل باید استریل کنید بعد استفاده کنید. کاج مطبق در جای سرد هم احتمال زرد شدن وریزش برگ داره حدالامکان در جای گرمی نگهداری کنید.

سما
سما
۲ آبان, ۱۳۹۷ ۱۵:۴۷
در پاسخ به  کارشناس 1

سپاس از راهنماییتون
تو این فصل میشه خاکشو عوض کرد اونم تو این شرایط که گیاه ضعیفه و باید کل خاک آلوده رو از دور ریشه شست؟؟؟؟
چطوری خاک رو باید استریل کرد این ترکیب از خاک تویه گل فروشی می تونیم پیدا کنیم؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۲ آبان, ۱۳۹۷ ۱۹:۱۲
در پاسخ به  سما

معمولا گیاهان اپارتمانی چون داخل خونه نگهداری میشن ودمای خونه در زمستان هم بالامیشه گیاهان رشد دارند میشه خاکشون رو تعویض کرد. برای ضدعفونی خاک از حشرات میتونید از سم حشرات استفاده کنید مثل دلتامترین یا دیازینون یک سی سی در یک لیتر اب. برای وجود قارچها داخل خاک هم میتونید با سمهای قارچ کش مثل کاربندازیم یا مانکوزب خاک رو استریل کنید. دقت کنید که این سمها رو همزمان استفاده نکنید. فاصله استفاده این دو سم از هم در گیاهان دو هفته هست. هم میتونید خاک رو تعویض کنید هم گیاه داخل همین خاک بمونه وخاک رو با سم حشره کش ابیاری کنید تا حشرات داخل خاک از بین برن.بله از خاک های آماده میتونید استفاده کنید از استریل بودنشون مطمعن باشید. داخل فر هم میتوند خاک رو با حرارت غیر مستقیم استریل کنید.

اسدی
اسدی
۲۶ تیر, ۱۳۹۷ ۰۹:۴۱

سلام من یک کاج مطبق خریدم برگاش افتاده من اول فکرکردم از جاشه که کوچیکه ولی الان دیدم توش کرم داره اونجوری که شما می گید برای تعویض خاک گلدون باید خاک خودشم باشه کرما رو چیکار کنم ممنون می شم جواب بدید

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۶ تیر, ۱۳۹۷ ۱۰:۱۰
در پاسخ به  اسدی

سلام. چه نوع کرمی هستند کرم خاکی یه کرمهای ریز سفید؟میتونید از سم حشره کش دلتامترین ویا دیازینون برای از بین بردنشون استفاده کنید.یک سی سی داخل یک لیتر اب مخلوط کنید وبا این محلول گلدان رو ابیاری کنید.

شیدا
شیدا
۱۸ تیر, ۱۳۹۷ ۰۸:۵۲

سلام.من به لیمو دارم.ریشه هاش از گلدان زده بیرون زمان تعویض گلدانش کی؟ایا اواخر زمستان؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۸ تیر, ۱۳۹۷ ۱۱:۲۲
در پاسخ به  شیدا

سلام. اگر دماتون زیاد بالا نیست میتونید گلدان رو تعویض کنید. بعد از تعویض گلدان رو بمدت یک هفته در جای نیمه سایه وخنک نگهداری کنید بعد از یک هفته به جای اصلی انتقال بدید.

رضا سیدی
رضا سیدی
۸ خرداد, ۱۳۹۷ ۰۹:۴۱

سلام.
من از شما بذر کاکتوس خریدم. خیلی خوب بود. همشون سبز شدند. حالا بذر گل های تزیینی می خوام. میشه شما بذر گل هم بفروشید یا جایی رو معرفی کنید که بذرهای خوب و متنوع داشته باشه؟ من از هر جا بذر خریدم چندان کیفیتی نداشت.

عمادرضا
عمادرضا
۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷ ۱۵:۳۱

ببخشید تو همین همین عکسهایی ک گذاشتید
واس تویض گلدون
اسم اون گله ک کنار گل اصلی کاشته میشه و برگهای ابلق داره رو میشه بگید

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷ ۲۱:۴۷
در پاسخ به  عمادرضا

سلام.پاپیتال هست.پیچک معمولی یا عشقه معمولی هم گفته میشه.

عمادرضا
عمادرضا
۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷ ۱۵:۲۲

سلام،
میشه گلدون
گل ها کاکتوسها و سا کولنت هایی ک تو همین اردیبهشت خریدم رو عوض کنم ?
اکثرا ریشه هاشون پر کرده گلدون رو
یکسری ها هم پا جوش دارن
میخوام جدا بکارم

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷ ۲۱:۴۴
در پاسخ به  عمادرضا

سلام.اگه ریشه از کف گلدون زده بیرون بله میتونید الان زمان مناسبی برای تعویض گلدونهاست.

محمد
محمد
۱۳ بهمن, ۱۳۹۶ ۱۲:۴۳

سلام من پاییز گل گندمی خریدم الان برگهاش از پایین دارن خشک میشن و زیر گلدون هم نگاه کردم ریشه هاش دارن میان بیرون و گلدونش هم کوچیکه حالا الان میتونم گلدونو تعویض کنم و اینکه خاکش رو کامل تعویض کنم و اگه نکته ای هست بفرمایید.

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۳ بهمن, ۱۳۹۶ ۱۳:۰۹
در پاسخ به  محمد

سلام. زرد شدن برگهای پایینی طبیعی هست.اگر گیاهتون رشد داره بله میتونید گلدانش رو یک سایز بزرگتر کنید.میتونید همون خاک روبریزید ویک مقدار خاک جدید هم اضافه کنید.بعد از تعویض گلدان یک هفته در جای نیمه سایه قرار بدید.بعد از یک هفته به جای اصلی انتقال بدید.

مهلت ادهمی
مهلت ادهمی
۵ بهمن, ۱۳۹۶ ۰۰:۳۰

سلام… وقت بخیر…من یه گلدون شیشه ای داشتم‌‌‌.. متاسفانه نداشته یه نفر توش پر آب کرد….آبش رو تخیله کردم…آب خاک رو هم گرفتم و خاک ها رو پهن کردم مقابل بخاری تا خشک شن…گیاه رو هم آروم از تو خاک در آوردم…تا زمانی که خاک هام خشک شن و گیاه رو دوباره بکارم توش گیاهامو چی کار کنم؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۵ بهمن, ۱۳۹۶ ۰۰:۴۹
در پاسخ به  مهلت ادهمی

سلام.گیاهتون چه نوع گیاهی هست اپارتمانی یا کاکتوس؟اگر از گیاهان اپارتمانی هست ریشه ها رو داخل یک پلاستیک بزارید تا ریشه گیاه تا زمان کاشت خشک نشن.اگر از انواع کاکتوسهاست ریشه ها رو داخل یک روزنامه بپیچید تا زمان کاشت.

سلام
سلام
۸ آذر, ۱۳۹۶ ۰۱:۵۷

ببخشید من چنتا کاکتوس خریده بودم ک خاکشون اصلا ماسه نداشت روز بعدش ب همون خاک خودش ماسه اضافه کردم و دوباره کاشتم و بعد از دو روز مقدار کمی اب دادم تا خاک مقداری خیس بشه
ایا این کاری ک کردم مضر بوده واسه گیاه؟شوکه شدن یا نه؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۸ آذر, ۱۳۹۶ ۰۶:۱۹
در پاسخ به  سلام

سلام.مبارکتون باشه.حالا این دفعه انجام دادید انشالاه که مشکلی پیش نمیاد.ولی وقتی گیاهی رو تازه تهیه میکنید وبه خونه میارید باید یه مدت صبر کنید تا گیاه به محیط ودمای خونه اداپته بشه.بلافاصله تعویض گلدون احتمال داره به ریشه ها شوک وارد کنه.این فصل هم فصل مناسبی برای تعویض گلدون یا خاک نیست همیشه تعویض گلدون وخاک رو نگهدارید برای اواسط اسفند.