معرفی گیاه فوشیا

معرفی گیاه فوشیا

 

معرفی گیاه فوشیا : فوشیا گیاهی است از خانواده‌ی گل مغربی با نام علمی fuchsia این گل در ایران به گل آویز ، گل حافظی و گل گوشواره ای معروف است این گیاه به خاطر شکل و نوع گل و رنگ آمیزی بی نظیر در دنیا بسیار پر طرفدار می‌باشد. در این مقاله آموزش نگهداری تکثیر آفت و بیماری ها نیازها و سایر موارد لازم برای پرورش این گل نوشته شده است.

 

ساقه‌های بلند و باریک به طوری که در اثر وزن خوشه‌های گل به طرف پایین خم می‌شود، گلهای زیبا و آویزان و یا صورتی و یا قرمز رنگ ان نه تنها در گلخانه و اتاق بلکه سایبان و سر در منازل را نیز زینت می‌دهد.

با پیشرفت علم و اصلاح نباتات هیبریدهای جدید و زیبا و البته مقاوم به گرما و سرما به‌دست آمده است. موقعی در معرض فروش قرار می‌گیرد که گل‌ها باز شوند ولی پس از مدتی، عمر کم گل تمام شده و به علت عدم آشنایی با عادت گلدهی گلدان  به دور انداخته میشود.

پس از اتمام دوران گلدهی باید جوانه‌های انتهایی را مرتب هرس نموده تا گیاه برای سال آینده خود را آماده نماید از نکات قابل توجه این است که این گیاه بسیار مورد توجه مرغ مگس خوار می‌باشد زیرا این پرنده هنگام مهاجرت ترجیح می‌دهد به خاطر منقار بلند خود از گیاهان مناطق بومی خود تغذیه کند. گل‌ها روی شاخه‌ای سال جاری رشد می‌کنند بنابراین گلدهی در تابستان می‌باشد.

عکس گل
گل فوشیا

نیازها های گل فوشیا:

نور: به نور کافی و زیاد احتیاج دارد، آفتاب را تحمل می‌نماید، مواظب اشعه‌ی مستقیم آفتاب در وسط روز باشید.

 

دما: اگرچه در تابستان ۱۸ درجه را تحمل می‌کند، ولی بهترین دما در این فصل ۱۶ است، در درجات بالا تأمین رطوبت را فراموش نکنید. درجه حرارت مطلوب در زمستان به علت نیاز سرمایی دوران استراحت ۱۰ درجه توصیه می‌شود.

آبیاری: در تابستان هفته‌ای دو بار و در بهار هفته‌ای یک بار آبیاری نمایید. بعد از شروع گلدهی آبیاری را کاهش دهید و اجازه بدهید تا سطح خاک خشک شود، سپس آبیاری نمایید، در زمستان هر دو هفته یکبار آبیاری کافی است.

رطوبت: در بهار هفته‌ای دو بار و در تابستان به صورت روزانه غبار پاشی کنید، بخصوص در درجات حرارتی بالا، در اواخر تابستان به هفته‌ای یک‌بار کاهش دهید و در زمستان غبار پاشی کنید.

تغذیه: با شروع و ظهور گل‌ها با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور سازنده هر هفته یک‌بار گیاه را تغذیه کنید، از اواخر تابستان و در طول زمستان تغذیه را قطع کنید.

خاک مناسب: مخلوطی از یک قسمت خاک لوم و یک قسمت پیت و یک قسمت کود پوسیده‌ی دامی برای ریشه‌ی این گیاه بهترین محیط است.

تعویض گلدان‌: در اوایل بهار بعد از هرس شاخه‌های خشک شده گیاه را در گلدان جدید کشت کنید.

تمیز نمودن برگ‌ها: از مواد براق کننده‌ی شیمیایی استفاده‌ ننمایید، غبار پاشی برای این امر کافی است.

 

تکثیرگل فوشیا: ریشه دار نمودن قلمه از چوب نرم به طول ۵-۸ سانتیمتر در اوایل بهار یا پاییز در دمای ۱۸ درجه‌ی سانتی گراد.

گل حافظی
فوشیا

روش‌های تکثیر گل فوشیا:
فوشیا از طریق قلمه زدن و بذر تکثیر می‌شود.

الف-تکثیر از طریق قلمه:
با قلمه سبز انتهایی در اوایل بهار یا پاییز و با بذر در بهار افزایش می‌یابد.
فوشیا را می‌توان با استفاده از قلمه ساقه تکثیر کرد.

بهتر است برای تهیه قلمه‌ها از چاقو یا قیچی تیز وضدعفونی شده استفاده شود زیرا برش تمیز موجب توسعه سریع‌تر ریشه‌ها خواهد شد. برای بستر کاشت قلمه‌ها می‌توان از مخلوط ۵۰٪ پرلیت+۵۰٪ خاک برگ استفاده کرد. البته خاک برگ قبل از استفاده از یک صافی که اندازه منافذ آن ۰٫۵ سانتیمتر باشد عبور داده می‌شود تا بافتی یکنواخت به‌دست آید. قلمه فوشیا در آب هم ریشه می‌دهد اما ریشه این گیاهان بسیار شکننده و آسیب پذیر هستند و گیاه در آینده رشد ضعیفی خواهد داشت. قلمه را بهتر است زمانی تهیه کرد که گیاه در حال گلدهی نباشد.

زیرا قلمه‌هایی که از ساقه‌های گل‌دار تهیه می‌شوند مدت زمان طولانی‌تری احتیاج دارند تا ریشه بدهند و حتی بعد از ریشه دهی رشد رویشی چندانی نخواهند داشت و تمایل به تشکیل گل دارند و گیاه حاصل از این نوع قلمه‌ها ممکن است ضعیف رشد کند.

همچنین قلمه‌هایی که در اواسط سال گرفته می‌شوند ممکن است کمی بافت چوبی پیدا کرده باشند و سخت‌تر ریشه بدهند. بهترین زمان برای تهیه قلمه، اوایل پاییز تا اواخر بهار است. البته در طی پاییز و زمستان اگرچه گیاه، گل تولید نمی‌کند یا میزان آن کم است اما رشد رویشی نیز کم است چون گیاه تقریباً در رکود نسبی به سر می‌برد. بنابراین ممکن است مجبور باشیم قلمه‌ها را از نوک ساقه تهیه کنیم که طول بسیار کوتاهی خواهند داشت. طول مناسب قلمه فوشیا ۱۵ سانتیمتر است.

قلمه کوتاه‌تر را نیز می‌توان استفاده کرد و ریشه دهی خوبی هم خواهد داشت اما مشکل اینجا است که هر مقدار قلمه از قسمت‌های نزدیک به انتهای ساقه تهیه شود و کوچک‌تر باشد و بخصوص در فصل زمستان نیز تهیه شوند، امکانات بیشتری از لحاظ مرطوب و گرم نگه داشتن محیط لازم است و قلمه‌های کوچک مناسب نگهداری در محیطی همانند گلخانه است.

 

دوم اینکه قلمه هر مقدار کوچک‌تر باشد گیاه حاصل از آن در ماه‌های اولیه رشد نیز کوتاه‌تر و کوچک‌تر خواهد بود. قلمه فوشیا اگر در محیطی مرطوب نگه‌داشته شود حتی در حدود سه هفته بدون تولید ریشه می‌تواند به زندگی ادامه دهد. هنگام تهیه قلمه برش را از زیر ناحیه گره (ناحیه‌ای که برگها به ساقه اتصال دارند) بزنید. سپس برگ‌های موجود در گره پایین را حذف کنید.

باقی گذاشتن این برگ‌ها و فرو رفتن آنها در بستر کاشت نه تنها کمکی به ریشه زایی قلمه نمی‌کند، بلکه ممکن است موجب شیوع بیماری‌های قارچی شود. مرطوب نگه‌داشتن بستر کاشت و همچنین هوای اطراف قلمه‌ها مهم است. در محیط خانه می‌توان از قرار دادن بطری و یا کیسه‌های پلاستیکی بر روی بستر کاشت به منظور نگهداری رطوبت در اطراف قلمه‌ها استفاده کرد.

قلمه‌های فوشیا معمولاً ظرف ۶ هفته ریشه تشکیل می‌دهند و رشد جدید از خود نشان می‌دهند و می‌توان آنها را به گلدان‌هایی مستقل منتقل کرد.

ب- تکثیر از طریق بذر:
روش دیگر تکثیر این گیاه از طریق بذر است. البته این روش سخت‌تر از روش قلمه زدن است.

 

روش بذر گیری از فوشیا:
بگذارید گلها بر روی گیاه باقی مانده و پژمرده شوند. در پایه گل، میوه‌هایی که از نظر گیاه شناسی سته Berry محسوب می‌شوند و ارغوانی تیره و گاهی مشکی رنگ هستند شکل می‌گیرند. میوه‌ها را تا زمانی که پوستی صاف و تازه دارند باید جدا کرد، زیرا با چروکیده شدن پوسته، جدا کردن بذرها و جوانه زنی آنان با سختی انجام می‌گیرد. میوه را می‌توان با نوک ظریف یک چاقو شکافت و بذرها را بیرون آورد. در اطراف بذرها ممکن است باقی مانده گوشت میوه بر جای مانده باشد که می‌توان با کمک جریان آب ولرم این باقیمانده را نیز تمیز کرد.

در واقع هر قدر که بذرها را تمیزتر کنیم جوانه زنی آنان با راحتی بیشتری انجام می‌گیرد. سپس بذرها را بر روی پارچه‌ای قرار می‌دهیم تا رطوبت اضافی آنان گرفته شود. معمولاً بذرهایی که توانایی جوانه زنی دارند گرد و مدور هستند و آنهایی که یا جوانه نمی‌زنند و گیاهان ضعیفی تولید می‌کنند مسطح می‌باشند.

گل زیبای فوشیا
گل زیبای فوشیا

آموزش کاشت بذر گل فوشیا:
بذرها را بلافاصله بکارید و یا آنان را حداکثر برای ۳-۲ هفته در مکانی سرد و تاریک نگهدارید و سپس اقدام به کاشت کنید. هر مقدار طول مدت نگهداری بذرها بیشتر شود احتمال جوانه زنی آنان نیز کمتر می‌شود، زیرا بذرهای فوشیا از انبارداری خوبی برخوردار نیستند.

بذرها را می‌توان در مخلوطی سبک به شکل سطحی کاشت کرد. مخلوط کاشت باید مرطوب نگه‌داشته شود و دمای ۲۳-۲۱ درجه سانتی‌گراد برای جوانه زنی بذرها کافی است. حفظ رطوبت هوا نیز مهم است که می‌توان یک پلاستیک شفاف را بر روی سطح محل کاشت بذرها قرار داد تا رطوبت را بیش از پیش حفظ کرد.

البته نباید پلاستیک با سطح بستر کاشت در تماس باشد. زمان جوانه زنی بذرها در انواع مختلف فوشیا بسیار متغیر است. برخی از آنان در طی دو هفته و برخی در طی چهار ماه جوانه می‌زنند. برخی از پرورش دهندگان ترجیح می‌دهند در طی روز محل کاشت بذرها را با چند لایه روزنامه بپوشانند تا نور را بسیار ملایم‌تر کنند. با جوانه زنی بذرها می‌توان این پوشش‌ها را برداشت تا گیاهان جوان روزانه از ۸-۶ ساعت نور (البته نور غیر مستقیم) استفاده کنند. زمانی که نهال‌های جوان ۱۰-۷ سانتیمتر رشد کردند می‌توان آنان را به مکان جدید منتقل کرد.

 

پرورش بونسای فوشیا:
این گیاه برای بونسای شدن و طراحی بونسای مناسب است تنه چوبی ایجاد می‌کند و قابلیت فرم دهی دارد.

بونسای آن در اکثر مناطق ایران بونسای داخلی می‌باشد وباید از سرما زمستان حفظ بشود.

گیاهی رطوبت دوست است و نسبت به گرما در تابستان‌های گرم حساس است و امکان از بین رفتن آن است برای پرورش بونسای سعی کنید گیاهی را بخرید که هیبرید نباشد.

نگهداری آن به شکل طبیعی در اکثر شهرهای ایران با تغییرات اقلیمی در حال حاضر امکان پذیر نیست و حتما باید از تکنولوژی سیستم‌ها تهویه هوا و آبفشان ها و رطوبت سازها استفاده کرد.

بونسای گل فوشیا
بونسای گل فوشیا

 

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

guest
20 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها