آموزش کاشت بذر گل رز و گل محمدی

آموزش کاشت بذر گل رز و گل محمدی
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آموزش کاشت بذر گل رز و گل محمدی : کشت گل رز و گل محمدی از طریق بذر روش زیاد مرسومی نیست و بیشتر از طریق قلمه زدن تکثیر می کنند. ولی با این روش هم می شود این دو گونه را تکثیر کرد و پرورش داد.


برای کاشتن بذر گل رز و محمدی پس از پژمرده شدن گل‌ها، میوه‌ها شروع به رسیدن می‌کنند باید اجازه دهید میوه‌ها روی بوته تغییر رنگ دهند، (نشانه رسیدن میوه گل رز موقعی است که میوه‌ها رنگ انداخته و نارنجی رنگ می‌شوند) معمولاً بذرها را اواسط مهر یا آبان می‌کارند البته با توجه به نوع گل رز، زمان رسیدن میوه متفاوت است.

میوه‌های رسیده را باید بلافاصله چید و کاشت (زیرا بذر میوه‌های این گل پس از چیدن خیلی زود قوه نامیه خود را از دست می‌دهد) اگر بذرها کاملاً نرسیده و هوای منطقه سرد شده باشد، برای آنکه قوه نامیه آن کامل شود،بذرها را لای خاک اره یا ماسه نرم کمی مرطوب طبقه طبقه می‌چینند تا وقتی که برسد.

بذر گل
میوه گل رز که حاوی بذرها می باشد

بعد از کاشت بذور، بوته‌ای که به دست می‌آید ممکن است با گونه والد متفاوت باشد،خصوصاً اگر از یک بوته هیبرید بذرها را برداشت کنید. همچنین در صورتی که یک نوع گل رز در کنار گونه متفاوتی از یک گل رز دیگر کاشته شود به دلیل گرده افشانی از گل‌های مختلف، گل رزی که از کاشت بذرهای این بوته‌ها به دست می‌آید ممکن است با گونه والد متفاوت باشد.

موقع کاشتن میوه‌ها را با چاقوی پیوند زنی چهار قسمت کرده بذرها را با دقت بدون این که آسیب ببینند با نوک چاقو یا هر وسیله دیگری بیرون بیاورید.بذرها را به خوبی شستشو دهید تا مواد اطراف بذور شسته شوند.

آموزش کاشت بذر گل رز و گل محمدی

بذر گل رز
بذر گل رز

قبل از کاشتن بذرها، آن‌ها را در دستمال مرطوب در داخل پلاستیک قرار داده و در یخچال با دمای حدود ۲ درجه سانتی‌گراد حدود ۶ تا ۱۰ هفته قرار دهید. این فرایند برای شکستن خواب بذر و آماده سازی آن‌ها برای جوانه زنی می‌باشد. برای جلوگیری از خشک شدن بذرها لازم است هرازگاهی چند قطره آب به آن‌ها اضافه کنید.

کاشت بذر گل رز
کاشت بذر گل رز

ظرف را با نیمی از ورمی کولیت و نیمی از خاک گلدان استریل شده پر کنید.دانه‌ها را مرتب روی خاک بچینید سپس آهسته با کف دست آنها را فشار باید بدهید تا دانه ها خوب به خاک بچسبند و روی آنرا با قشری به ضخامت ۱ تا ۱/۵ سانتیمتر شن پوشانده، خاک را مرطوب (نه خیس)نگاه دارید.

می‌توانید تا زمان جوانه زنی، به آرامی روی خاک را با آب اسپری کنید. گلدان را در مکانی با نور کافی و دمای ۱۶ تا ۲۱ درجه قرار دهید.

جوانه های گل رز

جوانه زنی دانه‌ها ممکن است یک تا ۱۰ هفته طول بکشد. پس از ۳ تا ۴ برگی شدن می‌توان آنها را به گلدان‌های جداگانه منتقل کرد، بهتر است تا یک ماه گلدان در نزدیکی پنجره قرار بگیرد و به تدریج میزان نور را برای نهال‌ها افزایش دهید به گونه‌ای که ۶ ساعت در روز نور مستقیم دریافت کنند.

پس از ۳ ماه می‌توان آنها را به باغچه با فضای باز منتقل کرد. در طی فصل رشد می‌توان با کود متعادل رزهای جوان را تقویت کرد، میزان کود نصف غلظت توصیه شده باشد.

گل‌های رز خود را به طور مرتب آبیاری کنید. ناحیه ریشه‌ها را در روزهای گرم تابستان حداقل هفته‌ای دو بار آبیاری کنید. از آبیاری مکرر با  آبپاش به طور سطحی پرهیز کنید زیرا این عمل باعث می‌شود که ریشه‌های عمیق‌تر نتوانند به آب کافی دسترسی پیدا کنند و همچنین موجب ایجاد قارچ بر روی تنه گل و شاخه‌های گل رز می‌گردد.

منبع: میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

guest
21 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
کوروش
کوروش
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۷:۲۱

سلام من ۱ کپسول گل رز رو که روی گل بود اول بهار چیدم و دونه هاشو همینجوری تو خاک باغچه کاشتم.
احتمال داره رشد کنند؟؟چند روز ۱ بار باید ابیاری بشن تو منطقه غرب کشور هستم

کارشناس میهن کاکتوس
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۳:۱۳
در پاسخ به  کوروش

سلام، اگر بذرها قوه نامیشون رو حفظ کرده باشند جوانه میزنند خاک رو باید مرطوب نگهدارید روزی یک بار ابیاری کنید.

سمانه
سمانه
۷ مرداد, ۱۳۹۹ ۰۰:۲۳

سلام
من امروز کپسول بذرهای گل رز و رز رونده رو چیدم هنوز سبز بودن الان که مقاله رو خوندم متوجه شدم زود بوده. چکاری میتونم بکنم تا بذرها بتونن سبز بشن و چطوری بکارم و چه زمانی؟ یکی رو باز کردم بذرش شیری رنگ و خیس بود

کارشناس میهن کاکتوس
۷ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۰:۲۶
در پاسخ به  سمانه

سلام، اون بذرها دیگه سبز نمیشن باید کامل میرسیدند بعد جدا میکردید، باید صبر کنید تا کیسه بذر دیگری تشکیل بشه وکامل کیسه بذر قرمز رنگ بشه مثل عکس اول روی مقاله،برای کسب اطلاع بیشتر در مورد کاشت بذر مقاله فوق رو بصورت کامل مطالعه بفرمایید.

تارا
تارا
۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۰:۴۷

سلام
من بذر گل رز رنگی پیدا کردم واسه یکی از روستاهای زنجان هست. نمیدونستم چیه ، چیدمش و بازش کردم متوجه شدم بذر هست . با سرچ چگونگی کاشت شما رو پیدا کردم. میوه رنگش مثل عناب شده . قابل کشت هستن اینها؟ ممنون میشم پاسخ بدین و اینکه اگر نیاز به توضیحی برای کشت هست بفرمایین

کارشناس 2
۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۳
در پاسخ به  تارا

سلام، روش کاشت روی مقاله کامل توضیح داده شده مطالعه بفرمایید.

سعید
سعید
۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۰۴:۳۳

سلام من میوه گل محمدی رو چیدم هر کدام اندازه کنار سبز رنگ هستند میخواستم بذرشون رو در بیارم و بکارم ، دقیقا باید چیکار کنم ممنونم

کارشناس 2
۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۳:۳۹
در پاسخ به  سعید

سلام، بذرها رو ازداخل کیسه بذر خارج کنید ودر محیط منزل روی یک روزانه یا هر وسیله دیگر بریزید تا خشک بشن حدود دو هفته بمونن بعداز خشک شدن داخل یخچال جای تخم مرغی هم حدود دو ماه نگهداری کنید تا دوره سرمادهی رو بگذرونند بعدمیتونید کشت کنید.

باران
باران
۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۲۱:۵۹

ممنونم بذر گل رز هستند. پس دیگه خراب شدند درسته. کاشتشون فایده نداره؟ رو گل دیدم برداشتم.

کارشناس 2
۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۲۲:۴۳
در پاسخ به  باران

میتونید کشت کنید ولی احتمالش هست که قوه نامیشون پایین باشه.

باران
باران
۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۱:۲۷

سلام من از بذرهایی که از پارسال رو گل بود بذر برداشتم. کل زمستون بیرون بودند بازم نیاز به شکستن خواب زمستانه هست. و ایا برای این بذرها که رو گل موندن هم قوه نامیه دارند. ممنونم از وقتی که میذارین

کارشناس 2
۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۱۷:۲۲
در پاسخ به  باران

سلام، بذرها باید از روی گیاه جدا میشد وخشک میشدند بعد دوره سرمادهی رو میگذروندن. بذر چه نوع گیاهی هستند؟

احمدرضا
احمدرضا
۲۰ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۲:۵۱

سلام گل رز های حیاط ما بذر میوه اوردن و تمام زمستان هم روس گل ها بودن من چند روزی هست که میوه هارو چیدم.می خواستم بدونم این بذرا رشد می کنن و اینکه اگه رشد می کنن باید دوباره من هم اینارو تو یخچال بزارم یانه

کارشناس میهن کاکتوس
۲۰ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۴:۱۴
در پاسخ به  احمدرضا

سلام، اگر قبل از زمستان خشک شده باشند میتونید کشت کنید ولی اگر خشک نشده باشند احتمالش هست که از بین رفته باشند.

احمدرضا
احمدرضا
۲۰ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۴:۲۵
در پاسخ به  احمدرضا

اکثرشون خشک شده بودن ولی بعضیاش نه .من برای کاشت اینارو تو یخچال باید بزارم یانه

کارشناس میهن کاکتوس
۲۰ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۴:۳۰
در پاسخ به  احمدرضا

دوره سرمادهی رو روی گیاه مادری گذروندن میتونید کشت کنید.

احمدرضا
احمدرضا
۲۰ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۴:۳۱
در پاسخ به  احمدرضا

ممنون از کمکتون

حسن
حسن
۱۵ اسفند, ۱۳۹۸ ۰۹:۲۴

سلام، میخوام گل رز بصورت گل خانه ای پرورش بدم بذر گل رو بگیرم بکارم میتونم پرورش بدم؟

کارشناس 2
۱۵ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۴:۲۵
در پاسخ به  حسن

سلام، در مورد کشت گل رز از طریق بذر اطلاعی ندارم.

مهران
مهران
۶ اردیبهشت, ۱۳۹۸ ۲۰:۵۹

تصویر جوانه گل رز نیست
آدونیوم هست