آموزش تکثیر گل فوشیا

آموزش تکثیر گل فوشیا

آموزش تکثیر گل فوشیا یا گل آویز، گوشواره‌ای، حافظی: فوشیا را می‌توان از طریق قلمه و همچنین کاشت بذر تکثیر کرد. در این مقاله به طور کامل روش قلمه زدن و کشت بذر توضیح داده میشود. همواره میتوانید در زیر مقالات در سایت میهن کاکتوس سوالات خود را مطرح کنید.

تکثیر از قلمه:
برای تهیه قلمه گل بهتر است از وسیله‌ای تیز برای برش استفاده کنید زیرا برش تمیز و یکنواخت موجب توسعه ریشه می‌شود برای بستر کاشت قلمه‌ها می‌توان از مخلوط ۵۰ پرلایت و ۵۰ پیت ماس یا ماسه و یا مخلوطی از ماسه و پیت ماس استفاده کرد خاک را قبل مخلوط کردن الک کنید تا بافت ریز و یکنواختی به دست آید اید قلمه فوشیا در آب هم ریشه دار می‌شود اما ریشه این گیاهانن بسیار شکننده است و گیاه در آینده رشد ضعیفی خواهد داشت. قلمه را بهتر است زمانی تهیه کنید که گیاه در حال گلدهی نباشد زیرا قلمه‌هایی که از ساقه‌های گل‌دار تهیه می‌شوند مدت زمان طولانی‌تری احتیاج دارند تا ریشه بدهند و حتی بعد از ریشه دهی رشد رویشی چندانی نخواهند داشت و تمایل به گلدهی دارند گیاه حاصل از این نوع قلمه‌ها ممکن است ضعیف رشد کند قلمه‌هایی که اواسط سال گرفته می‌شوند ممکن است کمی بافت چوبی پیدا کرده باشند و سخت‌تر ریشه بدهند بنابراین اواخر پاییز و اوایل تا اواخر بهار زمان مناسبی برای تهیه قلمه است البته در طی پاییز و زمستان اگر چه گیاه گل تولید نمی‌کند یا میزانان کم است و رشد رویشی کندی دارد چون گیاه در رکود نسبی است بنابراین اگر در این فصول قلمه تهیه می‌کنید باید از نوک ساقه باشد طول مناسب قلمه فوشیا ۱۲ تا ۱۵ سانت است قلمه کوتاه‌تر را نیز می‌توان ریشه دار کرد.

هر مقدار قلمه از قسمت‌های نزدیک به انتهای ساقه تهیه شود و کوچک‌تر باشد امکانات بیشتری از لحاظ گرم و مرطوب نگه داشتن محیط لازم است قلمه‌های کوچک مناسب نگهداری در محیطی همانند گلخانه است.
قلمه هر مقدار کوچک‌تر باشد گیاه حاصل از آن در ماه‌های اولیه رشد نیز کوتاه‌تر و کوچک‌تر خواهد بود.
قلمه فوشیا اگر در محیط مرطوب نگه داشته شود حتی در حدود ۳ هفته بدون تولید ریشه می‌تواند به زندگی ادامه دهد.
هنگام تهیه قلمه برش را از زیر ناحیه گره (ناحیه‌ای که برگها به ساقه متصل است)بزنید سپس برگ‌های موجود در گره پایین را حذف کنید باقی گذاشتن این برگ‌ها و فرو رفتن آنها در بستر کاشت نه تنها کمکی به ریشه زایی قلمه‌ها نمی‌کند بلکه ممکن است موجب شیوع بیماری قارچی بشود
مرطوب نگه داشتن بستر کاشت یا کاور کردن گلدان حاوی قلمه به تأمین و حفظ رطوبت محیطی و خاک کمک می‌کند.
قلمه‌های فوشیا ۶هفته‌ای ریشه دار می‌شوند و رشد می‌کنند و می‌توان آنها را به گلدانهای مستقل منتقل کرد.
و ۲۵ روز بعد انتقال کوددهی را شروع کرد.

 

قلمه گل
انتخاب قلمه مناسب به طول ۱۲ تا ۱۵ سانت و برش با کاتر تیز و ضد عفونی

 

برش قلمه
زیر گره را برش اریب بزنید مراقب باشید جوانه آسیب نبیند

 

هرس برگ
دو برگ انتهایی متصل به برگ را از روی ساقه جدا کنید

آموزش تکثیر گل فوشیا

گلدان قلمه
قلمه را در گلدانی مناسب با سایز گیاه و مخلوط مناسب پر کرده و قلمه را دران بکارید بستر را مرطوب کرده و برای حفظ رطوبت با پلاستیک شفاف کهه چند حفره رویان تعبیه کرده‌اید کاور کنید

تکثیر فوشیا با استفاده از بذر:
بعد از گلدهی باید گذاشت تا گل‌ها روی گیاه باقی بماند و پژمرده شوند و در پایه گل میوه‌هایی که ارغوانی تیره یا مشکی هستند شکل گیرند میوه‌ها را تا زمانی که پوستی صاف و تازه دارند باید جدا کرد زیرا با چروکیده شدن پوسته جدا کردن جدا کردن بدرها و جوانه زنی با سختی انجام می‌گیرد میوه‌ها را می‌توان با نوک چاقو شکافت و بذرها را بیرون آورد در اطراف بذرها ممکن است باقی مانده گوشت میوه مانده باشد که می‌توان به کمک آب ولرم این باقیمانده را تمیز کرد در واقع هر قدر بذر تمیزتر باشد جوانه زنی آنان با راحتی بیشتری انجام می‌شود. بعد در آوردن از غلاف بدرها را بر روی پارچه‌ای قرار می‌دهیم تا تا رطوبت اضافی گرفته شود معمولاً بذرهایی که توانایی جوانا زنی دارند گرد و مدور هستند و آنهایی که یا جوانه نمی‌زنند یا گیاهان ضعیف تولید می‌کنند مسطح هستند بهتر است بدرها را با فاصله بکارید یا آنان را حداکثر برای ۲-۳ هفته در مکانی سرد و تاریک نگهدارید و بعد بکارید هر مقدار طول مدت نگهداری بذرها بیشتر باشد.
احتمال جوانه زنی کمتر است زیرا بدرهای فوشیا از انبارداری خوبی برخوردار نیستند بدرها را می‌توان در مخلوطی سبک به شکل سطحی کاشت مخلوط کاشت باید مرطوب نگه داشته شود دمای ۲۱-۲۳ درجه سانتی گراد برای جوانه زنی بذرها کافی است حفظ رطوبت هوا و محیط کاشت نیز مهم است که می‌توان یک پلاستیک شفاف را روی بستر کاشت بذرها قرار داد تا رطوبت را حفظ کند البته نباید پلاستیک با سطح بستر در تماس باشد زمان جوانه زنی بدرها در انواع مختلف فوشیا متغیر است برخی از آنان در طی دو هفته و بعضی در طی چهار ماه جوانه می‌زنند برخی پرورش دهندگان ترجیح می‌دهند که در طی روز محل کاشت بذرها را با چند لایه روزنامه بپوشانند تا نور را بسیار ملایم کنند با جوانه زنی بذرها می‌توان این پوشش را برداشت تا گیاهان جوان روزانه از ۶-۸ ساعت نور غیر مستقیم استفاده کنند زمانی که نهال‌های جوان ۷-۱۰ سانت رشد کردند می‌توان آنان را به مکانی جدید منتقل کرد.

بذر فوشیا
میوه‌های گیاه فوشیا که بعد اتمام گلدهی ایجاد شده و حاوی بذر هستند

 

کاشت بذر گل
جوانه حاصل از کاشت بذر

 

پست‌های مرتبط

تکثیر سانسوریا از برگ

تکثیر سانسوریا از برگ

برای تکثیر سانسوریا از برگ  باید برگ رو جدا کتید...

آموزش کاشت پیاز گل لاله

آموزش کاشت پیاز گل لاله : در این مقاله  کاشت...

آموزش قلمه زدن کاکتوس

آموزش قلمه زدن کاکتوس

آموزش قلمه زدن کاکتوس : قلمه زدن کاکتوس‌ها یکی از...

نظرات (2)

با سلام من حدود چهار ماه هست که گل فوشیا را خریدم ولی اخیرا حدود ده روز هست که تمام گل هایش ریخت و یک سری تارهای سفید رنگ در اطراف شاخ و برگ هایش را گرفته. الان هر روز در حال زرد شدن و تقریبا بی حال شدن هست. باید اضافه کنم که تغییری در آبیاری و یا محلش هم ندادم. لطفا راهنمایی بفرمایید. سپاسگزارم

پاسخ

    سلام حتما خاک گلدان را بررسی کنید و به گیاه سم حشره کش و به خاکش سم قارچکش بزنید

    پاسخ