معرفی ساکولنت اچوریا یا آشوریا

معرفی ساکولنت اچوریا یا آشوریا

معرفی ساکولنت اچوریا یا آشوریا : ساکولنت گوشتی اچوریا یکی از زیباترین واریته های ساکولنتها می‌باشد که دارای بیش از ۱۸۰ گونه مختلف می‌باشد . در ایران به گل ساق عروس معروف است. گیاه اچوریا دارای رنگ و مدل‌های مختلف می‌باشد همیشه سبز می‌باشد در فصل‌های خنک رشد می‌کند در بهار و آخر تابستان گل می‌دهد که برای بذر گیری باید گرده افشانی شود. اسم علمی آن Echeveria می‌باشد. مثل همیشه می‌توانید سؤالات خود را در زیر مقالات سایت عنوان کنید تا به آنها پاسخ داده شود.

برخی از نمونه‌های گل اچوریا همانند به Echeveria Glauca با برگ‌هایی سبز، آبی و Echeveria Elegans با برگ‌هایی گوشتی به رنگ سبز، آبی با حاشیه‌هایی صورتی، قرمز رنگ و Echeveria secunda با برگ‌هایی متراکم، با نوک نسبتاً تیز، به رنگ سبز و حاشیه‌هایی صورتی – قرمز رنگ از جملهه نمونه‌های محبوب هستند. گیاهان اچوریا کند رشد هستند و اگرچه اغلب آنان ۱۰-۵ سانتی‌متر طول دارند اما به تدریج و با رشد پاجوش‌ها از کنار گیاهان مادری، بر روی زمین گسترده می‌شوند و و حداقل ۱۰ سانتیمتر و حداقل ۵۰ سانتیمتر (البته بعد از چند سال) بر روی زمین فضا را اشغال می‌کند.

Echeveria agavoides
Echeveria agavoides

آبیاری: برای آبیاری این گیاه باید صبر کرد تا سطح خاک تا عمق حدود ۳-۲ سانتیمتری خشک شود و سپس گیاه را آب داد. آبیاری زیاد و خیس ماندن بستر خاک از دلایل پوسیدگی ریشه و ریزش برگهای گیاه است که بخصوص ابتدا برگ‌های پایین ساقه گیاه شروع به ریختن می‌کنند. به همین دلیل برخی از پرورش دهندگان هر ۳-۲ هفته یک‌بار این گیاه را آب می‌دهند و اعتقاد دارند که این گیاهان به دوره‌های کوتاه خشکی نیاز دارند. بعد از آبیاری حتماً دقت کنید تا آب از منافذ زیرین گلدان خارج شود. در طی زمستان آبیاری گیاه باید کاهش یابد زیرا در این فصل گیاه رشدی ندارد و نسبت به فصل گرم به آب کمتری نیاز دارد.

نور: محیطی پرنور و روشن و اشعه‌های مستقیم آفتاب را می‌پسندد و در چنین شرایطی بهترین رشد و رنگ برگسار را خواهد داشت اما باید آن را از نور مستقیم آفتاب شدید بخصوص در روزهای گرم تابستان محافظت کرد. همچنین آفتاب شدید در بعدازظهر نیز می‌تواند به برگسار گیاه آسیب وارد کند. برخی از انواع این گیاه که دارای حاشیه‌های رنگین در برگ‌ها هستند نیاز به نور کافی دارند تا این رنگ‌ها از بین نرود. نور اندک محیط باعث می‌شود تا گیاه به جای اینکه بر روی سطح زمین گسترش یابد، بیشتر به سمت بالا کشیده شود. کاهش نور همچنین موجب پریدگی رنگ و کاهش رشد گیاه خواهد شد. البته اگر گیاه شما مدتی است که در محیطی کم نور به سر می‌برد، انتقال آن به مکانی با نور مستقیم آفتاب را به تدریج انجام دهید. انجام ناگهانی این عمل می‌تواند منجر به سوختن برگ‌های گیاه شود.

دما: دما را حداقل تا ۷ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند اما بهتر است که دمای محیط بخصوص در طی شب به زیر ۱۳ درجه سانتی‌گراد نرود. حداکثر میزان دما تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد قابل قبول است. در صورت افزایش دما و گرم شدن محیط و عدم افزایش آبیاری، به تدریج از گوشتی بودن برگ‌ها کاسته می‌شود و با ادامه این وضعیت، برگ‌ها چروکیده می‌شوند و در نهایت می‌ریزند. توجه داشته باشید نمونه‌هایی که برگ‌های با حاشیه‌های رنگین دارند، در فصل پاییز و با کاهش دمای محیط، رنگ برگ‌ها نمایش بهتری خواهد داشت و در طی فصل گرم برگها معمولاً سبز رنگ خواهند بود.

Echeveria ‘Compton Carousel’
Echeveria Compton Carousel

خاک: خاکی سبک با زهکش مناسب نیاز دارد. برخی از پرورش دهندگان مخلوط‌های خاکی مشابه کاکتوس را برای این گیاه بکار می‌برند اما از آنجایی که اچوریا سیستم ریشه‌ای بسیار کم عمقی دارد بهتر است که از مواد ارگانیک همانند خاک برگ نیز در مخلوط خاکی آن استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان از شن درشت به همراه پرلایت و خاک برگ استفاده کرد. از آنجایی که اشوریا در محیط قلیایی بهتر از محیط اسیدی رشد می‌کند بنابراین از کاربرد پیت موس در مخلوط خاک خودداری کنید. اگرچه این گیاهان به دلیل رشد آهسته ای که دارند کوددهی چندان زیادی لازم ندارند اما استفاده از کود البته برای یک مرتبه در ابتدای فصل بهار به رشد بهتر آن کمک خواهد کرد و می‌توان از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ البته با نصف غلظت استفاده کرد.

تکثیر: با کمک قلمه برگ و پاجوش‌ها و همچنین بذر تکثیر می‌شود. پاجوش‌ها را با فرارسیدن فصل بهار و زمان تعویض گلدان می‌توان از گیاه مادری به راحتی جدا کرد و به شکل گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت. ایجاد فاصله زمانی به مدت یک یا دو روز بین زمان جدا کردن پاجوشها و کاشتن آنان، به ریشه زایی بهتر آنان کمک می‌کند. از برگ‌های گیاه نیز می‌توان در فصول بهار و تابستان قلمه تهیه کرد. برگ‌ها بعد از جدا شدن از گیاه مادری به مدت ۲۴ ساعت کنار گذاشته می‌شوند و سپس در مخلوط خاکی سبک و مرطوبی کاشته می‌شوند. بر روی گلدان حاوی قلمه‌ها پلاستیک نکشید زیرا این گیاهان به جمع شدن رطوبت در محیط اطراف حساس هستند و دچار پوسیدگی ریشه می‌شوند. مقاله کاشت بذر اچوریا اینجا کلیک کنید.

گل اچویا
گل اچویا

آفات و بیماری: این گیاهان در برابر بیماری‌ها و آفات نسبتاً مقاوم هستند اما به هر حال آفاتی که به شکل متداول گیاهان خانگی را مورد حمله قرار می‌دهند برای این گیاهان نیز می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. از بین بیماری‌ها نیز به پوسیدگی ریشه که ناشی از سنگین بودن بافت خاک و یا آبیاری بیش از اندازه است حساسیت دارند که با رعایت فواصل مناسب آبیاری و سبک بودن بافت خاک می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد.

معرفی ساکولنت اچوریا یا آشوریا

 

 

پست‌های مرتبط

دلیل مرگ کاکتوس‌های رنگی وارداتی

دلیل مرگ کاکتوس‌های رنگی وارداتی

دلیل مرگ کاکتوس‌های رنگی وارداتی چیست؟ کاکتوس‌های رنگی زیبا و...

معرفی و شرایط نگهداری از کاکتوس اپونتیا سیلندریکا

معرفی و شرایط نگهداری از کاکتوس اپونتیا سیلندریکا

معرفی و شرایط نگهداری از کاکتوس اپونتیا سیلندریکا : کاکتوس سیلندریکا با نام علمی...

معرفی و آموزش نگهداری از پرسکیا

معرفی و آموزش نگهداری از پرسکیا

معرفی و آموزش نگهداری از پرسکیا : پرسکیاها از خانواده...

نظرات (17)

سلام . چرا بذر های اچوریا رو ندارین؟

پاسخ

سلام بذر اچوریا رو کی اضافه میشه

پاسخ

سلام
با تشکر ازشما
گل اشوری رو حدود یک ماه قبل جون مر شده بود از طریق تقسیم بوته تکثیر کردم وگلدونهای جدید رو توی اتاق ودرپشت پنجره گذاشتم یکی دوتا از اونها دقیقا همون طور که فر مودین برگهای مایین گیاه خالت سفتی و گوشتی خودش رو بتدریج از دست میدن ونهایتا خشک میشن
البته چند روز هکه جاشون رو به عقبتر انتقال دادم ولی نور فیلتر شده پنجره رو دریافت می کنن
سپاس لز شما کر شناسان محترم

پاسخ

سلام من تازه یه هفته میشه اشوریا خریدم گلدونشو عوض کردم برگاش از پایین شل شدن و نرم میشن و شروع ب ریختن میکنن علت چیه خیلی ناراحتم کمکم کنید لطفا

پاسخ

  سلام.دو تنش یکجا بهش وارد شده برای همین.هم محیطش عوض شده وهم خاک وگلدونش.بعد از اینکه گیاهی رو خریداری کردید حداقل بزارید دوالی سه هفته به محیط جدید اداپته بشه بعد اقدام به تعویض خاک وگلدون بکنید.برگهای پایینی میریزند جای نگرانی نیست برای مدتی در جای ثابت ونیمه سایه نگهداری کنید.بعد بمرور زمان به جای پرنوری انتقال بدید درست میشه نگران نباشید.

  پاسخ

سلام ممنونم از راهنمایتون فقط من همه گلهای که خریدم گلخانه ای هست میگن گلهای گلخانه ای زیاد دوام نمیارن این نگرانم میکنه من همشون رو اوردم تو اپارتمان به نظرتون بزارم تو ایوان یا توی اتاق باشن ببخشید درمورد نگهداری گلهای دیگم هم میشه سوال بپرسم

پاسخ

  سلام.خواهش میکنم.بله هر سوالی در مورد گیاهان دارید بفرمایید در خدمتتون هستیم.ساکولنتها به نور زیادوفیلترشده احتیاج دارند اگر نور ودمای مناسب رو براشون فراهم کنیدو ابیاری وکوددهی منظم وخاکشون مناسب باشه گیاهان سرحالی خواهید داشت.وهرگز خراب نمیشن.اگر تراس دمای ایدال برای رشد گیاهانتون رو داره بله میتونید داخل تراس هم نگهداری کنید.درصورتی که افتاب مستقیم بهشون نخوره.

  پاسخ

سلام ممنون از لطفتون .گل کالانکوآ فک کنم این اسمش باشه گلهای ریز داره روی گلهاش سفیدک بسته ممکنه بیمار شده باشه قارچ یا آفت زده باشه من قسمت از اون گل که سفیدک بسته با قیچی جداکردنم ب نظرتون چیکار باید بکنم حالت بهتر بشه بازم ممنونم از راهنمایهاتون و تشکر از سایتتون خسته نباشید

پاسخ

  سلام.احتمالا شپشک ارد الود هست.کار خوبی انجام دادید بازم همه ی قسمتهای گیاه رو چک کنید اگر بازم از اون سفیدکها که بصورت اردالود هستند،با یک گوش پاکن اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید.بعد داخل یک لیتر اب ولرم چند قطره شامپو بچه یا مایع ظرفشویی بریزید وقسمتهای الوده گیاه رو با این محلول شستشو بدید.طوری که محلول روی خاک گیاه نریزه میتونید روی خاک گلدون یک پلاستیک بکشید.بعد از یک ساعت ابشویی کنید.

  پاسخ

سلام خسته نباشید یه گل ژربرا دارم وقتی خریدم گل داشت الانم دوروز میسه گل دومش هم باز شده ولی گل پژمرده شده وسر گلهام خم شده و برگاشم پژمرده ان انگار ب خواب زمستانی رفتن خیلی بی حال هست برگاش هم شله علت چیه میشه کمکم کنید

پاسخ

  سلام.شرایط نگهداری رو بفرمایید. ابیاری نوردهی، دما ،چقدر هست ؟گیاه ژربرا به نور زیادی احتیاج داره.خاکش رو چک کنید اگر نیاز به ابیاری داشت ابیاری کنید.دمای مناسب برای رشد گیاه ژربرا ۱۳الی۱۸درجه هست.دمای محیط رو چک کنید زیاد گرم وزیاد سرد هم باشه گیاه پژمرده میشه.

  پاسخ

سلام داخل اتاق هست هوا متعادل هست تاحالا هم دوبار بیشتر آب ندادم هفته یه بار بهش آب میدادم دوهفته میشه خریدم میتونم لامپ بالای گل روشن کنم واسه اینکه نور بیشتری بهش برسه خاکشم خاک گلخانه ای هست عوضش نکردم فقط یه بار گذاشتمش روی تراس البته قبل از اینکه ببرمش روی تراس پژمرده بود گفتم ببرمش شاید بهتر بشه از جای که خریدم گفتن که گل سرما دوست هست !

پاسخ

  سلام.خاکش هر وقت خشک شد ابیاری کنید.سعی کنید جای خنکی نگهداری کنید.گیاه سرما دوستی هست مثل سیکلامن.هوای گرم دشمنش هست.علت پژمردگی تغییر ناگهانی دما هم میتونه باشه.برگها وگلهای خشک شده رو جدا کنید.دما براش ایدال باشه شروع به رشد میکنه اگر دمای تراس به کمترازده درجه نمیره بهتره داخل تراس نگهداری کنید.دمای اتاق اگه بالاتر از ۱۸درجه نمی شه میتونید داخل اتاق نگهدارید وبرای نور از یک لامپ استفاده کنید لامپ رو بافاصله چهل سانتیمتر روش بزارید تا نور خوبی دریافت کنه.نورش کم باشه گل نمیده.

  پاسخ

سلام ممنونم حتما

پاسخ

سلام ممنونم ازتون گل ژربرام حالش خوبه بهش نور دادم از پژمردگی دراومد مث روز اولش شد تشکر

پاسخ