معرفی ساکولنت اچوریا یا آشوریا

معرفی ساکولنت اچوریا یا آشوریا
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

معرفی ساکولنت اچوریا یا آشوریا : ساکولنت گوشتی اچوریا یکی از زیباترین واریته های ساکولنتها می‌باشد که دارای بیش از ۱۸۰ گونه مختلف می‌باشد. در ایران به گل ساق عروس معروف است. گیاه اچوریا دارای رنگ و مدل‌های مختلف می‌باشد همیشه سبز می‌باشد.

در فصل‌های خنک رشد می‌کند در بهار و آخر تابستان گل می‌دهد که برای بذر گیری باید گرده افشانی شود. اسم علمی آن Echeveria می‌باشد. مثل همیشه می‌توانید سؤالات خود را در زیر مقالات سایت عنوان کنید تا به آنها پاسخ داده شود.

برخی از نمونه‌های گل اچوریا همانند به Echeveria Glauca با برگ‌هایی سبز، آبی و Echeveria Elegans با برگ‌هایی گوشتی به رنگ سبز، آبی با حاشیه‌هایی صورتی، قرمز رنگ و Echeveria secunda با برگ‌هایی متراکم، با نوک نسبتاً تیز، به رنگ سبز و حاشیه‌هایی صورتی – قرمز رنگ از جمله نمونه‌های محبوب هستند. گیاهان اچوریا کند رشد هستند و اگرچه اغلب آنان ۱۰-۵ سانتی‌متر طول دارند اما به تدریج و با رشد پاجوش‌ها از کنار گیاهان مادری، بر روی زمین گسترده می‌شوند و حداقل ۱۰ سانتیمتر و حداقل ۵۰ سانتیمتر (البته بعد از چند سال) بر روی زمین فضا را اشغال می‌کند.

Echeveria agavoides
Echeveria agavoides

 

آبیاری: برای آبیاری این گیاه باید صبر کرد تا سطح خاک تا عمق حدود ۳-۲ سانتیمتری خشک شود و سپس گیاه را آب داد. آبیاری زیاد و خیس ماندن بستر خاک از دلایل پوسیدگی ریشه و ریزش برگهای گیاه است که بخصوص ابتدا برگ‌های پایین ساقه گیاه شروع به ریختن می‌کنند. به همین دلیل برخی از پرورش دهندگان هر ۳-۲ هفته یک‌بار این گیاه را آب می‌دهند و اعتقاد دارند که این گیاهان به دوره‌های کوتاه خشکی نیاز دارند. بعد از آبیاری حتماً دقت کنید تا آب از منافذ زیرین گلدان خارج شود. در طی زمستان آبیاری گیاه باید کاهش یابد زیرا در این فصل گیاه رشدی ندارد و نسبت به فصل گرم به آب کمتری نیاز دارد.

 

نور: محیطی پرنور و روشن و اشعه‌های مستقیم آفتاب را می‌پسندد و در چنین شرایطی بهترین رشد و رنگ برگسار را خواهد داشت اما باید آن را از نور مستقیم آفتاب شدید بخصوص در روزهای گرم تابستان محافظت کرد. همچنین آفتاب شدید در بعدازظهر نیز می‌تواند به برگسار گیاه آسیب وارد کند. برخی از انواع این گیاه که دارای حاشیه‌های رنگین در برگ‌ها هستند نیاز به نور کافی دارند تا این رنگ‌ها از بین نرود. نور اندک محیط باعث می‌شود تا گیاه به جای اینکه بر روی سطح زمین گسترش یابد، بیشتر به سمت بالا کشیده شود. کاهش نور همچنین موجب پریدگی رنگ و کاهش رشد گیاه خواهد شد. البته اگر گیاه شما مدتی است که در محیطی کم نور به سر می‌برد، انتقال آن به مکانی با نور مستقیم آفتاب را به تدریج انجام دهید. انجام ناگهانی این عمل می‌تواند منجر به سوختن برگ‌های گیاه شود.

 

دما: دما را حداقل تا ۷ درجه سانتی‌گراد تحمل می‌کند اما بهتر است که دمای محیط بخصوص در طی شب به زیر ۱۳ درجه سانتی‌گراد نرود. حداکثر میزان دما تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد قابل قبول است. در صورت افزایش دما و گرم شدن محیط و عدم افزایش آبیاری، به تدریج از گوشتی بودن برگ‌ها کاسته می‌شود و با ادامه این وضعیت، برگ‌ها چروکیده می‌شوند و در نهایت می‌ریزند. توجه داشته باشید نمونه‌هایی که برگ‌هایی با حاشیه‌های رنگین دارند، در فصل پاییز و با کاهش دمای محیط، رنگ برگ‌ها نمایش بهتری خواهد داشت و در طی فصل گرم برگها معمولاً سبز رنگ خواهند بود.

Echeveria ‘Compton Carousel’
Echeveria Compton Carousel

 

خاک: خاکی سبک با زهکش مناسب نیاز دارد. برخی از پرورش دهندگان مخلوط‌های خاکی مشابه کاکتوس را برای این گیاه بکار می‌برند اما از آنجایی که اچوریا سیستم ریشه‌ای بسیار کم عمقی دارد بهتر است که از مواد ارگانیک همانند خاک برگ نیز در مخلوط خاکی آن استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان از شن درشت به همراه پرلیت و خاک برگ استفاده کرد. از آنجایی که اشوریا در محیط قلیایی بهتر از محیط اسیدی رشد می‌کند بنابراین از کاربرد پیت ماس در مخلوط خاک خودداری کنید. اگرچه این گیاهان به دلیل رشد آهسته ای که دارند کوددهی چندان زیادی لازم ندارند اما استفاده از کود البته برای یک مرتبه در ابتدای فصل بهار به رشد بهتر آن کمک خواهد کرد و می‌توان از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ البته با نصف غلظت استفاده کرد.

 

تکثیر: با کمک قلمه برگ و پاجوش‌ها و همچنین بذر تکثیر می‌شود. پاجوش‌ها را با فرارسیدن فصل بهار و زمان تعویض گلدان می‌توان از گیاه مادری به راحتی جدا کرد و به شکل گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت. ایجاد فاصله زمانی به مدت یک یا دو روز بین زمان جدا کردن پاجوشها و کاشتن آنان، به ریشه زایی بهتر آنان کمک می‌کند. از برگ‌های گیاه نیز می‌توان در فصول بهار و تابستان قلمه تهیه کرد. برگ‌ها بعد از جدا شدن از گیاه مادری به مدت ۲۴ ساعت کنار گذاشته می‌شوند و سپس در مخلوط خاکی سبک و مرطوبی کاشته می‌شوند. بر روی گلدان حاوی قلمه‌ها پلاستیک نکشید زیرا این گیاهان به جمع شدن رطوبت در محیط اطراف حساس هستند و دچار پوسیدگی ریشه می‌شوند. مقاله کاشت بذر اچوریا اینجا کلیک کنید.

گل اچویا
گل اچویا

 

آفات و بیماری: این گیاهان در برابر بیماری‌ها و آفات نسبتاً مقاوم هستند اما به هر حال آفاتی که به شکل متداول گیاهان خانگی را مورد حمله قرار می‌دهند برای این گیاهان نیز می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. از بین بیماری‌ها نیز به پوسیدگی ریشه که ناشی از سنگین بودن بافت خاک و یا آبیاری بیش از اندازه است حساسیت دارند که با رعایت فواصل مناسب آبیاری و سبک بودن بافت خاک می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد.

منبع:میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

 

guest
138 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
زهرا نصرتی
زهرا نصرتی
۲۵ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۰:۳۲

اینم عکسش

Screenshot_۲۰۲۱۰۴۱۴-۰۰۳۰۳۶~2.png
کارشناس 2
۲۵ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۴:۱۱
در پاسخ به  زهرا نصرتی

سلام، گیاهتون بشدت کمبود نور داره میتونید شاخه هایی رو که بیش ازاندازه باریک وبلند شدن رو کات کنید وقلمه بزنید وبمرور زمان گیاه رو به محیط پرنور وفیلترشده انتقال بدید.

زهرا نصرتی
زهرا نصرتی
۲۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۴:۰۳
در پاسخ به  کارشناس 2

الآنم روزها تا زمان غروب آفتاب پرده رو کنار میزنم و پشت پنجره هست، یعنی ببرمش تو حیاط؟

کارشناس 2
۲۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۶:۲۷
در پاسخ به  زهرا نصرتی

اگر محیط پرنوری دارید به اون قسمت انتقال بدید استفاده از کودهای دارای ازت زیاد برای گیاهان گوشتی هم باعث رشد علفی این گیاهان میشه برای تقویت از چه کودی استفاده میکنید؟

زهرا نصرتی
زهرا نصرتی
۲۵ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۰:۲۴

سلام، میخواستم بدونم مشکل گیاهم چیه که از زیر برگاش داره خشک میشه، پشت پنجره جنوبی گذاشتم گل هم داده ولی نمی‌دونم چرا همش زرد میشه از زیر

کاوه
کاوه
۸ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۲:۱۰

با عرض سلام و خسته نباشید
آیا این اچوریاست؟ و اینکه چرا اینطوری شده(باز شده و بی حاله) دلیل قهوه ای شدن برگهاش رو میدونم، فکر میکنم بخاطر افتاب سوختگیه، دلیل اینکه باز شده و برگهای پایین داره میگنده چیه؟ و راه حل نجات دادنش چیه؟
با تشکر فراوان
comment image

کارشناس 2
۸ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۳:۲۶
در پاسخ به  کاوه

سلام، ممنون، بله اچوریا هست قبلا کمبود نور داشته و در نور مستقیم نگهداری شده وافتاب سوخته شده، برگهای پایینی که حالت لهیدگی دارند رو به ارامی جدا کنید بصورتی که اب ازبرگها داخل خاک نریزه ،در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید برگهای سوخته بمرور زمان از بین میرند ومیتونید بعد از خشک شدن کامل جدا کنید ولی برگهای جدید سالم خواهند بود ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید. تماس برگهای پایینی باخاک مرطوب باعث قارچی ولهیدگی شدن برگها شده.

Hasti
Hasti
۲۵ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۵:۱۷

سلام وقتتون بخیر
میخواستم بپرسم این گیاه آچوریاست؟
comment image
و اینکه از نظر شما سالمه همه چیش؟
اون لک های روش و با چی پاک کنم که بازم لک نشه؟
ممنونم?

کارشناس میهن کاکتوس
۲۵ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۲:۲۱
در پاسخ به  Hasti

سلام، بله اچوریا اگاویدوس هست،لکه ها رسوبات اب هست میتونید با ترکیب اب وسرکه لکه ها رو به ارامی بایک دستمال نرم
اغشته به این محلول پاک کنید.

Hasti
Hasti
۲۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۰۲:۰۵

ممنونم?
فقط ی چیزی احساس میکنم گل برگای زیریش یکم نرم شده، طبیعیه؟

کارشناس 2
۲۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۵
در پاسخ به  Hasti

سلام، برگهای قدیمی بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید.

Hasti
Hasti
۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۱:۲۳
در پاسخ به  کارشناس 2

سلام وقتتون بخیر♥️
comment image
comment image
اینا ک کامل خشک شدن بکنمشون درسته؟
ی سوال دیگه هم داشتم?
اینکه هر وقت خاکش خشک شد بهش آب بدم یا هرهفته؟و اینکه کنار شوفاژ بزارمش براش ضرر داره؟

کارشناس 2
۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۲:۳۸
در پاسخ به  Hasti

سلام، بله برگهای پایینی اگر خشک شدند به ارامی جدا کنید، خاکش هر وقت کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید، نه کنار لوازم گرمایشی نگذارید ازبین میره بافاصله از لوازم گرمایشی نگهداری کنید.

dr.lili.sahm
dr.lili.sahm
۳ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۳:۲۳

سلام.بازم مزاحم همیشگی?
سه هفته پیش یه اچوریا بلک پرینس با قطر حدود ده‌سانت خریدم.گلدونش رو که خیلی کوچیک بود عوض کردم و تو یه گلدون با قطر دهانه ۱۲ سانت و داخل خاک کاکتوس کاشتمش و بعد از تعویض گلدون بهش کمی کاربنداریم اسپری کردم.از نظر شرایط نگهداری تو فاصله حدودا یک و نیم متری از پنجره جنوبی،روی میز گذاشتمش.دمای هوای اتاق معمولا بین ۲۰ تا ۲۵ هست بجز یکی دوساعت در روز که واسه تهویه یکی از پنجره‌ها رو باز میذارم و فک کنم اون موقع‌ها دما تا ۱۵ درجه هم برسه(متاسفانه فعلا دماسنج نداریم و دما رو بصورت حسی دارم میگم نه دقیق).تو این سه هفته دو یا سه بار بهش آب دادم از گوشه‌های گلدون.حواسم بوده آب روی برگها نریزه و درکل هیچوقت نمیذارم آب تو زیرگلدونی هیچکدوم از گلدونهام جمع شه.علت لکهایی که تو عکس رو برگهای ایچوریا می‌بینید اسپری ضدقارچ که بهش زدم هست نه غبارپاشی
تو این سه هفته،چه قبل از تعویض گلدون و چه بعدش هرچند روز یبار یکی از برگهای ردیف آخر یا یکی از ردیفهای میانی، اول پیچ‌خورده شدن و بعد خشک شدن که بعد از خشک شدن جداشون کردم.خونده بودم این ریزش برگها طبیعیه ولی آخه فک نکنم بجاشون برگ جدیدی دراومده باشه.ایچوریام درحال کچل شدنه و همین الانم اکثر برگهای یکی از ردیفهاش از دست رفتن.
آیا این شرایط طبیعیه؟علتش چی میتونه باشه؟ممکنه بخاطر سرما باشه؟اگه مشکل از سرما باشه نمیدونم چیکار کنم چون این اتاق که پنجره جنوبی داره کلا دماش اینجوره.تو خونه فقط یه پنجره دیگه داریم که پنجره غربیه منتها هم نورش خیلی کمتره و هم تنها جایی که میشه گلدون رو گذاشت تو فاصله نیم‌متری شوفاژه و فک نکنم جای مناسبی واسه گل و گیاه باشه.
سوال بعدی اینکه باتوجه به اینکه زمستونه آیا گود دادن بهش به صلاحه؟خاکش که تازه عوض کردم خاک کاکتوسیه که روش نوشته که با ورمی کمپوست غنی شده. اما خودمم تو خونه یه کود مایع مخصوص کاکتوس و ساکولنت دارم که ترکیباتش ایناست: N2%, P1%, Fe5%, Zn0.5%,Mn0.5%
نمیدونم آیا واسش مفیده یا نه

comment image

comment image

کارشناس 2
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۵:۱۶
در پاسخ به  dr.lili.sahm

سلام، خشک شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست برگها بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند واچوریاها به این صورت رشد میکنن بمرور زمان که بزرگتر میشند برگهای پایینی میریزه وساقه بلند شده ولخت میشه که در این حالت میشه قلمه زد ومجدد کاشت. اگر رشد داره میتونید ماهی یک بارکوددهی رو انجام بدید اگر رشد نداره بهتر هست بهار کوددهی رو شروع کنید،مقداری هم کمبود نور داره اگر جای پرنوری دارید در اون قسمت نگهداری کنید هر چقدر نور بیشتری دریافت کنه رنگ برگها تیره تر خواهندبود.

فربد
فربد
۲۰ دی, ۱۳۹۹ ۱۲:۱۵

سلام و عرض خسته نباشید خدمت سایت خوبتون .
ببخشید که زیاد سوال می پرسم
من یک ساکولنت آشواریا دارم و از لحاظ مراقبت و آبیاری هم ایرادی وجود نداره و جای گلدان هم عوض نکردم ، اما این تقریبا
هر ماه چند تا از برگ های پایینیش اول یکم زرد میشه و کم کم آب برگ کم میشه و آخر سر مثل عکس خشک میشه .
می تونید راهنمایی کنید که مشکل از کجاست ؟
بعد هم مقداری از ریسه از خاک زده بیرون به نظرتون باید گلدونش رو عوض کنم ؟
با تشکر
comment image
comment image
comment image
comment image

کارشناس 2
۲۰ دی, ۱۳۹۹ ۱۹:۵۲
در پاسخ به  فربد

سلام، ممنون، زرد وخشک شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید ولی اگر با سرعت بیشتری برگها خشک میشند گیاهتون کمبود عناصر داره که میتونید ماهی یک بار با کودهای کامل گیاهتون رو تقویت کنید ،گلدان وخاک رو بهتر هست اوایل بهار یک الی دو سایز از حجم ریشه بزرگتر کنید.

فاطمه
فاطمه
۱۵ آذر, ۱۳۹۹ ۱۷:۰۸

سلام وقت بخیر ببخشید من کل اشوریا سفارش دادم بدام اوردن توی بار مونده یه ۰ن تا از برگاش شکسته میشه بگید خودشو ترمیم میکنه یا میونه همینطوری؟؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۵ آذر, ۱۳۹۹ ۲۲:۴۱
در پاسخ به  فاطمه

سلام، بستگی داره که شکستگی جزیی باشه یا کلی جزیی باشه گیاه خودش ترمیم میکنه ولی کلی باشه باید جدا کنید ومجدد بصورت صاف برش بزنید تا مجدد ریشه بزنه.

H. khb
H. khb
۳ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۵

سلام
من چند وقته که یک اچوریا خریدم
امروز دیدم برگ های قسمت پایینیش دارن میریزن و یه حالت گندیدگی پیدا کردن
الان فهمیدم ک بخاطر آبیاری زیاد اینجوری شده
چطور میتونم این مشکل و حل کنم؟؟
تمام گلم داره خراب میشه..

کارشناس 2
۳ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۹:۰۳
در پاسخ به  H. khb

سلام، بهتر هست ریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

سجاد
سجاد
۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۴:۵۲

سلام این سمپریموم هست یا اچوریا ؟
از نظر ظاهری سالمه میخوام بخرمش ؟

http://uupload.ir/files/osj_۲۰۲۰۰۸۰۸_۲۱۴۰۴۵(۰).jpg

کارشناس 2
۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۸:۵۹
در پاسخ به  سجاد

سلام، متاسفانه لینکی که فرستادید مشکل داره، لینک مستقیم رو کپی وارسال بفرمایید تا راهنماییتون کنیم.