آموزش نگهداری نخل ماداگاسکار در منزل

آموزش نگهداری نخل ماداگاسکار در منزل

آموزش نگهداری نخل ماداگاسکار در منزل : نخل ماداگاسکار در واقع نخل نیست و به دلیل شباهت به برخی از گونه‌های نخل به این اسم مشهور شده است.  نام علمی نخل ماداگاسکار Pachypodium می‌باشد. دو گونه معروف نخل ماداگاسکار Pachypodium lamerei و pachypodium geayi به دلیل شکل ظاهری زیبا و آسان بودن پرورش آن تقریباً در تمام نقاط دنیا تولید و نگهداری می‌شود. دارای تیغ‌های بلندی می‌باشد که تا ۶ سانتی متر هم می‌رسد. گل‌های نخل در اوایل بهار به رنگ سفید مشاهده می‌شود.

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد:

 1. نحوه آبیاری نخل ماداگاسکار
 2. خاک مناسب برای گل نخل ماداگاسکار
 3. آموزش کاشت بذر نخل ماداگاسکار
 4. نور دما رطوبت مناسب برای نخل ماداگاسکار

برگ‌های نخل ماداگاسکار در فصل خواب یعنی اواخر پاییز و در طول زمستان از پایین زرد شده و ریزش می‌کند که این حالت طبیعی می باشد. این گیاه بسیار مساعد بیماری‌های قارچی می‌باشد.  بنابراین با نزدیک شدن به فصل رکود و استراحت این گیاه اگر سایر شرایط محیطی مناسب است، از دست دادن تعدادی از برگ‌ها امری عادی می‌باشد. اگر تمامی شرایط محیطی برای رشد این گیاه مناسب باشد در طی سال در حدود ۳۰ سانتیمتر به طول آن افزوده می‌شود. از جمله نشانه‌های شرایط مناسب ایده آل این گیاه شکل‌گیری جوانه‌های گل است.

گل نخل ماداگاسکار
گل نخل ماداگاسکار

نحوه آبیاری نخل ماداگاسکار:
نخل ماداگاسکار به خشکی مقاومت خوبی دارد و اگر زیاد آبیاری شود احتمال شیوع بیماری پوسیدگی ریشه بسیار افزایش می‌یابد. البته خشکی کشیدن بیش از اندازه گیاه نیز موجب کم حجم شدن ساقه گیاه، چروکیده شدن برگها و ریزش آنان خواهد شد. بهترین زمان آبیاری هنگامی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد. با توجه به این نکات می‌توان گفت که تقریباً هر ۱۰-۷ روز این گیاه به آبیاری نیاز دارد. در طی زمستان نیز می‌توان از فواصل آبیاری را بیشتر کرد. برخی پرورش دهندگان اعتقاد دارند که استفاده از آب مقطر یا آب تصفیه شده به رشد و کیفیت بهتر این گیاه کمک می‌کند. در طی فصل رشد می‌توان روزانه چند مرتبه از غبار پاشی برگها برای افزایش میزان رطوبت آنان استفاده کرد.

نور:
اگر به نیازهای نوری این گیاه توجه شود، رشد آن از سرعت خوبی برخوردار خواهد بود. نخل ماداگاسکار به نور فراوانی نیاز دارد و نور مستقیم آفتاب را حداقل به مدت ۶ ساعت دوست دارد. اگر امکان تابش نور مستقیم آفتاب بر روی آن وجود ندارد در مکانی همانند نزدیکی یک پنجره که کاملاً روشن و پر نور است آن را قرار دهید.

دما:
اگرچه به گفته برخی از پرورش دهندگان برخی از نمونه‌های این گیاه تا حدودی دمای زیر صفر را نیز تحمل می‌کند اما بهتر است به طور کل از چنین شرایطی دور نگه‌داشته شود و دمای محیط نگهداری به زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد نیاید. زیرا سرمای هوا منجر به پژمردگی، سیاه شدن و ریزش برگهای این گیاه و پوسیدگی نرم انتهای ساقه‌ها خواهد شد. اگر قصد انتقال این گیاه به بیرون از محیط خانه را دارید تا زمانی که دمای هوای بیرون به حدود ۲۱ درجه برسد صبر کنید و سپس گیاه را به بیرون منتقل کنید تا از سرمازدگی شبانه در امان بماند اما به طور کل دمای ۱۵ الی ۲۹ درجه قابل قبول و ۲۳-۲۰ درجه برای آن بهترین است. گرمای هوا نیز بخصوص اگر به همراه تابش شدید نور مستقیم آفتاب و خشکی کشیدن گیاه باشد، منجر به سوختن نوک و حاشیه برگها شود.

خاک مناسب برای ماداگاسکار:
بستر کاشت باید از زهکشی بسیار خوب برخوردار باشد و آب اضافی ناشی از آبیاری به سرعت از بستر باید خارج شود. در غیر این صورت احتمال شیوع بیماری پوسیدگی ریشه وجود دارد. بهتر است که در قسمت کف گلدان ابتدا به ضخامت ۵-۳ سانیتمتر از سنگریزه درشت استفاده کرد تا به زهکش کمک شود. از جمله مخلوط‌های مناسب کاشت می‌توان به ترکیب ۶۰ درصد ماسه ۳۰ درصد پیت ماس و ۱۰ درصد ورمی کمپوست اشاره کرد. در طی سال دو مرتبه یکی در اوایل بهار و دیگری در اوایل تابستان می‌توان از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی البته با نصف غلظت استفاده کرد. کود دهی بیش از این مقدار می‌تواند موجب افزایش عناصر بستر کاشت و در نتیجه سوختگی نوک و حاشیه برگها و در نهایت از بین رفتن آنان شود که این عارضه ابتدا در برگهای مسن اتفاق می‌افتد. تعویض گلدان این گیاه تقریباً هر دو یا سه سال یکبار انجام می‌شود. حتی اگر در طی این مدت، گیاه رشد چندانی نداشته باشد بعد از گذشت سه سال نیز شاید لازم به تعویض گلدان نباشد و یا همچنین اگر گیاه شما بسیار سریع رشد می‌کند می‌توان به شکل سالانه و در اواخر زمستان و اوایل بهار گلدان آنان را عوض کرد.

نخل ماداگاسکار دفرمه
نخل ماداگاسکار دفرمه

آفات و بیماری ها:
آفت خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند اما به‌طور کل آفاتی همانند شته (برای مشاهده اطلاعات بیشتر با شته اینجا را کلیک کنید)، کنه تارعنکبوتی (برای مشاهده اطلاعات بیشتر در رابطه با کنه تار عنکبوتی اینجا را کلیک کنید)، شپشک آرد آلود (برای مشاهده اطلاعات بیشتر در رابطه با شپشک آرد آلود اینجا را کلیک کنید) می‌توانند این گیاه را مورد حمله قرار دهند. تمامی این آفات به دلیل مصرف شیره گیاهی منجر به ضعف رشد گیاه و بدشکل شدن برگ‌ها بخصوص برگ‌های جوان و تغییر رنگ آنان و همچنین ریزش برگ‌ها می‌شود. همچنین گاهی به دلیل ترشحات این آفات سطوح برگ‌ها حالتی چسبناک می‌یابد که ممکن است به دلیل جمع شدن کپک سیاه رنگی که کپک دوده‌ای نام دارد، ابتدا سطح برگها سیاه شود و سپس بریزند. برای مبارزه با آفات می‌توان از سموم سیستماتیک استفاده کرد. از جمله مهم‌ترین عواملی که موجب پوسیدگی قسمت‌های مختلف این گیاه می‌شوند پژمردگی فوزاریومی Fusarium oxysporum از جمله بیماری‌های قارچی این گیاه است که ابتدا برگهای مسن‌تر و سپس همه برگهای گیاه را درگیر می‌کند. برگ‌ها زرد و سپس قهوه‌ای می‌شوند اما بر روی گیاه باقی می‌مانند. گاهی یک قسمت از برگ تغییر رنگ می‌دهد و قسمت دیگر سبز رنگ باقی می‌ماند. با پیشرفت بیماری برگ‌ها و سپس تمامی گیاه می‌میرد و از بین می‌رود.

با مشاهده هر قسمت پوسیده، باید آن قسمت را از گیاه جدا کرد. متأسفانه زمانی که نواحی نزدیک به سطح خاک می‌پوسند نمی‌توان گیاه را نجات داد و چاره‌ای جز صرف نظر کردن از این گیاه نیست. اما اگر نواحی بالاتر پوسیده هستند می‌توان قسمت‌های آلوده را جدا کرد و از بین برد تا پیشرفت بیماری به تعویق بیافتد اما پیشگیری راه حل بهتری است. خرید گیاه سالم استفاده از بستر کاشت ضدعفونی شده و خشک بودن هوا و تهویه مناسب از جمله راهکارهای جلوگیری از شیوع این بیماری است. بیماری قارچی لکه برگی نیز منجر به بروز لکه‌هایی بر روی برگهای این گیاه می‌شود. این لکه‌ها می‌توانند با توجه به عامل قارچی یا باکتریایی که ایجاد کننده این بیماری است رنگ. متفاوتی از زرد تا سیاه داشته باشند. بهترین راه حل چنین بیماری جمع آوری برگهای آلوده و جلوگیری از خیس و مرطوب شدن برگسار گیاه و استفاده از خاک‌های استریل و ضدعفونی شده در زمان تعویض خاک این گیاه است. همچنین در مواردی که بیماری شدید می‌شود می‌توان از قارچ‌کش برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری استفاده کرد.

آموزش کاشت بذر نخل ماداگاسکار:
ابتدا در یک ظرف با زهکشی مناسب خاک پیت ماس که از قبل توسط سم قارچ‌کش ضدعفونی شده را بریزید با ارتفاع حدود ۵-۱۰ سانتی متر سپس بذرهای نخل ماداگاسکار را به صورت خوابیده بر روی خاک قرار دهید و بر روی انها خاک نریزید. سپس روی آن آب اسپرس کنید و در ظرف را ببندید تا رطوبت تأمین شود ظرف را در محلی با نور مناسب و دمایی بین ۲۰-۳۰ درجه سانتی گراد قرار دهید. همیشه خاک باید مرطوب باشد که در صورت کم شدن رطوبت روی بستر آب اسپری کنید و هر ۱۰-۱۲ روز یک‌بار بستر را با قارچ‌کش کاربندازیم یا مانکوزب سم پاشی نمایید.

نخل ماداگاسکار
میوه نخل ماداگاسکار
عکس نخل ماداگاسکار
میوه رسیده نخل ماداگاسکار

همچنین در قسمت پایین گیاه نیز جوانه‌های کوچکی شروع به رشد و شکل دهی گیاهی جدید می‌کنند که می‌توان آنان را از گیاه مادری جدا کرد. جدا کردن این جوانه‌ها در ماه‌های تابستان با نتایج بهتری در ریشه زایی آنان همراه خواهد بود. گیاهان جوان از خود شیره ترشح می‌کنند که مانع از ریشه زایی آنان در بستر کاشت می‌شود بنابراین بهتر است که برای ۸-۴ روز آنان را در لابه لای روزنامه پیچید و در مکانی خشک و با دمای حدود ۱۸-۱۶ درجه گذاشت تا ترشح شیره تمام شود. سپس می‌توان اقدام به کاشت گیاهچه های جوان کرد و بعد از کاشت خاک گلدان را کمی آب داد تا مرطوب شود. دمای محیط نگهداری همانند گیاهان بالغ و در حدود ۲۰ درجه مناسب است.

عکس بذر نخل ماداگاسکار
عکس بذر نخل ماداگاسکار

خواب زمستانی نخل ماداگاسکار:
اکثر نخل‌های ماداگاسکار با فرارسیدن زمستان به دوره رکود یا استراحت فرو می‌روند و رشد آنان متوقف می‌شود. برخی از برگها بخصوص برگهای مسن که در قسمت پایین توده برگها قرار گرفته‌اند ممکن است بریزد. در این زمان باید آبیاری را کاهش داد. زرد شدن و ریزش برگ ها در دوران خواب گیاه نخل ماداگاسکار طبیعی است.
آموزش نگهداری نخل ماداگاسکار در منزل

آموزش نگهداری نخل ماداگاسکار در منزل
نخل ماداگاسکار لامری

برای خرید بذر نخل ماداگاسکار اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

آموزش نگهداری نخل ماداگاسکار در منزل

مقالات مرتبط:

‫755 نظر ارسال شده در “آموزش نگهداری نخل ماداگاسکار در منزل

 1. Sina :

  سلام وقت بخیر
  من این گیاه رو پارسال تابستان خریدم از انموقع هیچ رشدی نداشته برگ هاش ریخته و دون دون های سفیدی روی اون هست وقتی که یه برگ جدید باز می کنه یواش یواش سیاه و پلاسیده می شه
  لطفا طرز نگه داری رو توضیح بدید و اگرسمی نیاز داره اسمش رو بگید و چیکار کنم رشدش خوب شه
  خیلی ممنون از سایت خوبتون
  http://uupload.ir/files/pjin_۲۰۲۰۰۹۱۵_۲۱۱۱۰۳.jpg
  http://uupload.ir/files/v9md_۲۰۲۰۰۹۱۵_۲۱۱۲۰۹.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، مشکل اصلی گیاهتون کمبود نور هست،گیاه رو بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید، کمبود نور باعث سیاه شدن برگهای جدید میشه این نوع گیاه روزانه به ۶الی۸ ساعت نور نیاز داره،خاکش کوکوپیت هست وارزش غذایی نداره میتونید ماهی یک بار با کودهای مخصوص کاکتوسها تقویت کنید،عکس دوم واضح نیست لکه های سفیدی که میفرمایید بصورت پنبه ای هستند یا لکه روی خود برگ هست؟ ، عکس واضحی از قسمتهایی که میفرمایید بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 2. آرین :

  روزبخیر
  من یه نخل ماداگاستار کوچک گرفتم دو روز پیش امروز دیدم برگهاش ازپایین زرد شده ویعضی حالت سوخته پیدا کرده خیلی ناراحت شدم مشکل از کجاست؟/؟؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، تغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست، گیاه رو در محیط ثابت که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کتید وجابجا نکنید برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید. بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه زرد شدن برگها متوقف میشه وشروع به رشد میکنه.

 3. طاهره :

  سلام. خسته نباشید. من این گیاه رو خریداری کردم و فروشنده به من اطمینان داد که برای شرایطی با نور نه چندان زیاد وفق پذیر است. اگه لطف کنید بگید که آیا با این مقدارنور امکان از بین رفتن گیاه هست و باید آن را جابه جا کنم؟
  http://uupload.ir/files/xjel_20200911_145524.jpg
  http://uupload.ir/files/n5ir_15998199708618576918200629957544.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، متاسفانه بعضی از فروشندگان برای اینکه محصولاتشون رو بتونند بفروشند زیادی اغراق میکنند، نخل ماداگاسکار در زمان رشد به ۶الی ۸ ساعت نور نیاز داره کمبود نور باعت ریزش برگها ویا سیاه شدن برگهای این نوع گیاه میشه ،حتی میتونید بمرور زمان به نور مستقیم هم عادت بدید، این میزان نور خیلی کم هست میتونید نزدیک پنجره نورگیری نگهداری کنید.

    • کارشناس 2 :

     ممنون از شما،برای این میزان نور میتونید از گیاهانی مثل اسپاتی فیلوم،پتوس،زاموفیلیا، سانسوریای سبز، برگ عبایی و.. استفاده کنید که به نور کمتری نیاز دارند.

 4. امین :

  سلام. وقتتون بخیر.
  من ماداگاسکارمو ک گرفتم اولش گذاشتم تو یه گلدون بزرگ. بعد برگاش شروع کرد به زرد شدن و بعد ۱۰ روز دیدم متوقف نمیشه ریختن برگ هاش. یکی از دوستان گفت گلدونش باید کوچیک باشه. دوباره گلدون شو عوض کردم و این دفعه به‌جای اینکه بذارمش پشت پنجره گذاشتمش تو تراس ک هم خوب نور بخوره هم خاکش کامل خشک بشه. بعد ۱ هفته دیدم ساقه ش جمع شده و کج شده و برگاشم باز ریخته، رنگ ساقه شم قسمت میانی ش تیره شده و پایین و بالاش نقریه ای ان. دوباره آوردمش پشت پنجره و فاصله آبیاری رو ‌‌ کم کردم و حجم آب رو زیاد. الان کاری که دارم میکنم درسته؟ اصن درست میشه؟ ممنون میشم راهنمایی م کنید
  https://drive.google.com/file/d/1BtjBkR2bBm2IA9xdB6yFvgOB0LRSpR-P/view?usp=drivesdk
  https://drive.google.com/file/d/1BuTKSl8-ViLLqY5KZIzyJuP5uVjEWENU/view?usp=drivesdk
  https://drive.google.com/file/d/1BvaGmdtcj7oAJN8RFrOpwJ2zk2HYTkKh/view?usp=drivesdk
  https://drive.google.com/file/d/1BwKTnQKdKRfXKIoGdX4WVquz-bcEUkDu/view?usp=drivesdk

 5. سارا :

  با سلام
  ببخشید نخل ماداگاسکار من حدود ۸۰ سانتی متر طولش هست و تنه محکم و یکدستی داره،جدیدا تعدادی از برگها نوکشون سیاه و خودشون کمی چروک شدن و تعداد دیگر زرد دارن میشن
  اما بررگ جدید هم زیاد داره در میاد
  بخاطر آبیاری زیاد هست یا کم به نظرتون؟
  هفته ای یکبار به مقدار حدود ۲ ۳ لیوان بزرگ آبیاری میکنم

  ممنونم از زمانی که گذاشتید

 6. رحمان :

  ببخشید من یه سوال دیگه هم دارم از آب جوشیده برای پاک کردن اون لکه های قارچ کش روی برگهای ماداگاسکارم استفاده کنم یا از آب ولرم لوله کشی ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   ابجوشیده سرد شده ویا اب ولرم لوله کشی فرقی نداره، از هر دو میتونید استفاده کنید کمی ولرم باشه کامل خنک نباشه که به گیاه شوک وارد نشه،زیاد هم گرم نباشه.

 7. رحمان :

  سلام من کاکتوس ماداگاسکارم برگاش مثل کرم خورده شده بود شما گفتید سم پاشیش کنم خوب میشه.با سم کاربندازیم اسپری کردم حتا با همون سم آبیاریش دادم اما هنوز اونجوریه یه بار دیگه هم سم پاشیش کردم. این سم روی برگاش لکه های سفید به جا میزاره باید پاکشون کنم یا مشکلی نداره.
  http://uupload.ir/files/mdp7_1596521269906369774424.jpg
  http://uupload.ir/files/qom9_15965213445211242938635.jpg

 8. مریم :

  سلام
  خسته نباشید
  نخل ماداگاسکار من دگه رشدی نداره بهش توجه کردم دیدم از سر گیاه ک رشد میکنه حالت خشکی پیدا کرده
  چیکار باید بکنم ک باز رشد کنه و درست شه؟ آیا راهی هست؟؟؟
  ممنونم

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، خسارت مگس سفید هست،پشت برگها رو با پنبه اغشته به الکل پاک کنید وگیاه رواواخر شب یا اوایل صبح با محلول حشره کش کامل سمپاشی کنید ،مخصوصا پشت برگها رو.

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون از شما،کمبود نور باعث این مشکل میشه گیاه رو در محیطی که نور زیاد وفیلتر شده داره نگهداری کنید مشکل برطرف میشه. روزانه باید ۶الی۸ ساعت نور کافی دریافت کنه.

 9. سعید :

  سلام وقتتون بخیر
  برای تعویض خاک میشه به جای پیت ماس از ترکیب خاک برگ و پرلیت استفاده کرد؟

 10. هدي :

  سلام من یک ساله نخل ماداگاسکارم رو خریدم خیلی رشد خوبی داشت تا اینکه کناره های برگ هاش سیاه می شد و برگ می افتاد الانم فقط دو تا برگ براش مونده و یک ماه بیشتره که دیگه برگ جدید در نیاورده و خارهای بالای گل هم خیلی زیاد و بهم فشرده شدن پشت پنجره ی جنوبی هم هست و هفتگی آبیاری می کنم

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   کمبود نور باعث سیاه شدن برگهای جدید این گیاه میشه،نخلها در زمان رشد به ۶الی۸ساعت نور کافی نیازدارند ،بمرور زمان به محیط پرنوری انتقال بدید،پشت برگهایی رو که حالت دفرمه دارند از نظر وجود افت بررسی کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، نه نیازی به تعویض گلدان نیست تا دوسال هم میتونید داخل همین گلدان نگهداری کنید،در زمان رشد میتونید گلدانها رو تعویض کنید، از فروشگاهای لوازم کشاورزی میتونید تهیه کنید.

 11. Mahdi :

  سلام وقت بخیر
  درمورد نخل ماداگاسکاری ک بعلت حمل ونقل برگاش به سمت بالا زاویه گرفته و زشت شده چکار باید کرد؟؟
  آیا میشه بعضی از برگاشو از یکم مونده به تهش چیند تا صاف رشد کنه؟؟؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، گیاه رو در قسمت پرنورو فیلتر شده قرار بدید بمرور زمان درست میشه هر هفته گلدان رو نود درجه بچرخونید تا به همه ی قسمتهای گیاه نور کافی برسه وبرگها به شکل ایدال دربیان.

 12. مسعود حبیبی :

  سلام
  وقتتون بخیر
  نخل ماداگاسکارم رو زمانی که خریدم خیلی برگ داشت و پر بود
  اما از پایین شروع کرد تو دو هفته ریختن تمام برگهای کوچیک پایینش
  بعد برگهای جدیدی که بالاش زده بود شل شد و ریخت
  آبیاریش رو تو هفته دوبار انجام میدم و هر دو هفته یکبار کود آهن ۱۳درصد میدم
  (هفته اول دوبار تو یک هفته این کود رو دادم که حس میکنم باعث ریزش برگاش شد)
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  http://uupload.ir/files/2io_1.jpeg
  http://uupload.ir/files/zmzj_2.jpeg
  http://uupload.ir/files/75uw_3.jpeg

  • کارشناس 2 :

   سلام، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک به گیاه شوک وارد میکنه وباعث ریزش برگهای گیاه میشه که طبیعی هست، ابیاریتون زیاد هست هر زمان خاک کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید کوددهی هم ماهی یک بار، کوددهی هم زیاد هست، این موارد هم باعث ریزش برگهای گیاه میشه. بمرور زمان گیاه رو به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید ودر جای ثابتی نگهداری کنید.

 13. مسعود حبیبی :

  سلام
  وقتتون بخیر
  ممنون از اطلاعات سایت بی نظیرتون
  لطفا در مورد بنسایی که دارم راهنماییم میکنین

  برگ هاش جدیدن میریزه – و از سره برکاش شروع میکنه به سیاه شدن
  .
  http://uupload.ir/files/e979_97367743_254278382582026_3031395819733281196_n.jpg
  .
  http://uupload.ir/files/5ewa_99115614_624709381585131_7006013941345864430_n.jpg
  .
  این کود هم هفته ای یکبار میدم
  و در کل دوبار در هفته آب میدم دوبار در هفته رو برگهاش فقط آب میریزم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  http://uupload.ir/files/lqkx_100536077_274087013954411_2670668388197157484_n.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون از توجه شما،ریشه های گیاه مشکل داره ،خاکش مناسب نیست،خاک جنسینگ باید سبک ودارای زهکشی خوبی باشه ورطوبت رو حفظ کنه میتونید از ترکیب %۳۰ کوکوپیت ۲۰%برگ – ۲۰%خاک باغچه – ۱۵%کود دامی – ۱۰%ماسه -۵%پوست برنج، برای خاکش استفاده کنید، گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های پوسیده رو کات کنید وکل گیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید،برگهایی که لکه دارند رو هم جدا کنید،زهکش رو دقت کنید که باز باشه وموقع ابیاری اب اضافی براحتی خارج بشه،فعلا کوددهی رو قطع کنید بعد از بهبود کامل کوددهی رو ماهی یک بار انجام بدید. ابیاری هر زمان سطح خاک رطوبت از دست داد انجام بدید واز اب همدمای محیط وبدون املاح استفاده کنید.

 14. آیدین :

  سلام خداقوت
  ببخشید نخل ماداگاسکار تو چند سالگی گل میده؟
  و اینکه امسال بدر نخل ماداگاسکار موجود میشه؟

 15. fahimeh :

  درود و خسته نباشید خدمت دست اندرکان سایت میهن کاکتوس . من نخل ماداگاسکار خریدم . میخواستم بپرسم آیا با اسپری آب پاش باید برگ هاش و مرطوب کنم ؟ چون شنیدم از خانواده کاکتوس هاست گفتم شاید مثل مرجان رطوبت برای برگ هاش مناسب نباشه

 16. مژده :

  سلام وقتتون بخیر
  نخل ماداسگار من در مقابل نور حورشید قرارداشت . البته نور مستقیم هر ۱۵ روز یکبار هم آبیاری می کردم . نخل دارای ۴ بازو هست ۲ تا از باهوش نرم و خشک شدن چه کاری میتونم انجام بدم

 17. مائده :

  سلام من یکساله نخل ماداگاسکار دارم و همیشه حالش خوب بوده ولی جدیدا برگ های جدیدی که در میاره سیاه میشن و میفتن، نه جاش رو تغییر دادم و نه نحوه آبیاریش رو… میشه راهنماییم کنید؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، کمبود نور باعث سیاه شدن برگهای جدید این گیاه میشه، گیاه رو بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید این گیاه در زمان رشد به ۶الی۸ ساعت نور نیاز داره.

 18. دیانا :

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من اوایل فروردین این ماداگاسکار خریدم که مشکلی نداشت برگ هاش
  و جاشو عوض کردم و آبیاریش هم هفته به هفته دادم نور جنوبی هم میخوره
  اما ازون موقع که آوردمش برگهاش زرد میشه و میریزه
  دلیلش چیه باید چیکار کنم؟
  ممنون میشم بفرمایید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، تغییر محیط نگهداری وجابجایی های مکرر باعث زرد شدن برگهای گیاه میشه،گیاه رو در محیط ثابت که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید، برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید. با محیط جدید ادابته بشه زرد شدن برگها متوقف میشه.

 19. negin.shokoohi.it :

  سلام نخل من مدت ۶ ماه هست که برگاش کاملا ریخته و بنظر نمیاد برگی هم بخواد در بیاره، ساقه اش لاغر شده ، نور و خاک و آبش طبق توصیه های شما انجام میشه ولی نمیدونم دیگه چکار باید انجام بدم که حال نخلم خوب بشه

 20. بهنام :

  سلام خسته نباشید ببخشید نخل من برگهاش سیاه میشه و میریزه و برگها خیلی کم شدن دلیلش چیه و چیکار باید بکنم، شرایط نگهداری پشت پنجره با نور مستقیم ،آبیاری هنگام خشک شدن خاک سطح گلدان خاک پوکه زهکشی ، مخلوط کمپوست و پیت ماس ،و اینکه ماسه اصلأ نداره ممنون از پاسخ های دقیقتون
  http://uupload.ir/files/z5tl_img_۲۰۲۰۰۴۱۴_۲۳۳۶۲۲.jpg
  http://uupload.ir/files/u47y_img_۲۰۲۰۰۴۱۴_۲۳۳۵۳۸.jpg

  • کارشناس 2 :

   سلام، کمبود نور باعث این مشکل میشه بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،نخلها روزانه ۶الی۸ ساعت باید نور کافی دریافت کنند.

 21. ابوالفضل spm :

  سلام خسته نباشید
  نخل من برگای جدیدش سیاه میشن
  زمستون هم ب خواب رفته
  الان ک شروع ب رشد کرده میبینم برگای جدیدش یکم ک رشد میکنن سیاه میشن و نرم
  جلو پنجره جنوبی نگهش میدارم و نورشم خوبه
  مشکل چیه؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، معمولا سیاه شدن برگهای جدید دلیلش کمبود نور هست،از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 22. الناز :

  سلام من دیروز سه نخل خریدم برگ هاش سبز بود اوردم‌ گلدونی که خریذه بودم زدمش ، امروز دیذم برگ هاش نوکش سیاه شده دلیلش چیه ؟ داره بیشتر میشه

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، تنش تغییر محیط میتونه باشه، از گیاه وبرگهایی که سیاه شدند عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

   • کارشناس میهن کاکتوس :

    سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگهایی که سیاه شدن عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 23. مهدی :

  سلام …خسته نباشید ..من ۵ بذر نخل ماداگاسکار رو کاشتم و الان ۵ روزه که تو خاکن دو تاش جوونه زده و اون سه تا هم در حال جوونه زنی بودن که تازه بررسیشون کردم یکیشون پوستش قهوه ای شده بود و یه سری تارهای سفید دورش که فک کنم قارچ بود اون بذر رو از خاک قارچ کردم …و بقیه بستر رو با قارچ کش اسپری کردم … از نظر شما بقیه ی بذر ها در خطر قارچ نیستن؟…برای بار اول هم قارچ کش رو استفاده کردم برای بستر

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، کاردرستی انجام دادید مشکلی نیست هر دوهفته یک بار محلول قارچ (یک گرم در یک لیتر اب) روی سطح بستر اسپری کنید.

 24. Mehdi :

  سلام من یه نخل ماداگاسکار دارم که چند تا برگ جدید داده . اون برگ ها هم لکه های سیاه روش افتاده ، مشکلش چیه ؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، اگر لکه ها روی برگهای جدید هست، گیاه کمبود نور داره بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 25. مریم :

  سلام نخل من از پارسال تا حالا هییییچ رشدی نداشته فقط برگ هاش ریخته بود و الان برگ های جدید داده تو محیط خیلی تاریک بود الان بردم گذاشتمش تو حیاطمون زیر نور مستقیم الان یهویی جاش پرنور شده چیزیش نمیشه؟

 26. سپیده :

  سلام .
  من یه هفته پیش یه نخل ماداگاسکار خریدم که روی بعضی از برگ هاش لکه های سیاه بود وقتی آوردم خونه بهش قارچ کش مانکوزب اسپری کردم و گلدونش رو عوض کردم حالا بعد از یه هفته میبینم که دو تا از برگ های پایینیش دارن زرد میشن
  از پنجره حدود ۳ متر فاصله داره ولی نور غیر مستقیم بهش میرسه
  قصدم این بود که وقتی به محیط عادت کرد کنار پنجره بذارمش
  هر روز غبار پاشی میکنم و یکبار هم آبیاریش کردم.
  لطفا تصویرش رو ببینید و منو راهنمایی کنید .سپاس
  http://s6.picofile.com/file/8389600384/%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%A7%DA%AF%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%D8%B1_%DB%B1.jpg

  http://s7.picofile.com/file/8389600500/%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%A7%DA%AF%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%D8%B1_%DB%B2.jpg

  http://s7.picofile.com/file/8389600676/%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%A7%DA%AF%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%D8%B1_%DB%B3.jpg

  • کارشناس 2 :

   سلام، سیاه وسوراخ شدن برگها در اثر ضربه فیزیکی میتونه باشه، زرد شدن برگهای قدیمی دلیلش تنشی هست که به تازگی به گیاه وارد شده وطبیعی هست،اگر یک هفته از تعویض گلدان میگذره گیاه رو برور زمان به محیط پرنوری انتقال بدید کمبود نور داره.

  • مهدی :

   هفته ای یبار ابیاری میشه … و نور هم فیلتر شده دریافت میکنه حدود ۵٫٫۶ ساعت در روز . گیاه از بین رفته یا میشه نجاتش داد؟
   ممنونم از پاسخگوییتون

   • کارشناس میهن کاکتوس :

    میشه نجاتش داد، گیاه رو در محیطی نگهداری کنید که برگها با پنجره سرد در تماس نباشند برای ابیاری از اب همدمای محیط وبدون املاح استفاده کنید، اب سرد هم باعث این مشکل میشه،خاکش مناسب به نظر نمیرسه میتونید خاکش رو هم تعویض کنید واز خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل باشه استفاده کنید.

 27. محمدرضا محمدی :

  سلام من یه نخل ماداگاسکار قدیمی بتازگی خریدم از وقتی برگهاش رو با اب و پارچه به ارامی تمیز کردم و بهش کمی کود دادم برگهاش داره زرد میشه و لکه های مشکی روشون داره میزنه
  نمیدونم چکارش کنم درحال حاضر هم کنار پنجره هست و کمی نور بهش میرسه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 28. صادق :

  سلام. خسته نباشید نخل ماداگاسکارم چند وقتی هست که برگ های جدید در میاره ولی برگاش بعد یه مدت سیاه میشن و میریزن ولی برگای قبلیش سالمن میتونین کمکم کنین

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، کمبود نو ر باعث این مشکل میشه گیاه رو بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید، روزی ۶الی ۸ ساعت باید نور کافی دریافت کنه.

 29. نفیسه :

  ببخشید پس آفت یا بیماری نداره ؟ فقط آب دادنو و جاشو عوض کنم خوب میشه ؟ برگ هایی که سیاه شدن و شیره از سرش زده بیرون قط کنم ؟

  • کارشناس 2 :

   نه گیاهتون سالم هست ومشکلی نداره،ابیاری رو دقت کنید ودر محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید درست میشه، برگها رو جدا نکنید صبر کنید خشک بشن بعد جدا کنید،میتونید فقط برگی رو که ازش شیره خارج شده جداکنید.

 30. مریم :

  سلام نخل ماداگاسکار من چند ماهه که برگهاش ریخته و برگ جدید در نمیاره ولی ساقه در حال رشده. یک بار کود آهن بهش دادم برگاش رشد کرد ولی دوباره ریخت. قبل ریزش برگهاش از نوک و اطراف برگ سیاه میشه بعد میریزه. نمیدونم چیکار کنم . جاشو عوض کردم گذاشتم پشت پنجره که نور بیشتری داشته باشه ولی فایده نداره! ممنون میشم راهنمایی کنین. سپاس

  • کارشناس 2 :

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،ترکیب خاک،دمای نگهداری،میزان نور دریافتی،ابیاری،رطوبت محیط،کوددهی…

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون از شما،خارج شدن شیره از گیاه در اثر رطوبت زیاد ودمای پایین رخ میده، اگر دما از ۱۵ درجه کمتر هست ابیاری رو کاهش بدید،سیاه شدن وجمع شدن برگهای جدید در اثر کمبود نور رخ میده، گیاه رو بمرور زمان به محیط پرنوری انتقال بدید تا نور کافی دریافت کنه.

 31. نفیسه :

  مشهد هستیم …پشت پنجره از صبح افتاب هست تا ظهر هر هفت روز خاکش خشک میشه اب میدم ….چجوری عکس بفرستم؟

 32. نفیسه :

  سلام نخل ماداگاسکار من خیلی شرایطش خوب بود ولی دوروز متوجه شدم برگاش جمع شدن از وسط و شیره های زرد روی بدنه نخل و پشت برگهاس ..چکارکنم خوبشه من من خیلی دوسش دارم

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *