معرفی گیاه لیندا

معرفی گیاه لیندا

معرفی گیاه لیندا : لیندا از گیاهان محبوب آپارتمانی می‌باشد دارای چندین گونه از جمله لیندا قرمز و سبز می‌باشد. دلیل محبوبیت این گیاه تنه ضخیم و چوبی زیبای آن می‌باشد که نقش ذخیره آب را برای گیاه دارد.

نام علمی لیندا Beaucarnea recurvata می‌باشد. لیندا بومی کشور مکزیک می‌باشد. لیندا داری اسم‌های دیگری مانند پای فیل یا پا فیلی و همچنین نخل دم اسبی می‌باشد. لیندا دارای رشد کمی می‌باشد و ارتفاع آن تا ۲ متر می‌رسد. در این مقاله به معرفی گیاه لیندا همچنین نحوه نگهداری این گیاه می‌پردازیم.

گل لیندا در طبیعت
گل لیندا در طبیعت

آبیاری لیندا:
اصولاً این گیاه به خشکی مقاوم است اما برای رشد بهتر آن، در تابستان که هوا بسیار گرم است آبیاری را ۳-۲ مرتبه در هفته انجام دهید. در فصول سردتر همانند پاییز و بهار نیز هفته‌ای یک‌بار این گیاه را آب دهید. همیشه مراقب باشید تا خاک گلدان غرقابی و خیس نماند. اگر گیاه مدت زمانی طولانی را در هوای گرم تشنه بماند، ساقه آن منقبض و چروکیده می‌شود که در این حالت بهتر است گیاه به مدت ۱۵ دقیقه در تشت پر از آب قرار گیرد. همچنین گاهی برگها زرد می‌شوند و می‌افتند که این نیز نشانه آبیاری بیش از اندازه است. برای جلوگیری از این مسئله اجازه دهید در فواصل آبدهی گیاه، سطح خاک گلدان تا حدودی خشک شود سپس گیاه را آب دهید. توجه داشته باشید که این گیاه در انتهای ساقه خود (قسمت متورم) آب ذخیره می‌کند بنابراین باید مراقب بود تا خاک گلدان هرگز حالت غرقاب پیدا نکند. به این گیاه در فصل زمستان باید تا حدودی استراحت داد به همین دلیل در این فصل هر ۳-۲ هفته یک‌بار آبیاری کافی است. همچنین در فصل گرم سال غبار پاشی را هفته‌ای یکبار باید انجام داد. البته اگر زمانی که نور آفتاب به شکل مستقیم به برگ‌ها می‌تابد عمل غبار پاشی را انجام دهید ممکن است نقاط و لکه‌های سوخته و قهوه‌ای رنگی روی برگها ایجاد شود.

 

دما:
برای گیاه لیندا بهترین دما در تابستان حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد است و در زمستان نیز تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. افتادن برگ‌های سبز رنگ گیاه نشانه سرد بودن بیش از اندازه محیط است. همچنین اگر برگ‌ها خشک شوند و بریزند نیز نشانه گرم بودن بیش از اندازه محیط است.

 

نور:
لیندا برای رشد خوب به نور کامل نیاز دارد اما در محیط نیمه سایه نیز به زندگی خود ادامه می‌دهد. نور ناکافی موجب عدم ایجاد و رشد برگ‌های جدید می‌شود.

لیندا برگ قرمز
لیندا برگ قرمز

خاک مناسب گل لیندا:
خاک گلدان باید زهکش خوبی داشته باشد تا آب را در خود نگه ندارد. تعویض گلدان گیاه هر دو سال یکبار لازم است و این عمل بهتر است که در بهار انجام پذیرد. عدم رشد برگ‌های جدید یا کوچک ماندن آنان شاید به دلیل عدم وجود مواد غذای کافی باشد که در این صورت می‌توان از کودهای مخصوص گیاهان زینتی هفته‌ای یک مرتبه استفاده نمود.

 

آموزش تکثیر لیندا:
لیندا از طریق بذر و پاجوش تکثیر می شود، جدا کردن پاجوش‌هایی که از کنار گیاه مادری بیرون آمده‌اند یکی از راه‌های تکثیر این گیاه است. در واقع گاهی در یک گلدان دو یا چند گیاه به شکل متراکم در حال رشد هستند که می‌توان در زمان تعویض گلدان گیاه در فصل بهار می‌توان نسبت به جدا سازی آنان اقدام کرد.

 

اما توصیه می‌شود که قبلاً از اقدام به این عمل تمامی وسایل و مواد لازم از جمله گلدانها و مخلوط خاکی مورد نیاز را تهیه کنید و گلدان‌های جدید را بعد از قرار دادن چند تکه سفال و یا سنگریزه ۳-۲ سانتیمتر در کف آن به منظور کمک به خروج آب اضافه، تا حدود ۳۰٪ فضای داخلی از مخلوط کاشت پر کرد.

 

سپس زمان بیرون آوردن گیاه مادری از گلدان آن است و بعد از آن تا جایی که امکان دارد خاک اطراف ریشه‌های گیاه را تمیز کنید. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ریشه‌ها می‌توانید برای تمیز کردن خاک اطراف گیاهان از جریان ملایم آب نیز استفاده کنید. گیاه را بررسی کنید تا دریابید که گیاهان از کدامین قسمت در هم فرو رفته‌اند و به هم متصل هستند و برای جدا کردن آنان از یکدیگر می‌توان از وسایلی همانند چاقو یا قیچی باغبانی نیز می‌توان کمک گرفت تا آسیب وارده به گیاهان به حداقل ممکن برسد.

 

سپس گیاهان را به شکل مستقل در گلدان‌های جداگانه بکارید و گلدان را از مخلوط خاکی پر کرده و سپس آن را آب دهید و در صورت نشست کردن بستر کاشت مجدداً مقداری مخلوط خاکی اضافه کنید و با دست و البته به آرامی بستر کاشت را کمی فشار دهید تا گیاه به خوبی در مکان خود مستقر شود. گاهی بر روی ساقه گیاه بخصوص در قسمت پایین آن (ناحیه متورم و ضخیم ساقه)، گیاهچه های کوچکی شکل می‌گیرد که با نام “تنه جوش” نیز می‌توان آنان را خواند که بعد از مدتی که از رشد آنان گذشت و قسمت اتصال آنان به ساقه گیاه مادری کمی متورم شد با کمک وسیله‌ای تیز می‌توان آنان را از گیاه مادری جدا کرد و در بستر کاشت قرار داد به نحوی که حدود ۳۰٪ ارتفاع گیاهچه در درون بستر کاشت قرار گیرد.

 

البته ریشه زایی تنه جوش‌های لیندا کمی سخت انجام می‌گیرد و به همین دلیل استفاده از موادی که با نام هورمون‌های ریشه زایی برای سهولت ریشه زایی این گیاهچه ها توصیه می‌شود. بعد از جدا کردن گیاهچه ها و قبل از قرار دادن آنان در بستر کاشت، باید انتهای گیاهچه را (یعنی قسمتی که به گیاه مادری متصل بوده است) آغشته به هورمون کرد و سپس گیاه را کاشت. به هر حال این مسئله به معنی عدم ریشه زایی گیاهچه های لیندا به دلیل عدم استفاده از چنین هورمون‌هایی نمی‌باشد.

 

بستر کاشت باید در طی ریشه زایی مرطوب نگه‌داشته شود اما آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدن گیاهان جوان خواهد شد. محیط پر نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب و حفظ رطوبت محیط با غبار پاشی و همچنین کشیدن پلاستیک شفاف بر روی گلدان حاوی گیاهچه ها از جمله عوامل کمک کننده به ریشه زایی است.

 

مقاله دلیل زرد شدن و ریزش برگ گل‌ها چیست؟ را مطالعه کنید. کلیک

 

هرس لیندا:
گاهی بر روی ساقه گیاه جوانه‌هایی رشد می‌کند که اگرچه در تکثیر این گیاه می توان از آنان استفاده کرد اما نگهداری و تداوم رشد آنان بر روی تنه گیاه مادری موجب چند تنه شدن گیاه خواهد شد بنابراین برای حفظ ظاهر گیاه می بایست این جوانه‌ها را از ساقه جدا نمود.

معرفی گیاه لیندا
اگر برگ‌ها پژمرده شد …
اگر روی برگ‌های لیندا آب ریخته شد سریع‌ برگ‌ها را خشک کنید و اگر برگ‌ها را خشک نکردید و بیشترشان پژمرده شد، سعی کنید برگ‌های پژمرده را از بدنه‌اش جدا کنید و تا بیرون آمدن جوانه‌های جدید صبر کنید تا گیاه‌تان به وضع عادی برگردد در غیر این‌صورت گیاه‌تان را از دست داده‌اید.
نور باید متعادل باشد.

لیندا به نور زیاد احتیاج دارد اما اگر آفتاب مستقیم ظهر تابستان ساعت‌ها روی برگ‌هایش بتابد برگ‌ها می‌سوزند و خیلی سریع می‌ریزند. اگر رشد برگ‌ها بیش از اندازه زیاد باشد و رنگ‌شان به زردی بزند، مطمئن باشید لیندا دچار کم نوری شده است.

 

لکه‌های قرمز را جدی بگیرید. 
شاید مهم‌ترین آفتی که لیندا را تهدید می‌کند، کنه قرمز باشد. اگر روی برگ‌های لیندا لکه‌های قرمز دیدید، با دستمالی این لکه‌ها را از روی ساقه‌ها ‌بردارید. اگر سریع متوجه شوید کنه‌های قرمز دیگر نمی‌توانند پیشروی کنند.

 

مراقب باشید آفتاب‌سوخته نشود…
لیندا گیاه بیابانی است و آفتاب اما آپارتمان با نور متوسط را هم به خوبی تحمل می‌کند. پس تراس خانه هم جای خوبی برای نگهداری آن است. اگر در مورد انتخاب جا برای گلدان لیندا شک دارید، جایی را انتخاب کنید که نور متوسطی داشته باشد. نور خیلی زیاد برگ‌هایش را می‌سوزاند و نور کم هم برگ‌ها را زرد و رنگ‌پریده می‌کند. در هر دو صورت گلدان‌تان کچل می‌شود.

 

نوک و حاشیه برگ‌ها قهوه‌ای و خشک می‌شوند. 
اگر فقط نوک برگ آسیب دیده و قهوه‌ای شده باشد و حاشیه‌ها هنوز سبزرنگ‌اند، علت هوای خشک یا صدمه ناشی از برخورد شی مکانیکی با گیاه است. اما حاشیه‌های زرد و قهوه‌ای علت‌های دیگری دارند؛ ازجمله اینکه در آبیاری دقت نشده و آب بیش از اندازه یا کمتر از حد مجاز داده شده است، گاهی هم درجه حرارت کم یا نور کم می‌تواند این عوارض را داشته باشد.

 

منبع:میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

55 دیدگاه برای “معرفی گیاه لیندا

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ریشه های گیاه مشکل داره،ابیاری بیش از اندازه وخاک نامناسب باعث این مشکل شده ،بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وریشه ها رو بررسی کنید. تمام قسمتهای پوسیده شده ریشه رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید، بعد داخل خاک مناسب که ترکیبی از خاک برگ، ماسه وپیت ماس باشه بکارید،خاک این گیاه باید سبک ومتخلخل باشه، ابیاری زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید، در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید.

 1. نگین گفته:

  سلام خسته نباشید من حدود دوساله که دوتا گیاه لیندا دارم که جدیدا متوجه شدم که یکیشون سر برگاش هی سیاه میشه و ادامه پیدا میکنه این سیاهی و اون یکی گلدون هم برگای جدیدی که در میاره خیلی کوچیک و ظریفن و برگای قبلیش هم سر برگاشون یا نصف برگ یهو خشک شده و انگار گیاه جون نداره

 2. حمید گفته:

  سلام وعرض ادب؛لیندای من از برگای بالایی شل شده وحالت کمانی ندارن.تو پاسخهایی قبلیتون خوندم که علت رو کمبود نور عنوان کردم.اگر لیندا رو به مکان پرنور ببرم آیا برگها کمانی میشن یا باید قید این برگهارو بزنم.ومنتظر رشد برگهای جدید باشم.درضمن چه میزان از پیاز لیندا باید بیرون ازخاک باشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،یک سوم از پیاز بیرون از خاک باشه کافی هست.

 3. بهروز گفته:

  سلام خسته نباشید تقریبا ۲ ساله لیندا خریداری کردم
  اما نه رشدی داشته ن هیچ
  برگ هاش هم از نوک دارن خشک میشن مشکلش چیه

 4. منیر گفته:

  با سلام. پیاز لیندا من داره کوچیک میشه. با دوستم هم دوسال پیش خریدیم لیندامونو. مال دوستم از پیازش یک چهارمش مونده. مال منم تازه شروع کرده به کوچیک شدم. چیکار کنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهتماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، این فصل زمان استراحت گیاهان هست،شرایط نگهداری ایدال باشه بهار شروع به رشد میکنه.

 5. محمدعلی گفته:

  سلام پیاز لیندام از بستر خاک تا نزدیکای شاخه مقدار کمی شل شده و با دست فرو میره نگران شدم ک دچار گندیدگی حاصل ابیاری زیاد باشه باید چیکار کنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید گیاه رو از خاک در بیارید وریشه وپیاز گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید.

 6. حسین گفته:

  با سلام ، آیا برگهای لیندا را که خیلی بلند شدند می توان از نصف برگ برید و هرس کرد ویا لااقل سر برگ ها را هرس کرد؟ ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، قسمتهایی که خشک شدن رو میتونید بِبُرید، ولی اگر برگها رو از قسمت سبز برش بزنید برگها بمرور زمان کامل خشک خواهند شد، میتونید برگهای قدیمی رو اگر زرد شدندکلا از ساقه کات کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، کمبود رطوبت محیط ودمای زیاد باعث این مشکل میشه، میتونید روزانه مه پاشی کنید ویا جزیره زیر گلدانی برای تامین رطوبت محیط برای گیاه درست کنید.

 7. مهران گفته:

  سلام، بیش از چند سال است که جوانه لیندا را کاشته ایم اما بدنه آن رشد چندانی نکرده است. چه مدت طول می کشد تا گیاه لیندا بدنه ای ضخیم و بزرگ پیدا کند. اگر ضعف در نگهداری است چه راهی برای افزایش سرعت رشد آن می توانیم در پیش بگیریم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر بدون پیاز کشت کرده باشید همونطوری باقی میمونه ورشدی نمیکنه،چند سال هم میمونه ولی نه رشد میکنه نه خراب میشه، ریشه دار کردن لیندا بدون پیاز کار غیر ممکنی هست. ولی اگر پیاز داره بهتر هست گیاه رو از خاک خارج کنید وریشه های گیاه رو چک کنید،این گیاه به ابیاری زیاد حساس هست هر وقت خاکش خشک شد باید ابیاری بشه وجای پرنور وفیلتر شده نگهداری بشه.

 8. لیلا گفته:

  سلام خسته نباشید.من گیاه لیندا دارم و برگای پایینیش سوخته بودن و من از گیاه جداشدن کردم حالا قدش بلند نشون میده ولی بدنه بعد از پیاز گل سفید هستش خواستم ببینم مشکلی.نداره. خیلی میترسم که گیاهم خراب بشه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، برگها رو باید بمرور زمان کم کم جدا میکردید همه ی برگها رو یکجا نه، بمرور زمان قسمتی که سفید هست با دریافت نور پررنگ میشه.

 9. الهام گفته:

  سلام لیندای من کوچی هستش و اینکه از وسط هرچی برگ جدید که درمیاد کاملا بلند میشه ولی از وسط گیاه کج میشه و من نمیخوام شاخه‌هاش آویزون بشه همشون از وسط میشکنه چون ضعیفه چیکار کنم که جوانه‌های تازش اینطور نشه میتونم طول برگها رو مثل موی سر کوتاه کنم؟؟؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، کمبود نور باعث این مشکل میشه،گیاه رو به مرور زمان بجای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 10. محمد گفته:

  سلام وقت بخیر
  من کود مایع اهن خریدم ولی نمیدونم به چه مقدار باید برای لیندا استفاده کنم.دستور عملی که روش نوشته کل محلول در دو لیتر اب..حجم خودشم به اندازه شربت داروخانه ی هستش.حالا سوال اینه هر بار باید نیم لیترشو بریزم یا کمتر یا بیشتر!
  خیلی ممنون بابت وقتی که میگذارید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر گلدان گیاهتون بزرگ هست نصف کود رو در یک لیتر اب بریزید وشب خاک گیاه رو با این یک لیتر اب کامل ابیاری کنید. اگر گلدان کوچک هست کود رو به چهار قسمت تقسیم کنید ویک چهارم رو در نیم لیتر اب مخلوط کنید وخاک گیاه رو موقع شب با این محلول ابیاری کنید. یک ماه بعد مجدد کوددهی رو تکرار کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بافاصله ۷ روز میتونید برای گیاهان اپارتمانی استفاده کنید ماهی یک بار یک ونیم گرم در یک لیتر اب در زمان رشد گیاهان، کود اهن رو بهتر هست شب بدید تا کامل جذب گیاه بشه،این دو کود برای کاکتوسها مناسب نیست فقط میتونید برای گیاهان اپارتمانی که برگ سبز دارند استفاده کنید.

 11. مرتضی گفته:

  بازم سلام
  ممنون از پاسخگویی سریعتون
  چطور رطوبت رو تامین کنم؟ قصد دارم گلدونش رو عوض کنم تو این شرایط مشکلی پیش نمیاد براش؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   خواهش میکنم، میتونید هر چند روز یک بار روی برگها مه پاشی کنید ویا اگر امکانش رو دارید از دستگاه مه ساز سرد کنار گیاهان استفاده کنید. بهتر هست صبر کنید واوایل بهار گلدان رو تعویض کنید. نوک برگهایی رو که خشک شدن با یک قیچی استریل شده بچینید.

 12. مرتضی گفته:

  سلام لیندام رو تازه گرفتم اما نوک برگ هاش خشک شدن بعضی از برگ ها تا ۲۰سانت هم از نوک خشک شده
  علتش چی میتونه باشه
  تو گلخونه خونه گذاشتم نور خوبه، دما هم نه خیلی سرده نه خیلی گرمه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. کمبود رطوبت محیط باعث خشک شدن نوک برگها میشه رطوبت محیط رو تامین کنید.

 13. سارا گفته:

  سلام
  داخل گلدان لیندام یه ساقه شروع کرده به رشد و خیلی سریع هم رشد میکنه و اصلا تشابهی به لیندا نداره!!!!

 14. عسل گفته:

  سلام
  گیاه لیندایی که خریدم سبز رنگ بود. الان داره به رنگ قرمز متمایل میشه. ساقه ها و حاشیه برگ ها در حال قرمز شدنه.
  و اینکه همه برگ ها حالت خوبی دارن ولی چنتا از برگها حالت آویزون و افتاده و رنگ زرد دارن.علت چیه ؟
  لیندا از پشت شیشه نور آفتاب رو میگیره و هفته ای یکبار بهش آب میدم. روی برگ ها هیچ وقت اب اسپری نکردم . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. لیندا گیاه سایه دوست هست. نور مستقیم باعث تغییر رنگ برگهاش میشه بهتره از کنار پنجره بردارید وبا فاصله یک متر از پنجره که فقط نور داشته باشه نگهداری کنید.

 15. رضایی گفته:

  با سلام وتشکر از پاسخگویی و راهنمایی شما ۵ عدد بذز لیندا کاشتم دمای داخل کاور نزدیک به ۳۰ درجه میشه ایا باید جای اونا رو عوض کنم یا دمای بالا اشکالی برای بذر نداره و سوال دوم اینکه ایا امکان داره بذز لیندا دچار قارچ بشه با توجه به اینکه بستر کشت نیاز به قارچ کشی نداره

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. اگر بذرها جوانه زدن بهتره کاور رو بردارید. اگر هنوز جوانه نزدن روی پلاستیک چند تا حفره ایجاد کنید تا دما کمی پایین تر بیاد. نه فکر نکنم قارچ بزنه چون بذرهای لیندا در مقابل قارچها مقاوم هستند. اگر مورد مشکوکی بود با پنس بردارید.

 16. نويد طاهري گفته:

  سلام عرض ادب گلدان لیندامو به یک باکس بزرگ که شامل طیفی از کاکتوس هاست انتقال دادم و بر اساس شرایط کاکتوس ها ازش نگهداری میکنم وضعیت کاکتوس هام عالیه اما لیندا از زمان انتقال سر ناسازگاری گزاشته برگها شل و ویزون شدن که کات کردم و تنها دو برگ براش باقی مونده که اونهام درحتل زرد شدن هستن راهکار چیه و اگه برگها کاملا کات بشن و فقط قسمت کوزه ای باقی بمونه گیاه زنده می مونه ؟بسیاااار سپاسگزارم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. لیندا جزو گیاهان بیابانی هست وتحمل سرما رو نداره. بهتره در زمستان در دمای ۱۵الی۲۱درجه نگهداری کنید کمبود نور باعث اویزان شدن وکمرنگ شدن برگها میشه. میتونید برگها رو کامل کات کنید بهار دوباره رشد میکنه وچند شاخه میشه بشرطی که در زمستان ابیاری رو کامل قطع کنید ودر دمای ایدالی نگهداری کنید. گیاه بالغ لیندا تا یک سال میتونه اب رو در پیاز خودش حفظ کنه ونیازی به ابیاری نداشته باشه.

 17. رضایی گفته:

  در مورد شن اگه همینی که برای زهکشی گلدان استفاده میشه خوبه و بستر کشت باید ضد عفونی بشه یا نه و منظور از خاک گلدان خاک معمولیه یا خاک برگ

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   نیازی به ضدعفونی بستر نیست. منظور از خاک معمولی،خاک باغچه هست.بله ماسه های شسته سایز عدس.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. بذرها رو باید بمدت ۲۴ساعت داخل آب ولرم خیس کنید. بعد از ۲۴ساعت بذرها رو بردارید و داخل گلدان ۸ سانتی متری با ۴ قسمت شن درشت، ۲ قسمت پیت ماس، ۱ قسمت پرلیت و یک قسمت خاک گلدان استریل پر کنید. ۱.۵ سانتی متر از قسمت بالای گلدان را خالی بگذارید. چند سانتی متر از قسمت بالای خاک را مرطوب کنید و اجازه دهید چند دقیقه آب از پایین گلدان خارج شود.بعد بذرها رو سطح خاک قرار بدید وحدود سه میلیمتر روی سطح بذرها رو ماسه درشت بریزید. داخل هر گلدان یک بذر بکارید ودرب رو با کیسه پلاستیکی بپوشونید تا رطوبت حفظ بشه.گلدان رو در جای نور گیر وگرم(کنار لوازم گرمایشی) در دمای ثابت ۲۱_۲۴درجه قرار بدید وهر وقت سطح خاک خشک شد اب اسپری کنید تا خاک خشک نشود. جوانه زنی یک الی دو ماه زمان میبره. بعد از جوانه زنی ورشد کیسه پلاستیکی رو از سطح گلدان بردارید وگلدان رو در جای پرنوری قرار بدید. بعد از اینکه شبها دمای بالاتر از ۱۳درجه رو داشت میتونید گیاه رو به فضای ازاد انتقال بدید. دقت کنید که هر وقت سطح خاک خشک شد گلدان رو ابیاری کنید جوانه نباید خشکی بکشه. بعد از رشد برگهای بالغ تر میتونید ابیاری رو کمتر کنید وهر وقت سطح خاک به اندازه سه الی دو سانتیمتر خشک شد ابیاری کنید.بهترین زمان برای کاشت بذر لیندا فصل بهار هست.

 18. دوستی گفته:

  با سلام. یک گلدان لیندا تو خونه داریم که مدام برگهاش شل و آویزون هستن و حالت کمانی شون رو از دست دادن. تقریبا نصف روز نور غیرمستقیم از پشت شیشه داره و هر دو سه روز یکبار برگهاشو اسپری میکنیم. نوک برگهاشم حالت زرد و سوخته داره. رشدش هم خوبه و جوونه های جدید میزنه ولی همه به طرف زمین آویزونن. علتش چی میتونه باشه؟ با تشکر از سایت خوبتون.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. دلیل اویزون شدن برگهای لیندا میتونه از دمای زیاد ویا نور کم باشه بهتر نزدیک پنجره ویا جایی که نور بیشتری داره انتقال بدید واز افتاب مستقیم حفاظت کنید. زرد وسوخته شدن نوک برگها دلیلش کمبود عناصر موجود در خاک هم میتونه باشه. میتونید ماهی یک بار با کودهای کامل npkکوددهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *