آموزش قلمه زدن گل رز و گل محمدی

آموزش قلمه زدن گل رز و گل محمدی

 

آموزش قلمه زدن گل رز و گل محمدی : استفاده از قلمه ساقه یکی از راه‌های متداول تکثیر رزها و گل محمدی است. قلمه‌ها را می‌توان در دو زمان از سال تهیه کرد یکی قلمه‌های تهیه شده از چوب سبز که در انتهای فصل گلدهی از ساقه‌های بدون گل و به طول حداقل ۱۰ سانتیمتر تهیه می‌شوند. از آنجایی که این قلمه‌ها دارای برگ هستند می‌بایست تعداد برگ‌های آنان را کاهش داد و باقی گذاشتن یک دسته برگ در انتهای قلمه کافی است. حتی در همان یک دسته برگ نیز می‌توان تعداد برگچه‌ها را نیز کاهش داد.

وجود تعداد زیادی از برگ موجب از دست دهی آب قلمه می‌شود و این به ضرر ریشه زایی است. نوع دیگر قلمه قابل تهیه از گیاهان رز قلمه‌های چوبی است که در انتهای فصل پاییز و بعد از ریزش برگ‌ها از قسمت‌های چوبی و ساقه‌های بالغ گیاه و به طول ۱۵-۲۰ سانتیمتر تهیه می‌شوند. هنگام جداسازی قلمه‌ها از گیاه مادری بهتر است که برش را از زیر ناحیه گره بزنیم (ناحیه گره ناحیه اتصال برگ به ساقه است) و برش به شکل شیب زده شود و یا اینکه بخصوص در مورد قلمه‌هایی که از چوب سبز تهیه می‌شوند زخمی بر روی پوست انتهای قلمه ایجاد شود (تصویر در قسمت پایین موجود است). این کارها به ریشه زایی قلمه کمک می‌کنند.

قلمه‌ها را می‌توان در مخلوط سبکی که علاوه بر نگهداری رطوبت، از تهویه و زهکش خوبی برخوردار باشد کشت کرد. از جمله این مخلوط‌ها می‌توان به مانند خاک برگ+ پرلایت (حجم مساوی)، خاک برگ+ شن (حجم دو قسمت خاک برگ +یک قسمت شن)، کوکوپیت +پرلایت (دو قسمت کوکوپیت +یک قسمت شن) اشاره کرد. مخلوط خاکی را قبل از قرار دادن قلمه‌ها به خوبی خیس کنید و نیم ساعت صبر کنید تا آب اضافی مخلوط خارج شود و سپس می‌توانید برای کاشت قلمه‌ها از آن استفاده کنید. حداقل نیمی از طول قلمه باید در بستر کاشت فرو رود. سپس با انگشتان دست خاک اطراف قلمه‌ها را محکم کنید و آبیاری کنید تا قلمه‌ها در جای خود مستقر شوند.
گلدان حاوی قلمه‌ها را در محیطی روشن اما به دور از نور خورشید و با دمایی حدود ۲۰-۱۸ درجه سانتی‌گراد قرار داده می‌شوند. در مورد قلمه‌های سبز حفظ رطوبت هوا بسیار مهم است که می‌توان با استفاده از روش کشیدن یک پلاستیک شفاف بر روی قلمه‌ها و یا غبار پاشی روزانه به حفظ رطوبت هوا در اطراف آنان کمک کرد. محیط کاشت نیز باید همواره مرطوب بماند تا ریشه‌ها شکل گیرند. شکل گیری ریشه‌ها حدود ۸ هفته به طول می‌کشد.

قلمه رز
قلمه چوب سبز. در این نوع قلمه برگ وجود دارد درحالی‌که در قلمه چوبی که در زمان استراحت و رکود گیاه تهیه می‌شود این برگ‌ها وجود ندارند.

آموزش قلمه زدن گل رز و گل محمدی

قلمه گل محمدی
قلمه‌های چوبی و بدون برگ که در فصل رکود تهیه می‌شوند

 

آموزش قلمه زدن
برش را از زیر ناحیه گره و به شکل شیب‌دار ایجاد می‌کنیم. برداشتن کمی پوست از پایین قلمه به ریشه زایی بهتر آن کمک می‌کند.

 

طریقه قلمه رز
قلمه‌ها حداقل یک دوم و به شکل بهینه دو سوم از طول آنان می‌بایست در بستر کاشت قرار گیرد.

 

آموزش قلمه زدن گل رز و گل محمدی
قرار دادن قلمه در بستر کاشت و کشیدن پلاستیک شفاف به منظور افزایش رطوبت هوای اطراف قلمه

آموزش هرس گل رز:
در طی فصل رشد گل‌های پژمرده را جدا کنید تا انرژی گیاه صرف تولید بذر و دانه نشود بلکه صرف تولید گل‌های جدید شود. برای جداسازی حتماً از وسیله‌ای تیز استفاده کنید. جدا کردن با دست می‌تواند به ساقه‌های گل آسیب برساند. برش را در حدود ۰٫۵ سانتیمتری از بالای محل اتصال برگ به ساقه بزنید. همچنین هر چند وقت یک‌بار ساقه‌های کوچک و خشکیده‌ای که در مرکز بوته قرار دارند را جدا کنید. هرس اصلاحی و تربیتی گیاه را باید در فصل رکود انجام داد. ساقه‌های ضعیف را می‌توان از نزدیکی سطح زمینی قطع کرد اما ساقه‌های قوی‌تر را می‌توان کوتاه کرد به نحوی که یک سوم و یا نیمی از طول آنان باقی مانده و بقیه قطع شود. البته این نحوه هرس در رابطه با رزهای مینیاتوری بوته‌ای است رزهای بالا رونده مینیاتوری به نحو دیگری هرس می‌شوند. هرس این رزها نیز در اواخر زمستان و اوایل بهار قبل از بیدار شدن گیاه انجام می‌شود. ابتدا ساقه‌های شکسته و بیمار و سرمازده حذف می‌شوند. ساقه‌های سالم و بلند نگه‌داشته می‌شوند اما به طور آنهایی که خارج از شکل و فرم تربیتی گیاه رشد کرده‌اند را می‌توان کوتاه کرد. ساقه‌های فرعی را که قبلاً گل دهی داشته را می‌توان تا ساقه اصلی کوتاه کرد. بعد از کوتاه کردن باید بر روی این ساقه‌های فرعی یک یا دو جوانه باقی بماند که بعداً بتوانند رشد کنند. توجه داشته باشید که رزهای مینیاتوری بالارونده (و اصولاً تمامی انواع رز بالارونده) در دو سال اول بعد از کاشت در باغچه منزل و یا در گلدان‘ نیازی به عمل هرس ندارند.

هرس رز
برش صحیح در زمان قطع ساقه ها به منظور هرس

 

مقاله آموزش تکثیر هاورتیا از برگ را حتما بخوانید. کلیک

 

پست‌های مرتبط

چگونه با استفاده از ساکولنت ها یک دیش گاردن بسازیم؟

چگونه با استفاده از ساکولنت ها یک دیش گاردن بسازیم؟

چگونه با استفاده از ساکولنت ها یک دیش گاردن بسازیم؟...

آموزش ساخت بونسای آدنیوم

آموزش ساخت بونسای آدنیوم

آموزش ساخت بونسای آدنیوم : adenium bonsai در این مقالیه آموزش...

Yucca

آموزش تکثیر گیاه یوکا

آموزش تکثیر گیاه یوکا : یوکا گیاه بسیار مقاومی که...

نظرات (28)

سلام،باتشکرازشما،لطفا به این سوال بنده پاسخ دهید
آیا آن قسمت ازقلمهکه به شکل اُریب بریده وزخم درساقه ایجادکردیم داخل خاک قرار میگیردیاسمت دیگرقلمه؟
واینکه آیا هردوطرف بشکل اُریب وزخم زده میشود یافقط یک سمت قلمه؟

پاسخ

  سلام.هر دو قسمت بشکل اریب بریده میشه وقسمتی که زخمی میکنیم که ریشه دار بشه داخل خاک قرار میگیره.

  پاسخ

سلام
قلمه در فصل بهار هم باید در کیسه پلاستیکی باشد

پاسخ

  سلام اگر در مناطق مرطوب هستید نیازی نیست ولی اگر در مناطق کوهستانی وخشک هستید بله باید کاور کنید تا رطوبت حفظ بشه.

  پاسخ

سلام
منطقه ما خشک و گرمه یعنی الان اوایل اردیبهشته ولی دمای هوا اینجا حدود ۴۰ درجه هست.
۱) آیا الان فصل مناسبیه برای قلمه زدن گل رز و محمدی یا خیر؟
۲) آیا خاکی پیشنهاد میکنین برای قلمه زدن یا خاک باغچه مناسب هست؟

پاسخ

  سلام.میتونید دو بار از سال رو قلمه بگیرید از گیاه رز وگل محمدی.الان زمان مناسبی هست ولی دماتون زیاد هست قلمه ها باید در دمای پایین تری نگهداری شوند ودر جای پرنور وبدوراز تابش افتاب مستقیم.میتونید صبر کنید هواکه خنکتر شد قلمه بگیرید در پاییز هم میتونید قلمه بگیرید.برای اطلاعات بیشتر در مورد خاک مقاله فوق رو مطالعه بفرمایید.

  پاسخ

سلام
میشه قلمه رو داخل آب بزاریم و رویش کیسه پلاستیکی بکشیم و بعد ۸ هفته وقتی داخل آب ریشه داد آنوقت داخل خاک بگذاریم؟؟؟؟؟؟

پاسخ

  سلام.قلمه های رز داخل اب ریشه دار نمیشن.بهترین روش ریشه دار کردن گل رز یا به روش خوابانیدن روی خاک هست ویا خوابانیدن به روش هوایی ویا قلمه که داخل گلدون بکارید وپلاستیک بکشید.

  پاسخ

سلام
آیا زمانی که قلمه داخل سیب زمینی هس به آبیاری هم نیاز دارد
و اگر نیاز دارد چگونه؟؟؟

پاسخ

  بله باید خاک رو مرطوب نگه دارید وخشک نشه با این روش هم قلمه های رز ریشه دار میشن.الان بکارید تا پاییز ریشه دار میشن.

  پاسخ

بعد اینکه رو قلمه پلاستیک کشیدیم هر روز باید قلمه رو باید ابیاری کنیم؟
یا هفته ای چند بار؟

پاسخ

  سلام.باید سطح خاک رو چک کنید هر وقت که رطوبت از دست داد باید ابیاری کنید.میتونید از رنگ خاک متوجه بشید که نیاز به ابیاری هست یا نه.اگر رطوبت کم بشه رنگ خاک کمرنگتر میشه ومیتونید ابیاری کنید.

  پاسخ

سلام
از پودر تالک به عنوان هورمون ریشه زا میشه استفاده کرد

پاسخ

  سلام.بله میتونید استفاده کنید.از پودر دارچین هم میتونید بجای هورمون ریشه زایی استفاده کنید.

  پاسخ

سلام
من دو تا قلمه دارم که سر شون گل داره و دو روزه که ساقه‌شون توی آبه …اگه برگا و گلاشونو بکنم و بزارمشون توی خاک رشد میکنن؟ منطقه‌مون هم ایلامه(برای شرایط آب و هواییش میگم)

پاسخ

  سلام.گل رز به این راحتی ها ریشه دار نمیشه یاباید به روش خوابانیدن ریشه دار کنید ویا با روش خوابانیدن هوایی.الان فصل مناسبی برای ریشه دار کردن قلمه های رزها نیست پاییز اقدام کنید.

  پاسخ

سلام خسته نباشین من ی شاخه گل رز داخل سیب زمینی کاشتم الان از جای برگهای قبلی برگ جدید جونه زدن ینی ریشه زده؟بعد از چند روز دوتای اونا خشک سده و یکیشون مونده

پاسخ

  سلام.بله اگر ریشه بزنه برگ هم درمیاره.باید رطوبت محیط رو زیاد کنید تا برگها رشد کنن گیاه رو زیاد جابجا نکنید چون ریشه ها تازه وضعیف هستند ودر اثر کوچکترین جابجایی امکان قطع شدن ویا اسیب دیدنشون هست.

  پاسخ

سلام ببخشید من از گل رز قلمه تهیه کردم وقتی جوانه هاش ظاهر شد کیسه رو برداشتم ولی بعد یه ماه قلمه رو که خارج کردم ریشه نزده بود و انتهای چوب سیاه شده بود .لطفا راهنماییم کنین.

پاسخ

  سلام.رزها خیلی زمان میبره تا ریشه دار بشن.باید حداقل شش ماه صبر کنید تا کامل ریشه بندازه بعد از گلدون خارج کنید.دلیل سیاه شدن قلمه الوده بودن خاک ویا ابیاری زیاد هست که انتهای قلمه قارچی شده میتونید تا قسمتی که سیاه شده کات کنید ودر خاک جدید که کامل ضدعفونی کردید بکارید ودوباره کاور کنید.

  پاسخ

ممنون از آموزشاتون.من امروز چند شاخه از چند رز محمدی رو ب روش خوابانیدن هوایی میخوام تکثیر کنم.رو شاخه هایی امتحان کردم ک گل ندارن.ایا مشکلی پیش میاد اگه شاخه قبلا گل نداده باشه؟؟؟
واینکه اگه غنچه شاخه ای رو بچینیم و بعد اقدام ب خوابانیدن هوایی کنیم مشکلی پیش میاد برا ریشه دادن؟؟ ممنون

پاسخ

  سلام.نه هیچ مشکلی پیش نمیاد.گیاه بعد از ریشه دارشدن وانتقال به گلدان اصلی شروع به گلدهی میکنه بهتره شاخه هایی رو برای ریشه دار کردن انتخاب کنید که سالم وجوان وبدون شاخه گلدهنده باشن.

  پاسخ

سلام اخر فصل بهار هم میشود گل رز رو در گلدان ریشه دار کرد

پاسخ

سلام گل محمدی رو چه زمانی مناسب برا قلمه زدن ؟ باتشکر

پاسخ

سلام
از پودر تالک یا پودر دارچین چطور باید استفاده کرد برای ریشه زایی؟

پاسخ

  سلام. قلمه ای رو که میخواهید ریشه دار کنید قسمت بریده شده قلمه رو داخل پودر تالک ویا پودر دارچین اغشته کنید وبلافاصله داخل خاک ویا ترکیبب که میخواهید کشت کنید بکارید.

  پاسخ