آموزش قلمه زدن کاکتوس

آموزش قلمه زدن کاکتوس

آموزش قلمه زدن کاکتوس : قلمه زدن کاکتوس‌ها یکی از روش‌های تکثیر این گیاهان دوست داشتی است. قلمه زدن یعنی از طریق برگ یا شاخه یا قسمتی از بدنه گیاه برای به وجود آوردن گیاهی جدید استفاده کنیم.

 

اکثر کاکتوس‌ها را به راحتی می‌توان ریشه دار کرد. در این مقاله از سری مقالات آموزشی میهن کاکتوس به زبان ساده و همراه تصویر قلمه زدن کاکتوس‌ها را آموزش می‌دهیم. شما می‌توانید تمامی سؤالات خود را در پایین مقالات قرار دهید تا پاسخ داده شود.

بهترین فصل برای قلمه زدن کاکتوس‌ها فصل رشد آنها می‌باشد که معمولاً بهار و تابستان می‌باشد. و در زمانی که گیاه در خواب است نباید قلمه زنی کنید.

قلمه زدن کاکتوس
تصویر شماره یک

تصویر شماره یک: ابتدا قسمتی از گیاه را برای ریشه دار کردن انتخاب می‌کنیم. بهتر است قسمتی از گیاه که حداقل بیشتر از یک سال سن دارد انتخاب کنیم، در این صورت شانس ما برای ریشه دار کردن بیشتر خواهد بود.

برش راکت کاکتوس اپونتیا
تصویر شماره دو

تصویر شماره دو: سپس به آرامی با یک جسم تیز مانند تیغ یا کاتر ضدعفونی شده به آرامی بخش مورد نظر را جدا می‌کنیم. بهتر است چند روز قبل از برش گیاه را آبیاری کنیم تا آب کافی در بافت‌های گیاه وجود داشته باشد.

ریشه دار کردن کاکتوس
تصویر شماره سه

تصویر شماره سه: بعد از برش قسمت برش داده شده کاکتوس را در محلی خنک و سایه تا زمانی که قسمت برش داده شده خشک می‌شود و به اصطلاح پینه می‌بندد قرار می‌دهیم. چون در صورت عدم خشک شدن قسمت برش شده بلافاصله بعد از کاشت در گلدان در اثر بیماری‌های قارچی از بین خواهد رفت. مدت زمان خشک شدن بخش برش داده شده به نوع کاکتوس و اندازه آن بستگی دارد و در حدود ۳ تا ۱۵ روز ممکن است طول بکشد.

خاک کاکتوس
تصویر شماره چهار

تصویر شماره چهار: برای قلمه زدن کاکتوس‌ها و ریشه دار کردن آنها از خاک کاکتوس استفاده می‌کنیم با ترکیبی از ماسه و پیت ماس یا کوکوپیت. برای گرفتن نتیجه‌ای بهتر باید خاک بستر کاشت را با قارچ کش ضدعفونی کنیم. البته بسیاری از گونه‌های کاکتوس به راحتی در این ترکیب خاک ریشه دار می‌شوند و نیازی به ضدعفونی نیست. گلدان یا ظرف مورد نظر برای قلمه زدن باید دارای سوراخ کف گلدان باشد.

قلمه کاکتوس
تصویر شماره پنج

تصویر شماره پنج: بعد از خشک شدن قسمت برش قلمه، آن را در خاکی که از قبل آماده کرده‌ایم می‌کاریم. در حدود ۱-۳ سانتیمتر از قلمه در خاک فرو کنیم برای ریشه دار شدن کافی است.

نور کاکتوس
تصویر شماره شش

تصویر شماره شش: تقریباً کار قلمه زدن کاکتوس به پایان رسیده حال تا زمانی که گیاه جدیدمان ریشه دار می‌شود، آن را در جایی خنک و به دور از آفتاب مستقیم قرار می‌دهیم. به علت نداشتن ریشه آفتاب مستقیم باعث از دست دادن سریع آب قلمه خواهد شد و باعث سوختگی و خرابی آن می‌شود.

ابیاری کاکتوس
تصویر شماره هفت

تصویر شماره هفت: قلمه کاشته شده کاکتوس را نباید بلافاصله بعد از کاشت آبیاری کنید، زیرا هنوز ریشه‌ای برای جذب آب ندارد و رطوبت بالا باعث خراب شدن قلمه خواهد شد. معمولاً یک هفته بعد از کاشت قلمه شروع به آبیاری می‌کنیم. ابتدا با مقدار خیلی کم و بعد از سه هفته قلمه کاشته شده را می‌توان به صورت معمولی مانند سایر کاکتوس ها آبیاری کرد.

نکته: تصاویر بالا مربوط به کاکتوس اپونتیا یا به صورت عامیانه کاکتوس زبان مادر شوهر می باشد. ولی این روش برای تمامی کاکتوس ها کاربرد دارد.

نویسنده: کاظم دروگریان
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

مقاله تکثیر هاورتیا را هم مطالعه کنید. کلیک

مقالات مرتبط:

241 دیدگاه برای “آموزش قلمه زدن کاکتوس

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، قسمت پایین پوسیده شده وگیاهتون بشدت کمبود نور داره رنگ گیاه علائم خوبی نداره، از انتهای گیاه با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده برش بزنید اگر روی اوند لکه ای بود مجدد یک سانت هم برش بزنید تا به اوند سالم برسید بعد گیاه رو در محیط خنک وسایه در دما منزل هم میتونید نگهداری کنید تا قسمت بریده شده خشک بشه بعد مجدد داخل خاکی که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید.

 1. فاطمه گفته:

  سلام تفرو من قسمت پایین اش رنگ اش به زرد تغییر پیدا کرده میخوام ریشه دارش کنم؟ علتش چیه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 2. مهدی گفته:

  سلام ببخشید من یه اپنتیا دارم که از وقتی خریدم سرش را متوسط بریده بودند میخواهم بدانم مشکلی برای اپنتیای من به وجود نمی آیید ایا

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر قسمت بریده شده خشک شده باشه مشکلی بوجود نمیاد ومجد داز اروئلها تنه جوش میزنه ورشد میکنه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاهتون کاملا سالم وشاداب هست زرد وخشک شدن برگهای قدیمی طبیعی هست برگها بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند میتونید برای اینکه لخت نباشه اوایل بهار از قسمتی که برگ نداره قلمه بزنید ومجدد ریشه دار کنید خاکش هم مناسب نیست برای خاک از خاک مخصوص کاکتوسها استفاده کنید.

   • مهیار گفته:

    ممنون از پاسخ گویی سریع تون
    دو سه بار بهش کود مایع مخصوص کاکتوس دادم و از یک دو ماه پبش که دیدم برگها داره خشک میشه متوقف کردم
    تمام این برگها در عرض دو ماه خشک شده و به نظر میرسه همینطور ادامه داره و داره به برگهای بالاتر میرسه
    اگر ساقه رو از جایی که سبز هست ببرم با همین روشی که در این مقاله فرمودید میتونم ریشه دارش کنم؟ ساقه به این کلفتی پینه دار میشه؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ممنون از شما،احتمالش هست که از کوددهی زیاد هم باشه، بله میتونید جدا کنید ومجدد ریشه دار کنید ولی الان زمان مناسبی برای این کار نیست بهتر هست صبر کنید واوایل بهار اقدام کنید ولوازمی رو که برای برش استفاده میکنید حتما تیز وضدعفونی شده باشه که مشکلی بوجود نیاد.

 3. حسین نادی گفته:

  سلام
  من کاکتوس اپونتیا دارم دیروز متوجه شدم یکی از برگاش جدا شده
  آیا الان قابل قلمه زدن هست؟
  و باید محل اتصال اون برش بخوره یا همون جوری میشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگرسالم هست وزرد نشده بله میتونید قلمه بزنید. اگر خودش جدا شده وقسمت جدا شده صاف هست نیازی به برش مجدد نیست، در محیط منزل نگهداری کنید تا قسمت جدا شده خشک بشه بعد بکارید.

 4. سید هادی گفته:

  سلام و خسته نباشید . من یه کاکتوس زبان دارم فقط از سر رشد میکنه از بغل ها اصلا رشد نداره. از سرم که رشد میکنه هی میشکنه باید چکار کنم از بغل هم جوانه بزنه

 5. Jahan گفته:

  سلام من میخوام یه گلخونه کوچک کاکتوس داشته باشم بنظرتون از بزر کاکتوس استفاده کنم یا قلمه زدن
  و راهی هست تا گیاه پاجوش یا جونه و… بیشتری بزنه برای تکثیر بیشتر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بستگی به شرایط نگهداری داره از هردو روش میتونید استفاده کنید، شرایط نگهداری از جمله نور ،دما، تهویه، خاک،ابیاری وکوددهی مناسب باشه پاجوش زیاد میزنند ورشد خوبی خواهند داشت.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، مثل سایر افوربیاها، بعد از برش قلمه رو داخل اب ولرم بگذارید تا شیره سفید قطع بشه بعد در محیط خنک وسایه نگهداری کنید تا قسمت بریده شده پینه ببنده بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید وابیاری رو بصورت اسپری وسطحی انجام بدید،بعد از شروع به رشد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 6. Azin گفته:

  سلام خسته نباشید چرا کاکتوس(زبان مادر شوهر) من که تازه پینه بسته و تازه گزاشتمش توی خاک حالت کج و خمیده گرفته؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، احتمالا یا کم عمق کشت کردید یا ابیاری زیاد بوده وانتهای قلمه پوسیده شده میتونید قلمه رو از خاک دربیارید وقسمت انتهایی رو بررسی کنید.

 7. امین گفته:

  واقعا ممنونم
  شاخه مادری یکم کج شده آیا ایراد داره؟
  میتونم با یک سیخ چوبی واسش پایه درست کنم؟یعنی یه سیخ نازک چوبی فرو کنم بغلش که نگهش داره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   ممنون از شما،گیاه النگاتا بصورت اویز رشد میکنه کمی بلند تر بشه بقیه شاخه ها هم اویزان میشن، مشکلی نیست طبیعتش این شکلی هست، میتونید موقتی براش تکیه گاه درست کنید ولی کلا این گیاه بصورت اویز رشد میکنه و راست نمیشه.

 8. امین گفته:

  واقعا ممنونم از راهنماییتون
  همونطور که تو عکس معلومه من اونو کنار پنجره گذاشتم و هرروز شش یا هفت ساعت از شیشه بهش نور میخوره.الان این نور خیلی زیاده؟شیشه یه جورایی فیلتر حساب نمیشه؟و اینکه گلدونش کوچیکه اگه خواستم عوضش کنم میتونم گلدون رو بشکنم و گیاه رو با خاکش تو خاک دیگه بزارم؟بسیار ممنونم

  • کارشناس 2 گفته:

   ممنون از شما ،نورش خوب هست ورشد خوبی داره،اگر پنجره دارای شیشه دوجداره هست نور فیلتر میشه ولی شیشه های معمولی نور رو فیلتر نمیکنند حداقلش میتونید روی شیشه، شیشه مات کن بچسبونید، میتونید قبل از تعویض گلدان خاک رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید و۲۴ ساعت بعد اقدام به تعویض گلدان کنید، اگر خاک خیس باشه اسیب کمتری به ریشه های گیاه وارد میشه ویا میتونید طبق فرمایش خودتون گلدان رو بشکنید وبصورت قالبی از گلدان خارج کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، مامیلاریا النگاتا هست،میتونید تنه جوشها رو جدا کنید ویک الی دو روز استراحت بدید بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها وجداگانه بکارید،برای تعویض گلدان بهتر هست خاک رو با محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید و۲۴ ساعت بعد اقدام به تعویض گلدان کنید، گیاهتون مشکلی نداره وسرحال هست اون شاخه ای که بلند تر وبزرگتر هست گیاه مادری هست.

  • کارشناس 2 گفته:

   دو پد بالایی ویا دو پد پایینی یا هر چهارتا رو میتونید بوسیله یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید ودر محیط خنک وسایه نگهداری کنید بعد از خشک شدن قسمت بریده شده داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید ویک هفته در محیط خنک وسایه نگهداری کنید بعد از یک هفته به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو شروع کنید.

   • محمد گفته:

    با عرض سلام خسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز من دو عدد قلمه کاکتوس زبان مادر شوهر حدود ۳ ماه ۴ماه پیش کاشتم نه از بچه کرده نه بزرگ شده چرا ؟خاکش هم خاک معمولی بوده ۳ یا ۴ روزه یک بار ابشون میدادم ولی خیلی زیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *