آموزش تصویری قلمه زدن شمعدانی

آموزش تصویری قلمه زدن شمعدانی
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

آموزش تصویری قلمه زدن شمعدانی : قلمه زدن گل شمعدانی یکی از روش‌های تکثیر این گیاه می‌باشد. معمولاً قلمه شمعدانی به راحتی ریشه دار می‌شود. در این مقاله به زبان ساده قلمه زدن شمعدانی را توضیح می‌دهیم. بهترین زمان برای قلمه زدن شمعدانی بهار تا اواسط پاییز می‌باشد.

برای قلمه از ساقه‌های نرم و چوبی شمعدانی استفاده می‌شود. قلمه‌ها حدود ۱۲ سانتیمتر طول داشته باشند و یا بر روی هر قلمه حداقل ۳-۲ گره وجود داشته باشد.

همه برگ‌های روی قلمه را حذف کنید اما می‌توان برگ موجود در انتهای قلمه را نگهداشت و حذف نکرد. قلمه‌ها را می‌توان در شن به تنهایی یا مخلوط شن+ پیت ماس و یا مخلوط کوکوپیت+پرلیت کاشت.

البته برخی از پرورش دهندگان قلمه‌ها را۲۴-۱۲ ساعت نگه‌داری و سپس آنان را می‌کارند و اعتقاد دارند که با این کار خطر پوسیدگی قلمه‌ها در طی ریشه‌زایی کمتر می‌شود.

در هفته اول گلدان حاوی قلمه‌ها را در مکانی نیمه تاریک نگهدارید و بعد از سپری شدن این مدت گلدان قلمه‌ها را می‌توان به کنار پنجره‌ای آفتاب گیر منتقل کرد. برای حفظ رطوبت در اطراف قلمه می‌توان کیسه پلاستیک شفاف بر روی گلدان حاوی قلمه‌ها کشید. مراقب باشید تا قلمه‌ها در معرض نور مستقیم آفتاب نباشند و در تمامی مدت مراقب مرطوب ماندن بستر کاشت باشید.

دمای ۲۵-۲۴ درجه محیط ریشه و ۲۴-۲۲ محیط اطراف قلمه به ریشه‌زایی سریع‌تر آنها کمک می‌کند. ریشه دهی قلمه‌ها در حدود ۴-۳ هفته و حداکثر ۸-۶ هفته طول می‌کشد. بعد از گرم شدن هوا و بعد از انتقال آنان به گلدان‌های اصلی که قرار است در آنجا رشد و نمو کنند، ساقه را سرزنی کنید تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شوند و گیاه به جای یک ساقه اصلی، چند ساقه اصلی داشته باشد.

آموزش تصویری قلمه زدن شمعدانی
گل شمعدانی
آموزش قلمه زدن شمعدانی
طریقه قلمه زدن شمعدانی
مراحل تهیه قلمه زدن گل شمعدانی با عکس: تصویر شماره یک تهیه قلمه از گیاه مادری تصاویر شماره دو، سه و چهار آماده سازی قلمه، تصویر شماره پنج ایجاد منفذ کاشت توسط یک قطعه چوب در خاک تصویر شماره شش و هفت کاشت قلمه در گلدان تصویر شماره هشت قرار دادن پلاستیک بر روی گلدان برای نگهداری میزان بیشتر رطوبت در اطراف قلمه‌ها.

منبع: میهن کاکتوس

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

guest
62 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
شهرام
شهرام
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۲:۰۵

سلام وقتتون بخیر شمعدانی من خیلی قدش بلند شده تا ارتفاع ۸۰ سانت رفته بالا فقط بالاش برگ داره برای اینکه خوشگل بشه چه کاری باید انجام بدم . میخوام کوتاه باشه پر برگ ؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۳:۰۷
در پاسخ به  شهرام

سلام، میتونید هرس کنید وشاخه های جدا شده رو مجدد بکارید وتکثیر کنید.

محمد جواد
محمد جواد
۵ آبان, ۱۳۹۹ ۱۹:۵۱

سلام، من از سه تا گیاه بزرگ حدود چهل تا قلمه زدم و جز دوتا همشون ریشه دار شدن، الان حدود ۶۰ روزه، تو یه جای متعادل با نور فیلتر شده گذاشتمتشون،شروع کردن به رشد ولی طول ساقه هاشون بلنده و اکثرا انتهای ساقه برگ دارن، می خوام بدونم الان که اوله ابانه سرزنی کنم کنم یا بزارم تا اول فروردین اون موقع،و این که الان زمان مناسبی برای دوباره قلمه زدن هست، شمعدونی که می خوام قلمه بزنم روندست

کارشناس میهن کاکتوس
۵ آبان, ۱۳۹۹ ۲۲:۲۱
در پاسخ به  محمد جواد

سلام، کمبود نور باعث باریک ودراز شدن گیاه میشه، بررسی کنید که کمبود نور نداشته باشند، بهتر هست صبر کنید واوایل بهار قلمه بزنید الان زمان مناسبی برای این کار نیست.

امیررضا
امیررضا
۲۵ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۶:۳۳

سلام خسته نباشید
چرا شاخه ای که ازش قلمه گرفته شده خشک میشه؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۵ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۹:۰۹
در پاسخ به  امیررضا

سلام، ممنون، تمام لوازمی که برای برش انواع قلمه ها استفاده میشه حتما باید تیز وضدعفونی شده باشه احتمالا این نکات رو رعایت نکردید که قلمه ها از بین رفتن.

مستوره
مستوره
۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۵

با سلام. شمعدانی من فقط قد بلند میشه. ساقه های پایین اصلا برگ نداره. ولی بالای گلدان پر از برگه. چطوری میتونم شمعدونیمو کپل کنم؟

کارشناس 2
۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۴:۴۵
در پاسخ به  مستوره

سلام، احتمالا کمبود نور داره ،میتونید سرزنی کنید تا چند شاخه وپرپشت بشه.

ابوالفضل
ابوالفضل
۱۹ مرداد, ۱۳۹۹ ۲۱:۵۰

شمعدانی من درحالت عادی گل هاش ریخته و برگ هاش زرد شده علت چیست

کارشناس 2
۱۹ مرداد, ۱۳۹۹ ۲۳:۴۸
در پاسخ به  ابوالفضل

شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،اگر بتازگی محیط نگهداری یا گلدان وخاکش تعویض شده بفرمایید. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

نیلی
نیلی
۲ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۹:۲۵

سلام. یک شاخهٔ یک‌ونیم‌متری از شمعدانی ما شکسته. چطور می‌توانیم نگهش داریم؟

کارشناس میهن کاکتوس
۳ مرداد, ۱۳۹۹ ۰۰:۲۰
در پاسخ به  نیلی

سلام، قسمت شکسته رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده بصورت صاف بِبُرید، میتونید هم داخل اب ریشه دار کنید وهم داخل کوکوپیت،میتونید شاخه رو به قسمتهای ۲۰الی۳۰ سانت جدا کنیدوقلمه بزنید بعد ریشه دار کنید.