آموزش تصویری قلمه زدن شمعدانی

آموزش تصویری قلمه زدن شمعدانی

آموزش تصویری قلمه زدن شمعدانی : قلمه زدن گل شمعدانی یکی از روش‌های تکثیر این گیاه می‌باشد. معمولاً قلمه شمعدانی به راحتی ریشه دار می‌شود. در این مقاله به زبان ساده قلمه زدن شمعدانی را توضیح می‌دهم. بهترین زمان برای قلمه زدن شمعدانی بهار تا اواسط پاییز می‌باشد. برای قلمه از ساقه‌های نرم و چوبی شمعدانی استفاده می‌شود. قلمه‌ها حدود ۱۲ سانتیمتر طول داشته باشند و یا بر روی هر قلمه حداقل ۳-۲ گره وجود داشته باشد.

.همه برگ‌های روی قلمه را حذف کنید اما می‌توان برگ موجود در انتهای قلمه را می‌توان نگهداشت و حذف نکرد. قلمه‌ها را می‌توان در شن به تنهایی یا مخلوط شن+ پیت موس و یا مخلوط کوکوپیت+پرلایت کاشت.. البته برخی از پرورش دهندگان قلمه‌ها را به دمای ۲۴-۱۲ ساعت نگه‌داری و سپس آنان را می‌کارند و اعتقاد دارند که با این کار خطر پوسیدگی قلمه‌ها در طی ریشه‌زایی کمتر می‌شود. در هفته اول گلدان حاوی قلمه‌ها را در مکانی نیمه تاریک نگهدارید و بعد از سپری شدن این مدت گلدان قلمه‌ها را می‌توان به کنار پنجره‌ای آفتاب گیر منتقل کرد. برای حفظ رطوبت در اطراف قلمه می‌توان کیسه پلاستیک شفاف بر روی گلدان حاوی قلمه‌ها کشید. مراقب باشید تا قلمه‌ها در معرض نور مستقیم آفتاب نباشند و در تمامی مدت مراقب مرطوب ماندن بستر کاشت باشید.

دمای ۲۵-۲۴ درجه محیط ریشه و ۲۴-۲۲ محیط اطراف قلمه به ریشه‌زایی سریع‌تر آنها کمک می‌کند. ریشه دهی قلمه‌ها در حدود ۴-۳ هفته و حداکثر ۸-۶ هفته طول می‌کشد. بعد از گرم شدن هوا و بعد از انتقال آنان به گلدان‌های اصلی که قرار است در آنجا رشد و نمو کنند، ساقه را سرزنی کنید تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شوند و گیاه به جای یک ساقه اصلی، چند ساقه اصلی داشته باشد.

آموزش تصویری قلمه زدن شمعدانی
گل شمعدونی
آموزش قلمه زدن شمعدانی
طریقه قلمه زدن شمعدانی
مراحل تهیه قلمه زدن گل شمعدانی با عکس: تصویر شماره یک تهیه قلمه از گیاه مادری تصاویر شماره دو، سه و چهار آماده سازی قلمه، تصویر شماره پنج ایجاد منفذ کاشت توسط یک قطعه چوب در خاک تصویر شماره شش و هفت کاشت قلمه در گلدان تصویر شماره هشت قرار دادن پلاستیک بر روی گلدان برای نگهداری میزان بیشتر رطوبت در اطراف قلمه‌ها.

توصیه می شود مقاله آموزش قلمه زدن کاکتوس ها را هم مطالعه کنید. کلیک

 

 

پست‌های مرتبط

آموزش تصویری قلمه زدن حسن یوسف

آموزش تصویری قلمه زدن حسن یوسف : روش‌های مختلفی برای...

آموزش ریشه‌دار کردن کاکتوس پیوندی

آموزش ریشه‌دار کردن کاکتوس پیوندی

آموزش ریشه‌دار کردن کاکتوس پیوندی: پیوند کاکتوس بر روی پایه...

آموزش قلمه زدن دیفن باخیا

آموزش قلمه زدن دیفن باخیا : گل دیفن باخیا گیاه...

نظرات (4)

سلام خیلی ممنون از مطلب خوبتون من چنتا سوال داشتم
اگه ی شاخه خیلی بزرگ باشه میشه چند قسمتش کنم و هرکدوم رو بکارم؟
میشه از هورمون ریشه استفاده کرد؟

پاسخ

خیلی عالی بود ممنون ????

پاسخ

با سلام من با این روش یک ساقه شمعدانی قلمه زدم اما قلمه شل شده و به یک طرف کاملا خمیده شده علت چیه ؟

پاسخ

    سلام.بهترین زمان برای قلمه گیری اوایل بهار هست.احتمالا لوازمی که برای برش وکاشت استفاده کردید استریل نبوده وقلمه قارچی شده.همه ی لوازمی رو که استفاده میکنید باید استریل باشه.از جمله چاقویی که برش میزنید وخاکی که برای رشد قلمه ها استفاده میکنید.حتما بعد از برش انتهای قلمه هارو هم داخل هورمون ریشه زایی فرو کنید وبعد داخل خاک بکارید.دما هم خیلی مهم هست.مقاله رو کامل مطالعه بفرمایید.

    پاسخ