معرفی گل حسن یوسف

معرفی گل حسن یوسف

معرفی گل حسن یوسف : حسن یوسف یکی از گیاهان محبوب در ایران است که دارای تنوع و رنگ‌های مختلفی می‌باشد. محبوبیت آن به دلیل آسان بودن نگهداری و تکثیر آن می‌باشد.

نام علمی حسن یوسف Coleus blumei می‌باشد. بومی جنوب شرقی آسیا می‌باشد. در این مقاله آموزش نگهداری آبیاری خاک بیماری‌ها و آفت‌های حسن یوسف همچنین آموزش تکثیر این گیاه توضیح داده می‌شود.

طول ساقه‌های حسن یوسف به حدود ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متر می‌رسد و می‌تواند تا ۲ متر نیز رشد کند. ارتفاع کل گیاه به حدود ۶۰-۳۰ سانتیمتر می‌‌رسد و به شکل عرضی نیز در حدود ۳۰ سانتیمتر فضا اشغال می‌کند. دارای گل‌های ریز و بنفش رنگ هستند و در بهار و  تابستان گل می‌دهد.

عکس گل حسن یوسف
عکس گل حسن یوسف

 

آبیاری گل حسن یوسف:
بستر کاشت حسن یوسف باید مرطوب نگه‌داشته شود که البته این به معنی خیس و غرقاب شدن خاک نیست. گیاهان جوان در برابر خشکی کشیدن حساس‌تر از گیاهان بالغ هستند. بهتر است قبل از آبیاری سطح خاک را بررسی کنید و اگر سطح خاک رطوبت خود را تا حدودی از دست داده بود گیاه را آب دهید. در طی زمستان از آبیاری گیاه کم کنید اما مراقب خشکی نکشیدن گیاه باشید.

رطوبت بیش از اندازه خاک و همچنین سرد بودن هوا در طی ماه‌های سرد یکی از دلایل شیوع بیماری‌های قارچی و پوسیدن ساقه‌های این گیاه است. در روزهای گرم رطوبت مکان نگهداری را افزایش دهید و بهتر است که این کار را با روش زیرگلدانی و سنگریزه انجام دهید تا در اثر غبار پاشی و مرطوب شدن برگسار، بیماری‌های قارچی شیوع نیابد.

دلیل دیگر این است که اگر در زمان غبار پاشی از آب‌های با املاح و همچنین سرد استفاده کنید احتمال ظهور لکه‌های سفید رنگ بر روی برگ‌ها وجود دارد بنابراین برای افزایش رطوبت هوای اطراف گیاه بدین صورت عمل کنید، ابتدا یک زیر گلدانی را که بزرگ‌تر از زیر گلدانی گیاه است تهیه کنید و داخل آنرا تا لبه آن سنگریزه‌های درشت بریزید. سپس زیرگلدانی را تا نیمه ارتفاع دیواره آن آب بریزید و گلدان حاوی گیاه را بر روی سنگریزه‌ها قرار دهید.

مراقب باشید تا ته گلدان حاوی گیاه با آب موجود در زیر گلدانی دوم، تماس نداشته باشد. گرمای محیط آب داخل زیر گلدانی دوم را به تدریج تبخیر کرده و رطوبت مورد نیاز برگسار گیاه را فراهم می‌کند.

شکل گل در گیاه حسن یوسف
شکل گل در گیاه حسن یوسف

نور: 
این گیاه مکان‌های نیم سایه را می‌پسندد در چنین شرایطی رشد رویشی خوبی خواهد داشت. در چنین مکانی آفتاب صبح نسبت به آفتاب بعدازظهر ارجحیت دارد. اگر مکان نگهداری بیش‌از اندازه سایه و تاریک باشد از میزان رشد گیاه و همچنین درخشندگی رنگ‌های این گیاه کم می‌شود، برگ‌ها کم رنگ می‌شوند و یا حتی تغییر رنگ می‌دهند و ساقه‌ها نیز بلند و ضعیف شده و فاصله بین برگ‌ها نیز زیاد می‌شود. اگر به آبیاری و همچنین حفظ رطوبت برگسار توجه شود می‌توان در مکان‌های آفتاب‌گیر هم این گیاه را نگهداری کرد اما رنگ برگسار آن گیاه با زمانی که در مکان سایه و نیم سایه نگهداری شود متفاوت خواهد بود. اشعه مستقیم آفتاب در روزهای گرم موجب سوختن و قهوه‌ای شدن برگ‌ها خواهد شد. همچنین برای رشد یکنواخت برگسار و عدم انحراف آنان به‌سوی نور هر چند وقت یک‌بار گلدان را ۱۸۰ درجه بچرخانید.

 

دما: 
دمای روز ۲۹- ۲۳ درجه سانتی‌گراد و دمای شبانه ۲۱ – ۲۰ برای این گیاه مناسب است البته دما اگر از ۲۴ درجه بالاتر برود باید به تأمین رطوبت هوای مکان نگهداری گیاه نیز توجه کرد. دمای زیاد و خشکی هوا موجب چروکیدگی و خشکیدگی برگسار و در نهایت مرگ گیاه می‌شود. سرمای هوا در طی شب موجب زرد شدن برگ‌ها ویا اصولاً کم رنگ شدن رنگ برگ‌ها خواهد شد. در طی زمستان بهترین دما برای حسن یوسف ۲۰-۱۵ درجه سانتی‌گراد است و البته این گیاه تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد را نیز می‌تواند تحمل کند اما دما در ۴ درجه سانتی‌گراد موجب از بین رفتن گیاه می‌شود. با فرا رسیدن بهار زمانی گلدان را به محیط بیرون از خانه منتقل کنید که دمای هوا به بیش از ۱۵ درجه افزایش یافته باشد.

 

خاک مناسب گل حسن یوسف: 
خاکی با زهکش مناسب و مرطوب نیاز دارد. از جمله ترکیبات بستر خاک حسن یوسف می‌توان به یک قسمت پیت+۳ قسمت خاک معمولی باغچه+ ۲ قسمت پوسته پوسیده درختان+ یک قسمت خاک‌برگ و یا مخلوطی از خاک معمولی باغچه + خاک‌برگ + ماسه اشاره کرد. حسن‌یوسف به خاکی با کمی قلیایی نیاز دارد بنابراین کاربرد آب‌های املاح دار اشکالی ایجاد نمی‌کند و معمولاً از موادی همانند پیت ماس که منجر به اسیدی شدن خاک می‌شوند برای ترکیب بستر کاشت این گیاه استفاده نمی‌شود. در طی فصل رشد بهار و تابستان می‌توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی البته با نصف غلظت معمول، برای غذادهی این گیاه استفاده کرد. استفاده از کودهایی با میزان نیتروژن زیاد موجب آبکی شدن و عدم استحکام ساقه‌ها می‌شود و برگ‌ها نیز بد رنگ خواهند شد.

 

آموزش تکثیر گل حسن یوسف:
حسن یوسف به آسانی توسط قلمه ساقه و بذر تکثیر می‌شود برای تکثیر از قلمه فقط کافی است که قلمه‌ها را معمولاً در اواخر تابستان تا اواخر پاییز تهیه می‌کنند قلمه‌ها حداقل به طول ۳ سانتیمتر و به طور مطلوب ۱۵-۱۰ سانتیمتر هستند و از نوک ساقه‌ها تهیه می‌شوند. فقط دو برگ موجود در بالای قلمه نگهداری و مابقی قطع می‌شوند. قلمه‌ها را می‌توان در آب و یا در بستر کاشتی سبک و مرطوب همانند ماسه مرطوب نیز می‌توان کاشت کرد. در صورت استفاده از آب هر ۷-۵ روز می‌بایست آب ظرف حاوی قلمه‌ها را با آب تازه عوض کرد. در طی ریشه زایی قلمه‌ها دمای ۲۳-۲۰ درجه سانتی‌گراد مناسب است. زمانی که ریشه گیاهان شکل گرفت و شواهدی از رشد برگ‌های جدید به‌دست آمد می‌توان از کود ۲۰-۲۰-۲۰ برای کوددهی گیاهان جوان استفاده کرد. در صورت بذر دهی گیاه می‌توان از بذور آن نیز در تکثیر حسن یوسف استفاده کرد. بذرها را بر روی سطح بستر کاشت مرطوبی بگذارید و با دست کمی آنها را به سطح بستر فشار دهید. پوشاندن بذرها لازم نیست زیرا برای جوانه‌زنی به نور نیاز دارند. هر روز بذرها را به وسیله غبار پاشی مرطوب نگهدارید و سطح بستر کاشت را برای حفظ رطوبت با پوششی پلاستیکی بپوشانید. دمای ۲۳-۱۸ درجه سانتی‌گراد برای جوانه زنی بذور کافی است و بذرها در طی ۱۰ روز جوانه می‌زنند.

آفات و بیماری:
یکی از شایع‌ترین آفات حسن‌یوسف شپشک آرد آلود است که معمولاً در برگ ساقه و زاویه بین برگ و ساقه مستقر می‌شود و از شیره گیاهی تغذیه کرده و موجب زردی، بدشکلی، پژمردگی و ریزش برگ‌ها خواهد شد.

مگس سفید آفت دیگر این گیاه است که از شیره گیاه تغذیه می‌کند و ماده چسبناک عسلک را تولید می‌کند که محل مناسبی برای رشد برخی از قارچ‌ها هستند.

آفت حسن یوسف
آفت مگس سفید روی برگ گل حسن یوسف

 

توصیه می شود مقاله کامل در مورد افت مگس سفید را مطالعه کنید. کلیک

شته هم گاهی به حسن یوسف حمله و از شیره گیاهی تغذیه می‌کند که در نتیجه برگ‌ها بخصوص برگ‌های نواحی جوان زرد رنگ و چروکیده می‌شوند. شته‌ها عسلک نیز تولید می‌کنند که در نتیجه سطح برگ‌ها چسبناک می‌شود و محل مناسبی برای رشد برخی از انواع قارچ‌ها است.

کنه‌های تارعنکبوتی نیز آفت دیگر این گیاه است که بر اثر فعالیت آن علاوه بر تشکیل تار در قسمت‌های بسیار جوان گیاه و همچنین نواحی زیرین برگ‌ها، برگ‌ها بد رنگ، چروکیده و خشکیده می‌شوند و در نهایت زرد رنگ شده و می‌ریزند.

آفت کنه تار عنکبوتی
آفت کنه تار عنکبوتی

 

یکی از بیماری‌های قارچی این گیاه سفیدک پودری Podery mildew است که در ابتدا بر روی برگ‌ها لایه‌ای سفید رنگ تشکیل می‌شود و به‌تدریج قهوه‌ای‌رنگ می‌شود و ممکن است برگ‌ها به هم بپیچند و چروکیده شوند.

سفیدک دروغین Downy mildew نیز بیماری دیگر این گیاه است که منجر به شکل گیری لکه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی پشت و روی برگ و ریزش برگها می‌شود. بیماری دیگر بیماری ویروسی لکه نکروزه گل حنا است که منجر به بروز لکه‌های قهوه‌ای و یا زرد نامنظم بر روی برگ‌ها و کوتاهی قامت و بدشکلی گیاه خواهد شد. حشره تریپس عامل اصلی شیوع این بیماری است.

گل حسن یوسف
بیماری سفیدک دروغین. در تصاویر A,C,D وجود لکه‌های قهوه‌ای رنگ و در تصویر B ریزش برگ‌ها را بر اثر این بیماری مشاهده می‌کنید.

بیماری حسن یوسف
لکه‌های ایجاد شده توسط بیماری ویروسی. البته گاهی لکه‌ها قهوه‌ای رنگ و به شکل‌های نامنظمی هستند.

 

هرس حسن یوسف:
برای آنکه گیاه به شکل بوته رشد کند می‌توان از ساقه‌های مرکزی گیاه در حدود ۱۵-۱۰ سانتیمتر باقی گذاشت و بقیه را قطع کرد تا رشد جوانه‌های جانبی تحریک شود. البته شاخه را از نزدیکی سطح خاک هم می‌توانید قطع کنید و مشکلی برای رشد بعدی این شاخه ایجاد نمی‌شود. عمل کوتاه کردن شاخه‌های حسن یوسف عملی اجتناب ناپذیر است در غیر این صورت شاخسار بیش از اندازه بلند و علفی خواهند شد و بخصوص در گیاهانی که اصطلاحات پیر شده‌اند موجب بدشکلی گیاه خواهد شد. برای حفظ قدرت رویش گیاه زمانی که ساقه‌های گل شکل گرفتند می‌توان آنان را جدا کرد.

 

منبع:میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

90 دیدگاه برای “معرفی گل حسن یوسف

 1. سپینود گفته:

  با درود و عرض ادب
  حسن یوسفی دارم که یکماهه خریدم و چند روزه که بیحال شده و از وسطای ساقه خمیده شده،،در تراس نگهداری میکردم و چند روزی در زیر گلدانی اب جمع شده بود که دیدم گل بیحال شده،،تراس نیمه افتاب و سایه است یکروز درمیان اب میدم و یکهفته پیش کود مایع دادم npk
  هیچ سیاهی در ساقه و افتی ندیدم
  ممنون میشم پاسخ بدین،سپاسگزارم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید ورطوبت محیط رو افزایش بدید ،زمانی که سطح خاک خشک شد ابیاری رو انجام بدید،نور رو حتما فیلتر کنید، دما ونور زیاد باعث پژمرده شدن این گیاه میشه در محیطی که دمای ایدالی داره نگهداری کنید.

 2. هنکامه گفته:

  سلام من حسن یوسف کاشتم روشم نایلون کشیدم حدود ۱۰ روزی میشه اللن کل ساقه حالت ریشه دار شده طبیعیه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، رطوبت زیاد محیط باعث این فرایند شده بهتر هست کاور رو بردارید وریشه های اضافی رو کات کنید.

 3. مصطفی گفته:

  سلام من یک گلدان حسن یوسف دارم که ساقه هاش خیلی ضعیف هستند و اگر با یک شاخه ساپورت نشن بعد بلند شدن و یکم زیاد شدن وزنش میوفته و میشکنه.
  لطف میکنید راهنمایی کنید
  ممنون

 4. محمد رضا گفته:

  سلام برگای حسن یوسف من زرد و بی رنگ میشن و میافتن …. از زمانی که کولر روشن کردم اینطوری دارن میشن… البته قبلش هم میشدن ولی با تعویض خاک که حدودا دو ماه پیش انجام دادم بهتر شدن و جوونه های کاملا پر رنگ و شادابی زدن ولی این چند روزه اینطوری دارن میریزن

  اینم عکسشون:
  http://8upload.ir/uploads/f211335073.jpg
  http://8upload.ir/uploads/f48479477.jpg

  شرایط نگهداری:
  پنجره ی شمالی نور خوبی دریافت میکنه
  از نظر رطوبت هم با دستگاه بخور رطوبت رو براش تامین میکنم و کنارش جزیره هم درست کردم
  برای ابیاری هم از قطعات سفالی ابیاری زیر سطحی استفاده میکنم الان حدودا یک ماه و نیم هستش و واقعا جوابگو بوده اولش که قطعات رو توی خاک گذاشتم یکم زرد شدن وقتی کود ۳ ۲۰ دادم دیگه زردی ندیدم تا الان که این اتفاق براشون افتاده

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، گیاه رو به محیطی انتقال بدید که در معرض باد کولر نباشه، سرمای کولر به گیاه شوک وارد میکنه وباعث زرد شدن وریزش برگهای گیاه میشه.

 5. مریم گفته:

  سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون، برگ های پایینی حسن یوسف های من بی حال میشن و میریزن آبیاری و نورم خوبه میتونم بدونم دلیلش چیه

 6. مهدیه گفته:

  گل من کلا خشک شد و ساقش سیاه شد الانم فقط چن برگ با ی ساقه ی خیلی خیلی کوچولو مونده می خواستم ببینم میشه کاریش کرد؟ همون ی ذره ساقم تهش سیاه شده خیلیم پژمردس

 7. محمد گفته:

  سلام ببخشید برگای گل من رشد خیلی کمی دارن و کوچیک موندن وسط بعضی از گلاهم به جای صورتی سفید رنگ هستش

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 8. سونا گفته:

  سلام خسته نباشید
  حسن یوسفم چند وقت بیش افتاد زمین و کلی از ساقه هاش شکست البته اونارو قلمه زدم و حال همشون خوبه
  تنها مشکل اینه ک حسن یوسف مادر کلا سه تا ساقه داره و همشون کله هاشون برگ داره و ساقه ها و تنه ی اصلی خیلی خالیه همینجورم داره بیریخت رشد میکنه چ راه حلی وجود داره؟ میتونم ساقه هارو ببرم و قلمه بزنم و از تنه اصلی بازم رشد کنه و ساقه جدید بده؟ یا همینطور بزارم بمونه کاری ب کارش نداشته باشم؟ کلا چیکار کنم -_-

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، اگر شاخه ها بلند هستند میتونید قلمه بگیرید،احتمالش هست که گیاه کمبود نور داشته باشه، میتونید بمرور زمان گیاه رو به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما،سعی کنید برای ابیاری از اب همدمای محیط وبدون املاح وکلر استفاده کنید وجوداملاح داخل اب وسرد بودن اب باعث این مشکل میشه.میتونید اب رو داخل ظرف بدون درب بریزید و۲۴ ساعت در دمای اتاق نگهداری کنید تا هم املاحش ته نشین بشه وهم،همدمای محیط بشه بعد برای ابیاری گیاهان استفاده کنید. از اب دستگاه تصفیه هم میتونید برای ابیاری گیاهانتون استفاده کنید.

 9. محمد گفته:

  ببخشید شما درمورد زردشدن بعضی ازقسمت های کاج مطبق هم اطلاعات دارید؟کوداهن هرچندوقت یکبارمیخاد؟ایانیازبه افتاب صبحگاه دارد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه (قسمتهایی که برگها زرد شدن وبصورتی کلی) عکس واضح بفرستید تابهتر راهنماییتون کنیم.

  • ابوالفضل گفته:

   سلام خسته نباشید من هروقت از بالا ب طول دو تا سه یانتیمتر کوتاه میکنم که حسن یوسف پرپشت بشه اما میبینم بعداز مدت یک هفته کله ساقه گیاه سیاه شده و منجر به از دست رفت و خشک شدن گیاهم میشه من خیلی حسن یوسف دوست دارم تا الان ۵تا از گلدونام خشک شده فقط دوتاش مونده ممنون میشم راهنمایم کنین

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    سلام، ممنون، احتمالا لوازمی رو که برای برش استفاده میکنید الوده هست به همین دلیل چنین مشکلی پیش میاد، وسیله ای رو که برای برش وکات کردن استفاده میکنید حتما تیز وکامل ضدعفونی کنید بعد گیاه رو برش بزنید ،میتونید با الکل یا بوسیله حرارت دادن کامل ضدعفونی کنید.

 10. محمد گفته:

  ببخشید منظورتون ازخاک ضدعفونی شده چیه؟اگه قلمه هاروکنارگیاه مادرکه داره ازساقه پایینی سیاه میشه بکارم مشکلی پیش میاد؟یابایددریک گلدان جداگانه باشه؟پلاستیکی باشه یا سفالی؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   منظور اینکه خاک رو بوسیله حرارت دادن یا با محلول قارچ کش ضدعفونی کنید،گیاه مادری که ساقش سیاه شده احتمال قارچی شدن وجود داره اگر قلمه های سالم رو هم کنار گیاه مادری که الوده هست بکارید قلمه ها هم الوده شده واز بین خواهند رفت، بهتر هست گیاه الوده رو از خاک دربیارید وخاک رو یا باحرارت دادن یا بوسیله محلول قارچ کش ابیاری کنید تا ضدعفونی بشه بعد قلمه ها رو داخلش بکارید ویا کلا از خاک جدیدی که ضدعفونی یا استریل هست استفاده کنید. نوع گلدان فرقی نمیکنه مهم خاک هست که حتما باید تمیز وضدعفونی شده باشه.

 11. محمد گفته:

  سلام من حسن یوسفم ساقه ازقسمت متصل به خاک داره سیاه میشه ودوتاقلمه ازش گرفتم اماجای یکی از اونانه تنهارشدنکردبلکه خشک شده میترسم کل گلم خشک بشه.نورافتاب نمیخوره بهش ولی کنارپنجره هستش.یکبارم کوداهن بهش دادم تقریباهفته ای دوبارم ابیاریش میکنم البته به میزان متوسط.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، از قسمتهای سالم گیاه توسط یک چاقوی تیز وضدعفونی شده قلمه بگیرید ودر خاک سبک وضدعفونی شده بکارید اگر ساقه گیاه اصلی سیاه شده بزودی از بین خواهد رفت.

 12. سونیا گفته:

  سلام خسته نباشید

  http://uupload.ir/files/s83p_1571223828615357042932.jpg

  http://uupload.ir/files/nm2c_۲۰۱۹۱۰۱۴_۲۱۵۱۰۵.jpg

  این عکس ها قلمه های حسن یوسفمه ک حدود دوماهه داخل خاکن و حالشون خوب بوده سه هفته پیش بهشون کود سه بیست دادم و هفته بعدشم قارچ کش
  اب دادنشون وقتیم ک خشک بشه خاک تا یک سانت و نورشونم خوبه هرچند ک نسبت به تابستون کمتر شده
  الان برگ هاشون از نوک خشک میشه تا اخر و، اخر سر هم میریزه ب چ علت هست؟ میتونه واسه سرما باشه؟ یا چی؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای ابیاری از اب همدمای محیط استفاده کنید واب بدون املاح، ابهای سنگین حاوی اهک وفلوراید باعث این مشکل میشن،میتونید اب رو بمدت ۲۴_۴۸ ساعت داخل یک پارچ بریزید بمونه بعد از ۴۸ ساعت برای ابیاری گیاهان استفاده کنید ویا از اب دستگاه تصفیه برای ابیاری گیاهان استفاده کنید.

 13. زهرا گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  ببخشید که در بخش حسن یوسف این سوال رو میپرسم. من یک گیاه گل سنگ دارم برگ های پایین ش کم کم زرد می شوند. میخواستم بدونم این طبیعی هست؟ برای آبیاری با انگشت خاک رو چک میکنم اگه خاک نچسبید به دستم با آب جوشیده سرد شده آبیاری میکنم . چون یه جا خونده بودم سریع از بین میره و معمولا یکسال فقط عمر میکنه برای همین خیلی مراقب ش هستم. کود هم تا حالا بهش ندادم ولی خاک ش رو یک ماه پیش کلا عوض کردم. نور پشت پرده هم بهش میخوره.

  https://pasteboard.co/IBV09Bs.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زرد شدن برگهای قدیمی تاحدودی طبیعی هست،خشک شدن نوک برگها دلیلش کمبود رطوبت محیط هست میتونید با درست کردن جزیره زیر گلدانی یا دستگاه بخور رطوبت مورد نیاز گیاه رو فراهم کنید،این گیاه یک الی دوساله هست میتونید از شاخه های جوان گیاه قلمه بگیرید.

 14. جودا گفته:

  سلام
  من قصد دارم گلدان حسن یوسفمو تعویض کنم
  میخواستم ببینم نمیشه به جای برعکس کردن.گلدان دیواره گلدان.ک پلاستیکی هست رو پاره کرد؟ (با جاقوی داغ)

  و اینکه در بعضی سایتا نوشته از دو سه رور قبل آبیاری نکرده باشید و بقیه میگن باید غرق آب باشه! آخر چ کنم؟

  و اگ جوابتون اینک باید آبیاری بشه میشه بجای آب از قارچ کش استفاده کنم؟ جون خاک خود گلدونم.مشکوکه!
  اگ.نکته دیگه ای ب نظرتون میرسه میشه بگید؟؟
  خیلی ممنون پیشاپیش

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید گلدان رو با چاقو ببرید ولی خیلی بااحتیاط باید این کار رو انجام بدید که به ریشه ها اسیبی نرسه،میتونید ۲۴ ساعت قبل خاک گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید و۲۴ ساعت بعد اقدام کنید ،اگر خاک مرطوب باشه با چند ضربه جزیی به گلدان گیاه کامل با خاک از داخل گلدان خارج میشه،ابیاری کنید بهتر هست چون خاک نرم میشه وریشه ها اسیب کمتری موقع نقل وانتقال وجابجایی میبینند.

 15. بیتا گفته:

  سلام
  مصرف همزمان قارچ کش و کود محلول عیبی داره؟
  اگر آره
  دوتا از شاخه های حسن یوسف من ک برگی ندارن سیاه دارن میشن دو بار کاتشون کردم ولی باز از همون ناحیه دارن سیاه میشن
  برگای ناحیه دیگم پژمرده شدن و چند تاییشون زرد شدن
  در یکی از کامنتا خوندم در شرایط مشابه همین موضوع گفته بودین قارچ کش بدین به خاک و گیاه
  من قبل اینک پیشرفت سیاع شدن و کامنت شمارو مشاهده کنم به گیاه برای اولین بار کود دادم نمیشه قارچ کش هم بدم؟ یا وایسم چون اون سیلهی داره ب سمت ساقه اصلی میره نگرانم
  چ کنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، استفاده همزمان دو نوع کود و سم باعث مسموم شدن گیاه میشه حد فاصل مصرف یک هفته هست. تا جایی که سیاه شدن با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وداخل محلول قارچ کش شستشو بدیدخاک رو هم کامل ضدعفونی کنید بعد بکارید تا زمانی که بیماری گیاه بهبود نیافته کوددهی نکنید.

 16. Taty گفته:

  سلام
  اگر این دوران و فصل یعنی اول مهر ک فردا هست و هوا کمی رو ب سردی رفته است در مازندران میشود گلدان حسن یوسف را تعویض کرد؟
  (ریشع از کف بیرون زده )

 17. زهرا گفته:

  سلام. ممنون از سایت خوبتون
  این عکس حسن یوسف من هست. یه ماه خریدم. اول رنگش صورتی بود ولی الان داره رو به سبزی میره. آبیاری هر وقت خاکش خشک شد ( ۳ -۴ روز ) و نورش هم تو تراس آفتاب مستقیم نمیخوره ولی نور غیر مستقیم خوبی داره. رشدش هم نسبت به حسن یوسف های دیگم خیلی کند هست.
  چه کار کنم تا رنگش قرمز تر بشه و رشد بهتری داشته باشه
  https://pasteboard.co/IxOZPde.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، با کودهای کامل تقویت کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید میتونید براش جزیره زیر گلدانی درست کنید مقداری کمبود نور هم دار اگر محیط پرنور تر از محیط فعلی دارید به اون قسمت انتقال بدید.

 18. ساسی گفته:

  با ساقه سیاه شده میتوان درمان کرد؟
  قلمه زدم ک سیاه شده در خاک فک کنم واس رطوبت زیاد و در نایلون موندنش بدون فضای تنفسیه
  دور بریزم یا درمانیم هست؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   متاسفانه درمان نداره تا جایی که سیاه شده بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده ببرید تا به اوند سالم برسید. بعد داخل خاک ضدعفونی شده کشت کنید،میتونید برای ریشه دار کردن قلمه حسن یوسف از کوکوپیت هم استفاده کنید.

 19. Taty گفته:

  گل حسن یوسفی داشتم ک حدود سه هفتس اوردمش خونه متوجه یه سری حشره خیلی ریز سفید شدم ک بعضیاشون حرکت میکردن تو خاک و هم تو سطح ساقه و برگ کرمم مشاهده کردم البت کرمی بود ک با سرعت حرکت میکرد درست نتونستم ببینم اما این فقط تو خاکش بود. برگاشم چند وقت ی بار یکمی زد میشدن ک با تیغ تمیز میگرفتمشون
  ب توصیه یکی از دوستام روغن افتابگردانو با مایع ظرفشویی و اب به گیاه ابپاشی کردم البته نذاشتم ب خاک برسه فقط سط ح و
  رفتم مسافرت و بعد ۲ روز ک برگشتم دیدم تعداد زیادی هول و هوش ۲۰ تا برگ یا کاملا خشک شدن یا نوکشون خشک شده ساقشم لکه های دون دون قهوه ای و سیاه انداخته بود خیلی نگرانشم الآن من باید چیکار کنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بعد از اسپری محلول روغن ومایع ظرفشویی باید برگهارو ابشویی میکردید تا محلول روی برگها نمونه، موندن این نوع محلول روی برگها باعث بسته شدن منافذ برگها شده وبرگها زرد شده واز بین رفتند. بهتر هست از قسمتهای سالم گیاه قلمه بگیرید وبرای افت خاک میتونید از محلول سم حشره کش دیازینون استفاده کنید.

 20. بهاره گفته:

  سلام من حسن یوسف رو گلدونشو عوض کردم یه دو هفته پیش خواستم از گلدون قدیمی درش بیارم نصف خاک با ریشه ته گلدون موند چون نرم بود جدا نشد تو گلدون جدید کاشتم بعد چند روز برگهاش دونه دونه نرم و خشک شد ریخت گلدون پر بود برگهایش بزرگش میریزن تو ساقه هنوز بر هایه ریز داره الان باید چکار کنم به ریشه صدمه دیده انگار هنوز جو داره چون ساقه ها برگ دارن شش ساقه برگ دارن ریز متوسط به خاطر اینکه بهش هوا خورده اینجوری شد یا خاکش کامل دانلود ممنون میشم راهنماییم کنید و عکسشو کجا براتون بفرستم ببینید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، موقع تعویض گلدان ریشه هایی که جدا شدن، به همین دلیل گیاه پژمرده شده، گیاه رو کامل ابیاری کنید ودر جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ،بعد از ریشه زایی ورشد به جای پرنوری انتقال بدید. جای خنک وثابتی بمونه بعد از مدتی شروع به رشد میکنه.برای اموزش ارسال عکس، مقاله آپلود عکس روی سایت میهن کاکتوس رو مطالعه بفرمایید.

 21. محمد گفته:

  من برای حذف شپشک گیاه حسن یوسفم از سم مالاتیون استفاده میکنم.دقت کردم که دوزش هم درست باشه ولی نه تنها شپشک ها نرفتن یک حشره ی طلایی رنگ که برگ هاشو میخوره هم به اونا اضافه شده .
  باید چی کار کنم؟؟؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   برای شپشک ارد الود اول باید حذف فیزیکی انجام بدید با یک قلمو اغشته به الکل تمام نقاط سفید رو بردارید،احتمالش هست که تاریخ مصرف سمی که استفاده کردید تموم شده مقدار مصرفش یک سی سی در یک لیتر اب هست،میتونید داخل نیم لیتر اب چند قطره مایع ظرفشویی یا شامپوبچه ،ودو الی سه قاشق الکل بریزید وخوب ترکیب کنید واین محلول رو به همه ی قسمتهای گیاه اسپری کنید ،روی خاک قبل از محلول پاشی پلاستیک بکشید تا از این محلول داخل خاک نریزه باعث خشک شدن گیاه میشه. بعد از یک ساعت برگها رو با اب ولرم شستشو بدید ،دو الی سه روز این کار رومداوم تکرار کنید.

 22. محمد گفته:

  سلام
  برگ های زیریه گیاه حسن یوسف من رشد نمیکنند ولی برگ های بالایی رشد خیلی زیادی دارن ، باید چی کار کنم که برگ های زیری هم رشد کنند؟
  برای هرس کردن اشکال نداره شاخه های جانبی رو هم بزنیم؟
  شپشک آرد آلود رو چجوری بکشم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برگهای قدیمی دیگه رشد نخواهند کرد بمرور زمان برگهای قدیمی پیر وفرسوده شده واز بین میرند. بله میتونید شاخه های جانبی رو هرسکنید وقلمه بگیرد وتکثیر کنید. برای شپشک اول باید حذف فیزیکی کنید بعد برگهای گیاه رو با محلول (یک لیتر اب چند قطره مایع ظرفشویی وچند قاشق الکل) شستشوبدید،روی خاک گیاه یک پلاستیک بکشید که از محلول داخل خاک گیاه نریزه. یک ساعت بعد برگها وساقه رو با اب ولرم شستشو بدید. از ترکیب اب وسرکه به اندازه مساوی هم میتونید برگها رو شستشو بدید.

 23. Naey گفته:

  سلام. چگچنه باید ریشه ها رو چک بکنم؟ من چند شاخهذقلمه گرفتم و توی خود گلدون کاشتم اما اونها هم پژمرده ان. قلمه ها رو بدون ریشه کاشتم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خوب از اول بگید که قلمه زدید، بعد از قلمه زدن باید قلمه ها رو در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید گرما باعث از بین رفتنشون میشه خاک هم باید مرطوب باشه.اگر ساقه ها هنوز خشک نشدند میتونید بجای خنک ونیمه سایه انتقال بدید وخاک رو مرطوب نگهدارید.

 24. naey گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  من یه گل حسن یوسف دارم که در محل نیم سایه قرار داشت اما چون ما در جنوب زندگی میکنیم و آفتاب شدید هست انتقالش دادم زیر درخت که خنکتر باشه. دو تا بوته کنار هم بودن. بوته کوچکتر کاملا برگهاش خشک شد و بزرگتره برگهاش کمرنگ شد و بدون اینکه زرد و یا خشک بشن می افتادن. فکر کردم بخاطر شوک جبجایی باشه و بزودی درست میشه. الان دو رزوه باد گرم شروع شده بعد از اون برگها و ساقه ها پژمرده شدن و حالت افتاده دارن. دیروز که کاملا افتاده بود و دیشب انتفال دادم به خونه که کولر هست . اما ظهر که برگشتم هیچ تغییری نکرده. چکاری باید الان انجام بدم؟ لازم بذکره که قبل از جایجایی مشکلی نداشت و رویشش خوب بود.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، احتمالش هست که ریشه ها موقع جابجایی اسیب دیده باشن،بهتر هست ریشه ها رو چک کنید ودر صورت لزوم از قسنتهای سالم گیاه قلمه بگیرید.

 25. بهاره گفته:

  سلام خسته نباشید الان تو ماه آخر پاییزیم میتونم قلمه بگیرم انتها حسن یوسف من دوتا جونها داده میتونم بزارم تو یه لیوان آب وقتی ریشه داد بکارم تو یه گلدون دیگه یا همینجوری بزارم تو خاک تا ریشه بده

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، هنوز اواخر بهار نشده، بله میتونید قلمه بگیرید،هم میتونید داخل اب ریشه دار کنید وهم داخل خاک. قلمه رو در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. بعد از شروع به رشد بجای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 26. بهار گفته:

  هرس کردن حسن یوسف چه زمانیه گلدون من کنار ساقه دست گل داده متوسط باید جدا کنم دوتا رو تو یه گلدون بکارم یا نه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   حسن یوسف گیاه چند ساله هست وبرای نگهداری باید از قسمتهای جوان گیاه قلمه بگیرید،اگر گیاه به گل نشسته میتونید شاخه گل دهنده رو جدا کنید تا نیروی گیاه صرف گل نشه.معمولا گیاه حسن یوسف بعد از گلدهی از بین میره.

 27. بهاره گفته:

  سلام من یه حسن یوسف دارم خواستم بپرسم گلدونشو کی عوض کنم گلم مشکلی نداره فقط تمام خاک به ریشه چسبیده و داخل گلدان خاکی نیست و کی باید هرس انجام داد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله میتونید یک الی دو سایز گلدان رو بزرگتر کنید،در زمان رشد گیاه میتونید هرس رو انجام بدید.

 28. امیر م گفته:

  درود بر شما
  بعضی از برگ های گل حسنی یوسف من از محل اتصال به ساقه سیاه و گندیده شده و برگ ها ریزش دارند. این اتفاق بیشتر در مورد برگ های جوان تر می افتد. شرایظ نگهداری کاملا نرمال هست و هیچ افتی هم دیده نشده. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالا خاک گیاه الوده هست وگیاه به قارچ مبتلا شده، بهتر هست تمام برگهای الوده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش اکسی کلرومس ویا بردوفیکس سمپاشی کنید از محلول داخل خاک گیاه هم بریزید، گیاه رو تا بهبود کامل از سایر گیاهان جدا نگهداری کنید. گیاه رو در جایی که نور مناسب وتهویه خوبی داره نگهداری کنید.

 29. رسول گفته:

  سلام حسن یوسفم از پایین برگهاش شروع به ریزش میکنه برگهای کوچیکی شروع به جوانه میکنه وبعد هم میریزه خاک وابیاریش ونورشم عالیه علتش چیه؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری ایدال باشه چنین مشکلی پیش نمیاد، ابیاری چند وقت یک بار هست؟ ترکیب خاک چی هست؟ در روز چقدر چند ساعت نور دریافت میکنه؟ زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه ویا اب داخل زیرگلدانی جمع نشه، کوددهی کردید گیاه رو؟اگر بله با چه کود وچه دزی؟

 30. Ali Farajpour گفته:

  با سلام ببخشید من دوتا گل حسن یوسف خریدم میخواستم بدونم که میشه،اونا رو کنار کاکتوس ها نگه داشت و کود۱۶N , 9 P , 21K برای اون مناسب هست و شپش ارد الود چه زمانی ممکن هست بهش حمله کنه چون تو بالکن نگهشون داشتم ( تو تابستان به علت خشکی هوای خونه )

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله از این کود میتونید بصورت دوره ای برای گیاهان اپارتمانی وگیاه حسن یوسف استفاده کنید، بهتر هست بصورت دوره ای باشه واز کودهای کامل npkهم استفاده کنید تا گیاه کمبود عناصر نداشته باشه، شپشک ارد الود بیشتر در محیطهای بسته که هوادر جریان نیست گیاهان ضعیف رو مبتلا میکنه واز گیاهان الوده به گیاهان سالم هم انتقال پیدا میکنه. برای پیشگیری از این افت هر هفته یک بار تمام قسمتهای گیاهان رو بررسی کنید تا قبل از الودگی کامل پیشگیری کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، کمبود نور باعث کمرنگ شدن برگهای این نوع گیاه میشه، بهتر هست بمرور زمان به جای پرنوری که تهویه مناسبی داره انتقال بدید،در مورد لکه های سفید، اگر بصورت اردالود هستند شپشک اردالود هست که ابتدااز سایر گیاهانتون جدا نکنید،چون سایر گیاهان رو هم مبتلا میکنه بعد حذف فیزیکی کنید، با کمک یک قلمو یا گوش پاکن اغشته به الکل تمام نقاط سفید رو جمع کنید وبا سم حشره کش سیستمیک گیاه رو سمپاشی کنید ،یک هفته بعد سمپاشی رو تکرار کنید.

 31. Mobina گفته:

  باعرض خسته نباشید.گل حسن یوسفم از قسمت پایینی ساقه اصلیش حالت پوسیدگی داره.رنگ ساقه اش هم یکم تیره تر از حالت معموله و برگ هاش به سمت پایین خم شدن بعضی برگ هاش هم نرم میشن و میفتن..تقریبادو روز یکبار آبدهیش میکنم و در پشت پنجره گذاشتمش.ممنون میشم راهنماییم کنین

 32. arezoo گفته:

  سلام،من یک گیاه حسن یوسف حدود ۱ماه دارمش که در حیاط منزل در سایه گذاشتمش ودرجنوب هوا خیلی سرد نیست،فکر میکنم به علت آبیاری زیاد ریشه پوسیده شده و قسمت پایین ساقه هم سیاه و نرم شده بود ،کل گیاه یک ساقه ی اصلی است که من همه ی برگهارو چیدم و فقط جوانه ی سرشاخه رو گذاشتم و تمام قسمت سیاه وخراب ساقه رو هم قطع کردم تا به قسمت سالم وسبز ساقه رسیدم و بلافاصله دوسوم گیاه رو درون خاک قرار دادم و برای حفظ رطوبت پلاستیک روش کشیدم ،میخواستم بدونم که برای ریشه دار شدن آیا کارم درست بوده یا باید میگذاشتمش تو آب ؟یا اینکه آیا عسل یا دارچین باید تهش میزدم؟الان که ریشه نداره آبیاری باید به چه صورت باشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهتر بود قلمه رو با محلول قارچ کش شستشو میدادید بعد کشت میکردید ،کارتون درست هست فقط رطوبت خاک رو حفظ کنید بعد از اینکه قلمه شروع به جوانه زنی کرد پلاستیک رو بردارید وبمرور زمان بجای پرنوری انتقال بدید سعی کنید خاک رو مرطوب نگه دارید ولی غرق اب نکنید.

 33. نسرین گفته:

  سلام.خسته نباشید
  من حسنی یوسف سفید دارم بعد از یک ماه از خریدش تمام برگاش قهوه ای میشن میفتن.نور پشت پرده میخوره در روز.ابیاری هم هفته ای دو بار
  برگای جدید هم همینطور میریزن.لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. ریزش برگها دلیلش ابیاری زیاد ودمای پایین وکمبود نور هست. زهکش رو بررسی کنید که گرفته نباشه. دلیل خشک وقهوه ای شدن برگها هم کمبود رطوبت محیط هست. این موارد رو چک کنید.

 34. محسن گفته:

  سلام .گیاه من در عرض ۲روز این لکه هارو روی تمام برگاش زد
  دیروز خیلی کوچیک بودن الان اینقد شدن .مبشه راهنماییم کنید؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. سیاه شدن برگهای گیاه حسن یوسف چند دلیل میتونه داشته باشه. بیماری قارچی، وارد شدن ضربه به برگهای گیاه، پایین بودن دمای محیط. عکس رو مشاهده کردم. این قسمت برگ گیاه با شیشه پنجره در تماس نبوده؟ یا با یک شئ که خیلی سرد بوده؟

 35. مانی گفته:

  سلام ، حسن یوسفم امروز بعدازظهر خم شده ساقش، اعصابمو بهم ریخته ، میشه راهنمایی کنید چیکار کنم ، ممنون

 36. رضایی گفته:

  با سلام یک گلدان حسن یوسف دارم برگهای اون به مرور نازک میشن و بعد از مدتی سوراخهای ریزی در اون ایجاد میشه که برگ شبیه تور میشه هیچ افتی هم دیده نمیشه محلشم از لحاظ نور مشکلی نداره میشه راهنمایی کنین

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. احتمالا داخل گلدان یا پشت برگها کرم وجود داره میتونید زیر گلدان یک دستمال سفید بندارید واگر روی دستمال مواد سیاه رنگ وریزی مشاهده کردید فضولات کرم خواهند بود. میتونید تمام قسمتهای گیاه رو بررسی کنید وکرم رو پیداکنید. دلیل ضعیف ولاغر شدن برگها نور کم محیط هست.کمبود عناصری چون منگنز هم باعث نازک وسوراخ شدن برگهای گیاه میشه. بهتره گیاه رو با کودهای کامل npkماهی یک بار تغذیه کنید.

 37. پگاه گفته:

  سلام و خسته نباشید.
  من یک گلدان حسن یوسف دارم که نزدیک به پنجره جنوبی هست و در روز چند دقیقه‌ای آفتاب می‌گیره. روزی ۱-۲ بار هم با اسپری سطح خاکش رو مرطوب می‌کنم و هفته‌ای ۲بار هم آبیاری کامل انجام میدم. اما از همون اول که آوردمش تمام برگها، چه جوون چه پیر از بالا و پایین ساقه شروع به ریختن کرد؛ کم‌کم هم ساقه‌ها از پایین سیاه و خشک شدن و از بین رفتن. روی برگ‌ها و ساقه هم هیچ اثری از آفت یا قارچ نیست. بنظرتون مشکل از چی می‌تونه باشه؟ ممنون از راهنماییتون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. احتمالا خاکش الوده بوده که ساقه ها هم سیاه شدن باید با یک سم قارچ کش ابیاری میکردید. اگر هنوز ساقه ای سالم داره این کاررو انجام بدید درست میشه.

 38. پیام گفته:

  سلام ی گل حسن و یوسف دارم ک ساقه یکی از ساقه هاش سیاه شده و برگ هاش همه پژمرده شدن
  لطفا راهنمایی کنید چ کار کنم ممنونم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. ساقه ای که سیاه شده کامل کات کنید ومحلول قارچ کش به کل گیاه وخاکش سمپاشی کنید.

 39. مریم گفته:

  سلام .یک حسن یوسف دارم از نور کافی و خاک مناسب برخوردار است اما از قسمت پایین ساقه ها برگها دارن میریزن .نگرانم لطفا راهنماییم کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. ریزش برگهای پایینی کاملا طبیعی هست. برگهای قدیمی بمرور زمان زرد شده واز بین میرن. اگر برگهای بالایی هم ریزش دارند دلیلش ابیاری زیاد هست یا زهکش گرفته این دو مورد رو چک کنید.

 40. حسین فنودی گفته:

  با سلام و خسته نباشید . من یک گل حسن یوسف دارم . تازگی ساقه اش کم کم داره سیاه میشه . لطفا راهنمایی فرماید

 41. امیر گفته:

  یک حسن یوسف دارم که بعضی برگ هاش خوب فرم نگرفته وشکل اصلی برگهایش مثل عکس های بالا نیست وساقش لکه های قرمز داره

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. گیاه حسن یوسف واریته های زیادی داره احتمالا گیاه شما دفرمه هست. ولی برای احتیاط پشت برگها وهمه ی قسمتهای اتصال برگ به ساقه رو از نظر وجود آفت چک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *