معرفی و آموزش نگهداری گیاه فیکوس

معرفی و آموزش نگهداری گیاه فیکوس

معرفی و آموزش نگهداری گیاه فیکوس : تقریباً در اکثر خانه‌های ایرانی به دلیل مقاوم بودن و راحت بودن نگهداری و نیازی نوری کم گل فیکوس نگهداری می‌شود. نام علمی فیکوس Ficus elastica می‌باشد.

برگ‌های گیاه فیکوس براق و چرمین هستند که در برخی ارقام این گیاه رگه‌های کرم رنگ و یا قرمزرنگ بر روی پهنه برگ‌ها مشاهده می‌شود. گل‌های این گیاه معطر یا رنگین نیست و جلب‌توجه نمی‌کند. فیکوس شیره‌ای دارد که می‌توان آن را از گیاه گرفت و از آن در ساخت لاستیک استفاده کرد و نام انگلیسی این گیاه با توجه به این مسئله انتخاب شده است. اما لازم به ذکر است گیاهی که از شیره آن به شکل تجاری در ساخت لاستیک استفاده می‌شود، درخت لاستیک Para rubber tree با نام علمی Hevea brasiliensis از خانواده افربیاسه است.

اگرچه فیکوس در زادگاه خود تبدیل به درختی بزرگ می‌شود اما در بسیاری نواحی دیگر ازجمله کشور ما اکثراً به عنوان یک گیاه زینتی و گلدانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

گل فیکوس ابلق
گل فیکوس ابلق

نحوه آبیاری گل فیکوس:
به خشکی مقاوم است اما رطوبت را ترجیح می‌دهد و نباید خاک گلدان خیس و غرقابی شود زیرا در این صورت برگ‌های پایین گیاه به تدریج زرد شده و می‌ریزند. بنابراین در فاصله دو آبیاری بهتر است سطح خاک خشک شود و سپس گیاه را آب دهید. زمانی که دمای هوا بالا است برگ‌ها را غبار پاشی کنید اما اگر این کار را در نور مستقیم آفتاب انجام دهید لکه‌های قهوه‌ای و سوخته بر روی برگ‌ها تشکیل می‌شود. تشنگی شدید گیاه موجب لوله شدن برگ‌ها و آویزان شدن انان می‌شود که در این حالت می‌توان گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه در تشت پر از آب قرار داد.

دما:
گرما را تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد و سرما را تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد تحمل می‌کند اما بهترین دما برای رشد آن ۲۵-۲۰ درجه سانتی‌گراد است. هوای سرد موجب قهوه‌ای شدن برگ‌ها و ریزش آنها می‌شود همچنین تغییرات ناگهانی در دمای محیط نیز موجب ریزش برگ‌ها می‌شود

نور مورد نیاز گل فیکوس:
سایه را تحمل می‌کند اما مکان روشن را ترجیح می‌دهد. همچنین گلدان حاوی این گیاه را از نور مستقیم آفتاب محافظ کنید. نور شدید موجب بی رنگ شدن برگ‌ها می‌شود. نور کم و ناکافی محیط یکی از دلایل ریزش برگ‌های گیاه است البته تغییر مکان این گیاه می‌تواند موجب ریزش برگ‌ها شود.

خاک مناسب برای گل فیکوس:
این گیاه به خاکی با زهکش که همچنین بتواند رطوبت را در خود حفظ کند نیاز دارد. به عنوان مثال می‌توان از مخلوط خاک معمولی+خاک برگ+پیت ماس استفاده کرد. در صورت کمبود مواد غذایی برگ‌های گیاه بدشکل و رنگ پریده می‌شود. به منظور تغذیه مصنوعی می‌توان از کودهایی با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر دو هفته یک‌بار و یا فرمول ۲۰-۲۰-۲۰ هر ۵ هفته یک‌بار استفاده کرد. اگر گیاه سریع رشد می‌کند تا جایی که امکان دارد هر ساله و در ابتدای بهار باید گلدان آن را عوض کرد و گلدانی انتخاب کرد که حداکثر حدود ۵ سانتیمتر در قطر و همچنین در ارتفاع بدنه از گلدان قبلی بلندتر باشد و گلدان را خیلی بزرگ‌تر از گلدان قبلی انتخاب نکنید. اگر گیاه بیش‌ازاندازه بزرگ‌شده است که عوض کردن گلدان سخت است، خاک سطحی و رویین را با خاک تازه و غنی از مواد غذایی عوض کنید.

نحوه تکثیر گل فیکوس:
برای تکثیر این گیاه می‌توان در اواخر بهار و یا در اوایل تابستان از ساقه‌ها قلمه تهیه کرد. طول مناسب قلمه‌ها در حدود ۱۵ سانتیمتر است. قلمه را می‌توان هم از طول ساقه تهیه کرد و هم از انتهای ساقه، به هر حال قلمه باید حداقل یک برگ داشته باشد و در صورت زیاد بودن تعداد برگ‌ها باید تعداد آنها را کم کرد. همچنین قلمه‌ها در قسمت پایینشان که در بستر کاشت قرار می‌گیرد باید بدون برگ باشند. بعد از جدا کردن قلمه‌ها شیره‌ای سفید رنگ از انتهای آنها و از تمامی قسمت‌هایی که برش خورده‌اند بیرون می‌آید.

 

بهتر است که قلمه‌ها را به مدت ۳۰ دقیقه در آب قرار دهید تا این جریان شیره متوقف شود و سپس نسبت به کاشت قلمه‌ها اقدام کنید. قلمه‌ها در بستری که سبک و مرطوب است کاشت. مثلاً می‌توان از مخلوط کوکوپیت +پرلیت و یا خاک برگ +شن استفاده کرد. رطوبت هوا را در مکان نگهداری قلمه‌ها باید در حد اشباع و دما در حدود ۲۷-۲۵ درجه باشد. از قلمه جوانه برگ نیز می‌توان برای تکثیر این گیاه استفاده کرد که چگونگی کاشت آن به همان صورتی است که در بالا توضیح دادیم و روش تهیه این قلمه را نیز در تصاویر موجود در قسمت زیر مشاهده می‌کنید.

 

از روش خوابانیدن هوایی نیز می‌توان استفاده کرد که ساقه‌هایی با طول حداقل ۳۰ سانتیمتر برای قلمه  انتخاب شوند بهتر است. در این روش باید ساقه گیاه ابتدا یا شکافی ایجاد شود و یا قطعه‌ای از پوست به شکل حلقه از اطراف ساقه برداشته شوند. سپس مواد نگه‌دارنده رطوبت همانند خزه اسفاگنوم در اطراف شکاف قرار داده شود و این ناحیه با مواد موجود در اطراف آن در پلاستیک پیچانده می‌شود تا گیاه در آن ناحیه ریشه تولید کند. سپس آن قسمت از ساقه را می‌توان از گیاه جدا کرد و به عنوان گیاهی مستقل کاشت.

قلمه فیکوس

تصویر بالا: قلمه‌های تهیه شده از ساقه گیاه فیکوس. البته این گیاه از نوع ابلق فیکوس است. قلمه موجود در جلوی تصویر از طول ساقه و قلمه موجود در عقب تصویر از انتهای ساقه تهیه شده است (جوانه برگ که هنوز قرمز رنگ است مشاهده می‌شود.). این قلمه‌ها به دلیل اینکه برگ‌هایی با سطح بزرگ دارند باید در مکانی با رطوبت اشباع قرار بگیرند تا قبل از ریشه دهی و به دلیل از دست دادن رطوبت خشک نشوند.

تکثیر فیکوس
تهیه قلمه حاوی یک برگ از ساقه این گیاه و نحوه کاشت قلمه
پیوند فیکوس
برداشتن پوست دور ساقه به شکل یک حلقه در روش خوابانیدن هوایی
قلمه گل
ایجاد شکاف در ساقه و قرار دادن یک قطعه چوبی کوچک (همانند یک چوب کبریت) در میانه شکاف برای جلوگیری از بسته شدن شکاف. این مسئله نیز در رابطه با روش خوابانیدن هوایی انجام می‌شود.

 

قلمه گیاه فیکوس
بعد از ایجاد شکاف به شکلی که در دو تصویر قبلی نشان داده شد، در اطراف ناحیه‌ای که آن شکاف‌ها ایجاد شده است ابتدا موادی که نگه‌دارنده رطوبت است همانند خزه اسفاگنوم قرار می‌گیرد و این خزه‌ها با بستن یک نوار در اطرافشان ثابت می‌شود و بعد در اطراف این خزه‌ها کیسه پلاستیکی قرار داده می‌شود تا به حفظ رطوبت کمک کند.

 

فیکوس
زمانی که ریشه‌هایی را در داخل کیسه پلاستیکی مشاهده کردید زمان مناسبی برای جدا کردن ساقه از گیاه مادری است. ساقه را از ناحیه‌ای که در تصویر نشان داده شده است از گیاه مادری جدا کنید و آن را در یک گلدان و در خاکی که در قسمت خاک توضیح داده‌ایم بکارید. در هفته‌های اول بهتر است  با کشیدن یک پلاستیک بر روی گیاه به حفظ رطوبت در اطراف گیاه کمک کنیم البته سنگینی این پلاستیک نباید بر روی گیاه باشد و باید از یک چهارچوب که در تصویر مشاهده می‌کنید کمک بگیریم.

 

هرس فیکوس:
هرس این گیاه را می‌توان در اواخر بهار و اوایل تابستان انجام داد. ساقه‌هایی را که خارج از فرم و شکل اصلی گیاه رشد کرده‌اند و یا ساقه‌هایی را که بیش از اندازه بلند شده‌اند می‌توان قطع و یا کوتاه کرد. عمل برش را نیز از بالای یک گره (گره ناحیه اتصال برگ‌ها به ساقه است) بزنید. در جدا کردن ساقه‌ها زیاده روی نکنید زیرا ممکن است باعث شوکه شدن گیاه شوید. حجم کل ساقه‌ای جدا شده باید حداکثر حدود ۳۰٪ حجم کل ساقه‌های گیاه باشد یعنی فرض کنید که اگر می‌خواهید همه ساقه‌ها را کوتاه کنید تنها می‌توانید یک سوم از ارتفاع هر یک را کوتاه کنید.

 

آفات های گیاه فیکوس:
کنه تار عنکبوتی و شپشک از جمله آفاتی هستند که به این گیاه حمله می‌کنند که می‌توان جهت مبارزه با آنان از سموم سیستماتیک استفاده کرد. از دیگر آفات می‌توان به نماتد گره ریشه و تریپس اشاره کرد. تحت شرایط گرم مرطوب نیز لکه برگی باکتریایی و قارچی و سر خشکیدگی ممکن است روی دهد.

تمیز کردن برگ‌های بزرگ این گیاه نقش مؤثری در جلوگیری از فعالیت آفات و همچنین شادابی و ظاهر زیبای این گیاه دارد. وقتی برگ‌ها کثیف هستند می‌توانید در یک لیتر آب به اندازه یک قاشق چای‌خوری آب لیمو بریزید، آب را به خوبی تکان دهید و تکه‌ای پارچه را به این آب آغشته کنید و بعد برگ‌های گیاه را تمیز کنید.

پیشنهاد می شود مقاله معرفی گل حسن یوسف را هم مطالعه کنید. کلیک کنید

نویسنده: باغبان سبز
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

مقالات مرتبط:

202 دیدگاه برای “معرفی و آموزش نگهداری گیاه فیکوس

 1. مهرداد گفته:

  باسلام
  بنده جدیدا یک فیکوس خریداری کردم ک متاسفانه برگی ک تازه میخاد رشد کنه ی اون بصورت زرد در اومده و روی برگها لکه های سفید هستش و همیطور برگها بصورت افتاده و بیحال در اومدن ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، قسمت تاج گیاه رو که قهوه ای شده به ارامی باز کنید ببینید داخلش سبز هست اگر بله به همون صورت نگهدارید رشد میکنه اگر نه وداخلش هم قهوه ای شده اون قسمت رو کلا با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وبا محلول قارچ کش گیاه رو سمپاشی کنید داخل خاک گیاه هم از محلول قارچ کش بریزید بصورتی که مقدار ی از محلول از زهکش گلدان خارج بشه، مجدد از کنار برگ جوانه زده ورشد میکنه، لکه روی برگ پایینی بیشتر شبیه افتاب سوختگی هست ولی لکه رو بمدت یک هفته تحت نظر داشته باشید اگر لکه گسترش داشت جدا کنید. ویک بار دیگر بافاصله یک هفته سمپاشی بامحلول قارچ کش رو انجام بدید.

 2. احسان گفته:

  سلام
  وقت تون بخیر.
  من یک فیکوس با ارتفاع ۵۰ سانتیمتر رو تقریبا ۱/۵سال قبل گرفتم.
  تو ماه اول یک برگ جدید داد و از همون تاریخ تا الان هیچ رشدی نداره!!!
  محل نگهداری هم کنار پنجره شمالی که نور مستقیم نداره.
  ظاهر گیاه کاملا سالمه و تنها مشکلش رشد نکردنه.
  کود ۲۰-۲۰-۲۰ هم تو ۶ ماه اول سال بصورت ماهیانه و تو ۶ ماه دوم سال هر دو ماه یکبار میدم بهش.
  آبیاریش هم با آب تصفیه و کم املاح هست.
  گلدان رو هم تا حالا عوض نکردم.
  ممنون میشم راهنمایی کنین.که برای رشد گیاه چکار کنم و اینکه بهترین زمان تعویض گلدان کی هست؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالش هست که ریشه ها متراکم شده باشند ودلیل متوقف شدن رشدش همین موضوع باشه، اسفند ماه میتونید خاک رو تعویض وگلدان گیاه رو عوض کنید.

 3. نرگس گفته:

  سلام، وقتتون بخیر، ممنون از مطالب خوبتون، من یه فیکوس آلاستیکا حدودا پنج ماه پیش خریدم از شمال به تهران آوردم گیاه در ابتدا خوب بود، برای جابجایی گلدون مجبور شدم قسمت بالای گلدون گیاه رو با اره کوتاه کنم که این باعث شد در مدت ده دقیقه گیاه تکون بخوره بعد از اون برگ هاش حالت افتاده پیدا کرد، الانم برگ های انتهاییش کم کم دارن زرد میشن نمیدونم چکار کنم که احیا شه، تقریبا هر یه هفته تا ده روز آبیاریش میکنم و هفته ای دو بار مه پاشی، هر دو تا سه هفته ام کود سه بیست میدم به گیاه، هم مه پاشی و هم داخل خاک. چکار کنم که از شوک دربیاد؟

 4. نادیا گفته:

  سلام حدود یک هفته هست که گل فیکوس رو برام هدیه آوردن و الان متوجه شدم که لکه های قهوه ای رنگ روی برگ های گیاه بوجود اومده باید چکار کنم؟ مطالبی که نوشتین رو مطالعه کردم هنوز نه خاکش رو عوض کردم و نه کودی بهش زدم.

  مجددا سلام عکس گیاه رو واستون ارسال می کنم
  https://uupload.ir/files/jo0c_1604130901359996566397882906562.jpg

  https://uupload.ir/files/js6c_16041314370475969464573820945179.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاهتون فیکوس نیست، فیلودندرون اکوادورنس بلک هست،تغییر محیط نگهداری ویاضربه فیزیکی میتونه باعث بوجود امدن این لکه ها بشه مشکلی نیست وطبیعی هست. گیاه رو در جای ثابتی که دما ونور وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید ورطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی تامین کنید.

 5. baran.sabzalizadeh گفته:

  سلام. وقتتون بخیر. من حدود سه چهار ماه پیش این فیکوس رو خریدم. به من گفته بودند که فیکوس گیاه راحتی است و به نور زیادی احتیاج نداره. من هم توی یه قسمتی از خونه که نسبتاً تاریک بود گذاشته بودمش و برگ هاش رو با روغن تمیز کرده بودم که براق بشه. اما بعد از حدود یکی دو ماه در طی ۴-۵ روز، ۹۰% برگهاش ریخت! حالا حدود یک ماه است که جای فیکوسم رو عوض کردم و آوردم جایی که نور بیشتری میگیره. اما حالا برگ هاش خیلی بی حال و رو به پایین هستند.  می خوام بدونم دلیل اون ریزش اولیه چی بوده و اینکه الان چرا برگهاش بیحال و آویزون اند و اینکه آیا آن قسمت ساقه همیشه لخت باقی میمونه یا دوباره ممکن است برگ در بیاد؟ ممنون

  http://uupload.ir/files/o7v_20200929_192454.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، دلیل ریزش برگهای اولیه تمیز کردن برگها با روغن بوده، روغن روزنه ی برگها رو میبنده ومانع از جذب نور واکسیژن در گیاه میشه وبرگها بمرور زمان زرد شده واز بین میرند،برگهای گیاهان طبیعی رو همیشه با دستمال نرم ونمور پاک کنید واز روغنهای براق کننده استفاده نکنید،همه ی گیاهان به نور نیاز دارند به این صورت نیست که در تاریکی مطلق باشند، حداقل باید با قسمت نور گیر دو متر فاصله داشته باشه که به رشد ایدالش ادامه بده. فیکوس گیاه دیر رشدی هست ونسبت به جابجایی حساس هست وبعد از هر جابجایی ماهاطول میکشه تا مجدد شروع به رشد کنه،گیاهتون کمبود رطوبت هم داره میتونید رطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی افزایش بدید. قسمتهایی که خالی از برگ شدن دیگه برگ نمیدن ولی احتمالش هست که شاخه جدیدی بدند، ابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید میتونید برای تامین رطوبت چند روزی گیاه رو کاور کنید.

 6. ریحانه گفته:

  سلام
  این گیاه فیکوس رو اواسط مرداد ماه خریدم، چون خرید اینترنتی بود نمیدونستم شرایط ظاهری گیاه چطوری هست. وقتی تحویل دادن برگ هاش تقریبا بی حال بود و رو به پایین. سه هفته گذشت تصمیم گرفتم خاکش رو عوض کنم در زمان عوض کردن متوجه شدم حدودا ۵ الی ۶ کرم خاکی بزرگ به اطراف ریشه چسبیدن و خاک اطراف ریشه گل شده بود، چند عدد هم کرم ریز سفید داخل خاکش دیدم. همون موقع از فروشنده سوال کردم در مورد کرم خاکی ها، گفتن بذارید باشه برای هوارسانی به ریشه مفید هست! منتها گیاه سرحال نشد! دوباره راجع به کرم خاکی گلدان تحقیق کردم متوجه شدم این کرم خاکی ها برای باغچه مناسب هستن و اگر داخل خاک گلدان باشن به ریشه آسیب میزنن! چند روز بعد مجدد مجبور شدم خاک گلدان رو کاملا عوض کنم و خاک دور ریشه رو هم کاملا از وجود کرم خاکی ها پاک کنم. قطعا به گیاه تنش وارد میشه… الان تقریبا یک ماه گذشته از خاک عوض کردنش و همچنان برگ ها آویزان و بی حال هستن. یکی از برگ ها هم از پایین در حال زرد شدن بود که چیدمش.
  البته این فیکوس در اصل دو تا گیاه بود در یک گلدان، یکی خیلی بزرگ، یکی دیگه خیلی کوچیک. گیاه کوچیک رو در یک گلدان دیگه کاشتم. برگ های گیاه کوچیک نسبت به گیاه بزرگ بعد از تعویض خاک و جدا کردنشون وضعیت خیلی بدتری پیدا کردن به همین دلیل همه رو چیدم. روی گیاه با کاور پلاستیکی با چند عدد سوراخ پوشوندم. در حال حاضر از نوک ساقه یک برگ جدید زده که هنوز باز نشده اما گیاه تقریبا سرحال به نظر می رسه!
  نمیدونم دیگه واقعا باید چه کار بکنم…

  http://uupload.ir/files/lu90_3.jpg
  http://uupload.ir/files/5jqf_1.jpg
  http://uupload.ir/files/l41n_2.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خودتون استاد هستید وهمه ی کارهایی رو که باید انجام بدید رو انجام دادید ،فعلا گیاه رو به هیچ وجه جابجا نکنید وبهتر هست برای مدتی جاش ثابت باشه که ریشه ها قسمتهای اسیب دید رو ترمیم کنند ورطوبت محیط رو افزایش بدید، حالا یا با جزیره زیر گلدانی یا با کاور کردن گیاه ویا مه پاشی روزانه. بمرور زمان با خاک جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه فقط باید صبور باشید برگهایی رو هم که زرد میشن جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 7. راضیه گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من یک هفته ای میشه فیکوس جنگلی خریدم
  بعد از خریدم متوجه شدم روی ساقه و پشت برگا آفت پنبه ای مانندی هست، بعلاوه یکی دوتا از برگها لکه های قهوه ای حدود دوسانتی هست، آفت کش رو مستقیما روی گیاه اسپری کردم، الا که دو روز هست گذشته همچنان قهوه ای شدن و یکی یکی برگها دارن میریزن… برگهای لکه های قهوه ای رو جدا کردم
  پنبه رو به آفت کش آغشته کردم پشت برگها و روی ساقه ها قسمتایی که آفت داشت کشیدم ، البته از ترکیب اب و افت کش استفاده نکردم
  بنظرتون تا الان درست پیش رفتم؟ راه دیگه ای هست؟

 8. بخشی پور گفته:

  سلام روزتون بخیر من یه فیکوس بلک دارم که حدود ۱ماه هیچ مشکلی نداشت چند وقت پیش چندتا ازبرگاش لکه های قهوه ای تیره روشون افتاد وبه مرور بیشتر میشد وبرگ میفتاد تا چند روز پیش که باز دوتا دیگه هم قهو های شدن جاشو عوض کردم وابش دادم ولی بعد ۷ ساعت برگاش حتی برگای سبز تازه اشم اویزون شد شدیدا نگران شدم گفتم شاید اونجا نور بیشتری بهش میخوره برش گردوندم به جای اولش یه مدتم حدود ۴روز بهش اب نمیدم جاهای مختلف سرچ کردم یه سری میگن بزار تو ظرف اب ۱۵ دقیقه یه سری میگن واسه اب زیاد ریشه شو درگیر کرده خواهش میکنم یه نظر بدین گیاهم احیا بشه الان ساقه هاشم نرم اویزون فقط خیلی ممنون میشم راهنماییم کنین

 9. arezoo گفته:

  سلام .باتشکر از سایت خوبتون
  یک فیکوس جنگلی دارم .در بالکن نگهداری میکردم برگهاش با اینکه سبز هستند شروع به ریزش کرد و بعضی برگهاشم لکه های سیاه میفته جونه هاش داره خشک میشه .خاکشو عوض کردم ریشه ها سالم بودند( وسط خاک به نظرم حالت اهکی به وجود اومده بود)بازم خوب نشد حالا مدتیه اوردمش داخل خونه پشت پنجره جنوبی. افتاب مسقیم هم نمیخوره
  بازم برگاش میریزه وبه این شکل دراومده پشت برگهاشم مثه اینه که پودر قهوه ای رنگ پاشیده باشند
  ۵ روز یکبار ابدهی میکنم
  ۶ ماه یک بار قارچ کش و ماهی ۱ بار هم کود میدهم
  لطفا راهنمایی ام کنید .ممنون
  http://uupload.ir/files/ag6e_۲۰۲۰۰۸۱۱_۱۷۱۹۲۵.jpg
  http://uupload.ir/files/j6bb_۲۰۲۰۰۸۱۱_۱۷۱۸۱۹.jpg
  http://uupload.ir/files/f720_۲۰۲۰۰۸۱۱_۱۷۱۷۴۶.jpg
  http://uupload.ir/files/i61y_۲۰۲۰۰۸۱۱_۱۷۱۷۲۳.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بیماری قارچی هست،تمام برگهای الوده رو کات کنید وگیاه رو در جای ثابت که دما ونور وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید،دو بار بافاصله یک هفته گیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم(مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب) ابیاری وکامل سمپاشی کنید. فعلا کوددهی رو قطع کنید وبرای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید.

 10. سیاوش اعتمادی گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت عوامل میهن کاکتوس ، من یک گیاه فیکوس نزدیک‌به یک ماه که گرفتم تقریبا درختچه هستش، از پنجره قدی تقریبا ۲ متر فاسله داره که نور غیر مستقیم خوبی بهش میرسه هر ۵ روز یک بار ابیاری میکنم و خاک و گلدان جدید موقع خرید‌ تهیه کردم ، بعضی از برگهای بالای تقریبا به شکل لوله ای در اومدن ، یک سری از برگها از نوک برگها شروع به سیاه شدن میکنن و میریزن و یک سری برگهای کوچیک زرد شدن ، من حسابی گیج شدم نمیدونم مشکل این گیاه چیه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

 11. اتور گفته:

  سلام وقتتون بخیر.من یک گل فیکوس دارم ابتدا یک برگ پایینش زرد شد که جدا کردم از گباه ولی الان برگ های بعدیش از سر برگ ها قهوه ای شدن.آبیاری کاملا خشک شد تب میدم و جایی که قرار داره روشن هست یعنی نور غیر مستقیم دارد. ممنون میشم راهنماییم بفرمایید . سپتس

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،بتازگی محیط نگهداری یا خاک یا گلدان گیاه تعویض نشده؟

   • اتور گفته:

    سلام. وقتتون بخیر. نور غیر مستقیم در واقع روشنایی عالی، محیط آپارتمان. از گلخانه خریداری کردم ولی خاک یا گلدان آن را تعویض نکردم . ابتدا خوب بود ولی بعد سه چهار روز دیدم برگ پایین زرد و دو تا برگ دیگر آن از سر برگ ها قهوه ای شده اند. زیر گلدانی آن به هیچ عنوان آب ندارد و آبیاری بین دو آبیاری کاملا سطح گلدان خشک هست. ممنو ن از راهنماییتون

     • کارشناس 2 گفته:

      سلام،فقط برگهای پایینی به این صورت هستند یا تمام برگها؟ بتازگی محیط نگهداری تغییری داشته؟

    • اتور گفته:

     سلام.وقتتون بخیر.برگ های پایین فقط قهوه ای شده اند.پایین ترین برگ زرد شد که آن را جدا کردم وبعد یک روز دیدم که دوتا از برگ های پایین قهوه ای شده اند.جایی مکانی از گلخانه به منزل بود

     • کارشناس 2 گفته:

      سلام، اگر بتازگی گیاه رو تهیه کردید این فرایند طبیعی هست تغییر محیط نگهداری باعث این مشکل میشه،بهتر هست برگهایی رو که زرد میشند جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشه بعد جدا کنید،گیاه رو بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید،اگر بعد از مدتی این مشکل ادامه داشت خاک گیاه رو یک بار با محلول قارچ کش کاربندازیم (مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب) ابیاری کنید.

 12. امیر نیکو گفته:

  سلام. وقتتون بخیر.من چندتا سوال داشتم
  اول اینکه گلدون فیکوس من تقریبا خیلی سنگینه و حرکت دادنش خیلی سخته و بعد آبیاری نمیتونم آب زیرگلدونی رو خارج کنم. این موضوع رو چطور میشه مدیریت کرد؟
  سوال بعدیم اینه که برگ جدید که در اومده چرا حالت لوله ای شکل گرفته و بعضی هاشون هم روشون چاک خورده هست؟
  و در آخر اینکه یهویی یکی از برگها زرد شد و بعد از یک یا دو روز افتاد که تو عکس مشخصه. مشکل خاصی نیست یا ممکنه بقیه برگها هم این اتفاق واسشون بیافته؟
  به فاصله حدود ۱متری از پنجره جنوبی قرار داره. چند سانتی متر که خاک خشک شد آب میدم و هفته ای ۲بار غبار پاشی میکنم. تو منطقه شمال هستیم و رطوبت هوا هم بالاست.
  ممنون از پاسخگوییتون
  http://uupload.ir/files/8s4s_20200628_120936.jpg
  http://uupload.ir/files/4e6h_20200628_120944.jpg
  http://uupload.ir/files/4l5w_20200628_120928.jpg
  http://uupload.ir/files/euy1_20200628_122240.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، میتونید ابیاری رو به اندازه ای انجام بدید که اب از زهکش خارج نشه،فکر کنم برای این اندازه گلدان یک لیتر اب کافی باشه،زرد شدن برگهای قدیمی طبیعی هست ،برگها بمرور زمان زرد وخشک میشن ولی اگر محیط نگهداری ویا خاک وگلدان گیاه تعویض بشه برگها زرد وخشک میشن که در اثر شوک بوجود امده این مشکل بوجود میاد، اگر برگها با سرعت بیشتری زرد میشن گیاه کمبود عناصر داره ، میتونید با کودهای کامل ماهی یک بار گیاه رو تقویت کنید،لوله شدن برگها در اثر گرما وکمبود رطوبت محیط بوجود میاد،دما رو چک کنید که زیاد بالا نباشه، خطهای روی برگ در اثر ضربه فیزیکی میتونه باشه، موقعی ای که برگ هنوز کامل باز نشده انگار بهش ضربه خورده که این خطها بوجود اومده، مشکل خاصی نیست.

 13. پریسا گفته:

  سلام ببخشید یدونه فیکوس داریم ک چند وقتیه حدودا دو هفته که کل برگش دونه های سفید روشه مثل خاک که روی برگ میشینه این شکلی شده علتش چی میتونه باشه

 14. الهام گفته:

  درود فیکوس ابلق دو ماهی هست دارم سه برگ جدید اضافه شده دو برگ اول و برگهای جدید قبلی شرابی رنگ بود ولی برگ آخری قرمزی نداره آیا علتش تغییر فصله یا اینکه حتما باید برگ جدید قرمزی داشته باشه ؟ ممکنه کمبود چیزی باعث این حالت شده باشه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید .

  • کارشناس 2 گفته:

   کمبود نور باعث این مشکل میشه گیاهان ابلق نسبت به گیاهان برگ سبز به نور بیشتری احتیاج دارند، کمبود نور باعث سبز شدن برگها میشه.

 15. علیرضا گفته:

  ضمن عرض سلام و تشکر از جواب دهیتون
  من یه فیکوس نسبتا بزرگ دارم که هفته‌ای یک بار ۱٫۵ لیتر بهش آب می‌دم. شرایط نوردهیش خوبه و پشت پنجره جنوبی قرار داره. حدود ۴ ماه هم هست که جاش تغییری نکرده. ۳-۴ بار در فواصل ۱۵ روز یکبار بهش کود آهن و کود ۲۰-۲۰-۲۰ به صورت محلول در آب هم کوددهی کردم. ضمنا خاکش هم چک کردم و توش حشره خاصی نبود. اما با این حال چند هفته میشه که تعدادی از برگاش به شدت بی‌حال و افتاده شدن و در حال زردشدن هستن. البته عکس هم براتون ارسال کردم. خواستم لطف کنید راهنمایی کنید. ببخشید که خیلی طولانی شد.
  http://uupload.ir/files/boyb_whatsapp_image_2020-05-26_at_19.54.21_(1).jpeg
  http://uupload.ir/files/niwd_whatsapp_image_2020-05-26_at_19.54.22.jpeg
  http://uupload.ir/files/vfr0_whatsapp_image_2020-05-26_at_19.54.22_(1).jpeg
  http://uupload.ir/files/j6n_whatsapp_image_2020-05-26_at_19.54.21.jpeg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما،کوددهی رو کاهش بدید وماهی یک بار انجام بدید،رطوبت محیط رو افزایش بدید یا روزانه مه پاشی کنید ویا از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید، گیاه رو تا حد امکان جابجا نکنید ودر جای ثابتی که دما ونور وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، رطوبت خاک رو کم کنید وزیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید، اگر با این کار از بین نرفتن یک بار خاک رو با محلول حشره کش مثل مالاتیون ابیاری کنید ،مقدار مصرف یک سی سی دریک لیتر اب.

 16. zahra گفته:


  سلام وقت بخیر
  من الان بیست روزه این فیکوس رو خریدم تقریبا یک هفته بعد خرید برگ هاش شروع به ریزش کردن و الان لکه های قهوه ای هم زده،یک روز هوای اتاق سرد بود علتش اینه؟الان هم نور کافی داره و هم هوای اتاق مناسبه زیاد هم ابش ندادم به اندازه کافی فقط
  امیدی به زنده موندنش هست؟کاری میشه براش کرد؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     احتمالش هست که ریشه ها موقع تعویض خاک اسیب دیدند، سرما هم میتونه باعث این مشکل شده باشه ساقه رو کی خم کنید اگر نرم باشه جای امیدواری هست ولی اگر خشک باشه متاسفانه کاری نمیشه کرد.اگر ساقه نرم بود گیاه رو یک بار با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید وگیاه رو بمدت سه روز کاور کنید تا رطوبت محیط حفظ بشه وبمدت یک هفته گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از بهبود به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 17. Negar sharafi گفته:

  سلام وقتتون بخیر. ممنون از سایت خوبتون
  ۱_فیکوس:
  من گیاه فیکوس رو الان حدود یک ماه میشه که خریدم روبه پنجره شمالی کنار بقیه گیاهام گذاشتمش اصلا نور مستقیم خورشید نداریم اما روشنایی کافی از پنجره دریافت میشه.
  فیکوس من جوونه های زیادی داره یک هفته پیش بخاطر اینکه گیاه شفلرا دچار بیماری قارچی(لکه قهوه ای) بود داشتم بهش قارچ کش میدادم که متوجه یه لکه خیلی کمرنگ قهوه ای هم روی یک برگ فیکوس شدم، جداش کردم و به اونم قارچ کش دادم و روی برگهاشم کمی اسپری کردم.
  امروز متوجه شدم ۴، ۵تا از برگهای سالم فیکوس افتاده بدون هیچ نشونه دیگه ای… (برگها همه سالم هستند)
  لطفا راهنماییم کنید به نظرتون بخاطر این نیست که روز قبلش پنجره رو باز کردم و هوای خنک داخل اومده… البته مدتش نیم ساعتم نشد.
  یا مشکل دیگه ای داره؟
  ۲_شفلرا:
  اما راجع به شفلرا که الان هفته دوم درمان رو شروع کردم برای بیماری قارچیش…(به مدت سه هفته هر ۷روز بهش قارچ کش میدم هم از را آبیاری هم اسپری) (قارچکش مایعی نسبتا غلیظ به رنگ سبز فیروزه ای)
  اما برگهاش کم شده و من خیلی ناراحتم براش آیا درمان میشه؟ یا همچنان باقی میمونه این بیماری سمج🙄
  امروز هم به روش سنتی مخلوطی از آب و یه قاشق چایخوری جوش شیرین یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و کمی هم صابون مایع رو مخلوط و به برگها و ساقه هاش اسپری کردم…
  کلا راجع به امید بهبود شفلرا هم بهم بگید ممنونم ازتون…

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله احتمالش هست ریزش برگهای فیکوس از سرما بوده باشه، در مورد شفلرا چه نوع قارچ کش استفاده میکنید اسمش رو بفرمایید برای راهنمایی بهتر از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری رو هم بفرمایید.

 18. هانیه گفته:

  سلام صبحتون عالی گیاه فیکوس ۲۰ روز خریدم آپارتمان شمالی نور کم از پنجره دوره سه تا برگ جدید داده ولی پشت بعصی برگهاش لکه ریز قهوهای و روی بعصی از بر گها حالت خوردگی ایجاد شده ممنون میشم راهنماییم کنید.
  http://uupload.ir/files/2blt_۲۰۲۰۰۵۱۰_۱۷۰۶۰۸.jpg

 19. هانیه گفته:

  سلام خسته نباشید یک گیاه فیکوس دارم که برگهاش دارن قهوه ای میشن داخل اپارتمان از پنجره دوره میخواستم بدون به خاطر نور کم یا آفت درست از پنجره دور ولی به نظر خودم آفت لطفا راهنمایی کنید اگر آفت چه طور از بین ببرمش ممنونم

 20. عاطفه گفته:

  سلام من دو بار در هفته هر بار یک لیوان پر به فیکوسم آب میدم و دوبار هم با آبپاش روی برگاش آب میپاشم ولی الان برگاش آویزون شده چه مشکلی هست؟

 21. محمد گفته:

  ممنون از پاسخگویی سریعتون. یه سوال دیگه داشتم، منظور از جابجایی چه حدی هست؟! مثلا آیا گذاشتن گلدون از روی میز روی زمین یا گذاشتنش از زیر یک پنجره زیر یه پنجره دیگه هم تاثیر منفی داره؟! یا منظور جابجایی از محیطی به محیط دیگه هست؟!

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   ممنون از شما،تا این حد جابجایی مشکلی بوجود نمیاره ولی بعد از تعویض خاک بهتر هست تا یک هفته کوچکترین جابجایی صورت نگیره چون ریشه ها تازه جابجا شدن واحتمال اسیب دیدگیشون زیاد هست.

   • Mahdieh گفته:

    سلام خسته نباشین من یه دوهفتس فیکوس خریدم اما یکى یکى روبرگاش هى داره لک میفته اینا بیمارى قارچى هست؟
    نورشم خوبه زیر پنجرس ولى جنوبى افتاب مستقیم نداره اب هم که خشک شد دادم و اینکه یکم زیاد ابیارى کردم و یه روز براش یجا نوشته بود بخور روشن کردم ممکنه برا اون باشه؟

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، ممنون، از برگها وقسمتهایی که لکه دارند عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم واینکه بخور سرد بود یا گرم؟

 22. محمد گفته:

  سلام و خسته نباشید من دو هفته قبل یه گلدون فیکوس خریدم که همون زمان گلدونش رو عوض کردم. هفته ای یکبار بهش آب دادم. از نظر نور هم نور غیر مستقیم داره که میزانش توی تصویر مشخصه. گیاه هفته اول یه برگ جدید در حال رشد داشت که شروع کرد به باز شدن و رشد خوبی داشت اما هفته دوم رشدش متوقف شد تا اینکه یه روز صبح دیدم برگ کلا از ساقه جدا شده انگار با کاتر بریده باشن. علتش چی میتونه باشه. روز قبلش یکم کولر روشن بود تو خونه ولی بادش به گیاه نمیخورد.
  http://uupload.ir/files/v0s8_index.jpg
  http://uupload.ir/files/fpci_injdex.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی ویا قسمتهایی که تازه رشد کردن وضعیف هستند باعث ریزشون میشه که کاملا طبیعی هست، گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید، با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه وشروع به رشد میکنه،یک ماه بعد ازتعویض خاک کودهی رو شروع کنید وبا کودهای کامل ماهی یک بار گیاه رو تقویت کنید.

 23. mahshid.nd گفته:

  سلام وقتتون بخیر باشه.
  من حدود اسفند ۹۸ گیاه فیکوسم رو از باغ گل خریدم گفتن فیکوس جنگلی یا آفریقایی هستش. همونجا گلدونش رو عوض کردیم ولی گفتن خاک دور ریشه رو تغییر ندین.
  از وقتی اوردم خونه پشت پنجره ای که نور از شمال میگیره قرارش دادم ولی برگاش بیحال هستن و حالت لوله ای و بدشکل شدن و با اینکه سبز هستن ریزش داره و یهو سقوط میکنن.همینطور برگ های جدیدش قبل از باز شدن خشک و سوخته هستن و همینطور باقی موندن و رشدی ندارن.
  و همینطور پشت یکی از برگاش لکه سفید دیدم که با دستمال برداشتم ولی روی برگ دیگه ای ندیدم.
  روی چندتا از برگ هاش هم انگار زخم شده و قهوه ای هستش.
  شرایط نگهداریش: در دمای محیط اتاق حدود ۲۵ درجه قرار داره ولی گاهی پنجره باز هست و باد بهش میخوره.
  آبیاری هفته ای یکبار زمانی که سطح خاکش خشک بشه انجام میدم ولی مه پاشی رو گاهی وقتی میبینم شل و بیحال هست انجام میدم.
  نورش هم از پنجره ای که از شمال نور کمی میگیره قرار داره.
  http://uupload.ir/files/sfg7_photo_2020-05-04_04-48-47.jpg
  http://uupload.ir/files/7dnd_photo_2020-05-04_04-49-13.jpg
  http://uupload.ir/files/8n8i_photo_2020-05-04_04-50-13.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، لکه های روی برگها سفیدک پودری هست میتونید گیاه رو با محلول قارچ کش پنکونازل سمپاشی وابیاری کنید،رطوبت محیط رو کم کنید وتهویه رو بالا ببرید گیاه در معرض جریان باد نباشه، زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه واب اضافی بعد از ابیاری براحتی خارج بشه. برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید.

 24. زهره گفته:

  سلام خسته نباشید من سه هفته اس یه فیکوس بلک خریدم یه برگش چند روزی هست باز شده ولی صبح دیدم سر برگش برگشته به سمت بیرون..میشه لطفا علتشو بگین.. هفته ایی یه بار آب میدم و جاشم نیم متر فاصله تا در تراس…ممنون میشم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 25. نگین گفته:

  سلام خسته نباشید من حدود دو ماه هست که فیکوس جنگلی خریدم و اول رشدش خیلی خوب بود ولی بعد برگای جدیدی که میخواست باز بشه تبدیل به پوسته خشک میشد و برگایی هم که به زور رشد میکنه و خشک نمیشه روش لکه سیاه هست و بی جون هستن

 26. سجاد گفته:

  سلام وقت شما بخیر
  ۳ ماه هست درخت فیکوس رو گرفتم.اوایل خیلی سر حال و خوب بود بعد از ۱ ماه پر شد از هزار پا و کرم. به صورت آبیاری بهش سم مخصوص دادم ولی فایده ایی نداشت.
  بردیم گلخانه خاکش رو عوض کردیم.الان بعد از گذشت تقریبا ۳ هفته،برگ های پایینی زرد شدن و یه سریاش ریخته.و همچنین برگها بی حال شدن و یه سریا هم لکه سیاه داره.
  باید چی کار کنم تا درخت فیکوسم سبز باشه!؟
  نور هم کمه.احتمال داره از نور کم باشه!؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زرد شدن برگهای پایینی در اثر تنش تغییر محیط وتعویض گلدان وخاک بوجود میاد که طبیعی هست، برای مدتی گیاه رو جابجا نکنید ودر جای ثابتی نگهداری کنید تهویه محیط رو بالاببرید ونور ،رطوبت ،دما وابیاری رو ایدال کنید،باخاک ومحیط ادابته بشه بمرور زمان زرد شدن برگها متوقف میشه برگهایی رو که زرد شده جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید. پژمرده شدن گیاه در اثر رطوبت کم محیط میتونه باشه که میتونید برای تامین رطوبت چند روزی گیاه رو کاورکنید ویا جزیره زیر گلدانی برای گیاه درست کنید، درمورد لکه روی برگها از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 27. محمد سیفی گفته:

  سلام من یک گیاه فیلتوس خریدم که بعد از ۲ هفته برگهایش آویزان شد ولی در حین حال در حال جوانه زدن برگ جدید هم هست، تغییر رنگ نداره ،فقط نگران آویزان شدن برگهاش هستم ، ممنون میشم علت و راه حل را به من اطلاع دهید

 28. آرمان گفته:

  با سلام و درود
  حدود یک ماه هست دوتا گیاه فیکوس خریدم ولی چند روزه نوک و حاشیه برگها سیاه میشه و لکه های سیاه بزرگ تر میشن،دلیلش چی هست؟

   • کارشناس 2 گفته:

    رطوبت رو کم کنید ومه پاشی رو فعلا قطع کنید،برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید،زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید،با سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وگیاه رو دو بار با فاصله یک هفته با این محلول ابیاری وسمپاشی کنید،موقع سمپاشی نکات ایمنی رو رعایت کنید.

 29. الهه ميرزايي گفته:

  سلام وقتتون بخیر گیله فیکوس الاستیکا ابلغ من برگ پایینیش رو از دست داد و دوباره ی برگ دیگه سرش قهوه ای شده
  اما سوال من اینه برگ هاش پژمرده شده و پایین افتاده بعد از جابه جایی از میز ب کمد کناریش
  باید چیکار کنم که دویاره سرحال بشن؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری باعث این مشکل میشه،در جای ثابتی نگهداری کنید بهبود پیدا میکنه،زمانی که محیط نگهداری تغییر میکنه به ریشه های گیاه اسیب وارد میشه به همین دلیل گیاه برگهای قدیمی رو زرد میکنه،اگر در جای ثابتی نگهداری بشه وزیاد جابجا نشه گیاه قسمتهای اسیب دیده ریشه ها رو ترمیم میکنه وگیاه بهبود پیدا میکنه.

 30. عیسی گفته:

  سلام وقت بخیر
  الان که اخر فصل زمستان و اوایل بهار هست امکانش هست از روش قلمه زدن استفاده کردبرا فیکوس منظورم هست. ایا وقتی قلمه گرفتگ پس از ۳۰ دقیقه بزارم داخل بسار مناسب یا بزارم داخل اب بمونه تا ریشه بزنه؟یکی از دوستام یا قلمه بهم داد که مدت زیادی داخل اب بوده هم برگش سالم بود و همین که داشت یه جوانه یا بچ میزد وقتی هفتا قبل گذاشتم داخل خاک گلدان که از باغات اطراف تهیه کردم گذاشتم این هفتا دیکم‌که برگش افتاد و اون جوانه سرش داره سیاه شده!!!نمیدونم چیکار کنم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله الان بهترین زمان برای قلمه گیری از انواع گیاهان هست، میتونید بعد از جدا کردن قلمه داخل اب بگذارید تا شیره سفید قطع بشه بعد داخل کوکوپیت بکارید تا ریشه دار بشه بعد از ریشه دار شدن داخل خاک انتقال بدید. احتمالش هست که خاک الوده بوده واین مشکل بوجود اومده.

 31. علیرضا گفته:

  سلام. خیر با دستمال مرطوب هم پاک نمیشن. من یک ماه هست که این گیاه رو خریداری کردم و موقع خریداری متوجه این آفت نشدم. ضمنا هفته‌ای یکبار به اندازه دو لیتر آبیاری می‌کنم. و جای نگهداریش در حال حاظر در شرایط دمای‌اتاق هست با نور کافی. حشره‌ای کنار گیاه وجود نداره و با براق‌کننده هم تمیز نکردم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بیماری قارچی میتونه باشه البته ظاهر گیاه هیچ مشکلی نداره، میتونیدبرای اطمینان خاطر گیاه رو با محلول قارچ کش دو بار بافاصله یک هفته سمپاشی وابیاری کنید پشت برگها رو هم کامل سمپاشی کنید. از سم قارچ کش مانکوزب میتونید استفاده کنید مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب،استفاده از دستگاه بخور سرد هم باعث چنین مشکلاتی میشه این نکته رو هم بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *