خاک مناسب برای گلدان چه خاکی است؟

خاک مناسب برای گلدان چه خاکی است؟
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

خاک مناسب برای گلدان چه خاکی است؟ : خاک مورد استفاده برای گلدان در آپارتمان و خانه از نظر بافت و خواص طبیعی و شیمیایی با خاک باغچه متفاوت است. و از نظر مواد غذایی نیز متفاوت می باشد.

خاک مورد استفاده در گلدان به نوع گیاه، اندازه گیاه و شرایط محیطی بستگی دارد. در این مقاله به طور کلی خاک مناسب برای گلدان را بیان می‌کنیم.

اگر خاک خیلی سبک (ماسه‌ای) باشد، بر اثر آبیاری پی در پی مواد غذایی سریعاً شسته شده، گیاه به کمبود مواد غذایی دچار می‌شود، ولی اگر خاک گلدان سنگین (رسی) باشد به علت خارج نشدن آب اضافی، مقدار زیادی از آن در خاک گلدان باقی می‌ماند و ریشه‌ی گیاه به علت کمبود هوا به خوبی رشد نمی‌کند، و یا رطوبت بالا باعث پوسیدگی ریشه می‌شود در نتیجه رشد و نمو گیاه متوقف می‌شود یا گیاه از بین می‌رود.

خاک گلدان
خاک گلدان

برای بهبود کیفیت و بافت خاک گلدان می‌توان از مخلوط خاک باغچه، ماسه، کوکوپیت، خاک برگ، پیت ماس و کود دامی کاملاً پوسیده استفاده کرد. که درصد ترکیب این عناصر همچنان که در بالا عنوان شد به نوع گیاه و شرایط محیطی بستگی دارد.

برای تقویت خاک همچنین در زمان مناسب و در فصل رشد گیاه بسته به نیاز گیاه از کودهای شیمیایی استفاده کرد.

بعضی از گیاهان آپارتمانی مانند کاکتوس‌ها و ساکولنت ها به خاک سبک‌تری نیاز دارند زیرا در برابر رطوبت حساس می‌باشد.

به‌طور کلی مخلوط خاک باید دارای ساختمانی باشد، که آب بتواند به راحتی در آن نفوذ کند و تخلخل  خاک در وضعیتی باشد که آب اضافی را خارج کند تا به ریشه‌ی گیاه صدمه نزند و باعث خفگی آن نشود و از طرفی بر اثر آبیاری‌های پی در پی متراکم و سطح خاک سفت نشود.

 

توصیه می‌شود مقاله خاک مناسب کاکتوس‌ها را نیز مطالعه کنید. کلیک

منبع: میهن کاکتوس

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

guest
51 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
محمد
محمد
۱۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۳:۱۱

سلام و خسته نباشید..من گیاه کراسولا خرفه ای از گلخانه خریدم.الان ده روز گذشته برگ های سر یک شاخه بلندش زرد میشه و میریزه..نورش خوبه.فقط اینکه خاکش خیلی سفته و وقتی آبیاری میکنم زهکش خوبی نداره و آب از زیر گلدان خارج نمیشه.الان میتونم خاکش رو با خاک پتوس عوض کنم یا ضروری نیست؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۵۹
در پاسخ به  محمد

سلام، ممنون، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.