آموزش تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ همراه تصویر

آموزش تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ همراه تصویر : ساکولنت ها یکی از گیاهان محبوب هستند که نگهداری آنها در منزل راحت بوده و دارای انواع گونه‌های مختلف می‌باشند. تکثیر ساکولنت ها از طریق بذر، قلمه و برگ انجام می‌شود. امروز با بیانی ساده و همراه تصویر تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ را توضیح می‌دهم. اکثر ساکولنت های برگ دار مانند اچوریا، سدوم، کراسولا و سایر گونه‌ها را با این روش تکثیر کرد.

تکثیر ساکولنت ها از برگ
تصویر شماره یک

تصویر شماره یک: برای تکثیر ساکوبنت ها از برگ ابتدا باید گیاه مادری انتخاب کنید که سالم باشد و همچنین گیاه مادری باید بالغ باشد در این صورت شانس ریشه دار شدن برگ‌ها بیشتر خواهد بود. همچنین یک روز قبل از جدا کردن برگ‌ها گیاه را آبیاری کنید تا آب کافی در برگ‌ها وجود داشته باشد.

برگ ساکولنت
تصویر شماره دو

تصویر شماره دو: سپس برگ‌ها را به آرامی و با پیچاندن از گیاه جدا می‌کنیم، توجه داشته باشد به گونه‌ای برگ‌ها را جدا کنید که از محل اتصال به گیاه جدا شوند و برگ‌ها نشکنند. برگ‌های انتخاب کنید که بالغ باشند و برگ‌هایی که تازه سبز شده باشند مناسب نیستند.

برگ اچوریا
تصویر شماره سه

تصویر شماره سه: حتماً از برگ‌های سالم و سبز برای ریشه دار کردن انتخاب کنید. احتمال ریشه دار شدن برگ‌های مریض و شکسته کمتر است.

قلمه گیری ساکولنت
تصویر شماره چهار

تصویر شماره چهار: برگ‌های جدا شده را در محلی خنک و به دور از آفتاب مستقیم قرار می‌دهیم تا محل جدا شده خشک شود. اگر زخم انتهای برگ شما به صورت کامل پینه نبندد پس از آبیاری مقدار زیادی رطوبت جذب می‌کند و می‌پوسد. مدت زمان خشک شدن به نوع گیاه و دما و رطوبت محیط دارد و معمولاً یک هفته زمان می‌برد.

هرمون ریشه زایی
تصویر شماره پنج

تصویر شمار پنج: برای تسریع در ریشه زایی برگ‌ها می‌توان از هورمون‌های ریشه زایی نیز استفاده کرد. البته این مرحله ضرورتی ندارد و برگ اکثر ساکولنت ها بدون هورمون به راحتی ریشه می‌دهند.

آموزش تکثیر ساکولنت ها
تصویر شماره شش

تصویر شمار شش: پس از خشک شدن انتهای برگ‌ها آنها را به طور خوابیده بر روی بستر کاشت قرار می‌دهیم. ترکیب خاک بستر  را می‌توانید از مخلوط ماسه کوکوپیت و پیت ماس تهیه کنید. برای نتیجه بهتر بستر را با سم قارچ‌کش مانند مانکوزب یا کاربندازیم قبل از کاشت ضدعفونی کنید.

ابیاری ساکولنت
تصویر شماره هفت

تصویر شماره هفت: بستر کاشت باید دارای رطوبت نسبی باشد یعنی نه زیاد خیس و نه زیاد خشک. رطوبتی در حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد برای ریشه دار شدن برگ‌ها کافی می‌باشد. اگر احساس کردید خاک بستر خشک است می‌توانید بر روی آن آب اسپری کنید.

تکثیر ساکولنت ها
تصویر شماره هشت

تصویر شماره هشت: برگ‌های کاشته شده را در محلی با نور ملایم و به دور از آفتاب مستقیم قرار می‌دهیم. آفتاب مستقیم و شدید باعث از دست دادن رطوبت برگ‌ها و در نتیجه خراب شدن آنها خواهد شد.

تکثیر گیاهان گوشتی
تصویر شماره نه

تصویر شماره نه: برگ‌های کاشته شده بسته به نوع گیاه و شرایط محیطی بعد از حدود یک هفته تا یک ماه شروع می‌کنند به ریشه زدن و ایجاد جوانه یا گیاه جدید.

جدا کردن ساکوبنت
تصویر شماره ده

تصویر شماره ده: چند روز بعد از به وجود آمدن جوانه‌ها برگ شروع به خشک شدن می‌کند و می‌توان جوانه را جدا کرد و به گلدان انتقال داد. برای جدا کردن جوانه نباید عجله کنید و زمانی که جوانه به راحتی و خود به خود از برگ جدا شد اقدام به جدا کردن نمایید.

گلدان کاکتوس
تصویر شماره یازده

تصویر شماره یازده: برای گیاه خود گلدان مناسبی انتخاب کنید. گلدان حتماً باید داری سوراخ‌هایی در کف داشته باشد. همچنین گلدان اگر خیلی بزرگ‌تر از گیاه باشد آب زیادی در خود نگه داشته و باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.

خاک مناسب ساکولنت
تصویر شماره دوازده

تصویر شماره دوازده: خاکی مناسب و سبک که می‌تواند ترکیبی از ماسه و پیت ماس و کوکوپیت باشد آماده کنید و گیاه جدید خود آر در آن بکارید.

نگهداری ساکولنت
تصویر شماره سیزده

تصویر شماره سیزده: گیاه کاشته شده را در محلی با نور ملایم و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

آبیاری ساکولنت
تصویر شماره چهارده

تصویر شماره سیزده: گیاه کاشته شده را بعد از چند روز می‌توانید آبیاری کنید. توجه داشته باشید نباید بلافاصله بعد از کاشت شروع به آبیاری کنید و باید اجازه بدهید گیاه ریشه زده و سپس شروع به آبیاری نمایید.

هر سؤالی در مورد تکثیر ساکولنت ها داشتید در زیر همین مقاله برای ما ارسال کنید تا پاسخ داده شود.

منبع: گروه تحقیق و توسعه میهن کاکتوس

پیشنهاد می شود مقاله آموزش قلمه زدن کاکتوس ها را نیز مطالعه کنید. کلیک 

آموزش تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ همراه تصویر

پست‌های مرتبط

آموزش تکثیر سانسوریا

آموزش تکثیر سانسوریا

آموزش تکثیر سانسوریا  از برگ: بستر مناسب برای کاشت قلمه...

اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها

اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها : ما...

تکثیر کاکتوس کریسمس

تکثیر کاکتوس کریسمس

تکثیر کاکتوس کریسمس از طریق قلمه نام علمی: Schlumbergera truncata تکثیر...

نظرات (13)

با سلام لطفا طریقه قلمه زدن گیاه سدوم را هم با همین شیوه با تصویر بیان کنید

پاسخ

  سلام با همین روشی که توضیح داده شد میتونید تکثیر کنید. سعی میکنم مقاله ای جدا برای سدوم ها تهیه کنم.

  پاسخ

منظورم از قلمه زدن، قلمه از طریق ساقه گیاه است

پاسخ

  سلام هم میشه از طریق ساقه هم از طریق برگ ساکولنت ها رو تکثیر کرد

  پاسخ

شلام طرز قلمه زدن آلوو ورا هم بگید مثلا از کجای گیاه قلمه بگیریم

پاسخ

سلام من یه نوع از این گیاها دارم فک کنم آچوریاس هفته ای یه بار آب میدم بهش دمای خونه بین ۲۳ تا ۲۵ تو نور ملایم نگهش میدارم تا دست میزنم بهش برگاش میریزه چیکار کنم؟

پاسخ

  سلام.ساکولنتهابه نور زیادی احتیاج دارن احتمالا هم ابیاریش زیاد هست هم نورش کمه.به جای پر نور وفیلتر شده انتقال بدید و هر وقت سطح خاکش خشک شد ابیاری کنید.هر دو هفته یکبار هم کودnpk بدید.

  پاسخ

سلام. ببخشید یه سوال داشتم. یکی از ساکولنت های من کمی از ساقش شبیه حالت چوبی شده. این یعنی خراب شده؟

پاسخ

سلام و درود
برگ جدا شده ساکولنت رو بر روی خاک به رو بخوابانیم یا به پشت؟

باتشکر

پاسخ

  سلام.پشت برگ باید روی خاک باشه.البته گیاه سدوم فرقی نمیکنه چون برگها پشت وروندارن وهر شکلی که روی خاک قرار بگیرن جوانه میزنن.

  پاسخ

من یه سمپریوم داشتم که برگهای پایینیش داشت خراب میشد، اونها رو جدا کردم، دو روز در جای تاریک قرار دادم بعد داخل یه ظرف یه بار مصرف فوکری که داخلش کوکوپیت بود قرار دادم کمی آب اسپری کردم ودر جایی که نور متوسط بهش میرسید قرار دادم الان بعد از یک ماه چند تا از برگها ریشه زدن، البته چون اولین بارم بود خیلی از برگها خراب شدن.

پاسخ

  سلام.سمپریومها با برگ تکثیر نمیشن با بذر وپاجوش تکثیر میشن.مثل برگ اگاو والوعه ورا ریشه میزنن ولی جوانه نمیدن.

  پاسخ