دلیل سیاه شدن و پوسیدگی جوانه‌های کاکتوس چیست؟

دلیل سیاه شدن و پوسیدگی جوانه‌های کاکتوس چیست؟
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

دلیل سیاه شدن و پوسیدگی جوانه‌های کاکتوس چیست؟ یکی از مشکلات در پرورش کاکتوس‌ها پوسیدگی ریشه و انتقال آن از ریشه به بدنه می‌باشد. این بیماری بسیار خطرناک بوده و به سرعت می‌تواند بسترهای کشت کاکتوس را مورد حمله قرار داده و باعث نابودی جوانه‌ها شود. از اولین نشانه‌های وجود این بیماری در بستر تغییر رنگ جوانه‌ها و افتادن آنها بر روی خاک و پژمردگی جوانه‌ها می‌باشد. پس از نمونه برداری و کاشت بسترهای آلوده در آزمایشگاه میهن کاکتوس متوجه شدیم عامل بیماری قارچ فوزاریوم Fusarium oxysporumm می‌باشد.

این نوع قارچ بیشتر در گیاه گندم و ذرت دیده می‌شود بخصوص در مناطق با رطوبت بالا مانند شمال کشور. از مهم‌ترین قارچ‌های خاکزی است. مبارزه و از بین بردن این قارچ مشکل می‌باشد و بهترین راه پیشگیری می‌باشد.

بیماری قارچی
از بین رفتن جوانه های کاکتوس در اثر قارچ فوزاریوم

 

قارچ فوزاریوم
قارچ فوزاریوم زیر میکروسکوپ

پیشگیری از بیماری:
۱٫ ضدعفونی اولیه بستر کشت: این مرحله مهم‌ترین بخش از کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت ها می‌باشد. قبل از کاشت تمام محیط ظروف و خاک بستر که معمولاً خاک پیت ماس است باید با ذر بالای سموم قارچ‌کش مانند کاربندازیم ضدعفونی شود.

۲٫ جداسازی محل کاشت بذر کاکتوس با گیاهان بالغ بخصوص گیاهان آپارتمانی.

۳٫ قرنطینه و کنترل گیاهانی که تازه وارد گلخانه می‌شوند.

۴٫ استفاده از لباس و کفش و لوازم استریل در محیط کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت.

درمان بیماری:
۱٫ جداسازی بسترها و گیاهان آلوده از سایر بسترها به محض مشاهده علائم بیماری.

۲٫ کم کردن رطوبت بسترها و افزایش هوادهی.

۳٫ این بیماری به سموم شیمایی بسیار مقاوم می‌باشد ولی سموم شمیایی تنها راه درمان بیماری می‌باشد. برای درمان از سم قارچ‌کش کاربندازیم یا مانکوزب می‌توان استفاده کرد. برای تأثیر بهتر بیماری سم را با دز ۲ گرم در یک لیتر آب با فاصله سه روز بر روی جوانه‌ها اسپری کنید به ‌طوری ‌که خاک و ریشه‌های جوانه‌ها هم کامل به سم قارچ‌کش آغشته شود. برای پیشگیری حتی بسترهای سالم را نیز قارچ‌کشی کنید.

نکته ۱: حتماً از سموم کشاورزی تولید شده توسط شرکت‌های معتبر استفاده کنید و از مصرف سموم تاریخ گذشته و مشکوک به هیچ عنوان استفاده نکنید.

نکته ۲: بعد از کاشت بذرها هر ۱۰الی۱۴ روز از سم قارچ‌کش برای بستر استفاده کنید.

جوانه کاکتوس مبتلا به قارچ فوزاریوم
جوانه کاکتوس مبتلا به قارچ فوزاریوم

 

کاکتوس بالغ مبتلا به قارچ
کاکتوس بالغ مبتلا به قارچ

منبع: بخش تحقیق و توسعه میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
21 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
mohammad.rahimi.t1398

سلام اگر ممکنه نگاه کنید که ایا این کاکتوس ها سالم هستند یا نه؟(این کاکتوس ها تازه خریدم و تازه از گلخونه اوردم)(لطفا اسامی هم به ترتیب اعداد گفته شده بگید؛ممنون)
۱-
comment image
comment image
comment image
comment image
۲-
comment image
comment image
comment image
comment image
۳-
comment image
comment image
comment image
comment image
۴-
comment image
comment image
comment image
comment image
۵-
comment image
comment image
comment image
comment image
۶-
comment image
comment image
comment image
comment image (در این عکس اگر با دقت نگاه کنید یک ماده چسبناک بود که تقریبا تمیز کردم)
۷-
comment image
comment image
comment image
comment image
۸-
comment image
comment image
comment image
comment image

سلام، عکسهای شماره یک ودو اچینو اوبرپاندا هستند عکسهای شماره یک متاسفانه از بین رفته احتمالش هست که گیاه یخ زده، عکس دوم رو بررسی کنید اگر نرم هست متاسفانه کاری نمیشه کرد ولی اگر سفت باشند احتمالش هست که سالم باشند، عکسهای شماره سه فرو کاکتوس هوریدوس هست،حتما بررسی کنید اگر نرم هست یخ زده، حتما موقع خرید کاکتوسها ،بررسی کنید که نرم نباشند این تغییر رنگها طبیعی نیست، ممکن هست که گیاهان یخ زده باشند حالت ورنگ طبیعی ندارند. عکس چهارم هم فرو کاکتوس هوریدوس هست، عکس پنجم ژیمنو شکلاتی،سالم هست ورشد داره، عکس ششم مامیلاریا هست سالم هست اون قسمتی که تغییر رنگ داده احتمالا ضربه دیده خارج شدن شیره هم دلیلش زخمی شدن گیاه هست به اون قسمت گیاه محلول قارچ کش اسپری کنید. عکس های هفت اسپستواهستند، عکس هشت استاپلیا ستاره ای هست.

amin

سلام خسته نباشید کاکتوس های من از قسمت پایین نرم وتیره و رنگ مایل به قهوه ای میشن و بعد از چند روز خشک میشن و وقتی ریششون رو نگاه کردم پوسیده شده بود و اصلا ریشه ای براشون نموده بود چند بار خاکشون رو عوض کردم اما باز خوب نشدن نمیدونم چه خاکی استفاده کنم آبیاری شون روهم سه یا چهار روز یکبار انجام میدم نور کافی هم بهشون میرسه اما بازم خراب میشن حتی کاکتوس های کوچیک و جوانشون رو هم میکارم اینجوری میشن
یکی از کاکتوس ها هم روی قسمت بالای ریشش که در خاکه لکه سیاه درست شده

کارشناس 2

سلام، ممنون، خاک نامناسب ،ابیاری بیش از اندازه، الوده بودن خاک ویا نبود زهکش مناسب باعث این مشکل میشه،برای خاک بهتر هست از خاک مخصوص کاکتوسها استفاده کنید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید وگلدان حتما باید زهکش مناسبی داشته باشه که اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه،برای پیشگیری از ابتلا به قارچ میتونید خاک رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید،خاک مناسب برای کاکتوسها ترکیب ۷۰ درصد ماسه شسته عدسی، ۲۰ درصد پیت ماس، ۱۰ درصد ورمی کمپوست.

mohammadreza_moradi

سلام.وقتتون بخیر. کاکتوس منم مثل دوستان از بدنه اصلی شروع به سیاه شدن و نرم شدن کرده.عکساشم به این شکل هست.
http://uupload.ir/files/oleq_15950223845745839855650871893798.jpg
http://uupload.ir/files/ms9g_15950224261441932379206869341120.jpg

سلام، ساقه سمت راست در اثر ابیاری بیش ازاندازه پوسیده شده ولی ساقه سمت چپ سالم هست، بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وقسمتهای پوسیده شده رو کات کنید ومجدد قلمه بزنید،بعد از کاشت در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید خاکش مناسب به نظر نمیرسه، ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید، زرد شدن گیاه هم در اثر ابیاری بیش از اندازه بوجود اومده، از خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وشنی باشه استفاده کنید. قسمت پوسیده شده رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید تا قسمتی که به اوندسالم برسید، بعد گیاه رو در محیط خنک و سایه نگهداری کنید تا قسمت بریده شده پینه ببنده بعد داخل خاک بکارید ابیاری رو هم یک هفته بعد شروع کنید.

mohammadreza_moradi

ممنون از راهنماییتون.یعنی بعد از اینکه بری دمش قسمت بریده شده با هوا در تماس باشه تا پینه ببنده؟

ممنون از شما،بله.

mohammadreza_moradi

سلام. بعد از چند سال پایه کاکتوس سیاه شده و نرم. ممنون میشم کمک کنید کاکتوس رو بتونم احیا کنم. پشت پنجره و در محیط سالن نگهداری میشه و بندرعباس.

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

Arezoo

سلام خسته نباشید کاکتوس من ازقسمت پایین سیاه وکمی نرم شده چیکارمیتونم بکنم ؟

سلام، ممنون، از گیاه عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

Arezoo


پشت پنجره هست ویک هفتست خریدمش گلدونش وعوض کردیم ویک باربهش آب دادم امروزدیدم این شکلی شده

بعد از تعویض گلدان وخاک تا یک هفته بهتر هست که گیاه ابیاری نشه، احتمالا قارچی شده گیاه رو از خاک دربیارید وتا قسمتی که سیاه شده با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از پینه بستن قسمت بریده شده داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید وتا رشد مجدد در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری رو بصورت کاملا سطحی وبا اسپری انجام بدید بصورتی که فقط سطح خاک مرطوب بشه بعد از شروع به رشد وریشه زایی که حدود سه هفته زمان میبره به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو بصورت کامل شروع کنید.

حسین

سلام خسته نباشید.
چند تا از شاخه های کاکتوس من زرد شده،خواستم بدونم علتش چیه؟؟ ممنون میشم🌷
http://uupload.ir/files/a9wx_۲۰۲۰۰۵۱۴_۱۰۳۹۵۶.jpg
http://uupload.ir/files/ug91_۲۰۲۰۰۵۱۴_۱۰۴۰۲۹.jpg

سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

حسین

توی پاسیونه در کنار گلهای دیگه مثل کاج‌مطبق،اسپاتی فیلوم،برگ قاشقی،کالادیوم و..
ابیاریش هر هفت هشت روز ی مرتبه
خاکش خاک کاکتوس
کود دهی هم صبح بهش دادم
یکماه پیش هم با قارچ کش مانکوزب براش استفاده کردم

کارشناس 2

در کنار این گیاهان رطوبت محیط زیاد میشه کاکتوسها به رطوبت کمی احتیاج دارند، خاکش مناسب بنظر نمیرسه وابیاری زیاد ویا ماندن اب بمدت طولانی در خاک باعث این مشکل میشه تمام شاخه های زرد شده رو کات کنید بهتر هست داخل خاکش ماسه شسته رودخونه ای سایز عدسی ترکیب کنید تا خاکش متخلخل بشه زهکش رو هم بررسی کنید که باز باشه وبلافاصله بعد از ابیاری اب اضافی خارج بشه.

جهانبخش انصاری

سپاسگذارم
من از قارچ کش کوپر اکسی کلراید ۳۵% استفاده میکنم و خوب بوده

علیرضا

سلام ببخشید برای چه گیاهی استفاده کردین و بیماری چی ودرچه حدی بوده ؟ممنون میشم اگر پاسخ بدین

محی الدین

احسنت بر شما بسیار عالی