آفت پشه سیاه یا مگس سیاه خاک

آفت پشه سیاه یا مگس سیاه خاک

آفت پشه سیاه یا مگس سیاه یا پشه قارچ خاک : این روزها مگس سیاه یا پشه سیاه با نام علمی Fungus gnat تبدیل به کابوسی برای تولید کنندگان گل‌های آپارتمانی بخصوص پرورش دهندگان کاکتوس و ساکولنت شده است. لاروهای این حشره که به صورت کرم‌های ریزی در خاک بستر مشاهده می‌شود می‌توانند به سرعت گیاهان و جوانه‌ها را نابود کنند. پس از تحقیق و مطالعه و شناسایی نوع پشه در تیم علمی میهن کاکتوس مقاله‌ای آماده کرده‌ایم شاید بتواند این مشکل جدی را تا حدودی کمتر کند و بتوانیم با مبارزه سراسری در گلخانه‌ها این آفت را نابود کنیم. امیدوارم این مقاله برای شما عزیزان کاربردی و مفید باشد. لطفاً اگر راهی برای مبارزه و مهار این افت انجام داده‌اید و نتیجه گرفته‌اید برای ما ارسال کنید تا به توضیحات این مقاله اضافه شود.


این حشره به پشه قارچ نیز معروف است. این آفت در رطوبت بالا و بیشتر در بسترهایی مانند پیت ماس زندگی می‌کند. این افت معمولاً زمانی مشاهده می‌شود که تعداد آنها در محیط بسیار زیاد شده باشد و یا زمانی که گیاه از بین می‌رود. در واقع خود پشه به گیاه آسیب آن‌چنانی نمی‌زند و این لاروهای این حشره هستند که از ریشه گیاه تغذیه می‌کنند و بعد از مدتی باعث خشک شدن گیاه و از بین رفتن آن می‌شود. این لاروها به صورت کرم‌های بسیار ریز با رنگ روشن در خاک دیده می‌شود.

 

مشخصات ظاهری پشه قارچ:
حشره بالغ به رنگ سیاه مایل به خاکستری مشاهده می‌شود، شباهت زیادی به پشه‌های خانگی دارد. و به دلیل کم بودن قدرت پرواز این نوع پشه گسترش آن در مناطق مختلف بیشتر از طریق خاک و گیاهان می‌باشد. بیشتر در زمان آبیاری بستر در اطراف گلدان‌ها و بستر دیده می‌شود.
لاروهای این حشره که در واقع به صورت کرم‌های ریزی به رنگ سفید و کرمی با سری مشکی رنگ دیده می‌شود. این حشره معمولاً در مکان‌های مرطوب زندگی می‌کنند و در خاک مرطوب تخم می‌گذارد لاروهای این حشره از ریشه و ساقه گیاهان تغذیه می‌کنند بخصوص از ریشه و ساقه گیاهان تازه سبز شده.

چرخه زندگی پشه سیاه
چرخه زندگی پشه سیاه

حشرات بالغ به مدت ۱ هفته زنده می‌مانند و در طول این مدت زمان می‌توانند در خاکی که مرطوب و غنی باشد بیش از ۳۰۰ تخم بگذارند. پس از ۴ تا ۶ روز لاروها از تخم بیرون می‌آیند و شروع به تغذیه از ریشه گیاه می‌کنند و دو هفته به صورت لارو باقی می‌مانند. مرحله شفیرگی حدود ۳ تا ۴ روز طول می‌کشد. تمام چرخه زندگی این حشره ۳ تا ۴ هفته به طول می‌انجامد. به دلیل کوتاه بودن چرخه زندگی این حشره، بستر کاشت یا گلدان شما ممکن است میزبان هر چهار مرحله زندگی این حشره یعنی تخم، لارو، شفیره و حشره کامل باشد. به همین دلیل برای مبارزه با این آفت مدت زمان و روش‌های متفاوتی نیاز است.

 

خسارت و علائم:
از علایم وجود این آفت در ابتدا پژمردگی و افتادگی جوانه‌ها، ضعیف شدن گیاه، زرد شدن برگ گیاه و همچنین مشاهده حشره بالغ در گلخانه و اطراف بسترها اشاره کرد. بسیاری از گیاهان مانند کاکتوس‌ها، ساکولنت ها، افوربیاها و همچنین گل شمعدانی، بنفشه آفریقایی، میخک و بسیاری از گل‌های آپارتمانی به این آفت حساس می‌باشند. با به هم زدن خاک کرم های ریزی در خاک مشاهده می شود.

کرم خاک گلدان
خوردن ریشه گیاه توسط لاروهای پشته سیاه

پیشگیری:
جداسازی گیاهان بالغ بخصوص گل‌های آپارتمانی از بسترهای کاشت.
ضدعفونی کامل خاک قبل از استفاده با حشره‌کش‌ها و سموم قارچ‌کش.
قرنطینه کردن گیاهان تازه خریداری شده قبل از ورود به گلخانه یا منزل.
از قرار دادن گیاهانی مانند بنفشه آفریقایی یا شمعدانی در اطراف بستر کاشت یا قلمه خودداری کنید.

راه‌های مقابله با پشه قارچ:
در اطراف بسترهای کاشت از کارت‌های زرد رنگ استفاده کنید، این کار باعث می‌شود گیاهای بالغ در تله‌ها گیر کنند و از تعداد آنها کاسته شود.استفاده از شن بر روی بستر خاک می‌تواند در نابودی این آفت کمک کند، این حشره معمولاً در عمق نیم سانتی خاک تخم می‌گذارد. با ریختن حدود یک سانتی متر شن بر روی بستر و از آنجایی که شن به سرعت خشک می‌شود حشره ماده بالغ فکر می‌کند که خاک خشک است در نتیجه تخم گذاری انجام نمی‌شود. البته در مورد بستر کاشت بذر کاکتوس این کار باید بعد از سبز شدن و بزرگ شدن جوانه‌ها انجام گیرد.

پیشنهاد می شود مقاله کارت زرد چیست را نیز مطالعه کنید. کلیک

کارت زرد
استفاده از چسب های تله در گلخانه ها و سالن های کاشت

استفاده از پروکسید هیدروژن (آب اکسیژنه):
از آب اکسیژنه می‌توان با ترکیب با آب به مقدار ۱ به ۴ با آب، یعنی یک قسمت پروکسید هیدروژن ۳ درصد را با چهار قسمت آب مخلوط کنید. سپس با این محلول بستر کشت آلوده خود را آبیاری کنید. شرکت میهن کاکتوس مسئولیتی نسبت به استفاده از این روش ندارد و در صورت مخلوط شدن اشتباه و زیاد از حد این محلول می‌تواند به گیاه آسیب برساند پس بهتر است اول در قسمت کمی از بستر به عنوان نمونه از این محلول تست کنید سپس در کل بسترها استفاده شود. پروکسید هیدروژن سه درصد را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید. لاروها در برخورد با پروکسید هیدروژن می‌میرند و بعد از آن پروکسید به اکسیژن و آب تبدیل می‌شود که برای گیاه کاملاً بی ضرر است.

 

کنترل شیمیایی و استفاده از سموم:
از آنجایی که بسیاری از سموم بر روی تخم‌های این حشره تأثیری ندارد بسیاری از سموم بخصوص سموم در مقابله و نابودی این آفت ناتوان هستند  سم‌هایی که توسط ما تست شده و تأثیر بهتری داشته است، سم دورسبان، اتیون و کونفیدور  بوده است. ترکیب دورسبان و اتیون بسیار تاثیر خوبی روی این آفت همچنین شپشک آردآلود دارد. که باید در سه مرحله با فاصله شش روز استفاده شود. حتماً دز و مقدار مصرف سموم را از روی بسته بندی آنها مطالعه کنید تا آسیبی به گیاهان شما نرساند. مصرف سم اتیون  همراه با روغن قادر به از بین بردن تخم حشرات نیز می‌باشد پس اگر همراه روغن‌ها استفاده شود استفاده در دو مرحله با فاصله  ۳ تا ۴ هفته کافی می‌باشد.

سم اتیون
سم اتیون

 

راه‌های مقابله با پشه قارچ در گلدان گل‌های آپارتمانی: 
این حشرات بیشترین تکثیر را در محیط مرطوب دارند. پس سعی کنید هیچ گاه بیش از حد آبیاری را انجام ندهید. این نکته در زمستان که مصرف آب گیاهان کمتر است از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. سعی کنید گلدانی را انتخاب کنید که زهکشی مناسبی داشته باشد. در گلدان خود از موادی مانند خزه و سنگ‌های رنگی که باعث تجمع آب می‌شوند خودداری کنید. این حشره بیشتر در گلدانهای مرطوبی که در سایه قرار دارند تخم گذاری می‌کند.

 

منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

 

مقالات مشابه:

201 دیدگاه برای “آفت پشه سیاه یا مگس سیاه خاک

 1. مهدی گفته:

  سلام وقت بخیر
  برای از بین بردن پشه قارچ سم دیازینون تهیه کردم(بصورت مایع و شیری رنگ بودش)فروشنده گفت سم رو با سه لیتر آب ترکیب کنم و به صورت آبیاری به گلدونام بدم این کار رو یک مرتبه کنم جواب میده ولی شما میگید اسپری کنم لطفاً راهنمایی کنید از این کار جواب میگیرم یا سم دیگه ای تهیه کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر مقدارشون کم هست اکتفا میکنه ولی اگر تعداد افتها زیاد هست بهتر هست کنار گیاه کارت زرد هم نصب بکنید ورطوبت خاک رو کاهش بدید،مقدار مصرف یک به هزار هست یعنی یک سی سی در یک لیتر اب.

 2. رحمان گفته:

  سلام من کاکتوسم یه جور حشره زده از سم حشره کش دیازینون استفاده کردم اما هنوز بعضی وقتها دوباره یکی دوتا ازشون پیدا میشه لطفا کمکم کنید سفید رنگه و حرکت نسبتا سریعی دارد

 3. میلاد گفته:

  درود فراوان
  صبحتون بخیر
  کاکتوسای بالغ و خزانه کاکتوسام به این پشه آلوده شدن. ایمیداکلوپراید ۳۵درصد گرفتم. لطف میکنید دستور مصرفشو بگین؟ خزانه یک هفته س جوونه زده

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، وقت بخیر، مقدار مصرف روی بسته بندی محصول نوشته میشه،ولی دز استاندارد یک سی سی در یک لیتر اب هست،برای پشه سیاه ابتدا رطوبت خاک رو کم کنید کنار بستر وگلدانها کارت زرد نصب کنید، دو الی سه بار با محلولی که درست کردید با فاصله یک هفته بستر وخاک گلدانها رو ابیاری کنید.

 4. سلمانی گفته:

  سلام من قبلا برای گل های دیگه حشره کش زده بودم و ازبین رفتن برای کاکتوس هم میشه استفاده کرد؟یا مشکلی برای گل به وجود میاد؟

 5. امیر حسین گفته:

  سلام خسته نباشید من تعداد زیادی از گلهای مختلف مثل کورتون پوتوس الوئه ورا حسن یوسف اگلونما فیکوس سانسوریا کاج مطبق و چندتای دیگه که اسماشونو نمیدونم دارم یه مدت از این پشه قارچا زده بود و روی خاکشون پر از چیزای کوچیک سفید بود بعد کل خاکشونو عوض کردم خاکی که اول داشتن از همین کودای بسته ای گلفروشیا خریدم و استفاده کردم بعد که خاکشونو عوض کردم از خاک زمینای کشاورزی استفاده کردم چون فکر میکردم که این حشره ها از کودایی که استفاده کردم رشد میکنن بعد الان ۳ یا ۴ روزه که دوباره از اون حشره ها اطراف گلدونام میبینم و دوباره از اون سفیدک ها روی خاک گلدونام. البته همشون از سفیدکا نزدن ولی بعضیاشون زدن.قبل از اینکه خاکشونو عوض کنم از سم دیازینون استفاده میکردم که خیلی تاثیر نداشت البته یه مدتم از سم ابامکتین استفاده کردم که بعد تاثیر نداشت و خاکشونو عوض کردم الان که دوباره حشره زده یه مقدار دیگه از سم ابامکتینم مونده بود که اونم استفاده کردم البته اینم بگم که هردوروز یه بار اب میدم به گلام ولی خیلییی کم همین قدر که کمی پاشون مرطوب بشه و زیر گلدونیامم اب توشون جمع نمیشه الان بیشترین اسیبو گلای حسن یوسف و کورتون و الوئه ورام دیدن البته الوئه ورام کوچیک بود وکامل از بین رفت حسن یوسفمم داره خشک میشه برگای کورتونمم پژمرده شده.یه چیز دیگم که هست اینه که وقتی که خاک گلدونامو عوض کردم گلدونا و زیر گلدونامو کامل شستم و حتی ریشه ی گلامم شستم که نکنه تخم این حشره ها روش باشه . لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم

 6. Ali گفته:

  سلام خسته نباشید در خزانه کاکتوس ام از این لارو ها دیدم آیا با قارچ کش کاربندازیوم ازبین میرن؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، نه باید از محلول حشره کش مثل دلتامترین یا دیازینون استفاده کنید،بهتر هست رطوبت خاک رو کم کنید اگر قابل مشاهده هستند با پنس از داخل بستر جمع اوری کنید بعد محلول حشره کش روی سطح بستر اسپری کنید.

 7. حبیبی گفته:

  سلام وقت بخیر،گلدان سانسوریام رو تازه تعویض کردم بعد از ده روز دیدم تو خونه مگسه و متوجا شدم ،توخاکش پر از حشرات ریزه ک تبدیل ب مگس شده ،الان از خونه گلدونو بردم بیروک و ب فرش آب وایتکس زدم ،چکارش کنم ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، رطوبت خاک رو کم کنید،زیرگلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید یا گلدان رو روی یک سبد بگذارید که از زهکش هم هوادهی بشه وخاک رطوبت زیادی نداشته باشه، کنار گیاه کارت زرد نصب کنید وخاک رو موقع ابیاری با محلول حشره کش کامل ابیاری کنید.

 8. آرزو صوابی گفته:

  سلام میخوام سبزی خوردن را برای مگسهای ریز سیاه و سفید سم پاشی کنم. از مخلوط ارگانیک سیر فلفل قرمز تنباکو استفاده کردم، برای گیاه های آپارتمانی از کنفیدور. از ارگانیک چهار هفته استفاده کنم خوبه ؟ اگر ناچار از کنفیدور برای همه استفاده کنم نیمه عمرش چقدره؟آیا میشه سبزی را خورد؟ سپاس خسته نباشید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید کنار گیاهان کارت زرد نصب کنید از سم کنفیدور هم میتونید استفاده کنید دوره کارنس این نوع سم بین۱۴ الی ۲۱ روز هست، ۱۴ الی ۲۱روز بعد از سمپاشی میتونید از گیاهان استفاده کنید.

 9. حسام رحیمی گفته:

  با سلام من چند بسته خاک خریدم و تمام گلدان هام رو با این خاک پر کردم چند روز پیش یه گلدان رو واسه گلم مناسب ندونستم و انجام به تعویض گلدان زدم و متوجه شدم در خاک به علت استفاده کردن از کود حیوانی کلی لارو و کرم سفید رنگ ریز داخل گلدانه و لابه لای کودها بود میشه بگید این لاروها چیه و باید برای از بین بردنش چی کار کنم؟؟؟ سم دیازینون استفاده کنم؟؟ آیا از بین میبره؟؟ خیلی این مسئله دهنم رو درگیر کرده خواهش میکنم راهنمایی کنین

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کود حیوانی باید کاملا پوسیده وضدعفونی شده باشه،اگر پوسیده نباشه سم هم اثری نخواهد داشت بهتر هست خاک رو زیر نور افتاب مستقیم بمدت چند ماه پهن کنید تا لاروها از بین برند وکود دامی پوسیده بشه.

 10. محمد گفته:

  سلام ، به تازگی کاج مطبق گرفتم ، هنگامی که گلدان رو عوض میکردم متوجه شدم کف گلدن پر از مورچه هست، وسط خاکش هم چندتا کرم سفید دیدم ، ظاهر گیاه سالم و شاداب هست ، ولی میترسم این حشره ها به ریشه ها اسیب برسونن، ممکنه یه سم خوب به من معرفی کنید و طریقه استفاده رو بفرمایید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، باید موقع تعویض گلدان تمام قسمتهای الوده به افات خاک رو جدا میکردید،با سم حشره کش دلتامترین یا سایپرمترین یک سی سی در یک لیتر اب مخلوط کنید وخاک رو کامل با این محلول ابیاری کنید،دو بار بافاصله یک هفته ابیاری با محلول حشره کش رو تکرار کنید.

 11. احمدی گفته:

  سلام
  http://uupload.ir/files/ejkt_ce5e0838-af1d-46cf-8a0a-56f0ae6e596b.jpeg
  http://uupload.ir/files/6hfn_24d136a0-26b2-4991-bd24-84b93b201529.jpeg
  http://uupload.ir/files/ut1n_44a36b39-f504-4619-a8a5-a747781ae96b.jpeg
  مقدار سم ۱/۵ سی سی سم‌ در ۵۰۰ سی سی آب. البته خشک شدن جوانه ها و ساقه قبل سم دادن شروع شده بود. چون برای اولین بار کرم دیدم سم ریختم
  جای گلدان تو سالن خونه کنار پنجره شمالی-غربی هست. نور خوبی داره اما چون کنار پنجره س احتمالا یکم دمای اطرافش پایینه مخصوصا شبها. هفته ای یکبار آب میدم. ۲-۳ روز یکبارم روی برگ‌ها آبپاشی میکنم مخصوصا از وقتی روی برگ‌ها تار عنکبوت دیدم. چون ریزش برگش شدید بود (ریزش هم برگای سالم خشک نشده، هم برگایی که خشک میشدن) حدس زدم ممکنه از سرما هم باشه، حدود یکماه تو یکی از اتاقا که گرمتره کنار پنجره نگهش میداشتم. ریزش برگش کندتر شده بود اما چون پشه داشت برای حفظ سلامتی یک هفته ای هست دوباره تو سالنه.
  در حال حاضر نمیدونم خشک شدن ساقه از آفت هست یا از کم آب بودن؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، مقدار سم رو زیاد استفاده کردید یک سی سی در یک لیتر اب باید ترکیب میکردید، احتمالش هست که گیاه مسموم شده باشه فعلا تا یک ماه کوددهی وسمپاشی رو قطع کنید وگیاه رو با اب بدون املاح وهم دمای محیط ابیاری کنید برای اسپری روی برگها از اب مقطر استفاده کنید تا روی برگها لکه باقی نمونه ویا با احتیاط برگها رو با یک دستمال نرم ونمور پاک کنید زیر گلدانی رو خالی از اب کرده وخشک نگهدارید، گیاه در حال بهبود هست وعلائم رشد داره،یک ماه بعد کوددهی رو شروع کنید.

 12. احمدی گفته:

  سلام. من یه گلدان کروتون پر برگ زیبا داشتم که ۲-۳ ماهه اسیر پشه سیاه شده و تمام برگاش الا ۶-۷ تا ریخته. من تو این مدت خاک رو ۳-۴ سانت کنار میزدم و اگه خاک خشک بود آبیاری میکردم که یه وقت محیط مرطوب برای کرمها فراهم نکنم. از طرفی فقط یکبار خود کرم رو دیدم و تعداد پشه ها هم خیلی کم شدن. حدود ۲-۳ هفته س تو محل برگای ریخته تو طول ساقه جوونه زده ولی متاسفانه ۲ هفته پیش جوونه های بالای شاخه خشک شد و داره از بالای شاخه ها خشک میشه و میاد پایین. جوونه های پایین تر هنوز سالمن. حدود ۱۰ روز پیش طبق دستور محلول کلرپیریفوس رو پای گلدون ریختم اما با وضع خشک شدن ساقه و جوونه و پیدا نکردن کرم کمی مرددم. به نظرتون ادامه بدم؟ نحوه ی آبیاریم مناسبه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، مقدار مصرف حشره کش چقدر بوده؟ شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 13. ناصر گفته:

  سلام وقت بخیر
  متاسفانه برای یکی گلدانهام از خاک نامناسب استفاده کردم و همه جا پر شده از مگس سیاه. چسب زرد هم گذاشتم ولی تاثیر چندانی نداشت. برای مگس سیاه میشه از کلرپیریفوس استفاده کرد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله میتونید استفاده کنید، رطوبت خاک رو کم کنید ویا روی سطح خاک ماسه بریزید با این روش هم از بین میرند یا بعد از ابیاری خاک با محلول سم حشره کش روی خاک پلاستیک بکشید یک ساعت بمونه بعد پلاستیک رو بردارید به این وسیله افت داخل خاک خفه شده واز بین میرند.

 14. mosaharkhajehali69 گفته:

  سلام خدمت شما
  من یک گیاه سرخس بوستون زیبا دارم که با لیکاپون براش جزیره درسته کرده بودم خیلی رشد خوبی داشت و سرحال بود امروز چون ریشه هاش از گلدون زده بود گلدون رو عوض کردم متاسفانه دیدم تو لیکاپون های جزیره پر کرمه سفید رنگ هست خلاصه که گلدون رو عوض کردم و جزیره رو برداشتم زیر گلدونی رم شستم و خشک کردم الان چند روز به سرخس آب ندم گیاه خراب نمیشه ؟؟؟ در ضمن بنظرتون سم هم آبیاری کنم خشک که شد ؟ سم کارباریل سوین و دیازینون دارم کدومش بهتره ؟؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زیر گلدانی رو خشک نگهدارید از هر دو سم میتونید استفاده کنید، زمانی که رطوبت خاک کم شد با یکی ازسمها محلول درست کنید وخاک رو با محلول حشره کش ابیاری کنید،در جزیره زیر گلدانی کف گلدان نباید با اب در تماس باشه لیکا اب رو جذب میکنه وباعث مرطوب ماندن کف گلدان میشه میتونید بجای لیکا از سنگریزه استفاده کنید.

 15. محبوب گفته:

  سلام مجدد درسته اسمش مشخص نیست فقط از شرکت سبز رویش اصفهان
  میخواستم بدونم بعد استفاده کردن از پودر حشره کش چه مدت بعدش میتونم لیکا روی خاک گلدان بریزم تا پشه ها کمتر جذب بشن؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اسم نداره، احتمالا پودر حشره کش سایپرمترین هست ،میتونید طبق نوشته بسته بندی استفاده کنید.

 16. محبوب گفته:

  سلام خسته نباشید کارشناس محترم
  برای پشه گلدانهام این پودر حشره کش رو تهیه کردم میخواستم بدونم روی خاک اسپری کنم یا آبیاری کدام بهتر جواب میده
  بخاطر رطوبت خاک گلدانها پشه ها زیاد شدن موقع آب دادن میپرن و دوباره روی خاک میشینن از کارت زرد خم استفاده کردم دارچین پودری هم بصورت نمکپاشی ریختم روی خاک فایده نداشت خیلی زیاد شدن با کارت زرد هم کنترلشان کنم راهنمایی میخواستم باتشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، چه نوع سمی تهیه کردید؟برای پشه سیاه باید رطوبت خاک رو کم کنید واز کارت زرد کنار گیاه استفاده کنید اگر مقدارشون خیلی زیاد هست میتونید خاک گیاه رو کلا عوض کنید وخاک رو دور بریزید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، قسمت پیشگیری ومقابله با این افت در روی همین مقاله رو تا انتها مطالعه بفرمایید.

 17. حسین گفته:

  درودی دوباره
  من تعدادی قلمه اگلونما و سینگونیوم گرفتم هفته پیش و با خاکی که خودم ساخته بودم کاشتم.
  البته میدونستم که خاک ضدعفونی نیست ولی انجام دادم تا اینکه متوجه شدم قلمه ها دارن پژمرده میشن و امروز از خاک درشون اوردم اینم عکس هاشون.
  http://uupload.ir/files/vqjj_img_۲۰۲۰۰۱۲۲_۰۸۰۳۳۲.jpg
  http://uupload.ir/files/y9yb_img_۲۰۲۰۰۱۲۲_۰۸۰۳۴۸.jpg
  http://uupload.ir/files/btp_img_۲۰۲۰۰۱۲۲_۰۸۰۴۳۸.jpg
  http://uupload.ir/files/boe8_img_۲۰۲۰۰۱۲۲_۰۸۰۵۰۲.jpg
  خاک پر از لارو پشه سیاه بود و داشت قلمه هارو نابود میکرد.
  البته تونستم با سم کونفیدور و روغن ولک نابودشون کنم اونم طی یک مرتبه ابیاری با این دو سم. کونفیدور بسیار سم خوبی هست و قوی .
  ولی برای اطمینان قلمه هارو در اوردم و خاک رو جوشوندم . ایا ریشه ها سالم هستن.ایا میتونم دوباره تو همون خاک بکارم. حسابی جوشوندم خاک رو.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خاک رو بگذارید خنک بشه بعد استفاده کنید، سمپاشی جواب میداد نیازی به جوشیدن نبود ولی خوب محکم کاری کردید، حتما کامل ابشویی کنید تا سم از خاک خارج بشه، تمام قسمتهای پوسیده وبرگهای زرد رو جدا کنید وزیاد داخل محلول نگهداری نکنید،عکس دوم لای برگها سفید بنظر میرسه،با دقت بررسی کنید که شپشک ارد الود نباشه ،اگر شپشک هست حذف فیزیکی کنید ،بعد از کاشت در محیط ثابت که نور دما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید تا ریشه بزنند.

 18. مینا گفته:

  سلام، خسته نباشید. من سوئد زندگی میکنم و تا جایی که من اینجا دیدم گلدان‌ها اینجا سوراخ ته‌گلدان را ندارند تا آب اضافی هنگام آبیاری خارج شود. همین موضوع باعث شده من اصلا ندانم چه مقدار باید به گلدانهایم آب بدهم. آیا راهنمایی برای من دارید؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، میتونید با دریل کف گلدانها سوراخ ایجاد کنید، اگر پلاستیکی هستند با هویه ویا با فلزی مثل میخ کف گلدان چند سوراخ ایجاد کنید، ابیاری باید به اندازه ای باشه که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه.

 19. ایلین گفته:

  سلام خسته نباشید برای ساکولنت هایی که پشه سیاه گرفته اند میشه از کنفیدور استفاده کرد؟و باید روی گیاه و خاکش اسپری کرد یا حتما باید باهاش ابیاری بشن؟و اینکه هر هفته یکبار باید سم پاشی شن تا چهار هفته؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بله میتونید استفاده کنید هم بصورت سمپاشی هم بصورت ابیاری، فرقی نمیکنه،برای نتیجه بهتر کنار گیاهان کارت زرد هم نصب کنید.

  • ایلین گفته:

   فقط من کنفیدور ۳۵ درصد گرفتم که به صورت محلول است ایا باید اون رو با اب قاطی کنم؟یا همینجوری استفاده کنم؟

 20. سروری گفته:

  سلام من هسته انبه رو کاشتم دوتا جونه زد و از خاک اومد بیرون یکی از جونه ها برگای بزرگی داد با ساقه ای تقریبا اندازه یک انگشت و نصفی اون یکی فقط ساقه داره و برگ نمیده ینی ریز ک هست خشک میشه .. بعد دوروز الان دیدم برگ اون یکی ام ک بزرگ شده‌بود نیمه خشکه و جمع شده چیکار کنم درست شه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، گیاه انبه بومی مناطق استوایی هست وباید در محیط گرم ومرطوبی نگهداری بشه،نگهداری این گیاه کلا در ایران سخت هست وزیاد دوام نمیاره واز بین میره.

 21. آیلین گفته:

  سلام خسته نباشید .برای مگس سیاه اب هیدروژنه بهتر جواب میده یا سم؟بعد تا چه مدت باید با اب اکسیژنه ابیاری بشه گیاه؟و اینکه نسبت ۱ به چهار نمیشه ۱ قسمت اب اکسیژنه ۳ درصد و ۴ قسمت اب؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، یک چهارم باید اب اکسیژنه باشه، این روش رو امتحان نکردم ونمیتونم کامل راهنماییتون کنم، اگر میخواهید استفاده کنید نتیجه رو هم لطفا اعلام کنید، چرخه زندگی این نوع افت چهار هفته هست واگر چهار هفته هر هفته یک بار سمپاشی انجام بشه ورطوبت خاک کم بشه واز کارت زرد هم استفاده بشه بکلی ازبین میرند.

 22. سروری گفته:

  سلام در خاک گلدان سانسوریا سبز پاکوتاهم با گلدان الوئه ورام حشرات خیلی ریز سفید رنگ راه می‌رن پیدا کردنشون خیلی سخته مگر اینکه روی خاک باشن .. سانسوریامو تازه گلدونشو عوض کردم سفالیه و الوئه ورا هم گذاشتم تو خاک ک ریشه بده .. باید چیکار کنم ک از بین بره با اینکه سانسوریا ده روز یک بار آب داده میشه و محیطش مرطوب نیس امروز ک اومدم آب بدم ی دونه از همین پشه ها از بیرون اومد .. ?

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالا خاکی که استفاده کردید الوده به تخم این حشرات بوده، کنار گیاه کارت زرد نصب کنید،زیر گلدانی رو همیشه خالی از اب کرده وخشک نگهدارید،خاک رو هم با محلول حشره کش ابیاری کنید،چرخه زندگی این حشره چهار هفته هست چهار بار هر هفته یک بار خاک رو با محلول حشره کش ابیاری کنید تا از ببن برند. از سم حشره کش سایپرمترین یا دلتامترین میتونید استفاده کنید یک سی سی در یک لیتر اب.

 23. امیرحسین گفته:

  سلام خسته نباشین کا خونهی ما گر از این حشرات ریز شده ما الان باید چه کنیم تابروند این ها؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کنار گیاهان کارت زرد نصب کنید،رطوبت خاک گلها رو کم کنید وزیر گلدانی ها روخالی اب کرده و خشک نگهدارید.

 24. علیرضا گفته:

  سلام.وممنون بابت وقتی میگذارید بعضی از گلدان های من هم مشکل پشه سیاه رو داره البته با خوندن پرسش و پاسخها راه کار های خوبی گرفتم . من یه سم به نام بلان هوک دارم که تو قسمت توضیحاتش موادتشکیل دهندش به اینصورت لامبداسایهالوترین۵%،فنیتروتیون۲/۵%،ومواد همراه ۹۲/۵% که به گفته تولید کننده خیلی از حشرات وخزندگان رو نابود میکنه ولی من تو گفته های شما نام افت کشهای دیگه ای روشنیدم میخواستم بدونم این سمی که من دارم برای پشه سیاه خوب هست یا از سموم دیگه ای استفاده کنم. ممنون وسپاسگزاراز سایت خوبتون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما ،بله میتونید استفاده کنید مقدار مصرف رو طبق نوشته روی بسته بندی محصول استفاده کنید.

 25. نیره گفته:

  سلام من گل ارکیده دارم زمستان ۹۷ خریدم گل داشت وقتی آوروم خونه فکر کردم همیشه باید خاکش مرطوب باشه همینکه خاکش خشک میشد اسپری میکروم همین کارم باعث سد تمام غنچه هاش و گلش افتادن و کم کم شاخه گلش زرد شد که مجبور شدم بزنم بعد یکی دو ماه متوجه یه حشره های ریزی شدم تحقیق که کروم فهمیدم پشه مگسک هست الان این سومین بار هست که رو خاکش سم دیازینون رو اسپری می کنم همشون از بین میرن ولی دو هفته بعد دوباره اونا میبینم الان دیگه اونقدر آبیاری نمیکنم دیگه یاد گرفتم که یک انگشت اگر تو خاک خشک بود باید آبیاری کنم و زیر گلدانی هم همیشه خشک نگه میدارم حالا میخوام کمکم کنید این حشره مگسک رو از بین ببرم اگر هر دو هفته سم دیازینون اسپری کنم به ریشه هاش آسیب نمیزنه ؟ مقدار اسپری چقدر باشه لطفا راهنمایی کنید تا ارکیده م رو نجات بدم البته کارت زرد هم کنارش چسبوندم .

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای پشه سیاه رطوبت خاک رو کم کنید،کنار گیاه کارت زرد نصب کنید،زیرگلدانی رو همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید، سمپاشی رو بمدت ۴ بار هر یک هفته یک بار انجام بدید چون لاروها وتخمهای این حشره داخل خاک هستند، بمیزان یک سی سی در یک لیتر اب مخلوط کنید وهفته ای یک بار سمپاشی وخاک رو ابیاری کنید دز مصرف رو اندازه بزنید مشکلی پیش نمیاد. اگر تعدادشون خیلی زیاد هست بهتر هست کلا خاک رو دور بریزید واز خاک جدید ضدعفونی شده استفاده کنید.

 26. علی گفته:

  سلام ، برای از بین بردن کرم خاکی داخل گلدان از چه سمی باید استفاده کرد ، داخل گلدان زاموفیلیای من کرم خاکی هست. آیا می تونم از سم سوین استفاده کنم برای این کار؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، میتونید گلدان رو داخل یک ظرف پراب قرار بدید کرم خاکی خودش از خاک خارج میشه، سم سوین هم اثر بخش هست ولی بهتر هست از بین نبرید وبعد از خارج شدن از داخل گلدان داخل باغچه رها کنید.بعد از خارج کردن گلدان رو روی یک سبد بمدت یک روز بگذارید تا اب اضافی از خاک خارج بشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، زیرگلدانی رو همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید، میتونید با محلول حشره کش یک بار خاک رو کامل ابیاری کنید،از سم حشره کش دلتامترین یا دیازبنون به اندازه یک سی سی در یک لیتر اب مخلوط کنید. یک هفته بعد چک کنید اگر بازم وجود داشتند یک بار دیگر هم ابیاری با محلول حشره کش رو انجام بدید.

 27. حبیبی گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من ی پتوس دارم ک هزارپا داشت سم سوین زدم بهش
  الان پشه داره ینی اب ک میدم بهش پشها میان بیرون
  و اینکه برگاش ریز ریز سوراخن
  چکار بای کرد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، برای پشه ها میتونید کنار گلدان کارت زرد نصب کنید ورطوبت خاک رو کم کنید وزیر گلدانی رو خالی از اب کرده وخشک نگهدارید.

 28. سمیرا گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  انبه ک تازه ریشه زده و جوانه کوچکی داره تازه گذاشتم داخل خاکی ک از گلفروشی خریداری کردم.بعد دوروز دیدم ک پشه زده ب گیا۶ اینم عرض کنم ک جوانه گیاه هنوز از خاک بیرون نیومده.برای سم پاشی باید دونه هارو در بیارم ک اسیبی نبینه؟
  و اینکه برای گلهام ک هزار پا داشتن از سم سوین استفاده کردم.از کجا متوجه بشم ک هزارپاها از بین رفتن ک دیگه سم ندم بهشون؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بهتر هست فعلا هیچ جابجایی انجام ندید چون احتمال از بین رفتن جوانه زیاد هست،برای پشه های داخل خاک میتونید کنار گیاه کارت زرد نصب کنید ورطوبت خاک رو کم کنید،زیر گلدانی رو خالی از اب کرده کامل بشورید وخشک نگهدارید،میتونید یک بار با محلول حشره کش دیازینون خاک رو ابیاری کنید یک سی سی در یک لیتر اب. اگر کنار گیاه یا اطراف گلدان هزارپایی وجود نداشته باشه میتونید متوجه بشید که همشون از بین رفتن معمولا داخل زیرگلدانی جمع میشن که بهتر هست زیرگلدانی رو همیشه خالی از اب وخشک نگه دارید.

 29. پویان گفته:

  سلام من حدود یک ماهه گلدونام پشه زدن و خاکشو عوض کردم بازم داره.سم سوین پودری در اب حل میکنم و هر هفته میدم ولی بی فایدس حتی از سیر و پودر دارچین و سرکه هم استفاده کردم.لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، کنار گیاه کارت زرد نصب کنید، رطوبت خاک رو کم کنید،زیر گلدانی رو خالی از اب کرده وکامل بشورید وخشک کنید،روی چند دستمال کاغذی سم حشره کش (تارومار) اسپری کنید وروی خاک گلدان بگذارید چند بار این عمل رو تکرار کنید، مواظب باشید از این نوع سم حشره کش روی گیاه رو یا داخل خاکش اسپری نشه چون باعث از بین رفتن گیاه میشه.

 30. عاشق گلها گفته:

  با عرض سلام و تشکر

  اگر برای ضدعفونی کردن خاک گلدان از محلول دورسبان استفاده کنم و بعد ریحان داخل گلدان بکارم چون گیاه خوراکی هستش بازم مشکلی نداره؟
  خوردن اون ریحان خطرناک نیست؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بعد از ضدعفونی خاک باید خاک رو ابشویی کنید ،ماندن سم بمقدار زیاد باعث از بین رفتن گیاه میشه ولی اگر دز مصرف رو اندازه بزنید بعد از رشد باید دوره کارنس سم تموم بشه بعد از گیاه خوراکی استفاده کنید. بذرهای ریحان باید در خاک خشک کشت بشن خاک مرطوب باشه بذرها ژله ای شده واز بین میرند، دو، سه روز بعد از کاشت داخل خاک خشک، باید بصورت مه پاشی خاک رو ابیاری کنید.

 31. عاشق گلها گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من خاک گلدان های خیار، درخت موز، درخت انبه و فلفل رو با سم دورسبان آبیاری کردم. یک سی سی در دو لیتر آب حالا سوالم اینه اثر سم تا چه موقع توی خاک میمونه؟ این گلدانها داخل آپارتمان هستند خطری نداره؟ محصولات خیار و موز و غیره که برداشت کنیم خطری برای خوردن ندارن؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، دوره کارنس سم دورسبان بین ۷_۱۴ روز هست، مقدار محلولی که استفاده کردید رقیق بوده،اگر محصولات میوه دارند تا ۱۴ روز میوه ها رو مصرف نکنید تا اثر سم از بین بره بعد از ۱۴ روز میتونید استفاده کنید.

 32. غزل گفته:

  سلام و خسته نباشید خاک گلدانهای من تعداد زیادی هزارپا داره آیا برای گیاهان مضر هست؟چه راهکاری برای از بین بردنش پیشنهاد میکنید آیا با سم سایپرمترین ۴۰ از بین میروند؟ باتشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله از ریشه گیاهان تغذیه میکنند،هزارپاها معمولا درجاهای مرطوب وپراز خزه که رطوبت رو حفظ میکنند زندگی میکنند، میتونید رطوبت محیط رو کم کنید،حتما زیرگلدانیهارو خالی از اب وخشک نگهدارید، میتونید گلدانهایی که افت دارند رو برای چند دقیقه داخل تشت اب بگذارید تا هزارپاها از خاک گلدان خارج بشند، از سمی که فرمودید هم میتونید استفاده کنید.

 33. امیر گفته:

  سلام وقت بخیر ،گلدان های من هم دچار این آفت شده ؛برای مقابله سم آیکون ۱۰ رو معرفی کردند که ۱ نوبت بصورت آبیاری برای گلدان های داخل منزل استفاده کردم و همینطور از کارت زرد هم استفاده کردم ،خواستم جهت اطمینان بیشتر نظر شما رو هم بدونم که آیا این سم مناسب هست یا سم رو عوض کنم (دستور مصرفی داده شد :۱ قاشق چای خوری در ۱ لیتر آب )هفته ای ۱ بار بوده ….ممنون از راهنمایتون

 34. عاطفه گفته:

  سلام من گلدان های آپارتمانم به این افت گرفتار شده سم سایپر مترین ۴۰ درصد دارم موثره؟چگونه استفاده کنم با تشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهتر هست اول مشکل اصلی رو پیدا کنید وبعد راه درمان رو انجام بدید، ابتدا رطوبت خاک رو کم کنید، اگر زیر گلدانی ها پر از اب هستند اب رو خاکی وزیر گلدانیها رو کامل بشورید وخشک کنید،کنار گلها کارت زرد نصب کنید، اگر با انجام این کارها از بین نرفتند بعد میتونید سمپاشی رو انجام بدید،سم حشره کش سایپرمترین رو میتونید استفاده کنید ولی حتما نکات ایمنی رو رعایت کنید وسمپاشی رو در فضای باز بدون نور مستقیم وباد انجام بدید،به اندازه ی یک سی سی داخل یک لیتر اب مخلوط کنید وخاک گلدانها رو با این محلول ابیاری یا سمپاشی کنید.

 35. ناهید گفته:

  سلام من چند نوع گیاه کاشتم خاک هم از گلفروشی خریدم اما پشه های ریزی دور گلدانهام جمع شدن چیکار کنم که از بین برن ؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اول مشکل رو باید پیدا کنید بعد اقدام به مبارزه کنید، رطوبت خاک رو کم کنید حداقل چهار الی پنج روز خاک روابیاری نکنید زیر گلدانی رو خالی از اب کرده وکامل بشورید وخشک کنید،کنار گیاه کارت زردنصب کنید،روی چند عدد دستمال کاغذی حشره کش خانگی اسپری کنید وروی سطح خاک قرار بدید، چندین بار در طول روز این کار رو انجام بدید.

 36. Paeez گفته:

  سلام خسته نباشین،من یه کاکتوس افوربیا ی سه ساله دارم که از ساقه داره قهوه ای میشه جوانه هاش مثل سوختگی ،میسوزه و میریزه ،میگن یه جور قارچه،متاسفانه دیر متوجه شدم و با اینکه قارچ کش هم سه نوبت استفاده کردم بازم داره پیشروی میکنه،تورو خدا کمکم کنین کاکتوسم داره از بین میره

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، قسمتی رو که تغییر رنگ داده بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده برش بزنید به اندازه ای که اثار لکه روی گیاه باقی نمونه بعد مجدد با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *