آموزش تکثیر گل امپیشن یا گل حنا

آموزش تکثیر گل امپیشن یا گل حنا

آموزش تکثیر گل امپیشن یا گل حنا یا گل سولماز شیرازی: این گیاه را می‌توان از طریق بذر و همچنین قلمه ساقه تکثیر کرد.
برای کاشت بدر گل امپیشن از بستری سبک که به خوبی رطوبت را در خود نگه دارد مانند مخلوط کوکوپیت و پرلایت یا پیت موس و شن استفاده می‌کنیم.
ابتدا بستر کاشت را با سموم قارچ‌کش و حشره کش به خوبی ضدعفونی کرده و سپس بدرها را بر روی سطح خاک پخش کنید برای حدود ۲ روز روی بدرها را نپوشانید و بعد از دو روز لایه بسیار نازکی از خاک که ترجیحاً کوکوپیت یا پیت ماس باشد را بر روی بذرها قرار دهید.
دو روز اول برای نور دیدن بدرها و شکستن خواب آنان است (از نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید) اما بعداً بدرها به مکانی تاریک برای جوانه زنی نیاز دارند همچنین توجه داشته باشید اگر میزان خاکی که بر روی بدرها می‌ریزید زیاد باشد و به بیان دیگر بدرها در خاک مدفون شوند یا به خوبی جوانه نمی‌زنند و یا گیاهچه هایی ضعیف تولید می‌کنند برخی پرورش دهندگان بر روی ظرف محتوی بذرها لایه‌ای کاغذ آلومینیومی می‌کشند تا محیط آنان کاملاً تاریک شود البته در طی این مدت نباید از آبیاری بذرها غافل شد و بهتر است که به منظور جلوگیری از جابجا شدن بدرها در زمان آبیاری از غبار پاشی آب به شکل روزانه بر روی بذرها استفاده کرد و بعد از جوانه زدن بدرها روس معمول آبیاری را استفاده کرد.
دما مورد نیاز برای جوانه زدن بذرها ۲۰-۲۵ درجه است و جوانه زنی ۱۵-۳۰ روز طول می‌کشد بعد از جوانه زنی بدرها می‌توان کاغذ آلومینیوم را برداشت
برای تهیه قلمه نیز می‌توان از ساقه‌های گیاه قلمه‌های به طول ۷-۱۰ سانتیمتر تهیه کرد در زمان تهیه قلمه برش را هم زیر ناحیه‌ای که برگ وجود دارد بزنید.
تمامی برگ‌ها را به جز ۲ عدد برگ بالایی قلمه حذف کنید. قلمه را در بستری سبک همانند مخلوط خاک برگ + کوکوپیت یا خاک برگ +پرلایت بکارید.
بسیاری از قلمه‌ها این گیاه حتی در آب ریشه می‌دهند ظرف حاوی قلمه‌ها را در مکانی به دور از نور مستقیم آفتاب و یا دمای حدود ۲۱ درجه قرار دهید و برای حفظ رطوبت بیشتر و کمک به ریشه زایی قلمه‌ها می‌توانید یک کیسه پلاستیکی شفاف را بر روی گلدان حاوی قلمه قرار دهید.

هرس امپیشن: گاهی ساقه های این گیاه بسیار بلند می‌شود که در این حالت می‌توان نیمی از طول ساقه را کوتاه کرد تا علاوه بر تحریک رشد. ساقه‌های جانبی گیاه به تولید گل بیشتر تحریک شود البته توجه داشته باشید که ساقه‌ها نباید به کمتر از ۱۰-۱۵ سانت کوتاه شوند.
پیشنهاد می شود مقاله آموزش تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ همراه تصویر را نیز مطالعه کنید. کلیک

آموزش تکثیر گل امپیشن یا گل حنا

16 دیدگاه برای “آموزش تکثیر گل امپیشن یا گل حنا

 1. سید الیاس موسوی گفته:

  سلام
  گل امپیشن من خیلی شته زده بود ،توی یک سایت خوندم که با مایع صابون و جوش شیرین میشه این شته ها که خیلی هم زیاد شده بودن را از بین برد اما نتیجه معکوس بود نه تنها ناثیر نداشت بلکه باعث پژمرده شدن کل گیاه شد الان یک مقدار برگای سبز داره اما حدود ۹۰ درصد برگاش ریخته، خاک گلدون را هم عوض کردم، پیشنهاد شما برای حل این مشکل چیه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم، از این محلولی که استفاده کردید داخل خاک گیاه هم ریختید؟

 2. فائزه گفته:

  سلام من یک گل حنا سه هفته پیش خریدم فروشنده بم گفت هر سه روز اب بدم و پژمرده شده بود دوباره ک بردم گفت هر یک روز درمیان بعد اون تقریبا خوب شد الان هر یک روز آب میدم پشت پنجره نگه میدارم ولی غنچه هاش میفتن و خشک میشن چیکار باید کرد؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، جریان هوای سرد، کمبود نور وجابجایی های مکرر باعث ریزش گلهای این نوع گیاه میشه، گیاه رو در جای ثابت که نور ودمای ایدالی داره نگهداری کنید.

 3. سجاد گفته:

  سلام ببخشید من یه گل حنا دارم که پشت پنجره جنوبی در دمای معمولی اتاق نگه میدارم و آبیاری هم زمانی که سطح خاک خشک باشه انجام میدم هر روز صبح زود قبل از اینکه در نور خورشید قرار بگیره غبارپاشی میکنم. الان چند روزی هست که برگهایش از وسط و کنار شروع به زرد و قهوه‌ای شدن کرده مشکلش چیه و باید چه کارش کرد
  http://uupload.ir/files/6j9q_img_20200229_100232.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر فقط برگهای قدیمی وپایینی به این شکل میشن، طبیعی هست برگها بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند بعد از خشک شدن میتونید جدا کنید، بعد از اتمام گلدهی میتونید با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید،بصورت محلول پاشی روی برگها هم میتونید انجام بدید.

 4. majnooon گفته:

  حدود دو هفته پیش یه گلدان امپیشن گرفتم بعد از دو روز گلدانش رو عوض کردم در حالی که کاملا ریشه پر کرده بود و فروشنده هم گفته بود باید گلدان عوض بشه اولش وقتی میدیدم برگاش افتاده شده بهش آب میدادم که تقریبا دو روز یه بار میشد و هربار آب میدادم دوباره سر حال میشد بعد کم کم یک ونیم روز یه بار، بعدش یک روز، الان یه جوری شده کمتر از یه روز از آب دادن قبلی نگذشته که برگاش افتاده میشه و راستی این رو هم بگم که این اواخر وقتی بهش آب میدادم خاک کاملا خیس بود ولی بازم با آب جدید سر حال میشد از نظر زهکشی هم مشکلی نداره تمام آب از زیر گلدون خالی میشه الان با اینکه دیروز ظهر بهش آب دادم صبح دیدم شاخه هاش هم افتاده شده( افتادگی شاخه ها بی سابقه اس) چه کارش کنم؟ مسئله دیگه گل دادنشه اول که گرفتم چند تا گل داشت که اومد خونه و گلدون عوض شد پژمرده شدن ولی چندتا غنچه هم داشت که تا مدتها سر حال بودن ولی به مرور خشک شدن و افتادن، الان با اینکه غنچه های جدید در میاره ولی هیچکدام به باز شدن نمیرسن و زود خشک میشن لطفا در این مورد هم راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس 2 گفته:

   گیاه رو به محیط خنکی انتقال بدید دمای نگهداری ۲۳ درجه باشه گلهاش بزرگتر وغنچه هاش باز میشه، میتونید برای ابیاری گلدان رو داخل یک ظرف اب بگذارید ۲۰ دقیقه بمونه بعد از داخل اب خارج کنید وروی یک سبد بگذارید تا اب اضافی خارج بشه خاکش همیشه باید مرطوب باشه ولی غرق اب نباشه هر زمان سطح خاک کمرنگ شد ابیاری رو انجام بدید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   نور مستقیم،کمبود ابیاری،خاک نامناسب، نبود زهکش مناسب، افت وبیماری ،نگهداری گیاه در کنار لوازم گرمایشی، این عوامل باعث خشک شدن گیاه میشه این موارد رو بررسی کنید.

 5. کوروش گفته:

  سلام، گل حنای من کلا برگاش و گل هاش ریخته و سافه هم داره تیره و بی جون میشه. چطور میتونم نجاتش بدم؟ جایی هست تصویر گیاهمو ارسال کنم که نظر بدید؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. گل حنا یا امپیشن خاکی با زهکش مناسب را لازم دارد و البته بهتر است محیط کشت کمی اسیدی باشد. مخلوط خاک برگ + کوکوپیت یا خاک برگ +پرلایت می تواند خاک مناسبی باشد .ویا خاک باغچه +پیت ماس +مقداری کمی ورمی کمپوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *