آموزش نگهداری و تکثیر درختچه موز زینتی

آموزش نگهداری و تکثیر درختچه موز زینتی

آموزش نگهداری و تکثیر درختچه موز زینتی : درختچه موز که بیشتر در منازل و گلخانه‌ها نگهداری می‌شود درختی است بسیار زیبا با برگ‌های بلند که طول آنها تا یک متر نیز می‌رسد. زیستگاه اصلی این درختچه مناطق جنوب و جنوب شرقی آسیا می‌باشد. تکثیر درختچه موز از طریق بذر و پاجوش انجام می‌شود که تکثیر از پاجوش مرسوم‌تر و آسان‌تر است. 

آموزش نگهداری و تکثیر درختچه موز زینتی :

نور: درختچه مور به نور زیادی احتیاج دارد سعی کنید آن را در محلی از گلخانه یا منزل بیشترین نور را داشته باشد.

آبیاری: طریقه‌ی آبیاری درختچه‌ی موز باید با فواصل زمانی منظم انجام شود و در فصل گرما این گیاه به دو تا سه بار آبیاری در هفته احتیاج دارد که این میزان در فصل زمستان به یک بار در هفته کاهش می‌یابد.

تغذیه و خاک: این گیاه به کود مناسب به‌صورت محلول پاشی و از طریق ریشه تقریباً هر سه هفته یک بار احتیاج دارد تا رشد خوب و قابل توجهی داشته باشد و خاک با ترکیب خاک باغچه با پیت ماس یا کوکوپیت و مقداری ورمی کومپوست مناسب این درختچه می‌باشد .

تعویض گلدان: با توجه به رشد سریع ریشه‌های درختچه موز ممکن است هر سال نیاز به تعویض گلدان داشته باشد. بهترین زمان برای تعویض گلدان اواخر زمستان می‌باشد. حتماً کف گلدانی که استفاده می‌کنید دارای سوراخ‌هایی برای خروج آب باشد.

تکثیر: همان طور که در بالا اشاره شد این گیاه از طریق پاجوش به راحتی تکثیر می‌شود. می‌توانید در فصل بهار پاجوش‌ها را جدا کرده و در گلدان‌های جدید بکارید.

 

بیماری‌ها:
از شایع‌ترین مشکلات درختچه موز می‌توان به ریزش برگ‌ها، زرد شدن برگ‌ها، سوختگی نوک و اطراف برگها و لکه‌های سفید بر روی برگها اشاره کرد. اغلب بیماری‌های این درختچه در اثر بیماری‌های قارچی می‌باشد که متوان برای درمان از سموم قارچ‌کش استفاده کرد.

علائم کمبود عناصر غذائی درخت موز:

نیتروژن:
در مراحل اولیه کمبود نیتروژن رنگ صورتی در زیر رگبرگ‌های اصلی و دمبرگهای موز ایجاد می‌شود و رشد گیاه شدیداً تحت تأثیر قرار می‌گیرد و برگهای مسن‌تر علائم زردی را نشان می‌دهد و رنگ برگ‌های جوان نیز سبز کمرنگ می‌شود.

فسفر:
کمبود فسفر محدودیت شدیدی در رشد گیاه ایجاد می‌کند و در برگ‌های پائین علائم بافت مردگی مشاهده می‌شود و برگ‌های پیرتر به رنگ سبز تیره مایل به آبی در می‌آید. در اثر کمبود شدید فسفر موز رشد رضایت‌بخشی ندارد و سپس خشک می‌شوند و گیاهانی که زنده می‌مانند رشدشان متوقف و سوختگی شدید در حاشیه برگ‌ها ایجاد می‌شود.
فسفر مقدار ریشه را زیاد و میوه را زودرس می‌نماید.

پتاسیم:
کمبود پتاسیم باعث ظهور لکه‌های کوچک قهوه‌ای تا قهوه‌ای مایل به ارغوانی در لبه و سطح بالایی دمبرگها می‌شود. برگهای پیرتر، رگبرگ‌هایشان زرد می‌شود و این برگ‌ها انحنا پیدا کرده و نوک آنها به سمت پائین خم می‌شود و رشد ظاهری گیاهان متوقف می‌گردد.

روی:
برگ‌ها خوشه‌ای، توقف رشد، تغییر شکل برگ و افزایش نسبت طول به عرض در برگها، زردی و باریک شدن برگ از علائم کمبود روی است.

آهن:
کمبود آهن سبب تشکیل برگهای نابهنجار و مرگ زودهنگام و میوه کوتاه و بدشکل می‌شود.

مس:
در اکثر کمبود مس گیاهان پژمردگی ظاهری همراه با فواصل کوتاه بین دم برگ‌ها که از ساقه علفی پدیدار می‌شود نشان داده‌اند و برگهای این گیاهان سربزیر انداخته و ظاهری چتر مانند به خود می‌گیرند.

منبع: میهن کاکتوس

 

پست‌های مرتبط

آموزش تصویری قلمه زدن گل کاغذی

آموزش تصویری قلمه زدن گل کاغذی

آموزش تصویری قلمه زدن گل کاغذی: یکی از روش‌های معمول...

کاکتوس‌ها به چه میزان نور آفتاب نیاز دارند؟

کاکتوس‌ها به چه میزان نور آفتاب نیاز دارند؟

کاکتوس‌ها به چه میزان نور آفتاب نیاز دارند؟ کاکتوس مانند...

20 نکته در پرورش گل‌ها در خانه

۲۰ نکته در پرورش گل‌ها در خانه

۲۰ نکته در پرورش گل‌ها در خانه : پرورش و...

نظرات (2)

اسلام و درود فراوان
بنده یک درختچه موز با ساقه ۱متر ۲۰سانتی و تعداد ۶ برگ و گلدانی با حجم حدود یک توپ بسکتبال دارم که تقریبا روزی یک لیوان آب در محیط خانه با گرمای حدودا ۲۵ درجه بهش میدم.
۱. هر ۳ تا ۴ هفته یک برک میده
۲. برک قدیمی از انتهای برک شکسته و خم میشه و به مرور از بین میره
۳. دور برک اول سیاه میشه و در ادامه زرد میشه.
۴. تا بحال هم موز نداده.
۵. در اتاق و در کنار پنجره با نور غیر مستقیم قرار داره.
لطفا علت شکسته شدن و سیاه و زرد شدن برک و ندادن میوه و رشد بهتر ، توضیح و راهنمایی لازم رو بفرمائید.
از لطف کارشناس محترم سپاسگزارم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 15ام, 1397 11:30:

سلام. ابیاری در زمستان باید هفته ای یک بار انجام بشه، با یک لیوان گیاه سیراب نمیشه هفته ای یک بار کامل گیاه رو سیراب کنید ابیاری در تابستان هر هفته سه بار، زرد وخشک شدن برگهای قدیمی طبیعی هست ،ولی اگر برگهای زیادی به این صورت از بین میرند دلیلش کم ابی کشیدن گیاه وکمبود رطوبت محیط هست روی برگها مه پاشی کنید وگیاه رو سیراب کنید.برای اینکه گیاه میوه بده باید روزی ۶_۸ ساعت( زمستان و تابستان) نور کافی دریافت کنه ،تابستان اگر بالکن دارید گیاه رو در بالکن قرار بدید تا نور کافی دریافت کنه. برای تقویت هم میتونید از کودهای کامل npkاستفاده کنید. در زمان رشد گیاه هر دو هفته یک بار یک ونیم گرم در یک لیتر اب.

[پاسخ]

پاسخ