۱۰ نکته کلیدی برای خرید بذر کاکتوس

10 نکته کلیدی برای خرید بذر کاکتوس

یکی از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها و ساکولنت ها کاشت بذر است. بسیاری برای فروش و کسب درآمد اقدام به کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت  می‌کنند و عده‌ای برای جمع آوری گونه‌های مختلف کاکتوس‌ها و از روی علاقه اقدام به کشت کاکتوس می‌نماید. بذر کاکتوس بسیار حساس بوده و در خرید آن باید بسیار دقت کرد. در این مقاله ۱۰ نکته کلیدی برای خرید بذر کاکتوس و ساکولنت ها را بیان می‌کنم هر چند شاید موارد بیشتر و مهم‌تری نیز در انتخاب بذر خوب دخیل باشد.

۱٫ بذر خیلی از گونه‌های کاکتوس‌ها و ساکولنت ها قوه نامیه و قدرت رویش خود را زود از دست می‌دهند پس قبل از خرید عمده از مراکز فروش سعی کنید مقداری از بذر را به عنوان نمونه خرید کرده و تست کنید و پس از اطمینان از کیفیت رویش بذرها اقدام به خرید عمده نمایید.

۲٫ اگر تازه کار هستید و برای اولین بار اقدام به کاشت بذر کاکتوس می‌کنید بهتر است از بذرهایی که کاشت آنها راحتر است مانند انواع آستروفیتوم ها شروع کنید. بذر بعضی از گونه‌ها کاکتوس به سختی و در شرایط خاصی سبز می‌شود که شاید برای تازه کارها مناسب نباشد.

۳٫ بذرهای شرکت‌های معروف ضدعفونی شده هستند و کمتر دچار بیماری‌های قارچی اولیه می‌شوند.

۴٫ یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای خرید بذر کاکتوس‌ها و ساکولنت ها خالص بودن آنها است گیاهان هیبرید و دورگه ارزش چندانی ندارند. پس گول عکس‌های خوشگلی که در بعضی از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهند را نخورید.

۵٫ با گسترش شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام در ایران فرصتی فراهم شده برای افراد سودجو که در این شبکه‌ها اقدام به فروش بذرهای قلابی و ناخالص حتی مشاهده شده است بذر علف‌های هرز برای مشتریان ارسال شده است. پس سعی کنید قبل از خرید شناخت کافی از فروشنده داشته باشید.

۶٫ قیمت بذر کاکتوس ثابت نمی‌باشد و حتی در یک گونه می‌تواند از ده تومان تا چند هزار تومان متفاوت باشد. قیمت بذر کاکتوس و ساکولنت ارتباط مستقیمی با گونه و تولید کننده آن دارد. مثلاً بذر آستریاس سوپر کابوتویی که در ایران با هیچ اصول علمی تولید می‌شود با بذر همین آستریاس سوپرکاباتویی که در ژاپن یا سایر نقاط دنیا که با حساسیت و اصول خاصی تولید می‌شود باید متفاوت باشد.

۷٫ همیشه فروشنده را مقصر ندانیم. ما ایرانی‌ها عادت داریم به محض سبز نشدن بذری فروشنده را مقصر میدونیم قبل از این کار باید مراحل و شرایط کاشت را بررسی کنیم. کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت به ویژه گونه‌های خاص بسیار حساس می‌باشد و با اشتباه در یک مرحله ممکن است نتیجه لازم را دریافت نکنیم.

۸٫ از خرید بذرهای شکسته و دارای اجسام خارجی مانند چوب و پلاستیک خودداری کنید.

۹٫ بذر های خوب و مرغوب از لحاظ قیمتی کمی گران تر از بذرهای معمولی و نامرغوب هستند ، به نظر من اگر مقداری بیشتر برای خرید بذر مناسب هزینه کنید از لحاظ سلامت بذر خیال آسوده تری دارید .

۱۰٫ با خرید بذر خوب و با کیفیت از مراکز معتبر و دارای مجوز از کاشت آن لذت ببرید.

برای خرید بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید

منبع: میهن کاکتوس

 

پست‌های مرتبط

آموزش کاشت بذر اچوریا

آموزش کاشت بذر اچوریا

آموزش کاشت بذر اچوریا : روش کاشت بذر اچوریا و سمپرویوم...

آموزش کاشت بذر جنسینگ

آموزش کاشت بذر جنسینگ

آموزش کاشت بذر جنسینگ و شرایط نگهداری از آن: خاک مورد نیاز...

چند اشتباه رايج در کاشت بذر کاکتوس

چند اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس

چند اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس : کاشت بذر...

نظرات (1)

ممنون از مقاله های اموزنده ومفید.با گزینه های ۹و۱۰کاملا موافقم.واقعا کاشت بذر کاکتوس لذت بخشه.آرامش خاصی به ادم میده.حالا نمیدونم همه اینجوری هستن یا فقط من اینطور فکر میکنم.همیشه موفق باشید.

[پاسخ]

پاسخ