۱۰ دلیل مرگ کاکتوس ها

10 دلیل مرگ کاکتوس ها

۱۰ دلیل مرگ کاکتوس‌ها یا ۱۰ دلیل خراب شدن کاکتوس‌ها یا ۱۰ دلیل برای از بین رفتن کاکتوس عنوانش هر چه که باشد برای دوستداران گل و گیاه به خصوص طرفداران کاکتوس بسیار ناخوشایند است. مرگ کاکتوس دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که در این مقاله به ده مورد از مهم‌ترین دلایل خراب شدن یا از بین رفتن کاکتوس‌ها می‌پردازیم.

۱٫ بیماری‌های قارچی: یکی از مهم‌ترین دلایل از بین رفتن کاکتوس‌ها و ساکولنت ها بیماری‌های قارچی می‌باشد شاید بتوان گفت ۸۰ درصد مرگ کاکتوس‌ها به دلیل بیماری‌های قارچی می‌باشد. تهویه نامناسب، رطوبت بالا در اثر آبیاری زیاد، وجود گیاهان بیمار در اطراف کاکتوس‌ها از دلایل اصلی به وجود آمدن بیماری‌های قارچی می‌باشد. با قرنطینه گیاهانی تازه خریداری شده همچنین آبیاری منظم و اصولی، تهویه مناسب و رعایت اصول بهداشتی می‌توان از ابتلای کاکتوس‌ها به بیماری‌های قارچی جلوگیری کرد.

۲٫ آبیاری زیاد: یکی دیگر از عوامل مهم در خراب شدن کاکتوس‌ها آبیاری زیاد می‌باشد. عدم وجود سوراخ کف گلدان و یا آبیاری بیش از اندازه و مرطوب بودن دائمی خاک گلدان باعث ایجاد بیماری‌های قارچی و پوسیدگی ریشه و انتقال پوسیدگی به تنه گیاه و در نهایت مرگ کاکتوس خواهد شد. آبیاری کاکتوس‌ها باید منظم انجام پذیرد همچنین در فصل خواب گیاه از آبیاری زیاد خودداری شود. در فاصله بین دو آبیاری خاک باید کاملاً خشک شود. میزان آبیاری به نوع گیاه و اندازه و محل نگهداری آن دارد.

۳٫ آبیاری کم: همچنان که آبیاری بیش از حد باعث از بین رفتن گیاه می‌شود در آبیاری کم هم باعث از بین رفتن گیاه می‌شود. اگر آبیاری بسیار کم انجام شود گیاه آب بافت‌های خود را از دست داده و خشک می‌شود. همچنین در آبیاری کم ریشه‌ها از بین رفته و هنگامی که مجدد به آبیاری می‌کنید چون گیاه ریشه‌ای برای جذب آب ندارد باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد.

 

10 دلیل مرگ کاکتوس ها

۱۰ دلیل مرگ کاکتوس ها

۴٫ نور کم: کاکتوس‌ها به نور زیادی برای رشد و بقا نیاز دارند زمانی که مقدار نور دریافتی کم باشد گیاه به صورت علفی و باریک رشد کرده و از حالت طبیعی خارج خواهد شد و در صورت ادامه گیاه از بین خواهد رفت.

۵٫ نور زیاد: بیشتر کاکتوس‌هایی که در گلخانه پرورش داده می‌شوند تحمل آفتاب مستقیم به خصوص در فصل تابستان را ندارند و در صورتی که گیاه در معرض آفتاب مستقیم قرار گیرد دچار آفتاب سوختگی خواهد شد.

۶٫ خاک نامناسب: خاک کاکتوس باید داری زهکشی مناسبی باشد و به اصطلاح از خاک سب که می‌تواند ترکیبی از ماسه و پیت ماس باشد استفاده کرد. خاک سفت و سنگین باعث پوسیدگی ریشه در اثر نگه داشتن مقدار آب زیاد در خود می‌شود.
مقاله خاک مناسب کاکتوس ها را نیز مطالعه کنید. کلیک

۷٫ دمای بالا: کاکتوس‌ها دارای تحمل زیادی به گرمای هوا دارند ولی زمانی که دما از حدود ۵۰ درجه سانتی‌گراد بیشتر می‌شود بافت‌های داخل گیاه دچار پختگی شده و از بین می‌روند.

۸٫ دمای پایین: اکثر کاکتوس‌ها دمای در حدود ۵ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کنند ولی زمانی که دما به زیر صفر درجه می‌رسد بافت‌های داخل گیاه که دارای مقدار زیادی آب هستند دچار یخزدگی شده و گیاه از بین می‌رود.

۹٫ عدم شناخت نیازهای کاکتوسهایمان: همه کاکتوس‌ها دارای خصوصیت‌ها و نیازهای خاصی هستند به عنوان مثال نیازهای نوری، دما یا آب آنها یکسان نیست. با شناخت نوع کاکتوس و نیازهای آن می‌توان بهتر از آنها نگهداری کرد و درنتیجه عمر گیاه افزایش خواهد یافت.

۱۰٫ عشق به کاکتوس‌ها: با کاکتوس‌ها مهربان باشیم! نیازهای آنها را بدانیم و با عشق نگهداری کنیم در این صورت مطمئن باشید که خراب نخواهند شد. کاکتوس‌ها گیاهان کم توقعی هستند فقط با اندکی توجه می‌توان از آنها در هر جایی نگهداری کرد.

منبع: میهن کاکتوس
تمام مقالات سایت میهن کاکتوس دارای مجوز از سازمان ارشاد و فرهنگ اسلامی می‌باشد. کپی برداری از مقالات تنها با ذکر منبع آزاد می‌باشد.

 

پست‌های مرتبط

ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟

ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟

ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟ ساکولنت...

10 روش کاربردی برای از بین بردن حلزون‌ها

۱۰ روش کاربردی برای از بین بردن حلزون‌ها

حلزون‌ها از آفات مهم کشاورزی هستند که تقریباً هر کسی...

آموزش نگهداری و هرس بونسای کاج

آموزش نگهداری و هرس بونسای کاج

آموزش نگهداری و هرس بونسای کاج : کاج‌ها درختان همیشه...

نظرات (4)

سلام .مدتی هست که میخوام یه سوال بپرسم.من یه آسترو پیوندی چروک داشتم چند سال بود که داشتمش چون خیلی وقته کاکتوس نگهداری میکنم با بیماریهاشون آشنایی دارم ولی موردی را توی این آسترو مشاهده کردم که خیلی واسم عجیب بود.آوند آسترو از داخل پوک شده بود و حتی این پوکی به آوند بچه ها هم منتقل شده بود هیچ اثری از قارچ نبود به نظر شما دلیل این موضوع چیه

پاسخ

سلام.من یک سمپریوم لب ماتیکی دارم که حدود یک ماهی میشه خریدمش.اما برگهاش که باید رو به بالاباشه از پایین گیاه شروع کرده به افقی شدن و پایین رفتن.الان فقط برگهای سه ردیف بالا رو به بالاست و بقیه همه رو به پایین شدند.یعنی گیاه داره خراب میشه؟امکان برگشت به حالت اولش هست؟دلیلش چیه؟

پاسخ