۱۰ دلیل مرگ کاکتوس ها

10 دلیل مرگ کاکتوس ها
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

۱۰ دلیل مرگ کاکتوس‌ها یا ۱۰ دلیل خراب شدن کاکتوس‌ها یا ۱۰ دلیل برای از بین رفتن کاکتوس عنوانش هر چه که باشد برای دوستداران گل و گیاه به خصوص طرفداران کاکتوس بسیار ناخوشایند است. مرگ کاکتوس دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که در این مقاله به ده مورد از مهم‌ترین دلایل خراب شدن یا از بین رفتن کاکتوس‌ها می‌پردازیم.

۱- بیماری‌های قارچی: یکی از مهم‌ترین دلایل از بین رفتن کاکتوس‌ها و ساکولنت ها بیماری‌های قارچی می‌باشد شاید بتوان گفت ۸۰ درصد مرگ کاکتوس‌ها به دلیل بیماری‌های قارچی می‌باشد. تهویه نامناسب، رطوبت بالا در اثر آبیاری زیاد، وجود گیاهان بیمار در اطراف کاکتوس‌ها از دلایل اصلی به وجود آمدن بیماری‌های قارچی می‌باشد. با قرنطینه گیاهان تازه خریداری شده همچنین آبیاری منظم و اصولی، تهویه مناسب و رعایت اصول بهداشتی می‌توان از ابتلای کاکتوس‌ها به بیماری‌های قارچی جلوگیری کرد.

 

۲- آبیاری زیاد: یکی دیگر از عوامل مهم در خراب شدن کاکتوس‌ها آبیاری زیاد می‌باشد. عدم وجود سوراخ کف گلدان و یا آبیاری بیش از اندازه و مرطوب بودن دائمی خاک گلدان باعث ایجاد بیماری‌های قارچی و پوسیدگی ریشه و انتقال پوسیدگی به تنه گیاه و در نهایت مرگ کاکتوس خواهد شد. آبیاری کاکتوس‌ها باید منظم انجام پذیرد همچنین در فصل خواب گیاه از آبیاری زیاد خودداری شود. در فاصله بین دو آبیاری خاک باید کاملاً خشک شود. میزان آبیاری به نوع گیاه و اندازه و محل نگهداری آن بستگی دارد.

 

۳- آبیاری کم: همچنان که آبیاری بیش از حد باعث از بین رفتن گیاه می‌شود در آبیاری کم هم باعث از بین رفتن گیاه می‌شود. اگر آبیاری بسیار کم انجام شود گیاه آب بافت‌های خود را از دست داده و خشک می‌شود. همچنین در آبیاری کم ریشه‌ها از بین رفته و هنگامی که مجدد  آبیاری می‌کنید چون گیاه ریشه‌ای برای جذب آب ندارد باعث پوسیدگی طوقه خواهد شد.

 

10 دلیل مرگ کاکتوس ها

۱۰ دلیل مرگ کاکتوس ها

۴- نور کم: کاکتوس‌ها به نور زیادی برای رشد و بقا نیاز دارند زمانی که مقدار نور دریافتی کم باشد گیاه به صورت علفی و باریک رشد کرده و از حالت طبیعی خارج خواهد شد و در صورت ادامه گیاه از بین خواهد رفت.

 

۵- نور زیاد: بیشتر کاکتوس‌هایی که در گلخانه پرورش داده می‌شوند تحمل آفتاب مستقیم به خصوص در فصل تابستان را ندارند و در صورتی که گیاه در معرض آفتاب مستقیم قرار گیرد دچار آفتاب سوختگی خواهد شد.

 

۶- خاک نامناسب: خاک کاکتوس باید داری زهکشی مناسبی باشد و به اصطلاح از خاک سبک که می‌تواند ترکیبی از ماسه و پیت ماس باشد استفاده کرد. خاک سفت و سنگین باعث پوسیدگی ریشه در اثر نگه داشتن مقدار آب زیاد در خود می‌شود.مقاله خاک مناسب کاکتوس ها را نیز مطالعه کنید. کلیک

 

۷- دمای بالا: کاکتوس‌ها دارای تحمل زیادی به گرمای هوا دارند ولی زمانی که دما از حدود ۵۰ درجه سانتی‌گراد بیشتر می‌شود بافت‌های داخل گیاه دچار پختگی شده و از بین می‌روند.

 

۸- دمای پایین: اکثر کاکتوس‌ها دمای  حدود ۵ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کنند ولی زمانی که دما به زیر صفر درجه می‌رسد بافت‌های داخل گیاه که دارای مقدار زیادی آب هستند دچار یخزدگی شده و گیاه از بین می‌رود.

 

۹- عدم شناخت نیازهای کاکتوسها: همه کاکتوس‌ها دارای خصوصیت‌ها و نیازهای خاصی هستند به عنوان مثال نیازهای نوری، دما یا آب آنها یکسان نیست. با شناخت نوع کاکتوس و نیازهای آن می‌توان بهتر از آنها نگهداری کرد و درنتیجه عمر گیاه افزایش خواهد یافت.

 

۱۰- عشق به کاکتوس‌ها: با کاکتوس‌ها مهربان باشیم! نیازهای آنها را بدانیم و با عشق نگهداری کنیم در این صورت مطمئن باشید که خراب نخواهند شد. کاکتوس‌ها گیاهان کم توقعی هستند فقط با اندکی توجه می‌توان از آنها در هر جایی نگهداری کرد.

نویسنده:کاظم دروگریان

 

منبع: میهن کاکتوس

تمام مقالات سایت میهن کاکتوس دارای مجوز از سازمان ارشاد و فرهنگ اسلامی می‌باشد. کپی برداری از مقالات تنها با ذکر منبع آزاد می‌باشد.

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
114 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
جعفری
جعفری
۲۸ تیر, ۱۳۹۹ ۰۶:۴۸

سلام من یک کاکتوس پیوت حدودا پنج ساله دارم.همیشه بیرون زیر آفتابه.زیاد بهش رسیدگی نمی کنم و کود نمی دم.هفته ای یک بار بهش آب میدم.الآن دیدم اون وری که موقع آب دادن اصلا نمی دیدم چند سوراخ در کاکتوس مادر ایجاد شده.لکه هایی قرمز هم رویش دیده میشه.چش شده ؟چکار باید بکنم؟آیا درست میشود؟

با تشکر

http://uupload.ir/view/8y8h_15950383085841031001694.jpg

http://uupload.ir/view/h84n_15950383470891594966208.jpg

کارشناس 2
۲۸ تیر, ۱۳۹۹ ۱۰:۵۷
در پاسخ به  جعفری

سلام، اثار بجا مانده از نوک زدن پرندگان هست ویا حلزون یا کرم میتونه باشه، این موارد رو بررسی کنید گلدان گیاهتون خیلی بزرگ هست ابیاری رو با دقت بیشتری انجام بدید.

جعفری
جعفری
۲۸ تیر, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۳
در پاسخ به  کارشناس 2

ببخشید باز مزاحم میشم.یعنی گیاه مادر از دست رفته؟باید بچه ها رو از شاخه مادر جدا کنم؟سوال مهم تر ،لکه های قرمز چی هستند؟

کارشناس 2
۲۸ تیر, ۱۳۹۹ ۱۳:۱۳
در پاسخ به  جعفری

نه گیاه از بین نرفته،فقط زخمی شده، قسمتهایی که رنگی هستند احتمالش هست که ابلغ باشند ویا در اثر نور ودمای زیاد تغییر رنگ دادند. مشکل خاصی نداره.