۱۰ اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت

10 اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت

کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت یکی از روش‌های تکثیر این گیاهان است. در مورد کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت و همچنین نگهداری از آنها مقالات زیادی در سایت میهن کاکتوس قرار داده شده است. در این مقاله به ۱۰ اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت ها می‌پردازیم. سؤالات خود را در مورد کاشت بذر در زیر مقاله عنوان کنید.

۱٫ بذرهای کاشته شده به نور نیازی دارند؟ این اشتباه بزرگی است که باعث رشد علفی و از بین رفتن جوانه‌های کاکتوس می‌شود. جوانه‌های کاکتوس و ساکولنت به نور نیاز دارند ولی نه نور مستقیم و شدید آفتاب بلکه به نور فیلتر شده.

۲٫ بذرهای کاشته شده را می‌توانم در نور مستقیم آفتاب قرار بدهم؟ خیر آفتاب شدید و نور مستقیم آفتاب بخصوص در فصل بهار و تابستان باعث سوختگی و از بین رفتن جوانه‌هامی‌شودهمان‌طور که در بالا ذکر شده جوانه‌ها به نور فیلتر شده و ملایم آفتاب نیاز دارند.

۳٫ بدون ضدعفونی با قارچ‌کش می‌توان بذرها را کاشت؟ برای دریافت نتیجه بهتر حتماًضدعفونی اولیه بستر کشت نیاز است و شاید یکی از مهم‌ترین مراحل کاشت بذرکاکتوس‌ها همین مرحله باشد. چون در صورت وجود قارچ‌ها در بستر  بلافاصله بعد سبز شدن جوانه‌ها از بین می‌روند.

۴٫ آیا بعد از سبز شدن بذرها باز هم نیازی به استفاده از قارچ‌کش هست؟ جوانه‌هایکاکتوس و ساکولنت  به بیماری‌های قارچی بسیار حساس می‌باشند و با یک آلودگی جزئی امکان دارد همه جوانه‌ها از بین بروند برای پیشگیری هر دو هفته قارچ‌کشی بستر نیاز می‌باشد.

۵٫ بعد سبز شدن بذرها می‌توانم در ظرف را بردارم و یا رطوبت گلخانه را کم کنم؟ خیر باید این کار به تدریج انجام شود و تا زمانی که جوانه‌ها مقداری بزرگ شوند نباید رطوبت را کم کرد و این مدت ممکن است تا ۳ الی ۱۲ ماه طول بکشد که به نوع بذر و میزان رشد آن بستگی دارد.

۶٫ برای کاشت بذر می‌توانم از خاک باغچه یا ورمی استفاده کنم؟ خیر بهترین بستر برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت پیت ماس و در صورت عدم دسترسی به پیت ماس خاککوکوپیت می‌باشد.

۱۰ اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت

10 اشتباه رایج در کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت

۷٫ آیا نیازی هست کف بستر کاشت سوراخ باشد؟ بله برای خروج آب اضافی و جلوگیری از پوسیدگی ریشه باید کف ظرف کشت دارای سوراخ‌هایی باشد.

۸٫ آیا روش کاشت بذر کاکتوس تنها همین روش‌هایی است که در سایت میهن کاکتوسنوشته شده؟ خیر برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت روش‌های بسیار زیادی وجود دارد. ولی سعی کنید روش کشت مناسبی را انتخاب کنید زیرا در حال حاضر اشخاص بی تجربهدر کانال‌های تلگرامی خود را کارشناس و استاد معرفی می‌کنند و دوستان را با اشتباه راهنمایی می‌کنند.

۹٫ آیا دما در سبز شدن و رشد بذرها تأثیری دارد؟ بله دما یکی از آیتم‌های مهم در سبز شدن و میزان رشد بذر می‌باشد. میزان دما به نوع بذر بستگی دارد. به عنوان مثال بذرلیتوپس در دمای بالای ۳۰ درجه حتی اگر سبز هم شود از بین خواهد رفت.

۱۰٫ از هر جایی می‌توان بذر تهیه کرد؟ بذر گیاهان بخصوص کاکتوس‌ها و ساکولنت هابسیار حساس می‌باشند و تنها سبز شدن ملاک نیست گاهی چندین سال زمان می‌بردتا واریته گیاه مشخص شود که مشخصاً آگه از جایی معتبری خرید نکنید بعد چند سال فروشنده جوابگو نخواهد بود و تمام زحمات شما به باد خواهد رفت. به هر فروشنده و سایتی اعتماد نکنید و گذاشتن عکس‌های زیبا و الکی کار خیلی سختی نیست!

منبع: میهن کاکتوس

پیشنهاد می شود مقاله خصوصیات بذر خوب و روش خرید بذر مناسب را نیز مطالعه کنید. کلیک

پست‌های مرتبط

آموزش کاشت پیاز سنبل

آموزش کاشت پیاز سنبل

آموزش کاشت پیاز سنبل  در باغچه آذر و دی ماه...

آموزش تکثیر گل فوشیا

آموزش تکثیر گل فوشیا

آموزش تکثیر گل فوشیا یا گل آویز، گوشواره‌ای، حافظی: فوشیا را...

آموزش تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ همراه تصویر

آموزش تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ همراه تصویر :...

نظرات (15)

با سلام
بسیار عالی بود سپاسگذارم
۱= استفاده از ظرف مناسب برای کشت در منزل بسیار مهم است
۲= فاصله بذر ها در بستر کشت
۳= همانطور که استاد اشاره کردن ضد عفونی اولیه بسیار بسیار مهم است
۴= صبر و خوصله و دقت

پاسخ

بسیار عالی و مفید ممنونم

پاسخ

بذرای من ۲۰ روزه شدن فروها اکثرا سبز شدن و رشدشون خوبه ژمینو تعداد کمی سبز شدن و خیلی کنده…بذر پایه چرمی هم از ۲۰ تا ۳ تاش سبز شده….

پاسخ

  سلام بذر پایه چرمی خیلی راحت سبز میشه ولی مقداری دیر سبز میشه عجله نکنید همشون سبز میشه باز هر مشکلی بود در خدمتیم

  پاسخ

با سلام و خسته نباشید
یه سوال داشتم در مورد کشت بذر
من چندمین باره بذر میکارم ولی یه مشکل دارم اونم اینه بذرا بعد از یه مدت رشدشپن متوقف میشه و همونجوری میمونن دلیلش چی میتونه باشه؟ سرحال هستن ولی رشد ندارن مثلا ژیمنو هام بعد اینکه تیغای ریز در اوردن همونجوری موندن و الان سه ماهشون هست ولی همون اندازن و رشد ندارن ممنون میشم کمک کنید

پاسخ

  سلام بذر کاکتوس‌ها گاهی وقت‌ها بعد از مدتی رشد استراحت می‌کنند و دوباره شروع به رشد می‌کنند. میتونید بعد از سه ماهگی بهشون کود بدید.

  پاسخ

سلام خسته نباشید من بذرهام همگی سبز شدن اما توی یکی از ظرفهای کاشت بذرم چند تا حشره سفید وکوچیک دیدم که فورا با قارچ کش تمام سطح خاکو اسپری کردم این کار کافیه یانه

پاسخ

  سلام وقت بخیر بهتره از سم حشره کش استفاده کنید مثل سم دیازینون

  پاسخ

سلام
بذر رو فقط روی بستر قرار میگره یا روش خاک هم میریزیم؟

پاسخ

  سلام.سطح بستر یا روی خاک هر دو یکی هست.بذرهای کاکتوسها دفن نمیشن و روی سطح خاک قرار میگیرن.

  پاسخ

سلام وقت بخیر من ۳ روز قبل بذر پاشی کردم در ظرف پلاستیکی ونایلون زیب دار چند روز یه بار آبپاشی وسم پاشی کنم ممنون میشم

پاسخ

  سلام.هر دوهفته یکبار باید محلول قارچ کش اسپری کنید.تا وقتی بذرها جوانه نزدن باز نکنید ولی چک کنید.فعلا تا یک ماه نیازی به ابیاری ندارند رطوبت بستر اب مورد نیاز رو تامین میکنه.بعد از اینکه بذرها سبز شدن هوادهی رو شروع کنید.رنگ بستر هر وقت کمرنگتر شد میتونید ابیاری کنید.

  پاسخ

سلام مجدد ژمینو رنگی رو میشه تو خاک پرورش داد؟یا حتما باید رو پایه بصورت پیوندی باشه؟

پاسخ