آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل : کاشت بذر کاکتوس یکی از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها می‌باشد. روش‌های زیادی برای کاشت بذر کاکتوس وجود دارد که در این مقاله یکی از راحترین و بهترین روش‌ها را توضیح داده می‌شود. بذر کاکتوس را با ایجاد یکسری شرایط می‌توان در خانه کاشت کرد. در مقاله بعدی مقاله کاشت بذر کاکتوس در گلخانه را در سایت قرار خواهیم داد.

لوازم مورد نیاز برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت:
۱- سینی کاشت: برای تأمین رطوبت برای کاشت بذرها که رطوبتی بالای ۷۰ درصد نیاز است، در روش کاشت خانگی از ظروف پلاستیکی در دار که به راحتی در پلاستیک فروشی‌ها موجود است استفاده می‌کنیم (تصویر شماره یک). برای خروج آب اضافی باید کف ظرف را سوراخ کنیم ( تصویر شماره دو). بهتر است برای عبور نور در ظرف شفاف باشد.

ظرف کاشت بذز کاکتوس
تصویر شماره یک
سینی کاشت کاکتوس
تصویر شماره دو

۲- خاک بستر کشت: یکی از مهم‌ترین موارد مورد نیاز خاک بستر کشت می‌باشد که در این روش از خاک پیت ماس و ماسه برای کاشت استفاده می‌کنیم. ترکیب ۷۰ درصد پیت ماس ریز و با کیفیت مانند مارک میکس کار با ۳۰ درصد ماسه عاری از خاک با سایز ۱ تا ۵ میلی‌متر ترکیب مناسبی است برای کاشت خانگی البته می‌توانید از پیت ماس خالی هم استفاده کنید. ماسه بیشتر برای جلوگیری از ترک برنداشتن سطح بستر در اثر کمبود رطوبت استفاده می‌شود.

خاک پیت ماس
خاک پیت ماس

۳- سم قارچ‌کش: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کاشت بذر کاکتوس بیماری‌های قارچی می‌باشد. برای جلوگیری و درمان بیماری‌های قارچی استفاده از سموم قارچ‌کش ضروری است. سموم قارچکش مانند کاربندازیم و مانکوزب برای این کار مناسب می‌باشند.

۴- بذر کاکتوس: بذر کاکتوس بسیار حساس می‌باشد و به راحتی می‌تواند قوه نامیه خودش را از دست بدهد پس تهیه بذر با کیفیت بسیار مهم می‌باشد. برای خرید بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

آموزش کاشت بذر کاکتوس:
پس از آماده کردن لوازم مورد نیاز نوبت به کاشت می‌رسد که مرحله به مرحله در زیر توضیح داده می‌شود.

۱- ضدعفونی بستر کاشت: بدون شک مهم‌ترین و حساس‌ترین مرحله کاشت می‌باشد. برای ضدعفونی خاک خود را به اندازه ۵ الی ۱۰ سانت داخل ظرف کاشت می ریزیم، توجه داشته باشید نباید ظرف را کامل پر کنید و باید فضایی بین خاک و درب ظرف برای رشد کاکتوس ها باقی بماند سپس با سم قارچکش با دز بالا خیس می‌کنیم. منظور از دز بالا یعنی اگر میزان مصرف سم قارچ‌کش یک گرم در هزار باشد برای ضدعفونی ۵ گرم در یک لیتر آب حل می‌کنیم. بعد از خیس کردن کامل بستر به طوری که هیچ قسمت خشکی باقی نماد اجازه می‌دهیم ۲۴ تا ۴۸ ساعت در این حالت باقی بماند تا کامل بستر کشت ضدعفونی شود. بعد از این مدت بستر را آبشویی می‌کنیم یعنی از بالا آب می‌ریزم تا سموم از ظرف خارج شود یا به لایه‌های زیرین انتقال پیدا کند.

۲- بعد از آبشویی بذرها را بر روی سطح بستر می‌پاشیم با فاصله‌ای در حدود یک سانتی متر از هم و برای تأمین رطوبت درب ظرف را می‌بندیم اگر از گلدان یا ظرف بدون درب استفاده می‌کنید می‌توانید ظرف را داخل پلاستیک قرار دهید و درب پلاستیک را ببندید.

۳- ظرف کاشته شده را در محلی با نور ملایم و دمایی در حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهیم. منظور از نور ملایم یا نور فیلتر شده این است که ظرف را در معرض تابش نور مستقیم و شدید آفتاب قرار ندهیم و همچنین در سایه نیز نباشد.

۴- بذرها معمولاً بعد از حدود یک هفته شروع می‌کنند به سبز شدن البته بستگی به نوع بذر دارد  در برخی واریته ها تا دو ماه نیز ممکن است سبز شدن طول بکشد.

مراقبت‌های بعد از کاشت:
۱- بستر یا خاک کشت همیشه باید مرطوب باشد و در صورتی که احساس کردید رطوبت آن کم شده باید آب اسپری کنید.
۲- هر ۱۰ الی ۱۵ روز حتماً باید سم قارچ‌کش بر روی بستر با دز استاندارد اسپری کنید به گونه‌ای که به ریشه‌های جوانه‌ها نیز برسد.
۳- بعد از سبز شدن همه بذرها دما تا ۴۰ درجه نیز می‌تواند افزایش یابد ولی توجه داشته باشید در دمای بالا رشد کندتری خواهند داشت.
۴- حتماً هر روز به بستر کاشت سر بزنید تا در صورت مشاهده موارد مشکوک مانند حشرات یا قارچ‌ها بتوانید زود اقدام به درمان نمایید.
۵- برای کاهش بیماری‌ها بهتر است ظرف‌های کاشت را در محلی جداگانه و به دور از گیاهان بزرگ نگهداری کنید.
۶- جوانه‌های کاکتوس تا ۳ ماهگی نیازی به کود ندارند و تمام مواد غذایی مورد نیاز تا سه ماهگی در پیت ماس موجود می‌باشد. بعد از سه ماهگی می‌توانید با کودهای NPK ازت پایین و پتاس بالا تغذیه کنید.

مقالات مکمل کاشت بذر کاکتوس:
برای دریافت نتیجه بهتر پیشنهاد می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید.
۱- مقاله سؤالات متداول در مورد کاشت بذر کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.
۲- مقاله مشکلات بعد از کاشت اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

کپی‌برداری تنها با ذکر منبع مجاز می‌باشد.
دوستان لطفاً تجربیات خود را درزمینه کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت در زیر این پست بنویسید تا همگی استفاده کنیم.

 

پست‌های مرتبط

آموزش کاشت بذر آدنیوم

آموزش کاشت بذر آدنیوم

آموزش کاشت بذر آدنیوم: آدنیوم یکی از گیاهان زود رشد...

آموزش کاشت بذر درخت افرا

آموزش کاشت بذر درخت افرا

آموزش کاشت بذر درخت افرا : افرا یکی از درختان...

اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها

اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها : ما...

نظرات (1027)

سلام بر شما
سوالی داشتم اینکه بعد از ریختن بذر ها روی بستر آیا باید ماسه ریز رو هم اضافه کنیم به روی بست یا خیر بعد از سبز شدن بذرها باید ماسه رو به سطح اضافه کرد . خیلی نفرات در همون موقع ماسه ریزی میکنن میشه لطف کنید و بهترین زمان برای ماسه ریزی روی سطح بستر که باعث محکم شدن بذر ها روی سطح بستر میشه را بفرمایید ممنون میشم از راهنماییتون

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 2ام, 1398 14:54:

سلام، ماسه رو هم میتونید قبل از کشت بذر روی سطح بستر بریزید بصورت پراکنده که قسمتی از پیت ماس مشخص باشه که بذرها روی سنگریزه ها نمونن وروی پیت ماس باشن که رطوبت کافی دریافت کنند،هم میتونید بعد از اینکه جوانه ها یک ماه رو تموم کردن اطراف جوانه ها بریزید. به این نکته دقت کنید که اگر بعد از جوانه زنی میخواهید سنگریزه روی سطح بستر بریزید سایز سنگریزه ها از سایز جوانه ها کوچکتر باشه که جوانه ها دچارخفگی نشن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
من یه سوال در مورد کود دهی به کاکتوس ها داشتم
برای جوانه های ۳ ماهه به بعد میشه از کود های
۱۲٫۳٫۴۳ و ۱۵٫۵٫۳۰ استفاده کنم؟
ایا این کود ها خوب هستند؟
برای کاکتوس های بزرگ هم میشه استفاده کرد؟
و در نهایت با چه مقداری باید استفاده بشن (چند در ۱۰۰۰)
ممنون از پاسخگوییتون

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 1ام, 1398 18:03:

سلام، برای جوانه ها از کود ۱۲،۳،۴۳ میتونید استفاده کنید،ولی ۱۵،۵،۳۰ ازتش زیاد هست وبرای کاکتوسها مناسب نیست، کودهایی که مقدار ازتشون از۱۲ کمتر باشه برای کاکتوسها مناسب هست. برای جوانه کاکتوسها یک گرم در یک لیتر اب،(یک به هزار) هر دو هفته یک بار تا پایان دو سالگی،برای کاکتوسهای بالغ یک ونیم گرم در یک لیتر اب ماهی یک بار در زمان رشد. سعی کنید موقع کوددهی خاک گیاهان مقداری رطوبت داشته باشه وکامل خشک نباشه.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنون که جواب دادین. خاکش کوکوپیت هست از همون اول تو همون کاشتم عوض نکردم فقط یکم بزرک شد شن خیلی نرم روش الک کردم که محکمشون کنه. پشت پنجره جنوب شرقیه تقریبا بیشتر از ۴ ساعت نور غیر مستقیم میگیره. کود ندادم بهشون نمیدونم چی باید بدم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 31ام, 1398 21:22:

خواهش میکنم، کوکوپیت هیچ ارزش غذایی نداره علت ضعیف موندنشون هم همین هست، بهتر هست کوددهی رو شروع کنید،از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید،مثل ۱۲،۱۲،۳۶ یا ۳،۱۱،۳۸ ، یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وهر دو هفته یک بار بستر رو با این محلول ابیاری کنید ومیزان نور رو بمرور زمان افزایش بدید، یک گرم تقریبا نصف یک قاشق چای خوری میشه.

[پاسخ]

پاسخ

بازم سلام. ببخشید برای بستر کاشت به غیر از پیت ماس و کوکوپیت میشه از چیز دیگه ای استفاده کنیم چون طرفای ما خیلی گرون میدن. مثلا میشه خاک باغچه رو با ماسه مخلوط کنیم تا زهکش خوبی پیدا کنه بعد بکاریم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 30ام, 1398 18:20:

سلام، بله میتونید از ترکیب خاک باغچه وماسه استفاده کنید حتما کامل ضدعفونی کنید داخل این ترکیب خاک هم جوانه میزنند ولی کیفیتی که جوانه ها یی رو که داخل پیتماس رشد میکنند رو نخواهند داشت.

[پاسخ]

پاسخ

سلام میخواستم بدونم اگر در تابستان برای پایین آوردن دما از کولر استفاده کنیم آسیبی به جوانه ها نمیرسه؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 30ام, 1398 14:36:

سلام، اگر در معرض باد نباشند مشکلی پیش نمیاد.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید بذرهای من تقریبا از سه چهارماهگیشون دیگه رشد نداشتن و همونقدی موندن الان دیگه ۵ماه بیشتره که رشد خاصی نداشتن نمیدونم مشکل از چیه. چیکار باید بکنم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 30ام, 1398 14:40:

سلام، ممنون، کوددهی رو شروع کردید؟خاک بستر چه ترکیبی هست؟ نور دریافتی در روز چند ساعت هست؟

[پاسخ]

پاسخ

سلام برای کف بستر میشه از سنگریزه استفاده کرد؟ ماسه بهتره یا سنگ؟
اگه بستر دارای سوراخهای متعدد در کف باشه احتیاج کف بستر ماسه ریخته شه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 29ام, 1398 09:26:

سلام، ماسه یا سنگریزه فرقی ندارند ،برای اینکه سوراخهای زهکش گرفته نشن این دو مود استفاده میشه خاک رو بتنهایی درکف بستر بریزید، احتمال داره زهکش گرفته بشه وهم خاک بمرور زمان که ابیاری میشه شسته بشه واز زهکش خارج بشه، برای همین همیشه توصیه میشه که ماسه یا سنگریزه در کف گلدان یا بستر ریخته بشه تا مانع از این کار بشه.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون از راهنماییتون

یه سوال دیگه داشتم چند ظرف کاشتم ترکیب خاکش اصلا مناسب نبود ۳ ماهه بودن به خاک پیت ماس انتقال دادن با احتیاط کامل ضد عفونی و قارچ کشی کردم فقط یک ظرف رو انجام دادم واسه امتحان اگه جواب گرفتم اون یکیا رو هم انجام بدم سوالم از شما اینکه این کارو کردم تا چند روز مشخص میشه جوانه ها از بین میرن یا سالم میمونن؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 28ام, 1398 21:10:

اگر مشکلی نباشه به رشدشون ادامه میدن ولی اگر ریشه یا جوانه ها اسیبی دیده باشن ویا قارچی بشن در عرض سه الی هفت روز مشکل بروز میکنه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید

اساتید محترم لطف کنن یه روشه دیگه ارایه بدن واسه هوادهی ۳ ماه اول روزی یک ساعت هوادهی رو به درستی انجام دادم الان وقت هوادهی بیشتر هستش طبق آموزشی که گفته شده یواش یواش هوادهی رو بیشتر کنیم تا ۶ ماهگی واقعا سخته هر روز مقدار هوادهی رو افزایش بدیم یا وقت نمیشه یا فراموش میشه و یا فراموش میکنه بعدش میفهمه بجای یک ساعت چند ساعت هوادهی دادیم

لطف کنین اساتید بعد ۳ ماهگی چطوری هوادهی کنیم که راحتر باشه هی نریم سراغش نایلون رو برداریم بعد ببندیدم
اگه با سوراخ کردن نایلون میشه لطف کنین بگین بعد ۳ ماهه شدن چند سوراخ باز کنین و بعد چند روز سوراخ هارو بیشتر کنیم تا ۶ ماهگی؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 28ام, 1398 18:53:

سلام، ممنون، بله میتونید روی سلفون یا پلاستیک روی ظرف بستر چند حفره ایجاد کنید که روزانه هوادهی انجام بشه حفره ها به اندازه قطر یک خودکار باشه کافی هست، ولی با این روش بستر زود به زود نیاز به ابیاری خواهد داشت ونباید بگذارید سطح بستر خشک بشه حداقل روزی یک بار کل پلاستیک رو باز کنید وبستر رو چک کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
زمان جوونه زدن بذر های آستریاس و آستروفیتوم چقدره؟
میتونم توی ظرف کشت(نشاء) بکارم و برای رطوبتش هم از کیسه نایلونی زیپ دار استفاده کنم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 27ام, 1398 19:40:

سلام، معمولا بین۷_۱۴ روز جوانه میزنند، بله میتونید استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی خیلی ممنون. تشکر از جوابگویی و وقتی که میذارید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. بله بستر خیس بود. من دو تا ظرف کاشتم . یکیش که سلفونه، عرق نکرده و یکیش که پلاستیک ضخیم تر هست ، عرق کرده . هیچ کدومشون مشکل ندارن؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 26ام, 1398 21:31:

سلام، نه مشکلی نیست، عرق کردن یا نکردن بستر اصلا ربطی به رطوبت زیاد یا کم نداره، دما باعث عرق کردن داخل بستر میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
آیا میشه ملوکاکتوس و سن پدرو رو توی یک بستر کاشت؟
ملو، سن پدرو و پیوت دما و رطوبت لازمشون چقدره؟ چند ساعت نور لازم دارن؟ آیا نور زیاد(از نظر مدت زمان) بهشون آسیب میزنه و حتما باید ساعات معینی (و نه بیشتر) توی نور باشن؟
خیلی تاکید میشه که سمیت مانکوزب بالاست، و طبق توصیه من با دوز بالا پیت ماس رو خیس کردم و گذاشتم ۴۸ ساعت بمونه
آیا بعد از ۴۸ ساعت و کمی آبیاری بستر، سمیت به چه حد میرسه؟ میتونم توی محیط خونه بیارمش؟ آیا پیت ماس و بستر سمیه و دست زدن بهش میتونه خطرناک باشه؟
عذرخواهی میکنم کلی سوال توی یه پیام پرسیدم، واقعا ممنونم از زحماتتون و پاسخگویی عالیتون، همچنین آموزش ها و راهنمایی های بی نظیرتون

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 26ام, 1398 16:22:

سلام، بهتر هست جدا کشت کنید، سن پدرو جزو سرئوسهاست وزودتر از ملوکاکتوس وپیوت قد میکشه،بذرها تا جوانه نزدن نیازی به نور ندارند، ولی بعد از جوانه زنی حتما باید نور کافی دریافت کنند،نور فیلتر شده بهتر هست،برای اوایل روزی ۴_۶ ساعت نور فیلتر شده کافی هست با بزرگ شدن جوانه ها نیازنوری هم بیشتر خواهد شد. دمای جوانه زنی این نوع بذرها ۲۰_۳۰ درجه هست،بعد از اینکه بستر رو از داخل محلول خارج کردید کامل ابشویی کنید تا سم موجود در بستر از زهکش خارج بشه، بعد از اینکه اب اضافی خارج شد بستر اماده کشت بذر هست ومیتونید داخل منزل هم نگهداری کنید، با یک بار مشکلی پیش نمیاد ولی پیشنهاد میشه که کلا موقع کار با انواع سموم دستکش ونکات ایمنی رعایت بشه که مشکلی پیش نیاد.

[پاسخ]

پاسخ

سلام . دو روز قبل بذر هارو کاشتم . ولی رطوبتی داخل ظرف کاشت نمی بینم . مثلا بخار آبی هیچی نیست . روی ظرفم سلفون کشیدم . الان باید داخل ظرف کاشت آب اسپری کنم ؟ یا به جای سلفون ازیه پلاستیک ضخیم تر استفاده کنم ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 26ام, 1398 16:30:

سلام، موقع کاشت خاک بستر خیس بود یا خشک؟ اگر منظورتون از نبود رطوبت، عرق نکردن داخل بستر هست، زمانی داخل بستر عرق میکنه که، دمای بیرون بستر از دمای داخل بستر خنکتر باشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
من به تازگی میخوام بذر کاکتوس بکارم. میخواستم بدونم دمای محیطی که بذر ها در اون قرار دارن چقدر باید باشه؟ واین که میزان رطوبت باید چقدر باشه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 25ام, 1398 20:26:

سلام، ممنون، بستگی به نوع بذری که میخواهید کشت کنید داره، اکثریت بذرها در دمای ۲۰_۳۰ درجه ورطوبت بین ۸۰_۷۰ درصد سبز میشن، تعداد محدودی هستند که دمای سبز شدنشون متفاوت هست.

[پاسخ]

پاسخ

مدت زمان جوانه زدن کاکتوس های خانواده (نوتو . اچینو گروزنی . ربوتیا . مامیلاریا . پایه نقره ای ) چقدر هست؟
و روش تکثیر این نوع کاکتوس ها چطوره؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 24ام, 1398 19:36:

۷_۱۴ روز،از طریق بذر، قلمه،تنه جوش یا پاجوش تکثیر میشن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام . میخواستم بدونم باید روی بذرها خاک بریزم یا نه ؟ ممنون

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 24ام, 1398 11:54:

سلام، نه روی بذرها خاک ریخته نمیشه،روی سطح بستر قرار میگیرند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام . من بستر خاکم رو به مدت ۲۴ ساعت تو محلول قرار دادم . حالا باید بستر خاک رو بذارم تو سایه خشک شه ؟ به چه مدت ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 24ام, 1398 11:57:

سلام، نبایدبستر خشک بشه از داخل محلول بردارید اب شویی کنید بعد از اینکه اب اضافه از زهکش بستر خارج شد بذرها رو کشت کنید ودرب ظرف رو ببندبد ودر دمای مناسب جوانه زنی نوع بذرها قرار بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید من برای اولین بار میخوام بذر کاکتوس بکارم و قارچ کش کاربندازیم پیدا نکردم و بجاش قارچ کش بنومیل پنجاه درصد گرفتم خاک پیت ماس هم تو شهرمون اصلا پیدا نمیشه میخواستم ببینم قارچ کش مناسبه؟ و اینکه به جای پیت ماس میشه از یه نمونه خاک که ترکیباتش پرلیت و کلش گندم یا جو و زغال و ماسه بادی و خاک برگ و ایناهست استفاده کرد؟ برگ کاج های سوزنی هم داخلشه و مقداری هم کوکوپیت داره ؟ در کل ترکیب خیلی سبکی داره. با این قارچ کش و این نمونه خاک میشه کشت کرد ؟ بذر کاکتوسامم اچینو و ژمینو هستن ممنونم میشم اگه راهنمایی کنین.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 23ام, 1398 14:40:

سلام، ممنون، اگر قارچ کش بنومیل تاریخ تولید وتاریخ انقضا داره بله میتونید استفاده کنید،این ترکیب خاک متاسفانه برای کشت بذر کاکتوس مناسب نیست، میتونید از کوکوپیت هم به جای پیت ماس استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام . میشه از ظروف یکبار مصرف هم برای کاشت استفاده کرد؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 23ام, 1398 14:41:

سلام، اگر انعطاف کمی داره ومات هست بله میشه استفاده کرد.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
لطف میکنید راهنمایی کنید کدوم بذرها رو میشه با هم کاشت:
اوریوسریوس نیوکلسیانوس، سریوس پرویانوس، هاماتو کاکتوس ستییسپینوس، اچینو گروزنی، مامیلاریا زلمانیا، مامیلاریا پارکینسونی، نخل ماداگاسکار گیی، بذر میکس انواع کاکتوس
آدنیوم و نخل ماداگاسکار رو موجود نمیکنید؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 23ام, 1398 10:07:

سلام، سرئوسها رو با هم ونخل رو جدا وبقیه بذرها رو باهم میتونید کشت کنید،درمورد موجود شدن بذرها اطلاعی ندارم.

[پاسخ]

پاسخ

بذر ها رو با چه فاصله ای نسبت به هم باید بکارم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 21ام, 1398 23:02:

بستگی به اندازه ونوع بذر داره. معمولا با فاصله یک سانت یا کمتر.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خیلی ممنون از سایت خوب و کاملتون
من میخاستم بپرسم که ایا میشه ۶۰ بذر کاکتوس (نوتو میکس. مامیلاریا میکس . مامیلاریا مگنی فیکا . اچینو گروزنی . پایه نقره ای و ربوتیا میکس)رو باهم داخل یه ظرف کشت ۲۵×۲۵ با عمق ۵ cm بکارم ؟
واگر میشه با چه فاصله ای؟
و یه سوال دیگه اینکه من پیت ماس مخلوط با پرلیت دارم میشه از اون برای کشت استفاده کنم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 21ام, 1398 13:12:

سلام،ممنون، بجز پایه نقره ای بقیه رو باهم میتونید داخل یک ظرف کشت کنید سرئوسها زودتر از بقیه قد میکشن برای همین جدا بکارید بهتر هست،عمق ظرفتون ده سانت باشه خوبه، نتیجه بهتری میگیرید، بله میتونید بعد از ضدعفونی کامل استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام مجدد/ببخشید با توجه به سن جوانه ها آبیاری بشکل اسپری انجام شود یا ظرف کشت در محلول قرار داده شودبا تشکر از عنایت شما

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 21ام, 1398 11:11:

سلام، فرقی نمیکنه هم میتونید محلول رو اسپری کنید هم ابیاری اگر داخل بستر لاروهای این حشره زیاد هست بهتر هست بستر رو برای چند دقیقه داخل محلول قرار بدید تا مطمعن بشید که تمام خاک به محلول اغشته شده.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ممنون از دقت نظر اساتید در پاسخگویی/حدود۲هفته از گشت بذرها گذشته است وبذرها کامل سبز کرده اند و روش گشت هم طبق دستور انجام شده حالا در بستر گشت حشره سیاه رنگی دیده می شود برای ازبین بردن آن چه کار باید بکنم با تشکر

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 20ام, 1398 21:15:

سلام، ممنون از توجه شما دوست گرامی، اگر پشه های کوچک سیاه رنگ هستند بهتر هست اول کنار بستر کارت زرد نصب کنید،رطوبت بستر رو هم کم کنید، با این روش از بین میرن اگر از بین نرفتن بستر رو با محلول حشره کش(دلتامترین یا دیازینون) ابیاری کنید،مقدار مصرف یک سی سی در یک لیتر اب.

[پاسخ]

پاسخ

سلام . برای ضد عفونی کردن خاک باید خاک رو به چه مدت تو محلول کاربندازیم قرار بدم ؟ یا مثلا باید محلول رو بریزم روی خاک ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 20ام, 1398 12:29:

سلام، ۲۴ ساعت، هم میتونید بستر رو داخل محلول قرار بدید هم محلول رو داخل خاک بریزید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام . میشه گیاه آدنیوم رو هم به همین روش کشت کرد؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 20ام, 1398 12:28:

سلام، بله به همین روش کشت میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
وقت بخیر
سطح بستر کشتم کمی جلبک زده ، چیکارش کنم؟
دور جوانه ها هم ماسه سفید ریختم و روی اون ماسه هم سبز شده

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 19ام, 1398 14:20:

سلام، رطوبت بستر رو با هوادهی کم کنید ونور رو بشکنید،خزه هارو با پنس جمع کنید بعد ماسه بریزید،نور به جلبکها نرسه از بین میرند.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و تشکر از راهنماییهای ارزشمندتون.
من میتونم بذرهای دم روباهی رو هم به همین روش معمول کاکتوسها کشت کنم یا روش خاص دیگری داره؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 18ام, 1398 20:37:

سلام بله هیچ فرقی نداره

[پاسخ]

پاسخ

ممنون از راهنماییتون

لطف میکنین در مورد جوانه های یک ماهه و ۲ ماهه که تو خزانه هستن اونارو هم بزاریم بالکن مشکلی نداره؟
روش شید توری سبز بندازم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 18ام, 1398 17:03:

خواهش میکنم، برای جوانه ها فعلا زود هست دمای بستر جوانه ها باید ۲۰_۳۰ درجه باشه شبها دما کمتر از این میزان باشه احتمال داره به جوانه ها شوک وارد بشه نور هم حتما باید فیلتر باشه که احتمال سوختگی ویا پختگی جوانه ها بوجود نیاد، روزها که هوا گرم هست میتونید به بالکن انتقال بدید ولی شبها حتما از سرما محافظت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید

اساتید محترم الان که شدت نور کم هستش آیا میشه کاکتوس های بالغ رو بزاریم تو بالکن تا یواش یواش به نور و محیط عادت کنه؟

بالکن بدون شیشه و پنجره هستش

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 18ام, 1398 15:32:

سلام، بله، بمرور زمان واز افتاب مستقیم اوایل صبح شروع کنید، ویا زمانی که هوا ابری هست این جابجایی انجام بشه بهتر هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید من از این خاک کاکتوس بسته بندی ها خریدم آیا اون خاک ها هم به قارچ کش احتیاج ؟دارن چون رو بسته نوشته بود ضدعفونی شده

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 17ام, 1398 12:39:

سلام، ممنون، ضدعفونی بکنید بهتر هست،چون بذرهای کاکتوسها خیلی حساس هستند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید
در مورد خاک بستر فرمودید سی درصد ماسه
من ماسه رودخانه ای نتونستم تهیه کنم ولی ایا میشه شن از مصالح ساختمانی فروشی تهیه کنم و بعد از شستن و الک قربالش کنم و ماسه را ازش جدا کنم؟
ایا این ماسه همون ماسه رودخانه ای هست؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 17ام, 1398 09:26:

سلام، ممنون، بله یکی هست فرقی ندارند، حتی میتونید پیت ماس رو بتنهایی استفاده کنید وماسه ترکیب نکنید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام وخسته نباشید
سایت شما عالیست دستتان درد نکند
من شاخه ی از گل عروس دارم که چند وقت در اب بود وریشه ی زیادی داد ولی وقتی او را کاشتم نگرفت وباز همان را دوباره در اب گذاشتم ریشه داد
روش درست کاشت این گل را برایم توضیح دهید
وروش کاشت حسن یوسف برایم توضیح دهید
وهورمون رشد برای چه گلهایی استفاده میشود وطرز کار ان را توضیح دهید
باتشکر

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 14ام, 1398 19:26:

سلام، ممنون از لطف شما دوست گرامی، برای ریشه دار کردن قلمه بگونیا (عروس) وحسن یوسف، میتونید هم داخل اب ریشه دار کنید هم داخل کوکوپیت، داخل اب چون سریعتر ریشه میزنه وقتی ریشه ها اندازه یک سانت شد، بهتر هست داخل خاک مخصوص این گیاه کشت کنید ریشه ها بیشتر بشه موقع انتقال به خاک، گیاه پژمرده میشه،چون ریشه هایی که داخل اب رشد میکنند با ریشه های داخل خاک فرق میکنند وموقع انتقال قلمه ریشه دار شده به خاک، ریشه های رشد کرده در اب از بین میرند وگیاه مجبور میشه مجدد ریشه زایی کنه وبه این دلیل گیاه پژمرده میشه،ریشه هایی که داخل خاک رشد میکنند مقاومتر از ریشه هایی هستند که داخل اب رشد کردند،برای ریشه دار کردن این نوع قلمه ها بهترین راه ریشه دار کردن داخل کوکوپیت هست که براحتی بعد از ریشه زایی میتونید به خاک اصلی انتقال بدید. منظور از هورمون رشد، هورمون ریشه زایی هست یا کود تقویتی؟

[پاسخ]

پاسخ

برا ضدعفونی کردن میشه به خاک حرارت بدم تو فر؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 12ام, 1398 00:11:

بله میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقتتون بخیر من امروز بذرام به دستم رسید ولی برا کشت دسترسی به پیت ماس ندارم میتونم از خاک کاکتوس اماده (خاک بیشه)استفاده کنم ؟
و اینکه شرایط کشت هر بذر متفاوته یا ن چون بار اوله میخوام کشت کنم
آستروفیتوم میکس_ماداگاسکار گیی_فرو شوارزی_تریکوسرئوس پاچانویی
ملو میکس_اورئوسرئوس نئوکلسیانوس_پیلو سرئوس پاچی کلاندوس_آچینو گروزنی_ژمینوکالسیوم_کاکتوس فرالیا میکس_سرئوس میکس_پارودیا مگنی فیکا_آزروسرئوس هرتلینگیانوس_بذر میکس انواع مدل کاکتوس
سم کاربندازیم و کود تخصصی کاکتوسم گرفتم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 11ام, 1398 21:54:

سلام، مبارکتون باشه، میتونید از خاک مخصوص کاکتوس استفاده کنید ولی ترکیبات این مارک رونمیدونم،بصورتی که طبقه بندی کردم میتونید کشت کنید. دما ورطوبت مورد نیاز برای جوانه زنی همه ی این نوعها ۲۰_۳۰ درجه ورطوبت ۷۰_۸۰ درصد هست فقط میزان رشدشون فرق میکنه که برحسب میزان رشد طبقه بندی کردم که میتونید باهم کشت کنید.
۱_استروفیتوم میکس
۲_نخل ماداگاسکار گیی
۳_فرو شواری، ملو میکس، اچینوگرزونی، ژیمنوکالسیوم
۴_فرالیا میکس، پارودیا مگنی فیکا
۵_میکس انواع کاکتوس،آزروسرئوس هرتلینگانوس، سرئوس میکس، پیلو سرئوس پاچی کلاندوس،اورئو سرئوس نئوکلسیانوس،تریکو سرئوس پاچانویی

[پاسخ]

پاسخ

سلام . چه نوع ترکیب خاکی برای پرورش اچینو گروزنی مناسبه ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 11ام, 1398 11:49:

سلام، ترکیب خاک مخصوص کاکتوس مناسب این نوع کاکتوس هست،(ماسه شسته عدسی،پیت ماس،ورمی کمپوست یا کود گاوی کاملا پوسیده واستریل شده،ذغال خرد شده)

[پاسخ]

پاسخ

سلام . پیت ماسی که استفاده میشه باید حتما خالص باشه ؟ یا مثلا میشه از پیتماسی که مخلوطی از پیت ماس – کوکوپیت – ورمی و پرلیت هست استفاده کرد ؟ ممنون از کمک های شایانی که به ما علاقمندان می کنید .

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 11ام, 1398 11:47:

سلام، خواهش میکنم، بله میتونید از این ترکیب هم برای کشت بذر استفاده کنید ،قبل از استفاده حتما کامل ضدعفونی کنید تا مشکلی پیش نیاد.

[پاسخ]

پاسخ

نوتو خورشیدی.اچینو گروزنی.ژمینو دامسی.مامیلاریا میکس.ژمینو کالسیوم میکس.الوئه اکولاتا.میرتلو.فرو کاکتوس میکس.تیتانوپسیس.هاماتو.مامیلاریا مگنی فیکا.اچینو فوسالو.مامیلاریا سلسینا.ربوتیا میکس.میکس انواع کاکتوس. لیتوپس رنگی.سرئوس میکس.اکانتا کالسیوم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 10ام, 1398 23:43:

ممنونم،
۱_(نوتو خورشیدی، مامیلاریا میکس، مامیلاریا مگنی فیکا، مامیلاریا سلسینا، ربوتیا میکس،)
۲_(اچینو گرزونی، ژیمنودامسی، ژیمنوکالسیوم میکس، فرو کاکتوس میکس، هاماتو، اچینو فوسالو)
۳_(میرتلو،سرئوس میکس، میکس انواع کاکتوس،اکانتا کالسیوم)
۴_(تیتانوپسیس،لیتوپس)
۵_الوئه اکولاتا

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوب و کاملتون
من کدهای زیر رو سفارش دادم ارسال هم شده ولی هنوز به دستم نرسیده به چه زحمتی خاک پیت ماس تهیه کردم میخواستم بدونم کدومارو میتونم با هم بکارم ممنون میشم راهنمایی کنید
۱۴۲_۱۳۱۴_۱۰۴۲_۱۱۹۹_۱۸۰_۱۳۳۴_۱۲۶۹_۱۲۲۹_۱۱۸۲_۱۲۷۳ _۱۰۵۸_۱۴۵_۱۰۴۴_۱۱۴۳_۱۳۲۸_۱۲۷۸_۱۲۷۲_۱۲۵۶

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 10ام, 1398 22:34:

سلام، ممنون، لطفا محصولات رو با اسم بنویسید، تا من این کدها رو پیدا کنم که چی هستن صبح میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
کودهای حل شده در آب تا چه مدت قابل نگهداری هستند؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 7ام, 1398 17:07:

سلام، تا یک هفته.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت شما
من حدودا برج ۴ ازتون بذر گرفتم ماشالا اکثرا هم سبز شدن

ولی این۲٫۳ هفته اخیر متوجه بشه های سیاه رنگ داخل ظرف شدم

و اینکه خیلی از کاکتوسام از پاینن ساقه تقریبا بالای ریشه حالت خوردگی پیدا کردن
و بعد از بین میرفتن ایا علتش همین پشه هاست؟
چکارشون کنم چند بار هم سم دیازینون و حتی قارچ کش کاربندازیم استفاده کردم ولی هنوز نرفتن و کاکتوسا همینجور در حال خراب شدن هستن…😑

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 7ام, 1398 16:02:

سلام، بله لاروهای این پشه، ازجوانه های کاکتوسها تغذیه میکنند، واسیب جدی به بستر وارد میکنند. بهتر هست رطوبت بستر رو کم کنید وکنار بستر کارت زرد نصب کنید برای لاروهای داخل بستر هم میتونید از سم حشره کش مالاتیون استفاده کنید یک سی سی در یک لیتر اب مخلوط کنید وبستر کشت رو به مدت یک الی دو دقیقه داخل این محلول قرار بدید.

[پاسخ]

پاسخ

باسلام
برای کاشت بذر ها باید آن ها را خیس کنیم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 3ام, 1398 14:45:

سلام، فقط میتونید بذرهای نخل ماداگاسکار رو ۲۴ ساعت قبل از کاشت خیس کنید، بقیه بذرها نیازی نیست.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتیدمحترم
بعد از سبز شدن کاکتوس ها مشه از هورمون های ریشه زا استفاده کرد تا کاکتوس پایدار تر بشه

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 26ام, 1397 18:10:

سلام، ممنون، بعد از پایان سه ماهگی.

[پاسخ]

پاسخ

سلام .می خواستم بدونم به نظر شما بهترین نوع کاکتوس برای این شیوه پرورش چیه ؟ و نظرتون در مورد پرورش اچینو گروزنی ئر مورد این نوع پرورش چیه ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 25ام, 1397 20:49:

سلام، همه ی بذر کاکتوس ها با همین روش کشت میشه فقط دما ورطوبت بعضی از واریته ها متفاوت هست وترکیب خاکی که استفاده میشه. بذر اچینو گرزونی هم با همین روش کشت میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و عرض ادب به همه ی اساتید

این سوال برای دوستم هستش که مطرح میکنم چون نوری تو خونشون نمیفته گفتم از شما اساتید بپرسم
این لینکی که میفرستم لامپ fpl هستش فکر کنم ۲ تا ۳۶ وات هستش واسه کاشت بذر و همینطور خود کاکتوس پاسخگو هستش؟ اگه میشه لطف کنین فاصله اش با ظرف و هم اینکه این ۲ تا ۳۶ وات چه فاصله ای رو پوشش میده.ممنون از شما

http://uupload.ir/files/epiq_aaa.jpg
http://uupload.ir/files/a7a5_bbb.jpg

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 22ام, 1397 23:46:

سلام، فاصله نور تا جوانه ها بین ۵۰_۴۰ cm هست،فاصله پوششی رو خودتون باید با روشن کردن لامپ چک کنید، اگر رشد جوانه ها ایدال باشه نور دریافتی کافی هست ولی اگر رشد علفی وباریکی داشته باشند نور دریافتی کم هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگواران .میخوام بدونم بذر ها رو میتونیم تو چه شرایطی و تا چند وقت نگهداری کنیم مثلا میشه بذرها رو ۶ ماه داخل پاکت کاغذی استریزه وداخل فایل مخصوص بذر ها نکهداری کرد و هر زمان شرایط مناسب بود چند تاشون رو کاشت یا بمحض خرید و باز کردن پک باید کاشته بشن؟؟؟؟پیشاپیش ممنونم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 19ام, 1397 23:14:

سلام، ممنون از شما، بذرها رو داخل همون پاکتی که براتون ارسال شده میتونید تا یک سال داخل یخچال جای تخم مرغی نگهداری کنید، بعد از یک سال قوه نامیشون ضعیف میشه واحتمال داره که دیگه سبز نشن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من درک نمیکنم محلول قارچ کش رو باید ظرفهای کشت رو ۲۴ ساعت بذاریم توش بمونه بعد دربیاریم ابشویی کنیم؟
یا خیس شدن دربیاریم ۲۴ ساعت بعد ابشویی کنیم؟
چون محلولهای قارچ کش بعد حدود ۱ ساعت خاصیت اولیه رو نخواهند داشت البته جز قارچ کشی که به خاک تزریق شده
سوال دومم اینه میشه گلدون هایی که بذر توش کاشتیم رو بزاریم تو یه ظرف نون درب دار چون گلدون خودش در نداره دربی که کیپ بشه هم روش واینمیسه
یا میشه درون کیسه زیپ دار گذاشت؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 19ام, 1397 12:33:

سلام، هر دو روش رو میتونید استفاده کنید، محلولی که با قارچ کشها درست میشه تا پنج رو قابل استفاده هستند وخاصیتشون رو حفظ میکنن. هر دو مورد رو میتونید انجام بدید یا روی گلدانها سلفون هم میتونید بکشید درب حتما باید شفاف باشه تا نور کافی به جوانه ها برسه.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان محترم و زحمت کش میهن کاکتوس
بذرهام امروز رسید با تشکر فراوان
خواستم بپرسم کدوم بذرارو میشه باهم کاشت
بذرام اینا هستن
سرئوس پرویانوس،سرئوس میکس،تریکوسرئوس پاچانویی،میرتلو،ملو میکس و مینیاتوری،آلوئه آکولاتا،آگاو ویکتوریا،لیپتوس میکس رنگی هلندی،ژمینوکالسیم فدریچی،آستروفیتوم میروستیگما،آستروفیتوم میکس،فرو رکتیسپینوس،ربوتیا میکس،ماداگاسکار گیی وآدنیوم(از جای دیگه تهیه کردم)
ممنونم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 19ام, 1397 12:48:

سلام خیلی ممنون از شما،
۱_ (سرئوس پرویانوس،سرئوس میکس،تریکوسرئوس پاچانویی،میرتلو)
۲_(ماداگاسکار گیی وادنیوم)
۳_(فرو رکتیسپینوس،ربوتیا میکس، ژیمنو کالسیوم فردریچی،ملو میکس ومینیاتوری)
۴_(استروفیتوم میروستیگما، استروفیتوم میکس)
۵_(لیتوپس)
۶_(الوئه اکولاتا، اگاو ویکتوریا)
بصورتی که طبقه بندی کردم میزان رشد ودما ورطوبت محیطشون یکی هست ومیتونیدگزینه های داخل پرانتز رو با هم داخل یک بستر کشت کنید. دما ورطوبت همه ی این گونه ها بجز لیتوپس ۲۰_۳۰ درجه ورطوبت بین۷۰_۸۰ درصد هست دمای سبز شدن لیتوپس ۱۵_۲۰ درجه هست. نخل وادنیوم زودتر قد میکشند وبهتر هست داخل ظرف عمیقی کشت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنون
پیت ماس کم دارم و بذر ها زیاده
میتونم زیر پیت ماس رو مخلوط کوکو پیت و پرلیت بریزم ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 18ام, 1397 23:06:

بله میتونید کوکوپیت ترکیب کنید نیازی به پرلیت نیست،پرلیت چون سفید هست در رطوبت زیاد زود جلبک میبنده وباعث میشه بستر کشت هم جلبک ببنده، بهتر هست پرلیت ترکیب نکنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
قبلا لیتوپس کاشتم و الان حدود ۳ هفته میشه و از ۲۰ تا بذر ۱۸ تاش جوانه زد و الان کمی رشد کردن و به شکل لیتوپس در اومدن
یه سوال الان هم بسترشون خیلی بزرگه و هم خاک اطرفشون ، حدودا اندازه یه برگه A4 هستش بستر شون (اولین تجربه کاشت بذر ام بود )
الان مشکلی نداره از نظر رطوبط یا میشه جاشون عوض کنم یعنی خود جوانه با کمی خاک اطرفش بردارم که ریشه هاش آسیب نبینه و بزارم تو به بستر کوچیک ؟ چون محلش بزرگ میگم شاید رطوبتش زیاد باشه و البته هوادهی میکنم مرتب

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 18ام, 1397 18:51:

سلام، برای جابجایی هنوز خیلی کوچک هستند ونود درصد احتمال از بین رفتنشون هست عجله نکنید سه ماه رو که تموم کردند میتونید خیلی با احتیاط بسترشون رو تغییر بدید. روی سلفون چند سوراخ کوچک ایجاد کنید تا رطوبتشون کمتر بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سپاس
ببخشید من خیلی مزاحم میشم
دمای لیتوپس هارو میدونم قبلا کاشتم و الان جوانه ها بزرگ شدن ولی نخل و ترولی و استرو فیتوم میروستیگما رو نمیدونم چه دما ی میخوان ؟
و فرمودید که ملو میکس و مامیلاریا میکس و فرالیا تو یه بستر باشن ، دماشون چقدر باشه؟ و چه نکاتی رو برای فرالیا رعایت کنم که جوانه بزنه ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 18ام, 1397 08:29:

بجز دمای سبز لیتوپسها دما ورطوبت همه ی این گونه هایی که فرمودید بین ۲۰_۳۰ درجه ورطوبت ۷۰_۸۰ درصد هست فقط میزان رشدشون فرق داره. ملو، مامیلاریا وفرالیا میزان رشدشون تقریبا یکی هست.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام من پیت ماس قهوه ای دارم به اسم المانی خریدم البته بسته بندی شرکتی هست میخواستم ببینم میشه برای بذر کاری استفاده کرد ؟چون تو شهر ما اصلا گیر نمیاد اگرم گیر بیاد قیمت خیلی بالایی داره

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 17ام, 1397 22:10:

سلام، رنگ پیت ماس در کل درانواع رنگهای قهوه ای هست وبرنگ دیگری نمیشه، بله میتونید استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر
من این بذر هارو سفارش دادم و میخواستم بدونم که کودوم مارو توی یک بستر کاشت کنم ؛
ترولی ، نخل گیی ، ملو میکس ، مامیلاریا میکس ، فرالیا کاستانئا ، لیتوپس ، آستروفیتوم میروستیگما .
و این موارد پایین رو برای یه کسی دیگه سفارش دادم اونا رو هم میشه لطف کنید بگید ؛ آستروفیتوم میروستیگما ، مامیلاریا تولوکا ، ساکولنت فاکوریا .

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 17ام, 1397 22:18:

سلام، ترولی، نخل گیی، لیتوپس، استروفیتوم میروستیگما هر کدوم رو داخل بستر جداگانه کشت کنید چون دما ورطوبت ومیزان رشدشون باهم فرق داره. بقیه رو با هم داخل یک بستر میتونید کشت کنید. جواب قسمت دوم سوالتون هر سه رو جدا بکارید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید

اساتید عزیز آیا آستریاس سخته واسه مبتدی ها یا نه؟در من کند رشد هستش یا رشدش خوبه
ممنون از شما

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 15ام, 1397 00:02:

سلام، ممنون، استریاسها کلا رشد کمی دارند وبرای مبتدیها پیشنهاد نمیشن،نیاز به صبر وحوصله داره تا رشد کنند.

[پاسخ]

پاسخ

برای بذرایی مثل نخل ماداگاسکار گیی و ژمینوکالسیم فدریچی و خانواده سرئوس؟
و یه سوال دیگه،من بذرارو سفارش دادم معمولا چند روزه میرسه،قم زندگی میکنم.
ممنون از مسئولیت پذیری و پاسخدهی عالیتون واقعا کمنظیره بین سایتا

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 13ام, 1397 17:59:

برای بذرهایی مثل نخل ماداگاسکار که رشد سریعی دارند داخل ظرفی که میفرمایید تعداد ده عدد. ژیمنو بیست الی سی عدد، سرئوس ده الی بیست عدد میتونید کشت کنید. بعد از دریافت کد رهگیری روز سوم سفارشتون بدستتون میرسه. معمولا سه الی چهار روز زمان میبره تا سفارشها برسه. ممنون از توجه شما دوست گرامی.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
ببخشید توی یه ظرف ۱۰ سانت در ۱۰ سانت چندتا بذر میشه کاشت؟
واینکه خاک و قارچ کش و کود موجودنمیکنید تا دو سه ماه آینده؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 13ام, 1397 12:48:

سلام، بستگی به نوع بذر داره از تعداد پنجاه تا ده عدد متغییر هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و عرض ادب به همه ی اساتید

تشکر میکنم از آقای الهامی و همه ی اساتید که بذر های جدید رو هم اضافه کردن و هم شارژ کردن

من این سری هم ۱۵ مدل بذر خریدم اساتید لطف کنن بگن کدومشو میشه با هم کاشت ممنون میشم
بذر فرو رکتیسپینوس , بذر ژیمینوکالسیوم فردریچی , بذر ژیمینو دامسی , بذر پیلوسرئوس پاچی کلاندوس , بذر پاچی سرئوس پرینگلی , بذر اورئوسرئوس نئوکلسیانوس , بذر اورئوسرئوس مگنی فیکوس , بذر آزروسرئوس وریدیس , بذر کوریفانتا رادیانس , بذر پارودیا کریسا کانتیون , بذر اپیتالانتا میکرومریس , بذر مامیلاریا بوکاسانا , بذر فرالیا کاستانئا ,بذر کاکتوس سرئوس فوربسی

ممنون از شما

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 12ام, 1397 12:06:

سلام، ممنون از شما.
۱_فرو کاکتوس رکتیسپینوس،ژیمنوفردریچی، ژیمنو دامسی این سه نوع رو میتونید با هم کشت کنید دما ومیزان رطوبت ومیزان رشدشون یکی هست.

۲_پیلوسرئوس پاچی کلاندوس، پاچی سرئوس پرینگلی، اورئوسرئوس نئوکلسیانوس، اورئو سرئوس مگنی فیکوس،ازروسرئوس وریدیس، سرئوس فوربسی.

۳_مامیلاریا بوکاسانا،فرالیا کاستانئا، اپیتالانتا میکرومریس، پارودیا کریساکانتیون، کوریفانتا رادیانس.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنون

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
بعد از دو هفته از ۲۰ تا بذر لیتوپس ۱۸ تاش جوانه زده
الان میشه هوا دهی رو شروع کنم ؟
روزی یک ساعت خوبه
من دچار یه دوگانگی شدم تو ی نوشته هاتون گفتین که باید ۴۰ درصد رطوبت رو کاهش بدیم یعنی اول در ظرف رو باز بذاریم تا ۴۰ درصد کاهش داشته باشه و یا نه در طول مدت زمان این ۴۰ درصد کاهش پیدا کنه ؟
یه سوال کی بذر هاتون رو شارژ میکنید ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 11ام, 1397 20:23:

سلام، ممنون، بله میتونید هوادهی رو شروع کنید از روزی یک ساعت. بهتر هست اوایل هوادهی، یک ساعت رو به چند قسمت در روز تقسیم کنید وروزی چند بار به دفعات هوادهی کنید. نه رطوبت چهل درصد بمرور باید کمتربشه یهویی رطوبت کمتر بشه به جوانه ها شوک وارد میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید ببخشید من از فروشگاه شما چند تا بذر کاکتوس خرید کردم خواستم ببینم بذر ها که جونه زد میتونم ببرم با خودم شهرستان؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 10ام, 1397 23:17:

سلام، بهتر هست نقل وانتقال رو قبل از کشت انجام بدید بذرها رو تا وقتی که کشت نکردید میتونید جابجا کنید ولی بعد از کشت حابجا بشن احتمال از بین رفتنشون زیاد هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
علت زرد شدن جوانه لیتوپس و تیتانوپسیس چی میتونه باشه؟
جوانه رشد داره ولی زرده
تو دوتا بستر جدا هستند و تو هر بستر یدونه از جوانه ها زرد شده

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 7ام, 1397 23:14:

سلام، رطوبت زیاد، دمای زیاد،بیماریهای قارچی، باعث این مشکل میشه این موارد رو چک کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و عرض ادب

در مورد کاکتوس بالغ سوالی داشتم اندازه هاشون اندازه ی توپ پینگ پنگ هستن به آب و هوای گلخونه با فیلتر عادت شدن چطوری میشه عادتشون داد به نور پشت پنجره ی ضلع جنوبی الان پشت پرده ی توری میزارم میخوام همون نور از پشت پنجره بهشون بخوره

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 7ام, 1397 23:02:

سلام، بمرور زمان پشت پنجره با نور فیلتر شده قرار بدید گیاهان زود به محیط جدید عادت میکنند نور فیلتر باشه مشکلی پیش نمیاد. هر هفته یک بار گلدان گیاهان رو نود درجه بچرخونید تا به همه ی قسمتهای گیاهان نور کافی برسه چون داخل گلخونه نور رو از بالا دریافت میکنند شکل منظمی دارند داخل منزل باید هر هفته این کار رو انجام بدید تا کج رشد نکنند.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون از پاسخگویی سریع شما بزرگوار عزیز ارتفاع خاک مناسب است چند سانتی متر باشد

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 7ام, 1397 12:38:

برای کشت بذر در منزل باید ظرفی رو انتخاب کنید که حداقل ارتفاعش ۱۰ سانتی متر باشه، یک سانت کف ظرف ماسه برای زهکش بریزید شش الی پنج سانت خاک (پیت ماس) وسه الی چهار سانت فضا برای رشد جوانه ها بمونه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ببخشید برای سبک تر کرد خاک برای کشت می شود از پرلیت استفاده کنم ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 7ام, 1397 11:44:

سلام، اگر برای کشت بذر میخواهد بهتر هست از پیت ماس استفاده کنید، برای ترکیب خاک سایر گیاهان میتونید از پرلیت بمنظور سبک شدن خاک،استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

باشه
سطح بستر کم رنگ نشده ، احتیاج هست آب اسپری کنم ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 5ام, 1397 21:31:

نه نیاز نیست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
بعد از حدود ۹ روز از کاشت، ۱۰ تا از ۲۰ تا بذر لیتوپس ام جوانه زده ولی الان به یه سوال برخوردم
شما نوشتین که بعد از جوانه زدن ۵۰ درصد می تونید که هوادهی رو شروع کنید و رطوبط رو به ۴۰ درصد برسونید تا اینجاش مشکلی ندارم
سوالم اینه در طول یک روز هوادهی میزان رطوبت رو تا ۴۰ درصد کاهش بدیم ؟
یا در طول یه مدت طولانی ،چون من الان هروز کمی هوا دهی میکنم شاید حدود یک ساعت و بیشتر ولی درب ظرف رو کمی باز میکنم که هوا بکشه
آیا با اینکه هوادهی رو شروع کردم بقیه بذر ها هم جوانه میزنه ؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 5ام, 1397 18:50:

سلام فعلا اجازه بدید تعداد بیشتری سبز بشه بعد هوادهی را شروع کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام اینم عکس جوانه هام که آفتاب سوخته شده بودن . الان باید چکار کنم؟
http://uupload.ir/files/t2de_20190223_140310.jpg
http://uupload.ir/files/55z8_20190223_140221.jpg

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 5ام, 1397 12:35:

سلام، افتاب سوخته نشدن تغییر رنگ دادن، که دلیلش نور ودمای زیاد هست بهتر هست جای خنکی انتقال بدید ونور رو فیلتر کنید،دما ایدال باشه مجدد رنگشون سبز میشه سعی کنید رطوبت بستر رو حفظ کنید.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون از پاسخگوییتون

شرمنده در مورد کاکتوس بالغ میپرسم واقیتش بذرها رو کاشتم گفتم تا اونا بزرگ بشن چندتا بالغ شو بخرم چون الک درست و حسابی نداشتم فقط تونستم شن هاشو جدا کردم و سنگ های کوچیک رو با سنگ های بزرگ نتونستم تفکیک اش کنم مجبور شدم تو ترکیب خاک هم سنگ کوچیک ۱ میلی تا ۵ میلی اضافه کنم متاسفانه ترکیب خاکم و ماسه (از بابت تفکیک)کاملا اشتباه هستش ۵۰% ماسه ۳۰% پیت ماس(خالص) ۱۰% ورمی و ترکیب ذغال و پریلت ۱۰%

۷ روزه پیش خاکشونو عوض کردم چون خریده بودمش خاک اش باید عوض میشد امروز که ۷ روز میگذره آبیاری کردم با قارچ کش کاربندازیوم ولی کاملا مشخصه ماسه کم هستش هم سنگ ریز زیاد داره هم آب رو نگه میداره عکس میفرستم شما هم نگا کنین عوض کردنی هستش یا نه تا برم سنگ آکواریومی که گفتین رو تهیه کنم

http://uupload.ir/files/yy7k_photo_2019-02-23_15-27-20.jpg
http://uupload.ir/files/5g_photo_2019-02-23_15-27-29.jpg
http://uupload.ir/files/ak1_photo_2019-02-23_15-27-41.jpg
http://uupload.ir/files/qcr8_photo_2019-02-23_15-27-45.jpg

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 4ام, 1397 17:06:

عکسهاتون رو مشاهده کردم اندازه ماسه هاتون خوب هست فقط مقدار پیت ماس رو زیاد ترکیب کردید. پیت ماس ۲۰ _۲۵ درصد مناسب هست. حالا که کشت کردید اشکالی نداره ابیاری رو فقط دقت کنید، وقتی خاک کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و عرض ادب

واقعا ممنونم از کیفیت بذرهاتون اولش از هر ۱۰ بذر ۲ یا ۳ تاش جوانه میزدن رشد میکردن اون یکیا اصلا جوانه نمیزدن ولی الان که ۲۲ روز گذشته از ۱۹ مدلی که خریدم بالای ۸۰% جوانه زدن منم مثل بقیه دوستان نامید شده بودم از بقیه بذرها ولی با صبر کردن مطمینا به نتیجه میرسن.

سوالی از اساتید داشتم گفتین تو ترکیب خاک کاشت بذر میشه از سنگ عربی هم استفاده کرد واسه کاکتوس بالغ نمیشه استفاده کرد به خاطر ریز بودنش آیا امکانش هست واسه کاکتوس بالغ به جای ماسه از سنگ های آکواریوم استفاده کرد؟دلیل اش اینکه الک ی نداریم که ماسه ساختمانی رو تفکیک کنیم واقعا دردسرش زیاده ولی اگه سنگ آکواریوم امکانش باشه خیلی کارمونو راه میندازه

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 4ام, 1397 15:02:

سلام، ممنون از شما دوست گرامی که نتیجه کشتتون رو با ما به اشتراک میگذارید. از هر نوع سنگ طبیعی میتونید برای ترکیب خاک کاکتوسها استفاده کنید،فقط سنگها اگر شکل کروی داشته باشند بهتر هست، سنگها حالت شکسته داشته باشند احتمال داره که ریشه گیاهان زخمی بشه.از سایز عدس تا اندازه نخود وفندق میتونید استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و عرض ارادت و تشکر از سایت بسیار کارامد و خوبتون .ببخشید یه سوال داشتم خیلی جاها برای خاک مناسب ترکیب ماسه روخانه و پیت ماس و مقداری خاک باغچه بعلاوه کود پوسیده گاوی توصیه شده سوال من در خصوص کود هست ایا میشه از کود کبوتر که خیلی هم مقوی برا گیاهان هست و پیشینه استفاده در باغداری و پروش گیاهان در ایران رو داره هم استفاده کرد یا ممکنه باعث اسیب به کاکتوسها بشه؟؟؟ پیشاپیش از اینکه زحمت میکشید و برسی و پاسخگ.ویی میکنید کمال تشکر رو دارم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 3ام, 1397 20:56:

سلام، ممنون از شما دوست گرامی،کود کبوتر ازت زیادی داره، وازت زیاد برای کاکتوسها مناسب نیست،ازت جذب اب رو برای گیاهان بیشتر میکنه واب زیاد برای کاکتوسها مناسب نیست،استفاده از کودهایی که ازت زیادی دارند سبب ترکیدگی در کاکتوسها میشه برای همین کود پرندگان برای کاکتوسها مناسب نیست. بهترین کودی که میتونید برای کاکتوسها استفاده کنید کود ورمی کمپوست هست که کرم خاکی در تولیدش نقش داره. واز کود گاوی کاملا پوسیده واستریل شده هم میتونید استفاده کنید برای ترکیب بهتر هست ۱۰_۱۵ درصد از این کودها رو داخل خاک کاکتوسها ترکیب کنید بیشتر از ۱۵ درصد باشه رنگ کاکتوسها زرد میشه. برای تقویت هم میتونید ماهی یک بار از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند،استفاده کنید درصورت ترکیب کود گاوی داخل خاک نیازی به کوددهی ماهانه نیست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام جوانه های کاکتوس من (اچینو) الان چهار ماهه هستن ولی بعضی هاشون آفتاب سوخته شدن ورنگشون کاملا قهوه ای شدن . یه ماهی شده که نورشونم کم کردم ولی رشد نمیکنن. باید چکار کتم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 3ام, 1397 14:18:

سلام، کجا نگهداری میکنید که افتاب سوخته شدن؟ از بستر وجوانه ها عکس واضح بفرستید تا بررسی بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من پیتماس ۳۰۰ لیتری گرفتم اما چند تا سوراخ ریز داخلش ولی داخل یک محافظ پلاستیکی هست از دیجی کالا خریدم .

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 17ام, 1397 17:46:

سلام محصولاتی مانند خاک یا بذر چون تخصصی ندارند مال دیجی کالا به درد نمیخوره

[پاسخ]

پاسخ

ممنون از پاسخ سریع شما ببخشید از پیتماس چند بار می شود استفاده کرد و آیا بعد از استفاده می شود دوباره با اضافه کردن مواد عالی یا کود می شود بازیابیش کرد .؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 1ام, 1397 08:04:

سلام، برای کشت بذر بهتر هست که از پیت ماس جدید ومصرف نشده استفاده کنید، مابقی پیت ماسی رو که ازتک کردن جوانه کاکتوسها باقی میمونه میتونید داخل خاک کاکتوسها ترکیب کنید مشکلی پیش نمیاد.

[پاسخ]

پاسخ

نه فقط انتهای جوانه هست و بقیه جوانه سالمه

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 30ام, 1397 21:39:

ریشه هستند.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام منظورم خاک لومی هست برای مشت مناسب است

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 30ام, 1397 20:56:

سلام، خاک لومی مخلوط خاک رس، شن و مواد آلی که در دهانه رودخانه ها یافت می شه هست، میتونید درصد کمی داخل ترکیب خاک کاکتوسهای بالغ استفاده کنید، ولی برای کشت بذرکاکتوسها مناسب نیست. خاک رس وشن برای رشد بذرها مناسب نیستند.بهترین گزینه برای کشت بذر کاکتوسها پیت ماس هست اگر به پیت ماس دسترسی ندارید گزینه دوم کوکوپیت هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
حدود چهار روزه بذر هامو کاشتم و چندتا ازشون جوانه زده ولی در قسمت انتهایی پایین جوانه یه پرز های سفیدی هست
مشکلش چیه ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 30ام, 1397 20:51:

سلام، ممنون، اگر فقط در انتهای جوانه ها هستند ریشه هستند ولی اگر کل جوانه رو در برگرفتن قارچ هست.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام خدمت شما دوستان عزیز
در مورد پیتماس سوال دارم . آیا به غیر پیتماس می شود برای رشد کاکتوس استفاده کرد مثلاً خاک های همدان که کاملا استریزه شده .

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 30ام, 1397 16:28:

سلام، اگر خاک معمولی باغچه منظورتون هست، نه برای کشت کاکتوس ونه بذر مناسب نیست.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون از پاسختون
گلدون سایز ۴ برای لیتوپس مناسبه؟
دمای پلیوس پیلوس رو زدید ۲۰-۳۰ درسته؟ میشه با لیتوپس تو یه بستر کشت شند؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 29ام, 1397 00:35:

خواهش میکنم، اگر تعداد بذرها تون کم هست بله میتونید داخل گلدان سایز چهار کشت کنید،دمای سبز شدن بذرهای پیلوس هم مثل لیتوپس پایین هست ولی رشد پیلوسها نسبت به لیتوپسها بیشتر هست بهتر هست که جدا کشت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
امکانش هست بذر رو از ابتدا تو گلدون کاشت تا بعد نیاز به تک کردن نداشته باشه؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 28ام, 1397 20:09:

سلام، بله میتونید داخل گلدان هم کشت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید من طبق دستورتان بذر ها رو کاشتم الان بعد از یک ماه و نیم که در اومدن آفت زدن راح حل چیه؟
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 25ام, 1397 11:53:

سلام، چه نوع افتی هست؟قبل از کاشت خاک رو ضدعفونی نکرده بودید؟

[پاسخ]

پاسخ

سپاسگذارم از لطفتان
پاینده باشید

[پاسخ]

پاسخ

عکس بستر کشت هم فرستادم اینستاگرام و تلگرام ممنون میشم ببینید

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 24ام, 1397 12:24:

اوکی بررسی خواهد شد.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خداقوت بیشتر از بیست روزه کاشتم رطوبت ۷۰تا۸۰گرم دما هم در حدوپ ۲۵ ترکیب خاک هم پیت ماس و ماسه ۷۰درصد پیت ماس و ۳۰درصد ماسه بقیه کاکتوسا که کاشتم نسبتا خیلی خوب در اومدن ولی این دوتا فقط ادنیوم دوتا دراومده متاسفانه ضمنا قبلا هم کاشتم از همین نوع که بالای۷۰درصد سبز شدن

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 24ام, 1397 12:23:

سلام، در خرید بعدی در قسمت توضیحات فرمی که پرمیکنید تعدادی که سبز نشدندوکد محصول رو قید بفرمایید مجدد براتون ارسال میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر تعداد زیادی بذر گرفتم که غیر از نخل و ادنیوم بقیشون خوب دراومدن که تشکر میکنم بابت بذرها ولی برای ادنیوم و نخل ماداگاسکار که فقط ادنیوم چندتا سبز شده و بقیه سبز نشدن باید چیکار کنم ضمنا قبلا که بذر گرفتم و کاشتم بالای۷۰درصد همینا سبز شدن
ممنون

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 24ام, 1397 10:29:

سلام، چند وقت هست که کشت کردید؟دما ورطوبت بستر چقدر بوده وترکیب خاک بستر تون چی هست؟

[پاسخ]

پاسخ

ممنون از توضیحاتتون

ولی اونی که من میگم کمپوسیت خالی ننوشته هر دو بسته روش ورمی کمپوسیت نوشته با این تفاوت که یکیش پودر نوشته یکیشو خاک مال یه شرکت هستش اسمشو نمیگم چون تبلیغ میشه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 19ام, 1397 11:18:

خواهش میکنم، احتمالا هردو ورمی هستند که یکی پودر شده ویکی بصورت درشت هست با بو کردن هم میتونید بفهمید ورمی کمپوست بوی معطر ومرطوب خاک میده ولی کمپوست بوی برگ پوسیده. اگر ورمی کمپوست باشه یعنی کود کرم خاکی میتونید برای تقویت در ترکیب خاک استفاده کنید، کمپوست فقط خاک رو سبک میکنه وارزش غذایی نداره.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید
در مورد خاک سوالی داشتم ورمی کمپوسیت که میگین به ترکیب خاک اضافه کنین خواستم تهیه کنم دیدم یکی بسته ی کود ورمی کمپوسیت هستش که بصورت پودر هستش(سیاه بودن) یکی هم بسته ورمی کمپوسیت بود که نوشته بود خاک که اونم سیاه هستش
من تا دیروز فکر میکردم یه نوع ورمی کمپوسیت هستش
شما اساتید که میگین ۱۰% به ترکیب پیت ماس و ماسه اضافه کنین کدوم یکیشو تهیه کنم؟
ممنون از بابت راهنماییتون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 19ام, 1397 10:40:

سلام. ممنون. ورمی کمپوست کودی هست که در تولیدش کرم خاکی نقش داره، یعنی کود حیوانی محسوب میشه، کمپوست نوعی خاک برگ که از بقایای گیاهی مانند شاخ و برگ و سایر اندام ها به دست می آید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و وقت بخیر
من بذرهای آستریاس، اچینونسولو، پیلوسو سبز، لیتوپس، ژمینو، استروفیتوم، نخل ماداگاسکار، پالم واشنگتن و قهر و آشتی رو تهیه کردم.میخواستم بدونم آیا همه این هارو میتونم باهم داخل یه سینی بکارم؟آیا الان زمان مناسبی برای کاشت هست؟ و اینکه گل قهر و آشتی هم روش کاشت مشابه کاکتوس ها داره؟ ممنون از راهنماییاتون

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 18ام, 1397 19:59:

سلام، بذرها رو از شرکت ما تهیه کردید؟

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام
ممنون از همه ی کارشناسان میهن کاکتوس که تک به تک به همه ی سوالهای ما با حوصله جواب میدن و تنها سایتی هستش که در عرض حداکثر یکساعت به سوالات جواب میدن واقعا دستتون درد نکنه

و همچنین ممنون از شما ها که بذر ها رو با حوصله و مرتب در اختیار ما قرار میدین بذرها به دستم رسید و تشکر میکنم از اشانتیون

درسته که گفتین بذرها سرما دهی شدن ولی گفتم اینو هم بپرسم که همه ی بذرهایی که خریدم (۱۹ مدل بذر)استثنایی هست توشون که سرما دهی نشده باشن که من اقدام کنم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 18ام, 1397 13:57:

سلام، ممنون از شما دوست عزیز نظر لطف شماست. ??????. مبارکتون باشه وبا دل خوش بکارید. همه ی بذرها دوره سرمادهی رو گذروندن ولی تا زمان کاشت هم میتونید بذرها رو داخل یخچال جای تخم مرغی نگهداری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید به اساتید محترم

من سنگ ها و پیت ماس و شن رو کاملا قارچ کشی کردم با کاربندازیوم و ظرف کشت پلاستیکی هم آماده هستش
فقط یه موردی رو متوجه نشدم
من بعد اینکه کاشتم تو اتاق میخواستم بزارم که نور خورشید اصلا اونجا نمیوفته اتاق روشن هستش ولی اصلا نوری نیست مشکل ساز میشه؟ یا بزارم جلوی پنجره ی جنوبی و یه کاغذ بزارم جلوش که نور مستقیم نیوفته؟

در مورد مطلبی که دوستی پرسید شما اساتید جواب دادین سنگ ها ی ریز رو تو بستر بریزین بعد بذر ها رو پخش کنین سنگ ها چند سانتی باشه؟یه موقع بذر نره زیر سنگ نتونه جوانه بزنه؟من سنگ دریایی ریز آکواریوم دارم مناسب هستش؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 15ام, 1397 21:28:

سلام، ممنون از شما، بذرها تاوقتی که جوانه نزدن نیاز زیادی به نور ندارند جای نیمه سایه باشند بهتر هست ولی بعد از جوانه زنی به جای پرنوری انتقال بدید. سنگها رو میتونید هم قبل از کشت روی سطح بستر بریزید وهم بعد از اینکه بذرها جوانه زدن ویک ماهه شدن، بذرها رو بعد از سنگها روی سطح بستر بگذارید زیر سنگها نمیرند.

[پاسخ]

پاسخ

اینم بذر هایی که سفارش دادم

بذر میکس انواع مدل کاکتوس, نوتو خورشیدی تیغ بلند, ملو کاکتوس میکس, میرتلو, مامیلاریا, کوریفانتا, ملو آبی, فرالیا, فرو, سرئوس, ژیمینو کالسیوم, تریکوسرئوس پاچانویی, اچینوفوسالو آلباتوس, اچینو گروزنی, آستروفیتوم, آزروسرئوس هرتلینگیانوس, آستروفیتوم میروستیگما , و لیپوتس

پس صلاح نیست اگه تا ۹ ماهگی تو سینی کاشت باشه خیلی زمان میبره فکر کنم همون عکسی که توضیحاتش بالا هست ضرب پلاستیکی خوب باشه تا هم فضای کم اشغال کنه و هم اینکه زیاد کاشته بشه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 15ام, 1397 10:22:

سلام، (نوتو، مامیلاریا، کوریفانتا، فرالیا،) میزان رشد ودما ورطوبت مورد نیاز این گونه ها یکی هست ومیتونید داخل یک بستر با هم کشت کنید.
(بذر میکس انواع کاکتوس،ملو میکس، ملو آبی، فرو، اچینوگرزونی، اچینوفوسالو، ژیمنوکالسیوم)
(میرتلو،سرئوس، تریکوسرئوس پاچانویی، آزروسرئوس)
(استروفیتوم،استروفیتوم میروستیگما)
(لیتوپس) دمای سبز شدن لیتوپس بین ۱۵_۲۰ درجه هست حتما برای بستر کشت لیتوپس از پیتماس استفاده کنید رطوبت۸۰ درصد بعد از سبز شدن بذرها رطوبت بستر رو کم کنید.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون از پاسخگویی کاملتون

فقط جواب دوم رو کامل متوجه نشدم پس زمانش کی هست از سینی کشت خارج کنیم و به گلدان انتقال بدیم؟
منظورم از بلو همون کاکتوس های آبی بود اسم هاشو واقعیتش نمیدونستم
من ۱۹ مدل کاکتوس خریدم به شماره سفارش #۳۹۱۳۹ اگه لطف کنین نگا کنین (اگر امکانش هست) کدوم ها رو باهم کشت کنم همزمان بکارم چون فکر کنم همشو با هم بکارم یکش زود جوانه میزنه بعضیاش دیر که رطوبت زیاد بزارم بمونه احتمالا اونایی که زود جوانه زدن به علت رطوبت قارچ بیفته

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 14ام, 1397 22:35:

خواهش میکنم، زمانی که جوانه ها جایی برای رشد داخل بستر نداشته باشند ویا اندازه فندق باشند میتونید تک کنید بستگی به نوع کاکتوس از ۹ ماهگی تا دوسالگی متغییر هست،بله انواع کاکتوسهای ابی مثل ملو ابی ویا انواع سرئوسهای ابی رو هم میتونید کشت کنید. من از سفارشها اطلاعی ندارم اسم بذر کاکتوسهایی رو که خرید کردید بنویسید تا راهنماییتون کنم.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام

با اجازه ی اساتید محترم سوالاتمو یکبار کامل میپرسم تا وقت شما ها رو نگیرم
۱-اینجا توضیح دادین پیت ماس پس کاربرد خاک کاکتوس که میگن تو این خاک کشت بشه چیه؟
۲-بالفرض تو سینی کشت کاشتیم با ترکیب ماسه و پیت ماس بعد ۳ ماهگی به گلدان انتقال دادیم ترکیب خاک گلدان همون پیت ماس و ماسه هستش؟
۳-منه آماتور که اولین تجربه ام هستش در زمینه ی کاکتوس شما اساتید کدوما رو صلاح میدونین واسه کاشتم اگه زحمتی نیست معرفی کنین تا اولین تجربه ام رو بکنم.۲ مدل از کاکتوس رو هم خیلی دوست دارم پیشنهاد میدین منه آماتور اینا رو بکارم یا هنوز زوده واسم(بلو و لیتوپس)
۴-اندازه ی دهانه ی سینی کشت ۴ سانتی متر هستش توش چنتا بذر میتونم بندازم؟
۵-بیرون که کاکتوس آماده میفروشن همیشه خاک اش اونقدر خشک و بدون آب هستش که آدم فکر میکنه ۱ قطره هم اب توش نیست چون من آماتور اینطوری برداشت کردیم که خیلی دیر آب میدن به کاکتوس ولی موقع جوانه زدن رطوبت باید باشه این عمل تا چند ماهگی باید رطوبت بشه و بعدش به آبیاری خیلی کم احتیاج داره؟

شرمنده از اساتید که سوالام زیاد شد

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 14ام, 1397 21:41:

سلام، ۱_برای کشت بذرکاکتوس بهترین گزینه پیت ماس هست پیت ماس رطوبت رو مدت زمان زیادی حفظ میکنه وتا سه ماهگی جوانه ها تمام عناصر ومواد غذایی مورد نیاز جوانه ها رو تامین میکنه. میتونید به ترکیب این خاک ماسه هم اضافه کنید.
۲_بعد از سه ماهگی نمیتونیدجوانهارو به گلدان دیگر انتقال بدید چون جوانه ها کوچک هستند واحتمال از بین رفتنشون زیاد هست مگر اینکه بستر بدلایلی ازبین بره بیماریهای قارچی ویا افت باعث بشه که مجبور بشید بستر رو عوض کنید. بعد از تک کردن ترکیب خاکی که باید استفاده کنید، پیت ماس ۲۰ درصد، ماسه شسته عدسی ۷۰ درصد، وورمی کمپوست ۱۰ درصد، هست میتونید به این ترکیب ذغال خرد شده هم اضافه کنید ویا بجای ورمی کمپوست از کود کاملا پوسیده واستریل شده دامی(گاوی) استفاده کنید.
۳_متاسفانه لیتوپس برای مبتدیها پیشنهاد نمیشه، بلو رو متوجه نشدم چه نوع کاکتوسی هست؟ برای شروع به کاشت بهتر هست از استروفیتومها،سرئوسها، ملو، ژیمنو،که زودتر وراحتر از سایر گونه ها سبز میشن انتخاب کنید. لیتوپس به این دلیل برای مبتدیها پیشنهاد نمیشه که دما ورطوبت بعد از جوانه زنی باید تحت کنترل باشه ومیزان رشدشون کم هست.
۴_اگر ابعاد بستر کشتتون ۴×۴ هست بستگی به نوع بذربرای مثال بذر استروفیتوم ۲۰ عدد، بذر ملو یا ژیمنو، ۳۰_۴۰ عدد میتونید کشت کنید.
۵_سطح خاک خشک میشه ولی کف گلدان رطوبت خواهد داشت ابیاری کاکتوسهای بالغ باید زمانی انجام بشه که بین دو ابیاری خاک کاملا خشک بشه. شرایط نگهداری کاکتوسهای بالغ با جوانه های کاکتوسها متفاوت هست جوانه ها باید رطوبت داشته باشند که رشد کنن، خاک جوانه ها خشک بشه از بین میرند تقریبا تا پایان سه ماهگی حداقل باید رطوبت بستر ۵۰ درصد باشه، ابیاری هر وقت سطح بستر کمرنگ شد. ولی نبایدغرق اب بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
من دیشب ازسایتتون ۹۰تابذرخریدم میخواستم بدونم به نظرتون کدومارو باهم بکارم.
میرتلو-اچینوگروزنی-نخل ماداگاسکارگیی-سرئوس میکس-پاچی سرئوس پرینگلی-آدنیوم آبسیوم-مامیلاریامیکس-اسپوستوانانا-آوستروسفالوسرئوس

خیلی ممنون واقعاسایتتون عالیه.

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 8ام, 1397 11:46:

سلام، مبارکتون باشه، نخل وادنیوم رو باهم داخل یک ظرف عمیقی بکارید چون زود قد میکشن دما ورطوبت ومیزان رشدشون یکی هست،مامیلاریا واچینو رو هم باهم کشت کنید. بقیه که از خانواده سرئوسها هستند رو هم میتونید باهم داخل یک بستر کشت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر
گفته شده برای محیط بذر ۵ برابر حالت استاندارد قارچ کش استفاده بشه ، من اینطور متوجه شدم که روی کاربندازیم نوشته شده ۲ گرم در یک لیتر ینی من برای محیط بذر ۱۰ گرم در یک لیتر استفاده کنم ؟؟؟
آیا اضافه کردن کو کو پیت (۲۰% کوکو ۵۰ % پیت ماس ۳۰% پرلیت ریز به جای ماسه ) بهتر نیست ؟
اگه امکان استفاده از کوکوپیت هست بفرمایید آیا کوکوپیت هم باید قارچ کشی بشه ؟
میتونم از لیکا ۵ میلی برای زهکش استفاده کنم ؟
شما چرا اینقدر سایت خوبی دارین ؟
چرا اینقدر محصولات زود تموم میشه شارژ نمیکنید ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 5ام, 1397 13:01:

سلام، نه ده گرم خیلی زیاد هست سه یا چهار گرم در یک لیتر اب ترکیب کنید کافی هست،برای کاشت بذر کاکتوسها بهترین گزینه پیت ماس هست نیازی نیست کوکوپیت ترکیب کنید. پرلیت چون از پیت ماس سبک تر هست موقع ابیاری پرلیتها بالا میان وپیتماس پایین ظرف بستر میره وتعادل بسترتون به هم میخوره بهتر هست بجای پرلیت از ماسه استفاده کنید ویا اگر میخواهید حتما از پرلیت استفاده کنید ابیاری رو با اسپری کردن انجام بدید. برای کشت بذر بله کوکوپیت هم باید ضدعفونی بشه. لیکاهم دقیقا مثل پرلیت عمل میکنه. البته در این مورد تجربه دارم که میگم بهتر هست برای زهکش حتما از ماسه استفاده کنید پرلیت ویا لیکا برای زهکش مناسب نیستند وکلا شکل بستر رو موقع ابیاری بهم میریزند. نظر لطف شماست.

[پاسخ]

پاسخ

عالی

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید .برای قارچ جوانه کاکتوس از چه قارچ کشی استفاده کنم؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 19ام, 1397 19:17:

سلام از انواع قارچکش مانند مانکوزب- کاربندازیم میشه استفاده کرد

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و خسته نباشد
میخواستم بدونم مدت زمان رشد بذر های کاکتوس چقدر هست؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 19ام, 1397 09:02:

سلام. بستگی به نوع کاکتوس وشرایط نگهداری داره. برای مثال ملو کاکتوس اگر شرایط رشد فراهم باشه در یک سالگی اندازه سایز گلدان شش میشه. ولی بعضی واریته ها رشد کندی دارند ودر یک سالگی اندازه عدس هم نمیشن مثل ازتکیوم و…

[پاسخ]

پاسخ

سلام مجدد . لطفا بفرمایید چگونه می توان برای شما عکس ارسال نمود

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ دی 18ام, 1397 15:55:

سلام. یا لینک عکس رو همینجا بفرستیدیا به اینستاگرام یا تلگرام شرکت.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من بذر اسپوستوانانا و اورئوسسرئوس ترولی را کشت کردم همه ی جوانه ها به خوبی رشد کردند ولی یکی از جوانه خیلی عجیبه اگه امکانش هست می شود عکسش رو براتون بفرستم تا ببینید مشکل دارد یا ندارد؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 17ام, 1397 19:30:

سلام. بله حتما بفرستید تا بررسی بشه.

[پاسخ]

پاسخ

ببخشید میشه از لامپ های مخصوص برای داخل گلخانه استفاده کرد برای نور دهی؟؟اگ میشه لطفا بگید چ لامپ هایی هستن؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 17ام, 1397 10:32:

سلام. بهترین منبع نور برای گیاهان نور طبیعی افتاب هست ولی اگر دسترسی ندارید میتونید از لامپsmdیا ledیافلورسنت t9ویا لامپهای مخصوص رشد گیاهان استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خوبین ببخشیدمن یک سوال داشتم میشه بجای استفاده از کود های npk پیتماس جنس خوب استفاده کنیم وقتی کاکتوس رشد میکنه ریشه گیاه هم رشد میکنه وپایین میره خوب این شکلی به مواد مورد نیازش که در ته بستر هست هم دسترسی پیدا میکنه دیگه البته اگر عمق بستر بیشتر باشه
این نظر من درست؟اخه من تاحالا بذر زیاد کاشتم و جواب داده بدون حتی یک بار کود دادن به گیاه
بعد ببخشید میشه تا ۶ماهگی هیچ هوادهی نکرد و بعد از ۶ ماهگی هر یک ماه یک سوراخ رو درب بستر کرد برای هوادهی من این کارو کردم جواب داده خواستم بدونم که ضرر که نداره جوانه هارو ضعیف میکنه ؟ببخشید زیاد پرسیدم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ دی 16ام, 1397 23:29:

سلام. اگر روشهایی که استفاده کردید ونتیجه مطلوبی داده بله میتونید همین روش رو ادمه بدید. ولی برای من سوال پیش اومد که تا شش ماهگی اگر هوادهی نکردید چطور بستر رو چک کردید؟بستر جلبک نبست؟

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید اول اینکه کل بذرهای من رسید ٧٠نوع و ممنون از اشانتیون خیلی خوبتون سوالم اینه که بستر کشتو فراهم کردم ولی عوض اینکه تو ظرف محلول قارچ کش بذارم چند لیتر محلول ریختم روی بستر بطوری که همه ظرف خیس خورد و ٢۴ساعت بعد آبکشی کردم و بارو کاشتم حالا چون تو ظرف محلول نذاشتم مشکلی پیش نمیاد؟
خواهش بعدی اینکه بذر بونسای هم ارایه بدین عالی میشه??

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 15ام, 1397 14:36:

سلام. مبارکتون باشه. نه مشکلی پیش نمیاد با هر دو روش بستر استریل میشه جای نگرانی نیست.

[پاسخ]

پاسخ

اورئوسسرئوس ترولی Kd1189 و اسپوستوا ناناKd1185. تقریبا بیشتر از ۶۰درصد. چهار گرم در یک کیلو گرم و قارچ کش کار بندازیم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 14ام, 1397 00:06:

عذر میخوام متوجه نشدم. این مقدار قارچ کش رو برای ضدعفونی بستر استفاده کردید یا برای اسپری روی بستر؟ اگر برای ضدعفونی بستر استفاده کردید بعداز ضدعفونی ۲۴ ساعته ابشویی کردید؟ احتمالش هست که استفاده بیش از اندازه پودر قارچ کش باعت سوختگی جوانه ها شده باشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ببخشید من جمعه ی هفته ی پیش کشت بذر را انجام دادم حالا دو جوانه زده اند اما سر هردو مانند سوختگی سیاه شده به نظر شما دلیل چیست؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 13ام, 1397 13:27:

سلام. جوانه چه نوعی هستند؟ دما ورطوبت بستر چقدر هست میزان قارچ کشی که استفاده کردید چقدر بوده وچه نوع قارچ کشی استفاده کردید؟

[پاسخ]

پاسخ

توتلگرام چطوری میشه عکس براتون بفرستم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 3ام, 1397 21:19:

به این شماره تلگرام عکس میتونید بفرستید.۰۹۳۵۸۷۲۱۴۱۴

[پاسخ]

پاسخ

دوبسته فقط ۲۰تایی بودن وبقیه بسته ۱۰تایی
۱۲۵۷و۱۰۴۲دوبسته بودن وبقیه یه بسته ۱۰تایی

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 3ام, 1397 21:18:

با این حساب هشتاد درصد بذرهاتون سبز شدن. فقط یک نوع سبز نشده. از بستر کشت به شماره تلگرام سایت عکس بفرستید تا بررسی بشه.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام الان بعد از پنج ماه هوادهی کلا درب ظرف رو برداشتم میخاستم بدونم هر چند وقت باید اب بدم به جوانه ها . و اینکه رشد جوانه هام خیلی کمه ایا باید حتما کود بدم وو چه کودی ممنون

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ دی 2ام, 1397 16:40:

سلام. هر وقت سطح خاک خشک شد ابیاری رو انجام بدید. برای تقوید ورشد بهتر جوانه ها بله هم باید کوددهی کنید وهم اینکه نور کافی باید دریافت کنند. میتونید از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید. مثل npk3, 21,38

[پاسخ]

پاسخ

سلام وخسته نباشید بابت بذرهاتون
من بذرها روبصورت دقیق باروشی که فرموده بودید کاشتم وتاریخ ۲۲٫ ۹۷٫۸
بذرکاکتوس فرالیامیکس۱۳۲۳: ۸عدد
بذرکوریفانتامیک ۱۲۳۱: ۹عدد
بذرمامیلاریا کراینزیا ۱۳۰۳: ۱۰عدد
بذراستروفیتوم میکس ۱۲۵۷: ۱۷عدد
بذر میکس انواع کاکتوس۱۰۴۲: ۱۶عدد
بذراستریاس میکس خاص ۱۱۷۷: ۹عدد
بذرلوفوفورا کوهرسی۱۲۰۰: ۸عدد
بذرمامیلاریا میکس ۱۰۴۴: ۷عدد
بذر ژیمینوکالسیوم میکس۱۴۵: ۰متاسفانه نمیدونم چرا این نوع سبزنشدن وهمگی دریک شرایط مناسب بودن.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 1ام, 1397 18:08:

سلام. تعدادی رو که کاشتید هم بنویسید واز بستری که سبز نشدن عکس به تلگرام یا اینستاگرام شرکت بفرستید تا بررسی بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام، من بذر ملو، فرو. آستروفیتوم، مامیلاریا، اچینو، سرئوس، میرتلو پایه آبی، اسپوستوا، مامیلاریا، سرئوس، اسپوستوا، نخل ماداگاسکار و آدنیوم را از میهن کاکتوس خریداری کردم، میخواستم همه را در یک ظرف بکارم، ولی ظاهرا اشتباهه، لطفا راهنماییم کنین کدوم یک از بذرهام رو میتونم باهم بکارم؟
ممنون از میهن کاکتوس.

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آذر 30ام, 1397 17:12:

سلام. مبارکتون باشه. سرئوس،میرتلو، اسپستوا رو باهم داخل یک بستر کشت کنید،ادنیوم ونخل رو هم میتونید باهم داخل یک بستر کشت کنید دقت کنید که نخل وادنیوم خیلی زود قدمیکشند وبهتر هست ظرف بستر عمیق تر باشه که برگها به درب برخوردنکنه. بقیه بذرها رو هم میتونید باهم داخل بستر کشت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید من میخوام کاکتوس بکارم واز سایتتون خریداری کنم ولی راستش میترسم جوانه نزنن و اندازه های دقیق از خاک ها رو نمیدونم مثلا ده درصد یا بیشتر چقدر باید ازخاک باشه درصدیشو نمیدونم یعنی چقدر توشهرما پیت ماس نیست فقط خاک برگه نمیدونم باید از کجا خریداری کنم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آذر 30ام, 1397 11:49:

سلام. ممنون. اگر شرایط رشد ایدال باشه بذرها جوانه میزنند مشکلی در سبز شدن جوانه های ما نیست وبذرهایی که سبز نشن گارانتی دارنداگر مشکل از کاشت شما نباشه مجدد ارسال میشه.پیت ماس رو میتونید بصورت انلاین از سایتهایی که فروش پیت ماس دارند تهیه کنید. برای درصد ومقدار مورد نیاز میتونید از یک پیمانه استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقتتون بخیر
ببخشین ی سوال داشتم از چند ماهگی می تونیم کاکتوسایی مثل فرو، اچینو، مامیلاریا، استروفیتوم، ژمینو، ملو، لوفوفورا رو از خزانه به گلدان انتقال بدیم؟
الان کاکتوسای من شش ماهشون تموم شده و به نظرم اندازه مامیلاریا و چند تا مدل دیگه برای انتقال به گلدان مناسبه
با تشکر از سایت عالیتون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آذر 21ام, 1397 21:36:

سلام. معمولا بالای هفت ماه خزانه رو تک میکنن به اصطلاح زمانی که جوانه ها اندازه فندق شدن واین موضوع در انواع واریته ها متفاوت هست. برای مثال استروفیتومها در هفت ماهگی اندازه فندق میشن ولی کاکتوسهایی مانند لفوفورا وگونه هایی که رشد کمی دارند در یک ونیم سالگی یا دوسالگی به این اندازه میرسن. بهتر هست عجله نکنید وتا بهار صبر کنید وبهار تک کنید. برای تک کردن هم ۲۴ ساعت قبل بستر رو با محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید تا خاک خیس ونرم بشه. ۲۴ ساعت بعد اقدام به تک کنید. بعد از تک کردن هم بمدت یک هفته گلدانها رو درجای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وبعد از یک هفته به جای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو شروع کنید.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنون مطلب کاربردی و جالبی بود
وب سایت کاملی دارید

[پاسخ]

پاسخ

باعرض سلام و خسته نباشید از لطفتون و اینکه چقدربا حوصله جواب دوستان میدید واقعا سایت عالی دارید واقعا خسته نباشید میگم خدمت همه اعضای سایت
ببخشید چند سوال داشتم
۱)ایا میشه از شن شسته که برا ساختمان سازی استفاده میشه استفاده کرد برا کاکتوس؟
۲)میشه ترکیب خاک کاکتوس بگید واینکه ماسه تنها برا کاکتوس کافیه یا خاک یا چیز دیگه باید بهش بزنیم و ایا هورمون ریشه زایی کاربرد داره؟؟
۳)چنتا کود عالی برا کاکتوس ۳ماهه و یک سال به بالا
۴)کاش سایتتون بذر افرا و جنسینگ میاورد بخدا خیلی دنبال افرا هستم
ممنون و عذر خواهی میکنم
و اینکه عکس گلها رو چطوری باید بفرستم براتون؟که نظر بدید؟اگه لازمه شماره ام یا ایمیلم بزارم؟؟
خسته نباشید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آذر 18ام, 1397 08:58:

سلام. ممنون از شما دوست گرامی. بله میتونید استفاده کنید ترکیب خاک کاکتوسها ۷۰ درصد ماسه شسته عدسی، ۲۰درصد پیت مای، ۱۰ درصد ورمی کمپوست. کودهای مناسب برای کاکتوسها کودهایی هیتند که پتاس بیشتری از ازت داشته باشند. مثل npk12، ۱۲،۳۶یا ۳،۱۱،۳۸ یا کودهایی مشابه این کودها. عکس رو میتونید به تلگرام یا اینستاگرام شرکت بفرستید.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون
در طول روز اگه نیاز هست چند بار و به چه مدت باید درب رو از روی سینی بردارم؟
یا کلا باید درب بسته باشه؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آذر 17ام, 1397 09:52:

سلام. تا وقتی بذرها جوانه نزدن نیازی نیست درب رو بردارید ولی میتونید برای تست بستر چند ثانیه درب رو بردارید وبستر رو چک کنید. بعد از جوانه زدن وسبز شدن اکثریت بذرهای بستر میتونید هوادهی رو شروع کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقتتون بخیر.
ببخشید اگه مراحل قارچ کشی رو گلا انجام ندیم و بعد از کشت اینکارو انجام بدیم احتمال جوانه زدن ازبین میره یا اگر درست مراقبت بکنم ممکنه جوانه بزنن؟اخه من هرجا گشتم قارچ کش پیدا نکردم برای همین مجبور شدم کشت رو بدئن قارچ کشی انجام بدم البته از جایی ک خاک رو تهیه کردم بهمگفتن خاکه استریله و نیازی به قارچکشی نداره،میشه راهنماییم کنید؟ممنونم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آذر 16ام, 1397 17:16:

سلام. بهتر بود قبلا از کاشت بستر رو کامل استریل میکردید اگر بعد از کاشت قارچ کش تهیه کردید هر دو هفته یک بار بستر رو با محلول قارچ کش استریل کنید که احتمال قارچی شدن بستر وبذرها به حداقل برسه. یک گرم در یک لیتر اب.

[پاسخ]

رامین پاسخ در تاريخ آذر 16ام, 1397 22:55:

سلام.ممنونم از راهنماییتون من بذر پیوته رو با روشی ک گفتید کاشتم بنظرتون مشکلی وجود نداره؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آذر 16ام, 1397 23:00:

سلام. خواهش میکنم، اگر قارچکشی هر دو هفته یک بار منظم انجام بشه مشکلی پیش نمیاد.

پاسخ

سلام،من نخل ماداگاسکار کاشتم و الان حدود ۴۰ روزه که از کاشت میگزره ، الان که چکشون کردم دیدم خیلی قد کشیده و برگ هاش به درب ظرف میخوره و جای رشد بیشتر برای بذرها نیست !!!! چکارمیشه کرد واسه فضای ناکافی ظرف کاشت ؟؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آذر 6ام, 1397 20:14:

سلام. اگر داخل بستر کوچکی هستند میتونید بستر رو داخل یک ظرف عمیقی قرار بدید وروی ظرف دوم سلفون بکشید تا رطوبتشون حفظ بشه. اگر بسترتون بزرگ هست وداخل ظرف دیگری جا نمیشه بهتره درب رو باز کنید وداخل یک کیسه فریز بزرگ بگذارید به اصطلاح کاور کنید وکیسه رو از قسمت بالا ببندید میتونید از کیسه های زباله شفاف هم استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید. ببخشید اینکه تعدادی از بذرهای کشت شده، قرمز کم حال شدن. دلیلش چیه وچیکارکنم؟؟ ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آذر 2ام, 1397 13:05:

سلام. دلیل تغییر رنگ جوانه ها به صورتی مایل به قرمز دلیلش دمای زیاد ونور زیاد هست. تغییر رنگ از قرمز مایل به قهوه ای دلیلش خنک بودن محیط هست دما رو چک کنید وبه حد نرمال برسونید رنگشون درست میشه.

[پاسخ]

جواد پاسخ در تاريخ آذر 3ام, 1397 11:22:

چند درجه باشه واسه الان مناسبه.. ممنونم ?

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آذر 3ام, 1397 12:03:

مابین۲۰_۳۰ درجه

پاسخ

سلام ایا بذر داخل میوه ی کاکتوس اپونتیا را به روش بالا میشود کاشت؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 30ام, 1397 17:47:

سلام. بله میشه. بذرهای اپونتیا پوسته سختی دارند بعد از گذروندن دوره سرمادهی باید ۲۴_۴۸ ساعت داخل اب ولرم خیس بشن بعد کشت بشن. بذرها احتمال داره تا دوماه بعد سبز بشن. تکثیر اپونتیا بیشتر از طریق قلمه مرسوم هست از طریق بذر کمی مشکل هست. بعلت دیر سبز شدن بذرها.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید. من حدود یک ماه و نیم پیش چند مدل بذر از شما گرفتم الان هم اکثریتشون رشد کردن و خوبن به غیر از پیلوس ها که از ده تا ۹ تا شون جوانه زدن ولی یکی یکی همشون ژله ای میشدن و از بین میرفتن با این که هم هوادهی میکردم و هم کاربندازیم اسپری میکردم الان فقط ۴ تاشون باقی مونده که اونم دو هفتس رشدش متوقف شده بنظرتون چکار کنم؟ یه سوال دیگم داشتم: روی بستر کاشت بصورت پراکنده یه لکه های سبز تیره بوجود اومده شبیه جلبک. آیا برای جوانه ها خطری داره و باید چطور ازبین ببرمشون؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 28ام, 1397 14:29:

سلام. ممنون از شما. طریقه نگهداری جوانه های پیلوس نلی دقیقا مثل لیتوپس هست. وبعد از سبز شدن جوانه ها حتما باید رطوبت بستر کمتر بشه. (بوسیله هوادهی) بعد از اسپری محلول قارچ کش حتما یک ساعت هوادهی کنید. برای رشد بهتره دما پایین باشه وجای پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید دما بین۱۵_۲۰باشه رشد بهتری خواهند داشت. بهتره جلبکها رو از سطح بستر با کمک پنس جمع کنید. جلبکها مواد غذایی واکسیژن موجود در بستر رو مصرف میکنن وموادغذایی واکسیژن لازم برای رشد جوانه ها باقی نخواهد ماند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید من بذرهایی که از اینجا تهیه کردم کاشتم الان ۱۵ روزه
یه بخشی از کاکتوسها در اومدن دیروز هم یه بار با کاربندازیم سمپاشی کردم ولی توی خاک یه حشرات ریزی راه میرن هم سیاه به چشمم خورده هم سفید،با کاربندازیم از بین نرفتن
اینا رو چیکارشون کنم ؟لطفا راهنمایی کنید.

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آبان 27ام, 1397 13:19:

سلام. برای حشرات داخل بستر بهتره از سم حشره کش استفاده کنید. قارچ کش اثری روی حشرات نداره اگر امروز محلول قارچ کش اسپری کردید یک هفته بعد سم حشره کش استفاده کنید. میتونید از سم حشره کش دیازینون یا دلتامترین استفاده کنید یک سی سی دریک لیتر اب مخلوط کنید وبستر رو با این محلول ابیاری کنید اگر حشرات کوچکی مثل مگس کناربستر پرواز میکنن میتونید از کارت زرد هم استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

احسنت استاد. واقعا خسته نباشید. ممنون از لطف شما بابت جواب، به این خوبی و دقیق. تشکر فراوان

[پاسخ]

پاسخ

با سلام خدمت شما.
چندتا مقاله درمورد نور مصنوعی خوندم. بیشترش نوشته بود طیف نور قرمز و آبی کاربرد نداره. بیشتر گفتن رنگ سفیدوزرد کاربرد داره. میشه نظرخودتون بگید، کدوم بهتره؟؟؟؟؟؟؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 24ام, 1397 21:40:

سلام. در رابطه با طیف نوری ابی وقرمز یک مقاله مهم ومفید از یکی از استادان عزیزم دارم که براتون اینجا میفرستم کامل مطالعه بفرمایید. متاسفانه خیلی از سایتها بدون اطلاعات کامل فقط از روی هم کپی میکنن.

#توضیحات درباره پرورش گیاهان با نور مصنوعی

صفحه١/
گیاهان علاوه بر آب ،مواد معدنی ومواد آلی برای رشد ونمو خود نیاز به نور نیز دارند وهیچ گیاهی از خانواده ی گیاهان مختلف نمی تواند در تاریکی رشد کند و برای رشد نمو خود باید در تأثیر نور قرار گیرد،در ضمن بسیاریی از فرآیندهای فیزیولوژی گیاه توسط نور انجام میشود.
ترکیب نور لامپ های قرمز و آبی برای افزایش رشد گیاهان استفاده میشود ،وجود نور برای انجام عمل فتوسنتز، گل دهی، جوانه زنی و افزایش گیاهان امری ضروری است اما از کمک نور مصنوعی که راهی آسان برای رویش نهال های سبز و مستحکم است نمی توان به سادگی صرف نظر کرد. نور خورشید دارای طیف های کامل نور است و تمام رنگ های آن مورد استفاده گیاه قرار می گیرد اما در عین حال نورهای قرمز و آبی بیشترین نقش را در فتوسنتز ایفا می کنند. نور قرمز موجب رشد گیاه و گل دهی آن می شود اما اگر گیاه تنها نور قرمز را دریافت کند، به طور طولی رشد می کند اما ضعیف باقی می ماند. نور آبی نیز باعث رشد گیاه می شود اما دریافت آن به تنهایی سبب کوتاه و ضخیم شدن شاخه ها و برگ های گیاه می شود. در حالی که استفاده از ترکیب ۲ نور آبی و قرمز موجب افزایش فتوسنتز در گیاهان می شود. از طرفی، طول موج نور، شدت تابش نور و مدت زمان تابش نیز در فتوسنتز گیاه موثر است
استفاده از لامپ با بخار جیوه سبب تولید نور آبی شدید و بالانس نوری می شود و استفاده از لامپ با بخار سدیم نیز که برای کوددهی و میوه دهی کاربرد دارد، نور زرد و نارنجی تولید می کند که ایجاد این نورها سبب می شود گیاه احساس کند فصل پاییز فرا رسیده است و زمان گل دهی و میوه دهی آن تحریک شود.
در صورت استفاده از نور مصنوعی به جای نور طبیعی باید از ترکیب نور قرمز و آبی استفاده کرد زیرا این ۲ نورمکمل هم هستند و اثری مانند نور خورشید در رشد گیاهان دارند
طول دوره ی رشدیکی دیگر از مشخصه های نوری است که در این رابطه باعامل نور آشنائی،طول دوره نوری خصوصا زمانی که هدف تولید گل های شاخه بریده شده می باشد حائز اهمیت است.
طول دوره ی روشنایی وتاریکی روی جوانه زنی بذر،ریشه زایی ،رشدونمو گیاه،زمان گلدهی وباردهی تأثیر زیادی دارد.
گیاهان از این نظر به ۳دسته تقسیم می شوند:گیاهان روز کوتاه،گیاهان روز بلندوگیاهان خنثی یا بی تفاوت
گیاهان روز بلند:
این گیاهان برای ورود به رشد زایشی وبه گل رفتن بین۱۰-۱۴ساعت به نور نیاز دارند.جوانه های گل،زمانی تشکیل می شود که شبها کوتاه باشد.گاهی اوقات دراثر تیمار نور،شکست تاریکی درشب ودر فصول سرد،پائیز وزمستان که نور به اندازه کافی به گیاهان روز بلند نمی رسد و توسط نورهای مصنوعی،به گیاه نور تابانده می شود ونیاز گیاه را برآورده خواهد کرد.
دراثر افزایش دوره ی تاریکی گیاهانی مثل ارکیده و رز، رشدشان متوقف می شودواندازه ی گلها کوچک وساقه ها ظریف وطول گیاه به طور غیر طبیعی کوتاه می شود که بر روی بازار پسندی این گیاه تأثیر منفی دارد
گیاهان روز کوتاه:
این گیاهان در نقطه مقابل گیاهان روز بلند قرار می گیرند وبرای ورود به رشد زایشی خود وگلدهی به نور تابشی کمتر از ۱۲ساعت نیاز دارند،در واقع نیاز بیشتر آنها به تاریکی است.در کشور ایران به دلیل اینکه روزهای آفتابی بسیاری دارد باید نیاز نوری گیاهان مختلف شناسایی شود تاگیاه در طی روزهای بلند از رشد رویشی وزایشی خوبی برخوردار باشدلذا باپایین آوردن ساعات روشنایی وایجاد سایه یا شب های طولانی توسط کشیدن شید بر روی گل ها وگلخانه ها، گیاهان روز کوتاه را وارد مرحله ی گلدهی یازایشی می کنند.
گیاهان خنثی یابی تفاوت:
این گیاهان حساسیتی نسبت به طول روز وشب ندارد ودر تمام طول سال گلدهی می کنند وبرای نگهداری در منزل بسیار مناسب اند.مانند گل حنا،بگونیاو…
کمیت نور:
اهمیت کمیت نور در تولید محصولات غیرقابل انکار است. میزان فتوسنتز تابع کمیت وشدت نور است،اگر شدت نور کم یا زیاد شود فتوسنتز نیز کاهش یافته ورشد گیاه کم می شود.در صورتی که شدت نور زیاد باشد با کاهش فتوسنتز روبه رو می شویم واگر شدت نور کم باشد فتوسنتز نیزکم می شود. گاهی اوقات با افزایش درجه حرارت به خصوص در مرحله گلدهی باسقط وریزش گلها روبه رو می شویم،در واقع باافزایش شدت نور فتوسنتز وتولید کاهش یافته ودر موارد شدید متوقف می شود واین به دلیل خاصیت اشباع نوری گیاه می باشد.به عبارت دیگر می توان گفت،ماگزیمم شدت نور هر گیاه منحصر به فرد است که میزان بالاتر از آن فتوسنتز را افزایش نمی دهد واین مقدار را نقطه اشباع نوری گیاه می گویند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام نمیدونستم سوالمو کجا مطرح کنم دو هفته پیش سفارشی داشتم وقتی بدستم رسید بذر اشانتیونم همراهش بود اما اسم یا کدی نداشت میخواستم بدونم چه بذریه
ممنونم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 24ام, 1397 20:36:

سلام. مبارکتون باشه. بذرهای اشانتیون شامل انواع بذرهای ملو،ژیمنو، فروکاکتوس، مامیلاریا، اچینو هست بصورت میکس فکر کنم کد۱۰۴۲ باشه میتونید روی این کد عکسها رو ببینید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.خسته نباشید.
حدود بیست روزی هستش ۱۱ نوع بذر کاکتوس رو با هم تو یک بستر کشت کردم.که چند نوعش دراومدن .حالا چند سوال واسم پیش اومده
اول این که دو هفته ای می شه بذرا دراومدن طبق مطالع ای که داشتم هوادهی رو شروع کنم؟اگه این کارو انجام بدم بذرایی که هنوزدرنیومدن از بین نمی رن؟
دوم یک نمونه از بذرایی که کاشتم بذر نخل ماداگاسکار گیی هستش که رشدش زیاده و تقریبا به نزدیک درب بستر کشت رسیده با اونا چیکار کنم؟باید به بستر دیگه ای منتقل کنم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 20ام, 1397 19:18:

سلام. اگر اکثریت بذرهای بسترتون جوانه زدن وسبز شدن میتونید هوادهی رو شروع کنید از یک گوشه درب رو نیمه باز کنید کامل باز نکنید. سه روز اول ده الی پانزده دقیقه از روز سوم به بعد روزی یک ساعت هوادهی کنید. مشکلی پیش نمیاد بقیه بذرها هم بمرور زمان سبز میشن. در مورد نخلها باید جداگانه میکاشتید چون زودتر از بقیه بذرها قد میکشن وبزرگ میشن. بعد از سه ماهگی میتونید از بستر خارج کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
میخواستم بدون اگه درون پیت ماس تخم علف هرز باشه چطور میتونم از بین ببرمشون که بعدا هنگام کاشت بذر کاکتوس مزاحم نشن
ممنونم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 18ام, 1397 11:56:

سلام. میتونید پیت ماس رو داخل یک پلاستیک بریزید وخوب ببندید که داخلش اب نفوذ نکنه وداخل اب در حال جوش بندارید حدود دوساعت کامل بجوشه هر تخم حشره ویا علف هرزی که داخلش باشه از بین میره. میتونیدبا حرارت دادن داخل فر هم بدون حرارت مستقیم این کار رو انجام بدید.

[پاسخ]

مهرزاد پاسخ در تاريخ آبان 20ام, 1397 19:21:

ممنونم ، برای حرارت دادن داخل فر میشه راهنمایی کنید مثلا داخل یک ظرف بریزم و چه مدت زمان داخل فر باشه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 20ام, 1397 20:14:

میتونید داخل سینی فر بریزید وبعد از گرم شدن فر بمدت یک الی دوساعت داخل فر در حرارت غیر مستقیم بگذارید تا کامل استریل بشه. بعد فر رو خاموش کنید وبگذارید داخل فر خنک بشه بعد خارج کنید بعد از سرد شدن میتونید استفاده کنید.

پاسخ

سلام. بذرهامو کاشتم. طبق دستور شما. ولی سلفون کشیدم بخارنکرده بعد۴۸ ساعت. به نظرشمارطوبتش کمه. بایدآب اسپری کنم؟
درمورد کود ۳،۱۱،۳۸ برای کاکتوس های دوساله چطورآبیاری کنم. اول آب بدم بعد اسپری کنم. یابا آب باید مخلوط بشه.؟
ممنون از جوابدهی استاد

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آبان 15ام, 1397 11:56:

سلام. زمانی داخل بستر بخار میکنه که دمای بیرون بستر از دمای داخل بستر خنکتر باشه. اصلا مشکلی نیست مهم این است که بستر رطوبت کافی داشته باشه. فعلا تا بذرها جوانه نزدن نیازی به اسپری اب نیست. رطوبت، اگر دما متعادل باشه تا یک ماه حفظ میشه وتا یک ماه نیازی به اسپری اب نیست. در مورد کوددهی باید یک گرم از کود رو داخل یک لیتر اب مخلوط کنید وزمانی که خاک رطوبت داره وکامل خشک نشده با محلول کود ابیاری کنید در زمان رشد ماهی یک بار.

[پاسخ]

جواد پاسخ در تاريخ آبان 15ام, 1397 12:51:

ممنون از شما استاد

[پاسخ]

پاسخ

عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید. ببخشید اگه به دلایلی بستر کشت مون، بیشتراز۲۴ساعت داخل محلول قارچکش بمونه. حدود۳۸ ساعت. مشکل داره. یا میشه کشت کرد؟؟
ممنون بابت جواب دهی.

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آبان 13ام, 1397 14:15:

سلام. نه مشکلی پیش نمیاد. بعد از خارج کردن بستر از داخل محلول کامل ابشویی کنید تا سم موجود خارج بشه.

[پاسخ]

جواد پاسخ در تاريخ آبان 14ام, 1397 08:36:

خیلی ممنون بابت جوابدهی استاد. ?

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید استاد
من الان ۵ روزه که بذرهام بدستم رسیده و طبق توصیه های مقاله کشت بذر کاشتم ..الان روی بستر یه تارعنکبوت با ابعاد تقریبیه ۱ سانتیمتر مربع وجود داره .نمیدونم باید در بستر رو باز کنم و بعد از گرفتن تار با پنس قارچ کش بزنم و ۱ ساعت هوادهی کنم ؟؟ چون از ۱۱۰ تا بذر فقط ۱۰ تاشون تا حالا جوونه زده ..اگه قارچ کش و هوادهی کنم برای بدرهایی که هنوز سبز نشدن بد نیست و شکه نمیشن ؟؟ لطفا راهنمایی کنید …ممنون از بابت وقتی که میزارید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 12ام, 1397 11:20:

همین سوال رو در قسمت (سوالات متداول در مورد کاشت بذر کاکتوس)پرسیدید همون قسمت جواب سوالتون رو نوشتم مطالعه بفرمایید.

[پاسخ]

پاسخ

باعرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید میهن توس.
خواستم بپرسم آیا امکانش هست، به جای اینکه ظرف بستر کشت داخل محلول قارچکش، قرار بدیم. به جاش محلول رو اسپری کنیم روی خاک ،وبزاریم به مدت ۲۴ساعت کنارتا ازپایین اضافش خارج بشه. بعدبا آب شستشو کنیم؟؟ یابسترحتما باید درمحلول قراربگیره.
باتشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 12ام, 1397 09:16:

سلام. هیچ فرقی نمیکنه با هر دو روش میتونید بستر رو ضدعفونی کنید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام ممنون از وب سایت خوبتون
من یه مقدار بذراز وب سایت شما تهیه کردم می خواستم بپرسم که این بذر ها سرمادهی شدن یا باید قبل کاشت سرمادهی انجام دهیم ؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 10ام, 1397 09:12:

سلام. بله دوره سرمادهی رو گذروندن واماده کاشت هستند. میتونید تا زمان کاشت داخل یخچال نگهداری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
امروز دقیقا میشه دو هفته که من بذر کاشتم
خدا رو شکر همه سبز شدن
حتما لازم هست که در رو باز کنم و قارچ کش اسپری کنم
مورد مشکوکی نیست
آیا بازم لازم هست این کار رو بکنم
ممنون اگه راهنمایی کنید

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آبان 9ام, 1397 21:18:

سلام. مبارکتون باشه. برای هوادهی حتما باید درب رو باز بکنید اسپری محلول قارچ کش هم برای پیشگیری از ابتلا به قارچ حتما باید انجام بشه هر دو هفته یک بار تا پایان سه ماهگی. بعد از سه ماهگی تا یک سالگی ماهی یک بار.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام کنار جوانه های کاکتوس کپک سفید رنگ و چسبیده به قسمت ریشه وجود داره ایا جوانه ها قارچی شدن

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 8ام, 1397 17:24:

سلام. اگر در همه ی قسمت جوانه هست بله قارچ هست وبهتره که جوانه هایی رو که به این شکل الوده شدن رو از بستر خارج کنید ومحلول قارچ کش اسپری کنید ویک الی دو ساعت هوادهی کنید ولی اگر فقط در انتهای جوانه وفقط در یک طرف جوانه هاست ربشه هستند جای نگرانی نیست.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و تشکر از شما از شما بذر کاکتوس و ساکولنت و نخل خریدم کاکتوسها جوانه زدن ساکولنتها هنوز در نیومدن از ده تا بذر نخل فقط یکی در اومده حدود چهار روزه کشت شدن چقدر دیگه باید صبر کنم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 8ام, 1397 13:32:

سلام. چهار روز زمان کمی هست صبور باشید بقیه هم سبز میشن. تا یکماه فرصت هست که سبز بشن.

[پاسخ]

پاسخ

عرض سلام و خسته نباشید
خواستم بپرسم که بذرهامو کاشتم. طبق گفته شماپشت پنجره بانورفیلترشده گذاشتم. زمانی هوا ابری وبارندگیه وآفتاب نیست، چیکارکنم؟؟
دو روزه کاشتم. الان طرف مابارندگی. نورندارم. ۳۰مدل بذرکاشتم. خراب نشن. توروخداراهنمای کنید. ممنون

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آبان 5ام, 1397 13:46:

سلام. نگران نباشید بذرها تا جوانه نزدن نیاز زیادی به نور ندارند بعد از جوانه زدن ولی باید نور کافی دریافت کنند. میتونید بعد از سبز شدن از نور مصنوعی هم استفاده کنید.

[پاسخ]

جواد پاسخ در تاريخ آبان 5ام, 1397 16:24:

منظورازنورمصنوعی چیه. میشه توضیح بدید. تاتهیه کنم. وطرزاستفاده شو؟ ممنون میشم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آبان 5ام, 1397 20:10:

یعنی بجای نور افتاب، از لامپهای ledیاsmdبرای نور استفاده کنید. با فاصله سی الی چهل سانتی متر از سطح بستر نصب میشه. میتونید از فروشگاه لوازم برقی تهیه کنید.

پاسخ

محلول تهیه شده از مانکوزوب مدت زمان مصرف داره یا خیر

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آبان 3ام, 1397 12:55:

محلولهایی رو که درست میکنید تا پنج الی هفت روز میتونید استفاده کنید بعد از هفت روز خاصیتشون رو از دست میدن حالا یا کودیا سم فرقی نمیکنه. باید تا هفت روز مصرف بشن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. من قارچ کش مانکوزب وکاربندازیم،وکود ۳۱۱۳۸ ازسایت شماتهیه کردم. برای خراب نشدنشون کجابایدنگهداری کنم.؟
برای ضدعفونی خاک ازکدوم قارچکش استفاده کنم؟
اگه امکانش هست بگیدبرای ۲۴ مدل بذری کا ازشماخریدم، چقدربایدمحلول درست کنم؟ . باقاشق چایخوری توضیح بدید درست کنم.
ممنون میشم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آبان 3ام, 1397 12:53:

سلام. سمها وکودها رو در جای تاریک وخنک وخشک بدور از دسترس اطفال نگهداری کنید. برای ضدعفونی بستر از سم قارچ کش کاربندازیم ومانکوزب میتونید استفاده کنید. استریل کردن به تعداد بذر نیست برای هر بستر کشت اندازه نرمال چهار الی پنج گرم در یک لیتر اب هست حالا اگر ظرف کشت بزرگتر بود این مقدار بیشتر میشه.باید محلول رو به اندازه ای درست کنید که وقتی بستر کشت رو داخل محلول برای استریل شدن قرار میدید محلول تا روی سطح بستر کشت بیاد.

[پاسخ]

جواد پاسخ در تاريخ آبان 3ام, 1397 16:29:

هرگرم ۱ قاشق چایخوری؟ یابیشتره.
ببخشیدزیادسوال پرسیدم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آبان 3ام, 1397 20:24:

یک قاشق چای خوری حدود۱/۷گرم هست. نصف یک قاشق چای خوری تقریبا یک گرم میشه.

پاسخ

سوال دیگه هم داشتم ایا ابکشی بستر کشت بعد اتمام مدت ضد عفونی کردن حتما باید انجام بشه و لطفا در مورد تکثیر گل رز و زمان مناسب جابه جایی گل رز در باغچه توضیح بفرمایید

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آبان 3ام, 1397 09:50:

بله حتما باید ابکشی بشه که سمو موجود خارج بشه از زستر چون با دز بالایی ضدعفونی شده سم داخل بستر بمونه برای جوانه ها مشکل ایجاد میشه واحتما مسموم شدنشون هست. در مورد گیاه رز بهتره زمانی که گیاه خواب هست ویا اوایل بهار جابجا بشه.در مورد تکثیرش هم مقاله روی سایت هست مطالعه بفرمایید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و تشکر فراوان از شما من ظرف کشت را داخل محلول ضد عفونی گذاشتم و احساس کردم زیاد بالا نیومد به همین خاطر مقداری محلول از بالا ریختم ایا این کار اشتباه بود

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آبان 3ام, 1397 09:47:

نه مشکلی نیست ۲۴ساعت داخل محلول بمونه بستر کامل استریل میشه.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید. عمق ظرف کشت باید چقدر باشه، که زهکشی به خوبی انجام بشه؟؟
سوال دوم. اینکه میشه پیت ماس روداخل یک پلاستیک بریزیم و محلول قارچکش رو بریزیم روش کامل خیس بشه. درپلاستیک ۲۴ساعت ببندیم، بعد داخل ظرفمون بریزیم و آب کش کنیم. درآخربذروبپاشیم رو بستر؟ یانمیشه ممنون میشم اگر جواب بدید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 2ام, 1397 19:02:

سلام. عمق ظرف تقریبا ده سانتی متر باشه خوب هست. یک سانتی متر برای زهکش. شش الی هفت سانتی متر برای خاک بستر(پیت ماس) وسه الی چهار سانتی متر هم فضا برای رشد جوانه ها. بهتره ماسه وپیت ماس رو داخل ظرفی که میخواهید بذرها رو کشت کنید بریزید وظرف بستر رو داخل ظرفی که حاوی محلول قارچ کش هست قرار بدید اینطور ظرف هم استریل میشه. بعد از ۲۴ساعت با اب جوشیده سرد شده بستر رو ابشویی کنید وبذرهارو کشت کنید. ودرب رو ببندید ودر دمای مورد نیاز نوع بذرها قرار بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و تشکر تعداد ۲۰ عدد بذر مامیلاریا زلمانیا و پارکینسونی را میشه در یک ظرف با دهانه ۲۰ و عمق ۱۵ سانت کشت نمود

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مهر 30ام, 1397 19:13:

سلام بله میتونید کشت کنید فقط عمق ظرفتون زیاد هست بهتره ماسه برای زهکشی رو دو الی سه سانتی متر بریزید تا عمقش کمتر بشه. عمق ظرف زیاد باشه نور کمتری به جوانه ها میرسه.

[پاسخ]

پاسخ

باعرض سلام و خسته نباشید.
ظرفهای کشت من کلاً سطح صاف و ساده هستن. تومقاله خوندم بغلش بایدمات باشه. میتونم ازشیشه مات کن واسه کنارش استفاده کنم. یاپیشنهاد دیگه ی میدید. ممنون ازلطفتون.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مهر 30ام, 1397 12:01:

سلام. مات بودن برای این هست که بستر از داخل جلبک نبنده. میتونید هم کاغذ روزنامه بچسبونید ویا چسبهایی که رنگی هستند وداخل بستر دیده نشه. یعنی نور داخل بستر نفوذ نکنه.

[پاسخ]

جواد پاسخ در تاريخ مهر 30ام, 1397 13:34:

ممنونم. لطف میکنید باحوصله جواب میدید. واقعاً سایت عالی، و همکارانتون بسیار باحوصله.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.بذرهام امروز رسید. خواستم بپرسم که بذر پاچی سرئوسپرینگلی، اچینوماستوس مکدولی، کوریفانتارادیانس،استت سونیا، ملومیکس، فرومیکس، نوتوخورشیدی تیغ بلند، هاموتوتیغ بلند، سرئوس میکس، آزروسرئوس هرتلینگیانوس، آزروسرئوس وریدیس، میکس انواع کاکتوس، مامیلاریا، آکانتاکالسیوم پیتسکرانیوم، فروهوریدوس، ملوآبی، پارودیاکریساکانتیون، فروتاونسندیانوس، مامیلاریاپارکینسونی، فرواستاینسی. کدوم هارومیشه باهم بکارم مشکلی پیش نمیاد؟؟ ممنون میشم اگر جواب بدید.

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مهر 29ام, 1397 16:46:

سلام. بهتره انواع سرئوسها رو با هم بکارید. چون هم به یک میزان دما ورطوبت نیاز دارند وزود قد میکشن. (پاخی سرئوس پرینگلی،سرئوس میکس، آزروسرئوسها،استت سونیا،اکانتاکالسیوم). فرو ها وملوها رو هم با هم داخل یک بستر میتونید کشت کنید. مامیلاریا، کوریفانتا، پارودیا،نوتو، اچینو وهاماتورو هم باهم داخل یک بستر میتونید کشت کنید.میکس کاکتوسها رو هم بهتره جدا کشت کنید.

[پاسخ]

جواد پاسخ در تاريخ مهر 29ام, 1397 20:16:

ببخشید، یادم رفت بپرسم یک بسته اشانتیونی که همراهشون هست، اونم جدابکارم،بذرهای اشانتیون کوچیک وبزرگ هستن. مشکلی نداره همه رو تویک ظرف بکارم. ممنون از لطف شما بابت جوابدهی

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مهر 29ام, 1397 20:51:

با بذرهای میکس داخل یک بستر کشت کنید.

پاسخ

سلام خسته نباشید.من یک سری بذرازشما خریدم و تعداد زیادیشونم سبزشدن از۱۲شهریورتاحالا ولی چند وقتیه یک سریاشون سبزکمرنگ میشن و له میشن وامروزم دیدم۳تاشون سفیدشدن.علتش چیه؟واینکه ما بچه ی کوچیک داریم توی خونه و اگر ظرفای بذرارو بذارم پشت پنجره بهشون دست میزنه و خرابشون میکنه میشه بذارمشون داخل حیاط ی ساعتایی در روز وجلوشون ی شیشه بژرگ بذارم ؟یاکار دیگه ای بایدبکنم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مهر 26ام, 1397 23:40:

سلام. ممنون. دلیل کمرنگ شدن جوانه ها نور کم هست. دلیل سفید وله شدنشون قارچ هست بهتره جوانه هایی که حالت له شدگی وسفید رنگی دارند رو با پنس از بستر خارج کنید ومحلول قارچ کش اسپری کنید ویک ساعت هوادهی کنید. اگر دمای بیرون بین ۲۰_۳۰درجه هست ونور غیر مستقیم داره بله میتونید نگهداری کنید. سمپاشی رو در هوای ازاد که دمای پایینی نداشته باشه انجام بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. ببخشید من مبتدی هستم. خواستم بپرسم که قارچکش وآب رو مخلوط کردیم. بعدروی بستر باید اسپری کنم واز ته خارج بشه. یا باید کلا روبستر قارچکش نگه داشته بشه. یعنی جوری باشه که پیت ماس ۲۴ساعت داخل قارچکش خیس باشه. بعد آب رو خالی کنیم. ممنون میشم اگر جواب بدید

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مهر 26ام, 1397 17:51:

سلام. با هر دو روش میتونید بستر رو ضدعفونی کنید فرقی نداره. در هر دو صورت قارچ کش داخل بستر نفوذمیکنه.

[پاسخ]

جواد پاسخ در تاريخ مهر 29ام, 1397 16:34:

خیلی ممنون ازشما. باحوصله ودقت زیادجوابگوهستید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام خواست بدونم بذر لفوفوریل ویلیامسی را چگونه بکارم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مهر 24ام, 1397 18:38:

سلام. کاشتش مثل سایر بذرهاست. دما۲۰_۳۰درجه رطوبت بین۷۰_۸۰درصد.بذرها روی سطح بستر قرار میگیرند. بذر لوفوفورا نسبت به سایر بذرها دیرتر سبز میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقتتون بخیر
بنده گلخانه ای دارم سازه اسپانیایی ۴۰۰۰ متر مربع و مدرن تجهیزات کامل در کرج. قبلا کشت سیفی جات داشتم و قصد وارد شدن به پرورش کاکتوس دارم. متاسفانه علی رغم اینکه تحصیلات در زمینه کشاورزی است اما در مورد کاکتوس اطلاعاتم کامل نیست.
قصد دارم کشت بذر داشته باشم .
از کجا شروع کنم؟
برای ۴۰۰۰ متر چه مقدار بذر نیاز هست و هزینه؟
سپاس

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مهر 16ام, 1397 09:40:

سلام. انشالله بسلامتی. کاشت بذر کاکتوس با کاشت سیفیجات کاملا متفاوت هست وبذرهای کاکتوسها حساس هستند. حتما باید کل گلخونه رو استریل کنید. وبرای شروع کار بهتره در ابعاد کوچک کشت کنید ووقتی نتیجه گرفتید در ابعاد بزرگتر شروع کنید که خدایی نکرده ضرر نکنید. برای کاشت بذر کاکتوس هزینه هایی که باید متحمل بشید تهیه انواع بذر کاکتوس یا ساکولنت، پیت ماس، ظروف کشت(سینی کشت) سم قارچ کش،سم حشره کش، کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند. گلخونه حتما باید دستگاه رطوبت ساز ودماسنج ورطوبت سنج داشته باشه تا دما ورطوبت تغییر زیادی نداشته باشه.سینیهای کشت حتما باید روی میز قرار بگیرند تا از هر گونه افت والودگی در امان باشند. پیشنهاد میکنم مقاله فوق رو کامل مطالعه بفرمایید. همینطور مقاله اخر روی سایت رو که در مورد گلخانه پرورش کاکتوسهاست. ومقاله افت وبیماریهای جوانه کاکتوسها.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
خاکش پیت ماس و مقداری هم ماسه
گلها توی اتاق خوابم هستن دما در گرمترین حالت فکر کنم به ٣٠ برسه
رطوبت رو نمیدونم
ممنون از اینکه وقت میذارین

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مهر 14ام, 1397 10:10:

سلام. بهتره دما رو کمتر کنید وتهویه مناسبی داشته باشن دلیل پلاسیده شدن جوانه هاگرما وتهویه نامناسب هست سعی کنید رطوبت رو هم بیشتر کنید اگر جوانه ها اندازه فندق شدن میتونید تک کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ، توی اتاق خوابمه ، رطوبت رو دقیقا نمیدونم اما دما بالا نیست
مواقعی که گرم میشه کولر روشنه شبا هم که خنکه الان
فکر نمیکنم از ٣٠ درجه بالاتر بره تو گرمترین حالت
خاکش پیت ماس و مقداری هم ماسه ریزریختم
خاک الان ترک میخوره و خیلیزود خشک میشه

[پاسخ]

پاسخ

سلام شما گفتید وقتی بذر ها جوانه زد کم کم شروع کنیم به هوادهی. حالا اگه فقط چند تاشون جوونه زده باشه و بقیه نه، چکار کنیم؟ در ضمن بذر های پیلوس رو که هفته پیش کاشته بودم الان از ده تا دوتاش جوونه زده بصورت یه ساقه با دوتا برگ روش. وفقط داره طولی رشد میکنه.بنظر شما طبیعیه؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مهر 14ام, 1397 10:18:

سلام. اگر تعداد کمی از جوانه های بستر سبز شدن صبر کنید تا بقیه هم سبز بشن بعد هوادهی رو شروع کنید. دلیل باریک ودراز شدن جوانه ها نور کم هست بستر کشت رو بجای پرنوری انتقال بدید تا رشد ایدالی داشته باشند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت شما و ممنون بابت تلاشتون در زمینه ی کاکتوس
من حدود دو سال راجع به کاشت بذر دارم تلاش می کنم نتیجه ی خیلی خوبی هم گرفتم و کلی تجربه به دست آوردم ( البته ناگفته نماند شکست هم خوردم اما نامید نشدم )الان خیلی راحت بذر می کارم بذرام جوونه میزنن رشدشون خوبه اما مشکل من از نه ماهگی به بعد هست که جوونه ها تقریبا کمتر از اندازه فندق شدن (به اندازه ای نیستن که بشه مستقل به گلدان دیگه منتقل بشن ) حالا بسترشون رو عوض کردم با همون پیت ماس !!! یعنی بستر اولیه . نتیجش این شده که رشدشون متوقف شده و کم کم از بین میرن می خواستم لطف کنید درباره ی بستر بعدی بذرها اینکه باید از چند ماهگی عوش بشن؟ ترکیب بستر چه باید باشه و شرایط نگهداریش به چه صورت باشه دما رطوبت نور ؟ و اینکه از چه وقت باید اون ها رو به یک گلدن مستقل منتقل کرد ؟ یک توضیح کامل بفرمائید تا این همه زحمتمون به هدر نره

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مهر 14ام, 1397 10:28:

سلام. جوانه ها وقتی اندازه فندق شدن میتونید تک کنید واین اندازه بستگی به نوع جوانه ای که کشت کردید وشرایط نگهداری داره مثلا رشد استروفیتوم با مامیلاریا فرق میکنه. استروفیتوم در نه ماهگی بزرگتر از فندق هم میشه ولی مامیلاریا ها بعد از پایان یک سالگی اندازه فندق میشن. قبل از تک کردن یک روزقبل بستر رو با محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید تا خاک کاملا نرم بشه ۲۴ساعت بعد اقدام به تک کنید. خاکی که استفاده میکنید باید خاک مخصوص کاکتوس باشه(ماسه عدسی شسته۷۰%_پیت ماس۲۰%_ورمیکمپوست۱۰%) بعد از کشت بمدت یک هفته گلدانها رو باید در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وتا یک هفته ابیاری نکنید بعد از یک هفته گلدانها رو به جای پرنوری انتقال بدید وابیاری رو شروع کنید بعد از تک کردن شرایط نگهداری دقیقا مثل کاکتوسهای بالغ هست هر وقت خاک کاملا خشک شد ابیاری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ، خسته نباشید
من ٨٠ تا بذر تقریبا ۶ ماهه پیش کاشتم تقریبا یک ماهی میشه که دیگه روکشو برداشتم
الان یه مشکلی هست ، فکر میکنن خاک بستر یه جوری انگار خاصیتشو از دست داده
کاکتوسها کجو کوله و بعضی ها پلاسیده شدن
دلیلش چیه و چیکار باید بکنم ؟
ممنون از راهنمایی هاتون

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مهر 11ام, 1397 16:13:

سلام. رطوبت ودمای محیط چقدر هست؟ترکیب بستر کشت چی هست؟ شرایط نگهداری رو هم بفرمایید.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی عذر میخوام ندیدم جوابتون رو. و خیلی ممنون بابت وقتی که میذارید واقعا که سایت بی نظیری دارید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ممنون از جوابتون .ببخشید درمورد سوال دوم توضیح ندادید!

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مهر 4ام, 1397 17:40:

جواب سوال دومتون رو هم نوشتم در ادامه همون پیام. .?.بله شوک وارد شده بهتره به جای خنک و سایه روشن انتقال بدید مدتی در جای ثابتی بمونه شروع به رشد میکنه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام میخواستم بپرسم اگه چند تا ظرف کشت داشته باشیم میتونیم همه رو با یه محلول قارچکش ضد عفونی کنیم؟یعنی بستر کشت رو داخل ظرف محلول بذاریم بعد اینکه جذب خاک شد بستر بعدی رو بزاریم یا نه باید برا هرکدوم یه محلول جدا تهیه کنیم؟؟
سوال دوم: من دو تا گلدون آگاو داشتم پشت شیشه نگهداری میکردم بعد بردمش بیرون تو آفتاب .الان حالش خوبه آفتاب سوختم نشده ولی از اون موقع تا حالا دیگه رشد نکرده.فکر کنم شوکه شده حالا چطور از شوک درش بیارم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مهر 4ام, 1397 15:22:

سلام. بله همه ی بستر هارو میتونید داخل محلولی که درست کردید استریل بکنید تا پنج روز میتونید محلول رو استفاده کنید بعد از پنج روز خاصیتش از بین میره.بله شوک وارد شده بهتره به جای خنک و سایه روشن انتقال بدید مدتی در جای ثابتی بمونه شروع به رشد میکنه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
از بین بذر های اچینوماستوس مکدولی،پارودیا کریسا کانتیون،اورئو سرئوس ترولی،نوتو خورشیدی،پلیوس پیلوس نلی و اچینو گروزنی کدوما رو میتونم باهم بکارم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مهر 2ام, 1397 10:47:

سلام. اچینوها رو باهم بکارید. پارودیا ونوتو رو باهم. ارئوسرعوس رو جدا چون زود قد میکشن. پیلوس رو هم جدا کشت کنید دمای سبز شدن پیلوس پایین هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
با تشکر از وب سایت خوبتون
من از کسی شنیدم که اگر بعد از کاشت بذرها اونا رو تو تاریکی مطلق بزاریم بهتر سبز میشن
آیا این موضوع درسته؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مهر 2ام, 1397 08:45:

سلام. بذرها تا جوانه نزدن به نور نیازی ندارند بعد از جوانه زدن باید جای پرنوری انتقال داده بشن. فرقی نمیکنه که در تاریکی مطلق باشن یا در جای نیمه سایه. یعنی تاریکی مطلق نقشی در زودتر سبز شدن بذرها نداره.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام خدمت شما کارشناس محترم
و تشکر از سایت بسیار خوبتون
حدود سه ماه پیش تعدادی بذر که برای مبتدی بودنم مناسب بود از شما تهیه کرده و کاشتم خدارو شکر همه آنها سبز شده اند حالا چند سوال دارم
۱_ بعضی قوی و خوب و بعضی باریک و کمی بلند نور طبیعی خوبی دریافت می کنن دلیل ضعیف بودن تعداد دیگر در چیست؟
۲_ پشت بام منزل را حدود ۲۰ متر گلخانه با نایلون یو وی و شید سبز ۵۰ درصد آماده کرده ام حالا سوالم این است
۳_چه بذر هایی را پیشنهاد می کنید؟
۴_تعدادی بذر آگاو یا دم روباهی که تمام شده چه زمان مجدد شارژ می شود
۵_ پاییز و زمستان را برای کاشت مناسب میدانید
محل زندگی کرج گرمدره
با تشکر از لطف شما جهت پاسخگویی به سوالات

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مهر 1ام, 1397 18:57:

سلام. این اتفاق کاملا طبیعی هست تعدادی از بذرهایی که سبز میشن جوانه های بزرگتر وقویتری نسبت به سایر جوانه ها دارند واین به ژن گیاه مربوط میشه که کاملا طبیعی هست. اگر دمای مناسب برای کشت بذر رو دارید هر نوع بذری میتونید کشت کنید این کار سلیقه ای هست. هر زمان میشه بذر کاکتوس کشت کرد بشرطی که دما ورطوبت مورد نیاز برای رشد بذرها مهیا باشه. در مورد شارژشدن بذرها اطلاعی ندارم.

[پاسخ]

پاسخ

درود.استاد پوزش وقت شمارو میگیرم،تعدادی از بذرهای نخل ماداگاسکار بعداز جوانه زدن دیگه رشد نکردند،رنگشون قهوه ای شده و خراب میشن،چه دلیلی داره؟برا بقیه چه باید کرد؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ شهریور 30ام, 1397 21:51:

سلام. خواهش میکنم. بذرهای نخل بسیار حساس ومستعد قارچ هستند. حتی بعد از جوانه زدن.با فرمایشات شماجوانه ها قارچی شدن متاسفانه. بعد از کشت بذرها، بهتر هست که روی بذرها محلول رقیق شده قارچ کش اسپری بشه. راه حل این هست که جوانه های الوده رو از بستر جمع کنید ومحلول قارچ کش روی بستر اسپری کنید تا سایر جوانه ها مبتلا نشن بعد از اسپری محلول یک الی دو ساعت هوادهی کنید.

[پاسخ]

پاسخ

درود برشما ،استاد بنده بذرهامو براساس توصیه شما کاشتم، از تعداد ۱۷۰ بذر تا حال که ده روز از کاشت میگذره ۱۵۰بذر جوانه زده ،از بین انواع بذرها فقط لوفوفورا ویلیامسی از ده عدد یکی جوانه زده ،ایا روش کاشتش متفاوته ؟ راهنمایی کنید سپاسگذار میشم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ شهریور 30ام, 1397 08:26:

سلام. مبارکتون باشه. بذر لوفوفورا نسبت به سایر بذرها یکم دیرتر سبز میشه نگران نباشید سبز میشن.

[پاسخ]

پاسخ

با درود و ارزوی تندرستی.چند روز پیش بذرهامو تحویل گرفتم.کدام یک رو باهم و کدام رو باید جدا کشت کنم؟ شرایط(دما،نور،رطوبت) برا همه یکسانه؟
لوفوفورا-کوریفانتا-سرئوس میکس-اوسترو-مامیلاریا-میکس انواع-اچینو گروزنی-تریکو سرئوس-ملو کاکتوس میکس-ازرو سرئوس-ادنیوم و نخل ماداگاسکار.بسیار سپاسگذارم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 16ام, 1397 10:39:

سلام. ممنون از شما دوست عزیز. مبارکتون باشه. لوفوفورا وکوریفانتها ومامیلاریا نسبتا رشد یکسانی دارند که بهتره باهم کشت کنید. انواع سرئوسها رو هم باهم کشت کنید(سرئوس میکس،اوسترو، تریکو سرئوس، ازروسرئوس) نخل وادنیوم رشد یکسانی دارند میتونید هر دو رو باهم داخل یک بستر کشت کنید دقت داشته باشید که این دو نوع زودتر قد میکشن وبهتره داخل ظرف عمیقی کاشته بشن.اچینو گرزونی وملو میکس رو هم باهم کشت کنید.دما ونور ورطوبت برای همه این واریته ها یکسان هست فقط رشدشون متفاوت هست.

[پاسخ]

پاسخ

با درود و ارزوی تندرستی.چند روز پیش بذرهامو تحویل گرفتم.کدام یک رو باهم و کدام رو باید جدا کشت کنم؟ شرایط(دما،نور،رطوبت) برا همه یکسانه؟
لوفوفورا-کوریفانتا-سرئوس میکس-اوسترو-مامیلاریا-میکس انواع-اچینو گروزنی-تریکو سرئوس-ملو کاکتوس میکس-ازرو سرئوس-ادنیوم و نخل ماداگاسکار.بسیار سپاسگذارم

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 16ام, 1397 02:40:

سلام مبارکتون باشه نخل و آدنیوم رو جدا بکارید بقیه رو هم باهم

[پاسخ]

پاسخ

سلام. روز بخیر
من بذرهای خریداری شده از سایتتون رو با هم و در یک ظرف بکارم از نظر شما مشکلی نداره؟
بذر آزروسرئوس هرتلینگیانوس
بذر آستریاس میکس خاص
بذر پیلوسرئوس پاچی کلاندوس
بذر آستروفیتوم اونزوکا
بذر مارگیناتو سرئوس
بذر آدنیوم آبسیوم
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 15ام, 1397 09:43:

سلام. رشدشون متفاوت هست بهتره استریاسهاوانزوکا رو باهم داخل یک ظرف کشت کنید سرئوسها رو باهم وادنیوم رو هم جدا کشت کنید. دقت داشته باشتد که ادنیومها زود قد میکشن داخل ظرف عمیقی کشت کنید بهتر هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
من بذرهام به دستم رسیدن. متشکرم.
برای کاشت من یک لایه سنگ ریختم کف ظرف که تهش رو برای زه کشی سوراخ کرده بودم و پیت ماس نورد اگری رو ریختم توش و حدود ۱۰ سانت تا لبه ظرف خالیه و قارچ کش رو با دوز بالا در آب حل کردم و تموم قسمت های پیت ماس رو از محلول سیراب کردم تا حدی که از ته ظرف آب و قارچ کش خارج شد. این کافیه یا باید حتما ظرف رو در ظرف حاوی محلول قارچ کش غوطه ور کنم ؟
با تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 14ام, 1397 00:14:

سلام. بستر باید ۲۴ساعت داخل محلول قارچ کش بمونه تا کامل ضدعفونی بشه بعد از ۲۴ساعت میتونید از داخل محلول خارج کنید وبا اب جوشیده سرد شده ابشویی کنید. بعد از اینکه شیرابه از کف ظرف خارج شد بسترتون اماده کشت هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام کارشناس عزیز
من خاک مخصوص کاکتوس خریدم برای تک کردن ولی ترکیب خاکه همش ماسس وقتی نگاه میکنم ، نمیدونم اصلا مواد مغذی برای کاکتوسام داره یانه؟ ازین خاکایی که همه گلفروشیا دارن ولی خاک قبلی که داشتم خارجی بود ترکیب پیت ماس و شن و کود بود
سوال بعدی اینکه من کوددهی رو با شروع پاییز قطع کنم؟ حدود ۹ ماهشونه و با شروع فصل سرما یه راهنمایی میکنید که در چه دمایی نگهداری کنم؟دوره خواب ندارن؟ همون جلوی پنجره جنوبی با نور فیلتر شده نگهشون دارم بنظرتون مناسبه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 11ام, 1397 12:07:

سلام. برای اینکه بدونید داخل ماسه پیت ماس هم هست یا نه مقداری از ماسه هارو با یک غربال سایز ریز الک کنید اگر داخلش پیت ماس وورمی باشه مشخص میشه ماسه ها بالا میمونن وپیت ماس از الک عبور میکنه.اگر نبود میتونید پیت ماس وورمی رو جداگانه تهیه کنید وداخل ماسه ترکیب کنید.در مورد کوددهی باید تا دوسالگی کوددهی رو ادامه بدید واستراحت زمستانی تا دوسالگی نداشته باشند در دمای ۲۰_۳۰درجه قراربدید که رشد داشته باشن بعد از دوسالگی میتونید بهشون استراحت زمستانی هم بدید.بله پشت پنجره جنوبی مناسب هست بشریطی که زمستان سوز سرما ازپنجره عبور نکنه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من امروز بذرام رسیدن من پیت ماس رو ریختم داخل ی ظرف و ۵گرم قارچ کش رو داخل ۱لیتر اب حل کردم ریختم روش.این غلطه؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 10ام, 1397 21:22:

سلام. مبارکتون باشه. نه روش رو درست انجام دادید بستر رو ۲۴ساعت بگذارید داخل محلول قارچ کش بمونه بعد از ۲۴ساعت بردارید وابشویی کنید بعد از اینکه اب اضافه خارج شد میتونید بذرها رو کشت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

درود.استاد در صورت نبود پیت ماس و خاک های آماده ،چه خاکی و چگونه بهترین جایگزین رو برای بستر کشت اماده کنیم ؟ سپاس

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 7ام, 1397 12:07:

سلام. اگر به پیت ماس دسترسی ندارید میتونید کوکوپیت رو با ده درصد ورمی کمپوست مخلوط کنید وبرای کشت بذر استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
روزتون به خیر
به لطف راهنمایی های شما ۷ نوع بذری که خرید کردم ازتون یک ساله شدن
وظیفه دونستم ازتون تشکر کنم
هم برای کیفیت عالی بذرها و هم پشتیبانی و‌راهنمایی هاتون
اینکه وقت میذارید و‌همه سوالات رو با حوصله جواب میدید جای تقدیر و‌اشکر داره. خدا به کسب و‌کارتون رونق بده .

میگمااااا
االان یکی دو‌تا از بستر هایی که کاشت کردم توشون خیلی جای کاکتوس ها تنگ هست
چسبیدن به هم
چحوری و‌کی باید منتقل کنم به گلدون ؟ روش خاصی داره؟ کار خاصی باید انجام بشه؟
اونایی که هنوز جاشون زیاده دست نزنم دیگه؟ تو‌همون بستر بزرگ بشن؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 5ام, 1397 17:44:

سلام. ممنون از شما نتیجه تلاشهای خودتون بوده که نتیجه خوبی گرفتید. اگر جوانه ها یک سال رو تموم کردند وجای کمی برای رشد دارند میتونید تک کنید. به این صورت که ۲۴ساعت قبل بستر رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید تا خاک کاملا نرم وخیس بشه بعد از ۲۴ساعت اقدام به تک کردن کنید اگر بستر کشت کوچک هست یک روزنانه رو چند لا کرده وروی جوانه ها قرار بدید وظرف رو برعکس کنید وچند ضربه به کناره های بستر بزنید تا براحتی وکامل از درون ظرف خارج بشن وبعد خاکی رو برگردونید داخل یک ظرف مسطح، وتک تک جوانه ها رو جدا کنید. وداخل خاک مخصوص کاکتوس که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید. اگر ظرفتون بزرگ هست از یک گوشه به ارامی یکی از جوانه ها رو خارج کنید بقیه به راحتی در میان. بعد از کاشت تا یک هفته گلدانها رو در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. بعد از یک هفته به جای پرنور انتقال بدید وابیاری رو شروع کنید.

[پاسخ]

هانیه پاسخ در تاريخ شهریور 5ام, 1397 20:42:

چشم.ممنون،هزار هزار بار تشکر میکنم از راهنمایی هاتون.

[پاسخ]

پاسخ

بله دقیقا ۲۴ ساعت در محلول رقیق قارچ قرار داده ام
اما اصلا اثری از جوانه زنی نیست

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 4ام, 1397 00:20:

تا یک ماه فرصت سبز شدن هست. عجله نکنید. تا یک ماه اگر سبز نشدن با شماره های روی سایت تماس بگیرید.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید
حدودا ۱۲ روز پیش ۸۰ عدد بذر آدنیوم و ماداکاسکار کاشته ام
و متاسفانه دوباره هیچ یک از ماداگاسکارها جوانه نزده
اما تمام آدنیوم جوانه زده و بزرگ شده در این مدت دو بار قارچ کش استفاده کردم
میشه لطفا راهنمایی کنید ایراد کار از کجاست؟
چرا فقط ماداگاسکار جوانه نزده؟
حدود یک ماه پیش هم به همین شکل از یک بسته آدنیوم و یک بسته ماداگاسکار فقط آدنیوم رشد کرده
ممنون میشم کمک کنید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 3ام, 1397 22:48:

سلام. دوازده روز زمان کمی هست عجله نکنید. برای سبز شدن بذرهای نخل باید ۲۴_۴۸ساعت داخل محلول رقیق شده قارچ کش خیس بشن تا زود تر جوانه بزنن. اسپری محلول قارچ کش هر دوهفته یک بار.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت شما..
یه بار اینجا درباره کد تخفیف سوال پرسیدم ولی فکر کنم دیدگاهم رو نزاشتین
من عضو کانال تلگرام شما هستم و همچینین تا بحال از سایتتون هم خرید کردم
ایا الان اگه بخوام خرید کنم کد تخفیف به من تعلق میگیره ؟

اصلا میشه دربارش یکم توصیح بدین که شرایطش چیه؟ و ای چیزا

با تشکر………

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 31ام, 1397 23:50:

سلام. دوست عزیز از ساعت ده صبح تا پنج بعد از ظهر میتونید با شماره تلفن روی سایت تماس بگیرید تا در این مورد راهنماییتون کنند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت شما
یه سوال داشتم میخواستم بگم من یک بار از شما خرید کردم و همچنین عضو کانال تلگرام
شما هم هستم
الان میخواستم بدونم اگه بخوام دوباره سفارش بدم ایا هزینه ارسال بار رو دوباره باید پرداخت کنم؟؟؟
اخه یه چیزایی درباره کد تخفیف گفتین ؟
میشه بیشتر درموردش توضیح بدین

با تشکر از شما ……???

[پاسخ]

پاسخ

سلام
میشه برای ضدعفونی کردن بستر اونو تو مایکروویو گذاشت؟
در ضمن هفته اول لازم هست درب خزانه برای چک کردن باز بشه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 27ام, 1397 23:53:

سلام. بله میتونید داخل مایکرو فر هم استریل بکنید. بله

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنون از جوابهای کامل و جامع شما
بابت قارچ کش هم ممنون که اطلاع دادین

[پاسخ]

پاسخ

ببخشید من خیلی سوال می پرسم شرمنده
بذر آلوئه آکولاتا و افوربیا فروکس رو می تونم با هم در یک ظرف بکارم و اینکه دما و رطوبت چقدر باشه
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 24ام, 1397 18:54:

سلام. بهتره جدابکارید افوربیا زودتر قد میکشه. ودمای سبز شدنشون بیشتر از الوئه هست. الوئه در دمای ۲۰_۳۰درجه وافوربیادر دمای۳۰_۳۵درجه سبز میشه. رطوبت برای هر دو ۷۰_۸۰درصد.الوئه ها بعد از سبز شدن حتما باید رطوبت بستر کم بشه به اندازه ۶۰_۵۰درصد برسه.

[پاسخ]

پاسخ

متاسفانه هیچ کدام از قارچ کشها تاریخ تولید و انقضاء ندارند
حتی قارچ کشی که از شما تهیه کردم

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 24ام, 1397 17:38:

قارچ کش مانکوزب تا یک سال دیگه تاریخ داره . کاربندازیم و ایپردیون تا دو سال دیگه

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام ببخشید مجددا مزاحم میشم
من اینبار از قارچ کش کاربندازیم ۶۰ درصد
از شرکت آرمان سبز آدینه استفاده کردم
که ظاهرا تولید چین هست مشکلی نداره
نمیدونم چرا اما چون رنگ پودر با اون قارچ کشی که از شما گرفتم فرق میکنه شک کردم
آیا باید مارک خاصی باشه یا همین هم خوبه
من امروز حدود ۸۰تا بذر آدنیوم و ماداگاسکار را با همین قارچ کش کشت کردم نگرانم مشکلی پیش نیاد

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 24ام, 1397 17:06:

سلام. مارک ورنگ محصول مهم نیست مهم کیفیت هست و اینکه که تاریخ تولید وانقضا داشته باشه وتاریخ مصرفش نگذشته باشه.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون انشا الله

[پاسخ]

پاسخ

با سلام مجدد ممنون از راهنماییتون
بله دقیقا ۲۴ساعت در ۲قاشق آب و یک قاشق قارچ کش خیس دادم
من اثری از تار یا کپک یا چیز دیگری ندیدم فکر نمی کردم قارچ باشد
البته چون آدنیوم زود رشد کرد مجبور شدم هوادهی کنم
جوانه های ماداگاسکار حتی از پوست هم بیرون نیامده بودند
شاید دلیل هوادهی بوده درسته؟
البته الان دوباره بذر ها رو تهیه کردم و امروز به همون روش آب و قارچ کش خیس کردم می خواهم دوباره امتهان کنم
خواستم اگر اشتباهی بوده دوباره تکرار نشه
پس بعد از کاشت مجدد قارچ کش اسپری کنم
ممنون از لطفتون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 23ام, 1397 18:45:

بله درسته احتمالش هست که کمبود رطوبت باعث شده باشه که سبز نشن. موفق باشید. انشاالله این بار همشون سبز میشن.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید
حدود یک ماه پیش یک سری بذر کاشتم
آدنیوم کامل رشد کرد
متاسفانه ماداگاسکار جوانه زد اما رشدی نکرده و حالا سیاه شده
نوتو هورستی فقط یک عدد جوانه زده
از ۱۹۰ بذر به اضافه اشانتیون ۸۰ درصد جوانه زدند
فقط هورستی و ماداگاسکار مشکل پیدا کرده ( خب احتمالامشکل از کار خودم هست ولی دلیل اون رو متوجه نمیشم!..( اگه لطف کنید راهنمایی کنید)
و اینکه بعضی از جوانه ها خیلی ضعیف هستند
و بعضی دیگر هم با رنگ زرد جوانه زده ( البته ضعیف یا ژله ای نیستند )
بعضی با رنگ قهوه ای خیلی روشن ( ژله ای نشدن
نگرانم مشکلی نداشته باشن
تا الان دو بار قارچ کش استفاده کردم و هوادهی رو انجام میدم
در حال حاضر دما ۲۷ تا ۳۰و رطوبت ۷۰ تا ۸۰ درصد
پیشا پیش از لطف و راهنماییهای شما تشکر می کنم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 23ام, 1397 13:52:

سلام. جوانه ماداگاسکار احتمالا قارچی شده بذرهای نخل رو قبل از کاشت باید داخل محلول رقیق شده قارچ کش بمدت ۲۴ساعت خیس کنید بعد از کاشت هم روی بذرها محلول قارچ کش اسپری کنید بذر نخل وادنیوم بیشتر مستعد قارچ هستند وبعد از کاشت حتما باید روی بذرها محلول قارچ کش اسپری بشه. در مورد زرد بودن جوانه ها چند روزی تحت نظر داشته باشید اور رشد داشتند ابلق هستند اگر رشدی نداشتند وبمرور زمان شیشه ای یا ژله ای شدن قارچی شدن باید از بستر خارج کنید ومحلول قارچ کش اسپری کنید. قهوه ای مایل به قرنز شدن جوانه ها هم دلیلش نور ودنای زیاد هست بستر رو حای خنکی انتقال بدید درست میشن. در مورد سبز نشدن بذرهای نوتو هورستی هم در خرید بعدی در قسمت توضیحات فرمی که مشخصاتتون رو پر میکنید تعدادی که سبز نشدن وکد محصول رو بنویسید تا مجدد براتون ارسال بشه.

[پاسخ]

پاسخ

البته فراموش کردم بگم کود۳-۱۱-۳۸ میدم بهشون

[پاسخ]

پاسخ

سلام کارشناس عزیز
من حدود ۷ ماهه که اگاو و هاورتیا کاشتم اینا اصلا رشد نمیکنن!!! هنوز تو بستر اولیه پیتماس هستن اگاو ۶ تا برگ داره هاورتیا۳ تا در طول روز هم پرده رو یکم میزنم کنار تا نور ببینن .، میگم ممکنه بخاطر گرمای تابستون باشه یا فقر مواد غذاییه خاک؟ البته دوهفته یبار کودم میدم ولی بیفایدس الان تو گلدون میتونم بکارمشون؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 20ام, 1397 14:52:

سلام. بله دلیل متوقف شدن رشدشون میتونه دمای زیاد باشه.اگر هفت ماه رو تموم کردن بله میتونید به گلدان اصلی انتقال بدید. یک روز قبل بستر رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید ۲۴ساعت بعد اقدام کنید بعد از انتقال به گلدان هم بمدت یک هفته در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری رو هم یک هفته بعد شروع کنید.

[پاسخ]

پاسخ

باسلام
من حدودا دوساله بذرهای نخل ماداگاسکار و آدنیوم خریداری شده از میهن کاکتوس رو کاشتم ولی رشد چندانی نکردند.برای رشد بیشتر وسریعتر چه توصیه ای دارید؟
ضمنا یک بسته کود npk هم از شما تازه خریدم چطوری مصرف کنم.ممنونم از پاسخگویی شما

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 16ام, 1397 15:37:

سلام. این دونوع در چهار ماهگی اندازه گلدان شش میشن. قدشون بیشتر از ده سانتی متر میشه تو چهار ماهگی. با چه روشی کشت کردید که دوساله هستند ولی رشدی ندارند؟ چه نوع کود npk هست؟اگر پتاس بیشتر هست برای کاکتوسها وساکولنتها برای گیاهان بالای دوسال ماهی یک بار یک ونیم گرم در یک لیتر اب. برای بستر کشت ،پایان سه ماهگی، یک گرم در یک لیتر اب، هر دو هفته یک بار تا پایان دو سالگی.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و عرض ادب
کسانی که توی خونه میخوان بذر بکارند برای فراهم کردن رطوبت مورد نیاز محیط کشت(۷۰ – ۹۰ درصد) چه کاری باید کرد؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 16ام, 1397 09:12:

سلام. بعد از اینکه بذرها رو کشت کردید درب ظرف رو ببندید وبستر رو دردمای ۲۰_۳۰درجه قرار بدید رطوبت ۷۰_۸۰درصد تامین میشه.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
چه فصل یا زمانی بهترین موقع برای کاشت بذر ها هست؟
آیا بذر های گونه های مختلف زمان های متفاوتی دارند؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 15ام, 1397 18:19:

سلام. هر زمان میشه بذر کاکتوس رو کاشت مهمترین نکته در مورد کاشت تامین کردن دما ورطوبت مورد نیاز برای رشد بذرها هست.چند نوع بذر هستند که بهتره تابستان کاشته بشن مثل انواع افوربیا ها، اریوکارپوسها، پاچیپودیوم برای جوانه زدن بذر به دمایی بالای سی وپنج درجه احتیاج دارند. تعدادی از بذرها هم هستند که بهتره زمستان کاشته بشن مثل انواع ساکولنتها ولیتوپس که برای جوانه زنی بذرها به دمای پایینی احتیاج دارند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام دوباره ببخشید من زیاد سوال میپرسم?
کارشناس عزیز من ۶ ماه پیش مامیلاریا کاشته بودم از ۹ تایی که سبز شد الان ۳ تاش مونده که اونا هم خیلی به هم فشار اورده بودن از نظر سایز یکیشون اندازه فندق شده دوتای دیگه اندلزه نخودن خلاصه توی گلدون ۶ با فاصله کاشتم و فرداش ابیاری کردم الان حس میکنم حالت پلاسیده به خودشون گرفتن البته جلوی نور فیلتر شده هم گذاشتما بنظرتون از بین میرن؟ چیکارشون کنم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 13ام, 1397 16:19:

سلام. بعد از تعویض خاک وگلدان باید یک هفته بعد ابیاری کنید همینطور یک هفته در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. فعلا جای ثابتی بگذارید وابیاری نکنید تا خاکشون کامل خشک بشه. اگر حالشون خوب نشد از خاک در بیارید وریشه ها رو چک کنید.

[پاسخ]

پاسخ

پشه دورشون نیست فقط کرمه من دیازینون الان دارم اون به درد این کار نمیخوره؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 11ام, 1397 15:13:

میتونید از دیازینون هم استفاده بکنید مشکلی نیست.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام مجدد بعد گذشت ۴ ماه هنوزم باید قارچ کش استفاده میکردم؟ ایا وجود کرمهای ریز در بستر طبیعیه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 11ام, 1397 14:41:

سلام. ممنون از شما. تا پایان یک سالگی باید محلول قارچ کش رو اسپری بکنید،تا سه ماهگی هر دوهفته یک بار، بعد از پایان سه ماهگی، ماهی یک بار تا پایان یک سالگی. برای کرمهای داخل بستر میتونید از سم حشره کش دلتامترین استفاده کنید یک سی سی دریک لیتر اب مخلوط کنیدوبستر رو با محلول ابیاری کنید. اگر کنار بستر حشرات کوچکی مثل پشه هم پرواز میکنن میتونید کنار بستر کارت زرد نصب کنید با کم کردن رطوبت بستر هم کرمها از بین میرن. اگر کرمها ریز وشفاف هستند لاروهای پشه سیاه باید باشن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام کارشناس عزیز
من مدتیه با راهنمایی های شما اقدام به پرورش کاکتوس کردم و الان یه بستر ۴ ماهه دارم که بطور اتفاقی متوجه شدم داخل پیتماسم کرمهای ریزی وجود داره تمام اصول اولیه ضد عفونی کردن خاک رو هم درست انجام دادم از نظر قارچ و اینها مشکلی ندارم ولی این کرمهای ریز برای کاکتوسها از نوع مامیلاریا و فرو هستن مشکلی ایجاد نمیکنه؟ چطور از بین ببرمشون امروزدیدم یکیشون شل شده و پلاسیده شده

[پاسخ]

پاسخ

سلام … ببخشید اگه بذر رو خریداری کردیم و طبق اموزشات کاشتیم ولی رویش رخ نداد چیکار کنیم

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 10ام, 1397 17:00:

سلام بذری تو لیست میهن کاکتوس وجود نداره که سبز نشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقتتون بخیر
ممنون از بذرای خوبتون
من ۲۲ خرداد چند نوع بذری که از شما خریده بودم رو کاشتم که تعداد جوانه هایی رو که زدن رو براتون پایین می نویسم
بذر ژمینو کالسیوم تریکانتوم ۱۴ از ۲۰
بذر ژمینو کالسیوم پفلانزی ۳ از ۲۰
بذر ژمینو کالسیوم آستریوم ۱۵ از ۲۰
بذر ژمینو کالسیوم بالدیوم ۱۵ از ۲۰
بذر مامیلاریا بوکاسانا ۱۰ از ۲۰
بذر مامیلاریا مارکسیانا ۱۷ از ۲۰
بذر مامیلاریا هانیانا ۳۰ از ۳۰
بذر فروکاکتوس هوریدوس ۲۱ از ۲۰
بذر فرو گرایسیلیس ۲۲ از ۳۰
بذر فروکاکتوس استاینسی ۱۲ از ۳۰
بذر فرو رکتیسپینوس ۱۷ از ۲۰
بذر اچینو کاکتوس تیغ سفید هلندی ۳۰ از ۳۰
بذر اچینو گروزونی هلندی ۱۶ از ۳۰
بذر کاکتوس ملو آبی ۲۸ از ۳۰
بذر ملو کاکتوس کاسیوس ۲۸ از ۳۰
بذر آستروفیتوم میروستیگما ۲۵ از ۳۰
بذر نخل ماداگاسکار ۲۵ از ۳۰
بذر اچینو فوسالو آلباتوس ۲۱ از ۲۰
بذر اچینو سرئوس داسیاکانتوس ۵ از ۲۰
بذر لوفوفورا کوهرسی ۸ از ۲۰
بذر لوفوفورا ویلیامسی ۱۰ از ۲۰
اکثرشون در اومدن فقط امکانش هست بذرایی که کمتر از ۵۰% جوانه زدن رو دوباره بفرستین؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 10ام, 1397 17:03:

سلام بله میتونید با شماره روی سایت تماس بگیرید

[پاسخ]

پاسخ

ببخشید که چیز دیگه این که دو تا از بذر بالدیوم که سبز شده روی آن بسیار کم به قرمزی میزند
در ضمن در ظرفها را با کاغذ پوشانده ام تا نور فیلتر شده باشد
لطفا راهنمایی بفرمایید تا در ادامه پرورش کاکتوس موفق باشم ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 7ام, 1397 23:00:

تغییر رنگ جوانه ها دلیلش نور ودمای زیاد هست این دو مورد رو چک کنید جای خنکی قراربدید درست میشن.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید
دوباره مزاحم شدم
با تشکر از سایت بسیار خوب شما
از تمامی بذر هایی که در تاریخ ۳۱ تیر کاشته ام تغریبا بالای ۸۰ درصد آن سبز شده اند
مشکلم این است که در ظرف را می بندم رطوبت به ۸۹ و گاهی ۹۰ میرسد و دما به ۲۸ تا ۳۰
از زمانی که کاشته ام تنها یک بار قارچ کش استفاده کرده ام و آبپاشی نکرده ام
روی ظرف را پارچه گذاشته ام تا رطوبت را کم کنم اما بعضی اوقات دما به ۲۴ میرسدچگونه رطوبت را کم کنم،؟
و برای ظرفی که بیشتر بذر ان رشد کرده نور دهی شود؟
نخل ماداگاسکار هم بیشتر آن سبز شده و آدنیوم ۲ تایی تازه جوانه زده( لطفا در مورد دما و رطوبت راهنمایی کنید؟)

بعضی از بذر ها کج و یا روی خاک رشد کرده اند نگرانم بپوسند؟
و این که ریشه بعضی ها سفید است و بعضی دیگر به صورت نخ در آمده
تعدادی را با خلال دندان ضدعفونی شده به داخل خاک هدایت کرده ام مشکلی پیش نمیاید؟
پیشا پیش از راهنمایی های شما سپاسگذارم
در ضمن بابت بسته اشانتیون هم ممنون بیشتر آن سبز شده

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 7ام, 1397 22:59:

سلام. مبارکتون باشه. اگر بذرها جوانه زدن وسبز شدن روزی یک ساعت هوادهی کنید با هوادهی روزانه رطوبت بستر کم میشه. دما هم مابین ۲۰_۳۰درجه باشه بهتره. برای اکثریت بذرها این دما رو میتونید داشته باشید. هوادهی رو در روز میتونی به چند قسمت تقسیم کنید وروزی چند بار هوادهی کنید. بیرون از بستر موندن ریشه ها هم دلیلش رطوبت زیاد بستر هست رطوبت کم بشه ریشه ها داخل بستر هدایت میشن. کار خوبی انجام دادید نگران نباشید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید. لطفا بگید این خاک پیت ماس رو از کجا باید تهیه کنیم؟ چون من چن تا مغازه بذر و علوفه کشاورزی سوال کردم اصلا نمیدونن چی هست. ممنون میشم بگید از کجا میتونم بگیرم. با تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 7ام, 1397 15:26:

سلام. از فروشگاهای لوازم کشاورزی باید بخواهید فروشگاهایی که کود وسم ولوازم کشاورزی میفروشن.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
عذر میخام به تجربیاتتون نیاز دارم، و سوالات بسیار زیادی دارم. از چه طریق میتونم با شما در ارتباط باشم.
متشکرم

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 6ام, 1397 20:30:

سلام همین جا میتونید سوالات رو بفرستید و یا از ۱۰ صبح تا ۷ عصر با شماره ۰۹۱۲۱۰۶۴۹۸۰ تماس بگیرید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. باید درب سوراخ باشه یا نه ؟؟؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 5ام, 1397 20:40:

سلام تا دو هفته اول نیازی نیست

[پاسخ]

پاسخ

ممنون

[پاسخ]

پاسخ

دمای داخل بذر ها خوبه مشکلی نداره؟
قارچ کش را هم به همراه بذر و کود از میهن کاکتوس تهیه کردم
به تاریخ نگاه نکردم
مشکل از دما یا رطوبت نیست؟
با دز استاندارد مجدد قارچ کش اسپری کنم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 2ام, 1397 21:02:

دما رو به ۲۵درجه برسونید همینطور رطوبت رو ده درصد کم کنید. گرما ورطوبت زیاد هم باعث بوجود امدن قارچ میشه.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و خسته نباشید
ببخشید من فوری نیاز به کمک دارم
من ۲۴ تا ۳۶ ساعت ظرف و خاک را در محلول کاربندازیم قرار دادم سپس با آب جوشیده سرد شده آبشویی کردم
دمای داخل ظرف ۳۰ و رطوبت آن ۸۰ درصد است
امروز صبح بعد از دو روز ریختن بذر ، بذر ها سالم بوده اما حالا که به آن سر زده ام متوجه شدم دو بذر در دو ظرف مختلف دچار تارهای انکبوتی شده
بذر ها تقریبا در حال سبز شدن هستند (تک به تک)
دمای معمول خانه ۲۴ تا ۲۶ درجه است
ظرفها در دار و بسته است
چطور باید از پیشرفت آن جلوگیری کنم
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 2ام, 1397 18:50:

سلام. با پنس قسمتهایی رو که تارعنکبوتی شدن رو جمع کنید ومحلول قارچ کش اسپری کنید. تاریخ تولید وانقضای قارچ کش رو هم چک کنید اگر تاریخ مصرفش گذشته قارچ کش جدیدی تهیه کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. من ماه گذشته از شما بذر چند مدل کاکتوس خریداری کردم ولی متاسفانه هنوز موفق به کشت نشدم. می خواستم بدونم الان زمان مناسبی هست برای کشت، یا می تونم بذرها رو تا بهار سال آینده نگهداری کنم و اون زمان کشت کنم. باتشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 1ام, 1397 12:41:

سلام. الان زمان مناسبی برای کاشت بذرنیست هوا گرم هست وبذرها دیر سبز میشن. میتونید پاییز ویا بهار کشت کنید تا زمان کاشت،بذرهارو داخل یخچال جای تخم مرغی میتونید نگهداری کنید.

[پاسخ]

علی پاسخ در تاريخ مرداد 1ام, 1397 17:25:

برای کشت پاییز بهتر است یا بهار؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 1ام, 1397 18:33:

سلام. هر دو فصل برای کاشت بذر بهتر هست. برای کاشت بذر کاکتوسها وساکولنتهادما بین بیست الی سی درجه باشه بهتر هست.

پاسخ

با سلام وخسته نباشید
من خاک پیت ماس تهیه کردم داخلش پرلیت هم داره مشکلی نداره یا بدون پرلیت تهیه کنم
با تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 31ام, 1397 18:12:

سلام. اگر مقدار پرلیت کم هست مشکلی نیست میتونید استفاده کنید.ولی اگر درصد ترکیبشون پنجاه درصد هست بهتره پیت ماس خالی تهیه کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام چند تا سوال داشتم اول اینکه از وقتی بذر ها رو کاشتم هر روز بهشون سر میزنم روزی یکبار به مدت چند دقیقه . میخاستم بدونم اینکار ایرادی در جوانه زنی بذر ها نداره؟ و دوم اینکه بذر های که جوانه نزدن رو میشه جمع اوری کنم و باز بکارم یا اینکه بزارم باشه تا جوانه بزنن؟ الان حدود پنج روزه که بذر ها رو کاشتم و تقریبا از هفتاد بذر ده بذر جوانه زده . و سوم اینکه ممنون از راهنماییتون و کمک هاتون اما وقتی بذر ها دستم رسید هیچ برگه راهنمایی همراه ّبذر ها نبود و الان که نظرات سایت رو خوندم فکر میکنم یه جاهایی اشتباهی رفتم لطفا راهنمایی کنید ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 31ام, 1397 14:07:

سلام. تا وقتی که بذرها جوانه نزدن بهتره درب رو باز نکنید. بعد از جوانه زدن میتونید درب رو باز کنید وهر روز هوادهی کنید پنج روز زمان کمی هست عجله نکنید بقیه هم سبز میشن بستر رو در دمای مورد نیاز نوع بذرهایی که کاشتید قرار بدید سریعتر سبز میشن.

[پاسخ]

پاسخ

سپاس.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. خیلی ممنون از راهنمایی کاملتون. البته فعلا تو بستر هستن و فقط درب ظرف رو کلا برداشتم. اگه اشتباه متوجه نشدم آبیاری باید مثل قبل باشه یعنی همیشه باید خاک مرطوب بمونه. چروک شدن قسمت پایینی جوانه های اپیتالانتا طبیعیه یا مشکلی وجود داره؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 28ام, 1397 10:28:

سلام. خواهش میکنم. بله تا وقتی که داخل بستر هستند باید رطوبت کافی داشته باشند.سطح بستر که شروع به کمرنگ شدن کرد بایدابیاری کنید.چروک شدن انتهای جوانه هاچند دلیل میتونه داشته باشه، ابیاری زیاد ورطوبت زیاد بستر که منجر به پوسیدگی ریشه شده وجوانه از انتهای طوقه شروع به چروک شدن کرده وبمرور زمان از بین میره. تماس طوقه جوانه بابستر مرطوب هم باعث این امر میشه میتونید روی سطح بستر سنگریزه هایی کوچکتر از سایز جوانه ها بریزید تا طوقه با بستر مرطوب تماس نداشته باشه.خشکی وبی آبی کشیدن جوانه ها هم باعث این امر میشه واستفاده بیشبود سم ویا کود.این موارد رو چک کنید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام. بذرهای من چند وقتیه که شش ماهشون رو تموم کردن. تا اینجا رو با روش کاشت میهن کاکتوس جلو رفتم و خدا رو شکر حال جوانه ها خوبه.
ممنون میشم اگه راجع به نحوه نگهداری جوانه ها بعد از شش ماهگی هم نکات لازم رو ذکر بفرمایید. از جمله رطوبت خاک، رطوبت محیط، دما و نحوه آبیاری.
راستش الان نمیدونم که آبیاری باید مثل قبل باشه یعنی وقتی رنگ بستر کمرنگ شد یا مثل کاکتوسهای بالغ که باید اجازه بدم تو فاصله بین دو آبیاری خاک کاملا خشک بشه.
البته بنا به توصیه های مقاله بالا هر دو هفته یکبار از کود ۳ ۱۱ ۳۸ و هر ماه یکبار از قارچ کش استفاده میکنم. هوادهی رو هم بعد از جوانه زنی بذرها به صورت تدریجی و مرتب انجام دادم. دمای هوا هم بین ۳۰ تا ۳۵ درجه است.
اینم بگم که بعد از اینکه در بستر بعضی از جوانه ها از جمله اپیتالانتا میکرو مریس رو برداشتم قسمت پایینشون که شبیه دانه تسبیح هست چروکیده شده. با تشکر از تیم عالی میهن کاکتوس و ببخشید که خیلی طولانی شد.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 28ام, 1397 07:20:

سلام. بعد از تک کردن بستر بمدت یک هفته جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. یک هفته بعد به جای پرنور انتقال بدید وابیاری رو شروع کنید. دقیقا مثل کاکتوسهای بزرگتر باید نگهداری بشه. اسپری محلول قارچ کش رو تا یک سالگی ادامه بدید. کود دهی هم تا پایان دو سالگی هر دوهفته یک بار حتی در زمستان. کاکتوسهای کوچکتر از دو سال زمستان رو هم باید در جای گرمی نگهداری بشن واستراحت زمستانی نداشته باشن. برای ترکیب خاکشون خاک مخصوص کاکتوس استفاده کنید. تا وقتی که داخل بستر هستند باید رطوبت داشته باشن.وسطح بستر هر وقت کمرنگتر شد ابیاری رو باید انجام بدید. بعد از پایان شش ماهگی میتونید درب یا کاور رو بردارید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشین ،من هفته پیش بذر کاشتم ،این مراحل شما رو هم تک تک انجام دادم ،بذرا جوونه زده،هر چند بذرو تو یه گلدون و یه پلاستیک جدا گذاشتم ،ولی روی چند گلدونم حالت تار عنکبوت درست شده حالت کپک ،مشکلش چیه ؟خاکمم بوی تافن میده ،تارارو با پنس ضد عفونی شده برداشتم ،کاربندازیمم اسپری کردم ولی باز دوباره پیداشون میشه ،

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 27ام, 1397 07:25:

سلام. احتمالا ضدعفونی اولیه بستر کامل نبوده وبستر قارچی شده. تا جایی که براتون ممکن هست تارها وکپکها رو از سطح بستر جمع کنید ومحلول قارچ کش اسپری کنید وهوادهی کنید. ترکیب خاک بسترتون چی هست؟

[پاسخ]

پاسخ

سلام ابیاری بذر ها جند وقت یک بار باید باشه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 25ام, 1397 08:15:

سلام. هر وقت سطح بستر کمرنگتر شد باید ابیاری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنون لطف کردین

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید
من بذر هامو ٢٠ اسفند کاشتم و الان تقریبا بزرگ شدن چند تا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
هوادهی رو چطوری انجام بدم ، روزی چند بار و چه مدت ؟
قارچ کش رو هر دو هفته یکبار مرتب زدم و کرد رو هم دوبار زدم یکی وقتی سه ماه شد و یکی هم چهار ماهگیه بذرها
جدیدا یه سری کرم های بیرنگ یا سفید خیلی کوچیک تو بستر میبینم که نمیدونم چی هستن تا اونجایی که ممکن بود با پنس جمع کردم ، خطرناکه ؟ و چیکار باید بکنم
و اینکه هر چند وقت یه بار آب اسپری کنم ، حس میکنم خیلی زود رطوبت خاک از بین میره
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 24ام, 1397 16:20:

سلام. هوادهی رو بعد از اینکه اکثریت بذرهای بسترتون جوانه زدن وسبز شدن باید شروع کنید. هر روز یک ساعت وتا شش ماهگی هر روز به میزان هوادهی اضافه کنید. محلول قارچ کش رو هر دو هفته یک بار تا سه ماهگی بعد از پایان سه ماهگی، ماهی یک بار تا یک سالگی باید ادامه بدید. کود دهی بعد از پایان سه ماهگی هر دوهفته یک بار تا پایان دو سالگی یک گرم در یک لیتر اب کودهای پتاس بیشتر از ازت. ابیاری هر وقت سطح بستر کمرنگتر شد انجام بدید. برای ابیاری بستر بهتره که یک ظرف بزرگتر از بستر رو پر اب بکنید وظرف بستر رو داخل ظرف حاوی اب قرار بدید تا اب کامل بالا بیاد بعد ظرف بستر رو از داخل اب بردارید. برای حشرات داخل بستر میتونید از سم حشره کش دلتامترین ویا دیازینون استفاده کنید یک سی سی از هر کدوم که داشتید داخل یک لیتر اب مخلوط کنید وبستر رو با این محلول ابیاری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

باسلام و خسته نباشید خدمت شما
با تشکر فراوان البته با تاخیر، بذر ها حدود دوهفته هست که به دستم رسیده ممنون.
بذر های من آچینو فوسالو ، ماستوس،تیغ سفید،گروزنی
مامیلاریا پارکینسون، براندگی، سلسیا
ژیمینو کالسیوم آستریوم،تریکانتوم، بالدیوم
آسترفیتوم
فرو شوارزی ، تاونسندیانوس،گرایسیلیس
نوتو خورشیدی ، هورستی
نخل ماداگاسکار و آدنیوم
هستند به اضافه بسته اشانتیون که زحمت کشیدید
میشه لطفا بفرمایید بذرها رو میتونم تو یه ظرف بزرگ کاشت کنم یا باید جدا باشن؟
البته میدونم که نخل و آدنیوم رو می تونم باهم بکارم.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 24ام, 1397 16:11:

سلام. مبارکتون باشه. نخل وادنیوم رو میتونید با هم داخل یک ظرف کشت کنید. سعی کنید داخل ظرف عمیقی بکارید چون زود قد میکشن وبرگها به درب ظرف میرسن. استروفیتومها رو هم جدا بکارید رشد سریعی نسبت به بقیه بذرها دارند.ژیمنو، فرو،اچینو رو میتونید با هم داخل یک ظرف کشت کنید دما ورشد یکسانی دارند. مامیلاریا ونوتو ها رو هم با هم کشت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.خسته نباشید
برای اولین باره دارم بذر میکارم.چنتا سوال داشتم
۱: درمورد زهکشی ی توضیح میدین؟
۲:بجای پیت ماس میتونم از خاکبرگ استفاده کنم؟
یا اگه نمیشه از چه چیزی ب عنوان جایگزین استفاده کنم.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 23ام, 1397 22:42:

سلام. برای زهکشی میتونید ماسه کف ظرف بریزید. زهکشی یعنی کف ظرفی که برای کاشت بذر استفاده میکنید دارای سوراخهای متعددی باشه که اب اضافه موقع ابیاری بستر خارج بشه وبرای اینکه گرفته نشه یک لایه ماسه ریخته میشه که اب براحتی خارج بشه. برای بستر بهترین گزینه پیت ماس هست. خاک برگ برای کشت بذر کاکتوسها مناسب نیست. میتونید از کوکوپیت هم استفاده کنید ولی چون کوکوپیت ارزش غذایی نداره جوانه های ضعیفی خواهید داشت.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشی
کاکتوسام دو ماه ونیمشون هستش تا کی باس درب ظرفو بذارم
الان تو رشت رطوبت بالای ٧٠ هستش نیازه درب ظرف مدام روش بمونه
و اینکه کی باس جوانه هارو جدا و در طرف دیگه بکارمش
اگه ممکنه اندازه گلدون و خاک مورد نیاز کاکتوسم بفرمایید و از کی و چه کودی باس بدم رو هم لطف کنید
ممنون از راهنماییهاتون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 22ام, 1397 10:23:

سلام. چون در منطقه رطوبی هستید دو ونیم ماهگی یا سه ماهگی میتونید درب رو بردارید.کود دهی رو بعد از پایان سه ماهگی شروع کنید.تک کردن جوانه ها بستگی به شرایط نگهداری ورشد جوانه ها داره معمولا بعد از پایان هفت ماهگی تا یک سالگی میشه تک کرد.تقریبا وقتی اندازه فندق شدن. ولی این در مورد واریته هل ی کم رشد مثل لیتوپس واریو ولوفوفوراو… فرق میکنه. داخل گلدان شش وترکیب خاک کاکتوس باید کشت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.
من طبق گفته شما پیت ماس رو آماده کردم، ولی خیلی خیسه، با این که زهکشی مناسبه. مثلن وقتی با قاشق فشار میدم داخل قاشف پر از آب میشه. مشکلی نداره برای کاشت؟
آیا بعد از جوانه زدن هم، همین رطوبت بستر مناسبه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 22ام, 1397 10:11:

سلام. ظرف بستر رو روی یک شئ مثل سبدمیوه بگذارید تا اب اضافه خارج بشه بعد بذرها رو کشت کنید.

[پاسخ]

احسان پاسخ در تاريخ تیر 22ام, 1397 11:00:

بحث سر اینه که پیت ماس جذب کرده آب رو و خارج نمیشه!

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 22ام, 1397 12:19:

مشکلی نیست پیت ماس باید هم رطوبت رو داشته باشه که بذرها بتونن جوانه بزنن. برای همین دلیل برای کشت بذرها پیت ماس توصیه میشه.

احسان پاسخ در تاريخ تیر 22ام, 1397 14:38:

ممنون، راستی ۳ روز نشده که بذرها رو کاشتم ولی ۳ تاشون جوانه زدن. انتظارش رو نداشتم!
و خیلی ممنون از ارسال سریعتون.

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 22ام, 1397 19:32:

سلام. مبارکتون باشه.

پاسخ

سلام
کشت بذرهای افوربیا هم مثل کاکتوس هاست یا ساکولنت ها ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 20ام, 1397 21:59:

سلام. مثل کاکتوسها کشت میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت شما
بذرهای من رشدشون تقریبا متوقف شده پیشرفتی ندارن میخواستم بدونم چیکار کنم تا درس بشن
واینکه چرا انطوری شدن.؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 20ام, 1397 07:18:

سلام. چند ماهه هستند؟جوانه ها بعد از رشد مقداری استراحت میکنن وبعد دوباره شروع به رشد میکنن این کاملا طبیعی هست نگران نباشید.

[پاسخ]

میلاد پاسخ در تاريخ تیر 20ام, 1397 14:00:

تقریبا چهل روزه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 20ام, 1397 16:26:

نگران نباشید طبیعی هست. کمی استراحت میکنن دوباره شروع به رشد میکنن.

پاسخ

سلام… ایا میتونم با حرارت دادن (قراردادن خاک در فر در دمای بالای صد درجه به مدت نیم ساعت) خاک رو ضدعفونی کنم؟ یا که حتما باید با قارچ کش باشه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 19ام, 1397 19:39:

سلام. بله با حرارت دادن هم میتونید ضد عفونی کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام… ایا میتونم با حرارت دادن (قراردادن خاک در فر در دمای بالای صد درجه به مدت نیم ساعت) خاک رو ضدعفونی کنم؟

[پاسخ]

پاسخ

سلام.ممنون از توجه و راهنماییتون برای کاشت در گلخانه ازتون کمک میخواستم.ممنون میشم از لطفطون

[پاسخ]

پاسخ

سلام.ممنون از توجه و راهنماییتون برای کاشت در گلخانه ازتون کمک میخواستم.ممنون میشم

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید و خداقوت خدمت شما
یه سوال داشتم من بذرام رو دقیقا ۷روز میشه کاشتم تقریبا ۵۰درصد رشد کردن
الان یکی از بذرا یه جوونه کوچیک زده و روش یه چیزایی مثل تار عنکبوت پهن شده که سفیدن شبیه ریشه هستن ولی خیلی بزرگترن
میشه بگین چی هستن و چجوری از بین میرن؟

با تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 18ام, 1397 11:26:

سلام. اگر در یک طرف جوانه هستند ریشه هست ولی اگر کل جوانه رو گرفتن قارچ هستند با پنس جمع کنید ومحلول قارچ کش اسپری کنید وهوادهی کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید
من بذرهام الان حدود ۴ ماهه که جوونه زدن و وضعیت خوبی هم دارند
یه بار تقویتی زدم
یکم توضیح میدین که الان توی این سنشون چقدر نیاز به هوادهی و نور و تقویتی دارند ؟
مثل قبل باید انجام بشه با نیاز به تغییر هست ؟
ممنون از پاسخگوییتون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 16ام, 1397 18:23:

سلام. بله هوادهی رو انجام بدید وهر روز مقداری به هوادهی اضافه کنیدتا شش ماهگی که کلا درب یا سلفون برداشته میشه. کود دهی رو هر دو هفته یک بار انجام بدید تا پایان دو سالگی بعد از دو سالگی فقط در زمان رشد کود بدید از کودهای پتاس بیشتر از ازت استفاده کنید یک گرم در یک لیتر اب.اسپری محلول قارچ کش رو هم ماهی یک بار تا یک سالگی انجام بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید
من بذرهام الان حدود ۴ ماهه که جوونه زدن و وضعیت خوبی هم دارند
یه بار تقویتی زدم
یکم توضیح میدین که الان توی این سنشون چقدر نیاز به هوادهی و نور و تقویتی دارند ؟
مثل قبل باید انجام بشه با نیاز به تغییر هست ؟
ممنون از پاسخگوییتون

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر.
سوالم اینه میتونم برای ضد عفونی پیت ماس اون رو جلوی نور افتاب پهن کنم یا خاصیتش از بین میره؟
چند بار این کارو کردم ولی مقدارش بعد خشک شدن کم میشه.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 15ام, 1397 18:12:

سلام. نه مشکلی پیش نمیاد میتونید به این روش هم ضدعفونی کنید. ولی موقع استفاده حتما باید چند روزی داخل اب بمونه تا کامل اب رو جذب کنه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت شما
ببخشید یه سوال داشتم …
می خواستم بدونم بذر مدل (ژیمنو کالسیوم بالدیوم) و مدل (سرئوس میکس)
معمولا تو چند روزگی شروع به جوونه زدن میکنن ؟
شرایطش هم معمولیه با بقیه بذرام کشت کردم…

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 15ام, 1397 07:03:

سلام. دما بین بیست الی سی درجه باشه معمولا هفت الی ده روز زمان میبره تا سبز بشن. دما زیاد باشه سبز شدن بذرها به تعویق خواهد افتاد. رطوبت هم بین هفتاد الی هشتاد درصد باید باشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام دوباره خدمت شما
از تاریخ ۴٫۱۰ تا الان ی ۵ تا ۶تایی از بذرام جوونه زده
مرسی از بذرای خوبتون
ولی الان یه سوال دارم بعضی از بذرام قرمز شدنکدلیلشون چیه!
بعضی هاشون هم ریشه هاشون از خاک یکم بیرونه اونا رو چکار کنم
بعد وقتی بیشتر هشتاد درصد جوونه زد باید هوادهی رو شروع کنم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 13ام, 1397 17:53:

سلام.مبارکتون باشه.تغییر رنگ جوانه ها از سبز به قرمز ویا قهوه ای نشانه دما ونور زیاد هست بهتره جای خنکی انتقال بدید رنگشون درست میشه.بله میتونید هوادهی رو شروع کنید.موندن ریشه ها بیرون از خاک دلیلش رطوبت زیاد بستر هست رطوبت رو کم کنید داخل خاک هدایت میشن.اگر زیاد طول کشید میتونید با یک پنس ضدعفونی شده خیلی با احتیاط خودتون ریشه هارو داخل خاک هدایت کنید.به این صورت که یک حفره کوچک اندازه ریشه گیاه داخل خاک ایجاد کنید وجوانه رو داخل حفره قرار بدید بطوری که ریشه داخل حفره قرار بگیره بعد با پنس کنارجوانه خاک جمع کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت شما
چند روز پیش بذز ها به دستم رسید با تشکر
همچنین دستتون درد نکنه بابت اشانتیون
میخواستم ببینم من که در تاریخ ۹۷٫۴٫۱۰ بذرهامو کاشام
چند روز طول میکشه تا جوانه بزنن ؟؟ چونکتا امروز هیچ تغییری اتفاق نیوفتاده.
من این بذرها رو سفارش دادم …
۱٫ژیمنو کالسیوم بالدیوم
۲٫ملو میکس
۳٫مامیلاریا سلسینا
۴٫سرئوس میکس
۵٫آستروفیتوم میکس
۶٫میکس انواع مدل

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 12ام, 1397 13:17:

سلام.مبارکتون باشه.عجله نکنید سبز میشن.هفت الی ده روز زمان میبره تا سبز بشن در دمای بیست الی سی درجه قرار بدید بستر رو زود سبز میشن دما زیاد باشه سبز شدن بذرها به تعویق خواهد افتاد.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. وقت بخیر. اگه اشتباه نکنم قبلا یه جایی تو سایت خوندم که بعد حدودا ۶ ماه از جوانه زنی بذرها اونها رو میشه نشا کرد که تک کردن هم بهش میگن. جسارتا اگه ممکنه راجع به این مرحله هم مختصری توضیح بدید. اصلا لازمه که این کار صورت بگیره یا مستقیما میشه زد تو گلدون شش؟ الان جوانه های من تقریبا شش ماهه هستن و با اینکه کوچکن ولی شکل مادری رو به خودشون گرفتن. پیشاپیش ممنون از راهنمایی تون.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 7ام, 1397 23:39:

سلام.بله معمولا بعد از پایان شش ماهگی میشه جوانه هارو تک کرد .ولی این مورد در تمام واریته ها صدق نمیکنه بعضی از واریته ها دیر رشد هستند ودر شش ماهگی اماده نشا نمیشن.معمولا جوانه ها وقتی اندازه فندق شدن میشه تک کرد.برای تک کردن یک روز قبل بستر رو با محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید که خاک کاملا نرم بشه.بیست وچهار ساعت بعد اقدام به تک کردن کنید.خاکی که برای جوانه ها استفاده میکنید حتما باید ضدعفونی وخشک باشه ترجیحا از خاک مخصوص کاکتوس استفاده کنید وبعد از انتقال به گلدان بمدت یک هفته در جای نیمه سایه وخنک نگهداری کنید وابیاری نکنید یک هفته بعد به جای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو شروع کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
ببخشید چند تا سوال داشتم
برای سنجش رطوبت بستر کاکتوس چیکار باید کرد؟ یعنی چجوری بفهمیم که ٧٠ درصد رطوبت داره؟
سوال دوم اینکه بعد برای سم زدایی خاک باید کل بستر رو تو محلولی که درست کردیم بزاریم به مدت ٢۴ ساعت؟ و بعد با آب شستشو بدیم و خشک شه؟ منظورم اینه که حتما باید خشک شه تا بذر رو بپاشیم؟ یا بعد ابکشی بذر رو بپاشیم؟
سوال بعدیم اینه که بعد کاشت بذر روی بستر رو کامل سلفون بزنیم که هوا نره توش ؟
و اینکه بعد از پاشیدن بذر روی بذر خاک نباید بریزیم؟
سوال بعدیم اینه که در روز چند بار و چه مدت باید سلفون روی بستر رو بگیریم برای هوادهی؟ 

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 6ام, 1397 21:37:

سلام.بارطوبت سنج میتونید رطوبت بستر رو بسنجید.اگر رطوبت سنج ندارید وقتی که خاک کاملا خیس هست وبذرهارو روی سطح بستر قرار دادیدودرب ظرف روبستید ظرف بستر رو در دمای سی الی بیست درجه قرار بدید تارطوبت هفتاد الی هشتاد درصد تامین بشه.بعد از ابشویی بستر بلافاصله بذرها رو کشت کنید نباید بستر خشک بشه در این صورت بذرها جوانه نمیزنن.بله.تاوقتی بذرها جوانه نزدن درب رو باز نکنید ولی هر روز ار روی سلفون بستر رو چک کنید که مورد مشکوکی نباشه.خیر روی بذرها هیچی ریخته نمیشه.هوادهی بعد از اینکه اکثریت بذرهای بسترتون سبز شدن باید انجام بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام به بزرگی خودتون ببخشید که من اینقدر سوال میکنم
من تازه کارم بخاطر همینه اینقدر سوال میکنم
میخواستم بدونم به جای ماسه ای گفتید با پیت ماس قاطی کنیم
میتونم از پرلیت دانه ریز استفاده کنم ؟ مشکلی پیش نمیاد؟
و ایا پرلیت رو قبل از مخلوط کردن باید بشورم ؟یا همون موقع که با پیت ماس داخل محلول قارچ کش میزارم کافیه ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 4ام, 1397 15:44:

سلام.خواهش میکنم.بله از پرلیت هم میتونید استفاده کنید.با ترکیب پیتماس داخل محلول ضدعفونی کنید بهتر هست نیاز نیست جداگانه ضدعفونی کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت شما…
من بسته ام رو دیروز تقریبا ساعت ۱۱ یا ۱۲ ظهر سفارش دادم
ولی هنوز کد رهگیری که باهاش بتونم پیگیر بسته پستی ام باشم برام ارسال نشده
شماره سفارش=۲۳۵۷۹
شماره پیگیری=۵۵۱۵۰۲

با تشکر از شما

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 4ام, 1397 10:46:

سلام بسته‌ها یک روز بعد سفارش ارسال میشن و هر روز حدود ساعت ۱ الی ۲ کد رهگیری پست برای مشتری‌ها اس ام اس میشه. لطفاً شکیبا باشید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
من بسترهامو پشت پنجره جنوبی نگهداری میکنم(الان جوونه هام حدود ۲۰ روزشونه) و روزی تقریبا ۴ ساعت نور غیرمستقیم دریافت میکنن. از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ ظهر.
این مقدار نور کافیه یا باید از نور مصنوعی هم به صورت کمکی استفاده کنم ؟
چون شب ها داخل اتاق کولر روشن میکنم، بسترهامو تا صبح به جای دیگه منتقل میکنم، حالا اگه بسترها همونجا پشت پنجره بمونه و پرده هم پشتشون بکشم و کولر روشن کنم و باد کولر به پرده نخوره مشکلی پیش میاد ؟ یا بهتره مثل قبل جاشونو تغییر بدم …
فکر کنم دما خیلی پایین بیاد هم به ۲۰ درجه برسه …
ممنونم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 3ام, 1397 22:51:

سلام.این مقدار نور فعلا براشون کافی هست بزرگتر که بشن باید زمان نوردهی زیادتر بشه.اگر درب یا کاور دارند مشکلی پیش نمیاد.همون قسمت نگهداری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت شما
من بسنه ایم رو امروز سفارش دادم
میخواستم ببینم گد رهگیری رو چجوری و کی برام ارسال میکنید
و حدودا چند روز طول میکشه تا بدستم برسه من تو ابادان زندگی میکنم..

با تشکر از شما

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 3ام, 1397 22:54:

سلام.موقع پست سفارش کد رهگیری به شماره همراهتون ارسال میشه وبا اون شماره میتونید پیگیر سفارشتون از طریق سامانه رهگیری مرسولات پستی باشید.تقریبا سه الی چهار روز زمان میبره که سفارشتون بدستتون برسه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام لطفا جواب سوالام رو بدهید

با تشکر

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت شما
من مبتدی هستم و بار اول هستش که میخوام بذر بخرم با توجه به نظران داده شده قصد دارم از سایت شما خرید کنم چو درصد رضایت مشتریان خیلی بالا بود
الان من یک سوال داشتم
میخواسم بدونم بذر های کدوم یگ از کاکتوس ها برای یک مبتدی که بار اولش است مناسب است؟
میدونید .. یه چیزی میخوام که رشد خوبی داشته باشه و برای یک مبتدی مناسب باشه
اگه میشه بی زحمت اسم چند نوع رو ذکر کنید

با تشکر?

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 1ام, 1397 21:54:

سلام وقت به خیر. اکثراً راحت هستن مثل انواع آستروفیتوم ها، مامیلاریا، نوتو و غیره. آدنیوم و نخل هم راحته و زود رشد. آگه بذری سخت باشه قسمت توضیحات محصول نوشته میشه.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
با عرض پوزش سوالی داشتم از خدمتتون
برای گذراندن دوره آموزش کاربردی فضای سبز کدام موسسه را پشنهاد میکنید؟
لطفا راهنمایی میفرمایید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 1ام, 1397 23:25:

سلام.میتونید به سازمان فنی حرفه ای محل سکونتتون مراجعه کنید یا شهرداری ویا جهاد کشاورزی استانتون راهنماییتون میکنن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
میشه اسم چند بذر رو که از مدل خاردار باشه و زودتر رشد کنه رو معرفی کنید.
و اسم این بذری که تو تصویر اول کاشته شده رو بگید .
با تشکر از سایت عالیتون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 31ام, 1397 20:26:

سلام.انواع افوربیا ها وسرعوسهاواستروفیتومها رشد سریعی دارند البته اگر شرایط نگهداریشون ایدال باشه.در مورد عکس روی سایت اطلاع ندارم ولی از روی ظاهر شبیه جوانه های مارگیناتو سرعوس(پوست چرمی)هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
میشه اسم چندتا بذر رو معرفی کنید که از دسته ی خاردارا باشه ولی زودتر از بقیه رشد کنه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 31ام, 1397 20:16:

سلام.انواع افوربیا ها وسرعوسهاواستروفیتومها رشد سریعی دارند البته اگر شرایط نگهداریشون ایدال باشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و درود فراوان وقتتون بخیر
جوانه هام الان ۳ ماهه شدن برای شروع کوددهی بی زحمت راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.و من پشت پنجره نگهشون میدارم احساس میکنم رشد علفی دارن پیدا میکنن اگه بزارمشون بیرون از خونه اشکالی داره؟؟نمیخوام علفی بشن و زحماتم بر باد بره
ممنونم

[پاسخ]

پاسخ

سلام و درود فراوان
وقتتون بخیر.جوانه هام الان ۳ماهه شدن برای کودهی راهنماییم میکنید؟
و اینکه احساس میکنم نورشون کمه و دارن رشد علفی پیدا میکنن.کنار پنجره نگهشون میدارم.میتونم الان بیرون خونه بزارمشون یا زوده؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 31ام, 1397 11:47:

سلام.برای کود دهی میتونید از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید مثل کودnpk,12,12,36یا۳,۱۱,۳۸یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وهر دوهفته یک بار با محلول کود ابیاری کنید.در مورد کمبود نور بهتره بمرور زمان به جای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وبیکباره در زیر نور مستقیم قرار ندید چون جوانه ها افتاب سوخته ویا پخته میشن واز بین میرن.

[پاسخ]

پاسخ

فکرکنم ژیمنو کالسیوم باشه.دماش هم بین۲۱یا۲۲تا۲۹هستش.دمای رطوبتشم هم دقیقا از هفتاد تا بیشتر از هشتاددرجه ست.از دستگاه رطوبت سازهم استفاده میکنم.یکیش یه ماهه گذشته و دیگریش ۲۲ روزگذشته ست

ودیگریش هم بقیه بذرهام کج و لوج افتاده اند.هی وا می ایسونمشون باز هی میوفتند

یه دیگه هم ،من بسترهامو چون ازنور مصنوعی استفاده شدن،خواستم از نورطبیعی استفاده بشن.برای دومین بار،بردم تو حیاط با درب بسته ظرف ها ،نور خورشید بمدت دوساعت و نیم بهشون خورده و بذرهام سفید شدند الان تو کامنتها خوندم گفتین پخته شدن!ا بذرهام خراب شدند؟یا درست میشه؟چیکار کنم تا به سبزی رنگ برگردونم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 31ام, 1397 11:41:

سلام.باید بمرور زمان به نور طبیعی عادت بدید بیکباره از زیر نور مصنوعی درافتاب مستقیم قرار بدید جوانه ها پخته شده واز بین میرن ومتاسفانه کاری نمیشه کرد.جوانه هایی که روی خاک می افتن دلیلش کمبود نور هست وعلفی رشد کردن وروی خاک می افتن برای جلوگیری از این کار بهتره کنار جوانه ها ماسه های ریزتر از خود جوانه ها که از قبل ضدعفونی وخشک شده بریزید تا راست بشن وبمرور زمان نور رو بیشتر کنید تا رشد بهتری داشته باشن در موردبذرهایی هم که سبز نشدن در خرید بعدی در قسمت توضیحات فرمی که پرمیکنید تعداد سبز نشده وکد محصول رو بنویسید تا مجدد ارسال بشه.

[پاسخ]

پاسخ

درود بر شما…انقدر صبور و باحوصله و بامحبت هستین منم سعی میکنم از حسن اخلاقی شما یاد بگیرم…بزودی دوباره از شما بذر خواهم خرید

سوال اولم اینه دما برای کشت کد۱۴۵ چند باشه خوبه؟رشد نکردن هنوز…
سوال دوم اینه میشه بذر هارو درداخل یخچال۴۸ساعته نگه میداریم و بعدش ۲۴ساعته در اب بخیسونیم تا شاید راحت تر رشد کنن؟!

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 30ام, 1397 18:26:

سلام.درود برشما.بذرها دوره سرمادهی رو گذروندن ومیتونید کشت کنید ولی تا زمان کشت میتونید داخل یخچال نگهداری کنید.نیازی به خیس کردن نیست.کد ۱۴۵ژیمنو میکس.دمای سبز شدنشون بیست الی سی درجه هست ورطوبت هفتاد الی هشتاد درصد.دماتون ایدال باشه سبز میشن چند روز هست که کشت کردید؟دما بالا باشه سبز نمیشن.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام 
برخی از بذرها قسمت سفید بلندی در انتهاشونایجاد شد و بلکل از خاک خارج شده اند، آیا باید برگردونمشون به داخل خاک،و سوال دوم اینکه برای کنترل حشرات در بستر کشت پیشنهاد شما چیست؟ با تشکر از سایت خوبتون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 29ام, 1397 16:35:

سلام. اون سفیدها ریشه هستند باید داخل بستر هدایت کنید.رطوبت بستر رو کم کنید خودشون داخل بستر میرن.چه نوع حشره ای داخل بسترتون هست؟میتونید شکل یا نوع حشره رو توصیف کنید!؟

[پاسخ]

حسین پاسخ در تاريخ خرداد 31ام, 1397 15:35:

حشرات بسیار کوچک که بیشتر شباهت به سوسک دارند

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 31ام, 1397 16:55:

میتونید از سم حشره کش دلتامترین ویا دیازینون استفاده کنید.یک سی سی داخل یک لیتر اب مخلوط کنید وبستر رو با این محلول ابیاری کنید ویا محلول رو داخل یک ظرف بزرگتر بریزید وبستر رو بمدت پنج دقیقه داخل محلول قرار بدید.بعد از پنج دقیقه بستر رو از داخل محلول در بیارید ودر محلی قرار بدید که اب اضافه خارج بشه.یک هفته بعد دوباره چک کنید اگر بازم حشره ای داخل بستر وجود داشت همین مراحل رو تکرار کنید اگر نبود نیازی نیست.

پاسخ

بازعرض سلام و خسته نباشی
من تقریبا سه ماه و نیمه که بدرخامو کاشتم ، تقریبا خوبه شرایطشون
خواستم میزان هوادهی و آبیاری رو دقیقا بهم بگین و تا کی باید هوادهی و به چه شکلی صورت بگیره؟!؟
بعضی از جوونه ها نزدیک یه ماهی میشه هیچ تغییری نکردن دلیلش چیه؟
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 28ام, 1397 14:30:

سلام.ممنون از شما.بعد از اینکه اکثریت بذرهای بسترتون جوانه زدن وسبز شدن باید هوادهی رو شروع کنید سه روز اول پانزده دقیقه بصورت درب نیمه باز بعد از سه روز میتونید درب رو کامل باز کنید ویک ساعت هوادهی کنید سطح بستر رو هم هر روز چک کنید که خشک نشه اگر سطح خاک کمرنگتر شد ابیاری کنید.اگر سه ماه رو تموم کردن میتونید کود دهی رو شروع کنید تا رشد کنن.هوادهی تا پایان شش ماهگی ادامه داره.بعد از پایان شش ماهگی کاور یا درب کلا برداشته میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقتتون بخیر میشه لطفا تصویری از ماسه ای ک باید داخل پیت ماس مخلوط کنیم و سنگریزه هایی ک باید کف قرار بگیرند بذارید که سایزشون رو تشخیص بدیم ؟ممنونم و اینکه بذرا باید حتما داخل پیت ماش قرار بگیرند؟یا اگر روی ذرات ماسه هم باشند مشکل نداره؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 26ام, 1397 14:09:

سلام تقریبا این سایز خوبه میتونه یکمم ریزتر باشه. بهتره رو پیت ماس کاشته بشه.
null

[پاسخ]

پاسخ

بذرها لیتوپس و اچینو مامیلاریا بودن
بذرهاهم یک طرفشون اونطوری شده که به گفته شما ریشه ان
و اینکه رنگ بعضی هاشون فرق میکنه میخواستم بدونم قارچ کش که اسپری کردم در ظرف رو چقدر باز بزارم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 23ام, 1397 11:56:

این نوع بذرها رنگشون واندازشون تقریبا یکی هست ونمیشه تشخیص داد.بهتره صبر کنید وقتی بزرگ شدن جدا کنید.بعد از اسپری هر نوع محلول وابیاری یک ساعت هوادهی کنید بعد از یک ساعت درب رو ببندید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
بذرهایی که از سایت شما خریدم بیشترشون در اومدن نوع های مختلف فرق داشت و بسیااااااار ممنونم از سایت خوبتون
بذرهام حالا که در اومدن چقد نیاز به رطوبت داره؟هوادهی رو از کی شروع کنم؟
دو نوع بذرمو اول روی پنبه گذاشتم چندتاشون جوونه زدن پنبه رو به خاک منتقل کردم و یکمم خاک دور و برشون ریختم کار درستی انجام دادم؟بذرهای نازنینم خراب نشن:(
بذرها چقد طول میکشه یکم رشد کنن چند روزه در اومدن هیچ رشدی نداشتن
ببخشید خیلی ذوق دارم سوال زیاد پرسیدم ممنون میشم جواب بدین

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 22ام, 1397 23:41:

سلام.مبارکتون باشه.خاکی که کنار بذرها ریختید حتما باید ضدعفونی شده باشن اگر ضد عفونی نکرده اید بهتره محلول قارچ کش اسپری کنید به همون قسمتهایی که مجدد خاک ریختید.بعد از اینکه اکثریت بذرهای بستر جوانه زدن وسبز شدن میتونید هوادهی رو شروع کنید تا رطوبت بستر کم بشه سه روز اول پانزده دقیقه ودرب بصورت نیمه باز بعد از سه روزمیتونید درب رو کامل باز کنید وروزی یک ساعت هوادهی کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشین
ببخشین من موقع بذرپاشی سه نوع از بذرهارو اشتباهیی جابه جا پاشیدم یادم رفت کدوم به کدومه چجوری میتونم تشخیص بدمشون؟
واینکه ازته بذرهای جوانه زده که سه روزه سبزشدن حالت مویی داره خیلی ریز و سفید رنگ اونا قارچ هستن یا ریشه بذرها؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 22ام, 1397 23:37:

سلام.چه نوع بذرهایی بودن یادتون هست؟اگر جوانه بزنن دیگه نمیشه تشخیص داد باید صبر کنید تا بزرگ بشن بعد جداکنید.اگر از یک طرف بذرها روییدن ریشه هستند.

[پاسخ]

میلاد پاسخ در تاريخ خرداد 22ام, 1397 23:48:

لیتوس و اچینو یه نوع هم مامیلاریا بودن
خوشبختانه از یه طرف بذر دراومده پس به گفته شما ریشه هستش ولی بعضی از بذرا رنگشون فرق میکنه قارچ کش اسپری کنم باید در ظرف رو باز بزارم یالازم نیست؟؟

[پاسخ]

پاسخ

درود بر اقای مدیر..صبح شماهم بخیر باشه
خواستم بگم که من تو کامنت ها راجع به کپک یا قارچی خوندم ولی چون ندیدم چه شکلیه شک دارم .بذر های من حدودن بیشتر از دو هفته میگذره که دوتاساقه هاش حالت پنبه ریش ریش شده سفید هست بعلت سفریم نتونستم سرش بزنم( که یادم نبود روی سلیفون به قول شما سوراخ های خیلی کوچیک میکردم ).عکسشم فرستادم .چک نکردین.چون به کمک فوری احتیاج داشتم مجبورشدم اینجا کامنت بزارم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 21ام, 1397 14:10:

سلام.روز بخیر.بله قارچ هست بهتره جوانه هایی که مبتلا شدن رو از بستر خارج کنید وروی بستر وسایر جوانه ها محلول قارچ کش اسپری کنید.ویک ساعت هوادهی کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر امروزکپسولهای بذر کاکتوسهای ژمینو و پارودیا رو جدا کردم و بذرهاشون دراوردم سوالم از شما اینکه الان بلافاطله میتونم بذرها رو بکارم یا باید بزارم تو یخچال بمونه ؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 21ام, 1397 08:33:

سلام.اول باید بذرها رو بمدت دوهفته در مکان خشک وبدور از افتاب مستقیم بگذارید تا خشک بشن بعد از دو هفته که کامل خشک شدن بمدت دو هفته هم بگذارید داخل یخچال جای تخم مرغی که دوره سرمادهی رو هم بگذرونن تقریبا یک ماه که شد اماده کاشت میشن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیرامروزمن کپسول بذرهای ژمینو و پارودیا…که پایینش خشک شده بوددرحال جداسازی بودکپسول بذرهاراجداکردم وبذرهای داخل انهادراوردم سوالم اینه که میتونم بذرهارو الان بکارم یااینکه باید بزارم دریخچال بمونه و اگربایددریخچال بمونه چندروزنیازهست که دریخچال بمونه بعدبکارم ممنون .

[پاسخ]

پاسخ

با سلام خزانه های منو پشه قارچ زده و لاروشون دارن از ریشع جوانه ها میخورن میخاستم بدونم راه مقابله باشون چیه و از چه نوع سمی استفاده کنم؟

[پاسخ]

پاسخ

سلام یکی از خزانه های منو پشه قارچ آلوده کرده و لاروهاش دارن جوانه ها و ریشه های جوانه رو میخورن لطفا بگید راه مقابله چیه آیا سمه و چه نوع سمیه؟
با سپاس

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 20ام, 1397 15:10:

سلام.کنار بسترتون کارت زرد نصب کنید رطوبت بستر رو هم با هوادهی کم کنید رطوبت بستر کم بشه لاروها از بین میرن.اگر با این کار هم از بین نرفتن با سم حشره کش دلتامترین یا مالاتیون یک سی سی در یک لیتر اب محلول درست کنید وداخل یک ظرف بزرگ بریزید ظرف بستر رو داخل این محلول بمدت پنج دقیقه قرار بدید بعد بستر رو از داخل محلول بردارید وروی یک شی مثل سبد میوه قرار بدید.که اب اضافه خارج بشه حدود یک ساعت بعد ظرف بستر رو به جای اصلی انتقال بدید سعی کنید هر روز هوادهی کنید که رطوبت بستر کم بشه تا دوبار مشکلی پیش نیاد.

[پاسخ]

پاسخ

ببخشید این بذر هارو تو خونه ( منظورم اینه که من که گلفروش نیستم و چیزی هم بلد نیستم) میشه کاشت و نتیجه گرفت یا کاکتوس رو بخرم راحت ترم?

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 20ام, 1397 00:37:

سلام.شرایط رشد برای بذرها رو فراهم کنید میتونید توی خونه هم کشت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ممنون بابت مطالب آموزنده من یه عالمه گلدون خیلی کوچیک که فکر کنم عمق ۴ سانت باشن دارم میتونم توی هر کدوم یه بذر بکارم یا خیلی کوچیکن؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 19ام, 1397 03:39:

سلام.عمق چهار سانت خیلی کم هست.زود زود بسترشون خشک میشه ومجبور میشید ابیاری کنید.برای زهکش یک الی دو سانتی متر در نظر میگیریم برای خاک بستر پنج الی شش سانتی متر وفضا برای رشد جوانه ها دو الی سه سانتی متر حداقل باید عمق گلدانها ده سانتی متر باشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من چند ماه پیش از میهن بذر گرفتم و به دلایلی نتونستم بکارم ولی داخل یخچال نگهداری کردم میخواستم ببینم الان بکارم امکان سبز شدن هست؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 18ام, 1397 00:13:

سلام.اگر بذرهایی هستند که در دمای ۲۰الی۳۰درجه سبز میشن بله میتونید کشت کنید.بذرهایی که برای سبز شدن به دمای پایینی احتیاج دارند بهتره نگهدارید پاییز کشت کنید مثل لیتوپس وپیلوس و…

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و خسته نباشید.جسارتا چرا بسته من دستم نمیرسه؟چند روزه خرید کردم و هیچ پیام و ایمیلی برام نیمده که کد رهگیری رو داشته باشم.خریدمم با موفقیت ثبت شد.مرسی راهنمایی کنید

[پاسخ]

پاسخ

سلام.روزبخیر
من چند روز پیش بذر سفارش دادم اما قبل از اینکه به دستم برسه میخوام ببینم میتونم بذرهای آچینو، ژمینو،مامیلاریا،آستروفیتوم و کوریفانتا رو با هم و در یک بستر بکارم؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 15ام, 1397 17:10:

سلام وقت بخیر بله این بذرها رو میتوان در کنار هم کاشت

[پاسخ]

پاسخ

سلام، وقت بخیر
ببخشید بهتره کف ظرف رو اول با یه لایه نازک ماسه پر کنیم و بعد پیت ماس بریزیم یا لازم نیست؟ و اینکه میشه بذر ژیمینو دامسی، ژیمینو کالیسیوم میهانوویچی، مامیلاریا تولکا ، آگاو ویکتوریا، آگاو استریکا و آگاو پاری همه رو داخل یه ظرف کاشت!؟
ممنون که وقت میگذارید و جواب تک تک سوال ها رو میدید.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 14ام, 1397 15:02:

سلام.بله درسته.حدود یک الی دو سانتی متر باید ماسه برای زهکش بریزید کف ظرف بستر وپیتماس به اندازه پنج الی چهار سانتی متر وحدود دو الی سه سانتی متر هم فضای خالی برای رشد جوانه ها بگذارید.ظرفی به ارتفاع ده سانتی متر انتخاب کنید کافی هست.ژیمنو ومامیلاریها رو میتونید باهم داخل یک بستر بکارید اگاوها رو هم باهم داخل یک بستر جداگانه بکارید دمای سبز شدنشون یکی هست ولی اگاوها رشد سریعتری نسبت به ژیمنو ومامیلاریا دارند.خواهش میکنم.موفق باشید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.یه سوال داشتم.میشه برای تامین رطوبت بالای ۸۰ درصد داخل یک ظرف بزرگتر از بستر کشت اب جوشیده بریزیم و بعد بسترهای کشت رو داخل این آب بذاریم و روی اون رو سلفون بکشیم و به مدت یک هفته یعنی تا وقتی که بذرها جوانه بزنه بستر کشت داخل این طرف حاوی اب باشه و بعد از جوانه زنی آب رو تخلیه کنیم ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 11ام, 1397 15:28:

سلام.اگر کف ظرف بستر با اب تماس نداشته باشه بله میتونید.بستر رو بعد از ابشویی وکشت بذر دربش رو ببندید ودر دمای مورد نیاز برای نوع بذری که کشت کردید قرار بدید رطوبت هشتاد الی هفتاد درصد تامین میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقتتون بخیر یسوال داشتم درباره اماده سازی خاک من بعضی از سایت ها دیدم که گفتن خاک رو بجوشونید بدون وکیوم بعضی از سایتا گفتن با وکیوم بجوشونید و پنج مین بذارید داخل محلول قارچ کش چون مبتدی هستم دچار تناقض شدم لطفا راهنمایی کنید چطور بکارم بذرا رو ک به احتمال نود درصد سبز بشن یا اینکه بگید تفاوت این روش های متفاوتی ک داخل سایت های مختلف هست چیه؟پیشاپیش ممنون میشم از راهنماییتون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 9ام, 1397 17:40:

سلام.همه ی لوازمی رو که برای کاشت بذر کاکتوس استفاده میکنید باید حتما ضدعفونی کنید.میتونید هم با جوشوندن ویا با حرارت دادن این کار رو انجام بدید پیت ماس رو نمیتونید داخل اب بریزید وبجوشونید چون عناصر ومواد مفید برای رشد جوانه ها از بین میره.بهتره پیت ماس رو داخل یک کیسه فریزر بریزید ومحکم ببندید که داخلش اب نفوذ نکنه وداخل اب درحال جوش بندازید دو سه ساعت که جوشید کامل استریل میشه.ماسه هارو هم میتونید هم بحوشونید وهم داخل فر با حرارت دادن ضدعفونی بکنید.بهترین روش هم ضدعفونی کردن با قارچ کش هست که باید با چهار الی پنج گرم قارچ کش (داخل یک لیتر اب)محلول درست کنید.ومحلول رو داخل یک ظرف بزرگ بریزید وظرف بستر رو که حاوی پیت ماس وماسه هست داخل محلول بیست وچهار ساعت بگذارید بمونه بعد از بیست وچهار ساعت ظرف رو از داخل محلول بردارید وکامل ابشویی کنید که سم از کف ظرف کامل خارج بشه بهتره ابشویی رو با اب جوشیده سرد شده انجام بدید.بعد اب اضافه که خارج شد بسترتون اماده کشت بذر هست.بذرها رو روی سطح بستر قرار بدید ودرب یا سلفون رو ببندید ودر دمای مناسب نوع بذری که کشت کردید قرار بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
من جوانه هام پنج روزشونه
سطح بسترم کمبود رطوبت داره میخام اسپری کنم
حالا دوسوال دارم
اول اینکه با قارچکش نصف دز مجاز ابیاری کنم یا اب خالی
دوم بعد از ابیاری یک ساعت درشو باز بزارم یا خیر
با سپاس از بذرای با کیفیتتون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 7ام, 1397 20:56:

سلام.با اب معمولی که برای اشامیدن استفاده میکنید. فقط یک روز داخل یک ظرف در باز بریزید تا کلرش از بین بره بعد ابیاری کنید بعد از ابیاری بله هوادهی کنید درب رو نیمه باز کنید تا رطوبت بستر کم نشه تا بذرهایی که هنوز جوانه نزدن خشک نشن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من دو روز قبل خاک بستررو قارچکش زدم و امروز میخام بذرهامو بکارم.الان دقیقا باید چیکار کنم؟باید ابکشی کنم؟چون دگ خاک خشک شده

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 7ام, 1397 13:43:

سلام.چون خاکتون خشک شده باید دوباره بستر رو داخل محلول قارچ کش بگذارید بیست وچهار ساعت داخل محلول قارچ کش بمونه وبعد از بیست وچهار ساعت بردارید وبلافاصله بعد از ابشویی بذرها رو کشت کنید ودرب رو ببندید ودر دمای مناسب رشد برای نوع بذری که کشت کردید قرار بدید.اگر بستر داخل محلول میموند این چند روز که میفرمایید اماده کشت بود وبلافاصله میتونستید ابشویی کنید وبذرها رو کشت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

مراحل هوادهی رو از نظر زمانی میشه توضیح بدید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 6ام, 1397 17:35:

سلام.بعد از اینکه اکثریت بذرهای بسترتون جوانه زدن وسبز شدن باید هوادهی رو شروع کنید.دو سه روز اول درب رو نیمه باز کنید بعد از سه روز میتونید درب رو کامل باز کنید ویک ساعت هوادهی کنید میتونید یک ساعت رو به چند قسمت در روز تقسیم کنید که این روش مناسب تر هست تاسه ماهگی روزی یک ساعت بعد از سه ماهگی هر روز به زمان هوادهی مقداری اضافه کنید تا شش ماهگی که کلا درب برداشته میشه اگر در مناطق رطوبی هستید فقط تا سه ماهگی درب رو بگذارید بعد از سه ماهگی درب رو بردارید.

[پاسخ]

دانیال پاسخ در تاريخ خرداد 6ام, 1397 17:47:

منظور از مناطق رطوبی یعنی روطبتشون در چه بازه ای باشه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 6ام, 1397 18:17:

منظور کلا شمال کشورهست که رطوبت منطقه ای بالای پنجاه درصد هست.

پاسخ

سلام و خسته نباشید
من اسفند ماه بذرهامو کاشتم و نزدیک ٨٠ درصد جوانه زدن
لیپتوس هام ۶ تا بودن که از بین رفتن ، در واقع افتادن رو خاک یعنی ریشه هاشون ضعیف شد
الان بعضی از بذرها کج و کوله شدن و تعدادی هم یه ماهی هست رشد نکردن دلیلش چی هست؟
بهترین حالت میزان نوردهی و رطوبتش چقدر باید باشه ، یعنی چند ساعت نور مستقیم و چند ساعت هوادهی
الان کنار پنجره جنوبی هستند و روزی یه ساعت هوادهی میکنم و روزی هم دو تا سه ساعت افتاب مستقیم میتاله بهشون
ممنون بابت همه راهنمایی ها

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 6ام, 1397 17:31:

سلام.لیتوپسها بعد از اینکه سبز شدن باید هوادهی بشن وبه جای پرنوری انتقال داده بشن رطوبت زیاد باعث از بین رفتن لیتوپسها میشه.نیاز نیست نور مستقیم به جوانه ها بتابه.نور غیر مستقیم داشته باشن روزی هشت الی شش ساعت کافی هست.هوادهی روزی یک ساعت تا سه ماهگی بعد از سه ماهگی هر روز به زمانش اضافه کنید تا شش ماهگی که کلا درب برداشته میشه.سه ماهشون که تموم شد کود دهی رو شروع کنید که تقویت بشن وضعیف نمونن از کودهای npkکا پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید یک گرم در یک لیتر اب.هر دو هفته یک بار.میتونید از بیوبیست طلایی هم استفاده کنید.این کودها برای جوانه کاکتوسها مناسب هست.۱۲,۱۲,۳۶یا ۳,۱۱,۳۸پشت پنجره جنوبی بهترین مکان برای رشد جوانه کاکتوسهاست فقط حتما نور رو فیلتر کنید.برای اینکه جوانه ها روی خاک نخوابن میتونید کنار جوانه ها ماسه بریزید از ماسه هایی استفاده کنید که از جوانه ها کوچکتر باشن وحتما قبل از استفاده کامل ضدعفونی کنید.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر بابت همه راهنمایی ها
من بذر هام رو اسفند کاشتم و تقریبا ٧٠ درصد دراومدن 
جدیدا فکر میکنم از ریشه یکم ضعیف شدن چون کج و کوله شدند بعضی ها و چندتایی شون هم مدتیه رشدی نداشتن
میخواستم بدونم هوادهی و رطوبت بستر و میزان نور مستقیم باید چطوری باشه که بهترین شرایط رو داشته باشن
راستی ۶ تا لیپتوس داشتم که در اومدن اما رشد نکردن و از بین رفتن ، در واقع افتادن رو خاک و از بین رفتن
مشکل ریشه ضیف داشتن انگار
ممنون بابت راهنمایی

[پاسخ]

پاسخ

باعرض سلام و ادب خدمت شما
بنده برای معدود کاکتوس های موجودم در خانه و در قسمت حیاط یه چهارچوب درست کردم و با پلاستیک روشونو گرفتم.حال سؤالم از حضرتعالی اینه که تمام روزنه های ورود هوا رو باید بگیرم تا رطوبت به ٧٠٪؜برسه یا نه؟سپاسگزارم. ضمنأ بنده آتش نشانم و میخوام در مواقع استراحتم شروع به کاشت و تکثیر انواع کاکتوس کنم و به کمک شما نیازمندم.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 4ام, 1397 00:42:

سلام. برای کاکتوسهای بزرگتر نیازی نیست که رطوبت رو به هفتاد درصد برسونید.رطوبت هفتاد درصد برای کاشت بذر کاکتوس وساکولنتهاست که باگذاشتن درب روی بستر ویا سلفون تامین میشه.فقط برای کاکتوسها شیلد بکشید که از نورافتاب مستقیم محافظت بشن کافی هست.خواهش میکنم در خدمتتون هستیم.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و وقت بخیر. امروز بعد از ۲۴ روز کاشت بذرها نتیجه کار به شرح زیره:

تریکوسرئوس پاچانویی ۱۰ از ۱۰
کلیستو سنیلیس ۱۰ از ۱۰
مامیلاریا گیلنسیس ۱۰ از ۱۰
مامیلاریا سلسینا ۱۱ از ۱۱
نوتو خورشیدی ۱۰ از ۱۰
ژیمنو ساگلیونیس ۱۰ از ۱۰
فرو شوارزی ۱۰ از ۱۰
اورئو ترولی ۱۰ از ۱۱
ژیمنو فلانزی ۱۰ از ۱۱
مامیلاریا آلبیلاناتا ۹ از ۱۰
ژیمنو بالدیوم ۹ از ۱۰
اچینوپسیس دنیوداتوم ۹ از ۱۰
اسپوستوا لاناتا ۹ از ۱۱
استت سونیا کورین ۹ از ۱۱
مامیلاریا میکس ۹ از ۱۱
آریو مگنی فیکوس ۹ از ۱۱
آزرو هرتیلینگیانوس ۸ از ۱۰
سرئوس پرویانوس ۸ از ۱۰
پارودیا مگنی فیکا ۸ از ۱۰
کلیستو استراووسی ۸ از ۱۱
ژیمنو میکس ۸ از ۱۱
فرو رکتیسپینوس ۸ از ۱۱
مامیلاریا ژمینیسپینا ۷ از ۱۰
گلاندولی میکس ۷ از ۱۰
اچینوفوسالو میکس ۷ از ۱۰
ژیمنو مولتیفروم ۷ از ۱۱
آستروفیتوم انزوکا ۶ از ۱۰
مامیلاریا پتروفیلا ۶ از ۱۱
فرو اموری ۶ از ۱۱
سرئوس میکس ۵ از ۱۰
آستروفیتوم خاص ۴ از ۱۰
سرئوس فوربسی ۴ از ۱۱
فرو لاتیسپینوس ۳ از ۱۱

و به علاوه ۷۰ از ۹۱ تا بذر میکس که مثل همیشه لطف کرده بودین و به عنوان اشانتیون ارسال کرده بودین.

به غیر از اون سه چهار تای آخری که شاید به دلیل تازه کار بودن من باشه واقعا آمار خوبیه. کیفیت بذرهاتون عالیه و باید گفت دستتون درد نکنه. از قارچ کش کاربندازیم که از شما خریدم استفاده کردم و این روش کاشت رو دقیقا دنبال کردم. خواستم بگم که با تهیه بذرهای با کیفیت همراه با روش کاشت اصولی (که همش تو میهن کاکتوس پیدا میشه)، میشه نتیجه عالی گرفت و از کاشت بذر کاکتوس لذت برد.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 2ام, 1397 14:57:

سلام.ممنون از شما که نتیجه کارتون رو با ما به اشتراک میگذارید مبارکتون باشن وسبز بمونن براتون.نتیجه کاشت اصولی خودتون بوده که نتیجه خوبی گرفتید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
قرار بود مقاله آموزش کشت بذر کاکتوس در “”گلخانه”” رو روی سایت بذارید
من ندیدم ولی اگه آموزشش رو گذاشتید، لطفا لینکش رو اینجا هم بذارید تا دانلود کنیم
باتشکر

[پاسخ]

پاسخ

ببخشید زیاد سوال میکنم شرمنده، الان من دوباره بسترو با کاربندازیم ضد عفونی کنم این دوتا قارچ کش با هم ترکیب بشن مشکلی پیش نمیاد که

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 31ام, 1397 20:15:

خواهش میکنم نه مشکلی پیش نمیاد بعد از اینکه بستر رو از محلول خارج کردید حتما با اب کامل ابشویی کنید که سم داخل خاک نمونه.واز کف ظرف کامل خارج بشه.

[پاسخ]

پاسخ

الان من از این قارچ کش استفاده کردم چی کار کنم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 31ام, 1397 20:01:

با چه دزی استفاده کردید؟اگر مقدار دزش زیاد بوده فکر نکنم فعلا مشکلی پیش بیاد.برای بار اول که محلول قارچ کش باید روی بستر اسپری کنید بهتره از قارچ کش کاربندازیم استفاده کنید تا مشکلی پیش نیاد.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خیلی ممنون بذرا رسید فقط یه سوال اینکه برای ضدعفونی بذر و بستر کاکتوس از قارچ کش( اکسی کلرو مس) میشه استفاده کرد؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 31ام, 1397 19:50:

سلام.مبارکتون باشه.قارچ کش اکسی کلرومس بیشتر برای شاخه, تنه وبرگ گیاه استفاده میشه برای ضدعفونی خاک بهتره از قارچ کش کاربندازیم ویا مانکوزب استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
در صورت امکان لیست کاکتوسهای پر فروش در بازار که روند پرورش بذر، رشدشون هم سریع تر از بقیه بذرها هست رو برام بنویسید
باتشکر از کارشناس محترم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 28ام, 1397 08:03:

سلام.رشدسریع بستگی به شرایط نگهداری داره.ولی تعدادی هستند که در چهار الی شش ماهگی هم اماده فروش میشن.مثل نخل ماداگاسکار.پاچیپودیوم وادنیوم.تعدادی از گونه ها هم رشد سریعی دارند مثل استروفیتومها,ژمینو,مامیلاریا,اچینو,فرو که در هشت الی یک سالگی میشه تک کرد از خزانه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام میشه برای کاشت بذر کاکتوس از خاک مخصوص کاکتوس استفاده کرد؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 28ام, 1397 03:59:

سلام.بله میتونید حتما قبل از کاشت بذر کامل ضدعفونی بکنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید ببخشید قارچ کش بنومیل خوب هست برای ضد عفونی بستر و بذرها ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 27ام, 1397 16:40:

سلام.اگر تاریخ تولید وانقضا داره بله میتونید استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و ارادتمند شما
توی سایت زدین دما مابین ۲۰الی۲۵ورطوبت۷۰درصد.ونور زیاد ولی فیلتر شده.مثلا پشت پنجره جنوبی بهتر هست ولی حتما فیلتر باشه.
من توی خونه یه پنجره جنوبی دارم ولی نور به حالت مستقیم اصلا از اون قسمت وارد خونه نمیشه و نمیتابه و فقط حالت روشنایی هست. میخواستم بدونم ، پشت همین پنجره جنوبی که فقط نور داره و نه تابش مستقیم آفتاب پرورش بذر جواب میده؟
یعنی تابش خورشید از اون قسمت خیلی کم هستش
ممنون از راهنماییتون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 26ام, 1397 12:35:

سلام.ممنون از شما.بله میتونید. پنجره های جنوبی بیشترین نور رو دارند وبرای پرورش کاکتوسها مناسب هستند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خواستم بگم که ازتون تشکر کنم بابت هدیه بذر هم ازاینکه با حوصله و صبر وبا گذشت هستید تشکر میکنم و خدا به شما برکت زیادی بده.کسانیکه راهنمایی خوبی کردند تو کامنت ها خیرببینن .من تو شمال که هوا مرطوبه بذر کاشتم و نتیجه اش که گفتم جوونه نزدن
۱.من الان تهرانم که شهر خشکیه ، برای مرطوب سازی چیکارکنم؟
۲.من خاک پین فین(پیت ماس)جوشونده بودم،اشکالی نداره بذر بکارم؟چون قبلی بذر توخاک ضدعفونی شده جوونه نزدن..بخاطر همین میترسم.
۳. تو اتاق که اصلا نور نداره (شاید خیلی بندرت نور داشته باشه) بذرها میتونن جوونه بزنن؟
ممنون میشم اگه تک تک جواب سوالامو میدین

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 24ام, 1397 14:32:

سلام.خیلی ممنون از دعای خیر شما.سلامت باشید.برای حفظ رطوبت بستر باید روی بستر در یا سلفون بکشید ویا کاور کنید.بهتره پیت ماس رو بایکی از قارچ کشها کامل ضدعفونی کنید جوشاندن پیت ماس باعث از بین رفتن عناصر ومواد مغذی موجود در پیت ماس میشه که جوانه ها برای رشد بهتر به این مواد نیاز دارند.میتونید پیت ماس رو داخل یک کیسه فریزر بریزید وخوب ببندید که اب داخلش نفوذ نکنه وداخل اب جوش بگذارید یکی دو ساعت به این حالت بجوشه تا کامل ضدعفونی بشه.سبز نشدن بذرها چند دلیل میتونه داشته باشه یا قوه نامی بالایی نداشتند ویا اینکه دما ورطوبت مورد نیاز بذرها رو فراهم نکردید قارچ کش دلیل بر سبز نشدن بذرها نمیشه.بذرها تا جوانه نزدن نیاز زیادی به نور ندارند ولی بعد از جوانه زدن حتما باید نور کافی دریافت کنن تا رشد خوبی داشته باشن در جایی که نور کم باشه رشد ایدالی نخواهند داشت.اگر نور کافی در منزل ندارید میتونید از لامپهای مخصوص رشد گیاهان استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

محلول اسپری کنم درسته؟؟؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 23ام, 1397 11:33:

سلام.فرق نمیکنه یا محلول رو اسپری کنید یا ابیاری کنید مهم این هست که حشرات داخل خاک از بین برن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام تشکر از راهنماییتون.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید فراوان.
جوانه هام۱ ماهه شدن دیروزبرای هوادهی درب برداشتم دیدم یه چیز ریزی پرید و تکون خورد احساس کردم پشه باشه.الان چیکار کنم تا جوانه ها خراب نشن>
ممنون میشم کمکم کنید.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 22ام, 1397 14:24:

سلام.خاک بستر رو با دقت با ذره بین نگاه کنید وجاهایی رو که فقط خاک هست واز جوانه ها فاصله داره کمی زیرو رو کنید با کمک یک پنس کوچک اگر حشره ای دیدید میتونید با سم دیازینون یا دلتامترین(محلول درست کنید با یکی از این سمها به اندازه ی یک سی سی در یک لیتر اب) یک بار بستر رو با یکی از این محلولهایی که درست کردید ابیاری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام . روزتون به خیر و نیکی
اورژانسی منو راهنمایی کنید لطفا
۸ماه پیش ۸نوع بذر خرید کردم
بسترهای جداگانه کاشتم
شکر خدا تا امروز کار خوب پیش میره به لطف راهنمایی های شما
از ۱۰تا بذر پیلوس ۶تاش رشد کردن
دوتاشون که بعد از برگ های جوانه ، دومین برگ هاشونم رو هم درآوردن ، امروز صبح دیدم برگ دوم ژله ای شده
فوری فقط اون قسمت ژله ای رو جدا کردم
بعد قارچ‌کش کاربندازیم زدم(به هر شش تا پیلوس)
مشکلشون درست میشه آیا؟
نکنه به باقی کوچولوهام هم سرایت کنه.
کار دیگه ای باید انجام بدم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 22ام, 1397 12:31:

سلام.خواهش میکنم.کار خوبی رو انجام دادید.اگر هنوز در یا کاور دارند بهتره بردارید رطوبت زیاد باعث بوجود اومدن قارچ میشه اگر پیلوسها شش برگ دارند میتونید تک کنید وداخل خاک مخصوص کاکتوس بکارید چون ساکولنتها به رطوبت زیاد حساس هستند وزود قارچی میشن.چون محلول قارچ کش اسپری کردید مشکلی پیش نمیاد نگران نباشید فقط یک ساعت هوادهی کنید.اگر در دارن.

[پاسخ]

هانیه پاسخ در تاريخ اردیبهشت 22ام, 1397 13:45:

ممنون لطف کردید
ده روز هست که در ظرف هارو برداشتم (البته از روزی چند ساعت تا الان که ده روزه کلا برداشتم)

هنوز ۴ برگ دارن بچه هام
کوچولو هستن

پس تقصیر خودم بوده
چون از وقتی درشون رو برداشتم روزی یه بار غبار پاشی میکردم که مثلا از خشکی هوا شک‌وارد نشه بهشون

بازم ممنون
محبت کردین

چقدر دلگرمی بزرگی هست که هستید اینجا و با صبر و حوصله جواب میدید

روز خوبی داشته باشید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 22ام, 1397 14:25:

خواهش میکنم موفق باشید.

پاسخ

سلام لطفا درخصوص کاشت بذر درخت پالونیا اطلاعات دارین مهندس راهنمایی بفرمایید.ممنون میشم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 21ام, 1397 14:40:

سلام.ترکیب خاک برای کاشت بذر انواع گیاهان و خاص و کمیاب : ( ۳۰ درصد کوکوپیت + ۵۰ درصد پیت ماس + ۲۰ درصد پرلیت ) البته از کوکوپیت خالی هم میتوانید استفاده کنید اما رشد بذرها خیلی به کندی و ضعیف صورت میگیرد برای تامین مواد مغذی جوانه ها بهتر است مقداری پیت ماس و یا اگر پیت ماس نداشتین از مقداری کود دامی یا ورمی کمپوست استفاده نمائید.

ابتدا باید خزانه ای آماده کنید تا بذرها در آن کاشته شوند و هیچوقت بذرها را مستقیم در گلدان اصلی نکارید.

برای خزانه گرفتن گلدانی با دهنه بزرگ اما ارتفاع کم تهیه کنید و درون آن خاکی که ترکیب نموده اید را بریزید و آبیاری کنید تا خاک خوب خیس شود چون بعداز پاشیدن بذرها نمیتوانید خوب آبیاری کنید حالا بذرها را به فاصله ۲ الی ۳ سانتیمتر بر روی خاک قرار دهید، لایه خیلی نازکی از خاک ترکیبی که درست کردین را روی بذرها بریزید مقدار ریختن خاک بر روی بذرها به اندازه بذر شما بستگی داره. کاملا روی بذر را نپوشانید چون بذرهای ریز زود پوسیده میشوند و اگر بذرها متوسط هستند حدود نیم سانت و اگر بذرها بزرگ هستند با توجه به اندازه بذر باید خاک طوری باشد که خاک روی بذر را خوب بپوشاند.

حالا مجدد به آن آب بدهید اگر بذرها ریز هستند آب اسپره کنید چون آبیاری به غیر از اسپره کردن باعث جابجایی بذرها میشود. ولی اگر بذرها درشت هستند به آرامی آب بدهید.

سپس روی گلدان کیسه فریزر یا سلفون بکشید به طوری که هوا خارج نشود این کار باعث حفظ رطوبت و گرما میشود که عمل جوانه زنی به راحتی صورت میگیرد.

وقتی جوانه ها از خاک بیرون زدند کیسه فریزر ویا سلفون را از روی گلدان بردارید و وقتی چهار یا شش برگ در آوردن آنها را از خزانه در بیاورد و در زمین یا گلدان اصلی با خاکی غنی به صورت جدا گانه بکارید.

دمای مناسب برای جوانه زنی اکثر بذرها ۱۸ الی ۲۵ درجه میباشد .

[پاسخ]

پاسخ

آیا بذر های sveryverits معتبرن

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 22ام, 1397 14:20:

بله البته بیشتر برای گلهای فصلی و بیرونی

[پاسخ]

پاسخ

سفید شفاف نمیشند اما امروز یدونش تقریبا خشک شد.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 19ام, 1397 14:37:

بهتره یک بار محلول قارچ کش روی بستر اسپری کنید.هر دو هفته یک بار تکرار کنید تا پایان سه ماهگی.بعد از سه ماهگی ماهی یک بار تا یک سالگی.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. یک تعداد از بذر هایی که جوانه زدند از رنگ سبز به رنگ سفید تغییر رنگ دادند. باید چکار کنم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 19ام, 1397 11:19:

سلام.تاج جوانه هایی رو که سفید شدن چند روزی در نظر بگیرید.اگر رشد داشتن مشکلی نیست ولی اگر رشد نداشتند وبصورت ژله ای یا سفید شفاف شدن از بستر جمع کنید ومحلول قارچ کش روی بستر اسپری کنید ویک ساعت هوادهی کنید.

[پاسخ]

پاسخ

باسلام وعرض ادب
لطفا از نگهداری های بعد از جوانه زدن یکم توضیح بدین.
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 15ام, 1397 16:02:

سلام.جوانه کاکتوسها وساکولنتها بعد از اینکه جوانه زدن وسبز شدن باید هوادهی رو شروع کنید هر روز یک ساعت تا رطوبت بستر کم بشه.هر دو هفته یک بار محلول قارچ کش پریویکور باید اسپری کنید اگر قارچ کش پریویکور نداشتید میتونید از قارچ کش کاربندازیم هم استفاده کنید با پایین ترین دز مصرف.بعد از پایان سه ماهگی باید کود دهی رو شروع کنید.هر دو هفته یک بار بعد از سه ماهگی محلول قارچ کش پنکونازل یا یکی از کونازولهارو باید ماهی یک بار روی سطح بستر اسپری کنید تا یک سالگی.میتونید از قارچ کش کاربندازیم با پایین ترین دز مصرفی هم استفاده کنید.از هفت الی یک سالگی بستگی به رشد جوانه ها میتونید تک کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.. خسته نباشید…. من یه بسته بذر خریدم و هزینشم پرداخت کردم.. اما میخام بذرای بیشتری بخرم… از اونجایی ک ارسال بسته ها هزینه پستی داره.. چیکار بکنم ک همه یکجا ارسال بشه برام.. ممنون میشم جواب بدین

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 15ام, 1397 16:08:

سلام با شماره های روی سایت تماس بگیرید تا راهنماییتون بکنند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.. وقتتون بخیر.. سایتتون خیلی خوبه.. ینی عالیه. خسته نباشید….
برای کشت بذر هرکی یچیزی نوشته.. البته کلیت کار یچیزه اما مثلا یجا نوشته بعد از کاشت بذر اونو جای مرطوب و تاریک بزارین.. اصلا نور نخوره بهش… بعد ک جوونه زد کم کم بیارینش جلو نور…. اینجا گفته شده نور ملایم میخاد.. و بعد جوونه روزی چن ساعت نور افتاب… کدوم درسته؟؟؟؟???

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 14ام, 1397 16:23:

سلام.خیلی ممنون از شما.بذرها تا جوانه نزدن نیاز چندانی به نور ندارند هم میتونید در جای تاریک نگهداری کنید وهم میتونید در جای نیمه سایه نگهداری کنید بعد از اینکه بذرها جوانه زدن وسبز شدن باید به جای پرنوری انتقال بدید.در سه ماه اول روزی دو الی سه ساعت نور فیلتر شده داشته باشن کافی هست بعد از سه ماهگی نیاز نوریشون بیشتر میشه وباید نور بیشتری بهشون برسه تقریبا هفت الی هشت ساعت.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و عرض خسته نباشید مجدد
ساکولنت اچوریا دارم روی برگهاش داره لکه های مایل به سیاه میزنه دلیلش چیه بخاطر نور زیاد میتونه باشه؟ البته نور فیلتر شده صبحها بهش میخوره دوسه روزه روی اکثر برگهاش لک افتاده :((

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 13ام, 1397 14:42:

سلام.سعی کنید روی برگها اب نریزید احتمال داره اب روی برگها مونده نور افتاب که بهشون خورده باعث لکه وسوختگی شده.ویک علت دیگه میتونه حشره باشه داخل بستر وهمه ی قسمتهای برگها رو چک کنید که حشره ای نباشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشین.
من احساس میکنم جوانه بذر هام رشد علفی دارن پیدا می کنن .جلو پنجره نگهشون میدارم آفتابش خیلی شدید نیست و خیلی هم کم نور نیست.میشه راهنماییم کنید.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 11ام, 1397 15:47:

سلام.چه نوع کاکتوسهایی رو کاشتید؟برای اینکه بدونید نورشون کم هست یا مناسب وقتی افتاب هست دستتون رو روی نور بگیرید سایه دستتون هر چقدر پرنگتر باشه نور خوب هست ولی سایه دستتون هر چقدر کمرنگتر باشه نشون میده که نورتون کم هست این مورد رو چک کنید اگر نیاز بود به جای پر نوری انتقال بدید بستر کشت رو.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید برا استفاده از .قارچ کش پریویکور مایع برا یک لیتر اب با دز استنانداردبرای اسپری کردن بسترکشت چه مقدار است .؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 10ام, 1397 20:49:

سلام.معمولا مقدار مصرف روی بسته بندی محصول نوشته میشه.روی بسته بندی رو چک کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. شماره فاکتور خرید من m45220 هستش
من این بذر های داخل فاکتور رو دقیقا طبق آموزش شما کاشتم الان چهار روز میشه ولی هیچ کدومشون سبز نشده هم از قارچ کش کاربندازیم استفاده کردم و هم از خاک پیت ماس نور ملایم. حالا چکار کنم؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 8ام, 1397 19:24:

سلام تو چهار روز هیچ بذری سبز نمیشه عجله نکنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و سپاس از مطالب بسیار عالی شما.

[پاسخ]

پاسخ

شماره تلفن بدید برای ثبت سفارش

[پاسخ]

پاسخ

من چطوری میتونم بزر بخرم .امکان خریده تلفینی وجود داره؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 7ام, 1397 10:49:

سلام.خرید بصورت اینترنتی هست.میتونید برای اطلاعات بیشتر با شماره های موجودروی سایت(پایین صفحه) تماس بگیرید.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و احترام و تشکر از حوصله و وقتی که برای راهنمایی هموطنان اختصاص میدید ، لطفا بفرمایید کود دهی جوانه های کاکتوس که فرمودید با کودهای کامل NPK انجام بشه ، بصورت اسپری انجام بشه یا همزمان با آبیاری ؟ با تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 4ام, 1397 22:07:

سلام.سپاس از شما دوست گرامی.هم میتونید بصورت اسپری انجام بدید هم بصورت ابیاری وهم از کف گلدون.هر دو هفته یک بار.

[پاسخ]

پاسخ

سلام اوقات بکام
از کیفیت بذرهاتون تشک می کنم و از راهنمایی های دلسوزانه تان
من ۵ روزی هست بذرها را کاشتم و الان چند نوع مثل آگاو جوانه زدن یه سوال دارم زیر برخی از جوانه ها تعداد زیادی تارهای سفید رنگی دیده میشه که به سمت پایین تمایل زیادی میخواستم بدونم اینها چی هستند
ریشه گیاه هست یا قارچه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 3ام, 1397 19:20:

سلام.ممنون از شما.مبارکتون باشه.بله ریشه ها هستند.دست نزنید خودشون داخل خاک هدایت میشن.

[پاسخ]

پاسخ

درود بر شما
بله درسته چندروز قبل از کاشت از کامنت ها متوجه شدم که بذرهای من خیلی زود سبز میشن و روی خاک قرار بگیرن و… فکرمیکنم تمام دستوراتتون رو مراعات کردم ولی نمیدونم ایرادم از کجاست که جوونه نمیزنن .درجه دما هم عوض میکنم واسه امتحان کردن ،اما بازمیبینم جوونه نمیزنن بیمار قارچی هم خداروشکر اصلا نمیبینم
نمیدونم چه کنم سبزشن؟؟
؟الان ۲۶روزه داره میگذره هواداهی کنم یا خیر ؟
الان نور فیلترشده بخوره بهش یانخوره؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 3ام, 1397 08:38:

سلام.ممنون از شما.با شماره های روی سایت تماس بگیرید مجدد براتون ارسال بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ادنیوم ها و نخل ماداگاسکار من الان ۳ ماهه شدن ولی برگاشون هی پشت سر هم دارن زرد میشن
۱۲ ساعت نور مصنوعی مخصوص گیاه روشون گذاشتم فکر میکنید مشکل از چی باشه
در ظرف همیشه بازه ولی چون نور خورشید نیست نور مصنوعیه خاکم رطوبتش بالاست

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 2ام, 1397 22:06:

سلام.دلیل زرد شدن برگها ابیاری زیاد هست ابیاری رو کم کنید هر وقت سطح خاک کمرنگتر شد ابیاری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

کجا پیدا میشه کارشناس اینقد با حوصله و فروشگاه اینترنتی اینقد خوب

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 2ام, 1397 17:35:

سلام.خیلی ممنونم سپاس از شما.مدیریت فوق العاده عالی جناب الهامی عزیز هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام سلااااام
روزتون به خیر
حوبید انشالله؟
با زحمتهای ما؟
من باز اومدم

جوانه های ۶ ماهه کاکتوسام که در حال رشد هستن به کمک راهنمایی های شما

مامیلاریا بوکساناهام مثل عکسشون تو سایت پر از موهای سفید هستن پرپشت و‌خوشگل ?

اما ارئو سرئوس هام اصلا مو ندارن حدودای ۳_۴ سانت بلند شدن

طبیعیه اینجوری؟

راستی
یه سوال دیگه هم بپرسم
یه بار بعد کلی انتظار که هاورتیاهام ۵تاش دراومدن خیلی رو هوا بودن یه خورده خاک ریختم اطرافشون متاسفانه ۳تاش ژله ای شدن
الان برای یه تعدادی از جوانه ها که خاک لازم دارن برای روشون (مثلا همین اورئوسرئوس)
چیکار کنم؟
اول شن یا خاک رو قارچ‌کش بزنم بعد بریزم یا بعد از شش ماه دیگه نیازی نیست؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 2ام, 1397 17:21:

سلام.روز بخیر.خیلی ممنون.اورعوسرعوس دیر موها رو در میاره جای نگرانی نیست تقریبا باید یک ساله بشه ودر جای پر نوری قرار بگیره تا موهاش در بیاد.برای روی سطح بستر ماسه بریزید بهتر هست خاک باعث خفگی ریشه ها میشه.بهتره ماسه ها رو اول ضدعفونی کنید بعد استفاده کنید.هم میتونید با محلول قارچ کش ضدعفونی کنید وهم داخل فر قرار بدید.اگر با محلول قارچ کش میخواهید ضدعفونی کنید حتما بعد از بیست وچهار ساعت ابشویی کنید وکامل خشک کنید بعد استفاده کنید

[پاسخ]

هانیه پاسخ در تاريخ اردیبهشت 3ام, 1397 09:26:

ممنون از وقتی که میذارید
اتشاالله همیشه موفق باشید

[پاسخ]

پاسخ

با سلام.
بنده حدود ۱۱۰۰عدد بذر کاکتوس کاشتم.در هر ظرف یک نوع بذر ریختم و بستگی ب ابعاد ظرفم داشته.ولی در ظرفی ک مثلا۳۰عدد بذر ریخته شده حدود۳یا۴عددش در امده بقیه اش سبز نشده.ودقیقا امروز دوهفته است ک بذر هارو روی خاک ریختم.ایا این جورجونه زدن طبیعی؟
ونهایتا چندروز طول میکشه ک بذرها جونه بزنه؟
و اینکه چند درصد بذرو میشه احتمال داد ک سبز نشه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 31ام, 1397 08:19:

سلام.دما و رطوبت چه میزان هست؟بذرهایی که سبز نشدن چه نوعی هستند؟ودرب ظرف رو برای حفظ رطوبت بستید؟در چه مکانی و چند ساعت نوردریافت میکنن؟

[پاسخ]

پاسخ

چه ارقامی تو سه تا چهار ماه برای فروش اماده میشن

[پاسخ]

پاسخ

سلام
خسته نباشید
میشه برای کاشت از سینی نشا با عمق ۴سانت و نور مصنوعی استفاده کرد
چه ارقامی تو سه تا چهار ماه به رشد مناسب میرسن لطفا معرفی کنید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 30ام, 1397 14:29:

سلام.ممنون از شما.اگر در محیط گلخانه میخواهید پرورش بدید وروی ظرف درب نزارید بله سینی کشت به اندازه چهار سانتی متر جواب میده.اگر نور طبیعی دارید بهتره از نور طبیعی استفاده کنید که نتیجه مطلوبی بگیرید.اگر نور طبیعی ندارید میتونید با نور مصنوعی پرورش بدید.گونه هایی مثل ادنیوم ونخل ماداگاسکار در چهار ماهگی (بستگی به شرایط نگهداری ورشد) اماده گلدون شش میشن.

[پاسخ]

پاسخ

درود بر شما.از ته دل خیلی خوشحالم که مشتری هاتون ازتون راضی هستند.خوش به حالشون بذرهاشون انقدر راحت رشد کردند.کاشت بذر های من از۲۱روزه داره میگذره،از ۲۵۰تا بذر حدودن ۱۵تا۲۵تا جوونه زدن.دقیقا نتونستم بشمرم نمیدونم چرا گم میشن یا خدانکرده خراب شدن..چقدر طول میکشه تا جوونه بزنن؟بذرهای من از نوع فرو،ملو،ژیمنوکالسیوم،میکس انواع کاکتوس،اشانیتون ..فقط موقع ضدعفونی باقارچ کش قشنگ شستم چون دیدم جونه نزدن تا الان سم نزدم.هوادهی هم متاسفانه اشتباهی سه روز اول انجام دادم تا متوجه شدم اشتباهه، دیگه انجام ندادم تا الان.بستر کاشت هم بغل بخاریه.نور فیلتر شده هم گاهی میخوره گاهی نمیخوره.فکرکنم نباید بخوره؟!چرا جوونه نمیزنن؟تا یه هفته بعد یه ماهه میشه دیگه اصلا امیدی ندارم تااون موقع حداقل ۱۲۵بذرجوونه بزنن!ممنون اگه راهنمایی خیلی مفید بکنید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 30ام, 1397 12:57:

سلام.بذرهایی که انتخاب کردید جزو راحترین بذرهایی هستند که خیلی زود هم سبز میشن.دما رو چک کنید این نوع بذر ها در دمای ۲۰الی۳۰درجه براحتی سبز میشن.رطوبت بستر رو چک کنید.دمازیاد ویا کمتر هم باشه دیرتر سبز میشن.ویک نکته مهم دیگه روی بذرهای کاکتوسها وساکولنتها هیچ خاکی ریخته نمیشه وبذرها باید روی سطح بستر قرار بگیرن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام مجدد. من بذرهارو کاشتم و تقریبا همشون جوونه زدن بعد دو روز. اول ممنون بابت کیفیت بذرها، و دوم اینکه هوادهی رو از الان شروع کنم؟ الان روز پنجمه، قارچ کش رو از کی شروع کنم؟ اگه سلفون روشون رو برای قارچ‌کش زدن بردارم شوکه نمیشن؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 29ام, 1397 20:35:

سلام.مبارکتون باشه.کاشت خودتون اصولی بوده که نتیجه خوبی از کارتون گرفتید.اگر اکثریت بذرها جوانه زدن وسبز رنگ شدن بله میتونید هوادهی رو شروع کنید.اسپری محلول قارچ کش هر دو هفته یک بار.جوانه هاتون وقتی ۱۴روزه شدن میتونید محلول قارچ کش اسپری کنید(یک گرم قارچ کش در یک لیتر اب).تا سه ماهگی بعد از سه ماهگی ماهی یک بار.مشکلی پیش نمیاد نگران نباشید بعد از هر ابیاری واسپری محلول قارچ کش حتما هوادهی کنید تا اب روی جوانه ها کامل خشک بشه بعد درب ظرف رو ببندید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
بذرهای کاکتوسم بعداز دوماه که کاشتم رنگشون از سبز به رنگ قهوه ای دراومدن میخواستم بدونم ایا دارن خراب میشن ؟
پشت پنجره جنوبی هستن هروقت خاکش خشک میشه اب اسپری میکنم
وبه تازگی هوادهی را شروع کردم
ممنون میشم راهنمایی کنید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 29ام, 1397 17:01:

سلام.ممنون.تغییر رنگ جوانه ها در اثر نور ودمای زیاد هست.سعی کنید نور رو فیلتر کنید وبجای خنکتری انتقال بدید درست میشن نگران نباشید.

[پاسخ]

پاسخ

ممنونم

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقتتون بخیر.الان ۳هفته که بذر ها کاشتم و همشون جوانه زدن و هوادهی شروع کردم.برای استفاده از قارچ کش بعد از اسپری درب ببندم یا چند دقیقه صبر کنم آیا؟؟؟!!!

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 28ام, 1397 14:23:

سلام وقت بخیر.مبارکتون باشه.بله بعد از هر اسپری محلول وحتی ابیاری یک ساعت هم هوادهی کنید تا اب روی جوانه ها خشک بشه بعد درب رو ببندید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت کارشناس عزیز سایت
در مورد میزان ابدهی کاکتوس ها میخواستم بدونم من برای ابدهی تقریبا هر ۱۰ روز بستر هامو کاملا خیس میکنم یعنی اب از زیرش خارج میشه، این اشکال داره یا فقط باید در حد خیس شدن اسپری کنم روشونو؟ تقریبا ۲ ماهو نیمه هستن، وجدیدا بسترهارو به پنجره شرقی خونه صبحها بهش نور فیلتر شده میتابه انتقال دادم، اخه قبلا جلوی پنجره جنوبی با اینکه نورش فیلتر بود رنگشون قهوه ای شد، برای کوددهی هم بستر باید غرق اب بشه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 27ام, 1397 20:23:

سلام ممنون از شما.ابیاری بستگی به دمای محیط داره ونمیشه زمان مشخصی رو تایین کرد.برای جوانه ها میتونید هر وقت که رنگ بستر کمرنگتر شد ابیاری کنید به اندازه ای که مقدار کمی اب از کف ظرف بیرون بیاد.کود دهی هم مثل ابیاری.هر دو هفته یک بار در زمان ابیاری.بعد از پایان سه ماهگی.

[پاسخ]

پاسخ
M

سلام.
ببخشید اگه به خوام از پلاستیک برای حفظ رطوبت استفاده نکنم وبه جاش از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنم رطوبت ساز گرم مناسب هست یا رطوبت ساز سرد.
خیلی ممنون از سایتتون.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 27ام, 1397 12:05:

سلام.رطوبت ساز سرد بهتر هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام به شما . من ۲ روز هست بذر کاکتوس را کاشتم . کاکتوس کروی هست اسمشو یادم رفته . چند روز دیگه باید هوا دهی و آب پاشی بشه ؟ ممنون از شما

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدمت شما من بذر کاکتوس را داخل ترکست ۸۰% خاک مخصو کاکتوس و ۲۰% کوکوپیت با شست و شو با قارچ کش . بذر را داخل آن کاشتم الان ۲ روز است که بدر ها را داخل ظرفی کاشتم و در آن را درون پلاستیک گذاشتم . چند روز دیگر آب پاشی و هوا دهی لازم است ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 25ام, 1397 19:13:

سلام.تا بذرها جوانه نزدن نیازی به هوادهی وابیاری نیست صبر کنید بذرها جوانه بزنن وسبز بشن تقریبا اکثریت بذرهای بسترتون که سبز شدن میتونید هوادهی رو شروع کنید ابیاری هم هر وقت سطح بستر کمرنگتر شد انجام بدید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و خسته نباشید ، من ١٢ اسفند بذر هامو کاشتم و از ٨٠ تا تقریبا ۶٠ تاییش جوونه زدن
امروز یه چیزایی دیدم که ژله ایی بودن به رنگ قهوه ایی کمرنگ فکر میکنم قارچ باشن با اینکه مراحل قارچ کشی رو کامل انجام دادم و مرتب هم اسپری کردم
خواستم یه راه مطمعن بهم بگید که جوونه ها نمیرن و یه سوال دیگه
میشه یه توضیحی در مورد هوادهی بهم بدین
چند روز یه بار و چه مدتی هوادهی رو انجام بدم که مناسب باشه
ممنون از راهنمایی های خوبتون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 25ام, 1397 11:30:

سلام.جوانه هایی رو که حالت ژله ای دارند از سطح بستر جمع کنیدو محلول قارچ کش اسپری کنید ویک ساعت هوادهی کنید.بعد از اینکه اکثریت بذرها جوانه زدن وسبز شدن باید هوادهی رو شروع کنید هر روز یک ساعت هوادهی کنید بعد از هر ابیاری واسپری محلول قارچ کش هم یک ساعت هوادهی کنید تا اب روی جوانه ها خشک بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید کاکتوسا وساکولنت های من جلوی پنجره جنوبی هستن وپنجره ازنوع دوجداره س میخواستم بدونم آیا نیازی هست نور فیلتر بشه یا ن واینکه ایا دچارآفتاب سوختگی نمیشن؟ اگه نیاز به فیلتر هست لطفا بفرمایید باچی فیلتر کنم؟واینکه درمیاندوآب ازکجامیتونم پیت ماس پیداکنم هرجارفتم نبود لطفا راهنمایی کنید.یه سوال دیگه اینکه روی یک کاکتوسم لکه های زرد زیادی افتاده وخاکش پیت ماس نیست دلیلش چی میتونه باشه وچطورمیشه رفع کرد؟ببخشید اگه زیاد سوال کردم . ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 24ام, 1397 17:08:

سلام.اگه شیشه دوجداره باشه فیلتر محسوب میشه.هفته ای یک بار گلدونها رو نود درجه بچرخونید تا به همه ی قسمتهای گیاهان نور بتابه.پیت ماس رو از فروشگاهای لوازم کشاورزی میتونید تهیه کنید.احتمالا روی گیاه اب ریختید وجلوی نور قرار دادید وقطرات اب در اثر تابش افتاب بصورت ذره بین عمل میکنن.وروی گیاه رو میسوزونن.سعی کنیدصبح ویا عصرها به گلدونهاتون اب بدید تا این مشکل بوجود نیاد.

[پاسخ]

فرحان پاسخ در تاريخ فروردین 25ام, 1397 00:20:

خیلی خیلی ممنون از راهنمایی عالیتون وازوقتی که گذاشتین.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی از وقت و حوصله ای که گذاشتید ممنونم. جملش یکم تکراریه ولی واقعا خدا خیرتون بده

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 23ام, 1397 15:04:

خواهش میکنم.موفق باشید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام، وقتتون بخیر. سپاس فراوان بابت سایت تکتون. بذرهای من رسید، امروز خاک رو تو قارچ کش گذاشتم فقط اینکه سطح خاک بغد چند ساعت هنوز خیس نشده، میتونم روی خاک هم محلول رو بریزم؟ و سوال دوم اینکه آیا شرایط کاشت همه بذرهام یکیه؟ kd1143-kd1274- kd1268- kd1258- kd1257- kd1259- kd1273- kd1279- kd1202- kd1234- kd1255
با تشکر فراوان

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 21ام, 1397 20:48:

سلام.مبارکتون باشه بله میتونید محلول رو روی بستر هم بریزید.بیست وچهار ساعت بمونه جذب خاک میشه اگر نشد چهل وهشت ساعت بزارید بستر داخل محلول بمونه تا کامل محلول جذب خاک بشه.کدهایی رو که نوشتید باید چک کنم.با اسم مینوشتید زودتر میتونستم راهنماییتون کنم.چک میکنم جواب رو مینویسم اینجا براتون.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 23ام, 1397 01:00:

سلام.عذر خواهی میکنم بابت تاخیر
لیتوپس رو جدا بکارید چون دما ورشدش کلا با بقیه فرق میکنه.

نوتو خورشیدی،مامیلاریاتولوکو
،اریو کاکتوس مگنی فیکوس رو میتونید با هم داخل یک ظرف بکارید دما ومیزان رشدشون یکی هست.

ملو میکس،فرو اموری،فرو لاتیسپینوس،اچینو دنیوداتوم اینها رو هم میتونید با هم داخل یک ظرف بکارید.

استروفیتوم میکس رو هم جدا بکارید.

اسپستوا،میرتلو رو هم با هم بکارید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام به شمام . تشکر از سایت خوبتون . من بذر کاکتوس تهیه کردم و میخوام بکارم داخل خاک آماده کاکتوس میتوان کاشت ؟ یا کوکوپیت تنها میتوان استفاده کرد ؟
من ی کاکتوس آئونیوم دارم و برگ ریزی شدیدی داره و داره کم کم همه لرگاش خشک میشه و از بین میره برای رفع این مشکل چکار کنم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 21ام, 1397 20:44:

سلام.ممنون از شما.برای کاشت بذر کاکتوس بهتره از پیت ماس استفاده کنید.اگر دسترسی ندارید داخل خاک مخصوص کاکتوس هم میتونید بکارید ولی حتما ضدعفونی بکنید خاک رو.ریختن برگهای اعونیوم چند دلیل داره,ابیاری بیش از اندازه,نبود زهکش مناسب,خاک نامناسب,کمبود نور,این موارد رو چک کنید.گیاه رو از خاک در بیارید وریشه هارو چک کنید.

[پاسخ]

پاسخ

بسیار عالی. کارتون حرف نداره.

[پاسخ]

پاسخ

واقعا ممنون از راهنمایی تون. ببخشید چند تا سوال دیگه. اورئو سرئوس ترولی جزو سرئوسها حساب میشه؟ و اینکه کلیستو و گلاندولی و اسپوستوا رو با کدومها میشه کاشت؟ و سوال آخر بذرهای جدید کی به سایت اضافه میشن؟ واقعا بذرهاتون عالین.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 19ام, 1397 14:41:

سلام.خواهش میکنم.بله جزو سرعوسهاست.گلاندولی جزو فروهاست بهتره با فرو ها بکارید اسپستوا وکلیستو هم جزو سرعوسها هستند میتونید با هم داخل یک بستر بکارید.چند روز اینده بذرهای جدید اضافه خواهد شد.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنون از راهنماییتون.روی‌خاک جلبک‌زده.چطوری باید پاکش کنم؟راه حلش‌ چیه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 19ام, 1397 14:28:

سلام.اگر مقدارشون کم هست با پنس بردارید.رطوبت بستر رو کم کنید از بین میرن.میتونید روی سطح بستر ماسه هایی ریزتر از جوانه ها بریزید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. بذرهای جدید بعد از دو روز رسیدن و لطف کرده بودین پنجاه و خورده ای بذر هم به عنوان اشانتیون ارسال کرده بودین. اول اینو بگم که بذرهای قبلی همه بالای ۹۰% جوانه زدن که واقعا عالیه. دوم اینکه چون این سری تنوع بذرها زیاده راستش نمیدونم بهتره کدومها رو با هم بکارم. من بذرها رو در ادامه نوشتم و ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید که کدوم بذرها بهتره جدا از بقیه کاشته شن.

مامیلاریا (سلسینا، گیلنسیس، پتروفیلا، ژمینیس پینا و میکس)
فرو (اموری، رکتیسپینوس و لاتیسپینوس)
ژمینو (بالدیوم، ساگلیونیس، مولتیفروم و فلانزی)
نوتو خورشیدی، اریو مگنی فیکوس و پارودیا مگنی فیکا
کلیستو (سنیلیس و استراووسی)
سرئوس میکس
اورئو سرئوس ترولی
اسپوستوا لاناتا
گلاندولی میکس
اچینوفوسالو میکس
اچینوپسیس دنیوداتوم

البته با اطلاعاتی که از سایت خوبتون بدست آوردم میدونم که میشه بذرهای از یک خانواده رو با هم کاشت مثل مامیلاریاها و فروها و غیره. منتها اگه اشتباه نکنم فرو کاکتوس اموری رو نوشته بودین که یه کم دیر سبز میشه نسبت به بقیه فروها. خواستم بدونم تو چنین موردی بهتره اموری جدا کاشته شه یا میشه با بقیه فروها یکجا کاشتشون.

ببخشید که طولانی شد. با تشکر.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 19ام, 1397 14:26:

سلام.مبارکتون باشه.سرعوسهارو جدا بکارید بهتره چون زود قد میکشن.میتونید همه ی واریته های سرعوسهارو با هم داخل یک ظرف بکارید مامیلاریا ونوتو ها رو هم با هم میتونید بکارید چون هم از نظر بذر ورشد یکسان هستند.ژمینو وفروو اچینوها رو هم با هم میتونید بکارید اندازه بذر ورشدشون تقریبا یکی هست همینطور دما ورطوبت مورد نیازشون.فرو اموری رو میتونید با بقیه فرو ها بکارید خیلی زود سبز میشن مشکلی در رشدشون وجود نداره اگه شرایط رشدشون فراهم باشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید سوال اول بعد از کاشت بذر با دوز استاندارد رو بذرا قارچ کش اسپری کنی مشکلی برا بذرا پیش نمیاد؟
۲-موقع چک کردن بذر به دلیل بخار گرفتی رو کاور قابل دیدن نیست موردی نداره در کاورو باز کنیم بعد ببندیم؟
۳- برا ضد عوفونی خاک پنج گرم در یک لیتر قارچ کش استفاده شود . یعنی برا پنج لیتر آب بیست و پنج گرم قارچ کش استفاده شود ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 19ام, 1397 10:16:

سلام.ممنون از شما.میتونید بعد از کاشت روی بذرها محلول قارچ کش اسپری بکنید ولی باید رقیق تر از محلولی باشه که برای ضدعفونی خاک استفاده میشه.برای سه ماه اول بهتر هست از قارچ کش پریویکور استفاده بشه اگر به این قارچ کش دسترسی ندارید میتونید با قارچ کش کاربندازیم به مقدار یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وروی بذرها تا سه ماهگی هر دو هفته یک بار اسپری کنید.
بله میتونید از یک گوشه درب ظرف رو به ارامی باز کنید وداخل بستر رو چک کنید.مشکلی پیش نمیاد فقط بیکبار باز نکنید.
بله اگر مقدار بیشتری بستر رو میخواهید ضدعفونی کنید این دز مصرفی درست هست.

[پاسخ]

پاسخ

یک روز در میون هوادهی میکنم.نمیدونم خوبه یا نه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 19ام, 1397 09:51:

سلام.بعد از این که بذرها جوانه زدن وسبز شدن باید هوادهی رو شروع کنید وهر روز هوادهی کنید.روزی یک ساعت کافی هست.

[پاسخ]

پاسخ

هرچند وقت باید هوا دهی کنم؟انواع مختلف کاکتوسا بود ،مثل کد های ،۱۱۹۹, ۱۲۲۱، ۱۱۸۸،۱۲۷۴ ، ۱۱۴۳ ، ۱۲۲۲ ،۱۲۵۹ ، ۱۲۵۸ و…ده تا هم نخل ماداگاسکار بود که فقط دوتاشون جوونه زد

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 19ام, 1397 10:10:

سلام.هر روز باید هوادهی کنید.کدهایی رو که اسم بردید جزو بذرهایی هستند که خیلی زود جوانه میزنن ورشد خوبی دارند.بیشتر انواع سرعوس هستند وملوابی واریو مگنی فیکوس.دما رو ایدال کنید وهر روز هوادهی کنید بقیه هم سبز میشن وقتی سطح بستر کمرنگتر شد ابیاری کنید بعد از پایان سه ماهگی کود دهی رو شروع کنید.بذرهای نخل خیلی حساس هستند حتی بعد از کاشت هم باید روی بذرها محلول رقیق شده قارچ کش اسپری بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.خسته نباشید ،حدود دو ماه هست که بذر هارو کاشتم.همون هفته ی اول حدود نصفشون جوونه زد.ولی ازون روز تا الان حتی یک میلیمتر هم بزرگ تر نشدن،بقیه ی بذر ها هم در نیومدن.همیشه بستر مرطوبه،دماش خوبه،نور دهی هم میکنم.به نظرتون چکار کنم رشد کنن؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 18ام, 1397 21:35:

سلام.بذر چه نوع کاکتوسی هستند؟هوادهی رو انجام میدید؟

[پاسخ]

پاسخ

من میتونم یه عکس از جوانه ها براتون بفرستم تا ببینین درست رشد کردن یا نه؟ منظورم شکل ظاهرشونه زیاد گرد نیستن البته نور از پشت پرده توری بهشون میخوره یکم احساس میکنم کشیده دارن میشن تیغ های بلندی دارن البته

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 15ام, 1397 21:11:

سلام.بله به شماره تلگرام روی سایت میتونید بفرستید.

[پاسخ]

پاسخ

اگه دو سه ساعت در ظرف باز مونه اشکال نداره خشک نمیشن،؟ دوماهه هستن

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 15ام, 1397 15:40:

نه مشکلی پیش نمیاد ولی شب حتما ببندید.

[پاسخ]

پاسخ

ضمن عرض سلام و تبریک سال نو
من چند بستر ۲ ماهه دارم که تو یکیش مامیلاریا هست که ۷ تاش بیرنگ شدن و ازبین رفتن فقط۳ تاش مونده و اونا هم یکم کمرنگ شدن
بعضی از جوانه های کاکتوسم به قهوه ای میزنه رنگشون خصوصا سرشون ایا از نور زیاده؟
و روی چندتاشون هم سفیدک زده نمیدونم قارچه؟ قارچکش هم اسپری کردم روشون
قسمت هایی از خاک بستر ادنیوم سفیدک زده قارچ هم زدم ولی از بین نمیره ، و بستر کاکتوس های میکسم داره جلبک میزنه که روشون ماسه ریختم ایا از بین میرن؟
بنظر شما گرمای زیاد باعث از بین رفتن مامیلاریاشده؟ من تهران زندگی میکنم وقتی در ظرف رو برای هوادهی بر میدارم خیلی دم کرده اون تو و گرمه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 15ام, 1397 15:38:

سلام.سال نو شما هم مبارک.اگه بستر رو در نور مستقیم افتاب قرار داده باشید بله از گرمای زیاد پخته شدن وبه رنگ سفید در اومدن.باید از نور مستقیم افتاب دور نگه دارید وحتما نور رو فیلتر کنید.هر دو هفته یک بار باید محلول قارچ کش روی بستر اسپری کنید وبعد از اسپری محلول قارچکش وابیاری هوادهی کنید که اب روی جوانه ها نمونه موندن اب روی جوانه ها باعث بوجود امدن قارچ روی جوانه ها میشه وجوانه ها بمرور زمان از بین میرند.برای از بین بردن سفیدکهای سطح بستر وجوانه هابهتره یکی از قارچ کشها از خانواده کونازول رو استفاده کنید.حالا هر کدوم رو که پیدا کردید.(هگزاکونازول,تبوکونازول,پنکونازول)برای از بین بردن جلبک چند راهکار هست که مینویسم براتون.اول سعی کنید رطوبت بستر رو کم کنید.با هوادهی روزانه میتونید این کار رو انجام بدید.اگر مقدار جلبکها کم هست با پنس بردارید.دوم میتونید روی بستر سنگریزه هایی که کوچکتر از جوانه ها تون باشن بریزید.یا میتونید بیست وچهار ساعت بستر رو در تاریکی قرار بدید وبعد بیست وچهار ساعت در روشنایی.با این روش به جلبکها شوک وارد میشه واز بین میرن.میتونید از پوشال جو هم استفاده کنید به این صورت که پوشال جورو داخل اب بریزید بیست وچهار ساعت بمونه بعد اب رو از صافی رد کنید وبا اب موجود بستر رو ابیاری کنید با این روش بسترتون دیگه جلبک نمیزنه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
سال نو مبارک
من بذرهامو سه هفته ایی هست که کاشتم و دقیقا طبق روالی صحیح که در سایت توضیح داده شده انجام دادم
اما الان متوجه شدم که قسمتی از خاک بذرها کپک زده چکار باید کرد و این چی هست ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 2ام, 1397 16:05:

سلام.ممنون از شما،سال نو شما هم مبارک.قسمتی که کپک زده قارچی شده با پنس اون قسمت رو بردارید ومحلول قارچ کش اسپری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید
من ١٢ اسفند بذرهامو کاشتمو بعد از دو هفته قاچ کش هم اسپری کردم اما الان یه تیکه از خاکم انکار کپک زده ، این چیه و باید چیکار کنم
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 1ام, 1397 13:36:

سلام.اگر کپک زده بسترتون قارچی شده اون قسمت رو باپنس بردارید وقارچ کش مانکوزب یا یکی از کونازولها رو(پنکونازول ،هگزاکونازول) استفاده کنید ضدعفونی اولیه بستر خیلی مهم هست احتمالا خوب ضدعفونی نشده.

[پاسخ]

پاسخ

سلامو خدا قوت خدمت شما سال نو تون مبارک ایشالا امسال سالی پر از موفقیت برا شما و میهن کاکتوس و همه اعضای سایت باشه
طبق معمول پر از درد سر هستیم شرمنده ی سوالی ک باز بپرسم در مورد رطوبته ک من هرروز اب اسپری میکنم دو سه بار چون بذر ها خیلی خیلی ریشه کوچیکی دارند بخاطر همین میترسم خشک بشن بنظرتون رطوبت زیاد چی خراب میکنه بذر هارو؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 1ام, 1397 10:27:

سلام.سال نو شما هم مبارک.روی بستر در یا سلفون نکشیدید؟درب یا سلفون بکشید رطوبت بستر حفظ میشه.زیاد هم اب اسپری کنید ریشه ها پوسیده میشه.میتونید ماسه هم روی سطح بستر بریزید اگه یک ماهشون تموم شده تا رطوبت بستر حفظ بشه.ماسه هایی رو انتخاب کنید که از جوانه ها کوچکتر باشن.

[پاسخ]

saeidsisad پاسخ در تاريخ فروردین 1ام, 1397 23:06:

چرا درب داره بستر هم مرطوب هست بستر اما باز دو سه بار اسپری میزنم هرروز حس میکنم خیلی خیلی کوچیک ان ریشه ها ممنونم بابت راهنمایی فک کنم دیگ نباید اسپری بزنم دو سه روز یبار اسپری کنم خوبه فک کنم ????

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 2ام, 1397 07:16:

دما بالا هم باشه بستر زود خشک میشه.دما رو در حد نرمال نگهدارید.

پاسخ

سلام جوونه های من بعد شیش روز شروع به جوانه زنی کردن از روز سوم شروع شده و هرروز بیشتر جوونه میزنن بنظرم اگ بسترم پرلیت نداشت بهتر میشد بعضی جوونه ها رو پرلیت افتادن خب مشکله ریشه اشون ب خاک نمیرسه ک من با خلال اروم پرلیت برمیدارم و کنارشون خاک میدم ک ریشه بتونه رشد کنه یه هفته دیگ هم میخوام قارچ کش بزنم سوالی ک دارم قارچ کش ک هیچ سوختگی یا ضرری نداره چون با اسپری حتما روی جواننه ها پاشیده میشه
نمیدونید چ حس خوبی دارم مث بچه هام ان این جوونه ها هرکدومش
ازتون ممنونم بابت اینکه کلی کمک کردید تا من اینا رو بتونم کمک کنم بذر خوب و مرغوب دادین و کلی ج سوال دادین خدا خیرتون بده بهترین عیدی بمن دادین امیدوارم امسال سالی پر از موفقیت براتون باشه
راستی همچنان منتظر بذر های جدید هستم تنوه ساکولنت ها کمه لطفا انواع بذر اش بیارید ساکولنت میخوام بکارم این دفه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 28ام, 1396 13:44:

سلام.مبارکتون باشه ما هم از موفقیت شما خوشحالیم.در مورد قارچ کش مشکلی پیش نمیاد اگر قارچ کش پریویکور دارید از اون استفاده کنید اگر ندارید همون کاربندازیم رو بادز پایین یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وروی بستر اسپری کنید هر دو هفته یک بار.تا سه ماهگی.بعد از سه ماهگی ماهی یک بار تا یک سالگی.

[پاسخ]

پاسخ

بله همون خاک باغچه هست.اخه یکی از بذر هارو چند سانت جا بجا کردم خشک شد.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 23ام, 1396 21:39:

باید لوازمی رو که استفاده میکنید حتما استریل باشه.بعد از انتقال به بستر روی جوانه ها هم محلول قارچ کش با دز پایین اسپری کنید ودرب ظرف بستر رو ببندید تا رطوبت حفظ بشه.داخل بستر رو با کمک خلال چوبی یا پنس استریل شده سوراخ کوچکی ایجاد کنید وریشه های جوانه ها رو داخل سوراخ بزارید تا داخل بستر هدایت بشن.اگه ریشه ها بیرون بمونن ونور بهشون بخوره از بین خواهند رفت.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.حدود سه هفته پیش قبل از اینکه خاک مخصوص استفاده کنم ،چندتایی بذر رو از خاک دیگه ای استفاده کردم .بذر ها درومدن ولی چون خاکش سفت هست ریشش نمیره داخل خاک.میتونم کاریش کنم؟اگه ماسه بریزم روش مشکل پیش میاد؟بذر ها حدود یک سانت بزرگ شدن

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 23ام, 1396 20:17:

سلام.چه خاکی هست؟خاک باغچه اگر باشه بهتره یک بستر جدید درست کنید با پیت ماس طبق روش کاشت از قبل ضدعفونی کنید وبعد از ابشویی کامل اگر بذر ها روی سطح بستر هستند به ارامی با پنس ضدعفونی شده بردارید وروی سطح بستر جدید بگذارید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام امروز بدستم رسید بذر و قارچ کش و بلافاصله قارچ کشی کردم محیط ام رو با قارچ کش غلیظ و فردا میخوام بذر هامو بکارم میخواستم تشکر کنم از بسته بندی شیکی ک داشتین و یک بسته اشانتیون ک فکر کنم پنجاه تایی باشه یک دنیا ممنونم والا من زنجان پنجاه تا بذر رو قبل اشنایی با این سایت گرفتم ۲۰ هزار یعنی بدجوری بهم انداختن ولی الان پنجاه تارو شما مفتی اشانتیون دادین خدایی بذز های شما هم خیلی خیلی بهتره میهن کاکتوس زنده باشی و پایدار فقط محصولاتتون گسترش بدین خاک نیست بخریم گل قهری بذرشو میخوام بیارید لطفا نمیخوام از جای دیگ خرید کنم لامپ رشد اضافه کنید الان هم ایران میزنه هم کشورهای اروپایی گلدون و وسایل باغبانی هم لطفا موجود کنید ک اینجا انگار سایت خودمه میخوام همینجور بزرگ بشه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 21ام, 1396 12:49:

سلام.مبارکتون باشه.خیلی ممنون لطف دارید بزرگوارید.حتما انشاالاه.

[پاسخ]

پاسخ

مطابق این دستورالعمل بذر لوفوفورا ویلیامسی و تریکوسرئوس پاچانویی چقدر طول می کشه که جوونه بزنه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 18ام, 1396 21:12:

سلام.اگر دما ورطوبت مورد نیاز تامین باشه از ۷الی۱۴روز زمان میبره تا سبز بشن.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی مشتاقم تا هرچه زودتر بذر هاتون ب دستم برسه همه چی اماده کردم نمیدونین چقد خوشحالم ک یکی از اعضای میهن کاکتوس شدم قبلا یک سری بذر خریدم متاسفانه سرم کلاه گذاشتن اخرشم نمیدونم بذر چی هستن اصلن کلی هم گرون دادن خدا لعنتشون کنه
پیت ماس من حدود ۳۰ درصد پرلیت داره مشکلی که نداره ؟
و اینکه من پیت ماس رو داخل اب جوش گذاشتم یه ی ربعی موند بنظرم هرچی قارچی و تخم حشره ای داخلش باشه اینطوری هم میمیره اگ غیر اینه حتما بگید
با سپاس از مهرتون این سایت بی نظیره بخدا امیدوارم روزی بین المللی بشه ???

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 17ام, 1396 21:55:

سلام.انشاالله بزودی بدستتون میرسه.پرلیت مشکلی پیش نمیاره.بهتره بود برای ضدعفونی کردن بستر از قارچ کش استفاده میکردید.اگر برای ضدعفونی گزینه جوشیدن رو انتخاب کردید بهتره که پیت ماس رو داخل یک پلاستیک بریزید ومحکم ببندید که اب واردش نشه.وداخل اب در حال جوش بزارید یک ساعت بجوشه بعد در بیارید.اگه خود پیت ماس رو خالی بجوشونید عناصر مورد نیاز برای رشد جوانه ها از بین خواهد رفت.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید ممنون بابت سایت خوبتون محیط خونه ما نورش کمه و من بابت همین لامپ رشد خریدم ک منتظرم بذر هاتون بدستم برسته زودتر بکارم بنظر شما لامپ رشد در طول روز چند ساعت روشن بمونه چون من برا گیاهان معمولا ۱۰-۱۲ ساعت روشن میذارم برا کاکتوس و جوانه ک بذر ها میزنن همین مقدار کافی هست؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 17ام, 1396 14:20:

سلام.خواهش میکنم.بذرها تا جوانه نزدن نیازی به نور ندارند.ولی بعد از اینکه جوانه زدن وسبز شدن باید نور داشته باشن.در ابتدا تا سه ماهگی هشت ساعت نور کافی هست بمرور زمان که بزرگتر میشن ساعت نور دهی رو افزایش دهید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید بذر هایی که سفارش داده بودم به دستم رسید بابت بذر اشانتیونم واقعا سپاسگذارم اگر بذر و تا یک ماه در یخچال نگهداری کنم بعد برای کاشتش اقدام کنم مشکلی براشون پیش نمیاد ایا قوه جوانه زنیشونو از دست نمیدن؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 16ام, 1396 18:48:

سلام.مبارکتون باشه.نه مشکلی پیش نمیاد تا یک سال میتونید داخل یخچال جای تخم مرغی نگه دارید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید ,من بذ رهای زیر را سفارش دادم ,الان میخوام بدونم کدوم ها رو میتونم باهم بکارم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

اچینوگروزنی هلندی,میرتلوپایه ابی,لیتوپس میکس رنگی,ساکولنت فاگوریا,پلیدی پلیوس پیلوس نلی,ساکولنت کالانچو سریسیفلورا,نخل ماداگاسکار,اسپوستوا لاناتا,مامیلاریاکامپرسا وبذ ر میکس انواع کاکتوس

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 14ام, 1396 14:53:

سلام.مبارکتون باشه.لیتوپسها رو جدا بکارید چون هم رشد کندی دارند وهم به دمای پایینی برای سبز شدن نیاز دارند.فوکاریا وپیلوس وکالانچو رو میتونید با هم بکارید رشد ودما ورطوبت سبز شدنشون یکی هست.نخل ماداگاسکار رو هم جدا بکارید داخل ظرف عمیق چون زود قد میکشه.چهار ماهگی میتونید تک کنید البته بستگی به شرایط رشد داره.اسپستوا،اچینو،مامیلاریا،میرتلو وبذرهای میکس رو هم میتونید با هم بکارید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید.سه هفته ای هست ک بذر کد ۱۲۷۳ رو کاشتم و نزدیک دو هفتست ک جوونه زده ولی الان جوونه ش رنگش زرد شده و اصلا رشد نداره ،مشکلش چیه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 13ام, 1396 11:49:

سلام.همین سوال رو روی کد ۱۲۷۳پرسیدید همون قسمت جواب سوالتون رو نوشتم.لطفا مطالعه بفرمایید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
مناسب ترین دما برای ضدعفونی بستر کشت چه دمایی است؟
آیا دمای محل نگهداری بستر کشت (۲۴یا۴۸ساعت) در زمان ضدعفونی و استفاده قارچکش تاثیری در میزان و راندمان اثر قارچکش دارد؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 11ام, 1396 22:17:

سلام.دمای محیط فرقی در میزان ضدعفونی نداره.در هر دمایی میتونید بستر رو بزارید فقط از یخ زدگی محافظت بشه.در۲۴ساعت کامل ضدعفونی میشه.میتونید برای اطمینان خاطر ۴۸ساعت هم بزارید بستر داخل محلول بمونه مهم میزان قارچ کش هست که تاثیر زیادی در ضدعفونی داره سه الی چهار گرم یا یک قاشق چای خوری داخل یک لیتر اب.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
الان حدود چهار ماه از کاشت بذرهام می گذره سوالاتی داشتم:

آیا استفاده از قارچکش را ادامه دهم؟
آیا باید باز هم درب ظرف رو برای همیشه باز نکنم؟
و اینکه کاکتوس هام زیاد بزرگ نشدن نسبت به دو ماه پیش
اگر نکته ای دیگر هست بهم بگید.
جوانه های کاکتوس من: لیتوپس، پیلوس،لاتیس پینوس، اورئو سرعوس مگنی فیکوس و یه چنتا دیگه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 8ام, 1396 11:52:

سلام.قارچکش رو تا پایان سه ماهگی هر دو هفته یکبار بعد از پایان سه ماهگی تا یک سالگی هر یک ماه یک بار باید اسپری کنید هر روز باید هوادهی کنید وبه میزان هوادهی تا شش ماه اضافه کنید ودر شش ماهگی کلا درب ظرف رو بردارید.بعد از پایان سه ماهگی کود دهی رو باید شروع کنید هر دوهفته یک بار از کودهای پتاس بالا استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.
جوانه های بذر ها واقعا میتونن تا ۴۰ درجه دما رو تحمل کنند؟
اگر جوانه ها جوانه ی ساکولنت مثل لیتوپس باشند چطور؟
من میخوام بستر کشت بذر هام رو توی تراس پرورش بدم و توی تراس هم بمونند و طبیعی بزرگ بشن ؛ نمیدونم تحمل تابستون رو دارند یا نه!
سوال بعدی اینکه جوانه های ۶ ماهه توانایی خواب زمستانی رو دارند یا باید گرم نگهشون دارم؟
اگر راهنمایی کنید ممنون میشم.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 4ام, 1396 18:48:

سلام.دمای ۴۰درجه اگه همراه با رطوبت باشه بله جوانه ها میتونن تحمل کنن ولی اگه دمای ۴۰درجه باخشکی وگرمای زیاد باشه خیر از بین میرن.میتونید توی تراس نگهداری کنید بشرطی که نور مستقیم بهشون نخوره بهتره نور رو فیلتر کنید ودما متعادل با رشد جوانه ها باشه زیاد سرد وزیاد گرم نباشه.(مابین۲۰الی۳۰درجه).زیاد هم گرم باشه وکاور هم داشته باشن احتمال پختگی هم هست.داخل بستر پخته میشن.جوانه کاکتوسها تا دوسالگی نباید خواب زمستانی داشته باشند. باید تا دوسالگی دما رو به اندازه ای نگهدارید که به خواب نروند.بعد از پایان دوسالگی میتونید در دمای پایین در زمان استراحت قرار بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.واسه کاشت بذر ها قبلش باید اونارو توی آب بزارم تا خیس بخورن یا نیاز نیست؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 1ام, 1396 15:00:

سلام خیر نیازی نیست بعد کشت میتونید رو بذرها اب اسپری کنید

[پاسخ]

پاسخ

من تو منطقه سردسیری هستم و خورشید تو فصل زمستون پشت ابره و نوری وجود نداره
من به جای نور خورشید چه چیزی رو می تونم استفاده کنم که جای نور خورشیدو بگیره؟
لطفا کمکم کنید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 1ام, 1396 12:59:

سلام.میتونید از نور مصنوعی استفاده کنید.به قسمت مقاله در مورد نور مصنوعی مراجعه کنید ومطالعه بفرمایید کامل توضیح داده شده.

[پاسخ]

پاسخ

من تو منطقه سردسیری هستم و خورشید تو فصل زمستون پشت ابره و نوری وجود نداره
من به جای نور خورشید چه چیزی رو می تونم استفاده کنم که جای نور خورشیدو بگیره؟

[پاسخ]

پاسخ

سلام. ممنون از راهنمایی تون. بله درسته چون اونهایی که دیر جوونه میزنن بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارن و برا همین قرمز شدن. البته به جای استفاده از روشی که شما فرمودید فکر کنم بشه با یک پنس ضدعفونی شده مقدار خیلی کم از خاک همون بستر رو روی قسمتهایی (ریشه هایی) که بیرون از خاک قرار دارن ریخت. چون من قبلا هم روی بعضی از ریشه های جوانه ها که بیرون از خاک بودن به همین روش عمل کردم و جواب داد.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 27ام, 1396 14:24:

سلام.بله این روش هم جواب میده.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. بعضی از بذرهای کاکتوسی که من کاشتم دو نوع جوانه میزنن. اونهایی که چند روز اول جوانه زدن انتهاشون ریشه های سفید پرز مانند هست ولی یکی دوتایی هستن که خیلی دیرتر از بقیه جوونه زدن و انتهاشون اون پرزهای سفید رو ندارن و به جاش شبیه یک نقطه گرد و قرمز رنگ هستش. خواستم بدونم مشکل این بذرها چیه و آیا احتمال داره که بعدها به صورت کامل رشد نکنن. ممنون از سایت عالی و راهنمایی هاتون.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 27ام, 1396 12:16:

سلام.اونایی که انتهاشون قرمز یا قهوه ای شده ریشه هستند ولی چون نور بهشون خورده به اون رنگ در اومدن خیلی با احتیاط با کمک یا پنس ویا خلال دندان ضدعفونی شده اون قسمت ها رو درون بستر هدایت کنید تا ریشه ها داخل خاک قرار بگیرند.بعد از چند روز دوباره ریشه جدید میزنن ورشد میکنن.جای نگرانی نیست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر، امروز متوجه شدم روی تنه دوتا از کاکتوسهای بالغم ی چیزی مثل فلفل چسبیده اولین کاری که کردم از مجموعه جداشون کردم و بعد با سوزن ی مقداریش ریختم روی کاغذ دیدم حرکت میکنن احتمال داره که کنه قرمز باشه خیلی ناراحت چون دوتا از کاکتوسهای کلکسیونیم رو درگیر کرده حالا باید چیکارکنم فقط به سایت شما اعتماد دارم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 27ام, 1396 00:06:

سلام.کار خوبی انجام دادید.گیاه رو با دقت نگاه کنید ببینید روی گیاه مثل این هست که روش پودر فلفل ریخته شده باشه ویا شبیه افتاب سوختگی جزیی هست.اگر این مورد ها هست بله کنه قرمز هست.میتونیداز کنه کشها استفاده کنید.فن پیروکسی میت ویا اباماکتین هر کدوم رو که داشتید استفاده کنید مقدار مصرف روی بسته بندی نوشته میشه.معمولا نیم سی سی در یک لیتر اب هست به همه ی قسمتهای گیاهاتون اسپری کنید حتی روی خاک وتا بهبود کامل از سایر گیاهانتون جدا نگهدارید بقیه گیاهانتون رو هم چک کنید که مبتلا نشده باشن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من از ی ال ای دی فول اسپکتروم ۱۱۰ وات برای ی جایی کمتر از ۱ متر مربع استفاده میکنم بذرهام توی ی جعبه پلاستیکی در دارن (جا نونی)
لامپ رو۱۲ ساعت روشن میکنم کمبود نور نمیگیرن؟ الان جوونه هام سبز رنگن تقریبا سبز تیره
نشونه ی کمبود نور چیه که اگه دیدم جاشون رو عوض کنم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 24ام, 1396 22:09:

سلام.کمبود نور با رشد علفی ودراز شدن بیش از اندازه جوانه ها نمایان میشه وضعیف شدن تیغها.اگر این موارد رو مشاهده کردید نورتون کم هست ولی اگه جوانه های گرد با تیغهای بلند وخوش فرمی داشتید این نشان دهنده ی نور کافی هست.نور بیشتر از اندازه هم زیاد بشه رنگ جوانه ها قرمز مایل به قهوه ای میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام از ۵۰ تا بذری که داخل یک ظرف کاشتم الان بعد از سه روز حدود ۵ تا جوانه زده
هوا دهی رو باید شروع کنم یا صبر کنم همه ی بذر ها جوانه بزنند بعد هوادهی کنم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 23ام, 1396 14:59:

سلام مبارکتون باشه.نه هنوز زود هست صبر کنید بقیه بذرها هم جوانه بزنن وسبز بشن.تقریبا دوهفته بعد از کاشت که اکثر بذر ها جوانه زد وسبز شدن میتونید هوادهی رو شروع کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید دوست عزیز دنی کیانی شما خودت بذرهاتو روی اصول کشت نکردی مقصر خودتون هستید من برای اولین بار بذر کشت میکنم که از ۴۰۰ تا بذر کاکتوس مختلف همه بالای ۸۵درصد جوانه زدن الان بعد از گذشت ۳۵روز همگی سالم هستند حتی ی دونه هم خرابی نداشتم خدا روشکر چون تمام دستورات میهن کاکتوس مو به مو عمل کردم،، یک سوال هم دارم از میهن کاکتوس ،،،دمای نگهداری خزانه ها روز ها بین ۲۹تا۲۸هست مشکلی که دارم خاک خزانه زود به زود رطوبتشو از دست میده و روبه خشکی میره یعنی هر سه چهار روز ،،، اشکال نداره مدام اب اسپری کنم ابیاری از زیر خزانه چطوره ؟؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 19ام, 1396 14:09:

سلام.درود.اگرمیتونید دما رو کمی پایین بیارید.بله میتونید از قسمت کف ظرف هم ابیاری کنید.میتونید برای حفظ رطوبت بستر از ماسه هم استفاده کنید ماسه کوچکتر از سایز جوانه ها روی سطح بستر بریزید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
من خاکی که خریدم به اسم پیت ماس و کوکوپیت گرفتم ولی متاسفانه توش کرم خاکی بود
چندتایی رو خودم دراوردم بعدش با مانکوزب و دیازینون استریل کردم خاک رو
امروز که خواستم ابشویی کنم دیدم هنوز بعضی کرم ها تکون میخوردند باز دراوردم اونارو
الان میترسم هنوز توی خاکم کرم باشه
اگه بذر هارو بکارم مشکلی ایجاد میکنه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 18ام, 1396 15:40:

سلام.کرم خاکی داخل خاک باغچه وخاک برگ زندگی میکنه داخل کوکوپیت وپیت ماس نه احتمالا خاکی که تهیه کردید خاک برگ هست.بهتره داخل خاک پیت ماس بکارید.اگر با استریل کردن هم از بین نرفتن دلیلش این هست که داخل خاک تخم حشرات وجود داره وتخمها با سم از بین نمیرن.اگر بذرها رو داخل همون خاکی که میفرمایید بکارید لاروها ازتخم که در اومدن جوانه کاکتوسها رو میخورن وبستر تون از بین میره.بهتر پیت ماس جدید تهیه کنید.

[پاسخ]

پاسخ

باسلام
تعدادی از بذرهای خریداری شده از شرکت شما رو کاشتم بعد ۶ روز جوانه زدن برای ازبین نرفتن شون چه کارهایی بغیراز سم دهی ۱۵ روزه انجام بدم ضمناً هوادهی از کی باید شروع کنم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 17ام, 1396 14:59:

سلام.بعد از سبز شدن بذرها هوادهی رو باید شروع کنید روزی یک ساعت میتونید یک ساعت رو در روز به چند قسمت تقسیم کنید.در جای پر نور وفیلتر شده قرار بدید بستر رو تا علفی رشد نکنند.بعد از پایان سه ماهگی هم باید کود دهی رو شروع کنید.هر روز بستر رو چک کنید تا از وجود قارچ وجلبک مطمعن بشید تا مشکلی پیش نیاد.هر وقت سطح بستر کمرنگتر شد ابیاری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر
یه سری از بذرها کج جوانه زدن چیکار باید کرد؟؟
تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 16ام, 1396 14:21:

سلام.میتونید پای بذرها ماسه ریز ضدعفونی شده بریزید تا صاف بشن.ماسه هایی رو انتخاب کنید که از سایز جوانه هاتون کوچک باشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر
یه سری از جوانه ها کج شدن چیکارباید کرد؟؟

[پاسخ]

پاسخ

سلام و عرض خداقوت
برای خاک کشت من از ترکیب پیت ماس و کوکوپیت و پرلیت استفاده کردم. ینی حاضری خریدم خاک رو. بنظر شما مشکلی پیش نمیاد؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 15ام, 1396 20:12:

سلام.نه مشکلی پیش نمیاد میتونید استفاده کنید.کامل ضدعفونی کنید بعد استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
خسته نباشید .
کوددهی بذرها ازچ زمانی باید شروع کنم؟؟
تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 14ام, 1396 23:59:

سلام.ممنون.بعد از پایان سه ماهگی باید کود دهی رو شروع کنید از کودهای پتاس بالا استفاده کنید.مثل ۱۲,۱۲,۳۶ویا۳,۱۱,۳۸از کود بیو بیست طلایی هم میتونید استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من بذر های ادنیوم نخل ماداگاسکار افوربیا انوپلا ژمینو کالسیوم ازرسرئوس ویردیس گرفتم
اینها اگر باهم کاشته بشن مشکلی ایجاد نمیکنن؟ هر ۳ مدل توی یک ظرف

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 14ام, 1396 23:50:

سلام.ادنیوم ونخل ماداگاسکار رو میتونید باهم داخل یک ظرف بکارید دما ورطوبت برای رشدشون یکسان هست بهتره داخل یک ظرف عمیق بکارید چون زود قد میکشن.افوربیا وسرعوس وژیمنو رو هم میتونید باهم بکارید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.من حدود ۲۰۰ تا بذر گرفتم ولی ۳۰درصدش سبز شدن ولی ۱۵بذر به صورت اشناتیون هم همراش بود که تقریبا ۸۰درصدش سبز شدن .اگه اینجور باشه صرف نداره۳۰درصد

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 14ام, 1396 14:53:

سلام.چند وقت هست که کاشتید؟چند روز؟وچه نوع بذرهایی؟

[پاسخ]

رضا باقری پاسخ در تاريخ بهمن 15ام, 1396 01:03:

دوست عزیز این حرف رو‌میزنید احتمال نمیدید اشتباه از خودتون باشه ؟ برای من تازه کار بالای نود درصد سبز شد بذرهای میهن

[پاسخ]

رضا باقری پاسخ در تاريخ بهمن 15ام, 1396 01:04:

و بهتره دنبال دلیل اشتباه خود باشیم نه اینکه دیگران رو‌مقصر کنیم. موفق باشید

[پاسخ]

پاسخ

سلام خدا قوت مرسی از بذرهای عالیتون ،،الان بذرهام به سن یک یک ماهگی رسیدن خدا روشکر هیچ گونه خرابی یا قارچ گرفتی هم نداشتم اما به نظر خودم رشد علفی کردن نور که استفاده میکنم نور خورشید هست خزانه ها هم پشت پنجره جنوبی درب خرانه کامل شفاف هست ،، پشت پنجره هم شید سبز رنگ زدم بخاطر فیلتر شدن نور ،، شید رو بردارم به نظر شما ،،هوادهی هم روزی یک ساعت انحام میدم ساعت هوادهی رو بیشتر کنم ؟هشت نوع بذر مختلف گرفتم اما همشون یک شکل هستند به نظرم ی کم باریک هم شدن

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 13ام, 1396 21:54:

سلام.مبارکتون باشه.بله شیلد رو بردارید چون هم پنجره هست وهم درب ظرف.برای فیلتر این دو کافی هستند.میزان هوادهی رو هم میتونید بیشتر کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. ببخشید من چند روزه که زیاد مزاحمتون میشم. یه سوال در ارتباط با نور فیلتر شده داشتم. آیا نوری که از پشت شیشه پنجره و نایلونی (زیپ کیپ) که بستر کاشت درون اون قرار داره به بذرهای جوانه زده میرسه نور فیلتر شده حساب میشه یا باید پرده توری هم باشه که نور فیلتر شده حساب شه؟ ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 13ام, 1396 13:06:

سلام.خواهش میکنم در خدمتتون هستیم.بله با فرمایشات شما نور فیلتر شده حساب میشه.منظور از نور فیلتر شده این هست که نور شکسته بشه ومابین نور وبستر شیء وجود داشته باشه که مانع از رسیدن نور مستقیم به جوانه ها بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر.میخواستم بدونم از زمانی که بذر کاشته میشه تا زمانی که سبز بشن نیازی به هوادهی نداره؟اگه تو این مدت نیاز به ابیاری داشت باید در ظرف باز بشه مشکلی پیش نمیاد؟ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 13ام, 1396 11:53:

سلام.تا زمانی که بذرها جوانه نزدن وسبز نشدن نیازی به هوادهی ندارند وتو این مدت که درب بسته هست نیازی به ابیاری ندارند.ولی بعد از جوانه زدن وسبز شدن تقریبا یک الی دو هفته بعد باید هوادهی رو شروع کنید.ابیاری هم هر وقت رنگ بستر کمرنگتر شد باید ابیاری کنید نباید سطح بستر خشک بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام مجدد و وقت بخیر
من امروز بذر های لیتوپس رو کاشتم
فقط یه سوال دارم
لیتوپس فصل خوابش عکس سایر گیاهان یعنی تابستونه… پس موقع کشت این بذر فصل های سرد سال مث الانه. من از نور مصنوعی استفاده میکنم و نور طبیعی کمی دریافت میکنن
مقدار نور (به لوکس) تقریبا چقد باید باشه و چند ساعت مورد نیاز هست تا جوانه به خواب نره؟؟
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 12ام, 1396 07:53:

سلام.روز بخیر.بذرها تا جوانه نزدن نیازی به نور ندارند بعد از سبز شدن باید نور رو بیشتر کنید.برای جوانه ها تقریبا مابین ۲۵۰۰تا۳۰۰۰لوکس نوری کافی هست.شش تا هشت ساعت هم نور باید داشته باشن.جوانه ها نباید تا دوسالگی به خواب برن یعنی تابستون رو هم باید جای خنکی نگهداری کنید که رشد داشته باشن.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون بابت پاسخگویی جامع و سریعتون
یه سوال دیگه داشتم
قارچ کش کاربندازیم به صورت محلول رو حداکثر چه مدت زمانی میشه نگه داشت تا اثرش از بین نره؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 10ام, 1396 16:51:

سلام.خواهش میکنم.تا پنج روز میتونید استفاده کنید محلول رو بعد از پنج روز اثرش از بین میره.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر
بنظر شما ازین بذرهایی ک خریدم کدومارو باهم میتونم بکارم؟
فرو کاکتوس میکس
نوتو خورشیدی تیغ بلند
ملو آبی
آزروسرءوس هرتلینگیانوس
لیتوپس میکس رنگی
اسپوستوا لانتا
سرءوس میکس
اگه دسته بندی کنید ممنون میشم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 10ام, 1396 15:49:

سلام.لیتوپس رو جدا بکارید چون دمای سبز شدنش کمتر هست با بقیه.سرعوسها رو با هم میتونید داخل یک ظرف بکارید ولی داخل ظرف برای هر نوع حریم جداکنید که مشخص باشن.میتونید با سنگریزه مرز بندی کنید.فرو,ملو ونوتو رو هم میتونید با هم بکارید داخل یک ظرف.این سه نوع رو هم داخل یک ظرف مرزبندی کنید که بدونید از هر نوع چقدر سبز میشه.

[پاسخ]

پاسخ

مثل همیشه پاسخ کامل و جامع بود. ممنون.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. ممنون از مقاله عالی شما در ارتباط با نحوه کاشت بذر. من از این روش برای کشت بذر کاکتوس هام استفاده کردم و واقعا هم عالی جواب داد. فقط یه سوال داشتن و اونم اینه که بعضی جاهای دیگه هم کم و بیش مشابه همین روش رو برای کاشت بذر پیشنهاد کردن با این تفاوت که از یک لایه خیلی نازک ماسه تقریبا درشت روی بستر استفاده کردن. به نظر شما این کار فایده ای داره یا اصلا کلا کار بیهوده ای هستش؟ ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 8ام, 1396 00:33:

سلام.ممنون از لطف شما.روی سطح بستر میتونید هم قبل از کاشت بذرو هم بعد از کاشت بذر ماسه بریزید ولی ماسه ها نباید زیاد درشت باشن.اگر قبل از کاشت میخواهید ماسه بریزید روی سطح بستر باید ماسه ها رو بصورت پراکنده بریزید که بذرها روی پیت ماس قرار بگیرند نه روی ماسه ها.یعنی فضا برای بذرها بمونه.ریختن ماسه به چند دلیل انجام میشه.اول اینکه ریشه های جوانه هارو داخل بستر ثابت میکنه،دوم باعث میشه نور به سطح بستر نتابه واز بوجود امدن جلبک روی بستر جلوگیری میکنه،سوم رطوبت بستر رو حفظ میکنه.حتما قبل از استفاده از ماسه کامل ضدعفونی کنید بشورید خشک کنید وبعد استفاده کنید.بهترین نوع ماسه که برای جوانه کاکتوسها مناسب هست سنگ سیلیسیس هست که میتونید از اکواریومیها تهیه کنید به سنگ عربی وسنگ سنگاپوری هم مشهور هستند.برنگ سفید شفاف ویا سفید صدفی ویا سفید شیری ودر سایزهای مختلف موجود هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام از پنجاه تا بذری که کاشتم سی تا سبز شدن ده تا بذر که جوانه نزدن بذر مامیلار براندگی کد ۱۲۸۱ هست که نمیدونم چرا جوانه نزدن هنوز . دیشب بذر آدنیوم و نخل هامو کاشتم الان که نگاه کردم دو تا جوانه زدن وقتی جوانه رو دیدم باورم نمیشدظرف مدت بیستو چهار ساعت یعنی . این یعنی بذرهاتون عالی هستن

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 8ام, 1396 00:22:

سلام.مبارکتون باشه.کد۱۲۸۱رو چند وقته که کاشتید سبز نشدن؟اگر یک ماه گذشته وهنوز سبز نشدن با شماره های روی سایت تماس بگیرید تا مجدد ارسال بشه.

[پاسخ]

بهاره پاسخ در تاريخ بهمن 8ام, 1396 21:14:

هنوز ده روز شده تقریبا

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 8ام, 1396 21:56:

سلام.هنوز زوده عجله نکنید سبز میشن.

پاسخ

سلام
من میخوام برای آخر های اسفند بذر های جدیدم رو کشت کنم و میخوام این سری در تراس قرار بدم( با نور فیلتر شده) که خنک باشه و مخصوصا بذر ساکولنت ها مشکل رشد پیدا نکنند (کشت ساکولنت های من در خانه به علت دمای بالا با مشکل مواجه شد و خراب شدند).
سوال اول: اخر اسفند با درجه دمای سردترین دما ۹ و گرمترین دما ۱۹ درجه باشد برای کشت ساکولنت در بیرون خانه مناسب است؟
سوال دوم: اختلاف دمای شب و روز حدودا ۱۰ درجه است این اختلاف دما مشکلی دارد؟
با تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 7ام, 1396 18:23:

سلام دما برای سبز شدن بذرهای ساکولنتها نباید کمتر از ۱۵درجه باشه.بذرهای لیتوپس که در کمترین دما سبز میشن زیر پانزده درجه دیگه سبزنخواهند شد.سعی کنید دما رو مابین ۱۵الی۲۵درجه ثابت نگهدارید این دمای اختلاف شب وروز هست.همه ی ساکولنتها در این دما سبز میشن.این دما رو بتونید تامین کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.شبها که دما پایین میاد نهایتش باید پانزده درجه باشه.

[پاسخ]

ayda.khoram پاسخ در تاريخ بهمن 7ام, 1396 18:56:

خیلی ممنون از پاسختون.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
ببخشید زود بذرها تمام شد ن
تا خبر دار شدم تمام شدن ایا تا قبل از سال دوباره همین بذرهای که دیروز گذاشتین دوباره موجو میشه
چون حقیقتا دیشت چند تاشون اوکی کردم ولی هر کار کردم نشد خریداری کنم همش میزد عدم موجود در انبار
با تشکر از شما

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 4ام, 1396 20:00:

سلام وقت بخیر بابت زود تموم شدن بذرها معذرت میخوام. انشالا حتما چشم.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر
بذرها ی من تقریبا ۵٠درصدجوانه زدن هوادهی رو کامل کنم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 4ام, 1396 12:54:

سلام بله هوادهی رو شروع کنید.روزی یک ساعت کافی هست.میتونید یک ساعت رو به چهار قسمت یا بیشتر تقسیم کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام شرمنده سوال زیاد میپرسم. جوانه هایی ک سبز شدن همون پایینشون یه پرز هایی داره که فقط رو جوانه ها هست رو بستر اصلا نیست ایا اینها قارچ هستند؟
بعد اگه قارچ هستند چکار کنم از بین برن ؟
ایا قبل کاشت باید بذر ها رو هم قارچ کشی کنیم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 2ام, 1396 21:54:

سلام.اونها ریشه ها هستند که بمرور داخل خاک میرند جای نگرانی نیست.بله میتونید بعد از کاشت ،روی بذرها هم محلول قارچ کش اسپری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
خاک داخلظرف کاشت پس از آب کشی محلول قارچ کش باید کاملا خشک شود یا باید مقداری آب و رطوبت داخلش باشه
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 2ام, 1396 11:43:

سلام.نباید بستر خشک بشه باید خیس بمونه.تا رطوبت مورد نیاز بذرها تامین بشه با رطوبت موجود در خاک.به اندازه ای ابشویی کنید که فقط سم موجود در خاک خارج بشه.وقتی ابی از زیر ظرف چکه نکرد بسترتون اماده کشت هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. تا الان حدود هفتاد ساعت شده که بذرهامو کاشتم یعنی هنوز سه روز هم نشده حدود پنجاه تا بذر کاشتم الان که چک کردم حدود ده تا جوانه زدن یه ده تایی هم مشخص هست که تا فردا جوانه میزنن اثری از قارچ هم فعلا نیست . از کی باید هوادهی شروع کنم و اگه کار دیگه ای هست که باید انجام بدم ممنون میشم راهنماییم کنید. ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 1ام, 1396 21:44:

سلام.مبارکتون باشه.بعد از اینکه حداقل نصف بذرها جوانه زدن هوادهی رو شروع کنید.برای اولین بار که هوادهی میکنید از یک گوشه در ظرف رو باز کنید بمرور زمان درب رو بیشتر باز کنید.منظور که بیکباره در ظرف رو باز نکنید.بعد از اینکه همه بذرها سبز شدن هر روز یک ساعت هوادهی کنید.هر دوهفته یکبار تا سه ماهگی محلول قارچ کش اسپری کنید روی بستر وحتما بعد از هر ابیاری ومحلول پاشی هوادهی کنید.بعد از پایان سه ماهگی هم باید کود دهی رو شروع کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام بی زحمت عکسهای تلگرام مشاهده کنید ک براتون ارسال کردم تشکر

[پاسخ]

پاسخ

سلام
من عکسهارو تو تلگرام براتون ارسال کردم
لطفا مشاهده کنید

[پاسخ]

پاسخ

سلام
یه سوال داشتم اگه موقع ابیاری اب روی بزر ها بریزه مشکلی پیش میاد؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 1ام, 1396 06:22:

سلام.بله باعث میشه روی جوانه ها قارچ تشکیل بشه.بعد از هر ابیاری هوادهی کنید که روی جوانه ها اب نمونه وبخار بشه, بعد در ظرف رو ببندید.

[پاسخ]

پاسخ

اسم هاشون رو خیلی نمیدونم اما حدود پنج نوع بذر کاکتوس ازتون خرید کردم با نخل ماداگاسکار و ادنیوم . نخل و ادنیوم حالشون خوبه و رشدشون مناسبه . حدودا دو ماهه هستن از نور مصنوعی حدود پانزده ساعت در روز استفاده میکنم خاک هم فقط پیت ماس هست هر دو هفته هم محلول قارچ کش استفاده میکنم . امروز که یه کم دقت کردم دیدم خیلی از جوانه ها از یقه حالت پوسیدگی و گندیدگی پیدا کردن

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 1ام, 1396 06:21:

سلام.پانزده ساعت نور زیاد هست برای جوانه ها.این زمان رو نصف کنید برای نور دهی.هشت ساعت بکنید بتدریج که بزرگ شدن زمان نور دهی رو زیاد کنید.دلیل پوسیدگی وگندیدگی طوقه ها رطوبت زیاد هست.جوانه هایی که پوسیدن رو از بستر خارج کنید.محلول قارچ کش اسپری کنید ویک ساعت هوادهی کنید.هر روز هوادهی رو انجام بدید تا رطوبت بستر کم.بشه تا بقیه جوانه هم این مشکل رو نداشته باشن.میتونید از سنگریزه برای راست کردن جوانه ها استفاده کنید.ماسه هایی رو انتخاب کنید که از جوانه ها تون کوچکتر باشن.ماسه ها رو ابتدا ضدعفونی کنید،بشورید ،خشک کنید بعد استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

باسلام..
از مطالب سایتتون خوندم حتما باید خاک پیتماس باشه
من رفتم گل فروشی گفتم خاک مخصوص برای کاشت بذر میخوام یک نوع خاک دست ساز بهم داد گفت اینا بهتر از پیتماس از همه چیز قاطی کرده (فکر کنم از شن ریزه بیابان هم استفاده کرده) میتونم استفاده کنم یکمی ذغال هم داخلشون هست ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 30ام, 1396 22:14:

سلام.بله میتونید استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ