آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل: کاشت بذر کاکتوس یکی از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها می‌باشد. روش‌های زیادی برای کاشت بذر کاکتوس وجود دارد که در این مقاله یکی از آسانترین و بهترین روش‌ها توضیح داده می‌شود. بذر کاکتوس را با ایجاد یکسری شرایط می‌توان در خانه کاشت کرد.

لوازم مورد نیاز برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت:
۱- سینی کاشت:
برای تأمین رطوبت برای کاشت بذرها که رطوبتی بالای ۷۰ درصد نیاز است، در روش کاشت خانگی از ظروف پلاستیکی در دار که در پلاستیک فروشی‌ها موجود است استفاده می‌کنیم (تصویر شماره یک). برای خروج آب اضافی باید کف ظرف را سوراخ کنیم (تصویر شماره دو). بهتر است برای عبور نور در ظرف شفاف باشد. یا می‌توان از گلدان‌های دهانه گشاد استفاده کرد و درب آن را با نایلون یا سلفون یا کاسه‌های شفاف پوشاند.

ظرف کاشت بذز کاکتوس
تصویر شماره یک

 

سینی کاشت کاکتوس
تصویر شماره دو

 

۲- خاک بستر کشت:
یکی از مهم‌ترین موارد مورد نیاز، خاک بستر کشت می‌باشد که در این روش از خاک پیت ماس و ماسه برای کاشت استفاده می‌کنیم. ترکیب ۷۰ درصد پیت ماس ریز و با کیفیت مانند مارک میکس کار با ۳۰ درصد ماسه عاری از خاک با سایز ۱ تا ۵ میلی‌متر ترکیب مناسبی است برای کاشت خانگی البته می‌توانید از پیت ماس خالی هم استفاده کنید. ماسه بیشتر برای جلوگیری از ترک برنداشتن سطح بستر در اثر کمبود رطوبت استفاده می‌شود.

خاک پیت ماس
خاک پیت ماس

۳- سم قارچ‌کش:
یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کاشت بذر کاکتوس‌ها، بیماری‌های قارچی می‌باشد. برای جلوگیری و درمان بیماری‌های قارچی استفاده از سموم قارچ‌کش ضروری است. سموم قارچ‌کش مانند کاربندازیم و مانکوزب برای این کار مناسب می‌باشند. برای خرید سم قارچکش اینجا کلیک کنید.

۴- بذر کاکتوس:
بذر کاکتوس را می‌توانید از طریق گرده افشانی کاکتوس‌ها و ساکولنت ها تهیه کنید یا از فروشگاه‌ها تهیه نمایید. بذرهای دریافتی از میهن کاکتوس آماده کاشت هستند و دوره سرما را سپری کرده‌اند. برای نگهداری بذرها اگر پس از دریافت قصد کاشت را ندارید می‌توانید در داخل یخچال ماه‌ها نگهداری کنید. برای خرید بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

آموزش کاشت بذر کاکتوس:
پس از آماده کردن لوازم مورد نیاز نوبت به کاشت می‌رسد که مرحله به مرحله در زیر توضیح داده می‌شود.

۱- ضدعفونی بستر کاشت:
بدون شک مهم‌ترین و حساس‌ترین مرحله کاشت می‌باشد. برای ضدعفونی خاک خود را به اندازه ۵ الی ۱۰ سانتی متر داخل ظرف کاشت می‌ریزیم، توجه داشته باشید نباید ظرف را کامل پر کنید و باید فضایی بین خاک و درب ظرف برای رشد کاکتوس‌ها باقی بماند سپس با سم قارچ‌کش با دز بالا خیس می‌کنیم. منظور از دز بالا یعنی اگر میزان مصرف سم قارچ‌کش یک گرم در هر لیتر آب باشد برای ضدعفونی ۵ گرم در یک لیتر آب حل می‌کنیم. بعد از خیس کردن کامل بستر به طوری که هیچ قسمت خشکی باقی نماند اجازه می‌دهیم ۲۴ تا ۴۸ ساعت در این حالت باقی بماند تا کامل بستر کشت ضدعفونی شود. بعد از این مدت بستر را آبشویی می‌کنیم یعنی از بالا آب می‌ریزیم تا سموم ازسوراخهای کف ظرف (زهکش) خارج شود یا به لایه‌های زیرین انتقال پیدا کند. برای این کار می‌توانید بر روی سطح بستر آب اسپری نمایید.

۲- بذر پاشی:
بعد از آبشویی بذرها را با فاصله حدود یک سانتی متری بر روی خاک قرار می‌دهیم. توجه داشته باشید بر روی بذرها نباید خاک بریزید سپس برای تأمین رطوبت درب ظرف را می‌بندیم بهتر است درب ظرف در یک هفته اول کاملاً محکم بسته باشد تا رطوبت برای سبز شدن بذرها تأمین شود. برای این کار می‌توانید ظرف را داخل یک پلاستیک قرار داده و درب پلاستیک را ببندید.

۳- محل قرار دادن ظرف کشت:
ظرف کاشته شده را در محلی با نور ملایم و دمایی در حدود ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهیم. منظور از نور ملایم یا نور فیلتر شده این است که ظرف را در معرض تابش نور مستقیم و شدید آفتاب قرار ندهیم و همچنین در سایه نیز نباشد.

۴- جوانه زنی بذرها: 
بذرها معمولاً بعد از حدود یک هفته شروع به سبز شدن می‌کنند البته بستگی به نوع بذر دارد در برخی واریته ها تا دو ماه نیز ممکن است سبز شدن طول بکشد.

۵- هوادهی جوانه‌ها:
پس از سبز شدن بذرها باید شروع به هوادهی کنید. جوانه‌ها برای رشد بهتر و سالم ماندن نیاز به هوادهی تازه دارند. هوادهی را به تدریج افزایش دهید.

۶- آبیاری پس از سبز شدن:
جوانه‌های کاکتوس همواره تا چند ماهگی به رطوبت خاک نیاز دارند. رطوبت خاک را نیز به تدریج و در یک دوره چند ماه کم کنید.

مراقبت‌های بعد از کاشت:
۱- بستر یا خاک کشت همیشه باید مرطوب باشد و در صورتی که احساس کردید رطوبت آن کم شده باید آب اسپری کنید.

۲- هر ۱۰ الی ۱۵ روز حتماً باید سم قارچ‌کش بر روی بستر با دز استاندارد اسپری کنید به گونه‌ای که به ریشه‌های جوانه‌ها نیز برسد.(دز استاندارد یک گرم در یک لیتر اب)

۴- حتماً هر روز به بستر کاشت سر بزنید تا در صورت مشاهده موارد مشکوک مانند حشرات یا قارچ‌ها بتوانید زود اقدام به درمان نمایید.

۵- برای کاهش بیماری‌ها بهتر است ظرف‌های کاشت را در محلی جداگانه و به دور از گیاهان بزرگ نگهداری کنید.

۶- جوانه‌های کاکتوس تا ۳ ماهگی نیازی به کود ندارند و تمام مواد غذایی مورد نیاز تا سه ماهگی در پیت ماس موجود می‌باشد. بعد از سه ماهگی می‌توانید با کودهای NPK ازت پایین و پتاس بالا تغذیه کنید.

مقالات مکمل کاشت بذر کاکتوس:
برای دریافت نتیجه بهتر پیشنهاد می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید.
۱- مقاله سؤالات متداول در مورد کاشت بذر کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.
۲- مقاله مشکلات بعد از کاشت اینجا کلیک کنید.

برای آموزش کاشت بذر کاکتوس در گلخانه اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

کپی‌برداری تنها با ذکر منبع مجاز می‌باشد.
دوستان لطفاً تجربیات خود را درزمینه کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت در زیر این پست بنویسید تا همگی استفاده کنیم.

 

مقالات مشابه:

خرید بذر کاکتوس:

1,953 دیدگاه برای “آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

 1. dr.lili.sahm گفته:

  سلام.ظرفی که قصد داریم داخلش ده عدد بذر کاکتوس بکاریم ابعادش حدودا چه اندازه باشن مناسبه؟و اینکه آیا سینی نشا از اونایی که از جنس پلاستیکه نازک شبیه پلاستیک یبارمصرف هستن برای کاشت بذر کاکتوس مناسب نیست؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای چه نوع بذری؟ظرف بستر بهتر هست مات باشه وانعطاف کمتری داشته باشه که موقع جابجایی بستر بهم نریزه.

 2. ابوالضل رحیمی گفته:

  سلام خوبین
  عزیز من بزر اچینو تهیه کردم و با امروزیک هفته کامل میشه که کاشتمشون وخبری از هیچی نشود
  من ۲۲ بسته بذر اچینو خریداری کردم که یه گلخونه کوچیک بسازم چون علاقه زیادی به کاکتوس دارم حالا میخوام بدونم که ایا این بذرا جوانه میزننن یا که نه چون اگر در نیات سرمون کلاه رفته ممنون میشم جواب بدین عزیزین

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بذرها رو از شرکت ماتهیه کردید؟ یک هفته زمان کمی هست بهتر هست صبور باشید جوانه میزنند، دما ورطوبت بستر رو بررسی کنید تا ایدال باشه.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ممنون از شما،بستگی به این داره که جنس گلخونه رو از چی بخواهید درست کنید، برای هر جنس ابتدا باید اسکلت گلخونه رو بسازید بعد برای بدنه از پلی کربنات یا نایلون یووی مخصوص گلخانه ای استفاده کنید یا اگر میخواهید محکم باشه از پنجره های الومینیومی یا آهنی ویا سازه های فلزی میتونید استفاده کنید.

     • ابوالضل رحیمی گفته:

      از پلاستیک گلخانه ای استفاده میکنم واینکه من جای سرد سیری هستم ایا از واسایل گرمایشی نیاز هست صبا از ساعت ۹ تا ۳الا۴عصر هوا خوبه ولی ازساعت ۵ به بعد هوا رو به سردی میرود ایا از دستگاه بخور گرم خوبه یا نه
      ودراخر چه موقعه ای خوب. هست برای کاشت اچینو
      وبازم ببخشید که مزاحمتون شودم اگر مشکلی نباشه من سوالای دیگری اگر به ذهنم رسید بپرسم مشکلی. نداره 🙏🙏🙏

      • کارشناس 2 گفته:

       اگر در مناطق سردسیری هستید بله حتما باید از لوازم گرمایشی استفاده کنید و هر زمان باید روشن باشه در ساعات گرم روز میتونید کم کنید، گیاهانتون اگر اپارتمانی هستند بله از دستگاه بخور برای تامین رطوبت محیط میتونید استفاده کنید ولی اگر گیاهانی که پرورش میدید کاکتوس وساکولنت هستند نیازی به دستگاه بخور نیست. در خدمتون هستیم.

 3. محمد گفته:

  درود بعضی از سایت ها نوشتن که بعد از ضد عفونی، اونو آبکشی کنیم و بعضیا هم نوشتن نیازی به آبکشی نیست. نظر شما چیه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر دز مصرف قارچ کش زیاد باشه بهتر هست ابشویی انجام بشه ولی اگر دز مصرف کم باشه نیازی به ابشویی نیست.

   • محمد گفته:

    درود. پنج گرم در یک لیتر زیاد محسوب میشه؟ و این که پنج گرم تقریبا اندازه یک قاشق غذا خوری سر پره؟ با تشکر

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام بله این دز مصرف زیاد هست وبیشتر برای ضدعفونی کردن بستر این میزان قارچ کش مصرف میشه وبهترهست بستر کشت ابشویی بشه مقدار مصرف زمانی که یک گرم دریک لیتراب باشه نیازی به ابشویی بستر نیست، یک گرم حدود یک قاشق چای خوری سر صاف میشه، پنج گرم حدود پنج قاشق چای خوری سرصاف،.

 4. yaserghajar گفته:

  سلام، عرض ادب
  زیر بذرهاتون نوشتید مدت زمان جوانه زنی مثلن برای استروفیتوم ۷تا۱۴ روز، این یعنی اگر ت۱۴ روز درنیاد دیگه در نمیاد
  سوال دوم من ۲۰ تاکیکو رنگی کاشتم از روز دوم شروع به جوانه زنی کردندتا چهارمین روز ۱۰تاش در آمد ولی الان روز ۸م و دیگه هیچکدام جوانه نمیزنند، این طبیعیه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خیر جوانه میزنند ،بعضی ازبذرها دیر تر جوانه میزنند وبعضیها زودتر بهتر هست صبور باشید، ۸روز زمان کمی هست عجله نکنید بذرها تا ۴۰ روز هم زمان میبره تا جوانه بزنند وکشت بذر مستلزم صبوری هست،مشکلی بود اطلاع بدید.

 5. علیرضا گفته:

  سلام من ۱ماه و۱۵روزه که بذر هام درآمدند ولی اندازه آنها خیلی کوچک است ورشد خیلی کمی دارند به نظرتون چکارکنم که رشدسریع تری داشته باشتد؟

 6. حسین فیاضی گفته:

  سلام خسته نباشین دیگه دارم خجالت میکشم که اونقد سوال پرسیدم و شما پاسخ دادین..
  من خزانم رو از زیپ کیپ در اوردم و در کیسه های شفاف گذاشتم انداه لایلون فریزر.. هز همونا که خیلی شفافن و جنسشون یطریه اسمشو نمیدونم کدومش بهتره؟
  ۲_ باسمپاشم میخاستم خبار پاشه کنم یادم رفته بود سر سم پاش تو حالت موشکی بود به سروعت سوزنی یا موشکلکی همون مگکهگم رفت خورد به بستر کاشت که هنوز تازه کاشته بودم… خیلی ناراحت شدم… مشکلی یپش میاد یا نمیاد؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، در خدمتتون هستیم، نوع پلاستیک مهم نیست مهم این هست که رطوبت بستر حفظ بشه،سری ابپاش رو درحالت مه پاشی قرار بدید، قسمتی از بستر رو هم که بهم ریخته به ارامی میتونید بایک وسیله ضدعفونی شده درست کنید وبذرهایی رو که جابجا شدن روی سطح بستر قرار بدید.

 7. حسین فیاضی گفته:

  ممنونم از راهنمایتون واقعا ممنونم ببخشید اذیتتون میکنم
  فوت کردن داخل کیسه زیپ کیپ برای هوای زیاد داخل لایلون که خزانه رو گذاشتم توش مشکلی ابجاد نکنه؟

 8. حسین فیاضی گفته:

  سلام خسته نباشین من بذرامو در پیتماس خالی گرامفولر کاشتم و در زبب کیپ قرار دادم بعد ۲ یا ۳ قاشق هم اب ریختک داخل لایبون زهکش هم یه سانت لیکا
  حالا پیتماس خالی چکار کنم نپوسونه؟؟»

 9. هادی گفته:

  سلام حالتون خوبه شرمنده یه سوال که ذهنمو درگیر کرده میخواستم بدونم افوربیا لاکتی دفورمه با افوربیا لاکتی نرک دفورمه فرق دارد؟؟ “

 10. AMIR گفته:

  سلام ببخشید که انقد پیام میدم
  قارچ کش مانکوزب ٪۸۰ خوبه برای اینکه جوانه هام بیماری نگیرن؟
  روش استفاده این هم مثل قارچ کش های دیگس؟
  با تشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، هر دو هفته یک بار تا پایان سه ماهگی باید از محلول قارچ کش هم برای پیشگیری ازابتلا به قارچ استفاده بکنید.

 11. AMIR گفته:

  یه سوال دیگه هم داشتم اونم اینکه بالای ظرف نایلون بکشم خوبه یا درشو بزارم؟
  و اینکه می تونم برای ضد عفونی کردن خاک اول اونو تو فر بزارم یا حتماً باید قارچ کش هم بزنم؟
  می تونم به جای پیت ماس از خاک دیگه ای استفاده کنم ؟
  چون تو شهر من پیت ماس نیست (کرمانشاه)
  می تونم جوانه کاکتوس رو روی میرتلو پیوند بزنم یا فقط باید روی پرسیکا باشه؟
  و اینکه من دیروز بذر ژمینو ابلغ سفارش دادم کی می رسه به دستم،؟
  ببخشید که سوالاتم زیاد شد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   فرقی نمیکنه اگر ظرف در دار هست درب بگذارید درب نداره ازسلفون استفاده کنید،با هر دو روش میتونید ضدعفونی رو انجام بدید،از کوکوپیت هم میتونید بجای پیت ماس استفاده کنید،روی میرتلو هم میشه پیوند زد ولی ریسک هست روی پرسیکا زودتر پیوند میخورند، موقع ارسال کد رهگیری براتون sms میشه که با کد رهگیری میتونید پیگیر سفارشتون باشید، سه الی چهار روز زمان میبره تا سفارشتون بدستتون برسه.

 12. AMIR گفته:

  سلام
  وقتی که کاکتوس ها کمی از خاک اومدن بیرون و خاکشون یه کمی خشک شد ،می تونم در ظرف رو بردارم و آب اسپری کنم؟
  یا نباید در ظرف رو کامل بردارم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، منظورتون اگر بستر کشت هست بله زمانی که سطح خاک کمرنگ شد میتونید ابیاری رو انجام بدید.

 13. یاسین گفته:

  سلام . من اهل گلستان هستم ‌ الان زمستان هست و دما بین ۸ الی ۲۰ هست به نظرتان الان بکارم یا بهار؟؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای کشت بذر باید دما بین ۲۰الی ۳۰ درجه باشه ونور کافی هم داشته باشید.

 14. زهرا گفته:

  سلام من جدیدا بذرهامو کاشتم فقط برای دما نگرانم الان دماشون سی هست و تو ی فضایه کاملا تاریک میخواستم بدونم این دما وشرایط برایه بذر استروفیتوم و لیتوپس زیاد نیس؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهتر هست دما رو کمی کاهش بدید وبستر رو در محیطی که نور متوسط داره نگهداری کنید در محیط کاملا تاریک نباشه.

 15. یاسین گفته:

  سلام خسته نباشید.بذر کاکتوس خریدم نحوه کاشت از اولین مرحله اقدام تا مرحله کاشت بذر در گلدان رو میخواستم بفرمایید و منو راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم ازتون

 16. Nariman21 گفته:

  بذر آلوئه ورا واریگاتا چه قیمتی هست؟
  پول پست چقدر میشه؟
  آیا پرداخت درب منزل دارید یا حتما باید اینترنتی پرداخت کنم؟
  چه تعداد بذر درون بسته وجود دارد؟
  چند روز طول میکشه به اراک برسه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   داخل هر بسته ده عدد بذر هست، قیمت ده عدد بذر ۳،۵۰۰تومان،هزینه پست ۸،۰۰۰تومان، بصورت انلاین دریافت میشه،سفارشها سه الی چهار روز بعد به دست مشتری میرسه.

 17. حسین گفته:

  با سلام ببخشیدآیانیازی هست برای کاشت بذر کاکتوس کف گلدون سنگ بریزیم وارتفاع گلدوناچقدرباشه و چه مقدارخاک بریزم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله برای زهکشی حتما باید سنگریزه کف بستر بریزید، حدود ده سانت باشه کافی هست،دو سانت سنگریزه برای زهکشی، ۶الی۵ سانت پیت ماس دوالی سه سانت هم فضابرای رشد جوانه ها.

 18. هادی گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون خواستم بگم که خاک کاشت بذر باید چی باشه آخه من پیت ماس تنها استفاده میکنم ولی وقتی که عکس سایر کابران را نگاه میکنم روی خاک سنگهای دانه درشت قرار میدن به نظر شما من برای بذرهام چه خاکی استفاده کنم وروی پیت ماس چه سنگریزه ای بریزم آخه من بار اولم میخوام بکارم تجربه ای ندارم،، ممنون وسپاسگزارم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما،برای کشت بذر پیت ماس بهتر ین گزینه هست سنگریزه روی سطح بستر ریخته میشه تا از کمبود رطوبت خاک وبوجودامدن افتهایی چون پشه قارچ جلوگیری بشه که میتونید هم قبل از کشت ویا یک ماه بعد ازجوانه زنی بذرها سنگریزه روی سطح بستر بریزید، برای بستر کشت جوانه کاکتوسها شن عربی بهترین گزینه هست چون شکل کروی دارند وجوانه ها رو زخمی نمیکنند، ابتدا باید کامل ضدعفونی وخشک بشن بعد استفاده بشند.

 19. هادی گفته:

  سلام حالتون خوبه شرمنده من تو چندتا خزانه مختلف بذرهای مختلفی کاشتم قبل از کاشت ۲۴ ساعت با قارچ کش دوز بالا قارچ کشی کردم اما بعد از گذشت پنج روز نگاه کردم روی تمام خاک مثل تار عنکبوت شده بزرها هم خراب شدن تمام خزانه هام تار عنکبوت روشون بسته سوالم اینه که به غیر از پیت ماس از چه خاکی میشه استفاده کرد چرا همه خزانه هام خراب شدن بعد سوال دوم برای آب دادن به بذرها چه کار کنم چون سرشون که بسته است؟؟ سوال سوم هم اینه هوادهی را از روز چندم شروع کنم چون یه خزانه ام بعد از گذشت هفت روز که مامیلاریا هستن نصف بزرهاش سبز شدن نصفشون نه حالا چطوری هوادهی کنم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما،احتمالش هست که محلول قارچ کش تمام قسمتهای بستر رو بصورت کامل ضدعفونی نکرده، بعد از کاشت بذرها هم بهتر هست روی بذرها محلول قارچ کش اسپری بشه، تمام قسمتهایی که تار عنکبوت زده رو جمع کنید وبذرهایی رو هم که الوده شدند با محلول قارچ کش شستشو بدید ومجدد داخل بستر بگذارید،تا زمانی که بذرها جوانه نزدن نیازی به ابیاری نیست چون بستر خیس هست وتا یک ماه نیازی نیست ابیاری بشن، زمانی که سطح بستر کمرنگ شد میتونید ابیاری رو انجام بدید، برای هوادهی میتونید از یک گوشه درب رو باز کنید وچند دقیقه بعد ببندید.

 20. S گفته:

  سلام من میخوام خزانه‌‌م رو به
  پنجره منتقل کنم چون نور بیشتری داره
  حدود ۴ ساعت.بعد الان از این
  می‌ترسم که به جوانه ها شوک
  وارد بشه و رشد نکنن.و مورد دوم
  اینکه چطوری نور رو فیلتر کنم چون
  یه بار با کاغذ نازک خواستم نور رو
  فیلتر کنم که نور خیلی کم شد و
  کلا سایه افتاد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید پرده توری بین بستر وپنجره بکشید. جابجایی رو شب انجام بدید که به جوانه ها شوک وارد نشه.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، حتما نور رو فیلتر کنید در غیر این صورت جوانه هاتون پخته میشن. میتونید از دستمال پارچه ای سفید که مرطوب هم باشه استفاده کنید.

 21. سید مجتبی گفته:

  سلام بذر آلوئه واریگاتا ازتون گرفتم، بذر ها توی یه پوشش خاص هستن در مورد این پوشش ،باید حذف بشه یا با همین پوشش تا نیمه به طور عمودی بکنم تو خاک؟
  میتونم با لیتوپس و هم خانواده هاش بذر آلوئه واریگاتا بکارم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، نه نیازی نیست پوشش رو جدا کنید، بصورت افقی روی سطح بستر قراربدید ومقدار کمی بصورت پراکنده روی بذرها شن عربی ضدعفونی شده یا هر نوع سنگریزه ای که دارید بریزید، بهتر هست لیتوپسها رو جدا بکارید چون الوئه ها از لیتوپسها زودتر بزرگ میشن.

 22. amiraminalizade گفته:

  سلام
  میگم ما جایی ھستیم ک اصلا خاک پیت ماس وجود ندارہ
  خواستم بگم ک میشہ داخل ی خاک دیگہ بذر کاکتوس رو کاشت
  یعنی فقط بذر کاکتوس تو خاک پیت ماس جوانہ میزنہ یا داخل خاک کاکتوس یا خاک ھای سبک ھم جوانہ میزنہ

 23. mahdijahanshiri80 گفته:

  سلام این مخلوط خاک برای خزانه مناسبه
  ۶۰% پیت ماس
  ۱۰% ورمی کمپوست
  ۳۰ % پرلیت
  کفش هم ماسه درشت
  پلیت میتونه جای ماسه رو بگیره با بهتر مقدار پرلیت کم کنم ماسه بریزم جاش

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای بستر کشت بهتر هست پرلیت استفاده نکنید چون سفید هستند وزود باعث جلبک زدن بستر میشن، میتونید از ماسه استفاده کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، انتهای جوانه ریشه هست ولی در عکس اول روی سطح خاک قسمتهای تارعنکبوتی وجود داره که بهتر هست به ارامی جمع کنید وبه همون قسمت محلول قارچ کش اسپری کنید وچند دقیقه هوادهی کنید درب بستر بصورت نیمه باز باشه، کامل باز نکنید بعد از هوادهی مجدد درب یا سلفون رو ببندید.

 24. elika137800 گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من امروز سفارشم به دستم رسید
  میخواستم ببینم کدوم هارو میتونم باهم بکارم؟
  مارمیلاریا لانگی ماما
  ملوآبی
  میرتلو پایه آبی
  فرالیا
  کاکتوسهای ستونی
  استرونیوم میکس
  آلوئه واریگاتا
  آستروفیتوم میروستیگاما

 25. حنان گفته:

  سلام ۴۰ تا بذر کاکتوس کاشته ام که فقط ۶ تا از اونا در اومده اند هر کاری که اینجا گفته شده بود رو انجام داده ام چرا ۳۴ تاش در نیامده اند؟

 26. FS گفته:

  http://uupload.ir/files/zmau_img_20201006_085151.jpg
  http://uupload.ir/files/b37_img_20201006_084821.jpg
  این جوانه ها دو ماه از کاشت شون میگذره از شما خریدم ولی رشد زیادی ندارن به نظرتون برای دو ماه کوچیکن؟ از یک ماهگی خیلی رشد کمتری دارن
  http://uupload.ir/files/0j0_img_20201006_084912.jpg
  این جوانه هم کاملا قرمز شده ولی بقیه کاملا سبزن پس به خاطر نور و گرما نیست

  • کارشناس 2 گفته:

   رشدشون برای دو ماهگی خوب هست، جوانه ها کمی رشد میکنند کمی استراحت میکنند ومجدد رشد میکنند که طبیعی هست سعی کنید رطوبت بستر رو ایدال کنید ونگذارید سطح خاک خشک بشه غرق اب هم نباشه،بعضی وقتها جوانه ها تغییر رنگ میدن که طبیعی هست مشکلی نیست.

   • FS گفته:

    ممنون
    جوانه ها تو این سن حداقل چند ساعت باید نور بخوره بهشون؟ میتونم اینارو پشت پنجره با نور مستقیم بزارم چون الان پاییزه و آفتاب خیلی شدید نیست

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ممنون از شما،۴الی۶ساعت،نه حتما نور رو فیلتر کنید، افتاب سوخته میشند. افتاب شدید نیست ولی چون مایل میتابه باعث سوختگی گیاهان میشه.

 27. armin2007.esfandyari85aa گفته:

  سلام
  دو تا از خزانه های ژمینویی که کاشتم یکیش بیشتر جوونه ها رنگ سفید دارن برسی هم کردم ژله ای و شل نبودن
  یکی دیگه از خزانه ها بیشتر حوونه های قهوه ای شدن اونا هم ژله ای نبودن ولی تو خزانه های دیگه بیشتر جوونه ها رنگ سبز دارن و دو سه تا سفید داخلش
  دلیلش چی میتونه باشه؟
  یه سوال دیگه داشتم این بود که شما از کدوم شهر بذر هارو میفرستین؟
  من اگه بذر امروز سفارش بدم تا برسه مشهد چقدر زمان میبره؟
  ممنون از سایت خوبتون

   • armin2007.esfandyari85aa گفته:

    من دفعه قبلی که بذر سفارش دادم از مهباد فرستادن ولی سه هفته زمان برد که به دستم برسه
    بستر کشت : برای زهکشی ته گلدون رو ماسه ریختم و از خاک پیت ماس و ورمی کمپوست استفاده کردم

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سفارشها یک روز بعد ارسال میشه احتمالا پست منطقه ای در تحویل سفارش تاخیر داشته، چند ماه پیش بخاطر کرونا اداره پست همه ی سفارشها رو با تاخیر تحویل دادند، از بستر کشت وجوانه ها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،دما ورطوبت بستر رو هم بفرمایید.

 28. سید مجتبی گفته:

  با سلام
  بذر ساکولنت فاکوریا چه مدت سرمادهی نیاز داره ?و آیا میشه همراه با بذر لیتوپس وتیتانوپسیس کشت کرد?
  و آیا کاشت بذر ساکولنت با کاکتوس فرقی داره یا نه?یعنی نکته ی خاصی نداره?

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، حدود دو ماه، بله میتونید باهم داخل یک بستر کشت کنید،بذر ساکولنتها معمولا در دمای پایینی جوانه میزنند بین ۱۵ الی۲۰ درجه،نکته اصلی این هست که بعد از جوانه زنی بذرهای ساکولنتها حتما باید رطوبت بستر کاهش پیدا کنه در غیر این صورت جوانه ها از بین میرند.

 29. سحر گفته:

  سلام دوباره. یک ماه از کاشت بذرم گذشته. بذراتون عالی بود.اکثریت سبز شدن. فقط مامیلاریا زلمانیا دوتاش سبز شده متاسفانه. بقیه کاکتوسا هم زیادی بلند شدن ولی باریکن اگه نورشونو زیاد کنم درست میشه رشد علفیشون .یا بدشکل میشن؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، باید بمرور زمان به محیط پرنور انتقال بدید، بیکباره نور زیاد بشه میسوزن،قسمت باریک شده تغییری نمیکنه ولی نور کافی دریافت کنند از قسمتی که تازه رشد میکنند بصورت ایدال رشد خواهد داشت که میتونید بعد از کمی بزرگ شدن از قسمتی که باریک شدند کات کنید ومجدد ریشه دارکنید. میتونید در خرید بعدی تعداد وکدی رو که سبز نشدن اطلاع بدید مجدد براتون ارسال بشه.

 30. سید مجتبی گفته:

  سلام
  من سیزده سالمه عاشق کاکتوس ها هستم و یک بار از شما خرید کردم شیفته سایتتون شدم شما رو به خدا بذرها رو شارژ کنید روزی صد بار سر می زنم به سایتتون می بینم بذرها نیومده میرم مقاله میخونم
  لطفا شارژ کنییییید لطفااااااااااااااااااا

 31. سید مجتبی گفته:

  سلام من یه خزانه دارم که توش اچینوسرعوس اچینوپسیس فرو شوارزی و ملو آبی کاشتم و یکی از جوانه ها (فرو یا ملو دقیقا نمی دونم) کاملا قرمز شده
  امکان داره ملو آبی قرمز بشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، قسمتی که باریک شده تغییری نخواهد کرد ولی قسمت جدیدی که رشد میکنه بصورت ایدال رشد خواهد کرد، که میتونید از قسمت باریک شده کات کنید ومجددد ریشه دار کنید.

 32. سید مجتبی گفته:

  سلام و خدا قوت به دست اندرکاران این سایت
  شما بذر هوایی رو که است می کنید بعد از بزرگ شدن می‌فروشید؟
  اگر بله کجا و چطوری؟
  وقتی بذر هاتون عالی هست حتما گل هاتون هم عالی هستن

 33. سید مجتبی گفته:

  سلام
  چند تا سوال ـاول اینکه گیاه اول چی هست و آیا بذر هم میده؟
  ـ الان اچینوپسیس گل داره یا کپسول یذر؟
  ـ مامیلاریا الان داره غنچه میده یا نه؟
  ـ این گیاهان کدام تک پایه و کدام جفت پایه میباشد؟
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید🙏🙏🌵🌵🌵🌵
  ببخشید عکس یادم رفت
  http://s14.picofile.com/file/8407863134/IMG_20200910_150823.jpg
  http://s15.picofile.com/file/8407863600/IMG_20200910_151829.jpg
  http://s14.picofile.com/file/8407864000/IMG_20200910_151630.jpg

 34. سید مجتبی گفته:

  سلام
  من وقتی یه سوال میپرسم و از مقاله یا محصول خارج میشم وقتی دوباره بر می‌گردم سوالم ناپدید شده
  چه کار کنم اینجوری نشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   به این صورت پیامهاتون رو ادامه بدید به هیچ یک از پیامهاتون پاسخ نخواهیم داد وتمام پیامهاتون حذف خواهند شد، هر روز کلی پیام بدون معنی ومفهوم روی نظرات میگذارید. اینجا برای پرسش وپاسخ در مورد گل وگیاهان کاربران هست وقت مارو با پیامهای اسپم نگیرید.

 35. سید مجتبی گفته:

  سلام بذر هایی که کاشتم مشکلی نداره؟ بذر ها ی شما واقعا عالی هست
  من منتظر شارژ کردن بذر ها هستم تا دوباره بذر های عالی شما رو بخرم
  یه سوال ،دمای جوانه آریوکارپوس ها رو بعد از چند روز و تا چه دمایی میتونم بیارم پایین؟و اینکه من الان چهار تا بستر کاشتم میتونم بذر آریوکارپوس رو سبز کنم؟
  http://uupload.ir/files/29u9_20200907_190231.jpg
  http://uupload.ir/files/f4lm_20200907_190100.jpg
  http://uupload.ir/files/8gj_20200907_185858.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، فعلا مشکلی ندارند بهتر هست بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید با احتیاط جابجا کنید تا مشکلی بوجود نیاد. استروفیتومها کمبود نور دارندحتما نور رو افزایش بدید،بذرهای اریو کارپوس بعد ازاینکه جوانه زدند میتونید بستر رو به محیط خنکتری که دمای بین ۲۵الی۳۵ درجه داشته باشه انتقال بدید، جوانه های اریوکارپوس خیلی دیر بزرگ میشن ونیاز به صبر وحوصله زیادی دارند ،میتونید کشت کنید.

 36. FS گفته:

  http://uupload.ir/files/grxh_img_۲۰۲۰۰۹۰۵_۱۴۲۹۴۹.jpg
  سلام من از شما بذر های اچینو سرئوس میکس و مامیلاریا میکس خریدم و حدودا بعد ۵ روز شروع به جوانه زدن کردن.الان یک ماه از کاشت میگذره به نظرتون جوانه ها خیلی کوچیک نیستن؟؟🤔
  ی سوال دیگه دو تا جوونه که تازه در اومده و تو عکس مشخص کردم رنگشون سفیده ولی نرم نیستن مشکلی ندارن؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای یک ماه رشدشون خوب هست،جوانه هایی رو که سفید شدن تحت نظر داشته باشید اگر رشد داشتند مشکلی نیست اگر رشد ندارند میتونید پیوند بزنید احتمالا ابلغ هستند ،اگر نرم وژله ای شدن از بستر خارج کنید ومحلول قارچ کش روی سطح بستر اسپری کنید.

   • FS گفته:

    قبلا هم یه جوونه این رنگی در اومد فکر کردم قارچه از بستر بیرون آوردم ولی ژله ای نبود. رشدشون هم خیلی زیاد نیست کمتر از بقیه و اینکه خیلی ریزن من اگه پیوند بزنم چجوری رو پایه نگهش دارم
    و یه سوال دیگه این که اگه یه پیوند ناموفق داشته باشیم میشه باز پایه مثل کاکتوس های معمولی رشد کنه و اتفاقی واسش نمیافته

    • کارشناس 2 گفته:

     باید روی پرسیکا پیوند بزنید شیره پرسیکا خودش جوانه رو نگه میداره، برای اموزش پیوند ،مقاله اموزش پیوند پرسیکارو مطالعه بفرمایید.بله جوانه میزنند ومجدد رشد میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *