آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل: کاشت بذر کاکتوس یکی از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها می‌باشد. روش‌های زیادی برای کاشت بذر کاکتوس وجود دارد که در این مقاله یکی از آسانترین و بهترین روش‌ها توضیح داده می‌شود. بذر کاکتوس را با ایجاد یکسری شرایط می‌توان در خانه کاشت کرد.

لوازم مورد نیاز برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت:
۱- سینی کاشت:
برای تأمین رطوبت برای کاشت بذرها که رطوبتی بالای ۷۰ درصد نیاز است، در روش کاشت خانگی از ظروف پلاستیکی در دار که در پلاستیک فروشی‌ها موجود است استفاده می‌کنیم (تصویر شماره یک). برای خروج آب اضافی باید کف ظرف را سوراخ کنیم (تصویر شماره دو). بهتر است برای عبور نور در ظرف شفاف باشد. یا می‌توان از گلدان‌های دهانه گشاد استفاده کرد و درب آن را با نایلون یا سلفون یا کاسه‌های شفاف پوشاند.

ظرف کاشت بذز کاکتوس
تصویر شماره یک

 

سینی کاشت کاکتوس
تصویر شماره دو

 

۲- خاک بستر کشت:
یکی از مهم‌ترین موارد مورد نیاز، خاک بستر کشت می‌باشد که در این روش از خاک پیت ماس و ماسه برای کاشت استفاده می‌کنیم. ترکیب ۷۰ درصد پیت ماس ریز و با کیفیت مانند مارک میکس کار با ۳۰ درصد ماسه عاری از خاک با سایز ۱ تا ۵ میلی‌متر ترکیب مناسبی است برای کاشت خانگی البته می‌توانید از پیت ماس خالی هم استفاده کنید. ماسه بیشتر برای جلوگیری از ترک برنداشتن سطح بستر در اثر کمبود رطوبت استفاده می‌شود.

خاک پیت ماس
خاک پیت ماس

۳- سم قارچ‌کش:
یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کاشت بذر کاکتوس‌ها، بیماری‌های قارچی می‌باشد. برای جلوگیری و درمان بیماری‌های قارچی استفاده از سموم قارچ‌کش ضروری است. سموم قارچ‌کش مانند کاربندازیم و مانکوزب برای این کار مناسب می‌باشند. برای خرید سم قارچکش اینجا کلیک کنید.

۴- بذر کاکتوس:
بذر کاکتوس را می‌توانید از طریق گرده افشانی کاکتوس‌ها و ساکولنت ها تهیه کنید یا از فروشگاه‌ها تهیه نمایید. بذرهای دریافتی از میهن کاکتوس آماده کاشت هستند و دوره سرما را سپری کرده‌اند. برای نگهداری بذرها اگر پس از دریافت قصد کاشت را ندارید می‌توانید در داخل یخچال ماه‌ها نگهداری کنید. برای خرید بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

آموزش کاشت بذر کاکتوس:
پس از آماده کردن لوازم مورد نیاز نوبت به کاشت می‌رسد که مرحله به مرحله در زیر توضیح داده می‌شود.

۱- ضدعفونی بستر کاشت:
بدون شک مهم‌ترین و حساس‌ترین مرحله کاشت می‌باشد. برای ضدعفونی خاک خود را به اندازه ۵ الی ۱۰ سانتی متر داخل ظرف کاشت می‌ریزیم، توجه داشته باشید نباید ظرف را کامل پر کنید و باید فضایی بین خاک و درب ظرف برای رشد کاکتوس‌ها باقی بماند سپس با سم قارچ‌کش با دز بالا خیس می‌کنیم. منظور از دز بالا یعنی اگر میزان مصرف سم قارچ‌کش یک گرم در هر لیتر آب باشد برای ضدعفونی ۵ گرم در یک لیتر آب حل می‌کنیم. بعد از خیس کردن کامل بستر به طوری که هیچ قسمت خشکی باقی نماند اجازه می‌دهیم ۲۴ تا ۴۸ ساعت در این حالت باقی بماند تا کامل بستر کشت ضدعفونی شود. بعد از این مدت بستر را آبشویی می‌کنیم یعنی از بالا آب می‌ریزیم تا سموم ازسوراخهای کف ظرف (زهکش) خارج شود یا به لایه‌های زیرین انتقال پیدا کند. برای این کار می‌توانید بر روی سطح بستر آب اسپری نمایید.

۲- بذر پاشی:
بعد از آبشویی بذرها را با فاصله حدود یک سانتی متری بر روی خاک قرار می‌دهیم. توجه داشته باشید بر روی بذرها نباید خاک بریزید سپس برای تأمین رطوبت درب ظرف را می‌بندیم بهتر است درب ظرف در یک هفته اول کاملاً محکم بسته باشد تا رطوبت برای سبز شدن بذرها تأمین شود. برای این کار می‌توانید ظرف را داخل یک پلاستیک قرار داده و درب پلاستیک را ببندید.

۳- محل قرار دادن ظرف کشت:
ظرف کاشته شده را در محلی با نور ملایم و دمایی در حدود ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهیم. منظور از نور ملایم یا نور فیلتر شده این است که ظرف را در معرض تابش نور مستقیم و شدید آفتاب قرار ندهیم و همچنین در سایه نیز نباشد.

۴- جوانه زنی بذرها: 
بذرها معمولاً بعد از حدود یک هفته شروع به سبز شدن می‌کنند البته بستگی به نوع بذر دارد در برخی واریته ها تا دو ماه نیز ممکن است سبز شدن طول بکشد.

۵- هوادهی جوانه‌ها:
پس از سبز شدن بذرها باید شروع به هوادهی کنید. جوانه‌ها برای رشد بهتر و سالم ماندن نیاز به هوادهی تازه دارند. هوادهی را به تدریج افزایش دهید.

۶- آبیاری پس از سبز شدن:
جوانه‌های کاکتوس همواره تا چند ماهگی به رطوبت خاک نیاز دارند. رطوبت خاک را نیز به تدریج و در یک دوره چند ماه کم کنید.

مراقبت‌های بعد از کاشت:
۱- بستر یا خاک کشت همیشه باید مرطوب باشد و در صورتی که احساس کردید رطوبت آن کم شده باید آب اسپری کنید.

۲- هر ۱۰ الی ۱۵ روز حتماً باید سم قارچ‌کش بر روی بستر با دز استاندارد اسپری کنید به گونه‌ای که به ریشه‌های جوانه‌ها نیز برسد.(دز استاندارد یک گرم در یک لیتر اب)

۴- حتماً هر روز به بستر کاشت سر بزنید تا در صورت مشاهده موارد مشکوک مانند حشرات یا قارچ‌ها بتوانید زود اقدام به درمان نمایید.

۵- برای کاهش بیماری‌ها بهتر است ظرف‌های کاشت را در محلی جداگانه و به دور از گیاهان بزرگ نگهداری کنید.

۶- جوانه‌های کاکتوس تا ۳ ماهگی نیازی به کود ندارند و تمام مواد غذایی مورد نیاز تا سه ماهگی در پیت ماس موجود می‌باشد. بعد از سه ماهگی می‌توانید با کودهای NPK ازت پایین و پتاس بالا تغذیه کنید.

مقالات مکمل کاشت بذر کاکتوس:
برای دریافت نتیجه بهتر پیشنهاد می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید.
۱- مقاله سؤالات متداول در مورد کاشت بذر کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.
۲- مقاله مشکلات بعد از کاشت اینجا کلیک کنید.

برای آموزش کاشت بذر کاکتوس در گلخانه اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

کپی‌برداری تنها با ذکر منبع مجاز می‌باشد.
دوستان لطفاً تجربیات خود را درزمینه کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت در زیر این پست بنویسید تا همگی استفاده کنیم.

 

مقالات مشابه:

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

guest
2.1K دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
شاهین
شاهین
۱ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۳:۰۸

با سلام
بعد از ۲ هفته روی بستر کاشت کاکتوس خزه سبز بوجود اومده. کاربندازیم دوز نرمال هم اسپری کردم اما رفع نشد. راهی داره که بشه از بین برد این خزه ها رو؟

کارشناس 2
۱ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۴:۳۶
در پاسخ به  شاهین

سلام، حتما نور رو فیلتر کنید و رطوبت بستر رو کاهش بدید،اگرجوانه هاتون بزرگ هست میتونید روی سطح بستر ماسه سایز کوچکتر از جوانه ها بریزید تا جلبکها ازبین برند.

شاهین
شاهین
۱ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۴:۴۸
در پاسخ به  کارشناس 2

اکثر بذرها هنوز جوانه نزدن. کاهش رطوبت و نور مشکلی ایجاد نمیکنه؟

کارشناس 2
۱ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۲:۴۹
در پاسخ به  شاهین

اگر بذرها هنوز جوانه نزدن کاهش نور مشکلی بوجود نمیاره ولی رطوبت رو کاهش ندید میتونید روی سطح بستر ماسه ریز بریزید تا از تماس نور باسطح بستر جلوگیری بشه بصورت پراکنده و ارام بریزید که بذرها زیر سنگریزه ها دفن نشن.

امیرمحمد
امیرمحمد
۳۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۰۴

سلام
برای تهیه محلول قارچکش و آبیاری جوانه های بذری میشه از آب جوشیده سرد شده (سماور) استفاده کرد؟
ممنون

کارشناس میهن کاکتوس
۳۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۳۵
در پاسخ به  امیرمحمد

سلام، بله میتونید استفاده کنید.

jafariyan
jafariyan
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۱:۳۱

سلام ببخشید برای کاشت بذر باید خاک مخصوص اکتوس را با کوکوپیت مخلوط کرد یا اگر کوکوپیت هم تنها باشه خوبه ؟ کدوم روش بهتره؟؟؟

رضا
رضا
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۱:۱۷

سلام ببخشید کود برای بذز کاکتوس چی بدم؟ به چه صورت؟

کارشناس میهن کاکتوس
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۱:۳۲
در پاسخ به  رضا

سلام، برای جوانه ی کاکتوسها بعد از پایان سه ماهگی میتونید کوددهی رو شروع کنید از کودهای npk12،۱۲،۳۶ یا ۳،۱۱،۳۸ میتونید استفاده کنید هر ۱۵ روز یک بار مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب.

سارا
سارا
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۳:۵۲

سلام وقت بخیر،من چند مدل بذر کاکتوس رو توی یه ظرف همین مدلی که آموزش دادید روی خاکی که قارچ کشی شده گذاشتم،بعدش در ظرف رو بستم و ظرف رو گذاشتم تو پلاستیک،الان لازمه که باز آب اسپری کنم رو بذرها؟ روزی چندساعت باید نور داشته باشن؟ و اینکه اینجا هوا تقریبا سرده مشکلی به وجود میاد؟ شهرکرد زندگی میکنم

کارشناس 2
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۷:۴۱
در پاسخ به  سارا

سلام، ممنون، اگر موقع کشت خاک کامل مرطوب بوده نیازی نیست ابیاری رو انجام بدید، دما رو بین ۲۰الی ۳۰ درجه ثابت نگهدارید دما از ۲۰ درجه کمتر باشه جوانه زنی به تعویق خواهد افتاد. تا وقتی که بذرها جوانه نزدن نیازی به نور زیادی ندارند بعد از جوانه زنی بمرور زمان بستر رو به محیط پرنور وفیلترشده انتقال بدید در روز حدود سه الی چهار ساعت نور داشته باشند کافی هست بمرور زمان با رشد جوانه ها ساعت نور دهی رو هم افزایش بدید.

Amir
Amir
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۰:۱۹

سلام
برای قارچکشی بستر میشه
بستر رو با قارچکش با دز ۱ هزار به شکلی که فقط قارچکش از زهکش بستر بالا بیاد قارچکشی کرد؟
و با این شرایط بلافاصله میشه بذرپاشی کرد؟

و اگر که نمیشه راه سریع تری برای قارچکشی وجود نداره؟

خیلی ممنون

کارشناس 2
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۷:۴۷
در پاسخ به  Amir

سلام، خیر باید دز مصرف قارچ کش زیاد باشه وحداقل ۲۴ ساعت محلول داخل بستر بمونه تا کامل ضدعفونی بشه. سه الی چهار گرم داخل یک لیتر اب ترکیب کنید در غیر این صورت بسترتون کامل ضدعفونی نخواهد شد.

سمیر
سمیر
۲۶ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۰:۵۵

سلام خواستم بدونم چرا من هرچی کاکتوس پیوند میزنم نمی گیرند و بعد از یکی دو روز خشک میشن بنظر شما مشکل از کجاست

محمد
محمد
۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۲:۱۴

سلام
ببخشید من ۲هفته است که بذر مامیلاریا هانیانا روکاشتم با اجرای تمام مراحل و بذر هم از شما خریدم می خواستم بدونم که چرا جوانه نزدند

کارشناس میهن کاکتوس
۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۹:۵۱
در پاسخ به  محمد

سلام، به چه صورت کشت کردید؟ ودما ورطوبت محیط چقدر هست؟

امیر حسین علیزاده
امیر حسین علیزاده
۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۱:۲۴

سلام من ۲۹اسفند بذر سفارش دادم ولی تا ب. الآن کد پیگیری پیامک نشده اصلا برام ۵فروردینم گذشته ولی هنوزم نیومده
بنام امیرحسین علیزاده
ممنون از راهنماییتون

امیرحسین علیزاده
امیرحسین علیزاده
۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۶:۴۶

سلام سال نو مبارک.
ببخشید ی سوالی داشتم بذر های کاکتوسی که کاشتم چند ماهه میشه رو پایه میرتلو پیوند زد شش ماه خوبه ؟

کارشناس 2
۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۲:۰۵

سلام، ممنون، سال نو شما هم مبارک،از دو هفتگی میتونید روی پرسیکا پیوند بزنید، روی میرتلو سه الی چهارماهگی.

امیر حسین علیزاده
امیر حسین علیزاده
۲۹ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۰:۴۱

سلام من دوباره بذر کاکتوس سفارش دادم دوبارشم بعد، از اینکه ثبت سفارش کردم یک ساعت تا دوساعت بعدش کد پیگیری برام میومد،ولی دیشب ساعت۱٫۵۰ دقیقه بامداد بذر سفارش دادم ولی تا الان هنوز کد پیگیری برام smsنشده میشه راهنماییم کنید ممنون

کارشناس میهن کاکتوس
۲۹ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۱:۱۹

سلام، کد رهگیری پست موقع ارسال براتون sms میشه, بعد از تعطیلات عید سفارشتون ارسال میشه.

سمیر
سمیر
۲۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۰۸:۵۴

سلام خواستم بدونم این قارچ های که الان سبز کردن مشکلی برای بزرگداشت هام به وجود نمیاره یا باید بهشون سم بزنم لطفاً راهنمایی کنید
comment image

کارشناس میهن کاکتوس
۲۶ اسفند, ۱۳۹۹ ۰۰:۳۶
در پاسخ به  سمیر

سلام، مشکلی برای جوانه ها بوجود نمیاد ولی بهتر هست ازبستر خارج کنید تا از مواد غذایی بستر تغذیه نکنند. احتمالا خاک بسترتون به اسپور قارچ الوده شده قسمتی ازبستر رو که قارچها می رویند خاکش رو هم بصورت سطحی بردارید ودور بریزید.

سمیر
سمیر
۲۶ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۳:۱۱

سلام ممنون بابت پاسخ گوی شما ولی قارچ ها در تمام بستر پراکنده شدن و بذر کاکتوس ها هم سبز کردن دیگه نمی توانم یک لایه از سطح خاک بردارم فقط روزی یک بار با دست کش قارچ هارو می کنم و دور میری زو

سمیر
سمیر
۲۴ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۲:۳۱

سلام ببخشید اینها چی هستن من الان بذر کاکتوس کاشتم ولی نمیدونم چرا داخل ظرف پر از این علف ها شده
comment image

کارشناس میهن کاکتوس
۲۶ اسفند, ۱۳۹۹ ۰۰:۰۵
در پاسخ به  سمیر

سلام، افت هستند، با محلول حشره کش بستر رو سمپاشی وابیاری کنید از بین میرند.

امیرعلی
امیرعلی
۲۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۷:۱۱

سلام وقت بخیر. ممنون از مطالبتون.
میشه از کوکوپیت خالص استفاده کرد؟ سوال بعد اینکه بعد از جوونه دهی اسپری کردن کافیه؟

کارشناس 2
۲۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۱:۱۸
در پاسخ به  امیرعلی

سلام، ممنون از شما، برای کاشت بذر اگر منظورتون هست بله میتونید استفاده کنید، اسپری چی منظورتون هست؟

امیرعلی
امیرعلی
۲۴ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۳:۵۷
در پاسخ به  کارشناس 2

ممنون از پاسخ گوییتون.
منظورم اینه بعد از اینکه بذر ها جوونه زدن فقط روشون رو اب اسپری کنیم کافیه؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۶ اسفند, ۱۳۹۹ ۰۰:۱۰
در پاسخ به  امیرعلی

ممنون از شما ،بله ابیاری باید بصورت اسپری انجام بشه هر زمان سطح بستر کمرنگ شد میتونید ابیاری رو انجام بدید.

سمیر
سمیر
۲۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۵:۳۷

سلام خواستم بدونم این کاکتوس برای پایه خوبه
comment image

کارشناس 2
۲۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۱:۱۳
در پاسخ به  سمیر

سلام، اپونتیا تیغ سگی هست نه متاسفانه برای پیوندزدن مناسب نیست زود خم میشه.

محمد بهرامی
محمد بهرامی
۲۲ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۲:۳۷

سلام الان چند روزه که هوا ابریه و جوانه های کاکتوس نور ندیده اند میشه از نور موبایل حدود دو ساعت در روز های که ابری هست استفاده کرد اونم شبا
ممنون از راهنماییتون

کارشناس 2
۲۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۴:۴۰
در پاسخ به  محمد بهرامی

سلام، نور موبایل به صرفه و مناسب نیست از نور مصنوعی یا چراغ مطالعه هم میتونید استفاده کنید.

امیرحسین علیزاده
امیرحسین علیزاده
۲۲ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۲:۳۶

سلام خسته نباشید من الان حدوداً ۱۲روزه از کاشت بذر هام میگذره ۴۰تا آستریاس کاشتم ۴۰تا ام آستروفیتوم از این ۸۰تا بذر فقط ۱۷تا آستروفیتوم در اومد و ۲۸تا آستریاس

کارشناس 2
۲۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۴:۳۹

سلام، ممنون، ۱۲ روز زمان کمی هست عجله نکنید بقیه هم سبز میشند تا چهل روز مهلت دارند که سبز بشند، بازم مشکلی بود اطلاع بدید.

1 36 37 38